Stokpaardjes^ Tandarts Regensburg Motordorschmachine Bonltiobiat te SL-Pipsliil. Ingezonden Mededeelingen. i voor xachte ert blcuikLe tuxLaL 8 t' 40ccrap.stuii OireraL.-irertzrAjgbniir 'j Brieven uit de Hofstad. Gemengd Nieuws. ADVERTENTIEN. Berg en-op-Zoom, L. C. BOUDELING, ring te verzoeken over te gaan tot den bouw van een nieuwe schutsluis, zuidelijk van de bestaande sluizen en daaraan uitsluitende te bouwen een Zuiderhoofd, ter lengte van 900 M. De Kamer was het unaniem eens met den voorzitter, dat, zoowel in 'I belang van.de Kon. Maatschappij „De Schelde" als in dat der scheepvaart, de uitvoering dezer werken dringend noodzakelijk is. Tevens werd besloten aan de Mi nisters van .Waterstaat en Financiën te verzoeken zooveel mogelijk te be spoedigen liet gedaan verzoek, dal de' Nederlandsche Asphalt- en Petro- leum-Maatschappij de beschikking krijgt over de aangevraagde gronden aan de overzijde van den Prins Hen- drikwcg, waaraan deze maatschappij dringend behoefte heeft. Aanbestedingen, Verknopingen enz. ZIERIKZEE. 3 Juli. Heden werd alhier ten overstaan van den notaris J. S. L'. Ivortewcg, in liet openbaar verpacht, het recht tot het weghalen van mosselzaad van de hoofden, ge legen aan het Noorderstrand van I eiland Schouwen, nabij de „Oude Hoeve", in de volgende perceelen: Perc. 1 aan I. Dorreman te Scha- rcndijke, voor f 30 Perc. 2 aan S. W. Jumelet Dz. te Bruinisse, voor f 12. Perc. 3 aan iW'. Juinelet Az. te Bruinisse, voor f 40 Perc. 4 aan S. W. Jumelet Dz. voornoemd, voor f 71. Perc. 5 aan S. Bezuijen te Ouddorp, voor f 48. Perc. 6 aan denzelfden, voor I' 55. Perc. 7 aan W. Otte Az. te Brui nisse, voor f G4. Perc. 8 aan G. Kik Jz. aldaar, voor f 42. OOSTERL'AND, 3 Juli Heden werd door de Mcelvereeniging „T. G. A. V. V." aanbesteed het leveren van 10.000 K G. gerstemeel. Aannemer werd de heer 1). Vijver berg, voor f 1,20 per 50 K G franco depót. POORTVLIET, 3 Juli. Dinsdag avond werd ten overstaan van den notaris D. van de Velde te Tliolen. ten verzoeke van de erfgenamen van wijlen Matth. de Graaff, vroeger wo nende in deze gemeente, laatst te Oud-Vossemeer, in de herberg van P. J. van der Slikke alhier, publiek verkocht 10 perceelen bouwland, als volgt: le perc., 218 r., voor f 720, door M. van Tiggele. 2e perc., 127 r., voor f 775, door Adr. Anthonisse. 3e perc., 116 r., voor f 770, door Adr. Anthonisse. 4e perc., 1G6 r., voor f 770, door Adr. Anthonisse. Combinatie le tot en met 4e perc., 2 gem 27 r., voor f 915, door L'. Wil- lemse. 5e pere., 19G'/s r., voor f 895, door L'. .Willemse. Ge perc., 119 r voor f 800, door M van Tiggele. 7e perc 119 r„ voor I 815, door I.' Willemse. 8e perc., 116'/ï r., voor f 8G5, door Adr. Goudzwaard. Combinatie 5e tot en met 8e perc., 2-gcm 1 r., voor 1' 910, door I,'. Wil lemse. 9e perc., 95 rvoor f 885, door Adr. Goudzwaard. 10e perc., 98 r., voor f 875, door L'. Willemse. 11e perc., 93 r., voor I' 885, door Adr. Anthonisse. 12e perc 95 r.. voor f 905, door L\ Willemse. Combinatie 9e tot 12e perc., 1 gem. 81 r., voor f 905, door L'. Willemse. Combinatie 5e tot 12e perc 3 gem. 82 r., voor f 925, door I;. Willemse. Combinatie te lot 12e perc 5 gem. 109 r., voor f 930. rloor L'. Willemse. 13e perc., 205 r., voor f 965, door C. P van der Slikke. 14c perc., 3 gem. 94 rvoor f 180. door E. C W A. de Graaff. 15c perc.. onder Scherpenisse. 1 gem. 236 r voor 1' 750, door C. Men- heere van Scherpenisse. lGe perc., 1 gem 177>/a r. voor 1' 640, door L. Willemse. Combinatie 15e en 16e perc., 3 gem. 1131/2 r., voor I' 800, door C. P. 'van der Slikke. Alles per geniet. Waar geen plaats bij vermeld staal liggen dp perceelen en wonen de koopers onder deze gemeente. ST.-ANNALAND, 3 Juli. Ten over staan van notaris Timmerman werd [Woensdagavond, in de herberg van den heer AV. Rijnberg, verkocht een huis, schuur en erf, aan de Tienho ven, groot 2 A. 94 c.A., en behoo- rende tot den faillieten boedel van W. van Moort. Kooper er van werd de lieer A. Theunisse Az., voor de som van 2040 gulden. Landbouw eu Veeteelt. SCHOUWEN. Op ons eiland wordt 'n levendige handel gedreven in vlas te velde. Per Schouwsch gemet (11A. 68 c.A.) worden prijzen besleed van f 170 tol I 200, al naar kwaliteit en kwantiteit. WESTELIJK SCHOUWEN Men is druk bezig met het rooien vail bloembollen. Zoowel kwantiteit als kwaliteit vallen dit jaar mede. De bollen zijn gaaf, groot en goed ge zond. De late soorten zijn uitstekend ontwikkeld en geven n goed beschot. KERKNIEUW 8. Chr. Gerei. Kerk. Bedankt voor het beroep te Vlaardingen door ds. J. J. v. d. Schuit te Kampen. Post en Telegrafie. Door het 2de Kamerlid, den heer Helsdingen, werd 12 Juni tot den Minis ter vari Waterstaat de vraag gericht, of de Minister bereid is mede te deelen of gevolg zal worden gegeven aan de ge dane toezegging, dat een suppletoire begrooting inzake de iioancieele positie van het personeel by de posteryen en telegralie ingediend zal worden en, zoo ja, of de Minister dan ook kan mede- deelen op welk tijdstip deze suppletoire begrooting kan worden tegemoet gezien. In antwoord hierop heeft de Minister thans medegedeeld, dat aan de gedane toezegging gevolg zal worden gegeven en dat een ontwerp van wet bij den Raad van State aanhangig is. (Onder verantwoordelijkheid van den inzender) Van 1—5 regels 75 Cts.; elke regel meer 15 Cts. I; de beste LdLënmjdkrZeep LXI. Er is bij de voorlaatste vergadering van den Haagschen gemeenteraad 'n incident voorgevallen, dal ook builen den kring van ons locaal-bestuur al licht de moeite loont er kort bij slil te staan. Het geldt n.l. niet meer of minder dan een, door een deel van den Raad gevoerde obstructie, al thans 'n poging daartoe, welk ver zet echter, dank zij het krachtdadig ingrijpen van tien burgemeester, geen effect sorteerde. Van de 15 leden, waaruit de Haagsohe vroedschap be staat, vormt dc soc.-democratische een groep van 9 leden, en bet spreekt van zelf. dat dij aantal groot genoeg is om bij verschillende stemmingen den doorslag le geven Nu deed zich liet geval voor, dal bij de behande ling van een voorstel inzake de op richting van een middelbare handels school, de roode fractie het dienstig oordeelde, dc beraadslagingen tcslui- len, weshalve zij „en corps" op een gegeven oogenblik de vergaderzaal verliet. Daar t overgebleven aantal leden niet meer 'l vercischte ..quan tum", dc helft plus één. uitmaakte, noodig om wettige besluilen te nemen, meenden de sociaal-democraten, en met hen ook een groot aantal der andere leden, dat de raad onvoltallig geworden, aanstonds zou worden ge sloten. Edoch, dezulken hadden niet op de voortvarendheid van onzen burgemeester gerekend: deze bleef kalm den voorzitterszetel innemen, en liet den raad dood-eenvoudig nipt besluiten nemen doorgaan. De verontwaardiging bij de leden der oppositie was niet gering, en zij hebben zich dan ook aanstonds lot Gedeputeerde Staten gewend, om ver nietiging te vragen van liet It i. on wettig genomen raadsbesluit. I)c kwestie waar 1 omgaat, is n.l. deze: wal dient verstaan te worden onder ..tegenwoordig te zijn Want daar ligt liet zwaartepunt van liet incident zijn leden, die dc vergader zaal verlaten nog „tegenwoordig vol gens de gemeentewet ArtIN dier wet toch bepaalt: „de raad mag niet beraadslagen of besluiten zoo niet de grootste helft van lipt bij art 1 be paald gelal leden voor Den Haag 15) tegenwoordig is". Nu blijkt uit bet afwezig-zijn der 9 sociaal-demo cratische leden, waarvan allen op 1 na, liet gebouw der raadszaal reeds verlaten luidden, loen de raad liet gewraakte besluit nam, dat zij in werkelijkheid tegenwoordig waren. Maar de burgemeester, man der wet en ook dus van de letter der wet, zegt: de tegenwoordigheid der leden blijkt slechts uit dc prescntie-lijst. Zoo moet hun niet-tegenwoordigheid ook daaruit kunnen blijken: wanneer leden de vergaderzaal verlaten, niet om de eenc ol andere lijdelijke af wezigheid, doch met liet «loet niet vertier aan de beraadslagingen van dien dag déél te nemen, dan dienen zij zich lot den secretaris te wenden cn aan dezen mededeeling te doen van hun verder niel-tëgenwoordig zijn Inderdaad is voor deze opvatting zeer veel te zeggen, en de uitlegging door onzen burgemeester in de jong ste bijeenkoinsl van den gemeente raad gegeven, heeft ook bij de meeste leden den indruk gemaakt juist le zijn. Inmiddels zal dienen te worden afgewacht of ook Gedeputeerde Sta len met de interpretatie door don Haagschen burgemeester over te genwoordig" en „niet-tegeijwoordig" gegeven, instemmen. Zij tocli zullen nog moeten beslissen of het ter ver nietiging bij Intn college aanhangig gemankt raadsbesluit, dal genomen werd toen hel aantal raadsleden niet meer bet vereischtc „quantum" uit maakte, geldig of ongeldig is Intusschen hebben de beide luntsie Vergaderingen van den raad, behalve hel scherpe debat over deze kwestie, weinig belangrijks opgeleverd; liet schijnt, dat na de vrij drukke win ter werkzaamheden, de vroede vaderen eenigszins naarverpoozingverlangen, 'n Soortgelijk verschijnsel kenmerkte de laatste vergaderingen op liet Bin nenhof, dat thans zijn zomerrust is ingegaan, die wei-verdiend mag liec- ten. Want al is er wel eens meer ge praat, dan gedaan, meer breéd-uil- gesponncn. dan kort en krachtig geresumeerd en gezegd waar liet opstond, de Kamer mag met voldoe ning, evenals liet Kabinet, op 'l eerste jaar dezer legislatieve periode terug zien Wat vooral uitgekomen is, bij do vaak scherp-omlijndc debatten van de leden der onderscheidene partij- groepen. dat is de hoogstaande figuur van onzen premier, de zoowel in zijn hoedanigheid als eerste dienaar der Kroon, als niet minder als man van zeldzame begaafdheid en hoog karak ter in alle opzichten heeft uitgemunt; hij is een werkelijk sieraad van ons parlement, gelijk hij ook zou zijn in de beste parlementen van Europa. Indien enkele hoofdpunten der werk zaamheden uit l parlementaire jaar dat thans achter ons ligt. te saam ge vat worden, dan mag worden ge wezen: op de aanneming der Inkom stenbelasting, waarmede het funda ment van bel gelicele finantiëclc ge bouw onzer finanticn is gelegd: op liet feil, dal de commissie voor even redige vertegenwoordiging met haar omvatlenden arbeid gereed kwam, dat de Staatscommissie voor het on derwijs diligent is en geen gevaar dreigt, dat 't gemeenschappelijk doel niet bereikt zal worden en dat ook de sociale wetgeving een belangrijke schrede voorwaarts deed. Niettemin, daar ligt nog volop werk, waaraan dc hand geslagen of alreeds gelegd is; de regeering noch de Kamer be hoeft in liet tweede zittingsjaar om werk verlegen te zijn Integendeel kan daarin meer worden afgedaan, naar mate er minder tijd besteed wordt aan de Orienteering der par tijen gelijk o. a. in liet schier ein deloos debat over de begrooting van binnenlandsche zaken 'I geval was die nu eenmaal 'n eerste zittingsjaar noodzakelijker wijze medebrengt Voor hel overige is er uit de Hof stad nog niet veel belangstelling te vernielden; de zomer, willen wij ho pen, is er. En dan zullen ook spoedig de vreemdelingen komen, die aan dc residentie en aan de badplaats leven en vertier en... vertering komen brengen. Tot dusver was hel nog minnetjes. HAG FM AN Een schuldvereffening. Dal de zwakke sekse voor de man nelijke somwijlen niet wil onderdoen, blijkl uit hel volgende uil Achtkar- spclcn. Zeker iemand uit Harkema- Opeinde had bij B. S. le Surhuistcr- vecn nog een oude schuld te ver effenen. Feu schuldbekentenis was daarvan liet bewijs Men was reeds onderling overeengekomen, dat be drag, ad f 500, tol de helft te redu- cecren. De vrouw van eerstgenoemde loog ter voldoening daarvan naar de woning vail B. S waar ze diens echt- génoote alleen thuis trof en wie zo het doel van haar komst meedeelde. Nauwelijks binnengelaten, vroeg ze bet bewuste document to mogen zien, waarom de brandkast werd ontsloten en hel gevraagde op de tafel neer gelegd. Ken handige greep en debi- teurschc zou met hel bewijsstuk de 'deur uitloopen. Zij werd daarin ver hinderd door de vrouw van H S die dat vreemdsoortig optreden niet recht vond. Zij eischic haar eigen dom terug, greep naar hel papier, hetwelk in tweeën scheurde. Nu ont stond er tusschen beide vrouwen een worsteling, waarvan men zegt, dat die van B S meestere-, in hare wo ning bleef Ze duwde de ander in een zijkamertje, sloot de deur en iiet de politie halen. Toen deze ter plaatse verscheen; lag 'l stuk schuld bekentenis en f 250 op tafel Zij, die 'n oogenblik in gedwongen gevan genschap verkeerde, gaf te kennen, dat haar plan was, om zieli te verge wissen van de juistheid van hel be wijsstuk. iiitusschen is dit 'n stukje, dat tol leering kan strekken om vooral met dergelijke geschriften voorzich tig le handelen, als men alleen in huis is. Tranen, niets dan tranen. Don derdagmiddag reed over hetLeicesterplei» in Londen een kar, die een stroom van tranen achterliet. De raenscheo, die zich overigens volmaakt gelukkig gevoelden, begonnen tranen te storten, toen de kar voorbijkwam. In winkels en restauraties stroomden de tranen. Zelfs een paard, dat achter de kar aankwam, begon te huilen. Politie-agenten, straatslijpers, eerzame wandelaars, geen van allen konden hun tranen weerhouden. Allen weenden, zonder te weten waarom. En er was ook niets bizoiiders aan de kar te zien. Daar kwam een apotheker uit zijn winkel snellen. „Formaline!" riep hij „Ziet gij 't niet In die kar is een llesch met formaline, die stuk gegaan is!" En hij £if>g schreiende en kuchende terug. De flesch werd in Bearstreet leeggemaakt en in andere overgegoten, waardoor de oorzaak van al het verdriet werd wegge nomen. Maar het op de straatsteenen achteigelaten formaline deed nog tot laat in den avond de tranen der voorbij gangers stroomen. Formaline doet nog rijkelijker de tranen vloeien dan uien of de meest hartroerende bioscoopfilm. Erfeniskwestie. Dezer dagen zijn fenkele ingezetenen uit Zuilichem, Brakel, Pouderoyen en Nieuwaal uitge- noodigd tot een vergadering, waarin zekere Ruit Amsterdam, inlichtingen zou verstrekken en nader aan de rechthebbenden en dat waren de uitgenoodigden zou vragen over een erfenis, nagelaten door zekeren Van de Wetering, geboortig uit Herwijnen en „heel lang geleden" overleden in Oost- Indië. De vaste goederen door dezen nage laten, lagen onder Culemborg en Her- wijnen; bovendien had Van de Wetering een hypotheek op een gasthuis te Arasterdam gevestigd. Er werd op die bijeenkomst een contract geteekend, dat de verplichtingen van de erfgenamen regelde: f 10 in eens, f 10 gedurende 5 jaar (per jaar), f 3 voor zegelkosten. Er waren er, die f 3 betaalden, anderen f 0,25. De politie onderzoekt de zaak. Ingehouden Stukkon. Nieuwerkerk, 3 Juli 1914. Mijnheer de Redacteur! Vergun mij s. v. p. in Uw veelgelezen blad een plaatsje voor het onderstaande. tJEd. bij voorbaat ujjjn dank. LASTER. Een dor grootste euvelen van onze wereld is zeker wel de laster. Tloevelen worden soms niet door bister benadeeld. De spraakmakende ge meente ia er steeds vlug bij, wanneer er van dezen ol genen iets kwaads is te vertellen. Of dat kwaad waar is, of alles wel gegaan en ge beurd is zooals de mededeeling zegt, dat wordt niet nagegaan of onderzochter wordt immers kwaad gesproken en dat is voldoende. De wereld is op dat punt m. i kinderlijk ge- loovig. Alleen als er goede hoedanigheden worden verteld, blijkt ze niet zoo lichtgeloovig to z|jn. Voor den laster gebruikt ze trom en fluit, voor waarheid en goede dingen is dikwijls het fluisteren nog te hard gesproken. De bekende Engelscho schrijfster en menschen- vriendin Hanna More, gebruikte een eenvoudig, maar zeer probaat middel tegen laster. Zoodra haar iets ten nadeele van iemand verteld werd, antwoordde zij ..Kom, we zullen samen henengaan en den betrokken persoon vragen, of dat zóó gebeurd is, of te wel wat waar is". De gevolgen waren menigmaal bjjna komisch-pijnljjk. De oorblazer werd verlegen, stamelde eonige woorden van verontschuldiging en verzocht dan heel ontdaan om aan de zaak geen verdere aandacht te schenken. Doch de voortreffelijke Hanna More was on verbiddelijk: Zij voerde den lasteraar naar den belasterde, om noodige inlichtingen in te winnen. Het is nauweljjks te gelooven, dat iemand voor de tweede maal tot haar kwam, om haar met laster en kletspraatjes lastig te vallen. Mijnheer de Redacteur, ware het hier ook eens zoo. Hoogachtend N. L EEUW K. GEBOREN: JACOBA CATHAU1NA, Dochter vari II. RIRBENS en C. RIRBENS-m-: Wolff. Rijswijk, I Juli 1914. GETROUWD: J. VIERGEVER Jz. en 0. VAN DEN HOEK Rd., die namens wederzgdsc.he familie, hun' liai ti'HJken dank Getuigen, voor (le vele blijken van belangstelling, bij hun huwe lijk ondervonden. ZlERlKZER, 1 Juli 1914. GETROUWD: GODEFRIEDUS A. KOEVOETS en MARIA A. C. ERMEN, die, mede namens wederzjjdsche Familie, hunnen hartctykeii dank betuigen voor de vele blijken vanijbelaiigstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Zierikzee, 1 Juli 1914. GETROUWD: W. C. VAN DER LINDE en M. J. BATENBURG, die hun dank betalgen voor de blijken van belangstelling bij hun huwelijk. Zierikzeb, 2 Juli .1914. V Maandag hoopt de Wed. C.jPANNE- KOEKDe Voood haar (Misten Geboorte dag te herdenken. Noordoocwe, 4 Juli 1914. Namens hare Kinderen, Behuwd-, Klein en Achterkleinkinderen. Heden uverleed, zacht en kalm, ons geliefd Dochtertje en Zusje, MARG ARETHA, in den ouderdom van 2 jaar en ruim 0 maanden. -Zonnbmairk, 1 Juli 1914. JOHANNES VOSHOL. ANNA VOSHOL— Van der Have. PIETER VOSHOL. LEENDERT VOSHOL. Heden overleed oDze geliefde Vader, Behuwd-, Groot- en l'leeg- vader, Bastlaau van de Vate, Weduwnaar van Anna dj? Vos, in den ouderdom van byna 93 jaar. Zirrikzkk, 2 Juli 1914. Uit aller naam, J. M. v. d. VATE. Ondergeteekende betuigt zijn welgoiuoenden dank aan de kiezers, die hem het vertrouwen schonken, alsmede aan allen, die blijken van belangstelling gaven by zyn benoeming als lid van den gemeenteraad. Haamstede, 3 Juli 1914. J. DEN BOER. is eiken Zaterdag te Zierikzee te spreken van 114 uur bij den heer v. p. Hoek, „Huis van Nassau", behalve den len Zaterdag van de uiaand, alsdan te Sint-Maartensdjjk bjj den Heer De Rüijter. /Aiulergeteekemle bericht, dat 11ij Zaterdag- Telephonisch verbonden is onder nummer 82. Hoogachtend, WILLEM ARNOLD. Aan hetzelfde adres een flinke nette JONGEN gevraagd. Ondergeteekende bericht aan H.II. Landbouwers van, St.-Philips- land, dut zijn weer disponibel is. AnDa-Jacobapolder. Blijkens akte, verleden Ve or den Notaris D. v. d. VELDE te Tholën, den 2 Mei 1914, is opgericht de coöperatieve Vereeniging „Mptralim MitnM", gevestigd te St.-Pkilip&land, welke akte in zijn geheel is opgenomen i'rthet bjjvoegsel tot, de Ntdetl. Staatecouhmt van Vrjjdag 26 Juni 1911 No. 147. Namens partijen: D. v. l>. VELDE, Notaris.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 2