ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag I Juli 1914. BLOOKER'S CACAO, EERSTE BLAD. Verkoop Strandgoed. SCHIETOEFENINGEN NIEUWSTIJDINGEN. (Zierikzeesche C o u r a n t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling 70ste JAARGANG, No. 9562 Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgaver-Hoofdredacteuri A. FRANKEL. ADVERTENTIE N. Van 13 regelt 30 ct«., meerdere regels 10 ot». Bü abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief liiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De intending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrjjdagimiddags uiterlijk vóór 2.30 ture. Dit nummer bestaat uit twee bladen De BURGEMEESTER-STRANDVONDER van Zierikzee zal, op Vrijdag 10 -Juli 1914, des voorroiddags te 10 ure, in liet openbaar in bet Waaglokaal dezer gemeente, verkoopen de na volgende bij hen aangebrachte Strandgoederen: 5 stuks houten mallen, dik 12 bij 18 c.M.. waar van 3 stuks lang 6 M., 1 lang 3Vs M. en 1 lang 2 M. 1 scheerbalk, lang 2'1 M. 10 dennenpalen, lang 10 M., dik 15 tot 20 c.M. Zierikzee, den 29 Juni 1914. De Burgemeester-Strandvonder voornoemd, D. VAN DER VLIET. tot verhooging wan Lands weerkracht. De BURGEMEESTER der gemeente Ziebikzf.e; Gezien het schrijven van den Commandant in het landweerdistrict Middelburg, d.d. 29 Juni j.l., No. 326; Brengt ter kennis van belanghebbenden: dut de schietoefeningen, in het hoofd dezes genoemd, In deze gemeente dit jaar geen voor t. gang /.uilen hebben. Zierikzee, den 30 Juni 1914. Do Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. Onveiligheid Vaarwater. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt het navolgende bericht, betreffende schiet oefeningen, ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben, t. w. Schietoefeningen van de kustbatterij te Hellevoetsluis. Volgens 23 Juni j.l. ontvangen mededeeling van den Minister van Oorlog zullen op 7 en 8 Juli a.s. en zoo noodig ook op volgende dagen, schietoefeningen gehouden worden van de kustbattery te Hellevoetsluis. Er zal gevuurd worden met kanonnen van zwaar kaliber (24 c.M.), waarbij onveilig gemaakt wordt een sector, begrensd door de ivare rich tingen WNW. en ZW. (67°) tot op 6000 M. van de batterij. De N.lijke grens van dezen sector zal op de kustbatterij worden aangegeven door een stel bakens, voorzien van een zwarte ruit. Op de dagen, dat gevuurd wordt, zal van de kustbatterij een roode vlag waaien, die 3 uren vóór het begin van de oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bovendien zal op den avond vóór en op de dagen, dat gevuurd wordt, een waarschuwings bord geplaatst worden op de markt te Hellevoet sluis. Indien een stoomvaartuig tot waarschuwen of sleepen aanwezig is, zal, indien de oefeningen zulks toelaten, aan kleinere vaartuigen des- gewenscht hulp worden verleend, gm uit den onveiligen sector te komen. Zierikzee, den 1 Juli 1914. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. Algemeen Overzicht. Zoo er één vorstelijk stamhuis in Europa is. dat door ontzettende rampen getroffen is geworden, dan is het voor zeker dat van Habsburg. Vele zijn de wonden, die aan het hoofd van genoemd stamhuis, den grijzen Ooslenrijkschen keizer, zijn geslagen. Zondag werd hij opnieuw zwaar en smartvol beproefd. De troonopvolger, aartshertog Franz Frederik, "n neef van den hoogbejaar den keizer, en zijn gemalin, zijn door een gymnasiast, Göwro Pincip genaamd, met een revolver te Sarajewo, de hoofd stad van Bosnië, doodgeschoten De troonopvolger was in Sarajewo. ten einde er het leger te inspecteeren. Zijn gemalin, die er prijs opstelde hem te vergezellen, was met hem medegegaan. In een auto reden zij naar hel raadhuis. Een bom, geworpen door een typograaT, heetend Labrinowie, viel in den auto, maar werd door den troonopvolger met de hand weggeslingerd. De bom kwam terecht in den daarop volgenden auto, waar hij ontplofte. In den tweeden auto zal z«n adjudant, die door die ontploffing gekwetsl werd. Dc troon opvolger reed door naar het raadhuis, waar hij opgewacht werd door den hiu - gemeesler, de vroedschap en autoriteiten. Toen de burgemeester zijn welkoms trede wilde begiunen, viel de aartshertog hem in de rede, zeggende, dat het een schan daal is op bommen onthaald te worden. Een ijzingwekkende stilte volgde op die woorden. Hierop zeide de aartshertog tot den burgemeester, nu kunt u met uw DAALDERS de prijs is laag, de cacao is best, de verpakking is eenvoudig. toespraak aanvangen. Toen de plechtig heid ten sladhuizë was afgeloopen, be gaf zich de aartshertog met zijn gemalin naar hel militair hospitaal, teneinde zijn gekwetsten vleugel-ad judant te bezoeken. Nauwelijks waren zij in den aulo ge slap I, of een student, Gowro Princip genaamd, schoot uii zijn revolver eeriigc scholen op het vorstelijk paar, dat daar door doodelijk gewond werd, en spoe dig dan ook overleed. Dc twee jeugdige moordenaars zijn onmiddellijk gevangen genomen. Zij zijn leden van een Servisch complol. De bommen zijn uit Belgrado afkomstig. De moordenaars toonen geen berouw. Bosnië was vroeger een Turksche pro vincie, werd evenwel in 1S7S bij Oosten rijk ingelijfd. De bewoners hebben zich met den nieuwen staat van zaken niet kunnen verzoenen, en zijn bovendien verbolgen, omdat Oostenrijk bet is ge weest, dat in den jongsten Balkan-oor log het zegevierend Sei-vië beiet heeft de vruchten van zijn overwinningen te plukken. Do commissaris van politie heeft on middellijk un den aanslag zich doodge schoten. Hij had zich echter niets te verwijten, want, gewaarschuwd doordc Servische politie, had hij tal van voor zorgsmaatregelen genomen. De slraten waren met militairen afgezet. Niemand mocht gedurende de uren, dat de stoel voorbij trok, zich aan de vensters vcr- toonen. De Servische vlaggen, die uil een aantal huizen wapperden, moesten verwijderd worden. En duizend gendar mes waren naar de hoofdstad gerequi- reerd. Dc aartshertog laat drie kinderen na. die, daar hij met een hofdame morga natisch gehuwd was, geen recht op den troon hebben, zoodat hij opgevolgd zal worden door Karei Franz Jozef, een zoon van den aartshertog Otlo, die een broer van den overledene is. Groot is de verslagenheid in Oosten rijk en innig bewogen is men met den ouden keizer, die pas van een ernstige ziekte hersteld, door zulk een schok kende ramp opnieuw getroffen wordt. Een aantal politieke personen in Se ra jewo zijn gevangen genomen. Men beschuldigt hen in hel complot betrok ken te zijn. Een deel der bevolking van Serajevvo heeft na den moord op de vorstelijke personen de stad doorkruist, en al de winkels, scholen en hotels van Serviërs geplunderd, en de ruiten stukgeslagen. Het gevolg is, dat vele Serviërs thans Bosnië verlaten. Scrajewo gelijkt op een stad, die door den vijand verwoest is. De pers in Servië, besprekend den moord, betreurt dien wel, noemt net een uitdaging, dat aartshertog Franz Ferdinand zijn bezoek aan Serajewo juist gebracht heeft op den dag, waarop alle Serviërs den veldslag op het Merel veld herdenken, Zij beweert, dat men rekening had moeten houden met de gevoelens der Serviërs in Bosnië, die op zulk een dag naar verceniging met Ser vië smachten, en treuren, omdat hun land lot Oostenrijk behoort. In het Hongaarsche Huis van Afge vaardigden Verklaarde Baron Bajacsitsji namens de Ser\ isch-Kroatisclie coalitie, dal hij zich verplicht gevoelde de ont zettende misdaad met' den grootslen na druk te veroordeelen, omdat twee Ser! viërs lol de daders behooren. Hij hoopte echter, dal dit op de stemming tegenover dc Serviërs en Kroaten geen schaduw zou werpen, wijl deze- hun politiek stre ven steeds hebben gegrond' op trouwe •aanhankelijkheid aan dc d;ynasti. Meer dan 3000 vrijwilligers waren reeds in Weenen voor Albanië geworven. De politie heeft echter de aanwerving verboden, vermoedelijk op lasl van de regeering. Ilel ziet er in Albanië nog verre van rooskleurig uit. Durazzo, de hoofdstad, wordt met ecu bestorming der opstande lingen bedreigd. De beste oplossing zou zijn, dal de Prins von Wied rustig naar buis ging. en dat liet land Uisschen Italië en Oostenrijk verdeeld werd. In Sanderburg is het vijftigjarig ju bileum der verovering van de I)üppeler schansen gevierd. Een broer des keizers, prins Hcinrich, hield een rede, waarin hij de veteranen, die destijds de schan sen op de Denen veroverd hadden, toe sprak, en dc groote mannen, zooals Bis- marek, Moltke en Van Boon herdacht, tl ie den grondslag voor de eenheid van liet Duitsche volk gelegd hadden. Met een feestmaaltijd werd de herdenking besloten. Een Deen sell e boot niet 300 pleizier- reizigers mocht Zondag op bevel van dc overheid Sanderherg niel aandoen, omdat er zoovele vaderlandsch gezinden in de stad- waren. De Pai'ijschc brievenbestellers zullen bun zin krijgen. Dc Senaat is voor nemens hun hij een aanvullingscrediel ,toe te staan, wat hun hij dc bcgrooling werd onthouden. In hel sarclijncnbcdrijf aan de Bre- lonsclic kusl is tusschcn visschers en inmakei's een conflict uitgebroken. De visschers willen hun waar per duizend stuks verkoopen, de inmakers, die per gewicht inkoopen. Geen van beide pai - lijen wil toegeven. P. - reesd voor on lusten heeft de regeering soldaten lol handhaving der orde gerequireerd. BRAZILIË. RIO DE JANEIRO, 30 Juni. Het Congres beeft met algemeene stemmen de verkiezing van Wencislao Braz tot president en van XJrbano Santos tot vice-president goedgekeurd. INDItf. Reuter seint uit Batavia De schade, aangericht door de aard beving die Zuid-Sumaiïa, inzouderheid Benkoelen teisterde, wordt officieel ge schat op één raillioen gulden. 20 Europeanen zijn ernstig gekwetst. Vele huizen zijn ingestort. Een tweede Reuter-telegram uit Batavia meldt Het Nederlandsche passagiersstoora- schip „Vanoloon" is, tengevolge eener aardbeving, nabij Haba.ca, dicht bij Makassar, op de kust van Celebes ge- loopen. De positie van het schip is ge vaarlijk. Een 3de Reuter-telegram luidt Een verschrikkelijke wolkbreuk vol tooide de verwoesting van Benkoelen. Het gebouw van den resident, het ziekenhuis en de scholen stortten in ook de handelswyk werd vernield. De schade is onberekenb; uir. CHINA. De overstroomingen in Zuid-China, waarvan een telegram melding heeft gemaakt, moeten alle3 overtreffen wat in die dikwijls zwaar geteisterde streken is gebeurd. Geheele dorpen zijn ver zwolgen en duizenden zijn dakloos. De schade is onberekenbaar en hongersnood dreigt overal. ALBANIË. ROME, 30 Juni. Toerelxan pasja, de Albaneescbe minister-presidentheeft twee uur met minister Di Ss.n Giuliano geconfereerd. De secretaris van Toerctmn pasja hoeft I aan de Tribwia verklaard, dat het doel I van Toerchan's reis ia, Italië en Oosten- I rijk te overreden, Albanië militair te j bezetten. WALONA, 30 Juni. Walona is in staat van beleg verklaard. Majoor Sluys i ie tot plaatselijk commandant benoemd. DURAZZO, 30 Juni. De Nederland- t ache kruiser „Noord-Brabant" is hier aangekomen. Generaal De Veer is van zijn verlof hier teruggekeerd. Den afgeloopen nacht is alles rustig gebleven. De toestand is onveranderd. RUSLAND. De stoomboot „Tsaritza" van de Wolga- s toom boot-maatschappij is, op reis naar Nisjni-Nnfogorod voor Moriuski verbrand. Er moeten acht menschen bij omge komen zijn. Op een zijlijn vau dou Wladikaw- kas-spoorweg is, tengevolge van het feit, dat een gedeelte van den spoordijk door de buiten haar oevei'fe getreden rivier ondermijnd was, eeu door twee locomo tieven getrokken trein ontspoord Een locomotief stortte in de rivier. Drie personen zijn gedood, twee levens gevaarlijk en een licht gekwetsl, terwijl drie personen door den stroom mede gevoerd zijn. OOSTENBIJ K-H0NGAKI JE. In Serajewo is, in verhand met den moordaanslag, de staat van beleg afge kondigd. WEENEN, 30 Juni. Het Prager Tag- blatt meldt, dat de troonopvolger bij n Nederlandsche Maatschappij zijn leven voor 30 millioen en dat van zijn gemalin voor 15 millioen gulden verzekerd had. OEDSJDA, '29 Juni. In de streek van Tazza hebben de Franscbe Iroepcn on der generaal Gouraud slag geleverd legen afvalligen, die voortdurend dc post le Koedia el Bab beleedigden. De vijand is teruggeslagen, geweren, schiet voorraad en vaandel in den sleek latend. Aan Franscbe zijde waren acht dooden en twintig gewonden. Uit Stad en Provincie ZIERIKZEE, 1 Juli. Ia liet artikel „Nogmaals de ritueele slachtmethode" is bij het corrigeoreu van de Courant een regel weggevallen. Men leze; Die vraag heeft beteekenis Voor de Joden, omdat zij boticht worden een slachtmethode te volgen, die als wreed gebrandmerkt is. Voor de Christenen, omdat er zoo velen onder hen zijn, die de Joodsche slacht methode toepassen. Tot 28 Juni is bij het Hocfijzcr- verbond ingekomen een bedrag van f 1559,13,595. DUIVENDJJKF., 30 Juni. De heeren C Boogerd en 1. A'. Padmos, zijn heden hij candidaatstelling herkozen als lid van den gemeenteraad. RENESSE. Bij de op 30 Juni gehouden herstemming voor een lid van den gemeenteraad (vacature C. Beije, over leden) werden 110 stemmen uit gebracht, waarvau 2 van onwaarde. De heer C. .1. Kooraan verkreeg 72 en de heer G. Verseput Lzn. 3(r stemmen, zoodat eerst genoemde is gekozen. Bij enkele candidaatstelling zjjn tot leden van den gemeenteraad gekozen verklaard de heeren P. J. II. Jespers en A. J. Padmos. BURGH, 30 Juni. Bij de lieden gëhou- deri verkiezing voor twee leden van den gemeenteraad, zijn de beide aftredende leden, de heeren W. Heule en J. van de Vate Jz., door den burgemeester bij enkele candidaatstelling benoemd ver klaard. BRUINISSE. In de Dinsdag gehou- I den vergadering van ingelanden in den j polder „Bruinisse" werd bij de verkiezing van twee bestuursleden, wegens perio dieke aftreding van den lieer Jac. Goud zwaard als dijkgraaf en van den lieer M. v. d. Bijl als gezworene, de lieer Goudzwaard met 23 van de 21 stemmen als zoodanig herkozen. In de plaats van den heer Van der Bijl, die voor een her benoeming niet meer in aanmerking wcnschle le komen, werd gekozen de lieer Joh. van der Sluis met 13 van de 24 uitgebrachte stemmen. De rekening van het vorig dienstjaar 'wordt, na door een commissie Bfider zocht le zijn, goedgekeurd en vaslge- steld in ontvangst op f 3760,02 en in i uilgaaf op f 3094,63, zoodat zij sluit J met een batig saldo van f 665,39. Dinsdag werd deze gemeente bezocht i door drie heeren leden van Gedeputeerde I Staten en den Hoofdingenieur. Dit bezoek werd gebracht naar aan leiding van het plan tot verdere dem ping van de Dec, het water, dat een afschuwelijken stank verspreidt en waar door dus voor de omwonenden een on houdbare toestand is geschapen. In de des avonds gehouden vergade ring van den gemeenteraad deelde de voorzitter dit bezoek mede en gaf daar omtrent uitvoerige inlichtingen, waarvoor de heer Goudzwaard, wethouder, hem dankte. Ingekomen was van Gedeputeerde Staten een missieve, mededeelende, dat de begrooting over 1914 was goed gekeurd. Eveneens, werd van dit college ont vangen een goedgekeurd raadsbesluit, wijziging begrooting 1914 en eene mis sieve, houdendè toezending van een be sluit van den raad van Bosch-Capelle tot verzetting der kermis. Bij den raad dezer gemeente bestond daartoe geen bezwaar. Ook deelde de voorzitter mede, liet proces-verbaal van kasopname, waarbij alles in orde was bevonden. Naar aanleiding van een adres van M. van den Berge om wegneming van een zinkput, die vlak bij zijne zaak gelegen, veel stank veroorzaakt, werd besloten Burgem. en Weth. te mach- tigen een onderzoek in te stellen eu bij gegrondheid der klacht den put op te ruimen. Met algemeene stemmen werd besloten, naar aauleidiug eener conferentie eenigen tijd geleden met vertegenwoordigers van de Maatschappij tot Bouw eu Exploitatie van gemeentcbedryven gehouden, aau die Maatschappij op te dragen een vol ledig plan met de noodige berekeningen in to dienen met het oog op eene even tueel© verlichting door gas van deze gemeente. Bij de rondvraag wijst één der leden er op, dat zich bij de zate van schipper T. de Koning te veel slik beviudt. De voorzitter zal den gemeente werkman dit laten wegruimen. Door een ander lid wordt er op ge wezen, dat het deksel van den zinkput iu het Kerkslop telkens wordt stuk gereden. Besloten wordt bij de ingangen der straat bordjes te plaatsen met do noodige waarschuwing. ST.-FILIPSLA ND, 30 Juni. By de heden gehouden verkiezing van 3 ge meenteraadsleden, tengevolge van de periodieke aftreding der heeren A. van Dijke, A. L. v. Eldik en A. v. Rooijen, zijn ingekomen 2 candidaatlijsten. De eene bevatte namen der 3 aftredend en, de andere die van de heeren A. v. Dijke en J. v. Strien, zoodat een stemming noodig is, die gehouden zal worden op Dinsdag 14 Juli a.s. STAVENISSE. 30 Juni. In de heden- namiddag alhier gehouden raadsver gadering kwam andermaal ter tafel „aansluiting-waterleiding". Wederom nu met 4 tegen 3 (de vorige maal 5 tegen 2) werd afwijzend beschikt. De tegenstemmers waren de heeren0, Steendijk, L. Hage, C. L. Potappel en A. J. Verstraate. Een herhaald verzoek van de besturen der beide weegbruggen alhier om een rioleering onder het havenplein te mogen leggen, werd wederom afgewezen. In eene heden alhier gehouden vergadering van Ingelanden van het waterschap „Stavenisse" werd vastgesteld de rekening en verantwoording over 1913/14. De ontvangsten waren f 22122,88, de uitgaven f 20205,36, saldo f 1917,52. Die van het reservefonds wasinkomsten f 4705,995uitgaven f 4699,43, saldo f 6,565. Aangeboden werd het verslag omtrent den toestand van het waterschap. Dit gaf geen aanleiding tot bizondere opmerkingen. Opgemaakt werd een staat van aanbeveling, ter benoeming van een Dykgraaf, noodig door de periodieke aftreding van den heer A. H. v. d. Slikke. Er werden op geplaatst de heerenA. H. v. d. Slikke, A. van Luijk en M. de Rooy. Als vertegenwoordigers van het waterschap in den Dykraad der waterkeering van do Cal. polders O. K. Hofstede en Moggershil werden benoemd de heeren T. C. J. J. v. d. Lek de Clercq en P. Gaakeer. Besloten werd een

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 1