ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 29 Juni 1914. EERSTE BLUP. Kostelooze koepokinenting en kerinënting NIEUWSTIJDINGEN. TJit Stad en Provincie. Nogmaals de ritueele slachtmethode. CZ ierikzeesche C o u r a n t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 70ste JAARGANG. No. 9561 Directeur i A. J. OE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteuri FRANKEL. A D V E R TE N T I E N. Van 18 regel» 80 et»., meerdere regels 10 et». Bjj abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor i» aan liet bureau verkrygbaar. Qroote letter» worden naar plaatsruimte berekend De intending moet geschieden des Uaandags-, Woensdag»- en Vrüdagsmiddags uiterlyk vóór 2.SO ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Gevonden op den openbaren weg: Een portemonnaie. lorgnet. knipmes. jongensjas kant kraagje. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R P. BRONS. op Woensdag l %JuII e.k., 's namiddags 2 uur, in het gebouw voor lijders aan besmettelijke ziekten, staande in de Sint-Anthonie- of Manhuisstraat, wijk C no. 80. De geneeskundige, met devacc i- natie belastverzoekt met aan- i drang zorg te dragen, dat de j beide bovenarmen van de in te enten kinderen en volwassenen j goed gewasschen zijn. ALBANIË. DURAZZO, 27 Juni. In verband met de gisteren ontvangen verklaring der opstandelingen, dat zij alleen met ge delegeerden van den vorst en van den Engel schep admiraal in onderhandeling wilden treden, is gisteren de hier wo nende koopman, Lsmaël Effendi, naar Sjiak gezonden met de mededecling, dat heden gedelegeerden van den vorst en van den admiraal daar zouden aan komen. lsmaël keerde terug met een gunstig antwoord der rebellen. Dientengevolge begaven zich heden de gedelegeerden en kolonel Philipps met tolken naar het j kamp der opstandelingen te Sjiak en werden de onderhandelingen begonnen. Uil Durazzo wordt aan de Neue Freie Presse bericht: Op verlangen van de Ncderlnndsche officieren bad de vorst goedgekeurd, dat met den naar de opstandelingen gezonden parlementair cenige officieren medegingen. Toen de ministers dit vernamen, be sloten zij ontslag Ie vragen. De vorst verklaarde het ontslag niet te kunnen aannemen. Minister-president Turklian- pasja handhaafde echter zijn ontslag aanvrage, waarop de vorst zich dc be slissing voorbehield. RÜSLANI). De Doem a is bij keizerlijk besluit ver daagd lot 28 October. GRIEKENLAND. Vrijdag j.l. is door de regeering te Athene telegraphisch geantwoord op dc nota van Turkije. Hel antwoord is gesteld in gematigde cu verzoenende woorden. Griekenland verklaart in beginsel zijn instemming met de uitwisseling der be volking in Klein-Azië, de teruggave van den aau de Grieken ontnomen eigendom ,en de {toekenning van vergoeding voor de geleden schade, komt echter op tegen de beweringen van Turkije omtrent dc Mohammedanen in Macedonië. De emi gratie uit deze provincie heeft n.l. vol gens dc Grieksche regeering, betrekkelijk weinig te beteekenen. De Macedonische emigranten hebben vrijwillig het land verlaten, terwijl de Grieken uil Klein- Azië verdreven zijn, na ccrsl van al hun have te zijn beroofd. DUITSCHLAND. KIEL', 27 Juni. In de rede. die de „Obcrbürgermejster'7 van deze slad uil- sprak op de lunch, door de stad aan een aantal officieren van beide vloten aangeboden, uitte hij' de hooi), dat hel aan het Duitschê en het Engelschc volk gegeven mocht zijn, zich steeds slechts in een vreedzame» wedstrijd met elkan der Ie melen. De Engelschc vici-admiraal .Warren der betuigde zijn jdank voor, de beloonde gastvrijheid en zeide verder, dat er men seden zijn, die meenen, dat Duilschland en Engeland zijde aan zijde moeten gaan, andere daarentegen, dal zij vijan delijk tegenover elkander moeten staan. Hij echter was mei den burgèmeesler van meening, dat de vreedzame wed strijd liissehen heide volken moet voort duren. KROONSTAD, 27 Juni. De keizer lijke familie bezichligde heden aan boord van hel jacht „Alexandria" op de reede van Kroonstad hel Engelschc eskader en nam deel aan de lunch op hel admi raalschip. waarbij ook de Engelschc am bassade ur aanzat. ZIERIKZEE. 29 Juni. Morgenavond zullen onze ingezetenen vergast worden op een cpncerl van „Kunst en Eer"; in de tent op het Haven park. Gistërennamiddag is uit Antwer pen een pleizierböol „Telegraaf II" alhier aangekomen, met een gezelschap van 170 personen (Duitschê liederen- tafel). Met muziek voorop trok het ge zelschap naar de Oude Haven, waar in de muziektent het mannenkoor een drietal liederen aanhief, beginnende mei liet .Wien Neêiiand's bloed, dal met onl- blooten hoofde gezongen en aangehoord werd. Daarop trok het gezelschap met de muziek voorop naar het „llölel Van Oppen, waar men zich aan n gemccn- schappelijken maaltijd vereenigde. Om half vijf vertrok het gezelschap, uitgeleide gedaan door een groote me nigte. NOORDGOUWE. Op de algemeene vergadering van ingelanden van den Noordgouwepolder, 26 Juni j 1. gehouden is de rekening over 1913/14 goedge keurd met een ontvangst van f3056,715 en een uitgaaf van 2952,17. De begrooting voor het dienstjaar 1914/15 is vastgesteld met een ontvangst en uitgaaf van f 3484,82. Met het oog op den aanleg van een nieuwen duiker en de verhoogde suatie- pouningen aan liet waterschap Schouwen, is het gewone en het buitengewone dijk- gesckot met 75 cent per H.A. verhoogd moeten worden! Met algemeene steramen een stem blanco werd de heer A.m Viergever als gezworene herbenoemd. ZONNEMAIRE. Door het comité voor het „Hoefijzerverbond" is aan bet hoofdbestuur afgedragen de som van f 193,436. Hiervoor is gecollecteerd in de ge meente Burgh f 20, Ellemeet f 43,50, Haamstede f 27,385, Noordwelle f 15, Renesse f 40,30 en alhier f 47,25. OUWERKERK. Verleden Donderdag maakten de kindereu van de hoogste klassen der school een reisje naar Middelburg en Vlissingen. Hoewol de lucht voortdurend niet regen dreigde, hield het weer zich goed. De ms was dan «ook van het begin tot het eind voor de kinderen een genot. Na de voornaamste bezienswaardigheden van Middelburg bekeken te hebben, waar onder het museum, ging men per electrisehe naar Vlissingens strand. Daarna de duinen op en terug langs De Ruyter naar de sluizen en het station. Het penningbootje bracht de reizigers naar de stad terug en per electrisehe arriveerde men weer te Middelburg. De spoorboot gewoonlijk wordt de provinciale boot nog zoo genoemd bracht bet gezelschap weer Daar Zierikzee terug. Het is licht te begrijpen, dat de beentjes, die den beelen dag bijna niet stilgestaan hadden, moe waren geworden. Een vreugdekreet steeg op, toen de rijtuigen zichtbaar werden, die de jeugd naar baar woonplaats zou brengen. Een hartelijk woord van dank brengen we dan ook aan hen, die zoo bereidwillig bun rijtuigen beschikbaar hebben gesteld, om do kinderen dit laatste deel der reis zoo licht on aangenaam te maken. Maar niet minder dank aan allen, die zoo ruimschoots hebben bijgedragen, om deze reis mogelijk te maken. En wel waren ruime bijdragen noodig. Want hebben wij allen lof voor bet personeel der prov. boot, wij mogen niet verhelen, dat hot tarief ons zeer tegenviel. Behalve de gewone reductie voor gezelschappen van meer dan 20 man, werd geen enkele korting toegestaan. Het kan wellicht geen kwaad bier eon paar cijfers te noemen. Verleden jaar kostte de reis met 32 kiuderen en 4 geleiders per R. T. M. naar Rotterdam f 30,55. Deze reis met 35 kinderen en 4 geleiders kostte f 54,60, een verschil van f 24. De oude spoorboot vervoerde de kinderen voor f 0,50 retour, nu werd per kind f 1,40 betaald. Naar ons verzekerd werd, hebben reeds vele onderwijzers bet voornemen gehad een reisje naar Middelburg met de schoolkinderen te maken, maar zijn om de kosten steeds verhinderd ge worden. Indien de beeren leden van Prov. Staten met ons van gevoelen zijn, dat bet tarief thans veel te boog is natuurlijk dienen zij overtuigd te zijn van bet nut van dergelijke reisjes dau is het wellicht voor hen een aan leiding in de a.s. zomervergadering daar over te spreken. Kunnen zij bewerken, dat de Ouwerkerkscbe schoolspaarkas een goed deel van de f 54,60 terug krijgt, dan zullen zij stellig, onverschillig waar zy zich bevinden, de vreugdezang dor kindereu booren klinken. ST.-1'TLIPSLAND, 20 Juui. Gedep. Staten van Zeeland adviseeren aan de Prov. Staten, om afwijzend te beschikken op 't verzoek van den gemoenteraad alhier, om subsidie te verleenen voor wegs verbetering. De Waterloo-collecte hééft alhier opgebracht f 4,71. Door den Raad van Beroep (Onge vallenverzekering) te Middelburg, is aan D. C. G. SJ. E. en J. d. II. wed. J. M. alhier, de beslissing der Ryksbank bevestigd en aan klagers de vordering ontzegd. ST.-MAARTENSDIJK, 28 Juni. Gis terenavond begaf het vierjarig zoontje van den voerman H. Nelisse zich op een smal plankje, dat over een sloot aan den weg lag. Het kind viel van de plank, doch bleef met zyn truitje hangen aan een spyker in een paaltje by de plank. Alzoo met het bovenlijf en hoofd in het water hangendewerd het door een voorbijganger opgemerkt, die in slaat was het knaapje uit zyn levensgevaar lijken toestand te verlossen. THOLEN, 27 Juni. Een zeldzaam voorval valt hier te melden, betreffende de nieuwe wyzerborden van het stadhuis. Of de fabrikanten Burgem. en Weth. in het ootje hebben willen nemen weet ik niet, wel weet ik, dat dit met ons oud dagelijksch bestuur niet zoo gemakkelijk gaat. En nu 't geval. Het eene wyzer- bord zal dienst kunnen doen en het andere is overbiddelijk terruggestuurd omreden de netjes vergulde Romeinsche cijfers juist verkeerd in volgorde ge schilderd stonden. De 12 stond precies op zyn plaats, maar inplaats van dat hij na 12 uur 1 werd stond er 11, 10, 9 enz. Ook omgekeerd, voor 12 stond 1, 2, 3, 4 enz. Als dit nu toch een ver gissing is van den fabrikant, vrage men toch, waar het verstand heeft gezeten toen het bord werd geschilderd. Ook het torenuurwerk zal nu van minuut wijzers voorzien worden, dat in vele behoeften voor onze stadbewoners zal O N D E B WIJ S. STAVENISSE. Benoemd tol onder wijzer aan de openbare school alhier dc heer M. Meeuse van ïersekc. DREISCHOR. De heer II Everwijn, geboren alhier, heeft aan de Technische Jloogeschool te Delft met goed gevolg afgelegd bet eerste gedeelte caiïdidaats- examen in dc cleclro-tecliniek. Vrijdag 10 Juli zal des namiddags te hall' Iwee een arroiulissemonls-ver- gadering gehouden worden, waartoe door den arr. schoolopziener alle on derwijzeressen en onderwijzers worden uilgenoodigd. Op die vergadering zal gesproken worden door den heer II. J. Balfoort, over Lichamelijke opvoeding, en door den heer schoolopziener in hel district Goes, over: De wenschclijkhcid van ceïi 7-jarige Volksschool. RECHTZAKEN. ZIERIKZEE, 27 Juni. By bevelschrift van de arrondissements-rechtbank is de zaak tegen J. W. M. C., oud 27 jaar, wonende te Zierikzee, thans gedetineerd in het huis van bewaring, beklaagd van oplichting, verwezen naar de openbare terechtzitting, met bevel van gevangen houding van den beklaagde. Aan den beklaagde is als raadsman toegevoegd, Mr. J. A. C. van Heusde, advocaat en procureur. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. THOLEN, 28 Juni. In de voormiddag- godsdienstoefening nam ds. G. Lans van Sl.-Annaland afscheid van de gemeente alhjer, welke hij als ringbroeder ruim 2 jaren mocht bedienen. Zijn Ecrw. had {tot tekst gekozen Deuteronomiuin 33 27. Na 't einde der leerrede werd door zijn Eerw. achtereenvolgens in gevoel volle woorden toegesproken de kerke lijke collega's, kerkeraad, koster, voor zanger en organist. Daarna werd op verzoek van den ker keraad door de gemeente den leeraar staande toegezongen psalm 121 1. Het kerkgebouw was tol: op alle plaatsen bezet. ST.-ANNALANI), 21) Juni. Zondagna middag nam ds. Lans afscheid van dc gemeente naar aanleiding van Job. 3 vers 7. Een talrijke menigte, waaronder vele vreemdelingen, vulde het kerkge bouw. la de voormiddag-godsdienstoefening was bekend gemaakt, dal ds. Poll van Arnemuiden voor zijn beroep be dankt had. Chr. Geref. Kerk. Aangenomen naar Vlaardingeu, door •ds. J. J: v. d. Schuit te Kampen. Wanneer ondergeteekende Legen de voorgestelde verbodsbepaling vee op an dere wijze te dooden dan door afsnijding van den hals na voorafgegane bedwel ming'dooi' middel van 'n schietmasker, een bepaling, die evenwel nicl van toe passing zal zijn voor mijn geloofsgenoo- ten, die de ritueele slachtmethode vol gen, nogmaals de pen opneemt, dan ge schiedt dit, omdat hel nummer van 20 Juni van het weekblad l)e Dierenvriend hel orgaan der Nederl. Vereeniging tot bescherming van dieren, aan de raads leden alhier is toegezonden. lil dit nummer namelijk komt onder het opschrift „Joodsch ritueel slachten geen religieus voorschrift" 'n hoofd artikel voor, waarin, na een klacht Ier inleiding, dat nog steeds door de over heid de wreedheid van hel ritueele slachten geduld wordt, een overleden rabbijn uit Frankfort a/M., dr. L. Slein genaamd, ten tooncele wordt gevoerd. Genoemde rabbijn, een ncoloog. heeft namelijk indertijd 'u advies uitgebracht, waarin hij ontkent, dal in dc geheele Mozaïsche Wetgeving 'n bepaling Ie vin den is, waarbij hel ritueele sl'achtcn wordt voorgeschreven. Het ritueele slachten zou volgens dien rabbijn één van die instellingen zijn, die opzettelijk in 't leven zijn geroepen om dc Israëlieten van het gezellig ver- okeer mcl niel-Joden uit te sluiten. Hij beroept zich daarbij op Tract. Sabb. 175. Met dat beroep kan ik geen vrede hebben, want in Tract. Sabb. 175 wordt een geheel ander onderwerp behandeld, dal noch met ritueel slachterij nóch met gezellig verkeer iels le maken heeft. Maar dit daargelaten. Hoofdzaak is, dat deze rabbijn hel bestaan van bepalingen in de wel van Mozes betreffende hol ritueele slachten pertinent loochent. Ik zou tegenover die loochening kun nen stellen Deutcrönomium Caput 12 vers 20 en 21. Ook zou ik kunnen wijzen op de mondelinge leer van Mozes, die, van ge slacht tol geslacht overgeleverd, is Ic boek gesteld en voor de Joden 'n even groot gezag heeft als de schriftelijke leer. Ik zou tevens kunnen aanvoeren, dat zelfs de moderne rabbijnen beslist vast houden aan de Joodsche slachtmethode, zoodat de rabbijn, dr. Steijn, die trou wens reeds tallooze malen op afdoende wijze weerlegd is, als een witte raaf te beschouwen is. En eindelijk zou ik me ook kunnen beroepen op de Karaieten, een niet tal rijke Joodsche secle in het Zuiden van Rusland, die, hoewel aan de mondelinge leer van Mozes geen bindend gezag toe kennend, niettemin aan de Joodsche slachtmethode streng de hand houden. Maar waarvoor zou dit alles dienen? De onderhavige kwestie immers be hoeft niet van een kerkelijk of theolo gisch standpunt behandeld te worden. De Commissie der Strafverordening toch, die in de verste verte niet door beweegredenen geleid wordt, welke een toets der verdraagzaamheid niet kunnen doorstaan, wenscht aan mijn geloofs- genooten de vrijheid te laten de hals snede overeenkomstig de Alozaische leer toe te passen. Zoodal de Joden te dezer stede, die er prijs op stellen vleesch volgens hun ritus le nuttigen, niet genoodzaakt zul len worden hetzij zich daarvan te moe ten spenen, hetzij van elders vleesch le betrekken. De religieuze zijde der kwestie kan daarom gerust buiten beschouwing blijven. Maar niet de wetenschappelijke. Niet dc belangrijke vraag, of hel waar is, dat, gelijk de antisemietische pseudo- dierenbeschermers beweren, de Jood sche slachtmethode een wreedaardige is. Die vraag heeft beteekenis. Voor dc Joden, omdat zij beticht wor den een slachtmethode le volgen, die als wreed gebrandmerkt is. hen zoovelen zijn, die de Joodsche s 1 ach t met hode loep assen methode toepassen. Ter beantwoording nu van die vraag leze men de wetenschappelijke, uitne mend geschrevene brochure van den Nederlandschen opperrabbijn Wage naar: „De Nijmeegsche Dierenbescher ming voor dc Vierschaar der .Waarheid", waaraan ik voor een groot deel mijn bewijsmateriaal ontleend heb, en dr. Dembo te Petersburg, „Das Schachten Maar al zou men die geschriften ook In iet lezen, dan toch reeds zcgl l gezond verstand, dat de halssnede, door een vaardige hand met een vlijmscherp mes toegebracht, voor het dier een even snellen als pijnloozen dood tengevolge moet hebben. Door liet in eens afsnijden van alle halsaderen toch is het dier onmiddel lijk bewusteloos. Zoodal van wreedheid, mishandeling en wal dies meer zij, geen sprake kan zijn Juist het tegendeel blijkt er uit. I)c Joodsche slachtmethode wordt dan ook door zeer vele Christenen, waar onder tal van mannen, die op weten schappelijk gebied in de eerste rijen staan, als de besle methode beschouwd om het dier snel en pijnloos to dooden. Zoo schreef de bekende professor \V. Roux, directeur des anatomischcn Insli- tuts der Universilat te Halle a/S.: „Es ware mir sehr erwünscht, wénil ich sicher ware einen so leichten Tod zu haben, wie er den Tieren beim ritu- ellen schachten zuteil wird". Professor A. Gillebeau te Bern ver klaarde in 1908: „In de jaren 1885 uitte ik mij gemeen schappelijk met mijn beeren collega's, de professoren Hess en Rubeli, twee malen over het Mozaïsche slachten. Slacht- en schietmasker waren toen reeds bekend, maar desniettegenstaande viel 'ons advies voor de Israëlitische wijze van dooden gunstig uit, en ook lieden inog houd ik mijn destijds uitgesprokenc meening staande" Prof. Engelman te Berlijn schreef in 1907, „dat de halssnede bij de Joden boven de andere aanbevolen slachtwijzen zoowel in het belang der gezondheid als in dat der dierenbescherming de voorkeur verdient Professor Gerlach le Erlangen ver klaarde in 1908, dat de ritueele slacht wijze is: „een absoluut humane slacht methode, waaraan elke dierenkwelling ten eencnmale vreemd is". Prof. Bernstein le Ilalle schreef in 1907: „Alle andere methoden, die in ver-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 1