STIJLKLOKKEN, rtc rang* Hotel, Goeden Morgen! WEILAND, Regensburg, W. MERLE. ADYERTENTIEN. 2 spenoude Veulens Een MELKGEIT te koop, steeds gevraagd Dam 87, Zierikzee, bericht de ontvangst van een mooie keuze met prachtigen Gong slag en Speelwerk. P.S. Enkele Knop-Regula- teurs worden tegen spotprijzen opge ruimd. Bazen Az., inhoudende l verzoek om vermindering in den H O. Daar dit verzoek niet vergezeld was van de noodige toelichting, wordt hél voor kennisgeving aangenomen. Daarna lezing van een verzoek van C. de Graaf Az.. om erfscheidingdoor een heining tusschen zijn eigendom en dat van de gemeente. Door de ge meente is de scheidingssloot gedempt en adressant wenscht daarom in ver- eeninging een scheiding door een vol doende heining. De voorzitter acht dit verzoek billijk. De heer Rijnberg zegt: in dit geval ben ik er ook vóór, omdat de vuile moddersloot door de gemeente is ge dempt en daardoor open terrein is ontstaan: aan de eene zijde l erf van De Graaf en de andere zijde openbare straat of breed voetpad, en nu zou hel wel onbillijk zijn, de heining door De Graaf alleen te doen plaatsen, doch verplicht is de ge meente niet om te betalen aan een scheiding tusschen particuliere erven en openbare straten, pleinen of wegen. Hoe kan men nu een straat af sluiten, vraagt de heer Hage. De heer Rijnberg repliceert: Ik bedoel niet de straat, doch de schei ding tusschen erfgrond van anderen en de straat. Ja, wel, vult de heer Gakeer aan. evenals bouw- en weiland voor re kening van den eigenaar moet afge scheiden worden van den publieken weg. Met algemeene stemmen wordt be sloten in gemeenschap een heining te plaatsen, volgens opgaaf kostend 104 gulden. Yeryolgens deelt de voorz. mede, dat was ingekomen een schrijven van Andries Manneke, waaruit blijkt, (lal hij geen genoegen neemt met de onl- eigeningstaxatiesom van zijn huisje in de Kleine Kaai Hij verlangt van de gemeente een andere woning of een bedrag van f 1400, om van de rente de huur te kunnen betalen Wordt dit niet toegestaan, verzoekt hij een acte van onvermogen, om tegen de onteigening zijn recht te zoeken. De voorzitter merkt op. dat hel niet noodig is hierover veel te zeggen De rechter zal zoo noodig hierin uit spraak doen, en mocht de taxatie prijs hooger worden gesteld, dan be taalt de gemeente de onkosten en het meerdere bedrag; doch wordt het bedrag niet hooger gesteld, dan be taalt de betrokken eigenaar de kosten Wij kunnen dit schrijven dus voor kennisgeving aannemen. Aldus wordt besloten. .Verder deelt de voorzitter mede, dat er met 16 eigenaren van wonin gen in de Kleine Kaai is afgehandeld en dal er weer eenige zijn bijgeko men met wie de notaris zoo spoedig mogelijk zal afhandelen. De voorzitter stelt voor om binnen 14 dagen over te gaan tot verkoop voor afbraak van die woningen, waar mede de zaak is afgehandeld. Hiertoe wordt met algemeene stemmen be sloten, met de bepaling, dat de op ruiming van die gebouwen binnen 3 maanden zal moeten plaats hebben. Op de vraag van den voorzitter: zullen wij thans beslissen om de kwestie met de onwilligen, die de woningen in de Kleine Kaai niet willen ontruimen, in handen te stellen van onzen advocaat, tien heer Pol- vliet, zegt de heer Gakeer, het is erg ze op die wijze te dwingen. De heer Hage merkt op. Hel is niet ons werk, het is de eisch van de regeering. De heer Rijnberg wenschte liever te wachlen tot de nieuwe gemeente- woningen alle klaar zijn, en dat alle verhuizingen zijn algeloopen; moge lijk, dat ze dan zelf een andere wo ning zoeken, daar er dan woningen leeg komen De heer Bastiaanse meent, dat door de afbraak der andere woningen de ontruiming ook wel zal worden bevorderd. Met algemeene stemmen wordt be sloten de vervolging in rechten tolde volgende vergadering aan le houden Daarna komen ter tafel de geloofs brieven van hel nieuw benoemd© Raadslid, den heer W. M Kloet. Tot commissie van onderzoek wer den benoemd de heeren P. Gakeer, W. M. Rijnberg en J. Bastiaanse. Na onderzoek rapporteert de heer Rijnberg, dat de brieven in orde zijn en lol toelating kan worden beslolcii. Met algemeene stemmen wordt de heer Kloet toegelaten. Daarna kwam in behandeling een wijziging in de verordening op hel lager onderwijs. Bij de vaststelling was besloten den loelatingsleeflijd op de ppenbare school te bepalen op 5 jaar 7Vj maand. Gedep. Staten wenschen, dat dit zal worden 5 jaar 9 maanden, en de toelating om de 9 maanden. De wensch van Gedep. Staten wordt ingewilligd. De heer Rijnberg wenscht, dal aan het hoofd der school ieder jaar een lijst wordt verstrekt, waaruit hljjkl, wie schoolgeld zal moeten betalen, daar zij, die niet in den II O. zijn aangeslagen en zij, die in de le en 2e klasse zijn aangeslagen, vrijgesteld zijn van schoolgeld, en toch is het voorgekomen bij H. Xelisse en L van Spiuntèr, dal zij om schoolgeld werden gevraagd. Wanneer de lijst ontbreekt, is hel door het hoofd dei- school moeilijk le bepalen. De voorzitter antwoordt hierop, dat die lijst toch aanwezig is Hij zal dit wel eens nazien. Voorts deelt, de voorzitter mede, dal hel ook tijd wordt de trottoirs en stoepen in de Bosehslraal le laten maken, en stelt de vraag, wal hel beste zou zijn, beton of klinkers. Daar beton licht scheurt, wordt dit niet l beste geacht, doch klinkers zullen duurder zijn. De heer Rijnberg verklaart zich vóór klinkers niet -één waalklinker langs den kant. De voorzitter meent, dat één waal klinker niet voldoende zal zijn. Na eenige bespreking wordt be sloten een begrooting te talen maken voor klinkers en beton van voldoende zwaarte en daarna te besluiten wat genomen zal (worden, en dan dit werk aan te besteden. Vervolgens wordt gelezen n schrij ven van Gedep. Staten, behelzende niet goedkeuring van het Raadsbe sluit aangaande de pensioensbijdrage der gemeente-ambtenaren. De niet goedkeuring berust op een in deze gemeente beslaande verordening van liet jaar 1858, waarbij aan gemeente ambtenaren een pensioen wordt toe gekend ten laste der gemeente. Op (tien grondslag wenschen Gedep. Staten, dat de gemeenteraad n rege ling zal vaststellen. De heer Hoek meent, dat Gedep. Staten den Raad willen dwingen een besluit le nemen builen de wet. Hij acht zich niet verplicht hiertoe mede le werken. De heer Gaakeer vraagt hoe het dan moei gaan. Gedep. Staten hebben nu driemaal ons besluit niet goed gekeurd, en de vierde maal zal vol gen, indien wij geen ander besluit nemen. De heer Rijnberg zegt: door ieder onzer is altijd getwijfeld of "l besluit van 1858 nog van kracht was; wij hebben ook alleen de verordening gelezen. Ik wenschte echter, voor wij thans verder gaan, lezing van de no tulen van het verhandelde in de ver gadering van hel jaar 1858 en van het toen genomen besluit. De voorzitter laat den secretaris 't notulenboek van dien tijd ter tafel brengen, en de notulen worden ge- leezn, waaruit blijkt, dal het besluit destijds alzoo genomen was. De heer Rijnberg merkl op, dat hieruit blijkt, dal onze gemeen te- ambtenaren op 65-jarigen leeftijd recht hebben op pensioen. Zij, die afstand hebben geteekend om opge nomen te worden in het nieuw ge stichte Rijksfonds, hebben toch recht op pensioen uit de gemeentekas, maar hij betwijfelt zeer of de gemeente verplicht kan worden daarvoor de boven de wet gestelde premie le be talen. Na lange discussie wordt besloten de inkoopsommen geheel voor reke ning der gemeente le nemen. Dit be sluit werd genomen met I tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren Rijnberg en Hoek .Vervolgens werd ten aanzien van de tegenwoordige ambtenaren liet besluit der vorige vergadering ge handhaafd betreffende, hel verhaal op de ambtenaren. Van hun salaris moeten zij 2 o/o betalen, terwijl de gemeente 5 °/o zal betalen. Ten aanzien van de premie voor l weduwen- en weezenpensioen werd bepaald, dat de mannelijke ambte naren 2 'u en de vrouwelijke j °o zullen moeten helalen. Later nieuw pan le stellen ambtenaren zullen voor eigen pensioen 3 "o moeten betalen. Weduwen- en weezenpensioen als de tegenwoordige. I)e heer Rijnberg stelt ook nog de vraag, of de onderwijzers niet in de hier beslaande verordening vallen. De voorzitter antwoordt van neen. De heer Rijnberg zegt, dat zij toch in de verordening van 1858 niet uit gesloten worden. De Raad laat verder dit punt maar zwemmen. .Correspondent Bij de rondvraag zegt de heer Rijn berg klachten le hebben gehoord over de veel aanwezige modder in de kaai, en vraagt, of Burgeni. en Welti, hun aandacht hieraan hebben ver leend. De heer Groenewcg'c zcgl, dal hij met Bastiaanse de kaai bekeken heelt, en zij zijn van oordeel, dal het vol strekt niet noodig is. Zij hebben nog n ouden schipper gesproken en ook deze verklaarde hel voor onnoodig. De voorzitter zegt, dal de kaai de laatste jaren veel is verdiept door l baggeren en acht hel ook onnoodig. Mocht door hel polderbestuur ge baggerd worden, met de groole boot, dan zou hij de hoeken der kaai wat laten opruimen, doch niet in het midden. De lieer Hoek wenschl. dal door Burgeni. en Wet li. zal worden -uit gezien naar een geschikt terrein voor de gasfabriek. Hieraan zal worden voldaan. De heer Gaakeer wenscht, dal ver andering gebracht wordt in den toe stand bij de woning van C. van Dijkt- De mest bij de varkenshokken aldaar verspreidt 'n ondragelijken stank in huis bij dien man, waar de vrouw ziek ligt. De voorzitter antwoordt hierop, dal hel "t beste zal zijn. de mest pullen te doen opruimen: hij zal zich op de hoogte stéllen. De vergadering wordt hiermede gesloten. PREDIKBEURTEN. Zondag 2L Juni. Zierikzee. Geref. Kerk. 's Voorm. tien ure en 's avonds zes ure, cis. Sybesma. Chr. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure, Leeskerk. Oud-Geref. Gemeente, lireestraat, 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure on 's avonds zes ure, Leeskerk. Lokaal voor Evangelisatie, Nobelstr. 's Avonds half zeven ure, ds. Waardenburg van Bruinisse. Evangelisatie Jeruël. 's Voorm. half tien ure en 's avonds half acht ure, Gewone dienst. KerkwerTe. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Blankert. Serooskerke. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, cis. Adriani (Bijbel-Zondag en Collecte voor het Ned. Bijbelgenootschap). Bargh. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Van Maanen. Renesse. Herv. Kerk. 's Voorm. 10 ure, ds. Van den Broek. Noordwelle. Herv. Kerk. 's Nam. twee ure, Geen dienst. Ilaauiatede. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Japchen (Herdenking van 't honderd jarig bestaan van het Ned. Bijbelgenootschap en Collecte voor dat Genootschap). Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Brouwer. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, Leeskerk. Eiberzee. Herv. Kerk. 's Nam. twee ure, ds. Adriani of ds. De Leur. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Kok. Brouwershaven. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, dr. Proost. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Meijer. Zonnemaire. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. De Leur. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Hoek. Noordgonwe. Herv. Kerk. 's Nam. twee ure, ds. De Leur van Zonnemaire. Dreischor. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. v. d. Griend. Oawerkerk. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, ds. Snethlage. Nienworkerk. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. v. d. Linden (Bijbel- Zondagen Collecte voor'tNed. Bijbelgenootschap). Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure, ds. Dekker van Ooltgensplaat. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. negen ure, 'snarn. twee ure en 's'avonds 5.15 ure, Leeskerk. Oosterlund. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, dr. Weeda. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure, ds. Staal. SirjanBland. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twéé ure, ds. Peter. Bruiulsse. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. Waardenburg (Collecte Bijbelgenootschap). Geref'. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's avonds vijf ure, ds. Taal. Geref. Gemeente. Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 's avonds vyf ure, Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. negen ure, 's nam. twee ure en 's avonds vijf ure, Leeskerk. Evangelisatie, 's Voorm. half tien ure en 's num. twee ure, Gewone dienst. St.-Filipsland en Tholen. St.-FlUpsland. Herv. Kerk. 's Voorin, half tien ure en *s avonds zes oré, ds. Lorun. 1112' ure, Zondagschool. Oud-Geref'. Kerft- 's Voorm. negen ure. 's nam. twee ure on 'fi avonds vijf' ure, Leeskerk. Tholen. Herv. Kerk. 's Voorm. half' tien ure, ds. Klomp en 's nam. twee ure, ds. Loran (Doopfcbediening). Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure. ds. I,an ting, 's nam. twee uTe, Leeskork en 's avonds zes ure, ds. Lanting. Geref. Geuioenle. 's Voorin, half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds zes ure, ds. Mak kende van Bruinivse (Bevestiging nieuwe leden). St.-Mujirtousd{jk. Herv. Kerk. '«Voorm. half tien ure, ds. Steenbeck van^Schcrpenisse (Doops- bediening) en 'snarn. twee ure, Leeskerk. Oud Gerei. Gemeente, 's Voorin, half tien «re, 's nam. twee urft en 's avonds half zes uie, Leeskerk'. Poortvliet. Herv. Kerk. 's Voorin, half tien ure, Leeskerk en 's nam. tweo ure, ds. Klomp. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 'snarn. twee ure. de heer De Graaft; 's avonds zes ure, Leeskerk. Oiid-Vossemeer. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 'snaiu. twee ure. ds. Van A*eh. Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure, ds. De Bruijn; 's avonds half zes ure, Leeskerk. Scherpenisso. Herv. Kerk. 's Voorm. half tien ure, Leeskerk en 'snam. twee ure, ds. .Steenbeek. Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure, Leeskerk. Stuveulsse. Herv. Kerk. 's Voorm. huif tien ure en 's nam. twee uie, ds. Kamsteeg (Collecte Bijbelgenootschap). Oud-Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure, 's nam. twee ure en 's avonds half zes ure, Leeskerk. St.-Aiimiliind. nerv. Kerk. 's Voorin, halt tien ure. en 's nam. twee ure, ds. Lans. Geref. Kerk. 's Voorm. half' tien ure. 's nam. twee ure en 's avonds vijf ure, Leeskerk. Voor de vele bewijzen van be langstelling, ontvangen ter gelegenheid onzer 25-jarige Kohtvereeniging, zeggen wij, ook namens onze kinderen, onzen harteiyken dank. Dreischor, 18 Juni 1914. P. DB WAAL. A. DE WAALSchuier. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van NieuwBRKRBK maken bekend, dat er, te beginnen op Dinsdag 30 Jniil a.8., eene II\fSfr*£CTl!E zal worden gehouden op het snoeien van het houtgewas in deze gemeente, waarom aangelanden nadrukkelijk worden aangemaand te zorgen, dat het houtgewas, overhangend op bezaaiden grond en langs de wegen, behoorlijk is opgesnoeid. Ntedwerkisrk, 18 Juni 1914. Burgemeester en Wethouders, J. BOUMAN, Burgemeester. J. A. LEGEMAAT, Secretaris. Arts voor Mond- en Tundziekton, Den Haag. Consult Ponderdag 25 Juni a.s, van 104 uur bij den heer "Wansink, Poststraat, voor Mondziekten en Kunsttanden. T E KOOP: (Hengst en Merrie), bij JOH. VAN" DER LINDE, Dreischor. Het DAGELIJKSCH BE STUUR' van het Waterschap 9Schouwen Gelet op| artikel 51 van het Reglement op het Bestuur van het Waterschap, DOET TE WETEN: Dat bij de op IS Juni 1914 gehouden stemming voor de verkiezing van zes Iloofd-Ingelanden, ter voorziening in de door periodieke aftreding op 1 November e k. te ontstane vacatures zyn herbenoemd de Heeren D. GROENE VELD DE KATER, P. GOEMANS Mz.. M. DE GLOPPER, M. IIOOGENBOOM, M. MOL, JACOB STEUR Mz. Zierikzee, 19 Juni 1914. Het Dagelijksch Bestuur voornoemd, T. GAST, Wnd.-Voorzit ter. D. VAN DER VLIET, Oatv-Griffier. Het BESTUUR van den Polder SAS OF KLEIN BETTEW AERDE maakt bekend, dat de rekenlug 1913/1914 en de bogrooting 1914/1915 met memorie van toelichting voor belanghebbenden bij afschrift verkrijgbaar tegeu betaling der kosten van heden af ter inzage liggen ten huize van den Ontvanger-Griffier, ei dat de Algemeene Vergadering van Ingelanden zal gehouden worden op Zaterdag 37 Juni 1914, des vóórmiddags te 11 ure, in het „Huis van Nassau" alhier. Zierikzee, 17 Juni 1914. Het Polderbestuur voornoemd, F. KOOPMAN Czn., Dijkgraaf, G. J. LUNENBERG Jr.. Ontv.-Griffier. bij A. C. BLOM, Burgh. TL KOOP bjj J. A. VOSHOL te Poortvliet. Te koop of tor ruil: Een HENGSTVEULEN, bij M. GEELHOED te Dreischor. keur uit twee (gekruist ras Saane), en twee GEITJES, acht dagen oud, bij JAC FLOH1L, Bruinisse. Zes weeksche BIGGEN te koop, bjj ABR. KOEMAN, Land bouwer, St.-Maartèbsdijk. UIT DE HAND TE KOOP Iu drie perceelen of in massa, ruim 3 H.A. uitmuntend met goed drinkwater, zeer gunstig ge legen om te scheuren, en dicht bij het dorp Nieuwerkerk. Te aanvaarden met 1 October a.s. Br. fr. no. 50, Bureau van dit blad. Door sterfgeval te koop: Een zeer goed welk een zeer ryk bestaan oplevert, staande op de markt te IJzendijke (Zeeland). Te bevragen bij den eigenaar J. C. AERTS te IJzendijke. Waarom Waarom komen oude gebruikers er steeds op terug? Omdat MERLE sG-Veevoeder voor Varkens steeds het beste resultaat geeft. Aanbevelend, De Eau-de-Cologne 'Boldoot W**£r is voor II.II. Winkeliers lot den origincelen fabrieksprijs verkrijg baar gesteld in hel Papiermagazijn van lï. Wt.J. OCIITÊAN, Appelmarkt Zierikzee. Men gelieve daar onze PrijS'Cóurant aan le vragen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 9