ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 19 Juni 1914. DERDE BLAD. NIEUW STIJDINGEN. Z ierikzcesche C o u r a n t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bjj vooruitbetaling. 70ste JAARGANG. No. 9557. Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteuri A. FRÜNKEL. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. By abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrjjdagsraiddagi uiterlijk vóór 2.30 ure. ALBANIË. omdat de bom te laat raatieke en consulaire corps, drie admi raals, alle ministers en de notabelen van de stad en voorts door een groot aantal ST.-PETERSBURG, 18 Juni. De Mirdieten. Een peloton gendarmes ging j a8sistent van den rainister van binnen- slechts mislukt is, ontplofte. ROTTERDAM. Huilend stond een dreumes van acht jaar op den hoek van de Goudsche Wagenstraat en de Kipstraat nieuwsgierig om te weten hoe Jan aan de boodschappen kwam. Toen vertelde Jan van zijn verlies en van de menschen, die met hem Na een hardnekkig gevecht op den heuvel Rasboel zijn de Mirdieten vol komen verslagen. I>e strijdmacht van de xegeering is omsingeld en vernietigd. De strijdmaeht der Malisaoren, onder hevel van majoor Kroon, is langs den weg naar Sjak opgemarcheerd zonder op tegenstand te stuiten. Vol hoop marcheerden zij naar Sjak. Toen zij echter bij een punt kwameü, waar de weg begint te dalen, werden zij door de opstandelingen om singeld, die hen daar hadden opgewacht, zonder op het hevige vuur te antwoorden. Andere opstandelingen hebben den Rasboel opnieuw bezet. De regeerings- troepen zijn volslagen omsiugeld. De eerste vluchtelingen zijn reeds te Durazzo aaDgekomeD, waar een onbeschrijfelijke verwarring heerscht. De vluchtelingen vertellen, dat de omsingelden afgemaakt worden. In Rome loopt het gerucht, dat Durazzo door de opstandelingen in genomen is. De stryd is met zonsondergang ge staakt. De hospitalen liggen overvol met gewonden. Naar verluidt, weigerden de Mirdieten om opnieuw storm te loopeu, verklarende, dat zij alleen ter verdediging van Durazzo wilden vechten. Intuflschen begaven zij zich naar de loopgraven terug. Om zeven uur's avonds bezocht de Mbret de gewonden, die door Ooatenrijksche en Italiaansche matrozen waren binnengebracht. Hun aantal te schatten is onmogelijk, evenmin als dat van de Mirdieten, die zijn gevangen ge- uomeu. Men spreekt van tweehonderd dooden en evenzoo veel gewonden. Om negen uur 's avonds veroorzaakte een valscli alarm een nieuwe kanomiade en levendig geweervuur. Om half elf was de stad weer rustig. Naar de Berl. Ztg. a\M. uit Londen verneemt, wint het gerucht, dat Thomson door verraders vermoord is en niet door opstandelingen gedood, meer en meer veld. Over de begrafenis van overste Thomson wordt bericht, dat op 't Kerkhof de lijkdienst werd gehouden door den Engelschen kapelaan van de Defence. De Mbret legde een krans op de baar en wierp de eerste handvol aarde op de kist. Daarna sprak kapitein Sar enkele woorden en hield de vertegenwoordiger van het kabinet een rede in het Fransch. Ten slotte werden nog twee toespraken gehouden in het Albaneesch. De correspondent van de Times te Durazzo bevestigt, dat Hamdi Rubiëka, de aanvoerder, gevonden onder de ge wonde opstandelingen, heeft verklaard, dat zij Maandagochtend den aanval waren begonnen, nadat zij 's nachts door lichtseinen uit Durazzo een wenk hadden gekregen. Omtrent de laatste oogenblikken van luitenant-kolonel Thomson, deelt de correspondent van de Telegraaf te Durazzo nog het volgende mede Thomson bevond zich 's morgens om halfvyf in de loopgraven by de voor posten, die door de rebellen hevig beschoten werden. Een schot, dat op nauwelyks 300 meter afstand op hem gelost werd, trof hem in den linker schouder. Hy zeide tot majoor Roelfsema „lk ben gewond, breng my weg". Hy liep toen nog ongeveer tien schreden en zakte in elkaar. Zonder nog een woord gesproken te hebben, stierf hij in de armen van dr. Reddingius. Dinsdag had de teraardebestelling van overste Thomson plaats. De winkels waren gesloten. Vlaggen waren halfstok geheschen. De Prinses bezocht in rouwgewaad de kist en legde er een lauwerkrans op neer. Onmiddellyk daarop zette de stoet zich in beweging. Toen de stoet den tuin van het paleis voorby kwam, stond daar Vorst Wilhelm. Hy legde op de kist de hoogste Albaneesche orde en volgde de baarT wee pelotons Italiaansche en Oostenryksche raatrozen bewezen den stoet eer, die de stad doortrok naar het Katholieke kerkhof, gevolgd door het heele diplo- voorop. TURKIJE. De Porte heeft haar gezanten opge dragen de kabinetten van de mogend heden een nota te overhandigen, waarin wordt betoogd, dat de Grieksebe regee ring door overdrijving van de berichten over de emigratie van de Grieken de openbare meening heeft opgewonden en dat de Turksche regeering al het moge lijke doet om de emigratiebeweging te stuiten. De gouverneurs vau Fokia, Aiwali eu Bicha en een gendarmerie-oflicier zijn ontslagen wegens hun houding ten op zichte van de emigratie der Grieken. Op de nota van den Servischen gezant, waarin deze de aandacht vestigde op den zorg'wekkenden toestand van de Otto- mausche Grieken en verklaarde, dat Servië met Griekenland solidair was, heeft de grootvizier geantwoord, dat binnen eenige dagen de orde volkomen zal zijn hersteld. De grootvizier verzocht den gezant om zijne regeering daarvan te verwittigen. OOSTENRIJK. Een paar dagen .geleden is weer de lijst verschenen van de verschillende handelsartikelendie op gezette tijden door het ministerie van koophandel ge publiceerd wordt. Daaruit blijkt nu dat nergens in de wereld de graau- en meel- prijzen zoo hoog zijn als in Oostenrijk Hongarije en dat Weenen de duurste stad is voor meel en brood. Dit treurige feit is bet gevolg van de hoog opge dreven beschermende rechten op tarwe en rogge. Terwijl midden in Mei te Londen een metrische centenaar tarwe IS,91 kr., te Berlijn 25,22 kr., te Parijs 28,47 kr., te Boedapest 28,70 kr. kostte was de prijs te Weenen 29,15 kr. Een metercentenaar meel kostte te Londen 29,63 kr.te Berlijn 31, te Parijs 34,58, te Boedapest 44 en te Weenen 45,51 kr. De tijden dat Hongarije voor de graan schuur van Europa gold is natuurlijk al lang voorbij. Er wordt in de Monarchie niet eens zooveel tarwe geoogst als er verbruikt wordt. Toch wordt de invoer door hooge rechten bemoeilijkt en doet de prijzen in het binnenland stijgen. Bedenkt men dat de rechten op graan jaarlijks 180 millioen opbrengen, dan kan men den invloed ervan op het verbruik en op den prijs beseffen Het kwaad wordt dan ook zoo sterk gevoeld, dat de gemeentebesturen van Boedapest en van Weenen op de ver laging der rechten zijn gaan aandringen. Eu dit voorbeeld is nu ook gevolgd door talrijke landbouwvereenigiDgen uit de Alpenlanden, die zijn gaan beseffen, dat door de hooge rechten het voedsel voor vee zoo bezwaard wordt, dat zij haast geen beesten er meer op na kunnen houden. Het heette altijd dat agrarische rechten een voordeel voor den boeren stand was. De boeren geloofden dit ook een tijd lang, maar doen dit nu niet meer. Die rechten zijn alleen maar voor- deelig voor de groote grondbezitters, en die zijn tot dusver de machtigsten ge bleken. Het is dan ook te vreezen, dat de beweging tot verlaging weinig zal baten. Wij hebben in Oostenrijk naast de hoogste graan- en vleeschprijzen ook de meeste werkeloozen. Dank zij de sluiting van de grenzen voor Servië en Roemenië is vleesch peperduur. Elke poging om het goodkooper te doen worden is mis lukt en met het graan zal het wel juist zoo gaan. RUSLAND. De Berl. Ztg. a/M. verneemt uit St.-Petersburg, dat een geweldige ont ploffing bij het station Tsoednof den posttrein getroffen heeft, die onmiddellyk achter den keizerlyken trein aankwam, waarmede de Tsaar met zyn gezin en gevolg van Kisjinef naar St.-Petersburg terugkeerde. De locomotief en ver scheidene wagens zyn omgeworpen, tal van reizigers ernstig gewond. Onder de diepste geheimhouding wordt er een onderzoek ingesteld. Het laat echter geen twyfel bestaan of men heeft hier met een van te voren beraamden aanslag op den keizerlyken trein te doen, die landsche zaken heeft in de zitting van de Doema van gisteravond geantwoord op een interpellatie over de maatregelen door den gouverneur van Minsk genomen tegen de Poolsche taal. Na een langdurig I debat nam de Doema met 118 tegen I 54 stemmen een formule aan, voorgesteld door den Pool Swjenziski, waarin de verklaringen van de regeering voor onvoldoende en de handelingen van den gouverneur van Minsk voor onwettig worden verklaard. ENGELAND. Oud-president Roosevelt heeft Woens dag voor 't Koninklyk Aardrijkskundig Genootschap te Londen een rede ge houden over zyn reie in Brazilië. De naam Roosevelt bleek voor 't Londensche publiek nog dezelfde aantrekkingskracht te hebben als vroeger, want reeds een uur vóór de lezing begon, was de zaal stampvol en er zou, zelfs als zij vier maal zoo groot was geweest, nog geen ruimte genoeg zijn geweest, daar de stroom van nieuwsgierigen maar steeds aanhield, zoodat honderden ongetroost naar huis moesten worden gezonden. De spreker werd by zyn binnentreden door de aanwezigen met daverend, lang aanhoudend applaus begroet. Hy weidde in den breede uit over het *erais aan wetenschappelijke nauwkeurig heid, waaraan de bekende kaarten van Brazilië lyden; geen enkele deugde, althans wat betreft de streek, die Roose velt bezocht had. Na deze afkeurende kritiek wekte hy echter groote hilariteit by het publiek, toen hy moest erkennen, dat de rivier van den Twyfel, zooais hy den door hem ontdekten stroom had genoemd op de kaart, die speciaal voor deze lezing was vervaardigd, te veel naar links was geteekend. De expeditie had ter aanvulling van den voorraad levensmiddelen, ook apen geschoten en deze verorberd't gerecht was Roosevelt echter zoo sleoht be komen, dat hy verklaarde„Een eigenaar van een dierentuin zou my gerust met zyn apen alleen kunnen laten. Ik gevoel n.l. niet de minste lust om nog eens apenvleesch te eten". DUITSCHLAND. De pers van het rijk.sland is slecht le spreken over den nieuwen maal. regel, volgens welken alle rekruten uit Elzas-Lotharingen voorlaan bui ten hun land in garnizoen zullen komen te liggen. Men ziel er een terugkeer in tot de politiek van de „sterke hand". Koning Frederik August yalï Saksen is Woensdagavond naar Tsarskoje Selo vertrokken, om hel Russische hot' een bezoek te brengen li Arbeiderskind, kieltje en broekje 1 begaan waren geweest en van de 2 heel, maar ..den boel verradend bij elkaar NEDERLAND. 's-GRAVENHAGE. Ook de Russische en de Fransche gezant alhier hebben in naam van hun gouvernementen aan de Nederland8che regeering oprechte deelneming betuigd met den dood van luitenant-kolonel Thomson. De minister van buitenl. zaken heeft een telegram ontvangen vau de Alba- neezen gevestigd in Triest, met aanbie ding van oprecht rouwbeklag aan het Nederlandsche volk. Het pantserdekschip „Noordbrabant" zal hedenavond van Niewediep naar Durazzo vertrekken. Het geschenk van Spanje aan het Vredespaleis, n.l. twaalf groote zilveren inktkokers, is aangekomen. De massief- vierkante kokers vertoonen op het deksel het Spaansche wapen, terwyl op de randen kruisvormige versieringen zijn aangebracht. Zeven van deze fraai uit gevoerde geschenken zyn geplaatst op de tafel in de groote vergaderzaal. Voor de andere vyf heeft men vooralsnog geen plaats gevonden. •s-HERTOGENBOSCII. Z. K. H. Prius Hendrik is Dinsdagmiddag alhier aan gekomen, waar onder Zijn leiding de algemeen© vergadering van den Kon. Nation. Bond voor reddingwezen en eerste hulp bij ongelukken Het Oranje Kruis wordt gehouden. knap zorg om bonden". Hel ventje tastte in den linker broekzak. Niels dan een stuk louw, een paar knikkers, een sleutel zon der baard en eenige gebroken grif- iels. In den rechterzak: een sponzen - doos met een kiemenden boon, een tol, een afgebroken pennemesje en een kaftje van een opschrijfboekje, nu portefeuille van een collectie sluit- zegels. Maar geen porlemonnaie: bet por- lemonneetje. dal zijn moeder hem had meegegeven voor de boodschap pen, met een rijksdaalder erin en den raad erbij nu niet bet boodschappen- mandje óp zijn rug te hangen met zijn armen door de hengsels been, zooals de rijkeluiskinderen bun schoollaseh. omdat de vorige weck le heele inhoud van de kan met stroop dientengevolge door de mand was geloöpen, druipend langs zijn kieltje en hel zout en de suiker in de mand bedervend. Nee. Jan zou liet niet meer doen. Maar nu was zijn rijksdaalder zoek. F.n hij wist wal een rijksdaalder was uiis Hen rijksdaalder, het vierde van vader s weekgeld, dat bij Zater dagsavonds altijd thuis zag neerleg den op tafel. De keel werd hem toegeknepen. I '.en rijksdaalder verloren Geen bood schappen en slaag als hij thuiskwam en allemaal verwijtende en bedrukte gezichten van de zusjes. En moeder, zijn lieve moeder, van wie hij zoo veel hield, bedroefd en in tranen, geen raad wetend voor vader als hij straks thuis kwam, omdat hij den rijksdaalder kwijt was. Daaraan dacht de dreumes. En in eens liepen de waterlanders over zijn wangen en hij huilde, huilde met n gevaarlijke huilstem. Hij huilde, dat de menschen kwamen toegeschoten en dachten, dat den armen jongen een arm ot een been was afgereden. De menschen van wie er wegliepen, omdat de jongen... maar geld kwijt was. Maar van wie er ook staan ble ven, omdat zij medelijden hadden en wisten wat een rijksdaalder is in een irbeidersgezin. Zoo groeide een heele kring toch om den jongen, en ineens was daar onder een man met initiatief, één die zijn pel afnam en rondging en lie van dien een stuiver, van een nder weer een dubbeltje, en van een heer zelfs een kwartje kreeg, maar hel meest centen, maar zooveel toch wel bij elkaar, dal hij, na ver loop van tien minuten 1' 2,52 bij een had. Twee centen meer dan een rijks daalder. Twee. centen voorden knaap om zijn tranen te drogen. En een rijksdaalder voor do boodschappen. O, de knaap was den koning te rijk. Hij lachte al door. zijn tranen heen. Moeder hoefde er niets van te weten, wal waren de mensehen toch goed op hem. En met een verlicht hart snelde hij weg, naar den winkel. En toen 'hij thuiskwam pakte hij de boodschappen uit, de zeep en hei zout, en de suiker en de soda en de komijnc kaas en het pak lucifers, en de kan met stroop en nog o, zoo veel meer. En alles netjes in orde. Hij snikte nog even na van de emotie en voelde, dat hij voor moe der niet verbergen kon, wal er ge beurd was Zou hij het vertellen?.... Maar... daar was moeder hem al centen, die hij nu zelfs nog over had. En ze lachte met Jan mede. Maar den volgenden morgen moest Jan met een briefje haar het Nieuws blad. waarin le lezen stond: Met hartelijken dank aan de vrien delijke gevers, die allen tezamen een bedrag van f 2,52 bijeenbrachten voor den kleinen Jan die gisteren avond op den hoek van Kipstraat en Goudsche Wagenstraat huilde, omdat hij zijn porlemonnaie was ver loren, wordt hiermee bericht, dat 'l geld terecht is. dat de jongen het op tafel thuis had laten liggen, en dal het nu ter beschikking van de iVereeniging voor Gezondheidskolo niën wordt gesteld, indien binnen 3 dagen geen bezwaren daartegen in komen. Want Jan's ouders zijn verstandige ouders, die weten, dat leerlingen wekken en voorbeelden trekken. En, hoe arm ook, zij zijn eerlijk en hun kinderen zullen ook eerlijke men schen worden. Jan, vroeg ze, waar liel» jij die boodschappen van betaald? En meteen >ging haar blik naar den schoorsteen^ waar, het was nauwe lijks le gelooven, de verloren porte- monnaie en de rijksdaalder er naast lag. Jan had, naar den winkel gaande, het geldt op tafel laten liggen en moeder had het niet eer gemerkt, dan toen hij al lang weg was. Maar nu was ze dan ook dubbel Openbare vergadering van den Gemeenteraad te Sint-Maartensdijk. op Dinsdag 16 Juni 1914. Tegenwoordig alle leden (6 .Voorzitter de burgemeester. Opening door dén voorzitter, daarna lezing der notulen der vorige vergade ring, welke ongewijzigd worden goed gekeurd. De voorzitter doel voorlezing van de ingekomen stukken, waaronder 'n verzoek van de bewoners in en hij het Molenpoldertjc. inhoudende, om. indien een gasfabriek voor dé ge meente zal worden gebouwd, deze niet te doen bouwen in liet Molen poldertjc, daar in en even huilen dat poldertje vele nieuwe woningen zijn gebouwd; dat door het plaatsen van een gasfabriek aldaar de huizen door hel vuile zwart veel van hun aanzien en waarde zouden verliezen: en als er behoefte beslaat aan bouwterrein voor burgerwoningen, dit de aange wezen plaats is. De voorzitter merkt op, dal dit verzoek is ingekomen omdat dooi de exploitatie-maatschappij de vorige week aldaar boringen zijn verricht tot onderzoek van den ondergrond, doch om de fabriek aldaar te bou wen zijn er geen plannen vastgesteld De heer Rijnberg zegt: In de vori ge vergadering heb ik de bezwaren, in 't verzoekschrift verval, bespro ken Ik heb ook toen gezegd, dat 'l poldert je de plaats niet mag zijn voor <le plaatsing van een gasfabriek met hel oog op (le nieuwe woningen, doch dat hel land van Bastiaansc daarvoor beter geschikt was, en dat was, volgens Bastiaansc, ook te koop. De heer Bastiaanse zegt: Het was van mij meer een grapje, maar er is daar toch meer grond De heer Rijnberg: Dc leden van den Raad hebben zich toen ook allen in dien zin uitgelaten, en nu begrijp ik niet, hoe de heer Gerber alleen in het poldertje die boringen heeft ge daan. waarom ook niet op ander terrein, zoodat voor den aankoop den Raad keuze werd gegeven, en nu is er juist alleen geboord, waartegen bij den Raad bezwaar bestond; dit is jammer. Met dezelfde kosten en tijd had de heer Gerber dit ook van ander terrein kunnen weten, wat misschien noodig zal zijn. Ik blijf legen het plaatsen der fabriek in l poldertje. Het bezwaar van adres santen is m i. volkomen gegrond. De voorzitter zegt, dan zullen wij in stemming brengen de fabriek al Of niet in het poldertje le plaatsen, dan is de zaak onmiddellijk opge lost. Met algemeene stemmen wordt be sloten de fabriek niet in t poldertje te doen bouwen (Een slem uit het publiek: dankje heeren .Vervolgens werd voorlezing gedaan van '11 ingekomen schrijven van J.s

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 8