ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 15 Juni 1914. TWEEDE BLAD. NIEUWSTIJDINGEN. Telegrafisch Weerbericht (Z ierikzeesche C o u r a n t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iedereu MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschat, it voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen iu Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 6 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bjj vooruitbetaling. 70ste JAARGANG. No. 9555 Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteurs A. FRAK HEL. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 cti., meerdere regels 10 oti. Rij abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrjjdagtmiddags uiteiljjk vóór 8.10 ure. FRANKRIJK. Er was buitengewoon groote toeloop van bet publiek toen de kamerzitting geopend werd. De regeeringsverklaring werd met ironie door de uiterste linker zijde en met applaus door links ontvangen. 1 Kr werd geroepen: „Weg met de drie jaar!" Puech hield een interpellatie over de algemeene politiek. Puech maakte aanmerkingen op de samenstelling van het ministerie. Hij verweet den minister-president, niet de medewerking van de linkergroep te hebben ingeroepen, en verklaarde, dat hij tegen de regeering zou stemmen. Kibot zeide te hopen, dat niemand zou gelooven, dat hij op zyn leeftijd door politieke eerzucht gedreven het bewind heeft aanvaard. Hy verklaarde, onder interrupties van de socialisten dat het kabinet vastbesloten is, voor zyn politiek steun te zoeken bij de linkerzijde. Vervolgens zette hy den finantieelen toestand uiteen en deelde mede, dat een ontwerp zal worden ingediend betreffende bet sluiten van een leening van 900 millioen, welk ontwerp hij gaarne zoo spoedig mogelijk behandeld wenschte. Kibot verklaarde verder, dat de wet op den driejarigen diensttyd loyaal zal worden uitgevoerd. De Regeering zal wetsontwerpen in dienen nopens de physieke opvoeding der jeugd en het onderwijs der reserve. Na daarna uitgeweid te hebben over de buitenlandsche politiek van Frankryk, over het verbond met Rusland en de entente met Engeland, besprak hy de aanvallen, waaraan hij heeft blootgestaan. Jly zeide niet te begrijpen, dat er onder de republikeinsche meerderheid een party zou zyn, die weigert de begrooting goed te keuren en hy eindigde met de ver klaring, dat het ministerie wil regeeren met een linksche meerderheid. (Toe juichingen by het centrum en op ver schillende banken van de linkerzyde). Serabat critiseerde daarop uitvoerig liet ministerie. De socialisten zeide hij, eischen niet dat de wet op den driejarigen diensttyd met één pennestreek te niet zal worden gedaan, zy willen slechts, dat middelen worden beraamd om zoo spoedig mogelyk den tweejarigen dienstyd weder in te voeren. Hy eindigde met de verklaring, dat zyn vrienden tegen de regeering zullen stemmen. De regeering verklaarde de questie van vertrouwen te zullen stellen, doch Dalimier vroeg de prioriteit voor de volgende motie: „De kamer, eerbiedigend den wil, onlangs uitgedrukt door het algemeen kiesrecht en vastbesloten haar vertrouwen slechts te schenken aan een regeering, die in staat is de eenheid der linkerzijde tot stand te brengen, gaat over tot de orde van den dag". De prioriteit van de raotie-Dalimier, die door de regeering niet werd aan vaard, werd aangenomen met 306 tegen 262 stemmen. De ministers verlieten de zaal. Ver volgens werd de motie zelf met 374 tegen 187 stemmen aaugenoraen. De kamer is verdaagd tot Dinsdag. De ministers hebben hun ontslag aangeboden aan president Poincaré. Deze heeft het ontslag aanvaard. -Viviani heeft de opdracht, om een kabinet s&meu te stellen, aanvaard. Vergiftigde roomtaart. TfSanghen, een dorp in den omtrek van Boulogne- sur-Mer, is 'n laaghartige moordaanslag gepleegd op een vrouw en haar 5 kin deren, waarvan een aan de gevolgen is overleden, terwijl helaas de dader nog onbekend is. Daar was de vorige maand vrouw Sidouie Butor, 30 jaar oud en moeder van 7 kit - deren, komen wonen. Eerst had zij te llerbinghara gewoond, maar haar huis daar was afgebrand. Zij bracht toen 2 kinderen naar bear schoonouders en ging met de overige uaar Sangben, terwijl haar man als boerenknecht werkt te Nielles bij Calais. Dezer dagen vond zij voor haar huisdeur een pak, dat, toen zij liol openmaakte, eui loomtaurt bleek 1e bcValie» Was een briefje bij, inet do woorden: „Voor Sidonie. Ik zend je deze taart voor jou en de kinderen". In de veronderstelling, dat dit een verrassing was, die haar man haar zond, sneed zij de taart aan stukken, verdeelde die onder de kinderen en at er zelf ook vau. Weldra werden allen ziek en kregen hevige brakingen, zoodat de buren een dokter haaldendie vergiftigingsverschijnselen constateerde. Het jongste kind, een meisje van 2J jaar, bezweek daaraan. De dokter slaagde er in, de moeder en de andere kinderen te redden. Door de justitie te Boulogne* wordt een onderzoek iugesteld. Twee jonge Poolsche kunstenaars, de heeren Gottliep en Ivissling, hebben Vrijdag te Parys een vreeselijk duel uitgevochten. Ter gelegenheid van het laatste Kerstfeest hadden zij twist ge kregen en over dat geschil hadden zy sindsdien al maar gebroed. Het moest nu maar eens uitgevochten worden. Zy besloten zes schoten met elkaar te wisselen op 6 pas afstand. Hiertegen kwamen de secondanten evenwel in verzet. Dat zou een moordpartij b bout portant worden. De Polen mochten vechten, maar alleen met revolvers, op 25 pas afstand en, als die schoten onverhoopt missen mochten, met sabel?, Vrijdag begon de stryd in het „Pare aux Princes". Er waren 50 toeschouwers en vele fotografen, ook voor den bioscoop. De Polen plaatsen zich op 25 pas afstand tegenover elkaar, vuurden, maar misten. In minder dan geen tijd waren zy van zware cavalerie-sabels voorzien en om ouverhoedsche handafkapping of onthoofding te voorkomen als men zijn hoofd verloren heeft, kan men niet meer duelleeren, hoewel men feitelyk alleen duelleeren gaat als men zyn hoofd kwyt is kregen de kemphanen dikke wollen zwachtels om nek en polsen. Nauwelijks hadden de woorden „Allez, Messieurs!" geklonken, of de lucht was vervuld van het gekletter der zware lemmeten en de tegenstanders zwaaiden en hakten als waanzinnig. De lange lokken, zoo kostbaar voor artisten, vlogen links en rechts. Gelukkig voor het haar van den heer Gottliep, kreeg de heer Kiwling by den tweeden uitval een houw over zyn hooid van 15 c.M. lengte, zoodat het bloed hem langs de wangen liep. Maar hy wilde doorvechten, en de dokters hadden alle moeite om hem te verbinden. En toen dit geschied was, schreeuwde hy: „Ik sta er op, dat wy voortgaan. Als wy nu eindigen, zou het lyken, alsof we maar gespeeld hadden Maar de secondanten zeiden: „Myne heeren, wij gaan heen!" en toen moesten de Polen wel naar huis terugkeeren. Zou er geen politie te Parys zijn, of vermijden de agenten in het bizonder het Pare aux Princes, dat arkadia der duel-lustigen DUITSCHLAND. Voor de rechtbank te Ilaiiau heeft een treurige zaak gediend. Daar stond een 17-jarig gymnasiast uil Salnuinsler .terecht De jongen, die te Fulda op het gymnasium ging, gaf veel geld uil voor allerlei vermaken, maakte schulden en besloot eindelijk, om aan geld Ie komen, zijn heele familie uit den weg te ruimen. Op Oudejaarsavond drong hij met een revolver in de hand de keuken binnen en loste schoten op zijn moeder en zijn tante. Een aanslag tegen een broer en eon zuster mislukte. Daarna ging hij Ier kerke en stelde zich daar wonderlijk aan, om den schijn te wekken, dat hij niet wel bij het hoofd was. Hij had de verdenking voor de aanslagen op zijn tante willen vestigen en daarom een briefje, waarin deze zoogenaamd haar Uiterste wil kenbaar maakte, geschreven. Voor de rechters bekende hij zijn mis drijf. De schulden hadden hein in de war gebracht, en zoodoende was hij op bol onzalige denkbeeld gekomen, omzijn familie uit te moorden. Eerst had hij zijn taille willen vergeven en mei haar geld naar het Zuiden willen gaan. Do tante is aan haar wond bezweken. De rechtbank veroordeelde den be klaagde wegens moord iu één geval en poging tol moord in drie gevallen, tol zes jaar gevangenisstraf. Een Duitsch vlieger was verliefd geworden op een jonge dame uit Berlijn met wie hij talrijke vluchten ge maakt had boven' liet vliegveld van Jo- liannisthal. Ook liet meisje, de dochter van een rijk koopman, verloor haar hart en beiden besloten in de huwelijksvlieg- niachinc 'n huwelijksbootje is ouder- wetscli te treden, en. daar papa zijn toestemming natuurlijk niet lol dal avonjtuur wilde geven, in letterlijken zin op de vlucht Ie gaan De vlieger baalde Eva uit haar vaders huis en raasde in een reusaehligcu auto mei haar en met de snelheid van een kanonskogel, naar Johannistal, waar de tweedekker dóór de monteurs gereed was gezel. Maar papa had er de lucht van gekregen. Te bed liggend hoorde hij tumuli in huis, krakende traptreden, dichtslaande deuren, een snorrenden motor op straal, en hij begreep wel. dat zijn Eva, even als de Eva in Wagner's „Meistersingcr in de armen van haar minnaar en aan de zijne ontsnappen wilde. Met zijn slaapmuts op hel hoofd en zijn pan toffels aan de voelen sprong hij in den eersten den besten huurauto, die in de buurt was om de vluchtelingen te ach terhalen. Onbegonnen werk! .luist int ij,Is herinnerde hij zich, dat er een beter middel was om het paar in te halen en bij het eerste telefoonstation liet hij zijn auto stoppen. 11ij helde de politic van Johannislhal op. En deze kon den vlie ger en diens liefste nog juist bij de .pan den grijpen, toen de vliegmachine om hoog zou gaan. Tranen en gekrijl' Maar het meisje is naar papa gebracht en de vlieger zal zich moeten verantwoorden wegens poging lot ontvoering van een minderjarige. Voor de Fabrieken. In vele streken worden tegenwoor dig koolrapen geplant, hetzij na vroege aardappelen, hetzij in den roggestoppel, hetzij na haver, la verband mei hel opkoopen van de knolrapen door de fabrieken, neemt de verbouw van de knolrapen aan merkelijk toe en l is dus niet over bodig een enkel woord over dit gewas mede te deelen. Door knol rapen verstaan we, wat elders ge noemd wordt met den naam kool rapen. Het zijn de groote, gele ra pen, die in den grond groeien op bijna eiken cultuurgrond. Om Ie ge dijen vragen zij een vetten, maar geen pas bemesten grond. Op bo vengenoemde sloppelgronden is dus liet gebruik van kunstmest te ver kiezen en K.G. palentkali, 100 K.G. super en 100 a 150 K G GnUi- salpeler is een noodzakelijke be mesting. De koolraap is. evenals alle knolgewassen, in dc eerste plaats een kaliptanl. Zonder de ge noemde hoeveelheid patentkali, die op kaliarmc landerijen gerust ver hoogd mag worden, kan men dus ook en mogelijk groote knollen krij gen. Bij die verplanting mag men ge rust de uiteinden der wortels een weinig afsnijden. Daarna zet men ze op een afstand van ongeveer "50 c.M. De kool rapen worden ook vbor de keuken geteeld. Goed toebereid, zijn ze voor velen een lekkernij. Men moet ze niet geheel laten uitgroeien, maar terwijl ze nog groen staan en in den groei zijn, worden gerooid. Zij zijn dan lekkerder, en blijven ook langer gebruikbaar. Som mige lezers van dit artikeltje hebben misschien reeds koolrapen geplant. Wanneer zij vinden, dat ze wel wat harder konden groeien en spijl heb ben de genoemde mest niet toege past te hebben, dan kunnen zij speciaal de kalimcsl en 'l Cliili-sal peter nog wel zaaien. Zij slrooien het dan voorzichtig tusschen de rijen uit. Alhoewel een geheel ander ge wis hebben de mangelworlels dit met de rapen gemeen, dat zij vreeselijk veel kali noodig hebben. Hel is verwon derlijk, hoe de oogst van beide ge wassen kan stijgen door een oordeel kundige bemesting. Wanneer men de cijfers van thans en eenige jaren geleden vergelijkt komt men tot de ontdekking, dat door de kalibemesting te verdubbelen men ook l gewicht van de opbreng sten heeft verdubbeld. Du redding van (1e bemanning ran de Russische sleepboot „Newa". Omtrent de redding van de op varenden van de Russische sleepboot „Newa", die voor den Waterweg ge zonken is, verneemt men nog de vol gende bizonderheden. De stoomloodsboot no. 3 hoorde aan houdend fluiten en zag de „Newa", die tengevolge van de hooge zee wilde terugkeeren, plotseling scheef vallen. Een stuk water had blijkbaar de „Newa" getroffen, die niet meer rechten wilde en in zinkenden staat verkeerde. On middellijk ging de loodsboot rond en werden de drie beschikbare booten ge reed gemaakt, doch voor de loodsboot in de nabijheid van de „Newa" was, was deze reeds plat opzij gevallen en zag men hare bemanning op de buiten huid van het schip zitten. Er liep een zeer moeilijke hooge eb-zee, tengevolge van krachtigen noordelyken wind. In een oogenblik waren achtereenvolgens de drie booten uitgezet, bemand door de aanwezige loodsen, kweekelingen en matrozen. De Rotterdarasche loods, die de „Newa" uitbracht, was met een der leden van de bemanning reeds over boord gesprongen, terwyl alle 11 anderen door het zinken van de „Newa", even eens in zee lagen. Met inspanning van alle krachten en met gevaar voor het eigen leven van de redders mochten de drie booten erin slagen resp. 4, 2 en 1 man te redden. De loodsboot, schipper Plooy, wist zoo te raanoeuvreeren, dat alle drenkelingen aan de lyzijde van de boot kwamen. Met veel moeite gelukte het de anderen door raiddel van lijnen te redden. Met één van de schipbreukelingen had men ontzettend veel moeite. Toen men dezen boven water had, liet hy de lijn slippen en geraakte voor de loods boot om. Gelukkig wist hij een tweede toegeworpen lyn te grijpen, doch blyk- baar begaven hem de krachten en liet hij los, juist toen men zijn handen wilde grypen. Weer boven komende, kreeg men hem weer te pakken en met veel moeite werd hij aan boord gehaald, De man was bewusteloos, maar werd door toepassing der bekende middelen weer bijgebracht. Nadat allen nu be houden aan boord van de loodsboot waren, werden de booten binnengehaald en stoomde schipper Plooy naar de Berghaven, waar de schipbreukelingen werden gelaud. Na eerst in het gebouw van het loodswezen appél te hebben gehouden en door een goed kop koffie te zijn verkwikt, werd de equipage overgebracht naar het Harwichhotel, waar door de goede zorgen van het comité allen van droge kleeren werd voorzien. Een woord van hulde mag niet worden onthouden aan de opvarenden van de loodsboot no. 3. N. R. Ct. De goreddon van de „Empress1'. Met het stoomschip „Corsican" zyn 62 passagiers en 74 leden der bemanning, die by de ramp van de „Empress of Ireland" gered werden, te Glasgow aan gekomen. Met een sleepboot waren reeds te voren een vijftigtal verslaggevers aan boord gegaan, maar zooals bijv. de Westm. Gaz. opmerkt, het verhaal van de ramp is reeds zoo volledig gegeven, dat het nauwelijks te verwachten was, dat men nog iets nieuws zou hooren. Trouwens de meesten der geredden, nog onder den indruk van de gruwelijke ramp, bleven in hun hutten en slechts enkelen lieten zich interviewen. Uit hun mededeelingen kreeg men nog eens de bevestiging, dat de ramp met, buiten gewone snelheid plaats had. Van de Engelschen was het alleen rars. Kirkley die mededeelingen wenschte te doen. Zij kwam op verwonderlijke wijze aan het gevaar. „Toen ik 't gevaar begreep, zoo vertelde zy, ylde ik naar het dek. Dat was al bizonder bezwaarlyk, daar het schip zwaar helde. Ik kon bij geen boot komen en begreep, dat rayn eenige i redding zou zijn, in het water te sprin gen en op mijn zwemkunst te vertrouwen, j Toen de railing van het schip 't water i naderde, dook ik onder; toen ik na eenigen tijd weer bovenkwam, zag ik velen rondom mij spartelen, onder vreese lijk gekerm en geschreeuw. Ik zwom naar een boot, maar toen greep een mttu, die bijaa volkomen uitgeput «as, me beet. Ook ik voelde mijn krachten bezwijken, vooral omdat 't me onmoge lijk was me uit den greep van den drenkeling los te maken. Met uiterste inspanning bereikte ik echter de boot. Ik wist één mijner beenen over den bootkant te brengen, maar de man hing nog altyd aan mij. Om mij zelf te redden, schudde ik echter den man van me af. Met een kreet zonk hy weg. Ik zag hem niet meer. Mijn krachten waren vrijwel uitgeput en had ik niet gedaan, zooals ik deed, zou ook ik in zee terug gevallen zyn". De te Glasgow aangekomen geredden zullen door de zorgen van de Canadian Pacific naar hun woonplaatsen worden vervoerd. De meeste der geredde passa giers zijn vreemdelingen. Het Mansion House-fonds ten behoeve van de slachtoffers en hun nagelaten betrekkingen heeft thans reeds een bedrag van 29,700 p. st. bereikt. Do Arnhomsche politiezaak. De heeren L. M. Hermans en W. Strijland, leden van den gemeenteraad te Arnhem, waren op audiëntie geweest bij den Minister van Binnenlandsche Zaken ter bespreking van politietoestanden aldaar. Een uitvoerige memorie werd Z. Exc. overhandigd en op verzoek van den Mi nister een en ander mondeling toegelicht. De Minister beloofde kennis te nemen van de memorie en bijgevoegde stukken en een onderzoek in te zullen stellen. Bleken de medegedeelde feiten juist te ziju en kwam zulks Z. Exc. gewenscht voor, dan zou hij indirect zijn invloed aanwenden om verbeteringen aan te brengen. Kamerverkiezing Katwtyk. By de Vrijdag houden stemming voor een lid der Tweede Kamer in het district Katwijk (Vacature-O. Wassenaer van Gatwyk) werden uitgebracht op dr. De Visser (Chr.-H.) 6176; De Jong(Vrij-Lib 956, en De Miranda (S. D. A. P232 steramen, zoodat dr. J. Th. de Visser gekozen is. H B R IJ K. De herijk der maten en gewichten in 1914, voor de hierna vermelde gemeenten, zal plaats hebben op de volgende dagen Zierikzee: ook voor Kerkwerve en Ouwerkerk 15 Juni des u.m., 16, 17, 18 en 19 Juni. Nieuwerkerk 30 Juni. Dreischor 1 Juli. Noordwelleook voor Serooskerke (Schouwen), 2 Juli des v.m. Renesse 2 Juli des n.m. Noordgouwe 6 Juli des n.m. mTrkt b b b ichten^ THOLEN, 6 Juni. Tarwe f 10,50 a f 11,50, haver f 8, b f S,50wintergerst t f zomerger8t f alles per 100 K.G. karwij f b f per 50 K.G. rogge f 6,a f 6,50bruine boonen f 12,50 i\ f 13,50witte boonen f a f kookerwten f 9,50 f 10, kroouerwten f 10,b f 11,aard appelen f af alles per II.L. ajuin f b f per 60 K.G. eieren f it f 3,50 per 100 stuks boter f b f 0,65 per halve K.G. medegedeeld door het Koninklijk Nederl, Meteorologisch Instituut te De Bilt, naar waarnemingen verricht in den morgen van 15 Juni 1914. Hoogste barometerstand 768,8 te Lerwick. Laagste barometerstand 759,1 te Haparanda. Verwachting van den avond van den 15 Juni tot den avond van 16 Juni: zwakke tot matigen, Noord-üostelijken tot Noord-Westelyken wind, toenemende bewolking, waarschijnlijk nog droog, behoudens toenemende kans op onweer, koeler.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 4