ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 15 Juni 1914. EERSTE BLAD. B E RIC H T. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. (Z ierikzeesche C o u r a n t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijntis voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending één» per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 70ste JAARGANG, No. 9555. Directeur i A. J. DC LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur A. FRANKEL. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddag* uiterlijk vóór 2*30 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Zij, die zich met I Juli a.s. op ons blad abonneeren. ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. De Directeur, A. J. DE LOOZE Jr. MEXICO. NEW-YORK, 13 Juni. Uit Mazatan wordt d.d. 12 dezer via San Diego geseind Het Mexicaaueche transportschip „Guer rero", dat regeeringstroepen vervoerde, is vannacht door het gewapende stoom schip „Culiancan" van de opstandelingen by Guayama na een gevecht in den grond geboord. ALBANIË. Burgemeester Gikoraskowits heeft bevel ontvangen zich ouder bewaking van gendarmen te stellen. Nadat hij dat bevel had opgevolgd, is in zijn huis, waar ook zijn broer, tolk van het Rus sische lid der internationale commissie van toezicht, woont, huiszoeking gehouden, die voor den burgemeester niets be zwarends heeft opgeleverd. Aan Gikoraskowits is daarop vergund naar zijn woning terug te keeren, waar hij is verhoord. De politie moet bij tal van mohamme- daansche getuigen hebben nagevraagd of het waar is, dat de burgemeester heeft gezegd„de opstandelingen hebben het recht de inwilliging van hun eischen te verlangen." De getuigen hebben ver klaard er niets van te weten. Het Russische lid der internationale commissie van toezicht heeft bij den vorst krachtig geprotesteerd tegen dit optreden der Nederlandscbe officieren. De stad Luscinia is in opstand gekomen en beeft de Tiirksche vlag ge- heschen. Vrijwilligers uit Walona zijn met twee kanonnen naar Luscinia onderweg. De berichten uit Durrazo melden, dat Tirana, de stad van Essad-pasja, en het middelpunt van den opstand, door de troepen van den vorst zonder noemens- waardigen tegenstand bezet is. De troepen „die het eerst Tirana binnen rukten waren Mahommedanen, de voor hoede der Malissoren van Prenk Bib Doda. Hij had, om elk coDflict van religieusen aard te voorkomen, zijn Mohamraedaansche troepen als voorhoede uitgestuurd. Prenk Bib Doda rukt thans naar het Zuiden tegen de opstandelingen op ook uit het zuiden en westen rukken troepen op om de opstandelingen te omsingelen. In verband hiermede heeft de Roeraeen- sche regeering blykens de ontvangen telegrammen, de opstandelingen aange maand zich voor Zondag over te geven. TURKIJE. De lanin verneemt uit Smirua, dat de Grieksche inwoners vau het dorpje Karaboeroen een aanval hebben gedaan op de douanebeambten en gendarmen, die op grond van het uitvoerverbod het transport van schapen naar Chios wilden beletten. Een douanebeambte en twee gendarmen zijn gedood, twee gendarmen gewond. Zeven beambten worden ver mist. Een in de nabijheid kruisende Grieksche torpedoboot heeft booten uitgezet, die het vee en de aanvallers naar Chios hebben overgebracht. Een Turksche kanonneerboot is naar Karaboeroen ver trokken. GRIEKENLAND. Griekenland heeft aan Turkye een ultimatum gesteld wegens het verdryven van Grieken uit het Turksche grond gebied. De verbittering tegen Turkye is nog gestegen daar de Griekenvervolging ondanks alle tegenspraken van officieele zyde voortduren. Griekenland liet te Constantinopel een zeer krachtige nota overhandigen, waarin de onmiddellijke staking werd geë3cht van de vervolging der Grieken. De Grieksche regeering heeft de buiten Griekenland vertoevende personen, welke behooren tot de reserve van de Grieksche marine, opgeroepen, om zoo spoedig mogelijk naar hun vaderland terug te keeren. De Grieken in Turkye. Officieele tijdingen uit Mity lene aan de Grieksche regeering stellen den toestand te Aiwali, waar 30.000 Grieken wonen, als hoogst hachelijk voor. De heuvel die de stad beheerscht, is bezet door geregelde Turksche troepen en door vrijbuiters; machinegeweren zyn in stelling gebracht. Bericht wordt, dat de Turken tot den aanval zyn overgegaan en dat de stad in brand staat. ITALIË. Blijkens berichten uit Napels heeft het gepeupel de werklieden in de fabrieken tot staking gedwongen. Op de vroeg- treineu is met steenen. gegooid. In de Romagna is de toestand, ondanks de sterke militaire bezetting, zeer ernstig, daar de beweging een antimonarchistiscli karakter heeft aangenomen. De laatste dagen zijn ernstige onlusten te Senigallia voorgekomen. Stakers hebben er kerken in brand gestoken en de waterleiding afgesneden Te Pabriano zijn stakers de graan- pakhuizen binnengedrongen. Bij een botsing met karabiniers zijn daarop beiderszijds veel gewonden gevallen. Donderdagavond heeft een menigte van 300 stakers een patrouille aangevallen en met revolverschoten een karabinier verwond. De soldaten beantwoordden het vuur en hebben een slaker gedood en enkelen gewond. Te Ravenna duurt de anarchistische beweging nog voort. In enkele buiten gemeenten en in de provincie Forli zijn kerken en monumenten in brand ge stoken, bruggen vernield, telegraaf- en telefoonlijnen doorgesneden, particuliere eigendommen geplunderd en verbrand. Te Cervia, Stragata en Conselico zijn comité's van plaatselijk bestuur gevormd, die de Italiaausche vlag bobben ver vangen door een vlag met de zinne beelden van den arbeid. Omtrent de agitatie in de provincie verklaarde de minister-president, dat hetgeen in de Romagna is gebeurd, het gevolg was van een complot, dat ver moedelijk te vroeg tot een uitbarsting is gekomen. Te Ravenna, Forli en Fabriano zijn o. a. de tegraaf- en telefoondraden doorgesneden en de rails losgemaakt, blijkbaar volgens een vooruit opgemaakt plan en om eenige steden te isoleeren, speciaal Ravenna, waar het hoofd der politie doodelijk gewond werd. In genoemde stad is het thans vry rustig, in de provincie echter duren de ongeregeldheden voort. Te Cesenatico heeft de menigte een kerk en 't nationale monument in brand gestoken, te Imola is de orde hersteld, maar te Parma zijn drie officieren en eenige burgers aange vallen en werden eenige personen gewond. De minister verklaarde echter over tuigd te zyD, dat de orde spoedig her steld zal zyn. De regeering zal haar taak men8chlievend maar met krachtige hand vervullen. De minister-president bracht hulde aan het leger. DENEMARKEN. De ministerraad heeft zich bezig ge houden met het advies over ontbinding van het Landsting, door den minister president aan den koning uitgebracht. Daarin werd de weuschelijkheid bepleit om in de ontbinding van het Landsting ook de voor hun leven door den koning benoemde leden te betrekken. Naar de minister-president mededeelde, heeft de koning in ontbinding van het Landsting op de in 't advies genoemde gronden toegestemd en den wensch uit gesproken dat de beslissing over het wetsontwerp tot grondwetsherziening zal afhangen van de uitkomsten der ver kiezingen. Z. M. was echter van mee ning de benoeming van de voor het leven benoemde leden niet te kunnen intrekken. Namens het ministerie heeft Zahle geantwoord, te moeten blijven bij het advies om ook de voor het leven be- j noemde leden in de ontbinding te be trekken. In verband met het optreden der conservatieven in bet Landsting noemde hij het noodzakelijk dadelijk na de ontbindiug nieuwe verkiezingen uit te schrijven, opdat met de grondwets herziening onverwijld voortgang kan worden gemaakt. Mocht het 't ministerie noodig voorkomen, den koning vervanging van de voor hèt leven benoemde leden voor te stellen, ten einde het doel der ontbinding te bereiken en de regeering en den Rijksdag in staat te stellen de grondwetsherziening tot stand te brengen, en mocht de koning er niet toe te brengen zijn de opvatting van het ministerie te deelen, dan zal liet antwoord van den koning beslissen over het al of niet aan blijven van het kabinet. In de feestzaal der Universiteit te Kopenhagen is het 16e internationale perscongres gehouden. Onder de aan wezigen bevond zich de Deensche mi nister van binnenlandsche zaken Rode, die de vertegenwoordigers begroette. ENGELAND. Vry dagavond even voor zessen ontplof ten twee bommen dicht bij het hoofdaltaar in de Westminster Abdij. De oude troon, die dienst doet bij do kroning der koningen van Engeland en waarin de historische steen is gevat, die „de steen van Scone" genoemd wordt en eertijds by de kroning der Scliotsche koningen werd gebruikt, is beschadigd. Do abdij is direct gesloten. De ontploffingen werden in de zitting zaal van het Lagerhuis gehoord eu ver schillende leden gingen zien wat er te ffoeu was. De muren van de abdy zijn ook beschadigd. De ontploffing had plaats juist op het oogenblik, dat bet Lagerhuis 'n verklaring van den minister aanhoorde, betreffende dè suffragettes. De politie gaf in een officieel verslag van het gebeurde haar vermoeden te kennen, dat de mis daad gepleegd was door leden van 'n groot gezelschap, dat de abdij bezichtigde. De bom was vervaardigd van dun metaal en ontplofte door een lont. Een damesboa, oen reisgids en een zwart tascbje lagen in de nabijheid. Er zijn twee vrouwen, vreemdelingen, gearresteerd. Men denkt, dat haar arres tatie het gevolg is van het feit, dat zij zich in het Engelsch niet verstaanbaar konden maken. De ontploffing was zoo sterk, dat oen dame, die op het buitentrottoir der abdij liep, in zwijm viel. De Times beveelt tegen de kies rechtvrouwen aan, een wetsontwerp in te dienen waarin het gevangenispersoneel ontslagen wordt van de verant woordelijkheid voor het leven van de gevangenen, die weigeren te eten. Het zou dus lydelyk mogen toezien, als kiesrechtvrouwen zich laten dood hongeren. Een van de laatste keeren, dat Grace Roe, bestuurslid van de Sociale en Politieke Vrouwenunie, voor den politie- rechter verscheen, protesteerde zij er tegen, dat zy en haar lotgenooten in de gevangenis kunstmatig werden ge voed niet alleen, maar hun wat wordt ingegeven. In de Suffragette werd nader aangeduid, dat men hun iets toediende om ze tammer te maken ter kunstmatige voeding. Om de onwaarheid van die be schuldiging aan te toonen, heeft de regeering rechtsingang laten aanvragen tegen een klerk van Grace Roe's advocaat, die betrapt is, terwyl hy de gevangene, uit naam van den advocaat, een braakmiddel gaf. Uit een gevonden brief blijkt, dat zy langs dien weg al meer van dat middel had gehad. Naar deskundige verklaring was het een sterk werkend, en voor een vrouw die niet behoorlijk was gevoed, gevaarlijk middel (apomorphine hydrochloride) De ambte naar van het openbaar ministerie sprak een streng woord van afkeuring over den rechtskundigen raadsman, die de voorrechten, zyn stand verleend, op die wyze had misbruikt. Rechtsingang werd verleend. DUITSCHLAND. De particuliere trein met het stoffelijk overschot van don groothertog is uit Berlijn te Neustrelitz aaugekomen. Van het station werd de kist op plech tige wijze naar het slot gebracht. De militaire luchtkruisor Z I is op weg van Keulen naar Metz bij Dieden- kofen gedurende een noodlanding ver ongelukt. Het luchtschipdat bovendien door den regen sterk bezwaard was, werd door een loodrechten wind tegen den bodem gedrukt en brak tusschen den achter gondel en het stuur rechthoekig midden door. Naar verluidtmoet het luchtschip geheel gedemonteerd worden. Een le luitenant werd gewond. BELGIË. Noodlottige brand te Berchem bij Antwerpen. Donderdagmorgen ontstond in de Van Vaerenberghstraat te Berchem een brand, die ongelukkig twee slacht offers heeft gemaakt. In het huis no. 82, bewoond door Pee tere, is een magazijn van hooi en stroo, waar ook schildersgereedschappen worden geborgen. Het vuur is in dit magazijn uitgebroken en nam in weinige oogen- biikken een groote uitbreiding. Van alle kaüten kwamen personen toegesneld om hulp te bieden. Onder dezen bevonden zich Frans Smits, wonende nevens het brandende gebouw, en zekeren Meysman, wonende in dezelfde straat no. 36. Het huis van Smits werd insgelijks door de vlammen aangetastde twee mannen stelden liet onmogelijke in het werk om liet vuur te blusschen. Eensklaps stortte een muur in en de twee mannen werden onder het puin bedolven. De brandweermannen der gemeente, welke intusechen ter plaatse waren geko men begonnen onmiddellijk bet red dingswerk en spoedig werden de twee slachtoffers van onder het puin gehaald, Frans Smits was erg gekwetst en klaagde over hevige pijnen. Men bracht hem naar het gasthuis, waar bij kort nadien over leed. Het slachtoffer was 32 jaar oud, gehuwd eu vader van zes kinderen. Het tweede slachtoffer, Theophiel Meys- mao, is 36 jaar oud, afkomstig van St. Gillis en insgelijks gehuwd. Meysman werd nog al erg gewondmaar niet levensgevaarlijk. De gekwetste is naar zijn woning overgebracht. NEDERLAND. GRONINGEN. Nu het bekend is, dat H. M. de Koningin en Z. K. H. PriDS Hendrik Dinsdag 30 Juni alhier komen, is Vrijdagavond door de straatcomité's besloten, dat Dinsdagavonds eene alge- meene illuminatie zal plaats hebben van openbare gebouwen, pleinen, bruggen en particuliere woningen. UTRECHT. In de gevangenis is Donderdagnamiddag een trouwplechtig heid voltrokken. Een gevangene, die nog eenigen tijd voor de borst heeft, wenschte in het huwelijk te tredeu. Vermoedelijk om de zekerheid te hebben, dat zijn bruid niet zou worden ingepalmd door een ander in den tijd, dat hij nog in eenzame afsluiting zal moeten doorbrengen. Van daar de trouwerij in de gevangenis. De ambtenaar van den burgerlijken stand ging naar de gevangenis aan het Wolvenplein, waar ook de bruid verscheen De gevangene werd voorgeleid, teekende, groette zijn echtgenoot© en ging weer terug naar de cel. De bruid mocht de deur voor zich ontsloten zien en ging naar de nieuwe woning. Een trouw met een droefgeestig karakter Zonder zon en zonder myrrhe. 's-GRAVENHAGE. Bij Kon. besluit ia benoemd tot raadsheer-plaatsvervanger in bet gerechtshof te Leeuwarden mr. J. A. N. Patijn, burgemeester der gemeente Leeuwardenrecbter-plaats- vervanger in de arrondissements-recht- bank aldaar, onder toekenning van gelijk tijdig eervol ontslag uit laatstgemelde betrekking. DINTELOORD, 14 Juni. De heer P. M. Sneep alhier is bij kon. besluit be noemd tot heemraad van den Rozen daalschen of Steenbergschen Vliet. In de Vrijdag j.l. gehouden verga dering werd besloten, ter voorziening in de vacature van gemeente-secretaris, een oproeping te doen met bepaling, dat een diploma tot aanbeveling strekt. l'oocert op het Harenpark. ZIERIKZEE. „Kunst en Eer" zal morgen, Dinsdagavond, in de muziektent op het Havenpark een concert geven. - De Zomerzitting der Provinciale Staten van Zseland zal worden geopend op Dinsdag 7 Juli, des avonds te half acht. RENESSE. Onder voorzitterschap van den heer L. Nilant hielden de leden van het fanfarecorps „Luctor et Eniergo" alhier de jaarvergadering. Na afloop der huishoudelijke zakeu werd door den penningmeester rekening en verantwoording gedaan over 1913. De rekening wees een batig saldo aan. De keeren L. Nilant en M. Kaashoek, die als bestuursleden aan de beurt van af treden waren, werden respectievelijk als voorzitter en vice-voorzitter herkozen. Verder werd een breedvoerige bespreking gehouden om het volgend jaar op den 2en Pinksterdag, ter herinnering aan het 10-jarig bestaan van het muziekgezelschap, alhier, een festival te houden, waarvoor met bekwamen spoed de voorbereidende maatregelen zullen genomen worden. Bracht de vorige het houden van een festivel zekere bezwaren mede, omdat een gewenscht vervoermiddel ontbrakdat velen naar het schoongelegen Renesse kon vervoeren, thans, nu de tram het volgend jaar zal rijden, is dat bezwaar opgeheven en kunnen de muziekgezelschappen en zaugvereenigingen uit andere gemeenten en honderden, neen, duizenden bezoekers van heinde en ver gemakkelijk Renesse bereiken, om aan het groote festival deel te nemen. ST.-FILIPSLAND, 14 Juni. De herijk van maten en gewichten zal alhier ge houden worden op 28 Juli en (zoo noodig) den volgenden dag. ST.-ANNALAND, 15 Juni. Evenals op andere plaatsen is hier Zaterdag, maar vooral Zondag, de groote trek waarge nomen van een ontelbare menigte vier- vleugelige insectenglazenmakers of korenbouten, hier „maaiers" genoemd. Verwonderd vraagt men zich af, waar die duizenden bij duizenden dieren zoo opeens vandaan komenhoe het komt dat ze, als de trekvogels, een bepaalde richting volgen (van het Noordwesten naar liet Zuidoosten) en wat die dieren drijft om zulk eeu tocht te maken. Weer profeten voorspellen een drogen zomer en ze staan ditmaal stevig in de schoenen, want in 1911 is hetzelfde ver schijnsel waargenomen. ST.-MAARTENSDIJK. Bij het laatst gehouden examen slaagde voor ambtenaar hij 's rijks directe belastingen, de heer M. J. Manneke Pz. alhier, en is als zoodanig met ingang van 1 Juli a.s. geplaatst te Aardenburg. OUD-VOSSEMEER. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer J. van Hiele Hzn., thans opzichter-teekenaar bij de gemeente werken te Maassluis, komt voor op de voordracht voor gemeente-architect te Bolsward. WISSENKERKE. In onze provincie, die zoo arm is aan zoetwater, doet zich niet jaarlijks het verschijnsel voor, dat Zondag j.l. op Noord-Beveland viel op te merken. Toen trokken, vooral in den morgen, talrijke Breede Waternymphen, een vergroot© uitgave der gewone sprink hanen, maar een viertal stijve vliesvleu gels dragende, van West naar Oost over het eiland. Verleden week ontmoetten 2 fietsende darae3 elkaar op den hoek eener straat in Wolfaartsdijk. Beiden belden, maar de eeue hield rechts en de andere links, met het gevolg, dat beiden tegen den beslijkteu grond sloegen. Zaterdag gebeurde het zelfde met twee jongens, die, tengevolge van 't link8houden van den eene, met hun fietsen in een sloot rolden, en zoo een nat pak en een bemodderde fiets verkregen. „Rechts houden!" s.v.p. MIDDELBURG. In den nacht van Zaterdag op Zondag is alhier een onge huwde 25-jarige vrouw op straat moeder géwordén. De ongelukkige werd door de politie op medisch advies per brancard naar het Gasthuis overgebracht. VLISSINGEN. Zooals bekend is, moesten de Bookmakers, die vooral te Middelburg en Vlissingen zeer veel

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 1