ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 12 Juni 1914. AANBESTEDING. Militie te land, TWEEDE BLAD. Het verbouwen van de Openbare Lagere School B te Zie rikzee. KENNISGEVING. NIEUW STIJDINGEN. AMERIKA. CZ ierikzeesche C o u r a n t ABONNEMENT. De abonnementsprijs Tan dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijntis roor Zierikiee f 1,30, roor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 6 cent. Voor het buitenlandverzending ééns per week f 10 per jaar bjj vooruitbetaling. 70ste JAARGANG, No. 9554 Directeur A. J. DE LOOZE Jr. Uitgewer-Hoofdredacteur A. FRÜNKEL. ADVERTENTIE N. Van 18 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. By abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrydagimiddagi uiterlijk vóór 2.30 ure. Gevonden op den openbaren weg: Een jongensjas. portemonnaie. handschoeu. knipmes. zilveren sierspeld. gouden ring. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Z I is It I K z H li zullen, op Woensdag 17 .Inni 1914, des middags te 12 ure, ten Raadhuize, in het OPENBAAR AANBESTEDEN Bestek met 2 teekeningen worden op aanvraag ter Gemeente-Secretarie en aan het Bureau van Gemeentewerken tegen betaling van f 2,per stel franco toegezonden. Aanwijzing zal geschieden op Woens dag 10 Juni 1914, (les namiddags te 124 ore, bij de school. Nadere inlichtingen worden verstrekt eiken werkdag van lij ure, door den Gemeentebouwmeester. De BURGEMEESTER der gemeente Zierikzee; Brengt ter kennis van den zeemilicien-kust wachter-verlofganger der gemeente Delfzijl van de lichting 1912, COENRAAD KIP, dat hij, ingevolge Koninklijk besluit van 10 December 1913, no. 32, wordt opgeroepen, om op den 10 Augastus 1914, voor den tijd van vijf weken voor herhalingsoefeningen in werke- lyken dienst te komen, waartoe hij zich op ge- noemen datum moet aanmelden te Amsterdam in de Marinekazerne. Genoemde verlofganger wordt daarom gelast om, voorzien van de hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven kleeding- en uitrusting stukken, van zijn zakboekje en van zijn voor vertrek afgeteekenden verlofpas, zich op boven- genoemden tyd en plaats, zoo mogelyk te 12 uur des middags bij zyn korps tevinden, zullende hy bij niet-voldoening aaj? deze oproeping voor den werkelyken dienst, als deserteur worden behandeld, zoodra hy als zoodanig op last van den Minister van Oorlog is afgevoerd. Zierikzee, den 10 Juni 1914. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt tor kennis van de Ingezetenen, dat er op Maandag den 15 Juni 1914, des namiddags te 2 uur, op het Raadhuis, eene openbare Ver gadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden, waarin het volgende aan de orde zal worden gesteld Beoediging en installatie van den Gemeente- Secretaris den heer P. F. Wittermans. Zierikzee, den 11 Juni 1914. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. Oproeping van Verlofgangers voor Herhalingsoefeningen. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend, dat onderstaande verlofgangers by deze worden opgeroepen om krachtens artikel 80 der Militiewet, voor herhalingsoefeningen In werke lyken dienst te komen, WILLEM JAN VAN GRAAFEILAND, behoorende tot het 3e regiment veldartillerie van de lichting 1911, op 6 Juli a.s. te Bergen- op Zoom; PIETER FOKKER, behoorende tot liet 14e rigiment infanterie van do lichting 1908. op 24 Augustus a.s. te Middelburg JACOBUS JOHANNES UERBIT VAN KVEBD1NGEN, behoorende tot het le regiment vesting-artillerie van de lichting 1906, op 12 October a.s. te Utrecht. De opgeroepen verlofgangers zullen zorg dragen, dat zij zich ieder op den voor hem aangegeven dag, in uniform gekleed on voorzien van hun verlofpas (zakboekje), alsmede van alle verdere tot hun verlofsuitrusting behoorende voorvrerpeu vun kleeding cii uitrusting, bij hun korps aanmelden en wel: 1°. zij die woonachtig zyn in de plaats van opkomst, uiterlijk te 8 uur voormiddag: 2'. zy, die woonachtig zijn binnen 20 kilometer van de plaats van opkomst, uiterlijk 10 uur voormiddag 3*. de overige verlofgangers, voor zoover zij binnen het Rijk gevestigd zijn, zoodra mogelijk na aankomst in de plaats van opkomst, waarheen zij zich met het eerstvertrekkend openbaar middel van versneld vervoer, langs de op de vervoerbewijzen aangegeven route en met de daarop aangegeven vervoermiddelen moeten begeven, en, voor zooveel zy buiten het Rijk gevestigd zyn, vóór 4 uur namiddag. De verlofgangers, die per spoor, tram of stoomboot moeten reizen of op de reis een of meer veeren moeten passeeren en in wier zak boekje aanwezig zijn de vereischte op wit papier gedrukte eu met rooden inkt ingevulde vervoerbewüzen en passagebiljetten, behoeven zich vóór nun vertrek naar het korps niet ter Gemeentesecretarie aan te melden doch begeven zich rechtstreeks naar het station van vertrek of de aanlegplaats en stellen aldaar hun zakboekje ter hand van den beambte, met de uitgifte van plaatsbewijzen belast, of aan den veerman. De verlofgangers behooren er op indachtig te zijn, dat hun het zakboekje wordt teruggegeven, alsmede de strook van het vervoerbewys, aan gezien deze strook hun geduiendc de rois moet dienen als plaatsbewijs. Verlofgangers, die niet in het bezit zijn van een vervoerbewijs of passagebiljet, ingericht om daarop van liet station van vertrek naar de plaats van opkomst te kunnen reizen, dan wel van het veer of van de veren gebruik te maken, móeten zich op den laatsten werkdag vóór hun vertrek naar het korps, des voormiddags tusschen 10 en 12 uur ter Gemeentesecretarie aanmelden, teneinde aldaar in het bezit te worden gesteld van de vereischte bescheiden. Het is noodlg, zich ten minste eeu half uur vóór het vertrek van den trein, de tram of de stoomboot aan het stutlon of de auulegplaats te bevinden. Behalve vry vervoer, voor zoover de reis ge schiedt binnen het Rijk, heeft de verlofganger, die niet woont in de plaats van opkomst, voor den dag van opkomst recht op een daggeld van f 0,25. liet is niet noodig dit daggeld tor Gemeentesecretarie te vragen; aan hem, dio het in zijne woonplaats niet heeft ontvangen, wordt het na aankomst bij het korps uitbetaald. Ingeval ziekte of gebreken de opkomst van een verlofganger mochten verhinderen, moet hiervan zoodra doenlijk ter Gemeentesecretarie worden overgelegd eene gelegaliseerde genees kundige verklaring, welke op ongezegeld papier kan worden gesteld. Na zijn herstel vervoogt hij zich onverwyld by zyn korps. Hy, die zonder geldige reden niet voldoet aan deze oproeping, wordt, na daartoe verstrekten last van den Minister van Oorlog, als deserteur afgevoerd. Hy, die zonder geldige reden zich te laat bij het korps aanmeldt, maakt zich strafschuldig. Het niet-ontvangen van eene af zonderlijke kennisgeving ontheft een verlofganger geenszins van zyne ver plichting tot opkomst in werkelijken dienst, daar de openbare kennisgeving, althans zoo de verlofganger zich op den dag dier kennisgeving niet met toe stemming van of vanwege den Minister van Oorlog buitenslands ophoudt, EENIG en ALLEEN als BEWIJS geldt, dat hy behoorlijk is opgeroepen. Zierikzee, den 12 Juni 1914. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. NEW-YORK, 10 Juni. Zeven personen, van wie vier vrouwen, werden gedood, 28 gewond, by een brand in een kazerne woning. Velen vielen dood toen zij uit de ramen wilden springen. ALBANIË. In het opstandelingenkamp te Sjak, bevinden zich thans slechts benden, die, in afwachting van de komende gebeur tenissen tegen bezoldiging, onder de wapens gebleven zyn. De overige be volking, meest uit de dorpen, is tot den veldarbeid teruggekeerd. Te Tirana zyn ongeveer driehonderd man onder de wapens, met wie de overige bevolking, die eveneens weer veldarbeid verricht, geen gemeene zaak maakt. De onder de opstandelingen uitgebroken oneenigheid, is ook daar aan den dag gekomen. De hoop, dat de regeering en de opstandelingen het eens zullen worden, bestaat nog steeds. De Albaneesche eerste luitenant Melik bei, die in een gevecht tegen de opstande lingen eeu sohot in de dy heeft opge- loopen, is door den Mbret begiftigd met de witte ster van de Skanderbeg-orde. ITALIË. De Kamer heeft beraadslaagd over onderscheiden moties, naar aanleiding van de gebeurtenissen der laatste dagen. Na een levendig debai heeft zy met 245 tegen 112 stemmen oen motie ver worpen, waarin de binnenlandsche politiek van de regeering werd gelaakt. Betoogers begounen artilleristen, die de opslagplaats van de spoor be waakten, met gteenen te borabardeeren. Eenige artilleristen werden daardoor ge wond. Zij deden een uitval en werden ontvangen met een hagel van steenen, gevolgd door revolverschoten, waarop zy met eenige geweerschoten in de lucht antwoordden. Er ontstond een handge meen, waarin een betooger is gedood en een aantal anderen is gewond. De betoogers namen tenslotte de vlucht. Verscheidene artilleristen zijn gekwetst door steenworpen en stokslagen. SPANJE. Kermit Roosevelt, de zoon van den ex-president is te Madrid getrouwd met de dochter vau den Amerikaanschen gezant aldaar. Dozo gebeurtenis heeft de aandacht getrokken door het feit, dat Roosevelt Sr. versch van zijn reis iu de Braziliaauscho wildernissen ter bijwoning van de plechtigheid naar Spanje was gekomen, eu er nu ook door den koning is ontvangenevenals trouwens de jonggehuwden. OOSTENRI.JK-HONGAK1.JË. Zondag is Koning Ferdinant van Bulgarye uit Boedapest aangekomen te Losoncz. Hij had den pastoor vau het plaatsje telegraphisch laten weten, dat hy 's middags de Mis in de kerk wilde by wonen. Volgens de Neue Freie Pr esse werd hy zoowel voor als na zyn bezoek aan de kerk met stormachtige toejuichingen ontvangen. Toen de Koning onder het llongaarsche „Eljen" geroep ook hoera-geroep hoorde, bemerkte hij onder de menige eenige Bulgaarsche tuinlieden, die te Losoncz gevestigd waren. De KoniDg knoopte een gesprek met hen aan en een huoner Michel Todorovitsj genaamd, viel op de knieën en smeekte den Koning om gratie. Het bleek, dat deze Todorovitsj tydens den tweeden Balkanoorlog van het oorlogstenrein was gevlucht. Thans wilde hij gaarne naar zyn vaderland terugkeeren, raaar hij vreesde voor een zware straf. Toen de Koning vroeg, waarom 'hij gevlucht was, vertelde Todorovitsj, dat zijn vyf broeders reeds waren gesneuveld en hij toen gevreesd had, dat, wanneer ook hy werd doodgeschoten, zijn familie zonder eenigen mannelyken steun zou achterblijven. De Koning beloofde zyn verzoek in welwillende overweging te zullen nemen. ENGELAND. Redmond, de leider der Iersche nationa listen, die enkele maanden geleden nog vrij sterk gekant was tegen de beweging om tegenover de vrijwilligers in Ulster nationalistische vrijwilligers te stellen, schrijft thans aan de Iersche bladen, dat hij en zijn medestanders, naar aanleiding van de jongste gebeurtenissen, van ge voelen zijn veranderd en dat thans zich de meening bij hem heeft gevestigd, dat deze beweging van onberekenbaar nut kan zyn voor de nationalistische zaak. De Iersche partij heeft dan ook reeds voor zes weken haren vrienden mede gedeeld, dat de vrijwilligersbeweging .gesteund moest worden en dit heeft ten gevolge gehad, dat zij zich heeft uit gebreid als een prairiebrand, zoodat binnenkort alle nationalisten vau Ierland daaraan deel zullen nemen. Er staan dus in Ierland twee vijandige vrij williger corpsen tegenover elkander. Beider positie vat de Daily Mail aldus samen. De Ulstersche vrijwilligers tellen 100.000 man, waarvan 38000 moderne Mau8ergeweren hebben, terwijl de andere voorzien zijn vau oudere wapens. De nationalistische vrijwilligers, naar het heet, 120.000 man, zijn op het oogen- blik nog grootendeels zonder moderne wapens en alleen voorzien van revolvers eu oude geweren. Zij zijn nog uiet georganiseerd en met hun oefening is eerst in den laatsten tijd begonnen. Sylvia Pankhurst trok Woensdag met i een deputatie van suffragettes naar het I parlementsgebouw om deu eersten minister j te spreken. Omstreeks 8 uur stond een talloozo menigte op Parliament Square de komst der deputatie af te wachteD. De politio dreef de menigte uit de buurt van het 1 [uis en een sterke politie macht zorgde den geheelen avond, dat het publiek uiet samenschoolde. Toen de deputatie de Women's Hall verliet, sprak eeu geestelijke op het balkon een gebed uit voor den goeden afloop van den tocht, terwijl Sylvia een korte rede hield, waarin zij zeide, dat zij misschien heenging om te sterven voor de goede zaak. Toen werd zij op een draagbaar uit het gebouw gedragen, omgeven door de deputatie. Ougeveer een mijl verder joeg de politie de menigte uiteen en arresteerde Sylvia, die daarop in een taxi naar de Holloway-gevangenis werd gebracht. DUITSCHLAND. Het schjjnt, dat de Duitsche sociaal democratie een ontzaglijk schandaal proces over soldatenmishandeling op touw wil zetten. ,Wjj zoeken een millioen getuigen", zegt een oproeping in de socialistische bladen, „in antwoord op de talrijke vervolgingen door den min. van oorlog tegen socialistische sprekers en redacteurs ingesteld wegens beschul digingen van soldatenmishandeling, die op een systematisch optreden der justitie tegen de icritiek op het militaire leven wijzen. Daartegenover willen wij het recht der vrye kritiek handhaven. „De minister van oorlog bestrijdt, dat in het Duitsche leger ae soldatenmis handeling zoo algemeen en zoo ken merkend is. Welaan, wy vragen hen, die zelf geleden hebben, die zelf gezien hebben, om voor ons te getuigen. Wy moeten in deze drie processen een millioen getuigen en zooveel getuigen van mishandeling zyn er in Duitschland voor den rechter brengen, opdat het militairisme eindelijk zal inzien, wat het feitelijk doet, en hoe het op 't kazerne plein, in de soldatenkamers en in de stallen toegaat". Aan alle vroegere sol daten, wier mishandeling onderwerp van gerechtelijk onderzoek is geweest, vraagt de oproeping hunne adressen in te zenden. „Wy zullen 't militairisme een proces aandoen, waardoor het de lust vergaat in het vervolg nog eens vervolgingen te ondernemen". Dat kan een merkwaardig proces worden. Met een millioen getuigen De groothertog vau Mecklenburg Strelitz is in den leeftijd van bijna 06 jaar overleden. Het rijkshooggerechtshof heeft den bureau-assistent Rosenfeld wegens verraad van militaire geheimen tot 15 jaar tucht huisstraf, tien jaar eerverlies, 1000 mark boete (bij niet-betaling waarvan de tucht huisstraf met acht maanden wordt verlengd) eu plaatsiDg onder politie-toezicht veroor deeld. Erzberger, de bekende afgevaardigde van het centrum, deelt in do Markische Volhszeilnng het afschrift mede van een brief, die als volgt luidt: „Ik veroorloof mij, u bij dezen mede te deelen, dat de erfelijko adel, die aan hooge Pruisische ridderorden verhouden is, te verkrijgen is voor het schenken van geld voor een gedenkteeken van keizer Willem I te Detmold, voor een prijs van ongeveer 400 mille. Indien u zich hiervoor mocht interesseeren, zou ik u gaarne nadere bizonderheden doen toekomen. Ik merk nog op, dat dit een recht8treek8ch ernstig bedoeld voorstel is, dat natuurlijk als volmaakt vertrouwe lijk beschouwd moet worden en ook op streng vertrouwelijke wijze zonder tusschenpersonen zal uitgevoerd worden. Ik zie daarom uw aangename mededeeling gaarne tegemoet enz." De oorspronkelijke brief is in handen vau de justitie gesteld. Volgens Erzberger, is het niet mogelyk, dat de opdracht om dezen stap te doen, uit Berlijn is verstrekt. Hij gelooft, dat er in de residenties van eenige kleine vorstelijke hoven in Duitschland centrale bureau's voor den verkoop van ridder orden hestaau. Te Keulen is de particuliere speurder en praktizijn Michael Steinhauser wegens afdreiging in hechtenis genomen. De toedracht van de zaak is als volgt Een gezien vrouwenarts, privaat-docent in een Zuidduitsche akademiestad, had mot een patiënte van hem, een getrouwde vrouw, ongeoorloofde betrekkingen aan geknoopt. Sedert tien jaar heeft hij haar met ongeveer 400,000 mk. ondersteund. Toen haar eerste man achter de ver houding kwam, dreigde hij den privaat docent 100,000 mk. af. De tweede man richtte op kosten van den privaat-docent een 'apotheek op en de derde man perste hem ongeveer 150,000 mk. af. In het geheel heeft de vrouwenarts zich om en bij de 800,000 mk. laten afdreigen. By al die afdreigingen schijnt de Keulsche speurder de hand in het spel gehad te hebben. NEDERLAND. GRONINGEN. Sedert Zaterdag wordt het 11-jarig zoontje van de wed. W. vermist. LEEUWARDEN. Alhier is verdronken J. Pasma, kweeker te Eist (Bet.), die door de duisternis misleid, in een gracht is geloopen. ARNHEM. De instructie in zake het gebeurde in de Hommelstraat alhier waarbij W. v. d. Poot (uit Amsterdam werd doodgeschoten is gesloten. De inspecteur van politie A. v. d. M. zal binnenkort voor de rechtbank terecht staan. BEEKBERGEN. Woensdagmorgen is op het rechte baanvak van de lokaallijn tusschen het station dezer gemeente en de halte Zwanenspreng een lokaaltrein, bestaande uit drie personenwagens en een goederenwagen, om 9 u. 6 min. met de locomotief Ibis uit Dieren vertrokken, door nog onbekende oorzaak in zijn geheel ontspoord. De baan werd over een lengte van ongeveer 200 meter geheel vernieldverscheidene rails liggen krom gebogen naast als lucifers doorgebroken spoorwegbalken over den wegde wielen van de achterste wagons waren tot boven de assen in den grond gedraaid. Persoonlijke ongelukken kwamen er uiet bij voor. Te 3 uur stonden de locomotief en de eerste personenwagens weer op de rails. Het personenverkeer werd gaande ge houden door de reizigers te brengen tot de plaats van het ongeluk, waar aan de andere zijde een trein gereed stond. VOLENDAM. De havenmeester alhier zag Maandagavond op zijn rondgang een kind drijvende in het water. Nadat het door twee mannen was opgehaald werden pogingen iu het work gesteld om de levensgeesten weder op te wekken. Deze pogingen waren echter vruchteloos. De verdronkene was het ruim 5-jarig eenig zoontje vau ingezetenen dezer gemeente. AMSTERDAM. Uit een gebouwtje op het terrein van het pompstation der gemeentewaterleidingen aan den Haar lemmerweg bij deze gemeente, waarin koperen krauen e.d. worden bewaard, werden al sinds geruimen tijd voorwerpen vermist, zonder dat men den dief snappen kon. Dezer dagen kwam een werkmeester des nachts in de buurt van het pomp station een man tegen, die een zak op den rug droeg. De man, hem ziende, nam do vlucht en wierp den zak in de Haarlemmervaart. De vluchteling werd echter gegrepen en aan de politie over geleverd. 't Bleek een werkman in dienst van de waterleidingen te zijn, H. ge- heeten. De opgevischte zak bevatte inderdaad koper uit het pompstation afkomstig. Later is ook de portier van het gebouw, Van A., gearresteerd, als ver dacht van medeplichtigheid. Het gebeurt wel meer dat families voor korten of langen tijd op reis gaan en de kinderen onder de hoede van een dienstbode achterlaten. Zoo deed ook een familie op de Fu- nenkade alhier. Men bleef slechts één nacht uit en liet het 3-jarig dochtertje met de ge- dienstige thuis. I Deze laatste voud daarin een goede gelegenheid om haar vriendin en een paar vrienden tot een gezellige bijeen komst uit te noodigen en zoo werd des avonds eens prettig huisgehouden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 1