Ingezonden Mededeelingen. Hugo de Qroot. Telegrafisch Weerbericht peil week werden de bewoners onzer gemeente op de been gebracht door enkele honderden militairen van het garnizoen van Bergen op Zoom, die de kom en aangrenzende wegen als terrein van hun oefeuingen kozen. Geruimen tijd aaneen weergalmde de lucht van het geweervuur, totdat ten slotte de verliezende partij aftrok en de overwinnaars zegevierend binnenkwamen. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. Van wege de S. D. A. P. zal op 13 Sept., dus op den Zondag, die aan de opening van het nieuwe zittings jaar der Staten-Generaal voorafgaat, in Den Haag een groote demonstratie voor staatspensioen worden gehouden. Ter voor bereiding van deze demonstratie zullen in liet geheele land op 26 Juli a.s. open luchtmeetings worden belegd. Middel burg is voor Zeeland de plaats, die door het socialistisch partijbestuur voor de openluchtmeeting is aangewezen. Bij Kon. Besl. zijn benoemd tot gezworene van den polder Dreischor N. Verjaal te Dreischor; tot gezworene van den Adriaanpolder J. de Regt te Kortgenetot gezworene van den polder Nieuw-Noord-Beveland A. Hanson te Colijnsplaattot gezworene van den polder de Vier Bannen van Duiveland J. C. Verstraate te Ouwerkerk; tot ge zworene van het waterschap Ooster- en Sir-.Jansland S, de Rijke te Oosterland tot gezworene van den Zonnemaire polder G. J. de Vlieger, te Zonnemaire. Zooals bekend is, worden bij de Zierikzeesche Paardenloterij door twee weesjongens de prijzen en lotnummers getrokken. Nu is door de winners der hoofdprijzen aan het Comité van ge noemde loterij ten behoeve van de wees kinderen, een bedrag van f 26,50 geschonken opdat deze een uitstapje of rijtoertje kunnen maken. Wij behoeven niet te zeggen, dat deze daarmede in hun nopjes zijn. HAAMSTEDE, 6 Juni. Bij de heden gehouden stemming voor een lid van den gemeenteraad is gekozen de heer J. C. Vis met 94 stemmen. Op den heer W. G. Boot Jz. waren 72 stemmen uitgebracht. ST.-ANNALAND, 5 Juni. Werd ver leden najaar door veleu gevreesd, dat ze voor hun minderwaardige aardappelen weinig of geen geld zouden maken (er was geen gevraag naar), die vrees is niet bewaarheid. Sommigen hebben in tegendeel er ongedacht veel geld voor gehad. De bezitters van puike aardappelen hebben natuurlijk nog veel meer gepro fiteerd van de hooge prijzen. Om een paar staaltjes te noemen, vermelden we «lat een landbouwer voor een partij van 400 mud f 2000 kreeg, terwijl een ander voor de door hem geteelde 1500 mud door elkaar f 4 maakte, wat neerkomt op een som van f 6000. STAVENISSE, 8 Juni. De gemeen teraad heeft heden met 5 tegen 2 stem men het verzoek toe te treden tot het plan van een waterleiding van de hand gewezen. POORTVLIET. Met ingang van 29 Juni a.s. is benoemd tot spoorweg arbeider bij de H. IJ. S. M., standplaats Haarlem, de heer R. van Nieuw- kerk Kz. alhier. WISSENKERKE. Verleden Vrijdag- voormiddag is op het Westelijk deel der Zuidvliet, ter hoogte van het Sloe, de zoon van een schipper eener Duitscke sleepkast over boord gevallen en ver dronken. Aanbestedingen, Verknopingen enz. WISSENKERKE. Uitslag van de aanbesteding der onderhoudswerken aan den Vlietepolder over 1914/15. II. Jansen, Middelburg, f 6432; H. J. 'euleraans, Middelburg, f 6396; A. Verburg, Colynsplaat, f 6300; W. M. Perdinandusse, Biervliet, f 6290; W. Bolier, Scherpenisse, f 6225. Het werk is, onder nadere goedkeuring, aan den laatsten inschrijver gegund. 0 N I) E R WIJ S. NOORDGOUWE. De algemeene ver gadering van de ouderwijzers in het arrondissement Zierikzee, zal alhier op Vrijdag 10 Juli a.s. in het café Schudde- beurs van den heer Dekker gehouden worden. RENESSE. Zaterdag hielden do onder wijzers der afdeeling Westelijk Schouwen van liet N. O. G. eene vergadering. Na afdoening van de huishoudelijke bezig heden werd de beschrijvingsbrief voor de te Zwolle te houden vergadering van het Nod. Ond. Gen. behandeld. Van het blad: „In en Om de school", uitgegeven door de Noord-Hollandsche I'ropaganda-conimissie van het N. O. G. zullen ter verspreiding een 500-tal worden aangeschaft. Volgende vergadering op 4 Juli e.k. Door den Gemeenteraad van St. Filipsland is met ingang van 1 September eervol ontslag verleend, ouder dankbetui ging voor de door hem bewezen diensten, aan den heer J. J. Schoo, onderwijzer aan de school in de kom der gemeente. DINTELOORD. Onze vroegere dorps genoot, de heer A. L. van Hulzen, is benoemd tot hoofd der met 1 Oct. te openen Chr. school aau den Amsterdam- schen straatweg te Utrecht. Landbouw on Veeteelt. ST. ANN ALAND, 8 Juni. De regen, die Zondag gedurende een groot deel van den dag nederviel, is velen hoog«t welkom geweest. Doordat het gezaaide of niet, of slechts ten deele was ontkiemd, zagen sommige velden er treurig uit. 't Is voor de belanghebbenden te hopen, dat daarin nu spoedig verbetering komt. Moge Zomer maand ons ook wat meer warmte brengerJ! KERKNIEUWS. KERKWERVE, 6 Juni. De Zondagj.l. gehouden collecte voor de Zending heeft opgebracht f 4. ST. ANNALAND, S Juni. De heer A. Theunisse Lz. heeft ziju benoeming als notabele der Herv. Kerk aangenomen. Post en Telegrafie. KERKWERVE, 8 Juni. De hulpbode J. J. de Vlieger is met ingang van 16 dezer benoemd tot postbode alhier. (Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 1—5 regels 75 Cts.; elke regel meer 15 Cts. Door de smarten aan liet bed vastgeketend neemt /,\j de Pink Pillen in en geneest. Mad. Benoni Defloo, eclitgenoote van Gaston Pattijn, wonende te Kortryk 14, Sint Amonsplein, betreurt niet, wees daar zeker van, de weinige franken, die zij voor den koop van Pink Pillen heeft uitgegeven. „Uwe Pink Pillen schrijft, zij, hebben mij seffens verlost van reumatieksmarten, die mjj maanden en maanden op mijn bed vastgeketend hielden. Ik had natuurlijk vele soorten van middelen beproefd, zonder eene verbetering waargenomen te hebben. Toen ik uwe Pillen gedurende een veertiental dagen ingenomen had, scheen het alsof er iets langzaam wegsmolt in mijne gewrichten en heb ik mijne verstijfde ledematen kunnen bewegen. Ik ben doorgegaan met dat goede middel in te nemen en kon weldra van het bed opstaan. Tot groote verwondering van allen, die mjj op mjjn bed vastgeketend wisten, heb ik kunnen loopen, uitgaan en mijne bezigheden hervatten." Het is eenig en alleen door de wederbeleving van het bloed, door de Pink Pillen veroorzaakt, dat deze genezing is ten uitvoer gebracht. De Pink Pillen hebben nieuw, rijk en zuiver bloed aangevoerd en toen zijn alle organen normaal aan liet werk gegaan. Alzoo is de uitdrijving der vergiften als het urinezuur, dat de rheumatiek veroorzaakt, verzekerd en de ziekte, die geen reden van bestaan meer had, heeft opgehouden te bestaan. De Pink Pillen zjjn verkrijgbaar a f 1,75 per doos en f 9,per 6 doozen bjj het Hoofd- Depöt der Pink Pillen, Dacostakade 15 huis, Amsterdam; voor Zierikzee en Omstreken bjj J. W. Gudde, drogisterij, Oude Haven firma W. v. d. Leur, Kaaistraat, Steenbergen W. Potter, Apoth., Stoofstraat, Tholen en in alle goede apotheken en drogistergen. Welk Nederlander kent dezen naam niet, welk schoolkind is niet bekend met z'n wonderlijke ontsnapping uit het slot Loevenstein door middel van een boekenkistvelen weten ook dat hij in die gevangenis kwam omdat hij Armi- niaau was, maar meer weet het groote publiek van dezen man gewoonlijk ook niet te vertellen. De naam „Grotius", waaronder bij wereldvermaardheid heeft verkregen, is voor velen onbekend, en van zijn groote verdiensten voor de ontwikkeling van het volkenrecht, weten de meesten niets af. Hugo de Groot, die in 1583 werd geboren, was reeds als knaap bekend om zijn geleerd heid. De twisten tijdens het twaalfjarig bestand brachten hem in de gevangenis, waaruit hij op de bekende wijze ont- snapte. Daarna vertoefde hij meesten tijds te Parijs. In 1634 werd hij gezant van de Zweedsche koningin Christina in Frankrijk, en stierf in 1645 te Rostock. Hugo de Groot is de schepper van het oorlogsrecht, dat thans nog onder zijn invloed staat. De mogelijkheid van strijd van staat tegen staat was eigenlijk het uitgangspunt zijner onderzoekingen hier trad hij vooral op als pleitbezorger der humaniteit en zijn denkbeelden hebben, hoewel eerst na eeuwen, ge zegevierd. In 1609 schreef hij zijn Mare liberum, di. De vrije zee (eerst in 1856 is kaap vaart verboden) en in 1625 verscheen zijn beroemd werk „De jure belli ac pacis" (over het recht vau oorlog en vrede) waarmee de fundamenten voor het moderne internationale recht stevig gelegd zijn. Weldra zou dit reeds blijken uit politieke daden. Bij den vrede in Westfalen in 1648 werd voor 't eerst erkend, dat de Europeesche staten ge meenschappelijke politieke belangen hebben en voor 't eerst werd nadruk gelegd op de wenschelijkheid van hot bestaan van een politiek evenwicht tusschon de staten als voorwaarde voor het behoud van den vrecle. In 1672 kwam Lodewijk XIV terug van zijn voornemen om geen kwartier te geven aan de gévangen genomen Hollanders, dewijl dit bleek in strijd te ziju met de opvattingen van De Groot, die humaniteit in 't voeren van oorlog steeds gewenscht achtte, ook met hot oog op latereu vrede. Grotius was zeer verdraagzaam ten opzichte van den godsdienst. Een volk mag niet met wapengeweld er toe gebracht worden een ge-openbaarden godsdienst aan te nemen. Alleen als het een onmensche- lijken of onzedelijkon godsdienst heeft of afwijkt van de grondslagen der natuurlijke religie, mag het daarvoor beoorloogd worden. Hugo de Groot wilde ten opzichte der oorlogsellende hervormingen aanbrengen in dezelfde richtingeD, waarin ook de Vredesconferenties het bijna vierhonderd jaar later hebben gezocht. Eenerzijds wilde hij een Europeesch Congres en een Internationaal Scheidsgerecht, ander zijds bovendien door een vaststaand oorlogsrecht de ergste gruwelen van den oorlog beperken. Ongetwijfeld was Gro tius zijn tijd ver vooruit en eerst eeuwen later kon men hem ten volle waar- derren. Eerst in deze eeuw van vredes beweging en arbitrage ziet men in, dat ook het groote publiek iets meer van hem dient te weten dan zijn ontsnapping uit Loevesteiu met een boekenkist. Hulde daarom aan den bond „Vrede door Recht", die ter bevordering van de algemeene herdenking van IS Mei, als openingsdag in 1899 van de eerste Vredesconferentie, aan ruim 20.000 kinderen van openbare en bizondere scholen een geïllustreerd boekje over Hugo de Groot en zijn beteeken is voor de beweging van „Vrede door Recht", ten geschenke heeft gegeven. PACO. TWEEDE KAMER. Schriftelijk beantwoorde vragen. Door den heer Brummelkamp zijn betreffende de viering van den lsten Meidag te Zaandam en het niet uit steken van vlaggen van de gemeente gebouwen en kerktorens op den ver jaardag van H. K. H. Prinses Juliana den 26 Mei nog de Volgende vragen gericht tot den Minister van Binnen- landsche Zaken: Welk is het oordeel van den Minister over de feiten, medegedeeld in antwoord op de vragen van ondergeteekende be treffende viering van den lsten Meidag te Zaandam en het niet uitsteken van vlaggen van de geraeentegebouwen en kerktorens aldaar op den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana? Heeft de Regeering naar aanleiding van die feiten stappen gedaan, of zal zij naar aanleiding daarvan stappen doen Zoo ja, welke? Zoo neen, waarom niet? De Minister antwoordt, dat naar zjjn oordeel de besluiten, welke het ge meentebestuur van Zaandam heeft ge nomen nopens sluiting van geraeenteljjke bureaux op den lsten Meidag en het niet vlaggen op 30 April niet in strjjd is met eenige wetteljjke bepaling. Ten aanzien van de sluiting van openbare inrichtingen van onderwijs is, althans voorshands, geen bindend besluit genomen. Naar aanleiding van die feiten heeft de Regeering geen stappen gedaan. Zij is van meening, dat het algemeen belang daartoe niet noopte. Zjj zal naar aanleiding van die feiten alleen dan stappen doen, indien haar meening omtrent hetgeen 's lands belang vordert, zich mocht wjjzigen. Openluchtmeeting op 14 Jnnl In het Mastbosch bjj Breda. Zooals ge in de advertentie van dit blad zult lezen, wordt er op 14 Juni een openluchtmeeting in het Mastbosch bij Breda gehouden. Mij dunkt, het programma spreekt voor zicli zelf en de namen van Je spreeksters en sprekers zijn wel zoo, dat onze verwachtingen hoog gespannen ziju. Daaruit blijkt ten volle, dat bet overbekende gezegde, als zouden „enkele vrouwen" bet kiesrecht vragen, allen grond mist. Neen, onze steeds meer aan groeiende vereeniging, met af-leeliugen door het geheele laud, telt 18000 leden, zoowel mannen als vrouwen, aan wie de billijkheid van de invoering van vrouwenkiesrecht duidelijk voor oogeu staat. Met heel veel succes, tot nu toe, werkt de vereeniging nu al enkele maanden om handteekeuingeu in te zamelen voor het vólkepetitiounement voer grondwettelijke gelijkstelling van man en vrouw, dat de regeering zal worden aangeboden. Haudteekeniugen, zoowel als giften om de onkosten van dit petitionnement te bestrijden, werden door velen met enthousiasme gegeven. Door velen ja, doch niet door allen. Zelfs zijn er, die wel voelen voor onze zaak, doch niet tot ons komen met het verzoek te teokenou of finantieél te steunen. IJet is onmogelijk voor enkeion om allen to hereiken. Komt allen naar de meeting, ge hebt daar gelegenheid tot het zetten uwer handteekeuing, ge zult daar opnieuw aangevuurd worden door den geestdrift van anderen. Uit alle zuidelijke afdoelingen van ons land zult ge afgevaardigden zien, die allen moeite, geld en tijd gaven, om op te komen en te getuigen voor onze goede zaak. En gij, die tot nu toe verre bleeft staan van ons streven, waarom zoudt ge wegblijven. Vindt ge de roepstem vau 18000 menschen niet voldoende om daaraan gehoor te geven Legt uwe onverschilligheid af, stelt u op de hoogte van onze verlangens, daarna pas is het tijd om te zeggen: „ik ben vóór of tegen vrouwenkiesrecht". Allen dus op naar de meeting op 14 Juni! B. E. SEYNEvknwkl, le secr. afd. Breda. HERIJK. De herijk der maten en gewichten in 1914, voor de hierna vermelde gemeenten, zal plaats hebben op de volgende dagen Zierikzee: ook voor Kerkwervo en Ouwerkerk 8 en 15 Juni des n.ra., 9, 10, 11, 12, 16, 17, 18 en 19 Juni. Nieuwerkerk 30 Juni. Dreischor 1 Juli. Noordwelleook voor Serooskerke (Schouwen), 2 Juli des v.m. Renesse 2 Juli des n.m. Oude Stuivertjes. Met ingang van 1 Juli zullen de oude nikkelen stuivertjes hebben uitgediend. Deze kunnen dan,alleen nog bij den betaalmeester ter inwisseling worden aan geboden. 1 Januari a.s. ziju zo geheel van onwaarde. Gemengd Nieuws. Een jongetje van zes jaar te Parijs kwam Donderdagmiddag tegen vijf uur uit de school thuis op de Boulevard des Invalides. Het kereltje ging alleen in de lilt, die het wist te bedienen, naar de verdieping, waar zijn ouders woonde. Maar door de haast, die hij maakte om naar zijn moeder te gaan, stapte hjj te vroeg uit en raakte bekneld tusschen de lift en de spijlen van de kooi, waarin de lift op en neer beweegt. Het kind werd vermorzeld en moest door brand weermannen uit de beknelling losgehakt worden. Het ademde nog even na zijn bevrijding en stierf toende vader van het kind, die geheel onkundig van het ongeluk, thuis kwam en plotseling voor het lijkje van den knaap stond, is op slag dood gebleven. Do vrije Zaterdagmiddag op do mlnlstorlëele bureaux. Gelijk men weet, is aan de rainiste- ricele departementen de vrije Zaterdag middag ingevoerd. De Haagsehe kiekjes- raan van het N. v. h. N. drijft er een weinig de spot mee. Die vrije Zaterdagmiddag is totaal zonder eenige motiveering, doch boven dien in hooge mate onbillijk en verkeerd zegt de schryver. De beste ambtenaar aan de departementen is, vergeleken bij de werkwijze bij particulieren, een lijntje-trekker. Overal elders wordt langer gewerkt. Omredenen van „zwaren arbeid" behoefde dus de vrije Zaterdagmiddag niet ingevoerd te worden. Voorts is de invoering onbillijk tegenover tal van andere ambtenaren, van post- en tele grafie, voor wie deze nimmer zal zijn in te voeren. Hinderlijk is de invoering voor het publiek. Op Zaterdagen is nu heelemaal niets meer gedaan te krijgen op de departementen. De hoeveelheid werk die verricht wordt zal er niet minder op worden, want de hoeveelheid die op Zaterdagmiddag wordt afgedaan is volgens de mededeelingen van vele ambtenaren zelf toch al zoo goed als niets. Binnenkort zul nu stellig n actie van de aniblenaron op louw gezet worden voor den vrijen Maandag morgen. Het zal tob li wel blijken, dat de Hoeren van anderhalven dag rus* ten zoo moe zijn geworden, dat be slist een balven dag noodig is om op verbaal te komen. De amblcnarcn zullen ten slotte aan beide zijden de week welen af le knabbelen, zoodal de beide einden elkaar steeds meer naderen. Verbe tering aan te brengen schijnt onmo gelijk le zijn. De klachten komen al- lijd uil de onderste lagen der bureau cratische wereld, doch daar ook spo radisch. wanl iedere lagere hoopt eenmaal een hoogcre le worden en klaagt daarom niet over dien Jiooge- rc. primo omdat hij hem le veel ïoodig lieell. seeundo om de fijne .baan' niet te bederven voor hel ge- zal hij ze zelf ook nog eens zal be- '.et ten. Er ligt een lijvig rapport van de slaalseommissie. die een onderzoek lieell ingesteld naar de toestanden aan de departementen. Natuurlijk blijl'l dal rapport ten eeuwigen 'dage rusten. Het aaiifal ambtenaren stijgt ge regeld en zeer snel. In tien jaren tijd fis hel getal mei 85 pCl. vergroot. Zoo voortgaande zijn na een eeuw alle menschen ambtenaren. Opmerkelijk is hoe achterlijk op vete departementen de administratie nog is ingericht. Terwijl de techniek vernuftige machines bracht, schrijf machines, mulliplicalors enz., wordt op verschillende ministeries nog op de oude wijze gewerkt en zijn .^co pies nog overgeschreven stukken. De ontzettende massa overbodig werk die verricht wordt, werk. dal alleen in de archieven opgeborgen wordt om nooit aangekeken Ie worden, ma aki steeds 'n stal' van ambtenaren noodig. wier arbeid in zeer simpel copiëeren. regislreeren, inboeken, „klappen bestaal. Als werk h mooi- *-n naam draagt, kunt geer zeker van zijn. dat hel minderwaardig is. Van een ambtenaar hoorde men vertellen, dat hij aan de analytische afdeelmg werkte. Nieuwsgierig te weten wat dal wel was. vernam men, dat zijn werk bestond uit hel inboeken van adressen, waarbij een koele inhouds opgave moesl worden gcptaalsl. Het zal goed zijn. dat deze zwaar werk verrichtende ambtenaar anderhalven Zondag krijgt om uil le rusten. Zijn hersens mochten ook eens gaan ana lyseeren. En dal zou zonde zijn. Inmiddels: de ambtenaren zullen voorlaan Zaterdagmiddags aan hel strand kunnen gaan zitten of op een bankje in nel Bosch. Zou men hun den Zaterdagochtend ook maar niet schenken. Dat onaangenaam heen- en-weer loopen naar hun bureau voor die paar uurtjes konden we hun toch wel hesparen TELEGRAMMEN. ROTTERDAM, 8 Mei. GRANEN. Buitenlandsche zeer vast. Meelf 12$, kalm. Binnenlandsche Tarwe, f 9,50 a f 12,75. Bruine Boonen, f 11,70 a f 14,25. Maïs, f 146. Lijnzaad en Voerzaadf 11 a f 13. Aardappelentamelijke aanvoer, goede vraag, prijzen iets vaster. Vlas. Op het land weinig handel. Marktaanvoer 565 steen blauw, a 35 tot 40 stuivers460 steen wit, k 32 stuivers grootendeels alles verkocht. Eieren. Zeeuwsche f 4 a f 4,20. Ovèr- maassche f 4,30 a f 4,50. VEE. Aanvoer 158 Runderen38 a 42 ct., traag. 288 Kalveren50 a 60 ct., redelijk. 712 Schapen of Lammeren, 27 a 30 ct., Lammeren35 k 36 ct., rustig, 837 Varkens, 225 a 25 ct., lichte 23 k 24 ct., matige handel. MARKTBERICHTEN. THOLEN, 6 Juni. Tarwe f 9,75 k f 10,50, liaver f 8, k f 8,50wintergerst f k f zomergerst f alles per 100 K.G. karwij f k f per 50 K.G. rogge f 6,a f 6,50bruine boonen f 10,k f 13,50 witte boonen f k f kookerwten f k f kroonorwten f 9,75 k f 10,25aard appelen f af alles per H.L. ajuin f k f per 60 K.G. eieren f a f 3,50 per 100 stuks; boter fk f 0,62£ per halve K.G. 405de Staatsloterij. Collecten uit het 2e district van Zeeland, Trekkingen der 5e klasse, van 5 Juni 1914. Prijzen van f 70: 10010 10024 10042 NIETEN: 10085 10103 13636 Zeetijdingen. Zierikzee. INGEKLAARI) 7 Juni. Het zeilschip „Bellande", kapt. J. Salomons, ledig van Enge land naar Dordrecht. medegedeeld door hel Koninklijk Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bilt, naar waarnemingen verricht in den morgen van 8 Juni 1914 Hoogste barometerstand 777,7 te Thorehavn. Laagste barometerstand 750,7 le Miinchen en Nioé. Verwachting van den avond van den 8 Juni tot den avond van !l Juni: veranderlijke, later toenemende lot matigen noordelijken tot medelijken wind, aanvankelijk zwaarbewolkt, of betrokken met veel kans op regen, later opklarend en iels warmer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 2