ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 8 Juni 1914. EERSTE BLAD. KENNISGEVING. NIEUWSTIJDINGEN. (Z ierlkzeesche C o u r a n t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,80, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending dén» per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 70ste JAARGANG, No. 9552 Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur i it. FRANKEL. ADVERTENTIE IV. Van 13 regel* 30 ets meerdere regels 10 cta. By abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrygbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrydagsmiddags uiterlyk vóór 8.30 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. De DIRECTEUR van bet Rijks Telegraafkantoor deelt mede, dat op verzoek aan belanghebben den 8eizoen-abonnemeiiteii kunnen wor den ^gegeven in het locale Rijks Telefoonnet, voor den tijd van ten hoogste 6 achtereenvolgende maanden, tegen betaliug van 2/3 van het jaarlijksche abonnement. Gevonden op den openbaren weg Een Passer. Vergrootglas. Hondenzweep. Jongensjasje. Mes. Rol wit satyn. Porteraonnaie met geld. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R P. BRONS. Opening jacht op Waterwild. De COMMISSARIS D KR ICON ING IN in Zbblani», gezien het besluit van Gedeputeerde Staten van 29 Mei 1.1. no. 187; gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87); maakt bekend, dat in het jaar 1914 de jacht op waterwild wordt geopend op Maandag 13 Juli. Middemjdim., 30 Mei 1914. De Commissaris der Koningin voornoemd, D1JCKMEKSTER. INDIK. Een mandoer bij de gemeentewerken, die het toezicht had over een ploeg werkvolk, belast met den schoonmaak der Soengei Kerah, een riviertje in die kampong, deelde aan de politie mede, dat in het bosch een Japanner of een Javaan in een kooi opgesloten zat. De commissaris, die er direct met eenige rechercheurs op uit toog, vond op een open plaats in het bosch een Javaan in een soort tygerval opgesloten. Het hok, ongeveer anderhalve meter in het vierkant, was opgetrokken van stevige bamboe staken, verbonden met rottan en yzerdraad en boven bezwaard met drie stevige boomstammen. In het hok zat een blinde Javaan van middelbaren leeftyd. Eens per dag kreeg de stakker een handjevol droge ryst en water. Nooit werd hij uit het hok gelaten om te baden of zijn behoeften te doen. En waarom was deze blinde stumper door zyn zachtmoedige, aan kinderen gelyke landgenooten daar opgesloten? Laf was deze wyze van opsluiten wel. Kassanadi deed het volgende verhaal aan den commissarisOngeveer 14 dagen geleden is hy des avonds van Medan komende, zijn vrouw was niet thuis, door zes Javanen overmand, aan handen en voeten gebonden naar het bosch ge dragen en in de kooi gestopt. Gedurende dien tyd was hy aan regen en wind blootgesteld geweest en had slechts eenmaal per dag bezoek gekregen van den man, die hem het eten bracht. Zyn vrouw al niet zoo jong meer, was goed met zyn buurman en het verveelde haar hem den kost te moeten geven en niet ongestoord met haar amant te kunnen leven. Besloten werd daarom den man onschadelijk te maken. Lang zou hy het wel in de kooi niet maker. Nog zes anderen waren zoo laf een handje te helpen. Kassanadi, een geraamte geljjk, liep Vrijdagochtend door een oppasser aan een slok geleid naar het hospitaal, waar hy waarschijnlijk bij goede voeding spoedig herstellen zal. De vrouw en de vent, waarmede ze het hield, zyn reeds gearresteerd. Naar de andere medeplichtigen wordt nog gezocht. In de groep vau de Sangi- en Talaoeteilanden (benoorden Celebes) xijn eenige vulkanen in uitbarsting. Lava- stroomen hebben bosch en klappertuinen vernield. Do steenregen heeft aan het omringende land schade toegebracht en 100 huizen doen invallen. ALBANIË. Men seint uit Brindisi aan het Giornale d' Italia, dat de mohaminedaansche en christelijke Albaneezen zijn overeen gekomen een prins uit het huis Bona parte tot vorst uit te roepen, ter ver vanging van den prins vau Wied. Volgens een telegram uit Briudisi aan de Tribuna heeft de prins uit het huis Bonapartegepolst door Albaneesche hoofden, te verstaan gegevem dat hij de kroon van Albanië zou willen aan vaarden. De burgeroorlog staat op het puut van uitbreken. De Mbret zal binnen kort in bloedigen strijd gewikkeld zijn met zijn eigen onderdanen, die zijn heerschappij weigeren te erkennen en die zelfs, al waren zij onderworpen, zullen volhouden, dat een bloedveete tusschen hem en hen bestaat. Men maakt ijverig toebereidselen tot den strijd. Durazzo is in staat vau beleg verklaard. Omroepers maakten de bevolking be kend met de plichten en de beperkingen, die de krijgswet meebrengt. Het kabinet vergaderde tot drie uur in den ochtend en boden snelden van bet paleis naar de vergaderzaal en omgekoerd. De winkels worden gesloten. Families vluchten overhaast naar Korfoe, Oattaro of Brin disi. Koflërs, doozen, wiegen en pakken worden naar den steiger gebracht door de ontstelde inwoners, van wie velen orthodoxe christenen zijn. Overste Thom son, de verlichtste en ervarendste der Nederlandsche officieren, heeft het bevel over de ruwe benden, die ter beschik king zijn, ontvangen en werkt nu hard om hen tucht bij te brengen en samen werking te leeren. Dit is een moeilijke taak, want de Albaneezenontembare vechters in hun eigen bergen, waar zij achter rotsen in struikgewas of holen uren en dagen verscholen liggen en schieten of geschoten worden en genieten van de avontuurlijkheid, zijn niet ge wend aan gezamenlijk vechteD. Van daar dat men met bezorgdheid afwacht, welke houding zij zullen aaunemen, wanneer zij tegen de nog lijdelijk af wachtende opstandelingen worden uit gezonden. De commissie van toezicht vond de opstandelingen in een staat van koorts achtige opwinding. Zij vreesde telkens, dat zij als gijzelaars zou worden vast gehouden. De vertegenwoordigers van negen districten onderhandelden met de commissieleden en waren bereid alles toe te geven, behalve trouw te zweren aan den Mbret. „Er is bloed tusschen hem en ons, er kan nooit verzoening komen, hij moet gaan". De commissie leden meldden dit aan den Mbret en vernamen dat een expeditie beraamd werd tegen de opstandelingen. Zij zullen van drie kanten worden aangevallenvan Fieri, Elbassan en Alessio uit. De commissieleden keurden dien maatregel als onverstandig af. Zij betoogden, dat de beweging tegen den Mbret en de regeering meer verspreid was, dan dezen schynen te gelooven, dat de gewapende aanhangers van den prins minder betrouwbaar kunnen blij ken, dan ten paleize wordt aangenomen, en dat, ook indien een overwinning wordt behaald, blijvende haat en verbittering in de harten der Mohammedaansche onderdanen zal blijven. De Mbret was weifelend en onder den indruk, maar zeide: „Wat te doen? Ik heb 700 tot 800 man bier, die begeerig zijn om tegen de opstandelingen op te rukken". De leden van de commissie van toezicht hebben zich naar Sjak begeven, waar zy vertegenwoordigers der opstan delingen hebben ontmoet. Dezen toonden weinig belangstelling voor de overige wenschen, die zy eenige dagen geleden hebben te kennen gegeven, maar riepen aanhoudend: „Wy willen by Turkye of onder een raoharamedaanschen vorst". Ofschoon de commissie de onmogelyk- heid van de vervulling van dezen wensch betoogde, bleven zy daarby. Overste Thomson, na het vertrek van majoor Sluys tot plaatselijk com- mandaut van Durazzo benoemd, heeft den staat van beleg afgekondigd. Hy heeft opdracht gekregen om de Albaneesche strijdkrachten te organi- seeren. Generaal De Veer gaat met verlof naar Holland. Vrijdagavond is in het Italiaansche gezantschap een diner ter eere van de j officieren van het Oo, tenryksche smal deel gehouden. In het huis van den Italiaanschen postdirecteur zijn de Italiaansche kolonel j Muricetrio en de Italiaansche dokter j Chinigo plotseling gearresteerd, omdat i zij. lichtsignalen wisselden met de op- j standelingen. De vertegenwoordiger van I den ItaliaaDschen consul protesteerde tegen de schending der vrijheid van woning en liet ten slotte de in beslag j genomen papieren onderzoeken en ver zegelen, waaronder kolonel Muricelrio een notitieboek vond, dat hem niet toe behoorde. Te middernacht werden beide heeren vrijgeleten. ITALIË. Perugia, de dief van de Gioconda, is tot wén jaar en veertien dagen opsluiting veroordeeld. Men heeft verzachtende omstandigheden voor hem aangenomen. FRANKRIJK. Paul Doschanel, als voorzitter der Kamer herkozen, heeft in zijn openings rede tot de Kamer o. m. gezegd: Al mogen wij vau meening verschillen over de middelen om Frankrijk sterk te maken, wij moeten allen doordrongen zijn vau onzen plicht, het sterk te maken. Als wij Frankrijk lieten verzwakken zou dat de beschaving achteruitzetten en den vrede in gevaar brengen. Volgens een telegram uit Parijs aan de Rheinisch WeslfUlische Zeitung is men in Parysc.be politieke kringen onthutst over een schandaal, dat het gezin van president Poincarc zou be dreigenMevrouw Poincaré is tweemaal getrouwd geweest, voor zij met den tegenwoordigen president huwde. Haar tweede man heette gestorven te zijn, maar zou nu plotseling weer zijn op gedoken en tegen zijn vroegere vrouw een aanklacht wegens bigamie hebben ingediend. ENGELAND. Een schoener heeft in de haven van Belfast op klaarlichten dag 3000 Mauser geweren gelost. Vrijwilligers brachten ze weg in sleepers- karren. De autoriteiten hadden er niet het geringste vermoeden vau. Twee zusters hebben Donderdag avond ten hove voor de kiesrechtvrouwen betoogd. De een viel voor den troon op de knieëQ en riep: „Uw Majesteit, wilt gy niet een einde maken aan het folteren van de vrouwen en de andere voegde er nog wat by. Hofbeambten tilden de knielende op en snel werden de twee vrouwen het paleis uitgeleid. DENEMARKEN. „Voor den eersten keer in het bestaan van het Landsting waren de conser vatieven niet by machte een gewichtige politieke stemming te beheerschen. Eo toen hun dus grondwettige middelen ontbraken om hun wil tegenover een wetsontwerp door te zetten, grepen zy naar een middel buiten de grondwet". Het middel, dat het Landsting toe paste om de afhandeling van de kieswet te verhinderen, is dat zy, nadat de 2e lezing met 33 tegen 31 stemmen was aangenomen, de zaal verlieten, na ver klaard te hebben by de verdere be handeling van dat wetsontwerp weg te zullen blijven. Er was nog één conser vatief afwezig. De partyen staan in het Landsting aldus33 leden van de linker partyen, 32 leden van de rechter partijen en de voorzitter, samen 66. Aangezien er meer dan de helft van het aantal leden tegenwoordig moet zyn waarby de voorzitter niet meerekent, is het Landsting machteloos zoolang de 3ö conservatieven wegblijven. Uit alles blykt, dat de taktiek van de rechterzijde een algeheele overrompe ling was. Een conservatief had het middel wel in een krant aanbevolen, maar niemand buiten de ingewijden dacht, dat er naar gehandeld zou worden. NEDERLAND. APELDOORN. Uit het gesticht Nieuw-Veld zicht, aan den Araersfoort- schen weg, is een paar nachten geleden een minderjarig meisje ontvlucht. Zy is daarby geholpen door een gehuwd persoon, vader van kinderen, in wiens gezelschap zij naar Rotterdam is ver trokken. Een dame heeft by de politie alhier haar beklag gedaan, dat zij in de Wilsche bosschen, aan deD Amersfoor- schen weg, door een z.g. naaktlooper lastig was gevallen. AMSTERDAM. Een bediende van den kassier S. alhier, zekere v. d. P. te Haarlem, heeft tien valsche accepten van f 25 gemaakt ten name van den heer K. te Haarlem en daarop f 250 van zyn patroon ontvangen. Bij de aanbieding van het eerste accept bleek de valschheid ervan en by onderzoek bleek ook nog, dat v. d. P. voor goed f 1600 andere valsche accepten had vervaardigd en in omloop gebracht. Hij is in arrest gesteld. Morgen zullen de Amsterdammers aan den lijve een ietsje van den oorlogs gruwel ondervinden. Want er zullen een groot gedeelte van den dag geen paarden te krijgen zijn. De minister van oorlog heeft er beslag op gelegd. Z. Ex. heeft Dinsdag 9 Juli aangewezen als de dag, waarop alle paarden, aanwezig in Amsterdam, voor een door hem benoemde commissie worden geleid, om gekeurd te worden met het oog op hun geschiktheid voor den krijgsdienst. De dieren moeten alle des ochtends om 8 uur op de Veemarkt present zijn en worden daar gehouden totdat zij één voor één minutieus onder zocht en allen behoorlijk geregistreerd zijn. Op 18 April 1.1. was een 68-jarig werkman uit Hoofddorp in Amsterdam en aangename herinneringen aan dat bezoek zal hij wel niet bewaren. Hy bad al een potje bier op, toen hy 's avonds half elf belandde in een café van de wed. Van Gijzel aan de Nieuwebrugsteeg. Behalve den 19-jarigen zoon der caféhoudster, trof de man er eenige personen aan, die hy trakteerde en die uit vreugde over die traktatie een rondedans met hem in het café maakten. De man sprak met de caféhoudster af, dat hy voor f 0,50 zou overnachten, maar op een gegeven oogenblik zei één der bezoekers,,Ik weet een beter plaatsje voor je, je wordt hier afgezet". De tapster wilde hebben, dat de man bleef, maar by werd door den bezoeker by de mouw het café uitgetrokken. In gezelschap van nog een anderen man, maakte de Hoofddorper een wande ling door eenige straten; of de 19-jarige zoon der caféhoudster ook tegenwoordig was, is den ouden man niet bekend hy wist niet beter of ze waren met hun drieën. Met hun drieën gingen ze eindelyk de Oude Braak een zijsteeg van den N. Z. Voorburgwal in. Daar kreeg hy op eens een duw, zoodat hy met het hoofd tegen een deur viel, en werd hem een portemonnaie met ongeveer f 11 en een nikkelen horloge met ketting ontroofd. Wie der beide personen hem den slag toebracht en wie hem beroofde, weet de man niet. Toen hy by zyn bewustzijn kwam, was hy alleen. Hoe hy ten slotte op het politie-bureau aan de Warmoes- straat terechtgekomen is, weet bij niet. Deze berooving werd voor de Amster- damsche Rechtbank behandeld. Terechtstonden: lo. Jacob van Dron- gelen en 2o. Hendrik van Beuningen, een valsche naam: de man heet Van Groningen. De eerste bekl. is grond werker van beroep en vader van zeven kinderen, de ander is werkman en heeft geen vaste woonplaats. Beiden zijn 33 jaar oud. Hun ia ten laste gelegd, dat ze in den nacht van 18 op 19 April te zaraen en in vereeniging den Hoofddorper hebben beroofd zulks met geweldpleging vóór en tijdens de ontrooving, teneinde den diefstal voor te bereiden en ge makkelijk te maken, hebbende een der verdachten te dien einde den Hoofd dorper gewelddadig vastgegrepen en diens handen krachtig vastgehouden, terwyl de andere verdachte hem de porteraonnaie met inhoud uit den broekzak haalde en hem het horloge met ketting ontrukte. De beklaagden deden verschillende opgaven. Volgens den eersten beklaagde gaf de tweede beklaagde den ouden man een duw, waarna hij hem beroofde. In het gezelschap bevond zich ook volgens hem een zekere Van Dam en de zoon der herbergierster. De tweede bekl. gaf aan Van Dam f 5 en aan hem en den zoon van de herbergierster ieder f 1,30, doch de eerste bekl. gaf het geld weer aan den tweeden bekl. terug. Het hor loge met ketting stak de tweede bekl. bij zich. Volgens den eersten bekl. werd hij door Van Dam met een revolver en een dolkmes bedreigd, als hij den twee den bekl. zou verraden. Dat was dan ook de reden, waarom hij gezwegen had. De tweede bekl. laadde op zijn beurt de schuld weer op den eersten beklaagde. De beroofde hield vol, niet beter te weten of ze hadden de herberg slechts met hun drieën verlateuhij en de beide beklaagden. Hij zegt niet dronken ge weest te zijn. De herbergierster, als getuige gehoord, zegt, dat de Hoofddorper wel een beetje beschonken was. Dat de beide beklaagden met den ouden man de herberg verlieten, verwonderde haar niet: zij dacht, dat de beklaagden den man kenden. In den loop van den avond kwam haar 19-jarige zoon thuis. Hij vertelde toen, dat de beklaagden den ouden man zoo geslagen hadden en dat er geen politie-agent in de buurt was. Ook vertelde hij„ze hebben me met geweld f 1,25 opgedron gen". De vrouw zei tot haar zood, dat hij dat geld niet had mogen aannemen. Op haar aandringen is haar zoon toen naar het politie-bureau gegaan, waar hij het gebeurde heeft medegedeeld. Met de politie heeft haar zoon daarop de be klaagden opgespoord. Daar de zoon van de herbergierster, die aan toevallen lijdt en in een gesticht verpleegd wordt, niet als getuige was verschenen, werd de verdere behandeling der zaak geschorst tot Donderdag 11 Juni a.s. Een bewoner van de St.-Anthonies- breestraat te Amsterdam, wiens slaap kamer uitzicht geeft op de Klovenierssteeg, hoorde iu den nacht eenig verdacht geluid. Opstaande bemerkte hij, dat in genoemde steeg twee mannen bezig waren aan de deur van een pakhuis te morrelen. Kwam er iemand voorbij, dan staakten de heeren hun arbeid om dien eenige oogenblikken later weder voort te zetten. Ook toen er een politie agent langs kwam, wilden ze met een onschuldig gezicht verder gaan. Op dat oogenblik achtte echter de bewoner van de St.-Anthoniesbreestraat het tijd om van zijn aanwezigheid blijk te geven. Van uit hot venster riep hy den politie-agent toe de mannen aan te houden. Op zijn beurt floot de politie agent om assistentie en weldra zaten de beide mannen aan het bureau St.- Pietershal. Daar bleek, dat zij goed voorzien waren van allerlei inbrekers- benoodigdheden en den vorigen dag juist in den Haag, waar zij onder verdenking van diefstal waren aangehouden, in vry- heid waren gesteld. De nog jonge mannen, onderscheiden lijk 18 en 22 jaar oud, behooren tot eeu familie, van wie de meeste leden meerdere malen met de justitie in aanraking kwamen. ZOETERWOUDE. De 18-jarige C. K., dienstbode by den heer Van Wyk, aan den Hoogen Ryndyk is, toen zy water wilde scheppen uit den Ryn, te water geraakt en verdronken. Menschen aan de overzyde van de rivier zagen het ongeval plaats grypen, doch konden geen hulp bieden. ROTTERDAM. De schilder G. H. J. K., is, toen hy werkzaam was op een stelling aan de vierde verdieping van de in aanbouw zynde meelfabriek van de firma Van Dusseldorp aan de Maas haven alhier, doordat een leng hout tegen die stelling viel en deze daardoor kantelde, door een vloergat gevallen en terecht gekomen in de tweede verdieping. Dr. Wolfson stelde by den man een ernstige schedelwond vast, K. is daarop naar het ziekenhuis vervoerd, daar op genomen en des avonds overledeD. DINTELOORD, 6 Juni. In de afgeloo-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 1