ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 5 Juni 1914. TWEEDE BLAD. NIEUWSTIJDINGEN, j (Z lerikzeesehe C o u r it 11 t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iedereu MAANDAGWOENSDAG en VRIJDAG verschijntis V'jor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ddni per week, f 10 per jaar bjj vooruitbetaling. 70ste JAARGANG, No. 9551. Directeurs A. i. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur A. FRANKEL. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets meerdere regels 10 ets. Bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrydagsmiddags uiterlijk vóór 2.30 ure. AMERIKA. Te New-York is weer eeu gevangenis- j schandaal aan het licht gekomen. Eeu 1 gevangenisdokter. Baxter gebeeten, is ge arresteerd wegens het verkoopen van j bedwelmingsmiddelen aan do gevangenen, j Hij wist groote hoeveelheden cocaïne enz. binnen de gevangenis te smokkelen. Thans j is hij achter slot en grendel. Hij zal daar wel Diet rouwig om zijn, want wat had hij nu eigenlijk aan zulke klanten kunnen verdienen! ALBANIË. Het vorstelijk paar met gevolg heeft het Oostenrijksch-Hongaarsche eskader bezichtigd. De torpedo-boot, die hen aan boord van 't admiraalschip bracht, word door al de schepen in de haven, die gepavoiseerd waren, begroet. De internationale commissie van contrdie is naar Sjak gegaan, om met de opstandelingen te onderhandelen. Dezen kwamen weer met het verlangen aan, om een Mohammedaausch vorst aan te stellen of 't land onder Turksch bewind te brengen. Bij de onderhande lingen stelde de commissie vast, dat de opstandelingen bereid waren om op punten van ondergeschikt, belang toe te geven, maar niet op het voornaamste punt, n.l. dat betredende den vorst. De aamensprekingen duurden 3 uur. Nadat de commissie over den uitslag aau den vorst verslag had gedaan, verklaarde zij haar opdracht voor afgedaau. De vorst heeft zich zijn beslissing voorbehouden. De Engelsche regeering heeft zich, voor bet geval de vorst vau Albanië oenig gevaar mocht loopen, bereid ver klaard een oorlogsschip uaar Durazzo te zenden, indien de andere mogendheden desgelijks doeD. De vorst en de vorstin hebben drie uur aan boord van het Oostenryksche slagschip „Tegethoff vertoefd, het geheel bezichtigd en er hun bewondering over uitgesproken. Bij hun terugkeer te Durazzo zijn zij hartelijk toegejuicht. ITALIË. liet openbaar ministerie te Florence lieelt tegen Perugia, die de Gioconda uit het Louvre te Parijs heoft ontvreemd, wegens diefstal met voorbedachten rade 3 jaar gevangenisstraf geëischt. FRANKRIJK. Met 411 van de 435 uitgebrachte stemmen is Paul Deschanel tot president der Kamer herkozen. Viviani is door den president der republiek met de vorming van een ministerie belast. RUSLAND. De Doema heeft op voorstel van de Octobristen, met 143 (Octobristen en linkerzijde) tegen 99 stemmen (nationa listen en rechterzijde) besloten om van de begrooting van het ministerie van onderwijs de post van 73.500 roebel voor reisonkosten van de ambtenaren van het ministerie te schrappen, dit als protest tegen de algeineene politiek van het ministerie. De Doema heeft voorts met 143 tegen S4 stemmen een motie van orde aan genomen, waarin wordt geconstateerd, dat het ministerie van onderwijs niet het door den troou verkondigde beginsel vau de ontwikkeling der geestelijke eu materiëele krachten van 't land betracht, maar den vooruitgang van de Russische beschaving tegenhoudt. Poerisjkewitsj is voor zes zittingen uit gesloten, omdat hij de leden van de linkerzijde voor domkoppen uitschold. DENEMARKEN. KOPENHAGEN, 3 Juni. Het Lands- ting heeft heden beraadslaagd over het by beide Kamers door de regeerings- meerderheid ingediende voorstel om een nieuwe kieswet in te voeren en dat met 33 tegen 31 stemmen aangenomen. Namens Je conservatieven verklaarde Piper, de leider der rechterzijde, dat de conservatieven de verantwoordelijkheid voor het wetworden van het voorge stelde ontwerp-kieswet niet willen dragen en de zaal zullen verlaten, tel kens als het aan de orde komt. Daarop verlieten de conservatieven de zaal. Het ontwerp werd vervolgens, eenigs- zins gewijzigd, met 33 stemmen goed gekeurd (33 afgevaardigden waren afwezig). De president constateerde echter, dat het Landsting niet bevoegd was besluiten te nemen, omdat daarvoor de tegen woordigheid van meer dan de Helft der 00 afgevaardigden een vereischte is. ENGELAND. Twee marine-officiereü, die een tocht per vliogtuig deden, zijn bij Southampton in zee gevallen en verdronken. NEDERLAND. COEVORDEN. Dinsdagavond laat heeft de 20-jarige E. bjj een twist tusschen zijn ouders, op zyn vader ge schoten en dezen levensgevaarlijk ver wond. De vader werd in het ziekenhuis alhier opgenomen en is Woensdagmorgen naar Assen overgebracht. AMSTERDAM. Dezer dagen deed een confectie-fabrikant in de Warmoesstraat aangifte, dat een vry dure mantel op onverklaarbare wijze uit zijn magazijn was verdwenen. Het onderzoek, dat door de politie werd ingesteld, bracht al spoedig aan het licht, dat een 16-jarig magazijnbediende wel wist waar de mantel was gebleven. De jongen werd aan een verhoor onderworpen en al spoedig bekende hy niet alleen den mautel, welken de patroon reeds miste, doch ook nog een zestal andere te hebben verduisterd. Om de goederen ten gelde te makeD, had hy de mede werking van een drietal vrienden", van wie de oudste 23 jaar. Deze „vrienden", die allen reeds meerdere malen met de politie in aanraking kwamen, bepaalden er zich zelfs niet toe de mantels te verkoopen, maar spoorden den jongen magazijnbediende aan steeds weder nieuwe buit te bemachtigen. Voor een prikje werden de mantels verkocht aan juffrouwendie ambtshalve gaarne mooi zijn. Zoowel de steler als de helers zitten thans aan het bureau Warmoesstraat. 's-GRAVENHAGE. H. M. de Koningin zal a.s. Maaudag ten paleize Het Loo den nieuwen gezant van China ontvan gen ter overhandiging van zijn geloofs brieven. De gezant zal aan H. M. voor gesteld worden door den minister van buitenlandsche zaken. H. M. de Koningin gaat Zaterdag per extra-trein naar Meppel en zal van daar per auto een bezoek brengen aan Ruinerwold en De Wijk, om aldaar vee te bezichtigen van een fokvereeniging, dat het vorige jaar op de ten toonstelling in Den Haag is bekroond. Na terugkomst te Meppel wordt de thee gebruikt bij uir. A. E. J. Nysingh, oud-lid der Eerste Kamer en oud-kantonrechter aldaar. Naar de Stand, verneemt, heeft H. M. de Koningin aan den heer Jan Ligthart het geven van het onderwys opgedragen, dat Prinses Juliana eerlang zal hebben te ontvangen. De heer Ligthart moet die vereerende opdracht hebben aanvaard, en het gemeente bestuur alhier heeft hem het noodige verlof gegeven ora zyn functie als hoofdonderwijzer tegelijkertijd te blyven waarnemen. Op het strand te Scheveningen, ten zuiden van de Buitenhaven, is een Scheveningsche schokker gestrand. Er waren drie personen aan boord, die zich gered hebben door in het water te springen en naar het strand te zwemmen Uit Stad en Provincie. I NOORDGOUWE. Volgens den alhier geplaatsten regenmeter heeft de regenval over Mei j.l. slechts 22,2 m.M. bedragen. Door de firma De Graaf en Van der Stel te Tholen is aan de Laudbouwver- eeniging alhier geleverd 2633 H.L. steen kolen, 60 pCt. grof, afkomstig uit de Pruisische Staatsmijnen buiten het syndicaat tegen den prijs van 88 cent per H.L., vrij op den wagen. OOSTERLAND, 4 Juni. Onze dorps genoot, de heer F. M. Schoof, thans met verlof alhier, is bevorderd tot technisch ambtenaar bij de Ned.-Ind. Spoorweg- Maatschappij, met standplaats Semarang. ST.-EILIPSLAND, 3 Juni. Binnenkort zal begonnen worden met 't bouwen der eerste woning in den Prins Iieudrikpolder. Wordt deze door meerdere gevolgd, dan zal dat wei eenigszins ten goede komen aan de minder groote eentonigheid van dezen circa 800 gemeten grooten polder. Nu toch ziet men er niets anders in dan een paar kleine schuurtjes. STAVENISSE. Volgens den alhier van wege het K. N. M. Instituut te De Bilt bij Utrecht geplaatsten regenmeter viel er alhier in Mei 1.1. 29,8 m.M. regen (in 10 aftappingen), tegen 69,4 m.M. in 1913 en 20,2 m.M. in 1912. De hoogste baro meterstand in de laatste maand was 776, de laagste 754 m.M. OUD-VOSSEMEER. Door den heer H. Kam hoot alhier werden Zondag j.l. reeds nieuwe aardappelen en worteltjes uit zijn tuin gegeten, gekweekt op den kouden grondwat zorg moet daaraan wel besteed zijn, want over het algemeen heeft het weer niet medegewerkt oin die gewassen vlug te doen groeien. De restauratie van het kerkgebouw der Ned. Hervormde gemeente, (lie zich tot heden bepaalde tot de opgaande muren, moet, zoo wordt gemeld, dezer dagen door den daarvoor aangewezen architect zijn opgenomen en volgens zijn kennisgeving zeer bevredigend resultaat gevennu reeds begint men te kunnen zieD, dat na af werking werkelijk een mooi gebouw zal verrijzen. SCHERPENISSE. Onder veel belang stelling werd Dinsdag j.l. de wedstrijd der schietvereeniging „Prinses Juliana" gehouden. Het terrein was met vlaggen versierd en de prijzen waren opgehangen, zoodat ze voor ieder zichtbaar waren. Vrijdagavond zal de uitreiking der prijzen plaats hebben door den burge meester, beschermheer der vereeniging, in het schoollokaal. Door 29 deelnemers werd geschoten. De eerste prijs, een zilveren verguld medaille, werd gewonnen door den voorzitter J. M. Vroegop met 56 punten; de 2e prijs, een zilveren medaille, door J. D. Hartog met 55 punten; 3e prijs, een brons verguld medaille, door J. de Graaf met 55 punten4e prijs, een brons verguld medaille, door Jac. de Jager met 53 punten; 5o prijs, een zilveren medaille, door C. Bevelander, met 52 punten6o prijs, een brouzen medaille, door P. G. Bolior met 50 punten; 7e prijs, een paar broek manchetten, door A. Bolier met 49 punten; 8e prijs, een kistje sigaren, door J. Bijnagte met 49 punten9e prijs, een sigarenkoker, door L. Bijnagte met 49 punten; 10e prijs, een portemonnaie, door P. Jobse, met 48 punten; 11e prijs, een voetpoinp, door Abr. Bevelander met 47 puuten; 12e prijs, een horlogeketting, door M. van de Velde met 46 punten; 13e prijs, een tabakdoos, door J. Schot van Veen met 44 punten; 14e prijs, een sigarenpijp, door J. Bijnagte met 42 punten; 15e prijs, een tabaksdoos, door P. van der Werff, met 41 punten; I6e prijs, een zakmes, door J. Bolier met 41 punten; 17e prijs, een sigarenpijp, door P. Bolier met 41 punten18e prijs, een tabakspijp, met 38 punten. Van een onbekende, die vroeger in deze gemeente woonachtig is geweest, ontving de diaconie der Ned. Herv Gem. alhier f 5. In de herberg „Concordia", die overvol was, brak Dinsdagavond met de kermis opeens een staking uit onder de danslustigeDWel wilden ze met dansen voortgaaD, doch niet meer voor 5, doch voor 3 cent. Geen der partijen wilde toegeven. De muzikanten zaten alzoo werkeloos. Een harmonica kwam ten slotte in handen van de stakers en zij vermaakten zich daar eenigen tijd mede in de zaal. De staking duurde vau 812 uur, toen eerst lieten de muzikanten zich weer hooren. Ook in de „Gouden Leeuw" en „Zeeland's Welvaren" werd er gestaakt. De muzikanten hebben beslist een rustigen, doch minder voor- deeligen avond gehad. Als leden van het Clovenieisgilde zijn weer 3 nieuwe leden met. trom en vaandel ingehaald. Onder deze waren er 2 leden die een tiental jaren geleden om redenen geroyeerd moesten wordeD, doch volgens hot reglement nu weer j toegelaten konden worden. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. STAVENISSE, 3 Juni. Door het bestuur van de cal. polders Oud-KempeDshol'stede en Moggershil alhier zijn heden aanbesteed de diverse werken Voor het dijkvak Oud-Kempenshofstedo (begrooting f 12391,47) waren de volgende inschrijvers, do heeren: L. Wesdorp, Sta- venisse, f 11440 (gegund); W. Hokken, Sliedrecht, f 11450; L. v. d. Velde, Brui- nisse, f11496; J. v. Vossen, St.-Annaland, f 11555; W. L. Klos, Scherpenisse, f11670; C. Moerland Jz., St.-Annaland, f 11672; J. Elenbaas, St.-Annaland, f 11693; V. C. P. Bolier, Scherpenisse, f11750; C. L. v. Dalen, Stavenisse, f 11890. Voor het dijkvak Moggershil (begroo ting f 5545,98) de heeren: J. v. Vossen, St.-AnnalaDd, f 4200 (gegund); L. v. d. Velde, Bruinisse, f 4300; L. Wesdorp, Stavenisse, f 4385W. Hokken, Sliedrecht, f 4400; W. L. Klos, Scherpenisse, f 4560; J. v. Poortvliet, St.-Annaland, f 4590; C. L. v. Dalen, Stavenisse, f 4595; C. den Braber, Stavenisse, f 4600; J. Elenbaas, St.-Annaland, f 4624; V. C. P. Bolier, Scherpenisse, f 4676; .0. Moerland Jz., St.-Annaland, f 4814. OUD-VOSSEMEER. Aanbesteed werd door het Bestuur van het Waterschap uitdieping van de zoogenaamde Kil bij het Stoomgemaal; ingeschreven werd door M. K. de Wilde ad f 655, W. Boogcrd f 655, Jb v. d. Klooster f 665, en W. Smit f 697. Naar werd medegedeeld werd ten slotte bij onderlinge overeenkomst besloten het werk te nemen voor f 600. RECHTZAKEN. Voor de rechtbank te Arnhem stond terecht H. J. E., bankwerker te Laag- SoereD, ter zake dat hij in den avond van 11 April te Laag-Soeren zijn wettigen vader, A. E., heeft mishandeld, dezen met een blaaspijp een aantal slagen heeft toegebracht op het hoofd, de borst en de armen, waardoor hij bloedend is ver wond en inwendige kneuzingen opliep, welke te zamen oorzaak zijn geworden van een longontsteking, die in den nacht van 13 op 14 April den dood teDgevolge had. Beklaagde legde, zonder eenigo teekenen van berouw te toonen, een volledige bekentenis af. Hij verklaarde dat hij ir» den avond van 11 April reeds te bed lag, toen hij hoorde, dat er weer ruzie was tusschen zijn vader en moeder, zooals zoo dikwijls voorkwam. Volgens beklaagde was zijn vader een onaangenaam man, die in do omstandigheid dat zijn ïqpeder ziekelijk was, steeds aanleiding zocht om ruzie te maken. Zoo was het ook dezen avond. Beklaagde heeft toen partij getrokken voor zijn moeder. Toen zijn vader daarop met een lamp naar hem wierp, is hij zóó boos geworden, dat hij het eerste het beste voorwerp heeft gegrepen een ijzeren blaaspijp daarmede op zijn vader is toegeloopen en hem verfc-hillende harde slagen heeft toegebracht. Toen zijn vader reeds op den grond lag, vroeg hij hem: Ben je nu genezen? Daarna heeft hij zijn vader mee te bed geholpen. Verschillende getuigen verklaren, dat er ten huize van beklaagde en zijn ouders meermalen twisten voorkwamen. Bekl. stond als een fatsoenlijke jongen bekend, die wat in zichzelf gekeerd was Ook de vader stond als een fatsoenlijk meusch bekend, die hard werkte. Nimmer liet hij zich tegenover anderen uit over zijn huiselijke aangelegenheden. Ook toen hij gewond te bed lag, gaf hij aan zijn baas nog als oorzaak zijner verwonding op een val van den zolder. Het O. M., deze zaak zeer ernstig noemende, meende dat eeD strenge straf moest worden opgelegd. Eisch: 6 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. De Grauw, pleitte verzachtende omstaudighedenenoplegging van een mindere straf. verbazend veel groei, Mei heeft verkorven, wat April voorbereidde. Ook elders schijnt men vrees te koesteren voor gebrek aan hooi, want roeds dezer dagen verschenen opkoopers, die gaarne bij voorkoop hooi wilden aankoopen. SCHERPENISSE. Als een bizonder- heid in de plantenwereld kan dienen, dat door de Gebr. Vroegop alhier op hun akker een boon is opgekomen met 4 blaadjes. Wel beweren ze dat het wel eens voorkomt met 3, doch met 4 moet dat, althans in onze omgeving, nog niet zijn gezien. O N D E R WIJ S. Geslaagd voor de akte van bekwaam heid voor de praktyk in het boekhouden de heeren M. J. Kooraan, Wolphaartsdyk, P. Kousemaker, Goes, A. Tollenaar, Krabbendyke. TWEEDE KAMER. By het begin der zitting deed de voor zitter opmsrken, dat hij wellicht genood zaakt zou zijn, om, ten einde deze maand met de werkzaamheden gereed te kunnen komen, ook Maandags te vergaderen en eenige avondvergaderingen te houden. Stuwadoorswet. De heer Van Raalte verdedigde een amendement, om de wet alleen van toe passing te verklaren voor gemeenten, waar gedurende het laatst verloopen kalenderjaar ten minste 20 zeeschepen goederen hebben gelost of geladen. In het bizonder wees hij op den toestand in de Middelburgsche haven. Daar heeft men geen eigenlijk verkeer van zee schepen; daar heeft men niet te doen met havenarbeiders in den gewonen zin, en daarom meende hij, dat voor derge lijke havens niet alle rompslomp van de wet noodig is. De heer Van Nispen (Nijmegen) be streed het amendement en zeide, dat z. i. de hoer Van Raalte te veel door Middel burgsche brillen heeft gekeken. Hij achtte het verkeerd, kleine havens uit te zouderen vaD veiligheidsmaat regelen, bepalingen op Zondagsarbeid enz. Immers, is de toestand werkelijk goed, dan zal man van de bepalingen ook geen last hebben. Bovendien, indien men een grens stelt van 20 zeeschepeD, zal het kunnen voorkomen, dat het eene jaar een haven niet en een ander jaar wel onder de wet valtook bestaat gevaar, dat men schepen, welke niet aan goede veilig heidsmaatregelen voldoenzou zenden uaar havens, die onder de wet vallen. Minister Treub bestreed eveneens het amendement en merkte op, dat de admi nistratieve omslag alleen hierop neer komt dat iedere havenarbeider een arbeidskaart zal moeten hebbenook zal bet amendement aanleiding geven tot praetische moeilijkheden. Na verder debat trok de heer Van Raalte zijn amendement in. Daarna kwam in behandeling art. 2, bepalende, dat de gezagvoerder van een zeeschip, of bij die den gezagvoerder vervangt, verplicht is te zorgen, dat ten behoeve van het laden of lossen van een schip geen stuwadoorsarbeid wordt ver richt dan: a. door de bemanning van het schipb. door het personeel van een stuwadoors-ondernemingwelke hier te lande is gevestigd. De heer Van der Voort van Zijp lichtte een amendement toe, waarvan de bedoe ling is, dat er voor de uitoefening van het stuwadoorsbedrijf een vergunning van overheidswege noodig zal zijn. De heer Spiekman lichtte een amen dement van gelijke strekking toe, in het belang der bereiking van de bedoeling der wet. Hij betoogde, dat het in het algemeen belang noodig is, dat de vrij heid van uitoefening van het stuwa doorsbedrijf binnen zekere grenzen wordt beperkt. EERSTE K A M~ER. Landbouw en Veeteelt. OUD-VOSSEMEER. Men meldt ons uit het eiland: De verwachtingen van den hooioogst zijn niet hoog gespannen was er in April in de weilanden reeds Do Eerste Kamer is ter vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 16 dezer, j 's avonds half negen. De „Empress of Ierland". De Canadian Pacific heeft een telegram uit Montreal ontvangen, dat 135 geredden van de .Empress" zich aan boord van I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 5