ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 5 Juni 1914. PIANO'' AANBESTEDING. EERSTE BLAD. RECLAMES. Het verbouwen van de Openbare Lagere School B te Zie rikzee. Een bedenkelijk verbod. (Z ierikzeesche C o u r a n t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, 1 10 per jaar bjj vooruitbetaling. 70sta JAARGANG. No. 9551 Directeur A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-HoofdredacteurA. FRANKEL. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Bjj abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk vóór 2.S0 ure. Oit nummer bestaat uit twee bladen. 1-5 regels 75 ets. Elke regel meer 15 ets. Voorj teute klis KUNSTSPEL enELECTR: PIANO'S. VLEUGELS. .HET ADRES dSf~*KESS£LS'KON.FABRIEKTILBURG VRAAGT CATALOGUS - OOK TEPMÜHBE TM ING BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Z i e li I k z k lï zullen, op Woensdag lï Jnni 19U, des middags te 12 ure, ten Raadhuize, in het OPENBAAR AANBESTEDEN Bestek met 2 teekeningen worden op aanvraag ter Gemeente-Secretarie en aan het Bureau van Gemeentewerken legen betaling van f 2,per stel franco toegezonden. Aanwijzing zal geschieden op Woens dag 10 Jnnl 1914, des namiddags t.e 12£ ure, bij de school. Nadere inlichtingen worden verstrekt eiken werkdag van 9.]11 ure, door den Gemeentebouwmeester. Onveiligheid Vaarwater. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt het navolgende bericht, betreffende schiet oefeningen, ter kennis aan zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben, t. w. Schietoefeningen. Rockanje. Voorne. Volgens 11 Mei j.l. ontvangen mededeeling van den Minister van Oorlog zullen op 8, 9, 10 en 11 Juni a.s. schietoefeningen worden ge houden op het strand onder Rockanje, eiland Voorne. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliher en met mitrailleurs, waarbij onveilig wordt gemaakt het Nieuwe- of Noordergat. De duelen, die beschoten worden, zijn opge steld op de W.punt van het strand van het eiland Voorne. terwijl de batterijen, waaruit gevuurd wordt, ZO.-lijk daarvan staan tusschen de mijlpalen 12 en 14. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zullen tusschen de mijlpalen 10 en 14 op ongeveer 500 M. van het strand op de hoogste duintoppen roode vlaggen waaien, van af één uur vóór het begin der oefening tot na afloop daarvan. Een stoomvaartuig tot het verleenen van sleepdienst is niet aanwezig. Zierikzee, den Juni 1914. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. Door de Commissie voor de Straf verordeningen dezer gemeente is aan den Raad voorgesteld in de verorde ning op hel slachten van vee en ver] koopen van vleesrh een artikel in te lassehen. waarhij het verboden wordt vee op andere wijze le doodei dan door afsnijden van den hals n voorafgegane bedwelming door mid del van een schietmaskër. Het verbod van dit artikel is niet van toepassing voor noodslachtingen en op het dooden van vee door de hij de Jsraëlietischc gemeente geautd riseerde beesten sn ij der s. Het voorstel stond in dë jongste Raadsvergadering op de agenda, maar werd niet behandeld, dank zij 1 raadslid, den heer W. C. de Crane, die in overweging gaf de behandeling er van uil te stellen, teneinde belang hebbenden in de gelegenheid te stel len hunne bezwaren daartegen in le brengen Van die gelegenheid wenscht schrij ver dezes gebruik te maken. Wie trouw de raadsvcrslagen leesl zal zich ongetwijfeld nog wel her inneren, dat indertijd bij den Raad een adres was ingekomen van de Afdeeling Zeeland der Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van die- waarin verzocht werd ook in eze gemeente bij het slachten van ee het gebruik van het zoogenaamd schiet masker verplichtend te stellen. Dit adres nu werd ter fine van prae-advies in handen van de Com missie der .Strafverordeningen ge teld. En deze Commissie heeft hierop bovengemeld voorstel tol den Raad gericht. Waar die Commissie geheel uit ge- tudeerde mannen is samengesteld, amelijk uit twee rechtsgeleerden en én. notaris, daar had schrijver dezes zeer zeker mogen verwachten, dat dit oorstel behoorlijk, ten minste echt-er enigszins ware toegelicht. Maar eilieve! een toelichting ont breekt ten eenenmalc. De Commissie verklaart alleen, dal het slachten van vee na voorafge gane bedwelming door middel van n schietpatroon haar zeer gewenscht oorkomt. Meer zegt zij er niet van. Meende zij soms, dat een toelichting nerbodig was'? Was zij van bordeel, dat in haar voorstel zelf «le verdediging ei- van besloten lag'? Zoo dil het gevat mocht wezen, dan heeft zij hel zich al zeer gemak kelijk gemaakt. Zij moge dan weten, dal liet hier een gewichtige kwestie geldt, die niet slechts in Nederland, maar ook in andere landen vele hoofden heeft warm gemaakt, en vele pennen in beweging gebracht, 11 kwestie, waar van een rechtvaardige oplossing van hel hoogste belang is voor een wel is waar klein Kerkgenootschap, maar niettemin voor één, dat tol de oudste gezindten op onzen aardbodem gé- rekend mag worden. Blijkbaar afgaande op den schijn, heeft zij een voorstel gedaan, dal. gelijk schrijver hoopt aan te ton nen, den toets eener kritiek moeilijk kan doorstaan. Wat is het geval Sedert jaren reeds wordt door hen, die het Jodendom in één zijner voor naamste godsdienstige voorschriften willen treffen, onder de valsche vlag van dierenbescherming de Joodsch- ritueele slachtmethode aangevallen. De heeren beweren, dat die slacht methode wreedaardig is, want dal de dieren door liet slachten veel en langdurig smart lijden. Daarom verlangen zij, dal die methode verboden wordt, en dal hel gebruik van het schietmaskcr ge biedend wordt voorgeschreven. Door hel schietmaskër. zeggen zij, wordt toch hel dier eerst bedwelmd, en in dien bewusteloozen toestand voelt het de smart van het slachten niet. Op hel oog iijkL dit alles heel juist te zijn. Maar schijn bedriegt. En zoo is ook de Vereeniging lot bescherming van dieren door den schijn op een dwaalspoor gebracht Zij heeft, wat hoogst onvoorzichtig van haar was, zonder grondig onder zoek den strijd tegen de Joodschc slachtmethode aangebonden, zich al dus spannend voor den wagen van 'l Antisemietisme. Wel wenscht zij in haar adres aan den Raad, waarin zij op een verbods bepaling aandringt, dat zij niet toe passelijk zal zijn op de belijders van den Mozaischen godsdienst, zoodat deze met de door haar als een gru welijke dierenkwelling bestempelde slachtmethode kunnen voortgaan maar zij schijnt zich geen reken schap te hebben gegeven, dat door haar ongemotiveerd optreden een godsdienstig voorschrift van een ge heel kerkgenootschap in een hatelijk en verachtelijk daglicht wordt ge plaatst. De slachtmethode bij de Joden, die bestaat in de oordeelkundig loege brachte halssnede met '11 vlijmseher mes door een geëxainineerden amb tenaar, heeft juist ten doel hel die zoo kort en zoo weinig mogelijk pij te veroorzaken. Tal van bevoegde andersdenkenden rkennen dit. Zoo staat in de Handleiding voor vleeschkeuring van den slachts- uis-directeurVan HarrevelL, te Hage, op blz. 157 het volgende „Is de snede goed toegebracht, dan reedt spoedig bewusteloosheid in, 11 daarmede heeft hel lijden van het 'icr opgehouden, 'de bewegingen, die hel daarna nog maakt, zijn geen ni/ingen aan ve.rzel of pijn, maar. envoudig onbewuste krampen, ver oorzaakt door hel bloedleeg worden an de spieren. „Een ideale snede zegt hij verder, brengt alleen de Kosh er-snijd er of 1 jochet toe". Zoo vindc de brief van den heer V W. Haks, voorzitter-van de slagers- ereeniging ..De Eensgezindheid" te Amsterdam, geschreven den 22sten November 1909. hier een plaats. „Voor ongeveer een jaar of zes geleden, werd '11 slagersvereeniging met een ledental van dertig eerste klas slagers, waarvan ik de eer nad .voorzitter te zijn. aangezocht door ,het bestuur der Sophia-Vereeniging .lot bescherming van dieren, bij het .slachten het schietmaskër toe tc .passen. Op een door deze verèeni- .giijg gehouden vergadering werd met algemeeue stemmen besloten het schietmaskër in gebruik te ne- ,men voor den tijd van drie maan den. om een goed oordeel te kunnen vellen, maar weder met zeer treu rige resultaten. Hel uitbloeden liet bij herhaling veel le wcnschen óver. Het schietvel in hel bizonder was bijna altijd een bloedende hoop vel, en niet gekwetste scheiding tusschen boven en platte bil behoorde tot de .zeldzaamheden. Dus lot onze spijt voor de Sophia-Vereeniging een fi- ,asco. Na drie maanden gebruik .werd het schietmaskër door de zelfde dertig leden als niet beant woordende met algemeeue stemmen .afgekeurd. Op heden wordt in hoofdzaak door de leden dezer ver eeniging en verder vrij algemeen dq ritueele slachtmethode toegepast en „wel met uitstekende resultaten. Het met beleid en vaardigheid omhij-, ,schendaarna de zuivere halssnede „welke niet langer dan twee secon- den behoeft le duren, is volgenit mijn overtuiging de beste en minst ,pij 111 ijke slacht methode w.g. A W HAKS. De bekende professor Place sciireer ten 2en December 1909 "t volgende. „Hel valt niet le betwijfelen, dat .liet doorboren der hersenen met ko- ..gel of pen den dood schier oogen- ..blikkelijk ten gevolge kan hebben, „maar het is ook bekend, dal vcr- wonding der hersenen den «lood „lang niet altijd ten gevolge heeft „Door een goed uitgevoerde hals snede wordt daarentegen met vol- „komen zekerheid de bewusteloos- „heid in den kortst mogelijken tijd „bereikt". Professor Spronek zeide in 1908 „de ritueele slachtmethode is zóó aanbevelingswaardig, dat zij alge meene toepassing moest vinden". Aan de getuigenissen van zulke competente mannen behoeft niets meer te worden toegevoegd. Aangetoond is daardoor, dal dc Joodsclie slachtmethode, wel verre van een wreede dierenkwelling te Zijn, juist één der humaanste en beste slachtwijzen is. Heuscheen verbodsbepaling, ge lijk de Vereeniging tot bescherming van dieren verlangt, mist eiken rede lijken grond, wekt rechtmatige ont stemming, en brengt den gemeentelij ken wetgever op een gevaarlijk, glib berig pad. Want bemoeit zich de wetgever me dc wijze, waarop dieren, die tot voe ding van den mensch dienen, geslacht moeten worden, dan zullen de straf verordeningen dezer gemeente nog met 'n reeks bepalingen moeten ver rijkt worden, en in de allereerste piaats met die op het dooden van! paling, garnalen en alle andere visch soorten. Zierikzee, 5. Juni 1914. A. FRANKEL. NIEUWSTIJDINGEN. ALBANIË. Naar uit Rome aan de offici- cuse Petit Parisian wordt geseind, acht men do heerschappij van den Vorst Von Wied over Albanië nog slechts van korten duur. Het moet een vaststaand feit zijn, dat de mo gendheden er van hebben afgezien 0111 den Vorst aan de Albaneezen op tc dringen en hem nog meer zijn prestige tc laten verliezen. In hetzelfde telegram wordt ge zegd, dal de mogendheden zich reeds bezig houden met een opvolger voor den troon van Albanië te vinden en wel een Mohammedaan. Engeland, Frankrijk, Rusland en Duilscidand moeten zich reeds hebben bereid ver klaard, niet onwillend tegenover een candidatuur van^een Mohammedaan ss éh en Prins te staan. I11 diplomatieke kringen ver luidt, dat Koning Carol op krachtige wijze bij de groote mogendheden zal intervcnieeren ten gunste van Vorst Wilhelm V011 Wied. Hij zal op de mogendheden der Tripte Entente krachtig invloed uitoefenen tol net ontschepen van iToependetachemen- 'en tot bescherming van den Vorst, ien hij voor heerschcr over Albanië cell voorgedragen. I11 dit opzicht Licht dc Romeensche Koning het zijn plicht, thans ook alle pogingen aan 'e wenden tot zijn bescherming. DE BALKAN. Naar dc Pölitischc Correspondenz uit betrouwbare bron verneemt, zijn >1 dusverre 8000 mohammedanen uil nieuw Montenegro naar Turkije, Tripoli en Syrië uitgeweken en duurt dc Uit Stad en Provincie. Voor onze bruine broeders en casters. ZIERIKZEE. Het te dezer stede ge vormd comité tot steunverleening aan het Roode Kruis, tot uitzending van verplegend personeel en materieel naar de peststreken in Nederlandsch-Indië, zal de volgende week een lyst alhier doen circuleeren. Moge op die lijst druk geteekend worden Nu het geldt onze bruine broeders en zusters te helpen, koesteren wy de ver wachting, dat ook de Zierikzeesche ingezetenendoor menschenliefde ge dreven, hun penningske gaarne zullen offeren. OOSTERLAND, 5 Juni. Omtrent 't :oncours te Barendrecht, waaraan ,Oosferland's Fanfare" deelnam, kun nen we nog melden, dat zij met het kantal door haar behaalde punten 37) geen slecht figuur maakt. I11 andere afdeelingen n.l. kreeg Oost-Voorne 3e prijs met 30 punten; Voorburg met 32 punten; „Fidelio", s^Gravcnhagc, 31 punten; „St.-Gre- gorius", 's-Gravenhage, 32 punten. Dat «le jury haar taak niet ge makkelijk opvatte blijkt hieruit, dat de 4e afdeeling de le prijs niet werd toegekend, zoo ook in de 3e, 2e en le afdeeling; in een andere ifdeeling in het geheel geen prijs. Het hoogste aantal punten behaal de Charlóis (50). BRU1XISSE. Tot klerk ter secre tarie Le Rilland-Bath is benoemd L. Lambrcchtse, volontair ter secretarie dezer gemeente. landverhuizing, «lie te wijten is laii onderdrukking door de christe lijke bevolking, nog voort. FRANKRIJK. I)e btiilenlandsche burgemeesters hebben een bezoek gebracht aan de prefectuur van politie, die versierd was mot Engelsche, Russische, Spaan- sehc. Nederlandsche en Fransche vlaggen. Dc prefect van politie der Seine heeft hen ontvangen. De gasten inspecteerden een afdeeling republi keinsche gardes en woonden de oefe ningen der politie en der brandweer bij Te half één zaten de bezoekers als gasten van het gemeentebestuur van Parijs aan een lunch op den Eiffeltoren. Na afloop heeft de Pa rijsche gemeenteraad aan de vertegen woordigde büitenlandsche gemeente besturen per draadlooze telegrafie 'n betuiging van sympathie gezonden PARIJS. I Juni. Uit Havre wordt geseind, dat met de groote passa giersboot ..La France bijna een ge lijke catastrophe heeft plaats gehad als dc „Empress of Ireland" op dc St.-Laurensrivier getroffen heeft. Zondagnacht ongeveer kwart vóór tienen hoorde de wacht drie keer achtereen het geluid der sirene, hel welk op korten afstand werd voort gebracht. Toch was het niet 111e juistheid vast te stellen, waar hel ge luid vandaan kwam. Plotseling ech ter verscheen een groote donkere massa voor „La France"; het bleek een groote passagiersboot tc zijn. Op het laatste oogenblik kon nog "11 aanvaring vermeden worden, hoe wel de beide schepen slechts enkele meters van elkaar verwijderd waren De naam van het stoomschip is nog niet bekend. Dc passagiers van „L France" hebben niet het minste ver moeden geliad in welk gevaar zij korten tijd verkeerd hebben. ENGELAND. De kiesrechtvrouw, die in de Doré- galerij teekeningen heelt beschadigd, heeft een wachter, die haar wilde aanhouden, ernstig gekwetst. Drie kiesrechtvrouwen hebben een gevangenisdokter bij de Holloway- gevangenis met zweep en afgeranseld; te Belfast hebben 2 vrouwen redac teurs van twee plaatselijke bladen geslagen; verder is te Belfast 'n land huis in brand gestoken. ST.-MAARTENSDIJK, 4 Juni. Blij kens de rekening der Ned. Herv. Kerk over hel dienstjaar 1913 be droegen de ontvangsten: f 9731,58; de uitgaven f 7046,21; goed slot f 2685.37. Tot de voornaamste posten van ont vang belmoren landpachten f 4247,80} huur van zitplaatsen f 2302,30. Tot de voornaamste uitgaven be lmoren. onderhoud kerk en consis torie f 930,57 onderhoud pastorie f 1158,65; dijk- of polderl. i' 545,21; rijluighuur van den predikant bij pi*eekc 11 elders f 222,95. ST.-MAARTENSDIJK, 4 Juni. Aan de door de vereeniging „E. M. M." uitgeschreven wedstryd in het mooiste voorbrengen van een aangespannen paard in stap en 111 draf, werd door 9 personen deelgenomen, van welke 2 buiten mededinging wenschten te bly- ven. De eerste prys, een kleeren- en parapluiestandaard, werd behaald door L. Groenewege Pz.de 2e prys, een barometer, door P. Noom Johz.de 3e prys, een fietslantaarn, door G. de Wilde Gz.de 4e prys, een paarden deken, door M. Kloet. Als troostprijs werd aan de deelnemers Ph. Jasperse en L. Bolier, ieder een yzeren geld kistje toegekend. Aanbestedingen, Verkooplngen, eni. BRUINISSE. Bij de gehouden aan besteding van brandstoffen enz. ten behoeve der gemeente, waren de minste inschrijvers: Voor 320 ILL. cokes D van den Berge Az., a 63 ct. per H.L.; voor 10 ILL. eierkolen, a f 1,03 per HL. dezelfde; voor pl.m 1800 L. petroleum, A 9 ct. per L„ P. van Vessem. ONDERWIJS. STAVENISSE. De heer J. E. Hart- hoorn, tijdelijk onderwijzer alhier, is benoemd tot onderwijzer aan een openbare lagere school te V lissin gen. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Tholen (le pred. plaats) door ds. G. Enkelaar te Wijn gaarden en Ruibroek.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 1