ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 3 Juni 1914. TWEEDE BLAD. (Z ierikzcesche C o u r a. n 1 abonnement. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenlandverzending ééns per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 70stB JAARGANG, No. 9550. Directeurs A. S. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets meerdere regels 10 ets. Bij abonnement op voordeelige voorwaarden, liet tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagmiddag! uiterlijk vóór 2.30 ure. De schipbreuk van de „Empress of Ireland". Wederom is een groote mailstoomer, die absoluut veilig leek, wel voorzien van reddings- en signaaltoestellen, een betrekkelijk nieuw schip, doch dat in enkele storm-reizen zyn volkomen zee waardigheid heeft getoond, het offer van een ongeval geworden. Niet van een ijsberg-botsing als d« „Titanic", of van een brand a!s de „Voiturno" doch van een zeer gewone aanvaring. Br zijn honderd kansen voor ééa dat zulk een aanvaring geen al te slechte gevolgen heeft. Slechts op één plek is zij gevaarlijk, als het aangevaren schip n.l. in de zyde getroffen wordt, nabij de machinekamers. Dan mist de aangevaren boot verder alle kracht, de toestellen voor de waterdichte schotten functionneeren niet meer voldoende, een groot gat daar geslagen opent het heele schip voor de instrooraende golven, de getroffene is bijna zeker verloren. Wat in zijn tragische gevolgen deze ramp nog grooter maakte is, dat de „Empress of Ireland" in zoo korten tijd zonk en dus de gelegenheid om te redden zoo aanmerkelijk is verkleind. Gelukkig is niet, zooals eerst werd vermeld, de aanvarende boot „de Storstad" ook dadelijk gezonken, doch behouden gebleven en zy heeft 860 menschen kunnen redden. De „Empress of Ireland" was Donderdagmorgen om vier uur uitgevaren van Quebec en zy zou Donderdag a.s. in Liverpool zijn. Zij had aan boord 90 eerste klass1 passagiers, 250 tweede klasse passagiers en 650 tusschendekspassagiers. De be manning telde 432 koppen, totaal dus 1.422 menschen Gezagvoerder was kapitein H. G. Kendall uit Liverpool. Bijna alle opvarenden zijn Engel- schen. Onder de passagiers 1ste klasse was een tooneelgezelschap, met den bekenden Londenschen acteur Laurence Irving en zijn vrouw, die na een succesvol f tournée door Canada naar Engeland zouden terugkeeren. Voorts een aantal Heilsleger-oflicieren en een muziekkorps van het Heilsleger, op weg naar het, congres dat in Juni le Londen gehouden wordt. Het was reeds den volgenden nacht, 11 uren na de uitvaart, terwijl in den dikken mist de „Empress of Ireland" in de St.-Lawrencebaai, dus eigenlijk nog niet.eens in volle zet', gestopt lug, dat het Noorsche stoomschip „Storstad" haar op zij invoer. Kapitein Kendall heeft het volgend verslag van de ramp gegeven: De „Empress of Ireland" passeerde om half twee 's nachts Rimouski. Er hing toen geen zware mist, doch het was heiig en de uitkyk werd gaandeweg steeds meer belemmerd. Kendall zelf stond op de brug en beval de vaart te minderen. Toen hij iets later de lichten van een naderend schip zag, gaf hij order te stoppen. Hij liet de stoomfluit werken en het andere schip antwoordde als blijk dat het signaal verstaan was. Toen waren beide schepen twee mijl van elkaar verwijderd. De „Storstad" bleef doorstoomen ver moedelyk dacht kapitein Anderson nog voor de „Empress" langs te kunnen. Zeker is echter dat de „Storstad" nader en nader kwam en plotseling de „Empress" aan stuurboord midscheeps aanvoer. De boeg van het zwaar geladen kolenschip drong door de stalen zijplaten van de „Empress" heen. Daarna sloeg de „Storstad" achteruit en toen de schepen los kwamen drong het water met groote kracht door het. breede lek in den zijwand der „Empress" binnen. Een reiziger uit Toronto vertelt, dat hij na de aanvaring kapitein Kendall van de brug hoorde roepen tegen de bemanning: „Houd je kalm daar, niet zenuwachtig worden"Een oogenblik later, toen hij inzag, dat het schip verloren was, riep hij„Zeg aan de hofmeesters det ze de gangen door loopen om de menschen uit de hutten Krijgen, en vergeet niet, eerst de vrouwen en kinderen"! Toen deze reiziger aan boord van do „Lady Evelyn" kwam zag hy kapitein Kendall liggen, terwijl men hem cognac te drinken gaf. Toen hij kon spreken, vroeg hij: „Waar is het schip"? Een passagier zei, dat het gezonken was. Zijn gezicht in een zeil verbergende barstte hy in huilen uit. Een assistent-betaalmeester vertelt, dat hij met Kendall op de brug was. De kapitein had een zwemgordel, maar hij gaf dien aan een passagier. Een reddingboot vond Kendall aan een stuk wrakhout hangende. Hij nam aanstonds het bevel in de boot over en redde 73 menschen. Toen deze aan boord van de aangesnelde schepen waren gebracht, keerde hij met de boot terug naar de plek, waar het schip was gezonken en bleef drie uur den omtrek afzoeken. Zelf roeide hij mee. Aandoenlijk is het verhaal van het einde van den tooneelspeler Lawrence Irving en zijn vrouw. Een passagier met name Abott verteld: Ik zag den heer en mevr. Irving, in een gang van het schip. Haast je lieve, zei Irving er is geen tijd te verliezen Het volgende oogenblik werd Irving door een be weging van het schip tegen den wand geslingerd, zoodat zijn gezicht ten bloede verwond werd. Zijn vrouw begon toen te schreien. Hij deed haar toen een reddinggordel om en droeg haar het v/are voort. Kan ik u helpen? vroeg Abbott. Zorg eerst voor u zelf, beste heer! zei Irving; maar God zegene je nieterain. Abbott dook in zee en toen hij boven kwam, zag hij de Irvings aan dek, elkaar omstrengeld houdende. Zoo werden zij door een golf over boord geslagen. Sir Henry Seton-Karr heeft mij het levrn gered, vertelde een ander passagier ten koste van het zijne. Hij drong mij zijn zwemgordel op. Of hy een andere heeft gevonden, weet de geredde niet. De dokter van de „Empress" vertelt Het overhellen van het schip wierp ray uit mijn kooi. Toen ik in de gang kwam, stond die zoo steil, door het hellen van het schip, dat ik er niet tegen op kon klimmende looper, waaraan ik mij vastklemde, scheurde af. Ten slotte wist hij door een patrijs poort te ontkomen. Een passagier trok hem er door. Het schip lag toen bijna plat op zijn stuurboordkant. Een honderd passagiers stonden op dat boord. Nauwe lijks was hij uit de patrijspoort bij hen gekomen of het schip dook weg. De dokter zwom tot een boot hem opnam en aan boord van de „Storstad" bracht. Eenige geredden stierven daar van uitputting. Een lid van het muziekkorps vertelt van zijn worsteling met menschen onder water. En zoo is er veel afschuwelijks, dat men zich licht kan voorstellen. De laatste opgave zegt, dat er 1467 menschen aan boord waren en er 44(5 zijn gered. Van deze waren er 50 ziek of gewond te Rismouski achtergebleven. Dertien Nederlanders bevonden zich aan boord van de „Empress". Van deze is er slechts één gered. van het voorloopig bestuur der op te richten bewaarschool, houdende verzoek tot in gebruikgevibg van een leegstaand schoollokaal der openbare lagere schooi met gebruik van schoolbanken en speelplaats. De voorzitter, hoewel niet tegen de oprichting eener goede bewaarschool, legt zyu bezware6 .tegen de ingebvuik- geving bloot, welke bezwaren, waar slechts van tijdelijke ingebruikgeving sprake is, niet algemeen worden gedeeld. Op het adres wordt, met 4 tegen 2 stemmen gunstig beschikt. Thans komen ter tafel de concept besluiten in zake deelneming aan de te sticht* n Naaml. Vennootschap ter aan- leggir.g en exploitatie van een drinkwater leiding voor de gemeenten van het eiland Tholen, met voorstel van Burgem. en Wetb. om de besluiten en voorwaarden ongewyzigd vast te stellen, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. Overgegaan wordt thans tot benoeming van leden en plaatsvervangende leden in het stembureau voor de eventueel noodigo stemming eft herstemming voor de verkiezing van een lid van den ge meenteraad ter voorziening in de vacature Van Nieuwenhuizeo, waarvan de ver kiezing is bepaald op 16 Juni en de stemming en de stemming en herstem ming zoonoodig op 30 Juni en 7 Juli. Tot stemopneraers worden aangewezen de heeren Vermet en Poldermanambts halve voorzitter de burgemeester; tot Kden worden benoemd de heeren Van Gorsel en Vérraet, en respectievelijk tot plaatsvervangende leden de heeren Friderichs en Aarnoudse. Plaatsvervangend voorzitter de heer F. J. Ampt. De begrootingen ter verbetering van den Kerk weg te hoog zijnde zal worden afgewacht wat van "hét oude materiaal komende nil den Veerwes: bruikbaar i: ter verbetering van den Kerkweg. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter na omvraag de vergadering. Openbare Raadsvergadering te Oud-Yossemeer, op Vrijdag 29 Mei 1914. Voorzitter de burgemeester. Aanwezig alle leden. Eén vacature. Mededeeling wordt gedaan van de goedkeuring van het primitief kohier van den hoofdelijken omslag dienst 1914, van den uitslag der gehouden aanbestedingen betreffende verbetering der haven en het bouwen van een nieuw brandspuithuisje. Betreffende de haven werd mede gedeeld, dat dit werk aan niemand was gegund. Het wérd beter gevonden, ook met het oog op de bietencampagne, daar verondersteld werd, dat het ge- heele werk vóór dien tyd niet gereed kon zijn, om dit werk dit jaar niet meer te doen uitvoereD, doch slechts over te gaan tot vernieuwing van den zuide lijken havenmuur die in slechten toestand verkeert en in verband daarmede ook het haven-plateau voorzooveel noodig op te breken en te bestraten. Tot een en ander werd besloten. Hierop komt in behandeling een adres Gemengd Nieuws. Een negerdie katten eet. De 48-jarige neger Jean Boucard, een reus van een kerel, te Marseille, hield van katten, niet. als huisdieren, maar als spy's, en telkens als hij van zijn buurman Grégoire een kat had opgegeten, hield, hij hem nog bovendien voor deu gek en schreef hem heleedigonde briefkaarten. I)e werkman Grégoire werd er eindelijk zóó boos over, dat hij na een hevigen twist vier revol verschoten op don neger loste. Deze, hoe wel getroffen, had nog de kracht Grégoire met een vuislslag tegen den grond te slaan en hom to ontwapenen, en hij zou hem zeker gedood hebben, als hij geweten had, hoe hij met de revolver moest om gaan. Grégoire ging eindelijk op de vlucht en <le negor werd naar liet ziekenhuis gebracht, waar hij overleed, terwijl Gré goire gearresteerd werd. Wij bezitten een stuk grond. Is de lucht daar boven ons eigendom? Zoo ja, hoe hoog? Zoo neen, tot hoe laog hebben wy geen rechten? De recht bank te Parijs houdt zich met dit ino ilijko geval bezig. De eischer bezit een boerderij tusschen Btic en Ch'Co rafort die grenst aan het vliegveld r firma's EsnaultPelterie, Tarman en Lorei. De eischer nu beweert dat het v u; Glurend zweven van vliegtuigen b'-v.-n zijn land hem ernstige schade hooft berokkend, zyn vee en zyn huisdieren zijn er door aan het schrikken gemaakt en zij- landarbeiders kijken thans nog meer in de lucht dan ooit te voren. Ook h gewas te velde heeft geleden van <1 vliegtuigen, die op zijn grond gévallen of geland zijn. Hij eischt thans, dat d> rechtbank voor het vliegen over ander mans grond een laagte-grens van minstens 200 meter zal voorschrijven. Genoemde vlieg-firma's hebben door haar advocaat evenwel laten betoogeD, dat de lucht- ruimte als zoodanig geen particulier eigendom kan zyn. Mag een meisje omkijken, wanne Öén lieer achter haar aanloopl en ty zijn vingers fluit? Wij dachten van niet maar nu is hel' misschien niet me onbehoorlijk, want prinses Mary heeft liet gedaan. Zij wandelde mei haar moe der, de koningin viyi Engeland, in Bus Park en zij verloor haar Zakdoek natuurlijk niet opzettelijk juist toen le lieer Gonquesl, die le Sunlniry woont n lid van het Lagerhuis is, achter haar iep. Hij. zag natuurlijk niet wie hij voor zic.il had. toen hij den zakdoek vond. Hij liep do dames achterna en floot op zijn vingers zoo hard als hij kon om haar aandacht te Irckken, Prinses Mary rdc bel fluiten en hel draven enkeek „Kind. wat bezielt je!" zei haar •moeder knorrig, maar de prinses zag lid van het Lagerhuis met haar zakdoek aankomen en luisterde dus niet naar de vermaning, maar dankte den lieer Conquest heel vriendelijk en be leefd. Deze bleef evenwel verbluft slaan: .Waar heb ik die dames meer gezien .lacht hij, met zijn geslrekl.cn vinger tus- |>clicii zijn wenkbrauwen. En toen op eens feegreep hij wat voor een zakdoek hij gevonden had, herinnerde zich zijn gefluit, kreeg een kleur en schaamde zich diep. Maar natuurlijk kijkl nu geen enkel Eugelseh meisje meer strak' voor zich uil, wanneer Jimmy fluit. Ontploffing van zuurstof. Zondag i den vroegen morgen werden de be woners van Stettin uit hun slaap opge schrikt door een hevige kauonnade. Knal volgde op kual en tegelijk vlogen groote, gloeiende lichamen in de lucht. In de wijk Lastadie was namelijk om half drie een groote brand uitgebroken in een magazijn, waar fiesschen zuurstof werden bewaard, waardoor kort na elkander 60 fiesschen met zuurstof ontploften. Er ontstond een paniek, ieder snelde, Slechts met het noodigste bekleed, naar buiten om zich te redden. De brandweer, die pas een groeten brand in oen stoomschip had gebluscht, had een gevaarlijke taak daar in bet magazijn meer dan 200 fiesschen zuurstof stonden. Men zóu dus nog meer ontploffingen verwachten. Door de kracht der ontploffiugen wórden bran dende stukken hout weggeslingerd, waar door aanhoudend oorzaak tot nieuwe branden ontstond. Zoo bijv. vloog een brandend stuk door het dak van een suikerkokerij op 150 meter afstand en verwondde een werkman, die daar bezig was. Een ander projectiel stak een groote loods onder de Oder in brand, waar het vuur echter spoedig gebluscht kon worden. In de nabijheid van het zuurstof magazijn geraakte ook een kuiperij in brand, waar duizenden bodems van vaten opgestapeld lagen. Ook verbrandden er twee paarden. Slechts langzaam kou 't vuur afgedamd worden. Na drie uur arboids kon men het voornaamste gevaar els geweken be schouwen. Toen eerst bleekhoeveel schade was aaugericlit. Overal lagen er stukken van zuurstofflesschen. Van do muren van eonige huizen in de nabijheid waren groote brokken weggeslagen en in den omtrek was geen ruit heel. Dc schade is zeer aanzienlijk. Ovor do oor zaak vau dezen reusachtigen brand ver diept men zich in gissingen. Een vorstelijk geschenk. Onlangs heeft de soesoenoenan van Socrakarta van den vader eener B iersche prinses een troonzetel cadeau gekregen. Over dit geschenk schrijft dé corres pondent va^ het Bat. Hbl. nu „De zetel" dien de Soesan kreeg van een Duitsch vorst, vader der prinses, is een gemeen, echt leelyk stuk werk. Toon de Duitschers hier warén to Solo en <Ien Soenan bezochten, Het deze hen niet heengaan, zonder hen rijke lijk bedacht te hebben met geschenken. Ieder hunner kreeg een stel krissen van •ongeveer f 3000 waarde. '„En nu is dan het tegengeschenk gearriveerdMet veel herrie, veel telegvammengewSssel van den Duitschen consul naar den resident en vicc-versa, een dnikto of er heel wat voor don dag zou komen. „Do zetel, het Duitscho geschenk, is, nogmaaL, een leelyk, goedkoop, raade- in-Germary-prul, oen Mcy-und-Edlich ding, of by Werthoim op een uitverkoop ingeslagen, met katoenen franje, waar in den Kra'en allen goud is, met ver guldsel van 't jaar rul. „Hoe men mot zulk een geschenk is durven konvri na- ufm en er zooveel poeha over heeft durven maken (aparte receptie van den Duibrhon consul, die zich stellig zijn oog -n uit zijn hoofd moet hebben geschaamd, (oen by het ding kwam aanbieden), is onbegrypelyk. Niet dat de Soenan er iets van heeft laten blijken, dat hy 't mirakel van een ding zoo schuw vond, daar is hij als voornaam inlander veel te beschaafd voor. En hij zal ook wel weten, dut Europeanen over 't algemeen wel gaarne ontvangen, doch slechts bitter noode geven In het dorpje Porochwyre, bij St.- Pófèrslmrg, is op den zolder van 'n hou- huis brand uitgebroken. Het vuur breidde zich snel uil tot de tweede ver- iièping, waar een arbeider met vrpuw 'ii zeven kinderen woonden. De ouders sprongen op straal en zijn zwaar ge wond; de kinderen zijn verbrand. Elf arbeiders, die uit dc ramen sprongen van aangrenzende huizen, welke even eens door het vuur waren aangetast, zijn gewond. H E R IJ K. De herijk der maten en gewichten in 1914, voor de hierna vermelde gemeenten, zal plaats hebben op de volgende dagen Zierikzee: ook voor Kerkwerve on Ouwej-kerk 8 en 15 Juni des n.m., 9, '10, 11, 12, 16, 17, 18 en 19 Juni. Nieuwerkerk 30 Juni. Dreischor 1 Juli. Noordwelleook voor Serooakerko (Schouwen), 2 Juli des v.m. Renesse 2 Juli des n.m. Een dienstweigeraar. Uit Hoorn meldt men aan Het Volk: De kolonist Band uit Nieuwe Nie- dorp, die voor herhalingsoefeningen was opgeroepen, weigerde onder de wapenen te komen. Hij is naar de kazerne te Hoorn getransporteerd en verder naar Den Haag vervoerd. Ingezonden Stukken. ZOJÓJEMAIKE, 1 Juni 1914. Mijnheer de Redacteur I Verleen mij s. v. p. eenige plaatsruimte voor het onderstaande. Het gemeenteraadsvcrslag van Dreischor na lezende, voorkomende in het nommer van Woens dag 27 Mei j.l., waar o. a. bohandold werd een adres van ondergeteekende, houdende verzoek om terugbetaling van f 2-5 voor huur van ge meentegrond, claar gebleken is, dat in 1912 do bieten niet op een terrein van de gemeente geborgen zijn, maar op een perceel dat particulier eigendom is. Om in den zelfden stijl van den verslaggever te blijven, zegt de heer Der Weduwen, dat in genoemde kwestie het gemeentebestuur nalatig ï- geweest, en dat nooit is bewezen of het gemeentegrond was of niet. De heer Padmos (wethouder) merkt op, dat niet het gemeentebestuur, maar de controleur in deze de schuldige iswat de heer Der Weduwen blijft ontkennen. Belanghebbende coüperatoren wil ik er attent op maken, dat de bewering van den heer Padmos onjuist is. De schuld zit niet bij ondergeteekende, dat deze zaak thans nog aanhangig is. Wat toch is het geval? In 1912 verhuurden Burgemeester en Wet houder (in het college van wethouders was een vacature), ter goeder trouw een perceeltje grond aan ondergeteekende, voor berging van bieten, voor f 85 waarvan f 25 voor huur van den grond en f 10 voor schoonmaken der lig plaats. Toen mij later werd meegedeeld dat deze niet aan do gemeente behoorde, maar particulier terrein was (waarmee thans de raad accoord gaat, is door ondergeteekende vóór beëindiging van de bietencampagne 1912 een adres verzonden aan Burgemeester en Wethouders met hot verzoek om teruggave van de f 25 op gronden voornoomd). Burgemeester en Wethouders zjjn Óch tor tot op heden mij het antwoord schuldig gebleven. Enkele dagen geleden is mij opnieuw verzocht, daar het antwoord op mijn eerste adres achter wege bleef, mij andermaal met een dergelijk verzoek tot den raad te wenden. Behoefte gevoelend deze zaak belanghebbonden te moeten meedeelen, dank ik de Redactie voor de opname dezes. Hoogachtend, C. J. B E JJ E, Controleur Coöp. Suikerfabriek .Dinteloord". Zeetijdingen. Zierikzee. UITGEKLAARD: 1 Juni. Het zeilschip „Carisbrooke- Castle", kapt. J. Hooien bos, met diverse goederen van Pruisen naar Engeland. MARKT RE KI CRT EN. THOLEN, 30 Mei. Tarwe f IQ,f 11,50, hu. >r f8,50

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 3