ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 3 Juni 1914. EERSTE BLÜP. NIEUWSTIJDINGEN. (Z ierikscecsche C o u r a n t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van (lit blad, dat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikr.ee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bjj vooruitbetaling. 70ste JAARGANG. No. 9550. Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur A. FRANKEL. ADVERTENTIE N. Van 18 regels 30 ets., meerdere regels 10 et» By abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiteiljjk véér 8.30 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Postkantoor te Zierikzee. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, waaraan de afzenders on bekend zijp; terugontvangen in de 2de helft dér maand Mei iri 14 L St. v. Dijke, p/a. deu heer B. Duime- laar, Achterstraat, Zuid-Holland. 2. Mej. T. Vijberg, Vlaardingeu. 3. Maakers, Middelburg? P.S. Aan de afzenders wordt beleefd verzocht hun adres op de achter zijde der brieven te vernielden, opdat deze by onbestelbaarheid aan hen kunnen worden terug gegeven. ITALIË. Naar de Corrierc dalle- Sera meldt, is het mi lila ire luchtschip „C 4 dal in de huurt van Milaan oefeningen had gedaan, in den lalon namiddag bij die plaats geland, omdat de inzittende offi cieren, door storm- en regenvlagen over vallen, dal veiliger achtten. Toen zij trachtten het luchtschip te bergen, dreef de wind liet plotseling weer omhoog. Het is in dé wolken ver dwenen, maar later, na eenigc uren in de lucht vertoeft Le hebben, weêrgedaald. Over de ongeregeldheden teEmpe- docle, de voornaamste uitvoerhaven van zwavelproducten van Girgenti, wordt het volgende gemeld: Alle burgers hielden een groote be tooging om met alle middelen de gunstige tarieven voor Porto Empedocle te ver dedigen. Dinsdagmiddag werden alle winkels gesloten en de arbeid ligt geheel stil. Om 1 uur vond een groote volks vergadering plaats, waaraan meer dan 8000 personen deelnamen. Het eerst sprak de burgemeester tegen de egoïsti sche politiek van Catania, die Porto Empedocle te gronde richt. Hij en andere sprekers deden het voorstel om het resultaat van de naar Rome gezonden deputatie af te wachten. Dat scheen echter niet naar den zin van de opge wonden menigte, die, voor zoover men op het oogenblik weet (de stad is n.l. van de buitenwereld afgesloten) als een waanzinnig geworden bende door de straten liep en van alles vernielde en verbrandde. Onderscheidene zwavelmaga- zijnen zijn in brand gestoken, het station is vernield, de rails opgebroken. De dienstgebouwen van hetzwavelconsortium staan in lichter laaie. De telegraaf- en telefoondraden zijn vernield. In de stad, die een zee van vuur voimt, heerscht volgens de laatste berichten wild oproer. Id Girgenti zijn de rook en de vlammen te zien. Een sterke politiemacht is op weg naar Porto Empedocle. Een later telegram uit Rome luidt: De berichten, die de overheid te Paler mo uit Porto Empedocle heeft ont vangen, luiden van uur tot uur ernstiger. De brand in de zwavelpakhuizen heeft een vreeselijken omvang genomen. De geheele stad dreigt een prooi der vlammen te worden De overheid van Girgenti heeft een dringend telegram naar Palermo gezonden, waarin zij verzocht spoedig de brandweer te zenden. Reeds een uur later vertrok een extra-trein met 4 spuiten en 20 brandweerlieden; nader hand werd politie, gendarmerie en een bataljon infanterie nagezonden. Ken schetsend voor den toestand is, dat men zich naar Palermo om hulp heeft ge wend. Hieruit blijkt, dat alles wat Girgenti bijeen kan brengen voor Porto Empedocle niet toereikend is. SPANJE. Omlrenl de arrestatie van Don Alfonso schrijft rle buitengewone correspondent van de Nieuwe Roll. Cel.: Wie in de buurt van Don Alfonso's paleis gaat wandelen, behoeft niet hang te zijn door een gendarme gevangen ge nomen le Worden, want het grappige incident had plaats in hel paleis zelf. op een wég, die van één der tuinpoorten naar de koninklijke stallen voert. Don Alfonso wilde daar even heen en liep, zonder hoed op, in een huisjasje, dien weg af. toen een soldaat, die bij de tuinpoort op wacht stond en dacht, dat iemand in den tuin geslopen was, hem toeriep le blijven staan. De koning ech ter liep kalm door en de soldaat, die zich een koning waarschijnlijk alleen in hermelijnen mantel en met een kroon op kon voorstellen, bulderde met zijn meest ontzag hiboezem'enderi slem den vorst toe: „Achteruit, hier mag geen mensch voorbij", tegelijkertijd de bajo net van zijn geweer gevaarlijk dicht hij 's konings buikstreek brengend. Don Alfonso vond het toen maar ge raden te blijven staan en verzocht den soldaat vriendelijk het geweer le pre senteeren, aangezien dat zijn plicht was, wanneer de koning langs kwam. Hij uitte overigens- zijn groote tevredenheid over (ie plichtsbetrachting van den soldaat en over hel feit, dal hij blijkbaar, niet tegenstaande die neus en die lij), waar van hij zelf indertijd beweerde, dat ze hem elke incognilo-reis onmogelijk maakte, toch nog onderdanen had. die hem niet op 't «eerste gezicht herkenden. Hel zijn wel geen halve maatregelen, die de veiligheidsdienst, ter bescherming der vorstelijke familie, neemt, doch wie in de buurt van het paleis wandelt, be hoeft toch hcusch niet bang te zijn door 'n gendarme opgepikt te zullen worden. RUSLAND. ST.-PETERSBURG, 1 Juni. In het geheel hebben bij 155 fabrieken 80.595 arbeiders gestaakt. Eenige arbeiders van de fabriek vau Lessner wierpen bereden politie-agenten met steenen. Twee agenten zijn gewond, vier arbeiders werden opge bracht. NEDERLAND. ARNHEM. De onlangs door den krijgs raad alhier wegens brandstichting in de kazerne te Ede veroordeelde sergeant D. W. B., is thans naar 't krankzinnigen gesticht te Medemblik overgebracht. HAARLEM. Alhier is gevankelijk binnengebracht R. v. d. H., uit Kromme nie, die daar op de kermis met een revolver een moordaanslag heeft gepleegd op een meisje. Na verhoor is de man naar het huis van bewaring overgebracht. I'TRECHT. Burgem. en Weth. hebben aan den raad prae-advies uitgebracht over een adres van het hoofdbestuur van de vcreeniging van hoofden van scholen in Nederland, waarin verzocht werd: 1. zoo noödig een onderzoek in te, stellen naar den omvang, dien de tuchteloosheid der jeugd in deze gemeente heeft ver kregen; 2. in verband met de uitkomsten van dit onderzoek tot de oprichting van één of meer speciale scholen over le gaan3. die maatregelen te treffen, waardoor 't bezoek dezer speciale scho len zooveel mogelijk verzekerd wordt. Blijkens ingesteld onderzoek zouden, zeggen Burgem. en Weth., van de pl. m. 10.000 leerlingen, die thans een open bare lagere school bezoeken, er slechts ten hoogste 15 over openbare lagere scholen verspreid, in aanmerking Ko men voor 'n zoogenaamde strenge school. Mocht dit aantal na verloop van tijd onverhoopt stijgen, dan achten Burgem. en Weth. hel echter nog zeer aan twijfel onderhevig of van een strenge school inderdaad het succes voor de opvoeding der tuchtelooze kinderen le verwachten zon zijn, (tal adressanten zich voor stellen: inrichtingen als de stichting Hoenderloo •en De. Bodclaert-tehuizén leveren de bewijzen, dat men door an dere dan strenge middelen de onhandel bare jeugd kan leeren zich goed le ge dragen. Met zou Burgem. en Weth daarom niet raadzaam voorkomen, kin deren van ongunstigen aanleg voort durend aan elkanders schadelijken in vloed bloot te stellen en stelselmatig van zicli ordelijk gedragende leerlingen verwijderd Ie houden. Voorts achten Burgem. en Weth. het een niet le onder- schallen gevaar, dat naar alle waar schijnlijkheid de leerlingen, indien zij volwassen zijn geworden, door het feit. dal zij de speciale school voor luchlcloo- zen bezocht hebben, zullen belemmerd worden in 'I vinden van -een maatschap pelijke positie. Eindelijik zou de ligging der school, al zou deze ntOg zooveel mo gelijk in hel centrum (lei: stad gevestigd worden, voor ver af wonende leerlingen een bezwaar tot bezoek lfcurt,uen zijü. Burgem. en Wet li. ontraden om al deze redenen tol de oprichting van een dusdanige school over te gaan. I 's GRAVENHAGE. Prof. dr. B. D. Eerdraans, het Kamerlid voor Rotterdam III heeft tot den minister van justitie de volgende vragen gericht; Ie. Zyn de klachten van den heer Jules Romain over de bejegening, door hem en eenige hem vergezellende Franschen in ons land ondervonden, die door bemiddeling van den Franschen gezant tot de kennis van den Minister van Buitenlandsche Zaken zyn gebracht, reeds aan den Minister van Justitie medegedeeld Indien dit niet het geval is, wil de Minister van Justitie zich van deze klachten op de hoogte doen stellen 2e. Vindt de Minister van Justitie in deze klachten aanleiding ora middelen te. overwegen, waardoor dergelijke ge beurtenissen, die als zy inderdaad hebben plaats gehad hoogst be treurenswaardig zijn, in de toekomst zooveel mogelijk zullen worden voor komen CULEMBURG. Op de spoorbrug alhier is Zaterdagnacht een plank (baddiDg) op de spoorlijn gevonden, welke dwars over de rails lag en met een ijzer was vast gezet. Het personeel van een goederen trein heeft de plank bijtijds ontdekt. De politie stelt een onderzoek in. ROTTERDAM. De miliciens E A. C. en De G., beiden ^van het 3e regiment infanterie, in garnizoen te Bergen-op- Zoom, liepeu Zondagavond in uniform en onder den invloed van sterkendrank verkeerende, iu gezelschap van eenige burgers op de Gedempte Glashaven alhier. Plotseling pakte de milicien De G. de dochter van den heer H. M,, uit de Van 01denbarn6veldoiraat, hoofdopzichter bij gemeentewerken, die met haar vader wandelde, beet en greep haar om den hals. De heer M. schoot zijn dochter te hulp en riep de hulp van een politie agent in, waarop de G. een goed heen komen zocht. Zijn beschonken makker E. A. C. werd evenwel gearresteerd. Toen deze milicien naar het politie-bureau in de Pauwensteeg gebracht werd, hetgeen geschiedde onder toeloop van een groote volksmenigte, liep de G. zyn makker weer achterop. Hij werd door den heer M. gegrepen, maar rukte zich cndermaal los, gaf den heer M. eenige vuistslagen op het hoofd en trok zijn bajonet, waar mee hij dien heer en een toegeschoten ageut van politie bedreigde. Ook nu weer ontkwam hij, met achterlating van zijn kepi. Zyn makker is op 't politie-bnreau in de Pauwensteeg opgesloten. PUTTERSHOEK. Op de Oude Maas bij jjdeze gemeente is door de sprongen van een schrikachtig paard, een pont gekanteld. Verscheidene menschen en 10 paarden geraakten daardoor te water. Zoover men kon nagaan, zijn er geen menschen bij omgekomen. Wel hebben verschillende personen kwetsuren opge- loopen en zich onder dokters behandeling moeten stellen. Een paard is verdronken. ROOSENDAAL. Zaterdagmorgen is alhier een karavaan Chineezen, mannen, vrouwen en kinderen, met enkele karre- vrachten bagage, aangekomen. Daar de papieren van liet gezelschap niet in orde waren, en de zonen van het Hemel- scbe Rijk geen middel van bestaan hadden, werden zij op last van den commaudant der maréchaussee naar België teruggebracht. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE, 3 Juni. Te dezer stede heeft zich, op initiatief van den burge meester, een plaatselijke commissie ge vormd, teneinde door het bijeenbrengen van gelden, fraantiëelen steun te ver- leenen aan het Nederlaudsche „Roode Kruis" voor het uitzenden van verple- I gend personeel en materieel naar de I peststreken van Java, niet alleen om de i peetlijders ter zijde te staan, maar ook i om door opleiding van Javaansche ver- 1 pleegsters blijvend de zorg voor zieken 1 te verbeteren. Leden van voornoemde Commissie zijn de heeren mr. D. van der Vliet, burge- 5 meester, W. C. de Crane, A. Fraokel, Dr. Spruyt en A. Timmerman. Zaterdagavond vergaderde in het „Huis van Nassau", de afdeeling Zierik zee van Volksonderwijs. De schaars bezochte vergadering werd door den heer Pomes geopend. Na voorlezing der notulen door den secre taris, den heer A. Geluk, word door den penningmeester, den heer Beelaerts 1 van Eramichoven, rekening en verant- woording gedaan van het door hem gehouden beheer. Een commissie, be- I staande uit de heeren Van Ballegooijen I en Heimbach, onderzocht de rekening j en bevond haar in orde. Zy werd hierop goedgekeurd in ontvang tot een bedrag van f 195,45, en in uitgaaf tot een som van f 164,18, zoodat zij sloot met een batig saldo van f 31,27. Daarna werd door den secretaris het jaarverslag uitgebracht, waarin over de lauwheid en overschilligheid der leden ernstig geklaagd werd. Ook door den voorzitter werdeD deze diep betreurd. Zelfs zij, van wie men in de allereerste plaats warme belangstelling in het doel en streven van Volksonderwijs met grond zoude mogen verwachten, schitterden door hun afwezigheid op de algemeene vergaderingen. Uit het jaarverslag bleek, dat door het bestuur een commissie benoemd was, die met een commissie uit het Departement Zierikzee van de Maat schappij tot Nut van het Algemeen pogingen zou aanwenden om te komen tot de oprichting van een neutrale bewaarschool. Deze gecombineerde com missie heeft zich volijverig van haar taak gekweten, maar hare pogingen hebben blijkens haar rapport schipbreuk geleden. Dit is zeer te bejammeren. Let men op de offervaardigheid, waar mede indertyd de christelijke bewaar school in het leven is geroepen, dan staat men verslagen over het droeve feit, dat de vrijzinnigen voor hun be ginsel zoo weinig over hebben, dat zy in het algemeen hun portemonnaie gesloten houden, als het er op aankomt met gezamenlijke middelen aan een instelling het aanzijn te schenken, waaraan Zierikzoe zoo dringend behoefte heeft. De liefde voor het beginsel zit waarlyk niet in het aanheffen van Hosannah s bjj het behalen van een stembustriumf, of iu het geestdriftig zingen van opwekkende partijliederen of in het houden van vurige, gloeiende toasten. NeenZij openbaart zich in de offers, die men op het ah aar van zjjn beginsel brengt. Als een ieder, die in waarheid met hart en ziel vrijzinnig is, gedaan had, wat hjj aan zijn beginsel verschuldigd was te doen, dan ware de zoo dringend noodige neutrale bewaar school reeds lang verrezen. Medegedeeld werd, dat van den heer Huvers eeu schryven was ingekomen, waarin hjj te kennen gaf, dat hjj zyn ontslag nam als bestuurslid. Van den heer mr. Van Geuns was het bericht ingekomen, dat hjj zich bereid verklaarde dezen winter alhier in Volksouderwys een lezing te houden. Deze mededeeling werd met applaus ontvangen. In de plaats van de heeren Pomes, jhr. De Muralt, Huvers en rar. Van Geuns, werden tot bestuursleden ge kozen de heeren Bouter, Van Wijk, ds. De Roode en rar. Bakker. Mede aanbevolen waren de heeren Verhage, Kramer, Van der Weele en Gelderman. Als bestuurslid werd herkozen de heer Van der Kloot. Mede aanbevolen was de heer M. C. Mulock Houwer. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering op 5 en 6 September te Breda werd benoemd de heer A. Geluk en als plaatsvervangend afgevaardigde de heer Beelaerts van Emmichoven aangewezen. De voorzitter, de heer Pomes, nam hierop wegens zijn vertrek naar Schie dam in treffende bewoordingen afscheid van de vereeniging. De heer A. Geluk betuigde hem onder instemming der vergadering dank voor hetgeen hij ten behoeve van Volks onderwijs gedaan heeft. Hierop werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Ter gelegenheid van het dertig jarig bestaan der Koninklijke Scherp- 8chuttersvereeniging „Vlissingen" te Vlissingen, werd aldaar een nationale schietwedstrijd gehouden, waaraan ook werd deelgenomen door de Schietvereni ging „Zierikzee". Het is ons hoogst aange naam te kunnen meedeelen, dat genoemde vereeniging, haar alouden roem hand havend, bij dien wedstrijd den eersten prijs op 150 Meter behaalde. De namen der corpsschutters, die dien prijs voor hun vereeniging wonnen, zijnP. A. A. Klok, A. Anker, D. J. T. Jacobi, dr. J. de Vrieze en S. Cashoek. „V. Z. 0. S." Vrijdagavond trad voor bovengenoemde LandbouwvereeDiging alhier als spreker over Boerenleenbanken op de heer C. F. G. W. van den Hurk, Hoofdinspecteur van de coöperatieve Centrale Raiffeizen- Bank te Utrecht. Spreker ging in den aanhef van zijn rede terug naar de jaren 1870 tot 1890, jaren, waarin de landbouwersstand in menig opzicht kwijnend was. Met het oog op dien toestand werd door de regeeriug de weg geopend tot oprichting van banken, waar de landbouwers op voordeelige wijze gelden konden bekomen, zoodat zij met behulp daarvan hun be drijf beter en meer naar de eiscben des tijds konden inrichten. De vrees, dat de meerendeels conser vatieve boeren zouden terugdeinzen geld te leenen of omgekeerd tijdelijk geld in te leggen bij een bank, waarvan de leden van het bestuur en de kassier hun mede- landbouwers zijü, bleek spoedig een ijdele te zijn geweest, want gerekend van de oprichting der eerste bank af, een 15 jaren geleden, kwamen niet minder, dan 900 ofdeelingen tot stand, waarin volgens het laatste boekjaar 50 millioen was ingelegd, en 40 millioen opgenomen. De reden, dat deze banken een zoo hooge vlucht genomen hebbenligt hier ju, dat zij werken in het belang van de landbouwers, die daarbij zijn aan gesloten, in tegenstelling met andere hypotheekbanken en effectenkantoren, die uitsluitend geld verhandelen om het dividend zoo hoog mogelijk op te voeren. De boerenleenbanken toch hebben niet ten doel het maken van winst. Vandaar dat de rente van inleggelden ten minste 1 pet. hooger kan gesteld worden, en dat men voorschotten dikwerf 2 pet. minder betaalt. Do oprichter van de eerste boeren leenbank was de Duitscher Friederich Raiffeizen, naar wie de boerenleenbanken ook wel Raiflëizenbanken genoemd worden. De opkomst van leden ea belang stellenden was gering. Of de duidelijke en zaakrijke uiteen zetting voor het doel der boerenleen banken zal leiden tot de oprichting van eeu dergelijke bank te dezer stede, moet de tijd leeren. Tentoongesteld is, gelijk wij reeds in ons vorig nummer aan het lezend publiek mededeelden, te dezer stede in don tuinkoepel van den heer Verwer een diorama, voorstellend de onheilen, die de oorlog aan den landbouw berokkent. De Iuspecteur voor den Landbouw, de heer F. B. Löhuis, heeft, hiertoe uitgenoodigd door de redactie van het orgaan van den Algemeenen Bond „Vrede door Recht", een artikel geschreven, waarin hij bewyst, hoe groot belang ook de landbouw bij den verzekerden vrede heeft. Het mag, zegt hij, als een axioma gel den, dat landbouw en vrede hier zaken zijD, die onverbreekbaar bij elkander be- hooren. Landbouw heeft door alle eeuwen heen gegolden als het werk des vredes bij uit nemendheid. Het eigenaardige van het landbouwbedrijf is wel, dat het bestaat uit een aaneenschakeling van dagelijksche werkzaamheden, welke geen uitstel ge- doogen op straffe van vernietiging van het bedrijf. De koeien moeten op geregelde tijden gemolken, het vee moet op bepaalde uren gevoederd worden; als de tijd van zaaieu daar is, moet het zaad worden uitgestrooid, en als de oogst ryp is, kan een paar dagen uitstel tot groote verliezen aanleiding geven. Een gewone nijverheids onderneming kan men desnoods eenigen tijd stop zettenmet een landbouwbedrijf, met al zijn dierlijke en plantaardige levende organisatoren, kau daarvan geen sprake zijn. Iugeval van oorlog is het platteland het eerst blootgesteld aan alle verschrik kingen van den kryg. Requisites van

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 1