ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 27 Mei 1914. TtfëEEBE BLAD. Telegrafisch Weerbericht (Z ierikzecsche Courant). A B O N N EM ENT. De abonnementsprya Tan dit blad, dat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bjj vooruitbetaling. 70ste JAARGANG. No. 9548 Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteuri A. FRANKEL. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Bjj abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groot* letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk véér 2.30 ure. Uit Stad en Provincie. SCHERPEN ISSE, 2G Mei. In de heden gehouden gemeenteraadsvergade ring waren alle leden aanwezig. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd vastgesteld. Voor kennisgeving werden aangenomen eenige brieven van Gedep. Staten, houdende goedkeuring van raadsbesluiten. Goedgekeurd worden de begrooting der Gezondheidscommissie. Scherpenisse moest betalen f 77,42 en een missieve van Gedep. Staten, betredende vergoe ding der kosten van herhalingsonderwys tot een bedrag van t' 28,80. Daarna werden de oninbare posten van den hooldelijken omslag over 1018 voorgelezen. Tot de aanbesteding van cokes en petroleum werden Burgem. en Weth. als naar gewoonte gemachtigd. Aan de beurt van behandeling was nu het voorstel der waterleiding. Met 5 tegen 2 (n.l. de heeren Rystenbeel en Keur), werden de volgende besluiten genomen, om 1°. te zamen met de andere gemeenten op het eiland Tholen een drinkwater leiding aan te leggen en te exploiteeren, daartoe vast te stellen de statuten der op te richten Naamlooze Vennootschap Waterleidingmaatschappij Tholen 2°. na de verkrijging der Koninklijke bewilliging op de statuten en na toe zegging van finantieelen steun van het rijk en van de provincie Zeeland, deel te nemen in het maatschappelijk kapi taal dier vennootschap voor een bedrag van f 44000 en in de reserve voor 1 6600. 3°. daartoe een geldleening aan te gaan van f 60600, tegen een rente van niet meer dan vier en half ten honderd 's jaars 4°. aan de op te richten Naamlooze Vennootschap Waterleidingraaatschappü Tholen concessie te verleenen voor het leggen der buizen. Aan de orde was de vacature sluis- meester, ontstaan door het overljjden van J. Slager. De voorzitter stelde namens burgem. en weth. voor geen oproeping te doen, doch de betrekking op te dragen aan den gemeentewerkman, tegen een salaris van f 20 (voorheen f 25). Deze kreeg telken jare een gratificatie van f 15 en dan behoeft hem die niet meer gegeven te worden. Op de vraag van den heer Polderman of er nog meer sollicitanten waren, antwoordt de voorzitter dat ook Jobse, de gemeente-veldwachter, hiervoor in aanmerking wenschte te komen. De heer Polderman zegt, dat hij met het voorstel van burgem. en weth. mee gaat, mits de gemeente-veldwachter, het gemis van de bezoldiging verbonden aan het sluismeesterschap ten goede kwam. Daarna werd met algemeene stemmen benoemd tot sluismeester de gemeente werkman J. de Graaf. Aan de orde is het aangehouden verzoek van den kantoorhouder alhier, om vergoeding voor de openstelling van het kantoor op Zondag en ook om vergoeding voor assistentie, kantoorhuur enz. enz. De voorzitter deelde mede dat burgem. en weth. voorstelden om voor den Zondagdienst f 15 uit te trekken en hem voor dit jaar een gratificatie te geven. De heer Oudesluis vindt f 15 voor den Zondag wel wat weinig en stelde voor f 25, waarop de voorzitter mede deelde, dat er misschien ten hoogste 6 telegrammen op een geheel jaar op Zondag komen. (De voorzitter schijnt echter zich hier van niet goed op de hoogte gesteld te hebben. Correspondent). Besloten werd met algemeene stemmen het tractement van den kantoorhouder met f 15 te verhoogen. Wat betreft de vergoeding voor kantoorhuur, deelde de voorzittor mede dat burgem. en weth. voorstelden op dit verzoek afwijzend te beschikken, daar op 2 Maart j.l. besloten was even eens dit voorstel van de hand te wijzen. De heer Polderman wees er echter op dat Scherpenisse op het eiland hier voor de minste vergoeding gaf, en wenschte de t 30 gebracht te zien op f 40. In stemming gebracht zijnde, werd het voorstel Polderman met 3 stemmen voor en '4 tegen verworpen, zoodat geen meerdere vergoeding ge geven wordt. Niets meer te verhandelen zjjnde sloot de voorzitter de vergadering. Openbare Gemeenteraadsvergadering te St.-Annaland, op Dinsdag 26 Mei, des voormidd. te 10 ure. Voorzitter de burgemeester Bierens, terwijl de leden allen tegenwoordig zijn. Na opening worden de notulen onver anderd goedgekeurd. Voor kennisgeving worden aangenomen eenige brieven van Gedep. Staten houdende goedkeuring van verschillende raads besluiten. Ingekomen is een brief van de Gezond heidscommissie, waarin wordt aangeboden de begrooting der Gezondheidscommissie voor het jaar 1914, geraamd in ont vangsten en uitgaven op f 1923,42$. Tevens bleek, dat de gemeente Sint- Annaland voor 1914 zal moeten bijdragen de som van f 139,18 tegen f 148,IS in 1913. Met algemeene stemmen wordt deze begrooting goedgekeurd. De voorzitter zegt, dat nu als het ge wichtigste punt dezer vergadering aan de orde komt, de drinkwaterleiding voor het eiland Tholen. Reeds op 13 Januari j.l. besloot ook hier reeds de raad met algemeene stemmen aan deze onderneming deel te nemen, bijaldien van rijks- en provinciewege de benoodigde steun ver leend werd. Door den minister is bereids toezegging gedaan, dat een rentegarantie 10 pCt. zal worden verkregen, terwijl de provincie met 5 pCt. dit cijfer nog zal aanvullen. Wel is waar moeten Kamers en Staten deze dingen nog be handelen, doch voorloopig is dan toch deze toezegging van hooger hand ver kregen. Hij vraagt of er nog leden zjjn, die omtrent de desbetreffende plannen inlichtingen wenschen, zoo ja, dan zal hij gaarne bereid zijn deze te verstrekken zooveel hij die kan. De heer Heiboer wenscht naar aan leiding van art. 36, waar gesproken wordt over de te verdeelen winst, op te merken, dat het hem voorkomt dat die 20 pCt. uit te keeren aan het beheer te hoog is. Gaarne zag hij dit gewijzigd en terug gebracht tot lager pCt. De voorzitter zegt, dat uit de toelichting blijkt, dat de raad van beheer zooals uit voorgaande artikelen blijkt, presentiegeld ontvangt, doch zegt ook dat het hem voorkomt, dat de eerste jaren geen winst zal gemaakt worden. De heer Heiboer gelooft dit ook niet, maar vindt 20 pCt. der winst te groot om dit nog aan den raad van beheer af te dragendie al reeds presentiegeld ontvangt. Hij zag dit gaarne, zoo dit kon, verminderd met -} deel der pCt. De heer Quackelaar zegt, dat het moeilijk zat gaan door een gemeenteraad hierin verandering te brengen. Spreker meent dat er een andere weg weldra open zal komen. Hij meent, dat zoodra al de gemeenten besloten hebben tot deelname, spoedig uit elke gemeente een afgevaardigde zal moeten worden be noemd, die dan voor zich elk zijn ge meente vertegenwoordigt. Daarbij zal ook het rijk en de provincie zijn vertegen woordigers zenden, die dan te samen beter deze zaak kunnen bespreken. Misschien hebben andere gemeenten ook dit zelfde bezwaar, en dan komt de zaak van zelf ter bespreking. De voorzitter deelt heelemaal het ge voelen van den heer Quackelaar, en leest nog enkele passages voor uit de memorie van toelichting, waaruit blijkt, dat de onpartijdige samenstellers wenschen dat de gemeenteraden geen veranderingen in dezen voorstellen, want dan zou de eene gemeente dit, en de andere weer dat wenschen te veranderen, zoodat men ten slotte een zeer gewijzigd plan zou krijgen, dat ten slotte door het rijk of door de provincie zou worden verworpen. Dit werd toegestemd, en besloten van dit punt af te stappen. Daarop brengt de voorzitter de water- leidingsplannen in Btemming, als volgt: Besluit A, om aan te leggen on deel te nemen in do gezamenlijke exploitatie eener waterleiding op het eiland Tholen met inbegrip der concept-statuten; B. om deel ie nemen in het maat schappelijk kapitaal groot f 81000, met inbegrip 15 pCt. rente u f 13500, rentende 4,2 pGt. C. concessie te verleenen aan de Ven nootschap tot het léggen van buizen en leveren van water. In stemming worden deze drie onder dooien in ééno stemming aangenomen. Alle leden stemden voor. De voorzitter zegtdat Tholen en Poortvliet reeds in gelijken geest in de vorige week hebben besloten. De hoer Polderman merkt nog op, dat eigenlijk alles afhangt van de beloofde steun van rijk en provincie. Wanneer die minder procent aanbieden dan nu voorloopig is toegezegdkomt van de geheele zaak nog niets. De voorzitter stemt dit toe, maar ge looft wel dat de minister en de provincie hun woord zullen houden. Daarop noodigt de voorzitter de heeren raadsleden uit tegen Zaterdagavond bij het beproeven van brandspuit no. 1 terwijl hij 8 dagen later dit zelfde zal laten doen met no. 2. Verder deelt hij mede, in zake de gasfabriekplannen, dat burgem. en weth. nu moeten afwachten de noodige gegevens van de maatschappij tot exploitatie van gemeentebedrijven en zoo wij die hebben, zullen wij voorstellen doen. Toch kan hij over den grond, waarop de fabriek zou kunnen verrijzen deze mededeeling doen, dat die a f 1, per M2. van het Weezen Armbestuur te verkrijgen is tot een gezamenlijke grootte van 3510 Meter. Hiermede de agenda afgehandeld zijnde stelt de voorzitter de rondvraag. De heer Goedegebuure wil even wijzen op de vele last, die'in 't najaar onder vonden is, door de groote schepen, die voor de wal moesten blijven liggen tot lading van bieten. Hij zegt, dat daardoor veel ongerief uit voortvloeit, doordat men dan over 2 en 3 schepen moet heen dragen, wat ook meerdere kosten tenge volge heeft. De voorzitter beaamt het gesprokene. Door de drukte, die burgem. en weth. gehad hebben, hebben zij voor deze zaak nog geen tijd gehad. Nu echter wenscht de voorzitter ook, dat deze zaak eens grondig en afdoende geregeld zal worden. Hij zal trachten inlichtingen te verkrijgen van den burgemeester van Colijnsplaat, alwaar een desbetreffende verordening in werking is. De heer Heiboer vraagt of het in Camperland ook niet veranderd is. Spreker meent van wel. De voorzitter zegt dit niet te weten wel van Colijnspiaat en zegt, dat hier op St.-Annaland volgens zijn weten zeker 10 of 12 agenten zijn. En als er nu 3 en 4 in één schip gaan dan loopt dit wel los. Doch de kleine boertjes over 't algemeen zijn de schuld, want als een agent een schip voor den wal heeft, gaat het gros zoo een andere agent hoopt, gauw aan dien hoop rijden. Daardoor zijn er gevallen, dat een schip van 100 last sommige dagen 1 kar bieten ontving. Daarom zal hij gaarne medewerken om verandering hierin te krijgen. De heer Heiboer betwijfelt of het gaan zou, een schip van den wal te laten afhalen dat niet was afgeladen. De voorzitter betwijfelt dit eveneens, maar zal toch zijn best er voor doen, aan dezen toestand een gezonde oplossing te geven. Ggen de heeren meer iets in het midden brengende, wordt de vergadering door den voorzitter gesloten. Een dure haas. In 1911 werd zekere Schuurman le Ratum (gem. Winterswijk) betrapt op strooperij. De gemeente Winters wijk behoor! wat jachtrecht betreft tot de Heerlijkheid Breedevoort. In deze Heerlijkheid kunnen maar 50 consenten worden uitgereikt. Ieder houder van zoo'n consent heeft het jachtrecht. De voorzitter van de con- senthoudersverecniging, de heer J. W. Meijerink G.Hz., heeft toen ge noemde S. door hel kantongerecht te Groenlo veroordeeld was, persoon lijk een eisch van schadeloosstelling tegen S. ingesteld. Zoo kwam de zaak sroor dc rechtbank te Zutfen, die S. veroordeelde lot de kosten onge veer f 200 en lot een schadeloos stelling van f 15. Dit vonnis gaf de andere 49 consenthoudéES de zeker heid, dat ook zij, wanneer ze wilden, van S. f 15 konden vorderen. S. nam echter geen genoegen met dil vonnis en bracht het voor hel Hof tc Arnhem. Ook daar werd hij veroordeeld, doch het bedrag der schadeloosstelling zou nader vastge steld worden. Dezer dagen is le .Win terswijk het bericht ontvangen, dat het advies omtrent liet verzoek van S. omtrent het laatste vonnis beslist afwijzend is. Hierdoor is in 't arrest berust en heeft dit kracht van gewijs de verkregen. Het staat dus nu onherroepelijk vast, dat iedere conseiitliouder het recht heeft van een jachtovertreder voor Iedere overtreding schadever goeding te vorderen. TWEEDE KAMER. Zitting van 26 Mei. Goedgekeurd werden verschillende wetsontwerpen o. a. tot wijziging van de grens tusschen Nymegen en de ge meente Ubbergen en Groesbeek; tot wijziging van art. 261 Gemeentewet en tot onteigening van eigendommen voor het verbreeden der Badstraat; tot het doortrekken der Admiraalskade te Rotterdam en tot uitbreiding van het schietterrein der Legerplaats bij Olden- broek. Voorts werd aangenomen o. m. een wetsontwerp tot onteigening van eigen dommen in Horssen, voor den aanleg eener weteringeen wetsontwerp ter bevordering van aanleg en regeling van exploitatie van een lokaal-spoorweg van Stadskanaal over Ter Apel naar de Duitsche grenseen wetsontwerp tot toekenning van een renteloos voorschot van ten hoogste f 283,335 uit de ryks- schatkist ten behoeve van de inrichting voor toepassing van mechanische trek kracht en het in exploitatie brengen van deze trekkracht op de lijnen der voor malige Eerste Groninger Tramweg- Maatschappij een wetsontwerp tot overbrengen in beheer en onderhoud bij de gemeente Zwolle van een gedeelte van den Rjjksweg van Deventer naar Zwolle. Daarna kwam in behandeling het wetontwerp tot instelling van Raden van beroep voor de directe belastingen en vaststelling van algemeene bepalingen betreffende beroep op die colleges. De heer Kooien ontwikkelde eenige bezwaren en bepleitte het nut van het instellen van een centralen raad voor hooger beroep. De heer Tydeman sloot zich hierbij aan. Minister Berzling verdedigde het ontwerp. HERIJK. De herijk der maten en gewichten in 1914, voor de hierna vermelde gemeenten, zal plaats hebben op de volgende dagen Scherpenisse 28 Mei. Poortvliet 29 Mei. Zierikzee: ook voor Kerkwerve en Ouwerkerk 8 en 15 Juni des n.m., 9, 10, 11, 12, 16, 17, 18 en 19 Juni. Nieuwerkerk 30 Juni. Dreischor 1 Juli. Noordwelleook voor Serooskerke (Schouwen), 2 Juli des v.m. Renesse 2 Juli des n.m. MARKTBERICHTEN. ROTTERDAM, 26 Mei. VEE. Aanvoer 66 paarden, 1262 magere runderen, 547 vette runderen, 205 vette kalveren, 805 nuchtere kalveren, 923 varkens en 247 biggen. Koeien 34 tot 39 a 44 ct., ossen 34 tot 39 a 44 ct., stieren 33 tot 36 ct., kalveren 52$ tot 57$ k 60 ct, alles per half kilo. Melkkoeien f 150 ii f 270. kalfkoeien f 170 k f 300, stieren f 120 k f 330, pinken f 90 k f 130, vaarzen f 130 k f 180, alles mager vee; biggen f 9 a f 15, slachtpaarden f 100 k f 130, werkpaarden f 150 u f 250, hitten f 100 a f 200. Nuchtere kalveren: fok- f 20 a f 42, slacht- f 8 a f 18. Biggen f 1,70 k f 1,80 per week. Op de vette markt was de aanvoer van koeien ruim. De handel was langzaam en de prijzen waren iets minder dan vorige week. De aanvoer van ossen was ook flink met langzaraen handel en hier waren de prijzen ook iets lager. Beste spoelingbeesten gingen nog 1 k 2 cent boven noteering. Stieren met grooten aanvoer en lang zaraen handel. De prijzen bleven vrywel stationair. Voor België en Duitschland werd gekocht. Vette kalveren met flinken aanvoer en tamelijk vluggen handel, vooral in de goede soorten. De pryzen bleven vrywel op dezelfde hoogte. De aanvoer van melk- en kalfkoeien op de magere markt was minder dan vorige week. De handel was traag en de prijzen waren dalende. Voor België en Spanje werd gekocht. Jong vee met behoorlijken aanvoer en tragen handel. De prijzen liepen terug. Nuchtere fok- en slachtkalveren be hoorlijk aangevoerd. De handel was eerst vlug, maar werd later langzaam. De pryzen waren hoog, ook voor Londen en België. Werk-, slachtpaarden en hitten met gewonen aanvoer. De handel was lui duur en de pryzen bleven vrijwel op dezelfde hoogte. Biggen met behoorlijken aanvoer en redelijken handel. De pryzen ondergingen byna geen verandering. Rotterdarasche Eierenveiling (in exploitatie by de V. P. N.)kippeneieren f 3,55 k f 5,15, eendeneieren f 4,30 k f 4,80, ganzeneieren f 13 k f 14, kalkoeneieren f 8,50 k f 13, van handelaren f 3,95 k f 4.05, alles per 100 stuks. Aanvoer 76,550 stuks. Verkoop vlug, pryzen sterk oploopend, in 't bizonder voor groote eieren. Rotterdamsche veiling Weenaplein no. 9 (gedeponeerd handelsmerkR. V.) gegarandeerd versche hoendereieren f3,86 k f 5,20, eendeneieren f 4,20 k f 4,70, ganzeneieren f 13 k f 14; hoendereieren van handelaarsbinnenl. f 3,80 k f 4,40, per 100 stuks. Aanvoer 84.500 stuks. Markt sterk oploopend, diverse partyen groote eieren gesorteerd, werden voor export verkocht. Veel vraag naar groote bruine eieren. 405de Staatsloterij. Collecten uit het 2e district van Zeeland. Trekking der Se klasse, van 22 Mei 1914. NIETEN: 8680 10019 10112 10137 9318 10022 10113 13522 9344 10109 10130 13554 ZIERI K ZEE. Tjjd van Hoogwater en van Laagwater. Mei—Juni. Maans- H.W. L.W. ouderdom. u. m. u. m. 27. W. 3 voorm. 4. 5 9.32 nam. 4.28 9.57 28. 4 voorm.' 4.43 10.10 nam. 3 10.37 29. 5 voorm. 3.21 10.50 nam. 5.39 11.20 30. 6 voorm. 6. 1 11.37 nam. 6.19 31. 7 voorm. 6.47 0. 7 nam. 7. 5 0.36 1. M. 2.23 n. yoorm. 7.39 0.59 nam. 7.55 1.41 2. 9 voorm. 8.40 2. 2 nam. 8.58 2.42 3. 10 voorm. 9.45 3. 6 nam. 10. 8 3.41 Tyd van H.W. te Dordrecht 3.15 uur later. L.W. 5.30 m m medegedeeld door het Koninklyk Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bilt, naar waarnemingen verricht in den morgen van 27 Mei 1914. Hoogste barometerstand 774,2 te Horta. Laagste barometerstand 756,3 te Breslau. Verwachting van den avond van den 27 Mei tot den avond van 28 Mei matige tot krachtigen, meest noordelijken wind, zwaarbewolk, waarschynlyk regen buien, zelfde temperatuur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 5