ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 27 Mei 1914. EERSTE BLAD. B E R I C H T. H.H. Adverteerders HINDERWET. KENNISGEVING. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. (Z ierikzeesche C o u r a n t ABONNEMENT. De abonnementsprijs »an dit bladdat lederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is vgor Zierikiee f 1,30, voor alle andere plaatsen Id Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 6 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bjj vooruitbetaling. 70ste JAARGANG, No. 3548 Directeurs A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur A. FRANKEL. ADVERTENTIE N. Van 18 rebels 80 ets meerdere regels 10 ets. By abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrydagnmiddags uit.erlyk vóór 2.30 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Wegens het Pinksterfeest zal de Nimwsbode op a.s. Maandag avond niet worden uitgegeven. worden beleefd verzocht ons hupne Ad verten tiën, bestemd voor het nummer van Vrijdagavond, zoo vroegtijdig mogelijk, uiterljjk vóór 2.30 ure te doen toekomen. Groote of bewerkelijke Advertentiên gelieve men Donderdag in te leveren. De Directeur, A. J. DE LOOZE Jr. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zibkik7.ee maken bekend, dat zij aan WILLEM PIETER VAN PAGÉ, wonende alhier, en zijne rechtverkrijgenden, vergunning hebben verleend tot het oprichten van eene bewaarplaats van petroleum op het terrein uitkomende in het Pottebakkerstraatje, kadastraal bekend Sectie B no. 1953. Zierikzee, den 22 Mei 1914. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. P. D. DE VOS, 1.® Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat. er op Vrtydag den 29 Mei 1914des namiddags te 2 uur, op het Raadhuis, eene openbare Ver gadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden, waarin de volgende zaken ter tafel zullen worden gebracht, t.w. Besluit van Ged. Staten, houdende goedkeuring van het Raadsbesluit tot af- en overschrijving in de begrooting voor 1913. Brief van Ged. Staten, houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot onderhandsche verpach ting van buitengronden of vooroevers der ge meente. Brief van Ged. Staten, waarbij wordt terug gezonden een uittreksel uit het Kou. Besluit, houdende goedkeuring van de wijziging der heffing van begrai'enisrechten. Brief van Ged. Staten, houdende terugzending van het goedgekeurd primitief kohier van den hoofdeljjken omslag voor 1914. Brief van Ged. Staten, met verzoek aan den Gemeenteraad mede te deelen, dat de beslissing omtrent, het ingezonden raadsbesluit betreffende ondorhandschen verkoop van gemeentegrond aan de Rotterdamsche Tramwegmaatschappij is ver daagd. Rekening van het muziekgezelschap „Kunst en Eer" over 1913. Rekening van het Pensioen- en Weduwenfonds van beambten en van het Pensioenfonds voor de ambtenaren en beambten der gemeente Zie rikzee voor het jaar 1913. Voorstel van Burgem. en Weth. tot wijziging der begrootingen voor 1913 en 1914. Voorstel van Burgem. en Weth. tot verminde ring van pacht over 1913/1914 der visscherjj in de ïtonde Weel. Verzoek om afschrijving van den hoofdeljjken omslag dienst 1913 wegens vertrek uit de gemeente. Voorstel van Burgem. en Weth. tot het ver- leenen van eervol ontslag aan den heer P. H. Pomes als directeur der Avondschool voor vak onderwijs. Voorstel van Burgem. en Weth. tot herziening der verordening, regelende het getal onderwijzers op de openbare scholen voor lager onderwijs en het bedrag hunner jaarwedden. Voorstel van Burgem. en Weth. tot herzie ning der verordeningen op de heffing en in vordering van schoolgeld op de openbare scholen voor lager onderwjjs. Voorstel van Burgem. en Weth. om den lieer S. de Graaf, hoofd van school C, te stellen aan het hoofd der M. U. L. O. school. Voorstel van Burgem. en Weth. tot het ver- leenen van ontslag aan het onderw. personeel der scholen B en C, wegens opheffing dier scholen. Voorstel van Bui gem. en Weth. tot be noeming van onderwijzend personeel aan de M. IJ. L. O. school. Voorstel der Commissie voor de Strafverorde ningen tot wjjziging der Vordening op het slachten van vee en het verkoopen van vleesch en tot wjjziging der Algemeene Politieverorde ning en Melk verordening. Benoeming leden en plaatsvervangende leden der Stembureaux. Enz. Zierikzee, den 25 Mei 1914. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. Het bezoek van den koning en de koningin van Denemarken aan onze koningin en ons land behoort sedert Maandag, waarop zij uit IJmuiden zijn vertrokken, tót het verleden. Politieke beteekenis heeft dit bezoek in zooverre, dat daaruit de goede verstandhouding tusschen beide vorstenhuizen en staten blijkt, en dat daardoor deze versterkt wordt. Overigens mist dit bezoek een belangrijke staatkundige beteekenis. Het is in elk geval goed, dat door dergelijke bezoeken kleine volken met elkander vriendschappelijke betrekkingen onder houden. Deze uit te breiden, gelijk sommigen willeD, tot een entente of een bondgenootschap kan, uit een politiek oogpunt beschouwd, een groot voordeel wezen, maar ook een even groot gevaar oplevereü. De blikken van geheel Europa zijn thans op Albanië gericht, waar de ge beurtenissen elkander met bliksemsnelheid opvolgen. Nauw was Epiru?, dunk zij de offers, die men gebracht had, bevredigd, of in Albanië zelf barst een revolutie los, en daar de vorst vermoedde, dat Essad Pasja daarin de hand hadzpo werd deze gevangen genomen, en op eeu Oostenrijksch oorlogsschip gebracht. Of deze werkelijk een valsche rol tegenover deu vorst gespeeld heeft, moet nog blijken. Maar zeker is het, dat de houding van den vorst, die, toen het gerucht liep, dat de opstandelingen op Durrazzo, ziju residentieaanruktenijliDgs met zijn gezin en hofhouding uit zyn paleis vluchtte en de wijk nam op een Itali- aansch oorlogschip, geen getuigenis aflegt van zijn groote dapperheid. Later is hy door anderen bewogen geworden naar zijn paleis terug te keeren. Ook over de houding van de Nederlandsche officieren, die, zooals men weot, belast zijn met de organisatie der gen darmerie, wordt in Albanië vooral van Mohamedaanscho zijde, ernstig geklaagd. In hoeverre die klachten gegrond zijn kan men zonder voldoende en betrouwbare feiten niet beoordeelen. Da opstandelingen hebben na lange onderhandelingen met de Internationale Commissie van Toezicht de door hou gemaakte gevangenen vrijgelaten en de buit gemaakte wapenen uitgeleverd. Zij waren in een uiterst verbitterde stem ming, wat zeer verklaarbaar is. „Wij waren" zeiden zij aan de leden van de Internationale Commissie, „eerst op de „band van Essad pasjadie ods een Moliammedaan8cben vorst bad beloofd. „Later zijn we van hem vijanden ge worden, omdat hij naar Enropa is gegaan „om er een christelijk vorst af te halen. „Wij willen Essad Pasja dooden, omdat „hij Tosken met hooge posten heeft „bekleed, en thans heeft diezelfde bende „Tosken onze huizen beschoten, onze „vrouwen en kinderen gedood. Wij zijn „Turksche Albaneezen, wij willen onder- Wijzers, die de Turksche taal onder- Wijzen, bovendien willen wij, dat „onze godsdienst zal worden geëerbiedigd. „Geef Albanië aan Turkije terug". De leden van genoemde commissie beloof den, dat de Mohammedaanscbe gods dienst zou worden geëerbiedigd. Zij moesten echter in het oog houden, dat Europa hun de onafhankelijkheid had gegeven en hen van een slachting door Serviers en Montenegrijnen gered heeft. De opstandelingen eischen, dat hun land aan Turkye zal worden teruggegeven. De Turken lachen natuurlijk in hun vuistje. De partieele verkiezingen in België voor de Kamer hebben in den stand der partijen geen noemenswaardige ver andering gebracht. De katholieken, die vroeger 101 man sterk waren, hebben twee zetels verloren, zoodat zij thans 99 stemmen kunnen uitbrengen. De liberalen hebben éën zetel gewonnen, zijn nu 45 man sterk, en de socialisten hobben eveneens een zetel veroverd, zoodat zij thans over 40 man beschikken kunnen. Iu derde lezing heeft het Engelsche Lagerhuis het Home-Rule-wetsontwerp aangenomen, zoodat als het Hoogerhuis het nu verwerpt, genoemd wetsontwerp toch tot wet verheven wordt. De regee- ring zal, teneinde geen burgeroorlog te ontketenen, een wijzigingswet indienen. Maar als die wet verworpen wordt, wat dan. Zal de regeering krachtens haar plicht de Home-Rulewet op Ierland gaan toe passen, en doet zij dat, dan moet zij gewelddadig tegen hen, die zich verzetteD, optreden. Óf zal zij de wet niet uitvoeren, maar dan maakt zij zich schuldig aan plichtsverzaking. ALBANIË. De Nederlandsche kapitein Sar, die door de opstandelingen gevangen was genomen, is te Durazzo aangekomen. Hij deelde mede, dat de opstandelingen de tegenwoordigheid bij de onderhande lingen eischen vat» de internationale commissie van controle. De menigte is zoo opgewonden, dat men een slachting van de gevangenen mocht vreezen. Zondagmorgen werd het bekend, dat in de gevechten der vorige dagen 20 man werden gevangeu genomen en 10 gewond. De opstandelingen hebben ook verschillende gevangenen gemaakt, o. w. een Nederlandsch officier en den Roemeenscheu militairen attaché, prins Stoerdza. In den nacht kwam een Oostenrijksch- Hongaarsch eskader van vijf torpedo booten aan. Een van deze bracht een deel van de hier ter bescherming van het paleis aangekomen Malissoren naar Medua. In de Italiaansche school is een wachtpost ingericht, onder bevel van Italiaansche zeeofficieren. Zondagmorgen begaf de vorst zich alleeD, vergezeld door den bof maarschalk Von Trotka, deu officier Ekrem-bei en twee bedienden, naar de voorposten. Hij inspecteerde de versterkingeu. Langs den geheelen terugweg werden hem ovaties gebracht. Na eenigo onderhandelingen hebben de opstandelingen hun gevangenen en gewonden uitgeleverd. Zij werden met auto's naar Durazzo gebracht. Turkhan-pasja is aan boord vau een Oosteurijkscbe torpedoboot teruggekeerd. SKOETARJ. In de op 23 dezer ge houden vergadering van Mohammedanen verklaarden dezen zich bereid naar Epirus te gaan en deu vorst te ver dedigen. Echter verzetten zij zich tegen het donkbeeld, op te trekken tegen andere Mohammedanen in Midden- Al ban iö. Vele voorname lieden toonden groote ontevredenheid over de verwijde ring van Essad. Men vreest voor betreurenswaardige gevolgen. Onjuist is het bericht, door Italiaansche correspondenten verspreid, dat de vorst uit de stad is gevlucht om op het Italiaansche schip bescherming te zoeken. Vorst Wilhelm wilde alleeu zijn familie naar het schip vergezellen en daarna naar Durazzo terugkeeren, hetgeen dan ook spoedig geschied is. De opstandelingen stollen de volgende eischeneerbiedigiug van de vrijheid van godsdienst, herstel van het Mohammedaanech bestuur en verder dat over het toekomstig lot van het land door Turkije of door Europa zal worden beslist. De Nederlandsche officieren hadden, daar zij ernstige gebeurtenissen voor zagen, hun geld in handen van deu gezaut van Italië gesteld en huu laatste beschikkingen getroffen. Ongeveer 500 opstandelingen hebben de autoriteiten te Kavaja verdreven en de Turksche vlag geheschen, nadat zij eerst de Albaneosche vlag in stukken gescheurd en vertrapt hadden. De opstandelingen hebben een mufti (verklaarder van het Mohammedaansche recht) en een gouverneur benoemd en de autonomie van bet district geprocla meerd onder den uitroep: „Leve Essad, de koning der Albaneezen De opstand is niet uit, de onte vredenheid breidt zich uit over geheel Midden-Albanië. Essad pasja blyft, volgens de berichten uit Napels, nog steeds vol houden dat het vurige laster is, dat hy bet plan zou hebben gevormd om een samenzwering op touw te zetten tegen den vorst van Albanië. En toch bad hij te Triest reeds postzegels laten maken met ziju portret en het opschrift „Albanië" in Turksche letters. De politie te Triest kwam dit te weten en legde beslag op de postzegels en de autori teiten stelden de Albaueescbe regeering in kennis met de gedane ontdekking, waarop de ontmaskering van Essad volgde. TURKIJE. CONST ANTI NOPEL, 25 Mei. De Senaat keurde met 48 tegen 1 st. de door de regeering voorgestelde en door de Kamer reeds aangenomen grondwets herzieningen goed. De veranderingen hebben betrekking op het recht van den sultan ora de Kamer, zonder den Senaat daarin vooraf te kennen, te ont binden. RUSLAND. PETERSBURG, 25 Mei. In het dorpje Porotswyre, in de nabyheid van Peters- burg, brak brand uit op den zolder van een houten huis. Het vuur breidde zich snel uit tot de tweede verdieping, waar een arbeider met vrouw en zeven kinderen woonden. De ouders sprongen op straat en zyn zwaar gewond; de kinderen zyn verbrand. Elf arbeiders, die uit de ramen sprongen van aan grenzende huizen, welke eveneens door het vuur werden aangetast, zyn gewond. ENGELAND. Maandag werd opnieuw over het Home-Rule-ontwerp beraadslaagd, en wel in derde lezing. Bonar Law ried de oppositie aan niet over de wet in discussie to treden, daar een debat daarover, by de derde lezing, nog te voeren nutteloos was. Vervolgens nara hy plaats. Het Home-Rule-ontwerp werd hierop met 351 st. tegen 274 st. aangenomen. Na do rumoerige tooneelen en de opgewondenheid van de vorige week hadden de laatste beraadslagingen over het Home-Rule-ontwerp een buitenge woon kalm verloop. Na korte redevoe ringen door Bonar Law en Asquitb gehouden, werd kalm tot stemming over de derde lezing van het ontwerp over gegaan. Toen het resultaat daarvan werd medegedeeld, had een betrekkelijk kleine betooging plaats, door de Nationalisten, die juichten en vervolgens den ambtenaar, die het ontwerp naar het Hoogerhuis overbracht, vergezelden. In den loop zyner rede, zeide Asquith, dat hy hoopte, dat de voorgestelde araendeering aanleiding zou zijn om tot een vergelyk te komen; wanneer echter geen overeenstemming bereikt zou worden, dan zullen in het amendement de conclusies belichaamd worden, die reeds door d8 regeering toegezegd zijn. De zitting van het Lagerhuis is tot 9 Juni verdaagd. DUITSCHLAND. Prins Oskar van Pruisen heeft zich te Bristow by Teterow (Mecklenburg) met gravin Ina Marie von Bassewitz verloofd. Prins Oskar van Pruisen is de vijfde zoon van den keizer en iu 1888 geboren. Van bevoegde zyde deelt men mede, dat de verloving van prins Oskar met de tweede dochter van den Mecklenburg- schen minister graaf Bassewitz tot stand is gekomen, nadat het den keizer behaagd had, den prins toestemming tot het aan gaan van een morganatisch huwelyk te geven. NEDERLAND. AMSTERDAM. Aan de Prinsengracht by de Reestraat viel Maandagavond een meisje te water. Een jongen sprong haar na en bracht haar op het droge. De redder viel door het opdringen van het publiek weder te water en werd leven loos opgehaald. Gisterenmiddag omstreeks 3 uur is i brand ontstaan in pakhuis 11 (Dordrecht) j van het oude entepotdok te Arasterdam, i De oorzaak is nog niet bekend. De brand woedde in de twee boven verdiepingen van het pand en liet zich ernstig aanzien. Het pakhuis was in ge- I bruik by de firma Willems Godetroy, j en was hoofdzakelijk gevuld met bind- rotting. De brandweer heeft het vuur met 1 veel materiaal, o. a. 4 stoomspuiten, be streden. Water werd ook gegeven door twee drijvende en 4 rydende spuiten. De burgemeester was op het terreiu aanwezig. 'a-GRAVENHAGE. H. M. de Koningin- 1 Moeder heeft met de hertogin Albany op Buckingham Pal ice geluncht by den Koning en de Koningin van Engeland. H. M. de Koningin-Moeder keert Zaterdag 30 dezer uit Engeland hier te lande terug en zal dan Haar buiten verblijf Soestdyk betrekken. H. M. de Koningin-Moeder heeft f 100 doen toekomen aan het comité tot oprichting van een gedenkteeken by Quatre-Bras. Maandagmiddag viel een man onverhoeds den verkeersagent, die op Let drukke kruispunt Wagenstraat Cederapte Gracht staat, aan en ontnam hem den witten stok, waarmede hij den politieman eenige hevige slagen op het hoofd gaf, zoodat deze ineenzakte. De woesteling, die weldra gegrepen en geboeid werd, gaf den agent nog een paar trappen, toen by op den grond lag. Volgons toeschouwers was de vechters baas dezelfde, die eenigen tijd geleden bij „Elim", de toevlucht van het Leger des Heils iu de Wagenstraat, een paar ruiten intrapte. Hij zou nu uit wraak den agent, die hem toen arresteerde, hebben mishandeld. KATWIJK. Men meldt uit deze gemeente aan de N Crt. Iu den nacht van Vrijdag op Zater dag, ongeveer half vier, is te Katwijk aan Zee een zeebeving, beter bekend onder den naam van „baar", waarge nomen. Het was vallend water, toen plotseling het water onrustbarend begon te stygen, zoo zelfs dat in 4 minuten de zee 1.40 M. steeg. Schel pen visschera, die aan liet baggeren waren, moesten ijlings vluchten, hun kleeren en schoeisel achterlatende. Gelukkig dat het niet op den dag gebeurd", daar dan honderden kinderen aan het 9trand spelen en er zeker velen verdronken zouden zijn. Nu zijn er geen menschenleveus mede ge moeid. Waarschijnlijk is dit verschijnsel in verband te brengen met het onweer, dat tezelfder tijd woedde. ZIERIKZEE De heer P. L. Blanken, onze vroegere stadgenoot, ingenieur 2de klasse bij de Burgerlijke Openb. Werken te Djocjocarta (Java) is bevorderd tot ingenieur 1ste klasse. -De voorstelling in de schouwburg- tent op de Bali kon Maandagavond we gens de slechte opkomst van liet publiek niet doorgaan. Zij, die gekomen waren, kregen hun geld lerug. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben huu goedkeuring onthouden aau het besluit van den gemeenteraad van Oost- eu West-Souburg van 28 Maart j 1. om den ouderwijzer met hoofdakte S. Tielier, op grond van voortdurende af neming vau het aantal leerlingen der openbare school, met ingang van 1 Juli eervol ontslag te verleenen. Gedeputeerde Staten hebben overwogen, dat voor de daling van het aantal leer lingen oen bizondere oorzaak bestond n.l. het vertrek van de nog aanwezige Roomsch Katholieke leerlingen naar een bijzondere school te Vlissingendat even wel op grond van de steeds vermeerderende bevolking der gemeente mag worden verwacht, dat het aantal leerlingen der lagere scholen in de gemeente zal blijven toenemen, en dat in die toeneming ook de openbare school zal deelen, nu door de reeds vroeger opgerichte twee protes- tantscbe bizondere scholen en de nu gevolgde uittreding van de Roomsch- Katholieke leerlingen in de naaste toe komst geen ontvolking van de openbare school om bizondere redenen meer te verwachten is. Het getal leerlingen der openbare school was dan ook op 1 Mei j.l. reeds weer stijgende. RENESSE. Dinsdagavond hielden de leden van de afdeeling van den Bond voor Staatspensionneering een vergade ring. waarin rekeningen verantwoording werd gedaan over het jaar 1913. Uit het verslag van den penning meester bleek, dat dc rekening sloot met een batig-saldo van f 40,405. Voorts werden behandeld en breed voerig besproken de verschillende voor-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 1