ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 25 Mei 1914. EERSTE BLAD. Inzending Advertentiën. NIEUWSTIJDINGEN. (Z ierikzeescHe C o u r a n t). abonnement. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending dóns per week, f 10 per jaar bjj vooruitbetaling. 70ste JAARGanG. No. 9547 Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur a A. FRAN HEL. advertentien. Van 18 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrjjdagamiddagi uiteiljjk vóór 2.30 ure. Dit nummer bsstaat uit twee bladen. Men wordt er nogmaals aan herinnerd, dat Advertentiën, die op den dag van uitgave na 2)30 ure ter plaatsing worden aangeboden, niet meer kunnen worden opgenomen. DE DIRECTIE. Do BURGEMKESTER cn WETHOUDERS van Zierikzee maken bij deze bekend: A. dat dit jaar voor den lierijk van maten en gewichten zitting zal worden gehouden in het gewoon ijklokaal in het Stadhuis te Zie rikzee op 8, 9, 10, 11, 12, 15, 16, li, 18 en 19 Juni a.s., en wel als volgt: Voor hen, wier familienaam begint met de letters AMaandag 8 Juni van 1 tot 5 uur: C 9 Toni „an9totla D, E, FolG Woensdag 10 Juni f H, I of J Donderdag 11 Juni K of L Vrydag 12 Juni 1 tot uu' MMaandag 15 Juni van 1 tot 5 uur; SMda| 5? JtU°! van9totl2 of s Woensdag 17 Jan. <u m T, U, 1IV Donderdag 18 en X, IJ of Z I Vrijdag 19 Juni J 1 tot 4 uur' B. dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvrjj moeten worden aangeboden om onderzocht te kunnen worden C. dat betaald moet worden voor het justeeron van gewichten en wel ten bate van 'b Rjjks schatkist; D. dat de maten en gewichten, die gestempeld worden met het aXkeuringsmerk niet in winkels enz. teruggebracht mogen worden: E. dat de maten en gewichten vóór het einde van het jaar 1915 gestempeld moeten zijn met do letter V, en dat er, bij verzuim of verhin dering om van de onder A genoemde zitting gebruik te maken, nog gelegenheid bestaat maten en gewichten te laten herjjken aan het ijkkantoor te Middelburg op 25 en 26 Jiini, 16 en 17 Juli van 9 tot 12 en 1 tot, 4 uur en na 29 Juli eiken Donderdag en Vrijdag van 9 tot 1 uur; F. dat de milligram-gewichten niet op de herjjk- zitting, maar alleen aan de ijkkantoren herjjkt kunnen worden (opzending pe# post franco). Zibhikzee, den 25 Mei 1914. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. P. DE VOS, 1.° Secretaris. CHINA. De Chineesche garnizoenscommandant te Khansjau liet den uitgever van een groot dagblad aldaar, dat in weerwil van het uitdrukkelijke verbod berichten had opgenomen over de executie van rebellen, arresteeren. Men eischte van den uitgever de namen te noemen van zyn zegslieden. Maar de journalist verried zijn beroepsgeheim niet. Zelfs niet, toen h\j zoo lang een zeer pijnlijke afranseling onderging, totdat hij er onder bezweek. 1NDIË. Aan het Handelsblad wordt uit Batavia geseind „De civiel-geaaghebber van Tjalang, de le-luitenant der infanterie, W. van Kregten, een korperaal en een mindere zyn in de kazerne van benting Lam Ngo aangevallen en zjjn aan de bekomen wonden overleden. De daders, die onbekend waren, zjjn gevlucht". De le luit. der inf. W. van Kregten werd in 1883 geboren. Hjj werd op 15 Sept. 1907 van den hoofdcursus te Kampen tot 2en luit. benoemd, en 12 Juni 1912 bevorderd tot len luitenant. Hjj was gerechtigd tot het dragen van het eereteeken voor belangrijke krijgs verrichtingen met de gesp Atjeh 1906 1910. Tjalang is de naam der vroeger Poeloe Raja geheeten, onderafdeeling der Westkust van Atjeh. AMERIKA. Het arbitrage-verdrag tnsschen de Ver. Staten en Japan is geteekend. De tweede behandeling van het proces tegen den gewezen politie-luit. Becker, beschuldigd van medeplichtig heid aan den moord op den speelhuis houder Rosenthal, werd heden ten einde gebracht. Bij het eerste proces is, gelijk il/fyt men weel, groote corruptie by de politie te New-York aan het licht gekomen. De jury heeft hem schuldig verklaard. TURKIJE. KONSTANTINOPEL, 23 Mei. De Kamer heeft het adres van antwoord op de troonrede goedgekeurd. Het begint met een aanklacht tegen het kabinet- Moechtar-pasja, dat de Kamer in strjjd met de wet door middel van een staatsgreep heeft ontbonden en het land by na ten verder ve heeft gevoerd. Het laakt dat kabinet, 't welk volkomen gemis van beleid heeft getoond, door troepen af te danken en daardoor den vyanden van Turkye tot den aanval moed heeft gegeven. Het adres betuigt dank aan de huidige regeering en aan leger en vloot, met name voor de herovering van Adriauopel, en verlangt bestraffing van hen die schuldig staan aan de nederlagen en de begane on wettige handelingen. Verder uit het adres voldoening over het sluiten der groote leening in Frankrijk en verlangt maatregelen om een einde te maken aan de vervolgingen van mohammedanen in Roemelië. Het spreekt ten slotte de overtuiging uit, dat de regeering zonder vërwjjl stappen zal doen ter oplossing van het vraagstuk der Egeïsche eilanden en ter verdediging van het recht van bestaan van het vaderland. In de groote kazerne Tasjkisjla in de wijk Pera is brand uitgebroken een vleugel van het gebouw ia iu de asch gelegd. Verscheidene soldaten werden gewond. By het blusschen van den brand maakten zich driehonderd raatrozen van den Duitschen kruiser „Göben" zeer verdienstelijk, vooral twee onderofficieren. Drie matrozen kregen zware brand wonden en zyn naar het Duitsche hospitaal gebracht. Hun toestand is zeer ernstig. De minister van oorlog heeft de zieke zeelieden bezocht. Men denkt dat de brand is ontstaan door onvoorzichtig omgaan met een samovar. Tijdens den brand zyn eenige kisten met munitie ontploft. Behalve de Duitsche matrozen zyn twee officieren, zes man van de Turksche brandweer en een Russisch matroos zwaar gewond. RUSLAND. ST-PETERSBURG, 22 Mei. De minis ter van marine diende bij de Doema een geheim wetsontwerp iu tot verleening van een crediet van 100 mitlioen roebel voor versterking der Zwarte Zee-vloot. Woensdagavond verschenen de een entwintig uitgesloten leden der Doema weer voor 't eerst in de zitting. De leider der arbeiderspartij, Kerensky, die namens de uitgeslotenen sprak, viel de houding der regeering heftig aan en legde de gronden der obstructie bloot. De spreker werd dikwijls door heftige uitroepen van het centrum en de rechterzijde in de rede gevallen en eindelijk werd hem het woord ontnomen, evenals aan de vijf volgende sprekers, geestverwanten van Kerensky. De uitgave van het stenografisch verslag van de verklaringen der uiterste linker zijde is verboden. NEDERLAND, 'g-GRAVENHAGE. Het geschenk onzer koningin aan den keizer van Duitschland Naar aanleiding vau het 25-jarig regee- ringsjubileum van Duitschland's keizer schonk, gelijk men weet, koningin Wilhel- mina hem een groot aantal tuingewassen, al8rhododendrons, begonia's enz., gekweekt te Boskoop en Aalsmeer. In het voorjaar werden zij door Neder- landsche tuiniers in een groot park voor het Neue Palai9 te Potsdam geplant. Thans staan de heesters en struikgewas sen in bloei, wat den keizer aanleiding gaf onzen gezant te Berlijn, baron Gevers, met diens eebtgenoote uit te noodigen het geschenk van koningin Wilhelmina in oogenschouw te komen nemen. Naafloop daarvan vond in het Neue Palais te Pots dam eeu dejeuner plaats, waaraan baron en barones Gevers deelnamen. Uit Stad en Provincie „Draagt Elkanders Lasten". ZIERIKZEE, 25 Mei. Zaterdag ver gaderde ten huize van den heer Verwer alhier de Onderlinge Veeverzekering- Maatechappij „Draagt Elkanders Lasten". De voorzitter, de heer J. C. van der Maas, opende de vergadering, waarop door den seer.-penningm. den heer J. W. van Oeverenna lezing der notulen rekening en verautwoording werd gedaan van 't door hem gehouden beheer in het afgeloopen jaar. De ontvangsten bedroegen over bet geheele jaar f 20847,725 en de uitgaven f 10978,19, zoodat er een batig saldo is van f 3869,535. Deze rekening was door de beeren commissarissen, C. Steendijk en W. Kuijper, die belast waren met het nazien der kwartaals-rekeningeD, accoord bevonden. De vergadering keurde hierop de jaarrekening good. Vervolgens werd door den secretaris het jaarverslag uitgebracht. Daarin werd aangpstipt, dat de paarden kas dit jaar sluit met een saldo van f 2130,26s en de rundveekas met een bate van f 1739,27. Ook uit geldelijk oogpunt kan men vol daan wezen. Was toch de aanslag van paarden het vorig jaar f 2,40 per 100, dit jaar was het f 2,10, terwijl de omslag voor het rundvee daalde van f 2,10 op f 1,40. Het bestuur heeft evenwel ge meend tol geen lagere premie te moeten overgaan, aangezien blijkens de ervaring onze verlieslijst groote schommelingen aan kar» geven. Bovendien is als wij naar andere Maatschappijen zien, onze premie dit jaar laag, zeer laag zelfs. Wij verloren dit jaar aan paarden 48 stuks, en aan rundvee 23 stuks, dus 71 stuks, waarvoor nagenoeg f 16000 uit gekeerd werd. Tal van leden hebben blijkbaar aan onze kas aangeklopt, waaruit blijkt, dat wij in een maatschappelijke behoefte voorzien. Ons ledental is thaus tot pl. ra. 400 gestegen, met een verzekerd kapitaal van f 720.000, n.l. f 520000 aan paarden en pl. m. f 200 000 aan rundvee. Ons inlegfonds bedraagt nu f 4200, en de reserve f 3500. De agenten Beije en Kosten werden ook dit jaar in hun werkkring bestendigd. De voorzitter dankt den secretaris voor zijn duidelijk, zakelijk jaarverslag. De periodiek aftredende bestuursleden, de beeren J. Flohil, C. Steendijk, W. Kuijper en C. van Schelven werden met bijkans algemeeue stemmen als zoodanig herkozen. Als stemopnemers fungeerden daarbij de heeren Capelle, Van der Stolpe en Kasboek. De verkozenen lieten zich onder dank- batuiging voor het in hen gesteld ver trouwen de herbenoeming welgevallen. Aan de orde is het voorstel tot ver hooging van het salaris der bestuursleden. De vermeerderde werkzaamhedenge durende het zeventien-jarig bestaan der Maatschappij, de toegenomen verant woordelijkheid wettigen een verhooging. Na eenige discussie werd het salaris van den spcretaris-penningmeester van 50 ct. op 65 ct. per mille gebracht, dat van den voorzitter van f 100 op f 150 en dat van commissarissen van f 5 op f 15. Het voorstel van den heer C. J. Boogerd, tot algemeene verhooging van paarden en rundvee werd met 26 stemmen tegen en 16 stemmen voor verworpen. Nadat nog een aangelegenheid van huishoudeljjken aard besproken was, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Nieuwe Nederlandache Tooneel- Tereenlglog. Ook Zaterdag en Zondagavond was de schouwburgtent op de Balie slecht bezet, wat wjj zeer betreuren, omdat uitstekend gespeeld is geworden, zoodat het publiek, dat er was, zich kostelijk geamuseerd heeft en de artisten dan ook levendig heeft toegejuicht. Uit het schaarsch bezoek, dat aaa de voorstellingen, zelfs van dit goede ge zelschap ten deel viel, mag men veilig nu afl iden, dat in dezen tjjd van het jaar Zierikzee geen geschikte plaats is voor tooneelvoorstellingen. By Kon. besluit van 21 dezer is aan P. K. van Daalen te Gmneken, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als gezworene van den Wilhelminapolder (Zuid-Beveland), provincie Zeeland. VERBETERING. Onder de rubriek Rechtzaken stond Woensdag, dat J. J. de K., oud 48 jaar, broodbakker te Haamstede, was vrijgesproken van mishandeling .Dit moet zjjn J. J. de K., oud 45 jaar, vrijgesproken van eenvoudige beleediging. SEROOSKERKE. Het was heden, Vrydag 22 Mei, een bljjde dag voor de schooljeugd. Onze burgemeester de heer L. de Oude n.l., die al zoo dikwyls toonde de school en schooljeugd een goed hart toe te dragen, gaf thans een feestje ter eere van zijn kort geleden gesloten huwelyk. De ruime nieuwe schoolvertrekken, door vaardige hand allerkeurigst versierdleverden een vroolijken aanblik op, vooral zooals het daar verhelderd werd door die opge wekte kindergezichten, wier schitterende oogjes naar alle kanten uitkeken, maar vooral naar die groote rijkversierde tafel. Wat daar te zien was? Allerlei mooie en lieve cadeautjes, voor elk kind wat. Voeg daar nu nog bij de heerlijke melk met koekjes, en een ieder zal begrijpen, hoe onze kleintjes, en door hen ook de ouders, genoten hebben. Het hoofd der school, de heer Barentsen, dankte namens de jeugd den heer en Mevrouw de Oude voor het rjjke onthaal. SCHOUWEN, 23 Mei. Het was deze week met haar zomersche dagen buiten gewoon groeizaam op onze akkers. Overal ziet men op de velden dan ook de peen en andere gewassen welig tieren. Doch ook maakte hier en daar de felle droogte, dat de opkomst te wenschen overliet. Maar ook het onkruid kwam eu nam veel handeu in beslag. Gelukkig: wat omver ging, was vertrokken, zoodat de landbouw niet overmatig veel menschen noodig had, wat met liet oog op den tramaanleg ook maar gelukkig was. Deze gaat gestadig voort. Men is er zoo wat op alle plaatsen aan het werk. En dat die zaak niet alleen de warme belang stelling en de hartelijkste sympathie heeft., blijkt behalve uit het talrijke bezoek aan de werken ook uit de dage lij ksche gesprekken en wenschen om maar spoedig het tramgefluit in Schouwen te vernemen. ELKERZEE, 23 Mei. Door den ge meenteraad is tot gemeente-ontvanger benoemd de heer Jan van den Bout te Scharendijke met 5 stemmen tegen 2 op den heer I. J. van den Bout. ZONNEMAIRE, 23 Mei. Hedenavond werd de algemeene vergadering gehouden van het Ziekenfonds „Onderling Hulp betoon" alhier. Ze werd behalve door een tiental be gunstigers bijgewoond door 35 deelge- rechtigden. De voorzitter drukt by de opening der vergadering zyn leedwezen uit, dat de geneeskundige adviseur niet aanwezig is. .Nadat het verhandelde in de vorige algemeene vergadering was gelezen en goedgekeurd, deed de boekhouder ver slag over 't financieel beheer. Daaruit bleek, dat aan contributies was ontvangen f 448,50, en dat aan ziekengeld was uit gegeven f 560,69, onder welk bedrag een som van f 103,was begrepen wegens verplegingskosten in 't Ziekenhuis te Noordgouwe. De geheele rekening sloot met een batig saldo van f 18,63, en 't totale bezit der vereeniging op 1 Mei 1914 was f 3369,09. Na goedkeuring der rekening bracht de voorzitter zjju dank aan den boekhouder voor zyn accuraat beheer. Bij overgroote meerderheid van stem men werden de periodiek aftredende bestuursleden herkozen. Nu deelde de voorzitter de vergadering mede, dat hy tot zyn leedwezen, wegens verandering van woonplaats, zyn ontslag nam. Hij dankte voor den steun, dien hy steeds van zyn medebestuursleden had ondervonden en voor de vriendelijke medewerking der deelgerechtigden. Hjj hoopte, dat de vereeniging in bloei mocht toenemen, dat ze een zegen zou zjjn voor de gemeente en steeds een eer voor den stichter: dr. Wortman. Burgemeester Bolle dankte daarop den voorzitter voor al de moeite, die hy zich getroost had ten bate der vereeniging en hoopte dat hjj steeds met liefde haar zal gedenken. Tot voorzitter werd na 2 vrjje stem mingen en één herstemming door het lot aangewezen de heer C. J. Hocke Hoogen- boom, wien daarvan kennis zou worden gegeven. Nadat contributie en uitkeering bepaald waren (het oude bedrag), werd de ver gadering gesloten. BRUINISSE. Vrijdagavond werd eene raadsvergadering gehoudendie door alle leden werd bijgewoond. De notulen werden voorgelezen en onveranderd vastgesteld. Do voorzitter heet den heer Van Vessem welkom in deze eerste zitting van den gemeenteraad, die hij weder na zijn ziekte kan bijwonen. Spreker feliciteert den heer Van Vessem, dat hij weer is hersteld en hoopt dat hij even als voorheen met dezelfde kracht en ijver zijn werkzaamheden zal mogen kunnen hervatten. De heer Van Vessem dankt den voorzitter voor de gesproken woorden en hoopt dat diens wensch vervuld moge worden. Er zijn ingekomen de volgende stukken Een brief van Gedep. Staten, houdende toezending van een afschrift van de koninklijke beslissing op het beroep schrift van den raad, inzake het verhaal vau pensioensbijdragen op de gemeente ambtenaren, o. m. inhoudende, dat het door den raad genomen besluit dien aangaande alsnog door de Kroon wordt goedgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat naar aanleiding van deze beslissing de ge- meente-begrooting voor 1914 van Ged. Staten is teruggekomen, met verzoek daarin de posten betreffende de uit voering der Pensioenwetten voor de gemeente-ambtenaren op te nemen. Éurgem. en Weth. stellen den raad voor de wijzigingen daarin aan te brengen, alsmede ook in de begrooting 1913, wat met algemeene stemmen wordt goedgekeurd. Een brief van den Minister van Binnenlandsche Zaken, houdende mede- deeling, dat aan Gedep. Staten eene declaratie kan worden ingezonden be treffende de verbouwing8koeten der openbare school. Hieraan zal voldaan worden. Een brief van de Maatschappij tot bouw en exploitatie .van Gemeente bedrijven te Utrecht, houdende mede- deeling, dat haar het beet schikt om in de eerste week van Juni de voorgestelde conferentie met den raad te houden. Besloten wordt die conferentie te houden op 5 Juni. Bij de rondvraag vraagt de heer Bolier in verband met meergenoemde conferentie, hoever de zaak gevorderd is met de oprichting eener electrische centrale. De voorzitter antwoordt, dat Maandag a.s. eene algemeene vergadering wordt gehouden en dat waarschijnlijk den volgenden dag een breedvoerig verslag, die zaak betreffende, in de courant zal te lezen zijn. De heer Van Vessem bespreekt den toestand van de Dee en de mogelijkheid om door inlating van zeewater door de oude sluis het water te ververschen en het werk direct uit te voeren. Daar deze aangelegenheid en het groote plan tot demping en rioleering is opgenomen en verschillende leden hunne bezwaren hebben ingebracht, wordt verder op die zaak niet ingegaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 1