b. in den \\Villempo\dev als no. 1 op de voordracht voor gezworen ge plaatst de aftredende gezworen M I. .Verhulst; C. in den #èer-/an$jbolder op gelijke voordracht J. de Kam (aftr.), no. 1 cl. in den 77ioo//?polder als id \Y. .1. de Jonge (aftr.); e. in den J/armpolder als id. Joh. v. d. Maas (aftr.); in den i\Vissekerkepoldev tot ge zworen benoemd J. A. Gaandersc (aftr.), en ff. in den Geersdijkpo 1 cl er tot ge zworen J. J. Verhuist Iz. (aftr Aanbestedingen, Verkooplngen, ena. ZIERIKZEE, 20 Mei. Van de. door 't dagelijksch bestuur van 'l water schap Schouwen aangehouden pcr- ceelen der besteding van 14 Mei j.I., zijn thans nog gegund: 2e perceel van bestek no. 438 aan P. Berrevocts Sz. te Kerkwerve, voor f 890; 2e perceel van bestek no. 139 aan C. de .Voogd te Seharendijke, voor 1 4762. STAVENÏSSÉ. Door den Kolen- bond alhier is aanbesteed de levering van 104 kar Ruhr-kachelkolen. Inschrijvers waren: De Graaff v. d. Stel, Oud-Vossemeer, f 9,30: .1. C. de Wolft' Co., Rotterdam, 1' 9,15; Z. N. Kolen-Mij., Breda, f 8,79. Vul- caan Comp., Rotterdam, 1 8,72; F. AVibaut Zn., .Vlissingen, f 8,70; P. A. H. Mathijs, Steenbergen, ge heim; P. II. Hoos Zn., Rotterdam, f 8,60 (gegund). Alles per 1000 K G. STAVENISSE. Heden (Vrijdag)middag werd alhier aan het bestuur van het waterschap Stavenisse aanbesteedhet herstel en de vernieuwing van de aarde-, kram- en steenglooiingswerken aan de waterkeering van genoemd waterschap. Minste inschrijver was de heer M. Jacobs te Goes, voor f 0000. De gunning is aangehouden. RECHTZAKEN. MIDDELBURG, 22 Mei. De recht bank alhier deed heden uitspraak in zake den 27-jarigen werkman P. M. te Terneuzen en de 32-jarige werk man M. V., eveneens aldaar, tegen wie verleden week een jaar gevange nisstraf werd geëischl wegens dief stal van zakken. Dc rechtbank ver oordeelde beide mannen ieder tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De 27-jarige koopman W. de eveneens te Terneuzen, werd wegens heling van die zakken veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf met aftrek van hel voorarrest; de eisch luidde tegen hem vier maanden. De rechtbank alhier veroor deelde lieden den 35-jarigen koop man M. D. te Ivloetinge, die in zijn kwaliteit van penningmeester van t muziekgezelschap aldaar gelden ver duisterde, tot 1 maand gevangenis straf, zulks overeenkomstig den eisch. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Zierikzee, ds. R. G. J. Schouten te Maastricht. ST.-ANNALAND, 22 Mei. Naar men verzekert, hoopt ds. Lans hier afscheid te preeken op Zondag 28 Juni a.s. Gen duel. 't Moest er dan maar van komen! Zoo ging het inderdaad niet langer, de ergernis zou ten langen leste in vloed uitoefenen op de studie en dat tegen den tijd van overgangsproef werk, zomerrapportcn Zij waren allebei „zijzijn hier hceren tus- schcn de 13 en 10 jaar, leerlingen van de le klasse H. B. S. en 3e klasse gymnasium en gingen ter school in dezelfde plaats, op niet grootcn af stand van Arnhem gelegen zij wa ren allebei verliefd we schrijven Mei! op dezelfde jonge sclioone, die met den eersten barer iaanbidders de geneugten van l Hoogerc Burger school-onderwijs deelde, en huiten de schooluren voor beiden de vriende lijkheid in persoon was. Met den eer sten „hij"' wisselde zij teedere amou- reuse brieyenkens, mei den tweede genoot zij van de bekoring, aan wan delingen in den maneschijn verbon den. Maar op een dag kwam de cor respondeer end e aanbidder „baar'7 le gen met den wandelenden hofmaker. De beide heeren beproefden in hoe verre blikken moordend konden wer ken; voor de vrienden was duidelijk, idat er wat broeide, al was er Ran ook bescheidenlijk gezwegen over wat de aanleiding was. De jalouzie verteer de beiden en als mannen besloten ze de zaak uit te maken. Hoe? Hel eerste plan was elkaar mei stokken te lijf te gaan: wie het hard ste afgerost werd, zou voor eeuwig afstand doen van de aangebedene. Maar dat vonden ze, waar het hier betrof dc genegenheid van een jeug dige sclioone al telde ze geen dui zend weken, ze ging er wal prat op, dat ze het onderwerp was van wat de schooljeugd van boven het dozijn jaren uil de niel genoemde plaats bezig hield dal vonden ze wat al te bruut, niet passend hij de situatie. Ze hadden naast hun studies in Latijn en wiskunde ook wel eens ge lezen van ridderlijke aanbidders, (lie hun liefde niel beter meenden te kunnen bewijzen, dan door elkaar le bewerken met speren of revolvers. De eerste zijn uil den lijd. en dus gingen beide rivalen elk afzonder lijk of te zamen, dat weet men niet precies een vuurwapen koopen. Trillend van emotie 1 zij dan uit lust den gehaten tegenstander sma delijk te verjagen of omdat ze het toch wel wat gek vonden, zoo oud als ze waren, heusche vuurwapenen te koopen vroegen ze vuurwapenen te zien. En met l overgespaarde van enkele weken zakgeld kochten ze ieder een pistool voor den prijs van f 1,50 per stuk. Toen werden secondanten ge vraagd, een scheidsrechter benoemd, lijd en plaats voor het duel vastge steld alles was volkomen règle". Of nu dén van de betrokkenen bij het geval bevreesd is geweest, dal een kogel uit een pistool van I' 1,50. wanneer dit gehandteerd wordt door een scholier, die nog dc korte broek draagt, wel eens een onschuldige kon Ireffcn, of dat hij van ineening was, dat de jeugdige sclioone hel niet waard was, dat om haar bloed en dan zoo jong bloed - zou vloeien hij ging naar den papa van één der strijdlustige broekjes en vertelde het geval. Papa vond voor zijn zoon een duel wel goed, maar niet met vuurwape nen. Mij sleepte zijn zoon naar de waterleidingkraan en paste daar het al zoo vaak beproefde en probaat gebleken middel op zijn zoon toe: hij hield hem zoolang onder de kraan, lot liet frissche water het onstuimige bloed des jongelings had afgekoeld. In hel duel met het water heeft onze, jonge vechtjas smadelijk het onder spit gedolven gelukkig zonder kleerscheuren of verdere akeligheden. Wal zal nu de houding van de jeugdige sclioone wezen? Daarnaar is thans de geheele school jeugd uit de plaats, die wij niel zullen noemen, uiterst nieuwsgierig Ja, ja: de oude dichter had toch maar gelijk met den derden en vier den regel van liet .lm wonderscho nen Monat Mai Ingezonden Mededeelingen. Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 1—5 regels 75 Cts.; elke regel meer 15 Cts. De glimlach op de lippen het lichaam gepijnigd. De vrouwen die werken zijn in het bijzonder blootgesteld aan ljjden en veeltijds aan verborgen storingen. Het meest worden zij aangetast, die verplicht zijn te blyven staan van den morgen tot den avond in de fabrieken, in de werk plaatsen, in de winkels, en ook zij. die met de naaimachine werkzaam zyn. De werkster is dikwyls de broodwinster van het gezin. Of zjj gezond of ziek is, of het regent of waait, zjj JnOet, aan haar werk zijn, zjj moet een glimlach op de lippen hebben en zich aangenaam voor doen, terwijl het leed haar pijnigt in haar lichaam. De Pink Pillen bewjjzen groote diensten aan de vrouwen van allerlei stand. Ze zyn een machtige wederbelever van het bloed, een vol maakte versterker van het zenuwstelsel. Zij regelen de functies en vermyden voor de vrouw die storingen, die voor honderden iedere maand terugkomen en die zoo neerdrukkend zijn. De vrouwen en de jonge meisjes, bloedarm ten gevolge van vermoeiend werk, zy die zich af beulen in werkplaatsen, waar de te zeer besloten lucht haai uitput, vinden eon werkelyken Bteun door van de Pink Pillen gebruik te maken. De Pink Pillen zyn verkrygbaar a f 1,75 per doos en f 9,per 6 doozon by het Hoofd- Depot der Pink Pillen, Dacostnkade 15 huis, Amüerdam; voor Zierikzee en Omstreken bjj J. W. Gudde, drogist,ery, Oude Haven firma W. v. d. Leur, Kaaistraat, Steenbergen W. Potter, Apoth., Stoofstraat, Tholen en in alle goede apotheken en drogisteryen. Brieven uit de Hofstad. Li VIII. Wie zijn geld in ellendige beurs speculaties kwijl wil raken, vindt daartoe helaas gelegenheid le over; en wil hij zich in transacties gege ven hoven zijn middelen, dan wordt hen, zelfs tegen matige rente, nel zooveel geleend, als hij maar ver liezen wil. Dal noemen de benrslui prolongatie, en de rente heet dan prolongatie-koers. Deze bedraagt mo menteel niet meer dan 25/< pGt. op de vadcrlandsehc geldmarkt. Maar wanneer, niet voor voozc speculaties maar tot bevordering van handel nijverheid en welvaar! gemeenten lee ningen willen sluiten, kijk, dan nemen de bankiers geen genoegen met die 2;j/4 ten honderd. Amsterdam en Bot terdam o. a. hebben hun laatste lee ningen niel minder dan IV-' pCl. kunnen onderbrengen, en dus staat de residentie al bizonder solicde aan geschreven, nü het haar geluld is. 10 millioen le leenen, legen niel meer dan I ten honderd. Inderdaad, het is voor de andere groote gemeenlen in ons. huid om van te walerlanden. Het was in de jongste raadszitting, dat onze gemeentelijke minister van finantiën den Raad dit gelukkig re sultaat zijner onderhandelingen mei financiers mededeelden. En zóó ver rast waren de leden. (lat. enkelen uitgezonderd, zij een paar minder gunstige bepalingen, o. a. een zeer snelle aflossing, n.l. binnen 50 jaar. piaar voor lief namen. Deze 10 mil lioen zijn alle noodi'g voor de voor ziening in de behoeften der zich reus achtig uitbreidende stad en zullen dus ongetwijfeld hel nageslacht Ten goede komen. Daarom had men'lie ver een aflossing binnen 100 jaar gezien, wat allicht niet onbillijk zou zijn. Want in de eerste 50 jaar zullen ^ve maar weer aardig belasting moeten opbrengen, voor rente en af lossing, terwijl, die na ons komen er toch ook de vruchten van plukken Wij doen dus teveel voor het nage slacht, meenden sommige leden, en een daarvan vroeg zelfs met ironi sche verontwaardiging: „En wat doet, meneer de voorzitter, liet nageslacht voor óns?" Algemeene hilariteit, en als de Raad goedlachs is, wel dan weten Burgem en Weth. precies hoe laat hel is. 't Leeningvoorstel kwam er dan ook met vlag en wimpel door, waardoor onze schuldenlast thans lot ruim 05 millioen gulden gestegen is. Geen kleinigheid voorwaar' Zoo neemt alles hier snel loc; voor 1 jaar hebben we een prachtig groot gymnasium gebouwd met tal van pa- ralel-klassen, en ziet reeds nu al is hel weder le klein. Doch in plaats nu, dal hel bestaande gebouw, het geen zeer wel mogelijk is-, wordt uil- gebreid, stelt het college van JJiirgeni. en Weth. den bouw van een hulp gebouw voorad f 20000. En waarom? Omdat naar zijn ineening over een paar jaar hel gymnasium- bezoek wel eens verminderen kan, jen dan is een hulpgebouw gauwer afgebroken, dan ii sleenen aanbouw aan het bestaand gymnasium. Alsof de lijden er naar zijn, dat de residen tie inkrimpt,' in plaats van zich reus achtig op elk gebied uit le breiden. Uitbreiden, helaas, ook in minder gunstiger zin; vraag dat maar eens aan de besturen der vereenigingen. welke werkzaamheden hen in aan raking brengen mei veel ongerech- tigs op zedelijk gebied, hier in deze stad van rijkdom en leegloopers. Hoe noodig is het niel, dat b.v. reeds pp de spoorwegstations, bij aankomst der treinen, de leden van het dames comité voor hel Haagsche Station- werk, onervaren meisjes en jonge vrouwen waarschuwen voor al te groote lichtgeloovigheid. Hoe ook van overheidswege geijverd wordt tegen het kwaad, de ervaring wijst uit, dat jaarlijks nog onnoemelijk vele in den val loopen, die door gewetenlooze lieden uil winstbejag wordl uitgezet Daarom mag met des le meer vol doening gewezen worden op T werk, hier aan onze beide groote stations verricht, en met zoo grootcn ijver en succes (blijkens het jongste jaarver slag) ondernomen, door den Nederl. Vrouwenbond tol verhooging van l zedelijk bewustzijn. En liet kan niet genoeg worden aangeraden aan alle joiige vrouwen, die voor een betrek king of wat ook naar Den Haag ktf* men. zich tot «leze, altoos op het slation aanwezige dames, te wenden, wanneer zij geen bekenden of familie hier hebben- deze dames zijn voor zien van ceii gecl-wil initiaal, hetzij als baild om den arm, hetzij als in signe op de horst gespeld. En overi gens is het adres van het vriendelijk Tehuis van het comité Naaldwijk- schestraat 35, waar de ijverige, hulp vaardige directrice mej. Van Malsr sen ieder, die zich aanmeldt, met raad en daad hijstaai. Hoevele voor zich zeil' en de maatschappij verlo renen. zouden niel zoover gevallen zijn, waren zij le juister lijd maar goed en betrouwbaar ingelicht ge weest, omtrent het milieu en den aard der heirekking, die zij hier von den Want voor wie niel lui is eri werken kan, en fatsoenlijk haar brood verdienen wil, is hier plaats genoeg, getuige de Haagsche dames, die met elkander niet hoóge looncil en vrij gevige bepalingen eoneurreeren om maar goed vrouwelijk personeel le verkrijgen. Want I Haagsche dienst bode vraagstuk Maar daarover eens een volgende keer. Ook hierbij is vraag en aanbod overheerschend van invloed; liet eerste is hier enorm, van hel Iwrede zoo goed als niets te bespeuren. Juist andersom dan bij hel scherpe conflict, dal thans hier een gedeelte der arheidersweïehl in rep en roer zet. Sinds geruimen lijd was een slaking uitgebroken onder de stratenmakers, die gedeeltelijk is bijgelegd. Doch een deel der stakers liQudl vol, en bemoeilijkl thans de werkwilligen op alle mogelijke wijzen. En zoo kan men \s morgens en des avonds ettelijke automobielen, waar in de werkwilligen van en naar huis gebracht worden, geëscorteerd door een dichten drom van poïilic-agen- ten op rijwielen, en agenten naast dc chauffeurs, in vlugge va,art door de stralen zien rijden. En daarom heen een zwerm stakers, eveneens op rij wielen, dreigementen uitend, vloe kend en hoonend, en. als zij er kans toe zien, mei stcenen werpend. Reeds werden enkele door glasscherven ernstig gewond; maar van toegeven is geen sprake. Wat dc stakers willen is meer loon. nu ook de firma, die het stratenmaken jaren achtereen bij inschrijving van de gemeente heeft gekregen, n groolerc som dan vroe ger ontvangt. Loopl hel werk mede, dan wordt wel soms l' 30 per week gehaald, maar niel altijd wordt gewerkt, in elk geval is het pijnlijk aan le zien, hoe scherp het conflict Zich thans heeft toegespitst. Kapitaal en arbeid, hoe konden zij. behoorden zij althans ten zege van allen saam te gaan; en hoe vaak zien wij er 't tegendeel van. HAGEMAX. Een dierenbende. Te Hengelo O.) werd hij de politic herhaaldelijk aangifte gedaan van ver schillende diefstallen, o. a. van rijwielen, rijwicllantaarns. kippen, eenden, konij nen, waschgoed, enz., waarvan dc da ders niet werden ontdekt. Thans mocht liet de politie gelukken de daders te vin den. Zij bleek te doen te hebben met een dievenbende, bestaande uil drie per sonen, genaamd B. S., II. J. A. K, en J. W.. allen fabrieksarbeiders te Hen gelo (O.) Eerstgenocmcle vertoeft in de strafgevangenis te Groningen; de beide anderen hebben, mei achterlating van hunne gezinnen, de wijk genomen naar Üuitschland. Verschillende van bedoelde diefstallen afkomstige voorwerpen zijn door de politie in beslag genomen. De Ueiresteltyke Gymnaatlekuitvoerlng te Vlissingen. De Vlissingsche Turnvereeniging heeft Woensdagavond haar vijftien jarig bestaan herdacht met een eere avond, welke uitstekend slaagde, en waarop de voorzitter, de heer .1. fl. Meijer, dank bracht aan allen, die medewerkten lol hel welslagen van 'I Turnfeest le Vlissingen. inzonder heid aan H. M. de Koninging Moeder en den Commissaris der Koningin, die medailles schonken. In verband niet dit jubileum had Donderdag le Vlissingen de gewes telijke uitvoering van het gewest Zee land van het Nederlandsch Gyninas- liekverbond plaats. Reeds le 8 uur begonnen de vereenigingswedstrijden, terwijl later in den morgen een op tocht plaats had en de repetitie van de algemeene oefeningen Des middags, loen alle gezelschap pen, 21 in aantal, waaronder één uit Selzaete (België:, aanwezig waren, werd een werkelijk fraaie optoehl ge vormd, die door een deel der slad naar het stadhuis trok, waar de offi cieel e ontvangst dooi* het 'gemeente bestuur plaats had, waarhij 't woord werd gevoerd dopr den burgemeester, den heer jhr. mr, A. A. van Doorn van Koudekcrke, den voorzitter van het gewest, den heer Herman Snij ders, den voorzitter van hel verbond, den heer Joh. Heijncn uil Scheve- ningen en den voorzitter der rege lingscommissie, den heer II. Geel hoed. Na Terugkomst op het feeslterrehi hadden de algemeene oefeningen plaals, welke mede, dank zij het prachligé weder, een groot succes luidden en dal ook ten volle verdien den Zij werd door bizonder veel be- belangslellenden bijgewoond Bij de prijsuildeeling deelde dc bondsvoorzitter mede, dat de heer H C. Rcijbering uil Middelburg de cenigc turner uil Zeeland was. die de oefeningen, bedoeld hij art 70 der mililiewet, hij de jongste wed- slrijden le Amsterdam volgens eisch uiI voerde en wensehle lie.m daarmede geluk. Verder werd medegedeeld, dal. wal betreft vereenigingen of af- deelingen de prijzen als volgt wer den behaald: - v le ..I1 Dl Bergen-op Zoom2e Prins Hendrik Breda; 3e „Ons Huis Middelburg; le „Kracht en Vlugheid Bergen-op-Zoom: 5e ..SI - Quadratus Bergen-op- Zoom; (ie „Y.Z.O.S.. Ierseke7e „Vlissingsche Turnvereeniging; 8e „Olympia", Tho len, en 9e „Volharding", Souburg. De volgende dames-afdcelingen of vereenigingen waren prijswinsters: „Juliana Vlissingen, en „Hygiëa Bergen-op-Zoom, beide le prijzen; „Volharding", Souburg, 2e en „Achil lesMiddelburg, 3e prijs. De bondsvoorzitter hield een rede, waarin hij ,dc uitvoering ten zeerste prees. De heer Snijders, voorzitter van het gewest, bracht bizondere hulde aan den technisehen leider, den heer de Graaf uil Middelburg, zulks onder donderend applaus van de turnzuslers en broeders. Met een drietal concerten op open bare pleinen werd de feestdag be sloten: Drink watervoorziening op Walcheren. Door dc Commissie uil Gedep Stalen van «Zeeland, helasi mei de voorbereiding van de drinkwater voorziening op Walcheren, is aan dc gemeentebesturen van dat eiland u schrijven gericht, waarin de Com missie haar voldoening uitspreekt, dal de bijcenkoms! pp Donderdag 7 dezer bezocht was door een honderd tal vertegenwoordigers van op één na alle gemeenten op Walcheren, waardooi; de indruk gewekt is, dal men algemeen bereid was samen le werken tot het doen instellen van H volledig onderzoek naar de mogelijk heid van afdoende watervoorziening van hel geheele eiland. Naar aan leiding daarvan verzoekt de Commis sie aan de gemeenteraden voor le stellen een bedrag van ten hoogste vijf cent per inwoner op 1 Januari j.I beschikbaar te stellen, ten einde dil onderzoek le kunnen, dücn plaats hebben. De Commissie vestigt er de aandacht op, dat deze bedragen hij lol slandkoming der waterleiding aan de gemeenten worden terugbetaald. Mei liet oog op dc nadering van de vergadering der Staten van Zeeland, waarin 'n aanvrage van gelijke strek king zal moeten worden aanhangig gemaakt, zou de Commissie er prijs op stellen vóór I einde dezer maand met de beslissingen der gemeentera den te worden in kennis gesteld. De leden der Commissie verklaren zich gaarne bereid in de raadsvergade ringen de zaak nader toe ie lichten. Gebruik Tan qultanttezegel». Hen fabrikant had de gewoonte van de teruggekomen onbetaalde post- kwitantiën de kwitantiezegels Ledoen afweeken en deze daarna opnieuw le gebruiken. Somwijlen werd de da tum, op deh plakzegèl gesteld, ver- 1 anderd. Vervolgd wegens overtreding der Zegelwet sprak de rechtbank te Breda hem vrij. Hel gerechtshof te 's-He r to genbose h ver n icli gde e v en wel het vrijsprekend vonnis en veroor deelde den fabrikant Lot drie geld boeten, ieder van twee gulden. Over wogen werd, dal een plakzegel ge zegd moet worden te zijn ..gebruikt in den zin der wet, zoodra op of over dil zegel, geplakt zijndc?,!op de kwitantie en voorzien vail dateering, de handleekening van den schuld - cischer met inkt is geschreven. Al kan, volgens I gerechtshof, worden aangenomen, dal hij den beklaagde, I geenerlei bedoeling om le fraucleeren heeft voorgezeten, en al is pok do fiscus door hetgeen beklaagde deed, I feitelijk niet benadeeld, omdat de be klaagde de onbruikbaar geworden plakzegels bij den ontvanger legen 1 nieuwe plakzegels had kunnen in wisselen, zoo wordt daardoor loeh de strafbaarheid niet opgeheven Gebruik das nooif ten /weeden male kwilanliezege.lsdoch wissel ze bij den ontvanger der registratie in. Burgerlijke Stand van Zierikzee. Geboren: 15 Mei. Een dochter van J. A. Quist en M. M. Kristelijn. 18 C. Jongmans en A. A. M. J. Paulussen. Gehuwd: 20 Mei. S. Saaman, 27 j., j.m.. en W. van deo Hoek, 31 jj.d. Als levenloos aangegeven: 16 Mei. Een zoon van J. J. II. v. d. Velde. Overleden: 1-S Mei. Jan Versteeg. 71 j,, weduwnaar van M. cle Graaf. V E R B E T E R I N I.. In de advertentie van den heer D. I'\ Wüüman, geplaatst j.I. Woensdag stond in een gedeelte der oplaagVorstenlanden fijne 2 cts. sigaar, dit moet ijjn fijne 2',, cts. sigaar. Diructie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 2