ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 22 Mei 1914. EERSTE BLAD. RECLAMES. NIEUWSTIJDINGEN. (Z lerlkzeesche C o u r a n t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers cent. Voor het buitenland, verzending ééna per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 70ste JAARGANG, No. 9546. Directeupi A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur A. FRANKEL. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 cta., meerdere regels 10 ets. Bjj abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk vóór 2.30 ure. Dit nummer bestaat uit drie bladen. 1-5 regels 75 ets. Elke regel meer 15 ets. Voor eerste klis piano:1 KUNSTSPELenELECÏR'. PIANO'S. VLEUGELS r.HEI ADRES apr^KESSELS'KON,FABRIEK. TILBURG VRAAGT CATALOGUS - OOK TfUMUmF TUHIS De BURGEMEESTER der gemeente Zierikzee Gelet op een schrijven van den Commissaris der Koningin in Zeeland van 19 Mei j.l. A no. 1980, 3e afd. M.; Brengt ter kennis van den zeemilicien-verlof ganger dezer gemeente van de lichting 1912, IZAK HENRICUS PEUTE, dat hij, ingevolge Koninklijk besluit van 10 December 1913, no. 32, wordt opgeroepen, om op den 10 Augastas 1914, voor den tijd van vijf weken voor herhalingsoefeningen in werke- lijken dienst te komen, waartoe liy zich op ge noemden datum moet aanmelden te Amsterdam in de Marinekazerne. Genoemde verlofganger wordt daarom gelast om, voorzien van de hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven kleeding- en uitrusting stukben, van zijn zakboekje en van zijn voor vertrek afgeteekenden verlofpas^ zich op boven- genoemden tijd en plaats bij zijn korps te be vinden, zullende hij by niet-voldoening aan deze oproeping voor den werkelijken dienst, als deserteur worden behandeld, zoodra hij als zoo danig op last van den Minister van Oorlog is afgevoerd. Zierikzee, den 20 Mei 1914. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de PAARDEN MARKT in dit jaar zal gehouden worden op Woensdag den 3 Juni e.k. en dat op dien dag tevens de gewone MARKTDAG zal worden ge houden, in plaats van op Donderdag daaraan volgende. Zierikzee, den 22 Mei 1914. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. P. DE VOS, 1.° Secretaris. Algemeen Overzicht. De jeugdige staat Albanië heeft van zijn oprichting af met ernstige moei lijkheden te worstelen. Eerst barstte in Epirus, dat door de Mogendheden aan Albanië was toegewezen, n op stand uit, die door Griekenland hei melijk ondersteund werd. Althans tal van Grieksche soldaten en officieren hadden zich bij de opstandelingen aangesloten. Gelukkig is nu met de leiders van den opstand een over eenkomst gesloten, die aan de on lusten een einde zal maken. Voorts heeft de Minister van Oorlog, Essad Pasja in het geheim een beweging op touw gezet. Hij heeft maar niet kun nen verkroppen, dat men hem niet indertijd tot Koning van Albanië ge kozen heeft. En nu trachtte hij langs slinksdhen weg tot zijn doel le ge raken. Hij speelde dubbelspel, was vriendelijk en voorkomend tegenover den Vorst, dien hij de kroon had aangeboden, maar poogde levens diens gezag op allerlei wijze te on dermijnen, ja af te breken. Toen de geslepene Essad Pasja bemerkte, dat /.ijn dubbelhartigheid door den Vorst doorzien was, vormde en versterkte hij een lijfwacht. Maar zijn huis werd platgeschoten en hij zelf, na de witte vlag geheschen le hebben, zag zich genoodzaakt zich over te geven. Hij werd naar een Ilaliaarisch oorlogs schip overgebracht, dat naar Brindisie heeft koers gezel. Alvorens in vrijheid le zijn gesteld, heeft hij een verklaring onderteekend, waarbij hij zich ver bindt zich niet meer met de buiten- landsche en binnenlandsche aange legenheden van Albanië te bemoeien. In het Engelsche Lagerhuis heeft t bij de beraadslaging over de derde lezing van l Home Bulc-ontwerp 'voor Ierland geducht gespookt. De oppo sitie vroeg bij den aanvang van de discussie van Minister Asquith naar de voornemens van de regeering ten* aanzien van de in uitzicht gestelde wijzigingswet. De Minister antwoord de, dat de regeering die wel bij het Hoogerhuis zou indienen, en dal, na dat zij in genoemd staatslichaam be handeld is, zij aan liet oordeel van het Lagerhuis zoii onderworpen wor den. Maar hij weigerde pertinent le zeggen, uit welke bepalingen 't wets- ontwerp bestond. Hierover was de oppositie ten zeerste ontstemd. Zij verklaarde, dal de gedragslijn, die de regeering in deze volgde, een be- leediging voor het Lagerhuis was. En bij monde van Bonar Law voegde zij den Minister toe, dat het onder deze omstandigheden tot niets diende om over Home-Rule te beraadslagen. Zij liet zelfs den unionist Campbell, die een voorstel lot verwerping van 'l wetsontwerp wilde toelichten, niet aan liet woord, maar riep voortdu rend „verdagen, verdagen En in weerwil, dat dc voorzitter de lawaai schoppers lot hun plicht riep, gin gen deze voort met hun aanhoudend geroep: „verdagen, verdagen Hier op schorste 'de voorzitter de verga dering, en verliet onder luid gejuich van de oppositie den,presiclialen zetel. Gevraagd werd in hel Engelsche Lagerhuis of het waar was, dal de Nederlandsche matrozen, die teTam- pico de petrolcumbroniien bewaak ten, door de opstandelingen verwij derd zijn geworden, en of door hen de Kamer van Koophandel ont bonden is. De Minister van Buitenlandsche Zaken, Grey, antwoordde, geen be richt omtrent het verwijderen van Nederlandsche matrozen ontvangen te hebben. Wel is door de Amerikaan- sclie regeering bij Carrauza telegra fisch aangedrongen een einde te ma ken aan de geldafpersingen. De Koning en Koningin van Dene marken zullen heden uil België in ons land komen, en in Amsterdam door onze Koningin en Haaf Ge maal officieel feestelijk worden onl- vangen. Groote toebereidselen zijn voor "n waardige ontvangsl gemaakt geworden. Het Vorstelijk Echtpaar zal vervolgens Rotterdam en Den Haag bezoeken. NEDERLAND. 's-GRAVENHAGE. Dinsdagavond laat is de rechercheur van politic Blonde op den hoek van de Haag- scheslraat en de Getsche straat le Scheveningen bewusteloos gevonden met een messteek in de borst, die is afgestuit op het borstbeen, en een wond aan het hoofd, blijkbaar toege bracht met een zwaar voorwerp. De verwonde is buiten levensgevaar; hij heeft nog geen inlichtingen kunnen geven. Men denkt aan een wraakne ming. De rechercheur werd gevonden door een chauffeur, die onmiddellijk dc politie waarschuwde. Deze telefo neerde den eersten hulpdienst, welke hem per auto overbracht naar hel Gemeenteziekenhuis. In den loop van den nacht is Blondé tot bewustzijn gekomen, maar hij kon nog geen geregeld relaas doen van hetgeen was voorgevallen. Men heeft dicht bij de plaats, waar B. bewusteloos werd aangetroffen, 'n revolver gevonden, die herkend is als de dienstrevolver van den recher cheur, waarom vermoed wordt, dal Blondé, onverwacht aangevallen, nog zijn revolver getrokken heeft, maar dien niet meer heeft kunnen afvuren. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE, 22 Mei. Gisteren- avond begaven wij ons naar tie Bali, teneinde in de aldaar sedert eenige dagen opgerichte schouwburgtent „Triumphus Crucis", een drama uit tie Christenvervolgingen ten tijde van Nero, door de Nieuwe Nederlandsche Tooneelvereeniging te zien opvoeren. De tent ziende, zou men kunnen wanen zich reeds in den goeden ker mistijd le bevinden. En waren nu, nraar de bezoekers en bezoeksters in glooien getale op- J gekomen, dan zou voor die waan eenige ruimte zijn geweest Maar jammer, driewerf jammer, liet publiek was schaars opgekomen. 1 En het had dilmaal bepaald onge- lijk te huis le zijn gebleven. Want zoowel hel boeiend, in span- ning houdend stuk als het magni- j fique spel en samenspel hadden een stampvolle schouwburgtent verdiend, i Nu was het, alsof wij voor ons zagen een mooie gedekte tafel, prij-- kend met de heerlijkste gerechten, 1 waaraan evenwel de gasten om zich aan die gerechten te goed le doen, ontbraken. Maar het publiek, dat er was, heeft genoten, ja volop genoten. Na elk tafereel daverde de tent van dc geestdriftige toejuichingen. Geen wonder! Gevoelvol en con amore werd het j stuk gespeeld. Voornamelijk de heer Belmonte, die de sympathieke maar moeilijke rol van Claudius Felix, Lydia's vader, vervulde, was meesterlijk in zijn tem peramentvol spel. Hij, de veteraan op looneelgebied, sleepte mede. Ook dc rol van Lidia was in uit nemende handen. Zij gaf beschaafd, mooi spel le zien. In liet algemeen kan van de op voering van dit drama getuigd wor den, dat zij een succes is voor dc nieuwe uit flinke krachten beslaande Nederlandsche Tooneelvereeniging. Hedenavond zal „Triumphus Cru cis'' nogmaals ten looneele worden opgevoerd. Moge de schdffWbfrrgtenl dan beter bezet zijn. Zaterdagavond zal „O, die bios copen", een kluchtspel in drie be drijven, worden gegeven. Zondagavond zal ..Paljas' worden opgevoerd en Maandagavond „Die malle Oom Biedochon In al deze kluchtspelen zal door den heer Delmonte de hoofdrol ver vuld worden. Cursus Handelsavondschool. Blijkens achterstaande advertentie is er gelegenheid zich voor den nieu wen cursus van de Handelsavond school aan le melden. Jongens en meisjes, die den leef tijd van 14 jaren hebben bereikt en j dc lagere school hebben afgeloopeil, I kunnen zich bij den directeur, den I lieer A. Vcrhage. aanmelden. Hoetij zorverbond. De liefdadiglieidsbijeenkomst alhier door het sub-comité van het hoefijzer- j verbond gehouden, heeft na aftrek der onkosten f' 132,98 opgebracht. Ter wille van de omstandigheid, dat onderscheidene ingezetenendie de i liefdadigheidsbijeenkomst niet hebben kunnen bywonen, aandrang gevoelen i iets te offeren voor het lofwaardig doel, i dat 't sub-comité van 't hoefijzerverbond zich voor oogen stelt, hebben eenige jonge dames zich bereid verklaard alsnog met een Ijjst bedoelde ingezetenen 1 te bezoeken. Paard op hol. Hedennamiddag sloeg een hit, ge spannen voor een tilbury, waarin 2 personen gezeten, waren, op hol in de Lange Nobelstraat. Na eenige averij toe gebracht te hebben aan de woning van den heer P. op St.-Antonie'sdauo, werd het daar ter plaatse gegrepen. Het dier zelf had eenige verwondingen opgeloopen, terwijl de inzittenden met den schrik vrij kwamen. Een wonder mag het genoemd worden, dat het ongeval in deze drukke straten zoo goed is afgoloopen. NOORDGOUWE. De 86-jarige NV. v tl. B. heeft in een booze bui zich Woensdagnamiddag in den regenbak laten zakken. De mede-bewoners der Konijershuisjes, die leven 'in den re genbak hoorden, riepen spoedig hulp in en de oude sukkel was spoedig op het droge gebracht. Of het de vrouw ernst was om zich van het leven te berooven, wordt be twijfeld, te meer daar er maar wei nig water in den bak was. NIEUWERKERK, 22 Mei. Heden- namiddag, te ongeveer half één ure, werd de brandklok geluid om de brandweer op te roepen tot blus- sching van een brandje op de hof stede „Steenzwane'A bewoond door den heer K. Steur. Een hooischelf was in brand geraakt (naar men zegt, weder door 'n spelend jongetje!) en dreigde ook de nabij staande vee stal en schuur aan te steken. Ge lukkig kon door de eendrachtige samenwerking der spuitgasten en andere helpers de brand tot den hooislapel beperkt blijven. OOSTERLAND, 22 Mei Door het muziekgezelschap „Oosterland's Fan fare is de motorboot van den heer G. G. Hartog afgehuurd, ten einde de reis te maken naar liet concours le Barendrecht op 1 Juni (2e Pinkster dag) a.s. Tevens zal gelegenheid be- )staan tot vervoer van passagiers, die daarvan gebruik wensehen le maken. STAVENISSE, 21 Mei. Toen heden voormiddag de 16-jarige schilders- kneclil J. C. T. met een spirituslamp bezig was liet verfwerk aan een wo ning af te' branden/ geraakten door de een of andere omstandigheid zijn bovenkleeren in brand. Door zich op den grond te rollen, trachtte hij de vlammen le dooven, wat evenwel niet gelukte. Gélukkig kwamen er 'n paar voorbijgangers, die liemdeklee- ren van hel lijf rukten, waardoor grootere onheilen werden voorko men. Met verbrande bovenkleeren en gezengd haar kwam hij er af. ST.-ANNALANI), 22 Mei. Een groote menigte, waaronder de jeugd sterk vertegenwoordigd was, wilde Dinsdagavond liet genoegen niet mis sen om den troep soldaten le zien, die van Bergen-op-Zoom komende, zouden overnachten op de hofstede van den heer J. Groenewege. Velen waren hun te gemoet gegaan tot onder Oud-Vossemeer en met hen medc- geloopen tot onder die hofstede, wel ke onder St.-Maartensdijk ligt. Geen wonder, dat de soldaten na zulk een marsch er erg vermoeid uitzagen, doch bij den heer Groenewege moeten ze 'n goed onthaal gevonden hebben. ST.-M AARTEN SDI J K. Door de vereeniging „E.M.M" zal dit jaar afgeweken worden van de wijze, waarop in vorige jaren de dag van de Paardenmarkt werd opgeluisterd. Het traditioneele ringsteken zal ver vangen worden door 't mooiste voor brengen van 'n aangespannen paard, in stap en in draf. 7 deelnemers gaven zich reeds op; nog meerderen zijn welkom. Niet- leden der vereeniging kunnen tegen betaling van één gulden aan den wedstrijd deelnemen. Een jury, bestaande uit mannen, die op 't eiland Tholen naam hebben als keurders van paarden, zal be slissen, wien de drie uit te loven prijzen ten deel zullen vallen. De vereeniging besloot om dit jaar jniet het initiatief te nemen tol liet ontsteken van een vuurwerk op den ia vond van dien dag. Zij heeft ditmaal al haar krachten geconcentreerd op het doen welslagen* van bovenge- noemden wedstrijd. Mochten de in gezetenen toch weer vuurwerk ver langen, dan wenschte de vereeniging dit jaar zulks liever over té laten aan particulier initiatief. ST.-MAARTENSDIJK, 21 Mei. In de gisteren gehouden vergadering van ingelanden van den Muijépolder werden vastgesteld de rekening over het dienstjaar 1913/14, en de begroo- tingen voor den dienst 1914/15. Het dijkgeschot werd bepaald op f 15 per H A. Wegens periodieke aftreding van den heer G. C. de Wilde als gezwo rene werd de volgende voordracht opgemaakt: 1. G. C. de Wilde (aftr.); 2. W. Manneke, en 3. P. Quaak. In de gisteren gehouden ver gadering van ingelanden van het waterschap St.-Maartensdijk werden vastgesteld de rekening over 't dienst jaar 1913/14 en de begrooting voor den dienst 1914/15. Wegens periodieke aftreding van den heer A Geluk als dijkgraaf, werd de volgende voordracht voor dijk graaf opgemaakt: 1. A. Geluk (aftr.); 2. C. Gaakeer; 3. Jb. Mol, en-.wegens de periodieke aftreding van den heer C. Gaakeer als gezworene de volgen de voordracht: 1. C. Gaakeer (aftr.); 2. J. Bastiaanse; 3. W. Kloet Az. Na breedvoerige discussie werd met bijna algemeene stemmen besloten tot het maken van een binnenberm aan den zeedijk van den Noordpolder over een lengte van ongeveer 800 M. Voor geheele rekening van den polder zal weder pl.m. 1000 M. grint weg worden aangelegd, en op verzoek van particulieren, welke aanboden de benoodigde grint voor den aanleg per as zelf aan te voeren, ongeveer 2000 M. Één dier aanvragers werd toegestaan slechts de helft der be noodigde grint zelf aan te voeren. Ingekomen waren twee verzoeken van den heer Potter, watermolenaar. Het eerste betrof ontheven te mogen worden van de verplichting om dc hoofdwaterleiding schoon te maken. In de plaats daarvan bood Potter aan, het verrichten van werkzaam heden aan den molen, als: teerwerk, verfwerk, zeilen herstellen, enz. Het tweede verzoek hield in een nieuwe schuur bij den molen te willen bou wen. waarvan de kosten hoogstens f 600 zouden bedragen. Potter bood aan van deze bouwsom 4 °/o rente te willen betalen. Op beide verzoeken werd gunstig beschikt. Aan de op te richten Naamlooze Vennootschap Waterleiding - Maat- schapp Tholen" werd concessie ver leend tol liet leggen der buizen. Het dijkgeschot werd voor de ver schillende polders per H A. bepaald als volgt: Oudeland f 17,50; Middel land 1 12,50; Noord f 16; Uiterst- Nieuwland f 12,50; Ravensoord f 9; GGroote en Kleine Landekens f 9; Slabbecoorne f 23Molen f 24Pluim- pot f 9; Vroonlanden-Waterschap f 1; Vroonlanden, 4 polders f 1. SCHERPENISSE. Door de leden der schietvereeniging „Prinses Juli ana" is besloten om op Dinsdag 2 Juni (2e kermisdag) een schietwed strijd te organiseeren. Onder de le den circuleert een lijst om gelden in te zamelen tol aankoop van eenige prijzen, terwijl de burgemeester D. Kleppe, beschermheer der vereeni ging, een zilver vergulde medaille heeft toegezegd, A. C. Polderman, arts, een zilveren en J. Duinhouwer een brons-verzilverde. Toen de landbouwersknecht van I. H. alhier met zijn paarden, die voor een mestwagen gespannen wa ren, de hofstede wilde oprijden, schrokken de paarden, waardoor alles in de sloot terecht kwam. Be houdens wat materiale schade liep alles goed af. Alhier doet zich een geval van roodvonk voor ten huize van de wed. J. Muller. - Gedurende eenige dagen zijn alhier een paar man bezig om ae haven uit te baggeren en den modder naar de z.g. schorren te brengen. Ofschoon dit ieder jaar gebeurt is het toch telkens hard noodig, aange zien er tengevolge van het diepliggen der schepen ruggen ontstaan, waar door het vertrek der schepen zeer vertraagd wordt. Melden we verleden jaar, dat alhier de ruspen de kool bijna of geheel opvraten, thans schijnen ze het vooral voorzien te hebben op de kruisbessen, althans in de ver schillende tuinen staan de bossen ge heel of ten deele ontbladerd, waar door de vrucht niet tot rijpheid kan komen, maar geheel verdroogt. WISSENKERKE In de dezer da gen gehouden vergaderingen van in gelanden werden a. herbenoemd lot dijkraadsleden in den cal. polder Anna Friso, de heeren Adr. van der Maas, J. iVer- hulst en H. J. Leendertse;

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 1