DIE «JONG'S Ingezonden Mededeelingen. Chocolade -Tabletten merk regina Telegrafisch Weerbericht nauwkeurig onderzoek onderworpen had, maar daarin.niels had gevonden, dal gewijzigd behoefde te worden. De heer AV. de Crane zegl. dal hel zijn aandacht heelt gelrokken, clal bij artikel 1 dei* wet als I doel der Maatschappij is aangegeven „hel bevorderen van algemeen volksgeluk naar de beginselen van den Chrisle- 1 ijken godsdienst". 11ij kan niet aan nemen. dat er één godsdienst be staat, die niet hetzelfde doel zou be oogen. Moge ook onderling groot verschil in de opvatting van sommige geloofspunten bestaan, bij allen toch geldt toch als principe: Zoo goed mogelijk te leven en zijn plichten le vervullen. Over art. 1 ontspon zich eenige dis cussie. Algemeen was men van ge voelen. dat het Departement geen voorstel lot wijziging van artikel 1 moest indienen. Allicht zou een der gelijk voorstel een strijd legen het Nut kunnen ontketenen, hetgeen niet wenschclijk geacht werd. Bij de omvraag kwam ter sprake het ter visie leggen van de rekening der Spaarbank in één der vertrekken van hel Spaarbankgebouw. De secretaris, mr. Pleyle deelde mede, dat één der bestuurders van de Spaarbank daartégen bezwaren had geopperd. De vergadering was van oordeel, dat het Spaarbankgebouw aan het Departement toebehoort, zoodal de vergadering hel recht heeft de reke ning der Spaarbank daar lei' visie der leden te leggen. Wenschclijk werd 'l geacht deze aangelegenheid Ier sprake te brengen, als l bestuur der Nulsspaarbank ter vergadering aanwezig is. Niemand het woord verder ver langend, sloot de voorzitter de ver gadering. De kanonneerboot ,,Bulgia'die gisteren met de torpedobooten ,.Mak- jaw" en „Christiaan Cornel is" in de haven gemeerd lag, is heden naar XI i ssingen verlro kken. Verbetering. Bij de stierenkeuring le Nieuwer- kerk werd mede de eerste prijs toe gekend aan ...lohan van den heer Frans Kik le Nieuwerkerk. In ons blad van .Vrijdag stónd abusievelijk 2de prijs. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN bij 's Rijks Kustverlichting te West-Schouwen, gedurende de maand April 1914. In deze maand viel alhier in 5 regendagen 30 m.M. regenwalcr, le gen 8 regendagen mei 32,8 m.M. wa ter in dezelfde maand van hel vorige jaar. De luchtgesteldheid was: verschil lende korte tijden tol dagen samen getrokken), 7 dagen helder; 10 dagen iicht bewolkt; 1 dagen half bewolkt; 8 dagen zwaar bewolkt en 1 dag be trokken*. De windrichting was: 3 dagen X.. dagen N.-O.; 5 dagen Oost; 2 dagen Z.-O.; 1 dag Z 3 dagen Z-\\ 9 dagen AV.; 2 dagen N.-AY. Het stormsein stond 113 uren of ruim 11 o etmaal bij. ZONNEMAIRE, 19 Mei. De 80-jarige P. v. 't N. alhier, gezeten op een vee wagen, had hedenmorgen het ongeluk een klap te krijgen tegen een scheenbeen van een der voor den wagen staande paarden. Ernstig gewond werd hy, nadat dr. Ittman een voorloopig verband had aangelegd, met den ziekenwagen naar 't ziekenhuis vervoerd. De in voorraad zynde verbandmiddelen van 't ziekenfonds „Onderling Hulpbetoon" alhier, kwamen nu goed te pas. RENESSE. Naar aanleiding van het feit, dat de kustlichten van de vuurtorens van Renesse en Noordwelle eerlang zullen gebluacht worden, wordt er in de onmiddelijke nabijheid der torens op een hoog duin een yzeren lichtopstand ge plaatst, waarvan de bediening aan écu lichtwachter zal worden opgedragen. Het overige personeel van beide vuur torens wordt of verplaatst of op wacht geld gesteld. De veroeniging voor Vreemde lingenverkeer alhier, die alle moeite doet om het dorp te verfraaien en aan den vreemdeling door het plaatsen van banken gemakken aan te bieden, zag zich in hare pogingen teleurgesteld, doordat Zondagavond eenige opgeschoten knapen uit een naburige gemeente hun vernielzucht bot vierden en een bank totaal ruineerden. Gelukkig dat de politie de daders spoedig op het spoor was, die nu de aangebrachte schade zullen moeten lijden. OOSTKRLAM). 17 Mei. Onder lei ding van zijn ijverigen directeur, den heer X A Hottinga van Zicrikzee, gaf hel muziekgezelschap ..O. F. al- bier gisterenavond zijn eerste zo- iner-conccrl in de muziektent. De opgewekte tonen lokten velen naar het Marktplein, om van de muziek, die ten gehoore werd gebracht, te genielen. Wij hopen, dal „O I ons dezen zomer menigeo aangrimmen avond moge verschaffen. S I -I IIJPSLAXI). 17 Mei. Voorde gelegenheid door het Hijk openge steld om gratis deel tc nemen aan de onder deskundige leiding te hon den schietoefeningen, heelt zich niet één liefhebber aangemeld. YI.1SSINGKN. Aan de gewestelijke uitvoering van hel gewest Zeeland van hel Xcderlanösch Gynlnasiiek- Yerboud, welke op Hemelvaartsdag alhier gehouden wordt, zullen 18 van de 19 hij het gewest aangesloten vcr- eenigingen deelnemen. 01D-YOSSHMHEI», Dinsdagavond was hel ongewone schouwspel te zien van een overtocht te voél van circa 120 soldalen door de Eendracht in de nabijheid van het Neer; de troep trok hei eiland in lol hel houden van oefeningen gedurende den nacht om hedenmorgen om 6 uur weder op dezelfde wijze terug te keeren. (Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 15 regels 75 Cts.; elke regel meer 15 Cts. 30 Cents A&nbostedlngon, Verkooplngen, em. OU WERK EK K, 19 Mei. Bij de heden gehouden aanbesteding voor de lev* ring van 5000 K.G. gersteraeel voor de ver- eeniging rA B" te Ouwerkerk, waren inschrijvers H. A. van de Stolpe, Ouwerkerk, a f3,97M. Dijkman, Nieuwerkerk, I 3,90; H. van Dijke, Zierikzee, a f 3,89. De levering werd aan den tweeden inschrijver gegund. Post en Telegralie. ST.-KIMPS1.AXI). 17 Mei Hoogsl ingenomen zijn de bewoners van de huilen wij ken mei de ingevoerde 2c postbestelling. Ontvingen sommige iiun correspondentie enz. soms niet voor 's middags 3 uur,Allans hebben ze die nu reeds s mórgens 10 uur. Xog vlugger zal dat gaan, wanneer na verloop van een maand, die be stelling per fiets zal geschieden. KERKNIEUWS. Ned. Hen'. Kerk. Aangenomen het beroep naar Sint- Maartensdijk door ds. J. A. Broekeis te Krimpen a/d. Lek. Landbouw en Veeteelt. ANNA-.IACOBA-POLDHR. Door den veearts» Hoogstrate van Zierikzee, zijn alhier 81 varkens legen de vlek ziekte ingeënt. BECHTZAKEN. ZIERIKZEE. 20 Mei. Door de ar- ro li dissemen ts-u-e c h 1 b a n k zijn veroor deeld wegens: 1°. diefstal: .1. de M., 14 jaar, zonder beroep te Zonnemaire, tol plaatsing in n tucht school voor den lijd van één maand; 2°. mishandeling: C. P. X18 jaar, arbeider le Poort vliet, tol 1' 1 boete, subs. 2 dagen hech tenis; 3°. a. opzettelijk en we de rechte lijk eenig goeddat geheel aan een ander toebehoortver nielen, en 1». mishandeling: "I\ K., 18 jaar, en C. If. P.. Hi jaar. heiden arbeiders, wonende te Zierik zee, Xo. 1 lol I' 3 boete, subs, (i dagen hechtenis; Xo. 2 lol I' (i boete, subs. 11 dagen plaatsing in n tuchtschool; 4°. C. van der M 13 jaar, zonder beroep te S!-Philipsland, werd schul dig verklaard aan diefstal en andere feilen en ter beschikking van de Be- Moering gcslcUI. Vrijgesproken: .1 J. de K 48 jaar, broodbakker le Haamsled.e, beklaagd geweest van misha'ndeling. Oponüare Gemeenteraadsvergadering te Tholen, op Dinsdag 19 Mei. Tegenwoordig 10 leden. Afwezig met kennisgeving de hoe ren Hollestëlle en Quisl. Zonder op- of aanmerking worden na opening door den voorzitter de notulen goedgekeurd. De heer Xoske wenschl met het oog op de agenda, n kleine wijziging aan le vragen, lUimclfjk hel laalslr punt en de gasverlichting niet in ge sloten, maar in openbare vergadering Dit verzoek in stemming gebracht, wordt mei li legen 3 stemmen ver worpen. Vóór stemden de hceren Xoske. Wagtho en Van der Stel Daarop worden eenige missiven van Uedcp. Staten, betreffende geno men raadsbesluiten, voor kennisge ving aangenomen. Ingekomen is een schrijven van I bestuur dor Xed. Hcrv. Kerk alhier, waarin, in antwoord op vragen door Burgem. en Welh. omtrent bestrating en prikkeldraad gedaan, hel bericht dal liet van de prikkeldraadspanning niet kan afzien, daar hel gewone nf- heiningsdraad onmiddellijk vernield wordt. Wal de bedoelde bestrating betreft, is hel van oordcel. dal mei wat puinbestorling aan tiet verlangen van Burgem. en AVeth. kan voldaan worden. De heer Xoske zegl vernomen Ie hebben, dal die driehoek grond, waar eigenlijk de bedoelde puin zou ge stori, .kunnen worden, niet van het kerkbestuur is. maar van de gemeen te Indien dit zoo is. dan had spreker er liever bestrating. De voorzitter zegl dit te zullen on derzoeken en kan het voorstel-Xoske gaarne steunen. In stemming wordt dit met algc- meene stemmen aangenomen. Ingekomen is een rekwest van .1 Deurloo Gz. en G Kegge Bz,, waarin zij in opstal of erfpacht aanvragen een strookje gemeente-grond achter hunne woonhuizen. De voorzitter zegl. dal de gebrui kelijke orde is om dusdanige verzoek schriften aan le houden lot de vol gende vergadering. De heeren kuniicii zich dan een onderzoek in loco in stellen, en hij. de voorzitter, zal in- lusschen Deurloo gelasten afbake ning van den door hem bedoelden grond. De heer Van der Stel zegt, dat er werkelijk door den grond al le geven, een mooie verbetering daar lol stand komt. Alleen zou hij de voorwaarde er aan willen verbinden, dat op die erven geen varkenshokken mogen ge bouwd worden. Dit wordt goedgevonden, en het adres aangehouden lot een volgende zitting. De voorzitter deelt daarop mede, dat er twee reclames zijn ingekomen legen hunnen aanslag in den hoof dei ijken omslag van de heeren M. van DuivelKlijke en P. .1 Stoffels. Deze worden in handen gesteld der commissie tol onderzoek. Daarop wordt .door Burgem. en Weth. hel verslag over den locsland der geineenle aangeboden. Op voorstel van den voorzitter zal I den leden tér lezing worden rond gezonden. Daarop slell de voorziller voor. deel Ie nemen in de oprichtingeener waterleiding op het eiland Tholen, in hel maatschappelijk kapitaal daar voor tot een bedrag van I 103.000 en in de reserve van f 10.450 en vraagt of de leden, die al de daar op betrekking hebbende slukken ge had hebben, nog een of ander te vragen hebben. De heer Kegge wenschl enkel zijn slem. die hij altijd tegen deze onder neming heelt uitgebracht, nogmaals le moliveeren. Hij vooi* zich meent, dat hel eiland Tholen voor deze. on derneming nog niet rijp is Hn of de zaak zal reiideeren. dit zal de uitkomst leeren. Achtereenvolgens worden de ver schillende ondcrdeelcn al'deelingsge- wijze aan stemming onderworpen, evenals hel aangaan eener gcldlee- ning groot I' 118.400 mei inbegrip van hel reservefonds. De lieer Kegge slcnide hij al de aIdeelingeii tegen Daarna. Jbu'cugl de voorzitter een •woord van hulde voor de flinke voor bereiding van deze zaak door, de commissie, en voornamelijk door ons commissielid jhr. .I v. Yredenburgli, en deelt mede. dal de plannen der waterleiding nu als het ware gereed zijn. zoo al de gemeenten een gelijk besluit nemen gelijk hier. Hierop volgt de benoeming van u ambtenaar van den burgert, stand, ter voorziening in de vacature F. Xareboul. Gekozen wordt de heer AV. Moclker met 5 stemmen, legen 3 op den heer .I, M. Wagemaker, ter wijl 1 stem in blancö was uitgebracht. De heer Moclker zegl, onder dank aan de vergadering, de benoeming aan tc nemen. Een wijziging in de begrooting voor 1913 wordt goedgekeurd. Daarop volgt de rondvraag De heer Xoske zegt terug te ko men op een vorige vraag, betreffende een gaatje in de betonmuur. Gaarne had hij, dat de wethouder Ilollestellc hier aanwezig was om deze zaak na der toe le lichten. Genoemde héér hcell hein verklaard, dal het gaatje gedicht was; maar spreker meent van niet Hij wekt dc mede-leden op er eens naar te zien daar tol: twee mie na vallend water liet water er nog steeds uitstroomt. De voorzitter belooft een spoedig herstel De heer Wagtho informeert naar hel aantal sleeds beschikbare bedden bij voorkomende ongevallen De voorzitter zegl. dat er twee of drie bedden gereed staan, en vraagt tevens de redenen, waarom de heer Wagtho deze vraag doet. De heer Wagtho zegt, dal hij kort geleden in de couranten las. dal soms in kleine -genteenten bij voor komende ongevallen de getroffenen een tijd op den vloer worden neer gelegd. Dit vindt spreker verschrik kelijk, en 11ij zou dit hier in Tholen niet gaarne zien gebeuren. De voorzitter zegt hiermede vol komen in te stemmen, doch stelt den spreker volkomen hiéromlrent ge rust. Hierna ging de raad in gesloten zitting over ter behandeling der gas fabriek kwestie. Na heropening der zitting deelde de voorzitter tot aller verbazing om trent de gasverlichting niels mede, maar lot aller verwondering bleek, dat de heeren een brug hadden ge bouwd, en wel een brug mei locaal - spoor, waarvoor door het Bijk 1 <le provincie 1 en de gemeente Tho len der kosten zou worden ge dragen Zoo waar nu wordt dé hoop levendig, dat wij in 191.fi een werke lijke brug en een werkelijk spoor voor onze oogen zullen zien. De ge zamenlijke kosten der overbrugging van de Eendracht zullen bedragen 1' 240.000. De gemeente wenschl de bevoegdheid le bezitten lol heffing yan een bruggeld. Hel rijk heeft reeds de toezegging gedaan 1 der kosten te zullen dragen, en heeft tegen de heffing van bruggeld geen bezwaar. TWEEDE KAMER. Zitting van l'J Mei. Ootwerp-Inkomstenbela6ttng. Goedgekeurd werd, overeenkomstig het denkbeeld van den heer Gerritson, art. 64 zoodat nu bepaald is, dat, in gevallen van vermogens heffingen, de aanslag-oommissie gepresidieerd wordt door den oudste in jaren der beide inspecteurs, en in alle overige gevallen door den inspecteurderdirectebelastingeii. De Minister van Financiën had voorat verklaard, geen bezwaar te hebben tegen deze regeling. Voorts werd goedgekeurd het nader door de regeering gewijzigd art. 85a, bepalende, dat indien een navordering in verband staat met na vordering van verraogenbelasting de inspecteur der registratie tevens belast is met de in het hoofdstuk navordering bedoelde verrichtingen van den inspecteur der belastingen. Vervolgens kwam aan de orde de amendementen-reeks van de heeren Fleskens en van Sasse van IJsselt, strekkende om na art. 122 in te voegen een geheel nieuw hoofdstuk tot het leggen van verband tusschen de plaatselijke directe belastingen naar het inkomen en de ryksinkomstenbelasting. De Voorzitter stelde voor, dit amende ment ontoelaatbaar te verklaren. De heer Flieskens verdedigde toelaat baarheid van zijn amendement; hy be toogde, dat het past in het kader van het ontwerp en dat het niets heeft uit te staan met opcentenheffing of met verruiming van het belastinggebied der gemeente. Hy betoogde, dat zijn voorstel alleen beoogt eenheid van belastingheffing door ryk en gemeente te brengen. De Minister van Binnenl. Zaken opperde tegen het amendement constitu- tionneele bedenkingen, omdat daarbij niet slechts wijziging in het aanhangige ontwerp, maar ook in de Gemeentewet wordt gebracht, zonder dat tiet ontwerp is gecontrasigneerd door den minister van Binnenl. Zaken. Met 47 tegen 17 stemmen verklaarde de Kamer daarop overeenkomstig het voorstel van den Voorzitter het amendement ontoelaatbaar Hierna kwam in behandeling artikel 124 betreffende het tarief der vermogens belasting met de daarop voorgestelde arnandementenle. van de heeren Bos c.s., beoogend progressie'in de vermogens belasting in te voeren2e. van de heeren Patyn c s., om van vermogens boven f 60,000 niet f 0,50 maar f 0.75 per duizend gulden te heffen. De lieer Marchant verdedigde breed voerig het amendementBos c.s. ]>e Koningin In West-Friesland. Hel fanfarekorps „Wilhelmina" bc- groelle op I Deulzenhof je M.M mei hel Wilhelmus Op de boerderij werd H M rondgeleid door den heer Zijp en Z. K. H. door den burgemeester. Met veel 'belangstelling werd de gr- (lenksleen van Wouter Sluis bezich tigd en dienaangaande eenige inlich tingen gevraagd. Vervolgens werd n bezoek gebracht aan den stal. aan den dorsch en de varkensstallen Voorgeleid werden stier Jan van <le ..Beemster-Fokverceniging en 9 koeien. Hel hooge gezelschap, toonde in een en ander veel belangstelling I)( autotocht door West-Friesland eindigde le Alkmaar, waar aanslui ting verkregen werd op den gewonen sneltrein van 5.10. Langs den Oudorperdijk werd Alk maar bereikt, waar van alle open bare gebouwen de vlag was uitgesto ken. Reeds lang vóór het vertrekuur hadden duizenden zich langs de Ka naalkade. in de Spoorstraat en op het Stationsplein geschaard, die de vorstelijke familie bij den doortocht luide toejuichten. Aan alle woningen langs den weg. dien de koninklijke auto's haar hel slation volgden, wap perde hel dundoek. Aan den ingang van het station be vond zich de burgemeester, de lieer G Bipping, diode JiOj.iinkli.jke familie begroette Door de met groen ver sierde vestibule begaf hel hooge ge zelschap zich naar de tweede klasse w achtkamer, welke voor de ontvangst in gereedheid was gebracht. De bur gemeester geleidde de vorstelijke fa milie naar het: salonrijtuig, dat vóór <le wachtkamer was geplaatst. In grooten getale drong hel geestdrif tige publiek op bel perron, van waar het koninklijke salónrijtuig werd ge rangeerd naar hel tweede perron, waar bel achter den sneltrein werd aangehaakt. Onder luide toejuichin gen vertrok daarna het koninklijke gezelschap naar Den Haag. TELEGRAMMEN. VGRAVENHAGF. 20 Mei. Tweede Kamer. Voortgezet werd hel debat over artikel 121 be treffende l tarief van dc vermogens belasting. Dit artikel bepaalt, dat van vermogens minder dan f lfiüOO geen belasting verschuldigd is. van ver mogens van f 16000 lot f 30.000 I' l per f 1000, maar vermogens boven I' 30.000 50 cl. per duizend. Op dil artikel zijn twee amende menten voorgesteld, 1°. van den beer Bos c.s. om inde vermogensbelasting progressie in te voeren; 2°. van den lieer Pa lijn c.s. om van vermogens boven I 60.000 niet 50 ct. maar 75 et. per duizend te heffen. De heer Tydeman f bestreed beide amendementen. De heer Vliegen plaatste zich op hel standpunt, dat de inkomens uit kapitaal zwaarder moeten worden getroffen dan het inkomen uit ar beid, en gaf de voorkeur aan bet amendement-Bos boven dat van den beer Patijn. De lieer Dc Monle Verloren was tegen het amendement van den lieer Bos en opperde ook bedenkingen te gen dat van den lieer Patijn. De heer A an Byland drong bij den Minister aan weerstand te bieden aan de verleiding, waarin de voorstellers der amendementen, die eenige meer dere milliocnen zullen opleveren, hem brengen. De lieer Schaper kritiseerde het kapitalistisch standpunt van dc rech terzijde. Na nog eenig debat bestreed de Minister beide amendementen, welke daarna werden verworpen, waarna arlikel 124 ongewijzigd werd goed gekeurd. Benoemd lot ontvanger bij de rijksbelasting te Worknm, de lieer A. Ebbinga, thans le Sl.-Maartensdijk. ZIERIKZEE. Tgd van Hoogwater en van Laagwater. Mei. Maans- ouderdom. H.W. L.W. u. m. u. m. 20. W. 26 voorm. 11.47 5. 8 nam. 5.38 21. 27 voorm. 0. 2 6. 0 22. nam. 0.39 6.22 28 voorm. 0.54 6.47 nam. 1.25 7. 2 23. '29 voorm. 1.39 7.28 nam. 2. n 7.36 24. 30 voorm. 2.16 7.57 nam. 2.41 8. 8 25. M. 2.54 v. voorm. 2.53 8.26 26. nam. 3.16 8.40 2 voorm. 3.29 8.56 27. 3 nam. 3.58 9.15 voorm. 4. 5 9.32 nam. 4.28 9.57 Tyd van H.W. te Dordrecht 3.15 unr later. L.W. 5.30 medegedeeld door het Koninklijk NederI. Meteorologisch Instituut te De Bilt, naar waarnemingen verricht in den morgen ran 20 Mei 1914

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 2