ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 20 Mei 1914. (Z i c r 1 k z e c s c h e C o u r a n t). NIEUW STIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. ABONNEMENT. De abonnementsprijs ran dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijntis voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week. f 10 per jaar bjj vooruitbetaling. 708ts JAARGANG, No. 9545. Directeurs A. J. DE LOOZE Jr. Uitflewer-HoofdredBCteur A. FRANKEL. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets meerdere regels 10 ets. Bjj abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrjjdagsmiddags uiterljjk viiór 9.30 ure. MEXICO. in de Meixeaanschc hoofdstad liep Zaterdag het gerucht, dat Huerta zelfmoord had gepleegd Aldra was ren groote volksmenigte op de heen. onder welke geschriften werden ver spreid ten gunste der opstandelingen. Eerst toen het gerucht ongegrond bleek, werden enkele der versprei ders ingerekend De New-Yorksche correspon dent der Iiölnischc Xeilung heeft uit Mexico van betrouwbare zijde liet be richt ontvangen, dal Huerta zijn af gevaardigden naar de bcmiddclings- conferentie eerst had opgedragen uit sluitend dc kwestie van hel militaire saluut wegens 't incident te Tampico voor bemiddeling vatbaar te verkla ren. Later heeft I)ij er echter in toegestemd de onderhandelingen op hreederen grondslag le voeren en de afgevaardigden medegedeeld, dat hij bereid is, af le treden als de bemid delaars dal voor een oplossing nood zakelijk achten. De diplomaten in de Mexieaansche hoofdstuk overwegen reeds 1 vraag stuk van hel interregnum tot de ver kiezing van een nieuwen president. AMERIKA. Uit New-York wordt aan liet Ber liner Tageblatl geseind: Ridder van Rappard, de Nederlandsche gezant te Washington, heeft zich bij den mi nister van marine Daniels beklaagd, dat de Nederlandsche belanghebben den hij de petroleum-industrie te Tampico, na het innemen van die plaats door de opstandelingen, ge brandschat waren. De minister gaf daarop admiraal Badger bevel, door schout-bij-nacht Mayo een onderzoek te laten instellen naar de klachten van den gezant. Over het bericht van liet landen van Nederlandsche soldaten hij Tam pico deelde Van Rappard mede, dal dit reeds veertien dagen geleden had plaats gehad en 'n geval was zonder eenige beteekenis, dat met de brand schatting in Tampico niet in verband staat. De gezant verklaarde, dat 2 weken, nadat de arbeiders van liet terrein der petrolcum-maatsehappij „Corona" weggehaald waren, de Ne derlandsche kruiser „Kortenaer" t man aan land had gezel om te helpen hij 't regelen van dc petroleumbron. De commandant van den Nederland- schen kruiser had een dekofficicr en drie manschappen uitgezocht, die 'n technische opleiding hebben genoten en die ongewapend en niet in uni form aan land gingen. Van t lauden van troepen is geen sprake geweest Men weet ook niet van een protest der opstandelingen tegen deze zoo genaamde troepenlanding. Deze heeft trouwens plaats gevonden toen de regecringstrocpen nog Tampico be zel hielden. In hel hoofdkwartier van de opstandelingen verklaart men, dal men niets weet van 'n brandschatting door ongeschikte aanvoerders op de Nederlanders te Tampico. ALBANIË. Het juist geteekende protocol der overeenkomst tusschen de Albanee- sche regeering en liet voorloopige be wind van Epjrus kent de volgende voorrechten loe: De gendarmerie in Epirus zal uit de bevolking zelve wor den samengesteld en niet buiten Epi rus worden gebruikt, tenzij de inter nationale commissie van toezicht beslist, dat zulks dringend noodza kelijk is. Volkomen vrijheid van godsdienst wordt toegekend. Dc Grieksche en de Albancesche taal zullen op de volksscholen gelijkelijk worden on derwezen. De Grieksche taal zal wor den toegelaten in de administratie en de rechtspraak in Epirus. De brief wisseling met de centrale regeering le Durazzo zal in het Albaneesch ge schieden. Epirus zal .worden verdeeld in 2 districten met zelfbestuur: Koritsa en Argirokastro. Aan liet hoofd van het bestuur zullen christelijke gouver- neurs staan, benoemd door de Alba ncesche regeering. De twee raden van bestuur zullen worden gekozen bij algemeen kiesrecht. Vermoedelijk zullen de gouverneurs verantwoording schuldig zijn aan dc raden. De verlangens van de bewoners van Cliimarra zullen aan de mogend heden worden voorgelegd De Albancesche regeering zal alge- meene amnestie verleenen. De vrijscharen, afkomstig uil Epi rus, zullen onder de wapenen blijven om onder leiding van hun officieren de kern der nieuwe gendarmerie te vormen. De buitenlandsche vrijwilli gers zullen het land verlaten. De nieuwe staat van zaken zal lot stand komen onder toezicht van dc internationale commissie, die zich naar Cliimarra zal begeven. De uitvoering der genoemde bepa lingen wordt gewaarborgd door de mogendheden. Goedgewapende benden, bestaande uit mohauimedaansche dwepers, hebbeD het dorp Sjak bezet en den kaiinakaixi weggejaagd. (Bazar Sjak ligt op een afstand van 13 K M. ten Noordoosten van Durazzo). Men beeft maatregelen genomen ter - verdediging van de stad. De Italiaansche gepantserde kruiser „Vettor Pisani" is, begeleid door drie torpedoboot-flottiljes uit Durazzo te Walona aangekomen. Terwijl de Italiaansche consul den Italiaanschen commandant een officieel bezoek bracht, kwam een telegram van den Italiaanschen zaakgelastigde te Durazzo, waarin deze, op verzoek van prins Willem en Es9ad pasja bet eskader naar Durazzo terugriep, en wel, omdat de mobammedaansclie opstandelingen op de hoofdstad aanrukken. Het eskader is onmiddellijk vertrokken. Het is Dinsdagochtend tot oen botsing gekomen tusschen de Neder landsche gendarmerie en de lijfgarde van Essad Pasja, wiens huis beschoten is. Het gevecht is geöndigd met de ge vangeneming van Essad. Essad Pasja is gevangen genomen en met zyn vrouw aan boord van het Oostenrtfksch-Hongaarsche oorlogschip „Szigetvar" gebracht, waar hy voor- loopig tot beschikking van de Mbret blyft. RUSLAND. In tie zitting van Zaterdag stelden de Octobristen voor op verschillende hoofdstukken van dc begrooting som men le schrappen tot 'n gezamenlijk bedrag van 708.000 roebel, als pro test legen dc weigering van de re geering om wenschen, door de Doema in 1913 te kennen gegeven, le ver- Kullen en legen de algemeene polilick van 'l ministerie van binnenlandsche zaken. De meeste dezer voorstellen werden met een kleine meerderheid aangenomen. Ten slolle werd een door dc Oc tobristen voorgestelde verklaring aan genomen, waarin o. a. wordt gezegd, dat de Doema het overbodig achl, nog wenschen uit te spreken, nu liet ministerie stelselmatig de wenschen van de wetgevende lichamen igno reert. Zij is van meening, dat de politiek van het ministerie van bin nenlandsche zaken ontevredenheid heeft gewckl in breede lagen der be volking. De wijze, waarop de in de jongste manifesten uitgesproken wil van den Tsaar len uitvoer wordt gelegd, ver hoogt nog de reeds bestaande onte vredenheid. Dal verzwakt de macht van Rus- laiul en zal liet Dijk onberekenbare schade toebrengen. De Doema vestigt derhalve de aandacht der regeering op het gevaar van een dergelijke po bliek Do Tsaar beeft het besluit van de Doema en den Rijksraad, waarbij bet recruten-contingent voor 1914 op 585.000 man wordt gesteld, bekrachtigd. Bark, waarnemend minister van fiaan- ciën, is tot minister van financiën benoemd. ENGELAND. Hudyard Kipling, de bekende En- gelsche schrijver, die zich ook hij vroegere gelegenheden reeds 'n heftig vijand der regeering hecfl betoond, heeft Zaterdag le Tunbridge Wells voor een talrijke vergadering van unionisten 'n rede gehouden, waarin hij opnieuw heftig le velde trok le gen I ministerie-Asquith. Hij ontzag zich zelfs niet dit le vergelijken met een moordenaar, die eens lol hem zeide in een Indisch tuchthuis: „Toen ik eenmapl op den slechten weg was aangeland, kwam ik van dc eene mis daad lot de andere en ten slotte viel een menschenleven aan mijn mis dadige neigingen ten offer". Ook de regeering was het verkeerde pad op gegaan en haar offer was Ulster. Zij heeft een verbond gesloten met de lersche nationalisten, van welke zij nu totaal afhangt en dit verbond houdt zij uitsluitend aan om maar langer aan het bewind le blijven en hooge ministers-traktementen te kun nen blijven opstrijken. Dul Groot-Britapnië gered is, heeft het alleen te danken aan liet leger, dat geweigerd heeft zich in 'n burger oorlog le laten betrekken. En deze onwaardige rede werd door hel unionistisch auditorium met daverende toejuichingen ontvangen! De commissie, die zich io 't Lager huis tot bevordering van den aanleg van den tunnel heeft gevormd, maakt een bericht openbaar, volgens 't welk de vooruitzichten op zulk een tunnel niet ongunstig zijn. De regeering, die den maatregel sedert 9 maanden over weegt, zal waarschyDljjk eerlang haar gevoelen daarover uitspreken na de leger- en vloot-autoriteiten gehoord te hebben. De commissie verwacht, dat de regeering het plan gunstig gezind is en uit zelfs de optimistischn meening, dat in de nieuwe parlementszitting een tunnel-wetsontwerp zal ingediend worden en dat de werkzaamheden reeds in den herfst van 1915 zullen kunnen beginnen. LONDEN, 19 Mei. Het Lagerhuis heeft heden het wetsontwerp op de scheiding van kerk en staat in Wales in derde lezing met 328 tegen 251 stemmen aangenomen. Het ontwerp is nu in drie achtereen volgende zittingen door het Lagerhuis goedgekeurd en zal thans onder de be palingen van de parlementswet aan het Hoogerhuis worden voorgelegd. Verwer ping door bet Hoogerhuis kan derhalve niet meer beletten, dat het ontwerp binnenkort wet wordt. DUITSCHLAND. BERLIJN, 19 Mei. De Rijksdag heeft het voorstel der socialisten om op de begrooting een post van 2.560.000 mark te brengen, ten einde daarmede de ondergeschikte beambten, die in klasse met de postboden te plattelande gelijk staan, etn jaarlijks9be toelage van 100 mark toe te kennen tot het tijdstip, waarop hun traktement met ten minste 100 mark verhoogd zou worden, ver worpen. Bij de bespreking bad de miuister be denkingen van staatsrechtelijken aard tegeu het voorstel geopperd en ook de woordvoerders der burgerlijke partijen hadden zich er tegen verklaard. Van geloofwaardige zijde wordt bevestigd, dat de Rijksdag ontbonden zou zijn, indien het voorstel werd aangenomen. Voor 'l „Landsgericht" stond Maandag terecht de publicist Waltz alias Hansi, wegens hel door hem geschreven boek. „Mon Village' Dc officier van justitie cischte zes maanden gevangenisstraf en 1500 M. boete. I „Landesgericht" verklaarde zich onbevoegd, daar het boek een lands- verradcrlijkc strekking heeft, en ver wees de zaak naar l „Rcichsgerichl". Daarop werd Waltz, overeenkom stig den eisch van den officier van justitie, wegens een poging lol ont- vlichling in hechtenis genomen. Te Hirschberg in Silezië heeft dr. Timme, een leeraar van de hoo- gerc burgerschool, zijn vrouw, die aan een ongeneeslijke ziekte leed en vree- selijke pijn te verduren had, op haar herhaald dringend verlangen dood geschoten. Daarna joeg bij zichzelf een kogel door het hoofd. Hij zelf werd ernstig gewond, maar is nog in leven. Als hij van zijn wonden op komt, zal hij in elk geval het ge bruik van zijn oogen moeten missen. In een beestenspel le Posen wil de een 18-jarige bediende een beer, legen het verbod van den eigenaar, africhten. Hij wilde het dier op een ton laten loopen, toen het hem plot seling aanviel en vreeselijk verhaven- de. Een kunstenmaker loste lal van schoten op den beer, maar 't gelukte niet, hel slachtoffer le bevrijden. Stervende is de jonge man naar 't ziekenhuis overgebracht BELGIË. De kouing eu de kouiDgin van Dene marken zijn Dinadae: te 3 uur 9 aan het Noorderstation te Brussel aaugekomeu, waar ter ontvangst de koning, de koningin, de burgemeester eu andere autoriteitori aanwezig waren. Na eeo hartelijke begroeting inspec teerden de twee souvereinen de eerewacht en bestegen daarna onder de tonen van 't Deensche volkslied de rijtuigen. Saluut schoten knalden en de menigte, geschaard achter een dubbele rij soldateD, juichte de vorstelijke gasten hartelijk toe op den rit naar bet paleis. 's Avonds werd ten paleize een gala- inaaltijd g< geven; de koning en de koniugin van Denemarken zaten aan 't midden der tafel, aan de rechterzijde des koiiiDgs zat de koningin van België, aan de linkerzijde der koningin de koning van België. Onder de genoodigden waren de minis ters, de presidenten van Senaat en Kamer, de leden der hooge magistratuur, burger lijke en militaire autoriteiten. Aan het dessert heeft koning Albert getoost en de koning van Denemarken heeft ziju toespraak beantwoord met een dankbetui ging voor de hartelijke ontvangst en de bewijzen van vriendschap, door België gegeven bij den dood van koning Frederik VIII. Denemarken koestert voor België gevoelens van oprechte vriendschap; de ontvangst den Deenschen souvereinen te beurt gevallen, moge een waarborg zijn dat de betrekkingen tusschen beide landen nog inniger zullen worden. De scbipbreukeliugen van de „Columbian", die uit de eerste twee opgepikte booten gered zijn door de „Franconian" eu de „Manhattan", zijn te Antwerpen aan boord van de „Kroon land" (die ze van de „Franconian" heeft overgenomen) eu de „Manhattan" aan gekomen. De geredden vertellen, dat. zij zich verscheidene dagen met een klein stuk beschuit hebben moeten voeden en maar enkele druppels water te drinken kregen. Dank zij een klein electrisch lampje, dat ééa der schipbreukelingen bij zich had, heeft men op de „Manhattau" een der booten gezien. De gezagvoerder der „Columbian" is zeer ter neer geslagen. Alle geredden zijn evenwel goed gezond. NEDERLAND. GRONINGEN. Alhier werd een juffrouw op straat plotseling aangespro ken door een vrouw van minder gunstig voorkomen, die beweerde, dat de jufFrouw haar broche droeg. Hoewel deze stellig ontkende, hield de bewuste vrouw het vol en drong steeds en al 3terker op teruggave aan. Ten slotte gaf de juffrouw toe, ontdeed zich van haar broche en gaf het de reeds een dreigende houding aannemende vrouw. LEIDEN. Zondagvoormiddag zou de 23-jarige Antoon Cossee uit deze gemeente mef een drietal meisjes 'n fietstocht maken. Zij reden langs den Haagweg even voorbij „De Vink", onder Voorschoten, toen zij achter zich een auto hoorden toeteren. De jonge man, die achter reed, waar schuwde nog het gezelschap goed uil te wijken Nadat 2 auto's waren gepasseerd, wilde hij weder naast de dames rijden, toen hij plotseling door 'n derde auto, die onmiddellijk ach ter de twee andere aankwam, werd gegrepen ën overreden. In hoogst be- denkelijkon toestand werd hij naar hel Academisch Ziekenhuis vervoerd. De auto was afkomstig uit Nizza, en werd bestuurd door den 34-jari- gen Jean Castillo In de auto zat de heer Panageotti Maseano de Calo- ceda, afkomstig uit Soerabaya, met een gezelschap uil Nijmegen. 's-GRAVENHAGE, 19 Mei. Iu de beden gehouden zittiug van de Tweede Kamer was ingekomen een missive van mr. O. J. E. baron van Wassenaer van Catwijck van 16 dezer, houdende kennis- geviug, dat hij op dien dag zijn be- noeinmg tot lid der Eerste Kamer heeft aangenomen eu dus ontslag neemt als lid der Tweede Kamer. ROTTERDAM. Een inspecteur van de recherche heefl in een hotel hier ter stede den 29-jarigen Duitscher E. L. aangehouden, die voorgeeft chef de bureau te zijn van een finantiëele. instelling te Wiesbaden. Bij een fa brikant alhier trachtte hij eenige obli gation van de Gewerkschaft Berliner Kohlenwerke, lot een bedrag van 20.000 mark, te gelde te maken. Dit kwam dien fabrikant eenigszins ver dacht voor, waarvan hij de politie waarschuwde. Bij aanhouding bleek de Duilscher E. E. in het bezit te zijn van 173 obli gation van 1000 en 500 mark der Ge werkschaft Berliner Kohlenwerke, 'n nominale waarde van 108.000 mark vertegenwoordigende. Telegrafisch heeft thans dc justi tie te Wiesbaden de aanhouding van dezen Duitscher verzocht, die sedert een paar dagen op liet hoofdbureau van politie op het Haagscheveer ver toeft tol verder onderzoek. Zijn uitlevering zal worden aange vraagd, in verband waarmede hij Ier beschikking der justitie alhier ge steld wordt. Zondagavond waren op de Kra- lingsche Plas een 7-tal personen ip een bootje aan hel zeilen, toen hel tuig onklaar werd. De eigenaar der hoot, H. van de Velde, klom in den mast om 1 euvel le verhelpen. Hier door werd evenwel 't vaartuigje top zwaar en sloeg om, waardoor alle inzittenden te water geraakten. Één hunner wist naar den oever te zwem men, drie anderen redden zich op den romp der omgeslagen bool, doch de overige drie verdronken. BREDA. Zondagmorgen is alhier overleden mgr. Petrus Leyten, bis schop van Breda, welke functie hij sedert 26 April 1885 bekleedde. De overledene was ridder der orde van den Nederl. Leeuw, officier der Oranje Nassauorde, en bezat't Groot kruis in de orde van het H. Graf van Jeruzalem. Hij was geboren in 1834. Heden wordt het stoffelijk omhul sel ter aarde besteld. Nntsrergaderlng. ZIERIKZEE, 20 Mei. Maandag avond vergaderde in de koffiekamer der Concertzaal hel Departement Zierikzee der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. De vergadering, zeer schaars hé- zocht, werd bij ontstentenis van den voorzitter geleid door den heer Huvcrs. Na opening en lezing dor notulen werd door den waarnemenden voor- zilter medegedeeld, dat het bestuur de wel der Maatschappij aan een

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 1