ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 18 Mei 1914. EERSTE BLAD. KENNISGEVING. BEKENDMAKING. AANSLUITEN. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. CZ ierikzeesche C o u r a ii t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen MAANDAQ, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 6 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 70ste JAARGANG, No. 9544 Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur A. FRANKEL. ADVERTENTIE IV. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Bjj abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aaD het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrjjdagsmiddags uiterlijk vóór 8.30 ure. Dit nummer bestaat uit twae bladen. Gevonden op den openbaren weg: Een moersleutel voor een wagen. oorknopje. broche. schort. Drie rozenkranzen. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R P. BRONS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, d^t het primitief, kohier van den hoofdelijken omslag dezer ge; meente, over het dienstjaar 1914, op den 15 Mei 1914 door de Gedeputeerde Staten van Zeeland is goedgekeurd, op heden aan den Gemeente-Ontvanger ter invordering is gezonden, en van heden al gedurende vjjf maanden ter Secretarie der gemeente voor oen ieder in afschrift ter lezing ligt; voorts wordt in herinnering gebracht, dat binnen twee maanden na do goedkeuring van het kohier de aanslagbiljetten worden uitge reikt, en binnen drie maanden na die uitreiking de aangeslagenen tegen hun aanslag bij den Raad bezwaren kunnen inbrengen, b|j verzoek schrift op ongezegeld papier alsmede dat ieder verplicht is zgn aanslag op den bij de Verordening op de invordering van genoemde belasting bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 18 Mei 1914. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. P. D. DE VOS, lVSecretaris. De BURGEMEESTER van Ziebikzee brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Secretarie der gemeente op den 21en Mei e.k. (Hemel vaartsdag) zal zijn gesloten, met uitzondering van 's middags 12 tot 12V- uur, voor het doen van aangiften, den Burgerlijken Stand be tredende. Zierikzee, den 18 Mei 1914. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. Het is heden vijftien jaren geleden, dat te 's-Gravenhage de eerste Vredes conferentie geopend werd. Gaat men de verhandelingen en be sluiten van die Vredesconferentie na, dan komt men tot de conclusie, dat men op genoemde conferentie er meer op uit was den oorlog tusschen de volkeren te regelen, dan den vrede tusschen ben op een duurzamen grondslag te vestigen. Ook de tweede Vredesconferentie be woog zich in die richting. Beiden brachten niet, wat krachtens .haar benaming verwacht, gehoopt mocht worden. In de vijftien jaren, die nu sedert de eerste Vredesconferentie achter ons liggen, was in vele gevallen bij ernstige, be- teekenisvolle geschillen tusschen de Staten, het woord aan het kanon.' Stroomen bloede zijn vergoten ge worden. Nog het vorig jaar woedde zelfs in Europa op het Balkaüschiereiland een wreede krijg, die geheel welvarende land streken in een woesternij herschiep, en aan duizenden en duizenden menschen het leven kostte. Wel verrees in Den Haag een prachtig monumentaal Vredespaleis, wel heeft daar in 't Permanente Hof van Arbritrage zijn ■zetel opgeslagen, maar als men een blik •werpt op 't tot de tanden toe gewapend Europa, als men let op de steeds stijgende oorlogsuitgaven, dan bespeurt men tot -zijn diepe droefheid, dat de alles ver slindende afgod van den oorlog nog altijd oppermachtig is. Met 't oog hierop bestaat er nog geen reden een juichtoon aan te heffen. Maar toch, en dit is een verblijdend lichtpunt, waarop wij met genoegen wenschen te wijzen, neemt over het ge- heele aardrijk, en niet het minst ook in ons land, de vredesbeweging krachtig toe. In alle kringen der samenleving heeft zij in de laatste jaren aanmerkelijk terrein gewonnen. Aan haar spits staan tal van mannen en vrouwen van naam en beteekenis, die, hoe zij ook in beginsel vau elkaar mogen verschillen, één zijn in de ge dachte, dat de oorlog een menschont- eerende gruwel is: één zijn in het streven aan dien gruwel een einde te maken. En als zij rusteloos voortgaat op den door haar ingeslagen weg propagandee- rend voort te werken, dan zullen zij, die regeeren, ten slotte rekening moeten houden met de volksovertuiging, dat niet in krijgseer en oorlogsroem, niet in uit breiding van grondgebied en overheer- 8cbing van andere volken, bet heil eener natie gelegen is. Daarom lezers en lezerossen, sluit u aan bij de vereeniging M.Vrede door Recht", die ook te dezer stede een af- deeling heeft, opdat de wereldvrede, het grootsche doel, naar de verwezenlijking waarvan gestreefd wordt, door gezamen lijke kracht bereikt wordt. ITALIË. Do vijandelijke stemming, die se dert cenigen lijd onder de Italiaan- sche studenten legen Oostenrijk merk baar is. heeft door een nieuw voor- vat opnieuw voedsel gekregen. Een handelaar in prentbriefkaar ten begaf 'zich naar hel in de haven aangekomen Oostenrijksehe stoom schip ..Martha Washington" van de Scheepvaart-Maatschappij Austro- Americana Hij wilde langs een van de verschansing afhangend touw naar boven klimmen, om aldus aan boord te komen. Drie Oostenrijksehe ma trozen kapten evenwel l touw door, zoodal de man in de boot viel. IIij brak beide boenen en een arm. Onder de bevolking ontstond groote verbittering toen zij van dit optreden hoorde. Met groote moeite kon wor den verhinderd, dat de studenten naar 't Oostenrijksehe consulaat op trokken. ENGELAND. Met 'n adres, geleêkcnd door ruim 100 liberale Parlementsleden, zijn Donderdag 4 hunner met Neil Prim rose Lord Rosebery's zoon aan het hoofd, bij Asquith geweest om aan te dringen op maatregelen legen de smokkelaars in Ulster. Wat er bin nenskamers verhandeld is. bleef voor de pers verborgen. Maac men meent te weten, dat Asquith heeft opge merkt, dat zij, die de regeering laken, niet van alle omstandigheden op de hoogte zijn en de regeering bet on gewenscht vindt, van baar gedrags lijn af te wijken. DÜITSCHLAND. De smidsleerling Pormann, wien luitenant Scliadt bij de bekende ge beurtenissen te Zabern een land uil den mond had geslagen en die nu tegen den luitenant procedeerde, heeft met 30 mk. schadevergoeding genoegen genomen. BELGIË. De Belgische schoolwet is thans ook door den Senaat aangenomen L)c gehecle linkerzijde, liberalen en socialisten, verliet de zaal. toen de stemming begon. NEDERLAND. DINTELOORD, 15 Mei. lu de hedon gehouden vergadering van den ge. meenteraad, werd aan den heer J. Herselman, die meer dan 50 jaren als gemeente-secretaris alhier is werkzaam geweest, op zjjn verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend. Onge twijfeld zullen allen hem eerlang in zjjn ambteljjke loopbaan missen. Elk oogen- blik even dienstvaardig, altijd even humaan, heeft hij zich steeds getoond de man op de rechte plaats te zijn. ZIERIKZEE, 18 Mei. Bij Kon. besluit is pensioen verleend aan den heer G, van Be veren, voormalig directeur van het Huis van Bewaring te dezer stede ad f 785, en aan jhr. mr. J. W. C. de Jonge van Ellemeet, tot voor kort rechter in de arrondissoments-rechtbank alhier, ad f 1867. Aan het dezer dagen verschenen overzicht der bedrijfsresultaten van Nederlandsche hypotheekbanken over 1913, ontleenen wij het volgende: Er bestonden op 31 December 1913: a. 54 hypotheekbanken, die in Neder land werken; b. 25 hypotheekbanken, die in het buitenland werken; en c. 10 8cheepshypotheekhanken. Deze banken hadden uitstaan: Hypotheken a. f 491.787.137,— b. - 14S 872.768,— r. - 61.518,280, of samen voor ruim 702 millioen gulden tegen ruim 064 millioen een jaar te voren. Paud brieven a. f 486.249.730,— b. - 142.588.740,— c. - 61.043.850, of samen voor bijna 690 millioen gulden tegen 653 J millioen op 31 Dec. 1912. In 1913 is dus voor meer dan 36 millioen gulden in pandbrieven belegd; wel een bewijs dat pandbrieven nog steeds eou zeer aantrekkelijk beleggings fonds blijken te zijn. Bij Kon. besluit is aan den heer M. A. Ittmann, arts te Noordgouwe, verlof verleend tot het aannemen van de versierselen van Officier der Orde van den Verlosser. De St. Ct. bevat de gewyzigde statuten van de schiet vereeniging „Zierik zee" te Zierikzee. De Bond „Vrede door Recht" heeft ter bevordering van de algeraeene herdenking van 18 Mei als openingsdag in 1899 van de eerste Vredesconferentie aan ruim 1800 instellingen vau onderw\js in ons land een brochure aangeboden, waarin o.a. een beknopte uiteenzetting voorkomt van de beteekenis en uitkomsten der Vredesconferenties, alsmede een beschouwing, op welke wyze het onder wys de vredesbeweging kan helpen bevorderen. Ook wordt op 18 Mei a.s. aan ruim 20.000 kinderen der openbare en bizondere lagere scholen in een groot aantal ge meenten van ons land met toestemming van het betrokken schoolhoofd, een geïllustreerd boekje ten geschenke ge geven over Hugo ed Groot en zijn beteekenis voor de beweging van Vrede door Recht. Schonwbnrglogo Balie. Wij maken t publiek opmerkzaam op de openings-voorstelling van de Nieuwe Nederlandsche Tooueelver- eeniging, onder directie van den heer B. Dcljnonte, op Donderdagavond, in de nieuwe Schouwburglogc op de Balie. Opgevoerd zal worden „Tri- umphus Criicus", een drama uil de Christenvervolging ten tijde van kei zer Nero, in vijl' bedrijven. Een schaap met 5 lammeren. Bg den landbouwer D. v. d. Wekken, in den Zuidhoek alhier, heeft Vrijdag morgen een schaap gelammerd 5 lam meren, allen van het vrouwelijk geslacht. ELLEMEET, 15 Mei. Heden werd burgemeester De Bruin hier in den Raad geïnstalleerd, nadat hij door een ruiterstoet van 30 paarden en 'l fanfarekorps hij de gemeente-grens te Moriaanshoofd was afgehaald en verwelkomd. Na een vriendelijke toe spraak van den oudsten wethouder, den heer C. Hanse, werd den burge meester hel tecken zijner waardig heid omgehangen. Den gansehen dag werd er hier algemeen feest gevierd. ELKERZEE, 16 Mei. Gisteren heelt de ganschc gemeente met groote op gewektheid feest gevierd bij gelegen heid der installatie van burgemeester De Bruin. Reeds vroeg wapperden overal de vlaggen. Nadat de plechtigheid le Ellemeel was afgeloopen, wachtte de feest commissie en een eerewaclit van 38 ruiters op de gemeentegrens den bur gemeester op. die daar in welgekozen woorden werd toegesproken dooi den commandant der eerewacht. den heer C. Priemus. Vóór het raadhuis nam de voorzitter der feestcommissie, de heer Amelunxen, liet woord, om hem namens de heelc gemeente ge luk le wenschen, hem te verzekeren, dat hij hier tróuwe burgers vindt. over wie te besturen geen last, maar een lust is. en hem toe te wenschen, dat hij lot grooten zegen voor de ge meente moge werkzaam zijn. In het raadhuis was hel de wet houder Jacol) van den Bout, die hem iu hartelijke bewoordingen geluk wensehte en verzekerde van de sym pathie en medewerking van Raad en gemeente. Daarbuiten, bij de eerepoort, werd de burgemeester door ds. Kok met vriendelijke woorden begroet en werd hem een toepasselijk lied door de kinderen der Scharendijksche school toegezongen. Op 'l dorp Eikerzee aangekomen, werd hij bij de eerepoort opgewacht door ds. Straatsma. die in hoofdzaak het volgende zeide: „Tn de schaduw onzer geliefde oude volkskerk, die reeds van zoovel en uwer voorgangers de sympathie had en den krachtigen steun ontving, roep ik u gaarne na mens alle inwoners een hartelijk wel kom toe. Wees verzekerd, dat gij hier een aanhankelijke en trouwe bevol king vindt. Moogt gij li, op het voor beeld der Koningin, die u tol dit gewichtig ambt riep, nimmer't Evan gelie van Christus schamen". Ook hier werd hem een lied toe gezongen, thans door de jeugd der openbare school. Den namiddag werd doorgebracht met volksspelen, die tal van toe schouwers lot zich trok. Nevens de keurige eerepoorten enz., trokken de versierde ambachts- en landbouwwagen en de wagens met knipsters en groéners de aandacht. De commissie, bestaande uit de heeren Amelunxen. Poslema, C. Pad mos. Jan van den Hout. Ornée. Jan van Westervoörl, .1. de Graaf, P Hanse en Van Domniele, heeft alle eer van haar werk gehad. BRUINISSE. Door den voorzitter van de commissie voor de stuurlieden examens is namens het bestuur van de vereeniging „Het Nederlandsch Zeewezen" een sextant, door oud-zee officieren ter beschikking van het bestuur gesteld, uitgereikt aan den heer P. van Vessem alhier, leerling der zeevaartschool te Terschelling, die in de Aprilzitting van de commissie een zeer goed examen heeft afgelegd voor 3en stuurman bij de groote stoomvaart. ST.-FILIPSLAND, 17 Mei. De dames Stols en Schoo, die alhier een sub-comité uitmaakten van 't Hoefijzerverbond, hebben aan bijdragen van verschillende belangstellenden in 't stichten van een kinderherstellingsoord te Nunepeet, circa f 45 ontvangen, die aan 't hoofdcomité afgedragen zijn. Een arbeider, die op 't land werkte, maakte zich door de plagerijen van een jongen zóó kwaad, dat hij zijn spa naar den knaap gooide, die zoo ongelukkig in één zijuer beenen terecht kwam, dat hy vrij ernstig verwond werd en genees kundige hulp moest ingeroepen worden. POORTVLIET. Even buiten deze gemeente bad Vrijdag j.l. de beer M. alhier het ongeluk met zijn motorrijwiel over een bond te ryden, waardoor bij in botsing kwam met een wagen. Het liep door zijn bedaard rijden goed af, alleen werd zijn voorwiel wat ingedrukt en beschadigd. Zaterdag j.l. werd door de lirma Eijsbouts uit Asten, de reeds gescheurde klok ter omgieting van hier naar Tholen en verder per boot vervoerd. Volgens gissing van voornoemde firma zou deze klok ongeveer 1000 kilo wegen, doch om hiervan zekerheid te hebben is bij op last van het dagelijkscb bestuur dezer gemeente te Tholen op de fairbank gewogen, en bleek een gewicht te hebben van 1062 kilo. THOLEN. Burgem. en Wetli. dezer gemeente stellen den gemeenteraad voor deel te nemen aan de oprichting eener waterleiding voor het eiland Tholen en concessie raan de op te i richten waterleidingmaatschappij te j verleénen. THOLEN, 12 Mei. In de liedcn- 1 avond gehouden vergadering van 'l I departement Tholen der Maatschap- i pij tot Nul van t Algemeen werd de begrooting behandeld voor t dienst jaar 1914/15 en werden de gewone jaarlijksche subsidies verleend aan de alhier bestaande vereenigingen en in stellingen: Nutsbibliotheek, Floralia, Concordia, Schoolbibliotheek, School voor Hand- en Bouwkundig teekenen, yOlympia. Kookcursus en Groene Kruis, tot een gezamenlijk bedrag van f 135. De voorzitter, de heer D. van de Velde, werd herkozen, terwijl als be stuurslid gekozen werd de heer G. H. Kaaskooper. Als afgevaardigde naar de alge meen e vergadering te Amsterdam werd benoemd de heer D. van de Velde, voorzitter, en als diens plaats vervangers de heeren J. C. Dalebout, secretaris, en W. Moelker, bestuurslid. De rekeningen der Nutsspaarbank en der Begrafenisbus over 1913 wer den goedgekeurd. Een drietal nieuwe leden werden aangenomen, Het bestuur werd gemachtigd een aantal brochures over huisvlijt aan te koopen ter gratis verspreiding. COLIJNSPLAAT. Vrijdag werd in de alhier gehouden vergadering van ingelanden van den Oud-Noord-Be- velandpolder de rekening over 't af geloopen dienstjaar aangeboden in ontvang op I 111912,12 en in uitgaaf op f 104488,04®, alzoo met een goed slot van f 7 1 24,075. De begrooting voor 1911/15 werd vastgesteld inont- van en uitgaaf op f 151197.625, met een post van onvoorzien van f 5377,37. Hel dijkgeschot bleef bepaald op f30 per H A., terwijl besloten werd van de in den polder gelegen vroonen en vrijlanden een dijkgeschot te heffen a f 15 per HA. Wegens periodieke aftreding als gezworen van den heer P. J. Ta- zelaar le Kats, die voor een herbe noeming niet meer wensehte in aan merking te komen, werden op de aanbevelingslijst geplaatst respectie velijk de heeren P. Zuijdweg te Kats, Ant. Ivole te Colijnsplaat en Th. Maat te Kats. Op voorstel van het bestuur werd besloten een betönmuur te plaatsen op den zeedijk van af het oosteinde van den inlaagdijk van 1737 tol aan de haven van Colijnsplaat, zulks uit le voeren in het dienstjaar 1915/16. Landbouw ©n Veeteelt ST.-MAARTENSDIJK, 18 Mei. Op de Donderdag 14 Mei alhier gehouden stierenkeuring werden aangevoerd 5 jonge stieren, 2 2-jarige en 2 oudere. De kwaliteit van de jongere was middelmatig, van de 2-jarige goed en van de oudere uitmuntend. In aanmerking kwamen de rubriek jongere voor een tweeden prijs van f 15: Hans II, van W. Bijl te Scher- penisse, en Louis, van L. Bestenbroek te Poortvliet. Eervol verklaard werden in deze rubriek een stier van J. Kodde, al- bier, een idem van Gebr. De Wilde, alhier en een idem van D. C. van der Maas te Tholen. Ter opluistering in deze rubriek was ingezonden 'n volbloed stiertje van H. J. Dorst te Stavenisse. Dit kon, als hebbende den vereischten teof- tijd nog niet bereikt, niet mededin gen naar de prijzen, maar dient toch te worden vermeld, als zijnde 'n stier met veel toekomst. In dc rubriek 2-jarige kwam in aanmerking voor 'n eersten prijs van f 50: August, van A. C. Geluk, alhier. Eervol verklaard werd Adam, van J. Moerland le St.-Annaland. In de rubriek oudere kwamen in aanmerking voor een prijs van f 100: Hendrik, van de Vereeniging alhier en Adolf, van W. Bijl te Scherpenisse. I In de keuring van vrouwelijk fok- vee waren aangevoerd twee-en dertig koeien, meest ingeschreven in het i N.Pr. S. of hiervoor aangeboden. I Van de uitmuntende collectie wer- j den door 23 boven dc 77 punten be haald en wel 1 van J.c Groenewege, 1 van C. C. Kloet, 1 van P. Groene- wegen L'z., 1 van J. Kodde, 1 van 1 G. Hoek, 3 van M. J. Hoek. 3 van

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 1