Ingezonden Mededeelingen. Slechte spijsvertering. Pink Pillen- DE dONG'S Telegrafisch Weerbericht ADVERTENTIEN. tot stand komen, ten volle zullen huldigen het beginsel der gelijkstelling van man en vrouw. LlefdadlgheldsbQeenkomst. Heden namiddag werd de aangekon digde liefdadigheidsbijeenkomst ten voor- deele van de stichting voor tuberculeuze kinderen te Nunspeet in de zaal van het Hotel „Juliana'' gehouden. Deze bijeen komst ging uit van het Sub-Comité van het Hoefijzer-Verbond, dat voor de vervulling van zyn taak zich van de welwillende medewerking van een aantal jonge dames verzekerd had. Deze hadden de zaal met planten en bloemen feeste lijk en smaakvol getooid, zoodat zjj een keurig aanzien had. De moeite, aan het arrangeeren er van besteed, is ruim beloond geworden, want talrijk is het bezoek geweest, dat aan deze bijeen komst ten deel is gevallen. Zij mag dan ook welgeslaagd genoemd wprden. De velen, die er waren, hebben dank z|j de schoone muziek en den aange- namen zang, en dank zy ook de aardige kunsttentoonstelling zich by uitstek goed geamuseerd. Tevens smaken zij de vol doening door hun bezoek een nobele zaak gesteund te hebben. ST.-FILIPSLAND, 12 Mei. Dat men by de posteryen, hoe onnauwkeurig soms een adres is, iets niet spoedig voor „onbestelbaar" verklaartbewijst o.a. 't volgende 14 April j.l. werd te Duisburg een briefkaart gepost aan den heer A. Faasse, Holland, Zeeland. Na verschillende plaatsen in Zeeland, Zuid-Holland en Noord-Brabant bezocht te hebben, blijkens de stempels en kantteekeningen, bereikte de kaart voor een .paar dagen haar bestemming St-Filipsland. POORTVLIET. Benoemd met ingang van 15 Mei tot gemeenteveldwachter te Naaldwyk, J. C. Kaat, thans agent van politie te 's Gravenhage, voorheen onbezoldigd Rijksveldwachter en geboren alhier. GOES. C. O., letterzetter, wonende alhier, had een rywiel gehuurd by de Gebrs. Visser, met welk rywiel hy daarna de stad heeft verlaten. De politie deed een onderzoek instellen te Rotterdam, alwaar de ouders van C. O. wonen. Het bleek dat O. het rywiel te Rotterdam had beleend. Inmiddels te Goes terug gekeerd, werd hy aangehouden en naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht. MIDDELBURG. De politie alhier heeft aangehouden den 15-jarigen V., die voor een paar weken door de rechtbank alhier ter beschikking der regeering werd gesteld wegens diefstal. De veel belovende knaap heeft zich weder schuldig ge maakt aan diefstal ten nadeele van zijn vader. Aanbestedingen, Verkooplngen, eni. OOSTERLAND, 11 Mei. Door de landbouwvereeüiging „D. E. S." alhier werd aanbesteed, de levering van 60 000 K.G. chilisalpeter. Laagste inschryver was C. v. d. Berge te Sirjansland, voor f 11,47*. Voor het aardappelsproeipoeder, Groeneweg te Oud-Beierland voor f 21,60. Alles per 100 K.G. MIDDELBURG, 13 Mei. Aan het ge bouw van het Provinciaal Bestuur in Zeeland alhier werd heden aanbesteed 1. De voorziening der boorden van het kaDaal van Terneuzen en van de Westelijke Rij ks waterleiding. Raming f 10050. Minste inschryver G. J. Balken- stein Jz. te Terneuzen, voor f9067. 2. Het verlengen van den kaaimuur aan het einde van het zij kan aal naar de Axelsche Sassing. Raming f 8700. Minste inschryver G. J. Balkenstein te Terneuzen, voor f7765. 3. Het maken van beveiligingswerken in de schutkolk der Oostschutsluis te Terneuzen. Raming f 5200. Minste in schrijver G. J. Balkenstein te Terneuzen, voor f 4727. 4. Het bouwen van een brugknechts- woning by de Schorebrug over het kanaal door Zuid-Beveland. Raming f3150. Minste inschryver J. Goedbloed te Kloetinge, voor f 3184. 5. Het leveren en verwerken van materialen tot voorziening van de be- loopen van het havenkanaal van Philip pine. Raming f2000. Minste inschryver J. de Bree Fz. te Terneuzen, voor f 2022. ONDERWIJS. ZIERIKZEE. Geslaagd by het te Middelburg gehouden onderwijzers examen raej. L. ,H. de Vos alhier. Benoemd tot onderwijzeres te Nieuwendyk, gem. Zuid-Beijerland, mej. H. L. Ver hulst te Zonnemaire. POORTVLIET. Benoemd tot onder- wyzeres aan de bizondere school alhier, mej. Alida Vos uit Rotterdam. VLISSINGEN. Geslaagd voor de akte vrye- en orde-oefeningen mej. A. M. K. van den Berg alhier. DINTELOORD, 12 Mei. De heer C. van Ginnike, kweekeling der Rijksnor maallessen alhier, heeft met goed gevolg te Breda het examen voor onderwyzer afgelegd. Post en Telegrafie. ST.-FILIPSL AND, 12 Mei. Met ingang van 16 Mei is aangesteld tot postbode voor de buitenwijken alhier, G. v. d. Dussen. Landbouw en Veeteelt. Voor de op 23 Juni a.s. te Axel te houden paardententoonstelling, vanwege de V. V. Z. F., is benoemd de volgende jurycommissie Ivoor de afdeeling 1 2-, 3-, 4- en meerjarige hengsten en de afdeeling hengsten met afstammelingen, de heerenCarl. Meulenbergh te Aken J. Schuringa te Winsum en Ed. Ver scheuren te Stoppeldykplaatsvervanger de heer J. Bom te Dinteloordcommissie II, voor de 3-, 4- en meerjarige merries en vierspannen, de heeren P. Vogelaar te St.-Philipsland, Joh. de Feyter te Zaaroslag en H. Bommers te Kempen bij Crefeld; plaatsvervanger de heer Jan Gotschalk te Empelcommissie III, voor de één-jarige en twee-jarige merries, de heeren P. de Lange te Aardenburg, A. Mansfeit te Bergen-op-Zoom en P. Dekker te Borselenplaatsvervanger de heer F. Koopman te Zierikzeecommissie IV, voor de veulens, de heeren A. de Bruyckere te Breskens; D. Fassaert te Stoppeldyk en A. Lako te Sluis; plaats vervanger de heer P. de Vleeschouwer te Sas van Gent. RENESSE. De leden van de vee- voedervereeniging „Eendracht maakt Macht" alhier, hielden 1.1. Zaterdag de gewone jaarvergadering. Aanwezig 28 leden. Na opening met een welkomst woord van den voorzitter en lezing der notulen, werd door den penningmeester verslag gedaan van z|jn beheer. Uit het verslag bleek, dat door onder scheidene leveranciers was geleverd in 1913 niet minder dan 716 II.L. ver schillende granen (vorig jaar 516 H.L tot een bedrag van f 4237,85 (v. j. f 3549,43). De aftredende bestuursleden werden met groote meerderheid her kozen. Verder werd de idéé geopperd een vereeniging van „Varkensverzeke ring" in het leven te roepen. Door de leden werd een aantal van 60 krulstaarten daartoe aangegeven. Eene vergadering waarin men tot een definitief besluit zal komen, werd op 16 Mei e.k. bepaald. Inder verantwoordelffkJieid van den inzender). an 15 regels 75 Cts.; elke regel meer 15 Cts. Bij oen slechte spjjsvertering is het lichaam niet alleen van voedsel verstoken, maar ver stoppen de niot verteerde spijzen de ingewanden en brengen, door hunne ontleding, gassen voort die het bloed vergiftiging. Een slechte spijs vertering is oorzaak van zwaarte en slaperigheid na de maaltijden, van hoofdpjjn, gevoel van branding, walgingen en hartkloppingen. Een slechte spijsvertering doet de eetlust verdwjjnen, maakt het werk vermoeiender en bederft allo genoegens. Als middel tegen maagpijnen en een slechte spijsvertering is niets meer afdoend dan een behandeling met de Pink Pillen. Dezen zetten de spijsvertering in gang, tegelijkertijd dat zij de maag opwekken, versterken en zuiveren tot dat dit orgaan weer in staat is zonder hulp zijn werk te verrichten. De uitwerking van de Pink Pillen is snel en zeker. Zy verkrijgen merkwaardige uitslagen, zelfs bjj gevallen waarin de ziekte aan alle behandelingen weerstaan heeft. Bovenal is het opmerkelijkheid dat de uitwerking der Pink Pillen duurzaam is. De eenmaal verkregen genezing is blijvend. Door hare werking op het bloed zijn de Pink Pillen ook onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, algemeene zwakte. De Pink Pillen zyn verkrijgbaar a f 1,75 por doos en f 9,— per 6 doozen by het Hoofd- Depöt der Pink Pillen, Dacostakade 15 huis, Amsterdamvoor Zierikzee en Omstreken by J. W. Gudde, drogistery, Oude Haven firma W. v. d. Leur, Kaaistraat, Steenbergen-, W. Potter, Apoth., Stoofstraat, Tholen en in alle goede apotheken en drogisterijen. HOLLANDSCH - XWITSERSCHE CHOCOLADE Tabletten. Rollen.Doozen IV Commune In do bioscope. Ta ile o:rcU€zail van Carré te Amster dam is eindelijk, na verl uitstel, de langverwachte 0'»rnrauu«* afgt-filmd. Het gehmsw was stampvol; do voorzitter der anarchistische groepen, waarvan de ver tooning uitging, hield een toespraak, en daarna begon de coinmunistipch-anar- chistische bloscope van de Cinéma du Peuple haar nummers af te draaien. Het hoofdnummer was de Commune van Parijs, met toelichting van Doraela Nieuwenhuis, die zich zeer veel moeite gaf om den indruk bij |het nu eens applaudifseerende,, dau weder de tril- beelden uitfluitende publiek te versterken. TWEEDE KAMER. By de Tweede Kamer is ingekomen een brief van de ministers van oorlog en van buitenlandsche zaken, ten geleide van vijf exemplaren van het door den generaal-raajoor W. J. H. de Veer en den majoor L. W. J. K. Thomson aan die ministers uitgebrachte „Verslag der zending Albanië, ingesteld by Kon. besl. van 22 October 1913. Voorstudie tot de vorraiDg eener gendarmerie". Deze brief zal worden gedrukt en rond gedeeld, terwyl de ingezonden exemplaren van het verslBg ter griffie werden gede poneerd, waar uitsluitend de leden der Kamer van den inhoud kennis kunnen nemen. Zitting van 12 Mei. Ontwerp-Inkomstenbelasting. Aan de orde was artikel 39, bepalende dat de aanslag in de belasting in hoofd zaak geschiedt: le. wat de vermogens belasting betreft door den inspecteur der registratie2e. wat de overige belastingplichtigenvennootschappen enz. betreft door den ontvanger der directe belastingen. Op dit artikel, en de daarmede verband houdende artikelen, heeft de commissie van rapporteurs amendementen voorgesteld, bedoelende te bepalen, dat de zorg voor de uit reiking der aangifte-biljetten in haar geheel wordt opgedragen aan het dienstvak der directe belastingen, doch dat samenwerking tusschen de dienst vakken der directe belastingen en der registratie moet bevorderd worden, ten einde de aanslagen zoo juist mogelyk vast te stellen. De heer Patyn, dit amendement toe lichtende, bestreed des ministers stelsel van gesplitste uitvoering der wet, dat niet voldoet aan den eisch, dat met één maat gemeten moest worden. Be halve dit principieele bezwaar ontwik kelde hy nog verschillende practische bezwaren tegen 's ministers stelsel. Hy wees er op, dat het dienstvak der directe belastingen door zyn be schikking over een groot aantal ambte naren veel beter geschikt is voor de aanslagregeling dan het dienstvak der registratie. Te voorzien is, dat, indien 's ministers stelsel wordt aangenomen, dit tengevolge zal hebben uitbreiding van het dienstvak der registratie met tal van ambtenaren, zonder dat daar tegenover zal kunnen staan inkrimping van het korps der directe belasting ambtenaren. Spreker oordeelde dat het wel degelyk mogelyk, ja noodzakelyk is dat het eene dienstvak zyn gegevens ter kennis brengt van het andere dienstvak. Voortgezet werd na de pauze het debat over artikel 39 ontwerp Inkomsten belasting. De heer Ter Laan (Rotterdam) be streed het stelsel van den minister als niet zijnde in het belang van de schat kist en ook niet van de belasting plichtigen. Interpellaties. Na de pauze werd aan de heeren Kleerekooper en Mendels het door hen verleden week gevraagde verlof ver leend onderscheidenlijk te interpelleeren over de bemoeilijking van het spoorweg personeel in de vervulling van het gemeenteraadlidmaatschap en over de strekking en gevolgen der nieuw inge voerde strafrechtartikelen voor Euro peanen en inlanders in Indië. Deze interpellaties zullen op een nader te bepalen dag worden gehouden. Kamerrerkiezlng Katwflk. Dr. J. Th. de Visser heeft verklaard, zoo wordt uit Katwyk aan het Leidsth Dgbl. gemeld, een hem aangeboden candidatuur in het district Katwijk te zullen aanvaarden. De centrale A.-R. Kiesvereeniging in het district Katwyk zal a.s. Maandag vergaderen. De sociaal-democraten hebben in het district Katwyk candidaat gesteld voor de Tweede Kamer den heer Rodrigues de Miranda, te Amsterdam. EEN VRKESEL1JKE ZELFM00KD. I)e directeur van tie fabriek van legennunilie le Spantlau. Korn, lieell zich Dinsdag op vrecsclijke wijze van hel leven beroofd. Hij had des mid dags een diner gegeven voor een aan tal zijner vrienden. Zoodra zijn gasten vertrokken waren, begaf Korn zich naar den tuin van zijn villa, zette zich op een sloenen bank neer. waar onder hij een aantal dvnamieipalro- nen opeen had gestapeld, en bracht die tol ontploffing Ken ontzettende losbarsting volgde en het lichaam van den zelfmoorde naar werd letterlijk aan snippers ge reten, die men over hol gcheéle park verspreid terugvond. Omtrent de reden van de nood lottige daad is nog niets bekend. H E R IJ K. De herijk der maten en gewichten in 1914, voor de hierna vermelde gemeenten, zal plaats hébben op de volgende dageu Oud-Vos8emeer 15 en 16 Mei des v.m. Tholen 18, 19 en 20 Mei. St.-Maartensdijk 26 en 27 Mei. Scherpenisse 28 Mei. Poortvliet 29 Mei. Zierikzee: ook voor Kerkwerve en Ouwerkerk S en 15 Juni des n.m., 9, 10, 11, 12, 16, 17, 18 en 19 Juni. Nieuwerkerk 30 Juni. Dreischor 1 Juli. Noordwelleook voor Serooskerke (Schouwen), 2 Juli des v.m. Renesse 2 Juli des n.m. TELEGRAMMEN. 's-GRAVENHAGE, 13 Mei. Tweede Kamer. Inkomstenbelasting. -— Voortgezet werd het debat over art. 39 betreflende de aarislagregeling. Tegenover het gisteren toegelicht araen dement der commissie van rapporteurs om de aanslagregeling in hoofdzaak op te dragen aan het dienstvak der directe belastingen, bleef minister Bertling de voorkeur geven aan zijn systeem om de aanslagen betreffende het inkomen uit het vermogen op te dragen aan het dienstvak der registratie. In het amen dement zag de Minister echter een blyk van toenadering, omdat dit ook noodig acht samenwerking tusschen -beide dienstvakken in het belang van een juister aanslag. Het amendement zou voor den Minister welgevalliger zijn, indien het althans de omslagen betreffende de inkomens alleen uit vermogen overliet aan de registratie. Na een verder debat werd het amende ment zonder stemming aangenomen, na dat de heer Van Nispen (Rheden), hoewel niet bevredigd, verklaard had af te zien om stemming te vragen. De heer Liraburg vroeg verlof den Minister van Waterstaat te interpelleeren naar aanleiding van het verschenen rapport nopens de spoorwegramp Beilen. Morgen zal omtrent de verlofaanvrage worden beslist. MIDDELBURG, 13 Mei. E ramen nuttige handwerken. Een candidaat, die afgewezen is. Iugezondeii Stukken. Staves isse, 12 Mei 1914. Aan den trouwen lezer van de Nieuwsbode, zich noemende Gelet op uw ingezonden stuk getiteld „Gemeenteraad van Stavenisse". afgedrukt in de Zieri/czeesche Nieuwsbode van G Mei j.l., heb ik de eer u te wijzen op de onjuistheden daarin voorkomende. 1°. Met door u bedoelde feit (besprekingen houden over personen in het openbaar) heeft geenszins plaats gehad. 2°. Heb ik, noch eene onverantwoordelijke, noch eene lichtvaardige uitdrukking gebezigd, wat maar eenigszins persoonlijk zou kunnen treft'en of schaden. De verwyzing door u gedaan, naar het raads- verslag van Oude Tonge, in het weekblad I 'ooruit is niet steekhoudend, en wel als volgt u zegt in Oude-Tonge zit het zoo, en dan volgen uwe onjuistheden. Ik ben echter zoo vrij u terug te verwijzen naar het genoemde verslag en stel dan de voor dracht van Oude Tonge, eens naast de voordracht van Stavenisse. Neen P., u hebt een klok hooren lui enz. Evenwel wil ik u iets ophelderen, dat ik de woorden (daar is een luchtje aan) heb uitge sproken, echter in een geheel ander verband als dat de schrijver-inzender van het raads- verslag van Stavenisse vergadering van 1 Mei 1914, heeft doen afdrukken; ik verklaar dat u inzender het door mij gesprokene geheel en al uit het verband hebt gerukt. Dit laat mij geheel koud. Het is dan ook voor des inzenders rekening. Ter verduidelijking volge nogdat alhier 15 sollicitanten waren, waarvan er 7 waren nitgenoodigd om proefles te geven. Die uit- noodiging was de oorzaak van het debat. De naar mijn inzien willekeurige oproeping, keurde ik af, en zeide dat aan zoo'n eenzjjdige handel wijze een luchtje was. Wat; hel) ik dus ge troffen (de zaak) de willekeurige manier, in geen geval was het een persoonlijk treffen in casu de dames. O, nernverre van dat. Bij herhaling is dit gezegd. Daar is door niemand der raadsleden zelfs over één der dames ge sproken, laat staan haar beleedigd. Vergelijk het verslag Oude-Tonge, dnar werden ïmmoys ééo en drie geprezen, over twee werd gezwegen. Is dat persoonlijk of niet? Ik betreur het, dat u zoo luchtjes de woor den gebruikt van schandelijk enz. Vooraleer u dan ook in het openbaar schrijft, zorg dan ook voor beter materieel, want uwe luchtige uitlatingen kunnen de betrokken personen, waarvoor u in de bres springt, niet verhoogen. Eene rectiticatie van uwe hand is dan^ok wel te verwachten, nietwaar Dankend voor de opname. C. L. DOK ST. MARKTBERICHTEN. ROTTERDAM. 12 M*i. VEE. Aanvoer 95 paarden, 1383 magere runderen, 650 vette runderen, 185 vette kalveren, «826 nuchtere kalveren, 1035 varkens, 232 biggen. Koeien 35 tot 40 i\ 44 ct., ossen 35 tot 40 a 44 ct., stieren 33 tot 36 ct., kalveren 55 tot 57 J k 62J ct., alles per half kilo. Melkkoeien f 175 k f 300, kalfkoeien f 200 k f 330, stieren f 120 a f 340, pinken f 100 a f 140, vaarzen f 140 a f 190, alles mager vee; biggen f 7 t 14, slachtpaarden f 100 k f 120, werk paarden f 100 f 250, hitten f 100 k 1' 200. Nuchtere kalveren: fok- f 20 ;t f 40, slacht- f8 k f 16. Biggen f 1,70 f 1,80 per week. Op de vette markt was de aanvoer van koeien flink. De handel was redeljjk en de pry zen kwamen vrywel overeen met die der vorige week. Ook ossen waren behoorlijk aangevoerd raet rede lijken handel en hooge pry zen. Men kocht voor België. Beste spoelingbeesten gingen nog 1 A 2 cent boven noteering. Stieren raet grooten aanvoer en langzaraen handel. De pry zen waren iets lager dan vorige week. Voor België en Duitschland werd gekocht. Vette kalveren met gewonen aanvoer en redelijken handel. Voor le soorten was de handel zelfs vlug. De prijzen waren hoog. De aanvoer van melk- en kalfkoeien op de magere markt was iets minder dan vorige week. De handel was langzaam en de pryzen ondergingen weinig ver andering. Voor België en Spanje werd gekocht. Jong vee raet Hinken aanvoer en tragen handel. Pryzen vrywel on veranderd. Nuchtere fok- en slachtkalveren raet Hinken aanvoer en vluggen handel, zoowel voor hier als voor Londen. België kocht weinig. De pryzen waren hoog. Werk-, slachtpaarden en hitten waren flink aangevoerd. De handel was langzaam en de prijzen waren iets lager. Biggen met behoorlijken aanvoer en redelyken handel. De prijzen der vorige week werden ook nu weder vrywel gehandhaafd. Rotterdarasche Eierenveiling (in exploitatie by de V. P. N.)kippeneieren f 3,40 k f 4,75, eendeneieren f 4,25 i\ f 4,85, ganzeneieren f 9,50 a f 14, kalkoeneieren f9 af 12, van handelaren f 3,55 it f 3,85, alles per 100 stuks. Aanvoer 90.050 stuks. Veel vraag naar groote eieren, tegen flioken prijs. Rotterdarasche veiling Weenaplein no. 9 (gedeponeerd handelsmerkR. V.) gegarandeerd versche hoendereieren f3,51 a f 4,89, eendeneieren f 4,29 ii f 4,78, ganzeneieren f 13 ii f 14; hoendereieren van handelaarsbinneril. f 3,50 it f 4,30, per 100 stuks. Aanvoer 96 400 stuks. medegedeeld dour het Koninklijk Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bilt, naar waarnemingen rerrioht in den morgen Tan 13 Mei 1914. Hoogste barometerstand 771,4 te St.-Mathieu. Laagste barometerstand 748,7 te Sey disfjord. Verwachting van den avond van den 13 Mei tot den avond van 14 Mei meest matige, Westelijke tot Zuid- Westelijken wind, iwaarbewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk regen buien, zelfde temperatuur. ZIERIKZEE. Tjjd van Hoogwater en van Leegwater. Mei. Maans- ouderdom. 9 f h.w£ t L.W. u. m. u. m. 13. W. 19 voorm. 0 10.21 nam. 5.23 10.53 14. 20 voorm. 5.45 11.16 nam. 6. 7 11.47 15. 21 voorm. 6.36 <r nam. 6..V7 0.18 16. Z. 10.32 n. voorm. nam. 7.30 7.47 0.4M 1.28 17. 23 voorm. 8.28 1.53 nam. 8.48 2.34 13. 24 voorm. 9.35 2.57 nam. 9.54 3.41 19. 25 voorm. 10.42 4. 1 nam. 11. 3 4.42 20. 26 voorm. 11.47 5. 8 nam. 5.38 Tytl van H.W. te Dordrecht 3.15 uur later. L.W. 5.30 STOOMBOOTDIENST en tusschengelegen plaatsen. MEI. Oomlerd. 14 Vrydag 15 Zaterdag 16 Vlanndag Is! Dinsdag 19 Woensd. 20 Douderd. 21 Van Vlissingen naar Rotterdam. Van Middelburg naar Rotterdam. Van Rotterdam naar Middelb. en Vlissingen. 's m. 6,20 I 6*20 6,20 l 6/20 's m. 8, 8,- l s!- 8,- 's m. 8,— I ~8,~ GEBOREN: MAAT.JE WILLEM1NA, Dochter van B. VERDOORN en C. VERDOORN— v. d. Maas. ZiERitzEH, 13 Mei 1914.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 2