ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 13 Mei 1914. AFKONDIGING. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. (Z ierlkzeesche C o u r a n t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijntis voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 70ste JAARGANG. No. 9542 Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteurs A. FRANKEL. ADVERTENTIES. Van 18 regels 30 ■ctg., meerdere egels 10 ets. Hy abonnement op voordeelige vo< /aarden. Het tarief hiervoor is aab het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vr\jdagaraiddags uiterlijk vóór 2.30 ure. BERICHT. Tengevolge van de steeds grooter wordende oplaag van ons blad, waardoor met het af drukken vroeger moet worden begonnen, verzoeken wU H.H. Adverteerders er voor te willen zorgen, dat de advertentli'n op den dag van uitgave uiterlijk vóór 2,30 ure in ons bezit zijn, daar deze anders tot een volgend nummer moeten blijven liggen. DE DIRECTIE. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zierikzee maakt hekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Breda het executoir verklaarde kohier der Personeele Belasting no. 3, voor 1914 op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zyn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zibkikzbb, den 13 Mei 1914. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, D. VAN DER VLIET. ITALIË. ROME, 9 Mei. De minister-president verklaarde in de Kamer, dat de regeering krachtdadig medewerkt tot leniging van den nood. Zy heeft reeds een som ter beschikking van den prefect van Catania gesteld ter voorziening in de eerste be hoeften en ingenieurs naar de plaatsen des onheils gezonden. Verschillende afgevaardigden spraken hunne deelneming uit met de geteisterde bevolking en bevalen deze in de zorg van de regeering aan. De minister-president sloot zich daarbij aan en verklaarde, dat het geheele land deelt in het leed, dat de arme bevolking heeft getroffen. NOORWEGEN. T5$r gelegenheid van den honderd jarigen! Herdenkingsdag, waarop Noor wegen ^yn grondwet kreeg, is een serie jubileumspostzegels verschenen. Zij zyn heden voor het eerst voor het publiek verkrijgbaar gesteld. De serie verschynt in drie postzegels van verschillende kleuren: een groene van 6 Ore, een roode van 10 tfre en een grys blauwe van 20 öre. De postzegels zijn getand. Er zijn al reeds 11 millioen zegels gedrukt, de postzegelverzamelaars hebben dus gelegenheid om zich te voorzien. DUITSCHLAND. BERLIJN, 11 Mei. Mevrouw Van Bethmann Hollweg, de gemalin van den rijkskanselier, is na een langdurige ziekte overleden. De Keizer en de Kroonprins, beiden vergezeld door hun gemalin, alsmede de overige prinsen, hebben zich naar den rijkskanselier begeven om hun deelneming te betuigen. By het begin van de zitting van den Ryksdag, gaf de voorzitter uitdruk king aan de deelneming van den Rijks dag in het overlijden van de gemalin van den rijkskanselier. Hij verzocht en verkreeg verlof om namens het Huis een krans op de baar te leggen. De leden hoorden de toespraak staande aan. De Keizer heeft te Metz zyn intooht gehouden. Aan het station ontvingen hem de stadhouder van Dallwitz, de bevelvoerende generaal v. Mudra en de president van politie. Van het station begaf de Keizer zich naar de kazerne van het 145e regiment infanterie, dat in parade was opgesteld. Na de parade te hebben geïnspecteerd, nam de Keizer deel aan een noenmaal in het casino van de officieren van het regiment Later op den dag ondernam hy een auto-tocht tot bezichtiging van de vestingwerken. By de voortzetting der behandeling tweede lezing van de oorlogsbe- grootingheeft. Liebknecht in den Ryksdag gewezen op den internationalen samenhang der fabrikanten van oorlogs tuig. Duitsche fabrieken van vliegtuigen brengen buitenlandsche firma's van belangryke ontdekkingen op de hoogte. Duitschland heeft Ulster en Abeasinië ammunitie geleverd. Nadeeliger corruptie, dan waaraan de firma Sieraens-Schuckert zich in Japan schuldig heeft gemaakt, is niet denkbaar, en het departement van buitenlandsche zaken heeft de firma in haar zwendelpraktyken gesteund. (De voorzitter roept den spreker wegens die ongeoorloofde uitdrukking tot de orde)'. Door het proces-Krupp gaat Lieb knecht voort heeft het Berlynsche bureau der firma Krupp zich als een groote zwendelfabriek doen kennen. Wij herroepen het woord „Panama" niet. De minister van oorlog verklaart, dat in het pioces-Krupp van landverraad niets is gebleken. Het legerbestuur heeft de noodige maatregelen genomen, om herhaling van 't gebeurde, gelukkig alleenstaande gevalleD, te voorkomen. In Duitschland staat de naam der firma Krupp te goed aangeschreven, dan dat de begane fouten haar zou kunnen schaden, maar de buitenlandsche concur renten slaan er munt uit. Spreker hoopt dat Krupp dezen slag te boven zal komen. Generaal-majoor Wild von Hohenborn betoogt, dat by de invoering van nieuwe wapenen en aramunitie uitsluitend op de slagvaardigheid van het leger wordt gelet en niet op het dryven der fabrikanten van oorlogsraaterieel. (Teeke nen van instemming). Er mogen soms enkele ambtenaren struikelen, de onom koopbaarheid van den Duitschen ambte naarsstand blyft zoo ongerept, dat het buitenland ons daarom benydt. Sprekers van het centrum, de vry- zinnigen en de ryksparty betreuren ongegronde aantygingen als die van Liebknecht, waardoor de Duitsche nyverheid ten zeerste wordt benadeeld. NEDERLAND. ARNHEM. In den nacht van Zaterdag op Zondag liep een club van twintig mannen zingende en schreeuwende op het Velperplein alhier. Een agent van politie maande hen aan tot kalmte, doch zonder resultaat. De troep matmen ging de Hommelstraat iD, op een afstand door den politie-agent gevolgd. Op dat oogen- blik kwam een controleerend inspecteur van politie uit Klareudal in de Hommel straat en ontmoette daar den troep mannen, die toen stil waren. De inspec teur vroeg den agent, waarom hij de mannen volgde en toen begon het ge schreeuw opnieuw. De inspecteur ver gezelde toen den agent, om de menschen tot stilte aan te manen. Eén der mannen nam tegen de ambte naren van politie een dreigende houding aan. Terwijl de inspecteur den man ver wijderde en tot kalmte aanmaande, spoorde de agent de overigen tot door- loopen aanhetgeen geschiedde. De troep liep den Ouden Klarendalschen weg op. Terwijl een en ander op de Hommel- straat voorviel, kwamen van de zijde van het Velperplein weder 8 a 10 personen, die de Hommelstraat wilden ingaan. De inspecteur gelastte den agent de menschen tot stilte aan te manen en er werd op een mondharmonica gespeeld zoo noodig dat muziekinstrument in beslag te nemen. De inspecteur bleef bij den Ouden Klarendalschen weg. Evenwel de groep van 20 keèrt terug, omsingelt den inspecteur en één vau hen wil den politie-ambtenaar een klap op het hoofd toebrengen. De inspecteur grijpt hem, met de bedoeling hem naar het politie bureau over te brengen. De anderen volgen en brengen den inspecteur, die zich met zijn gummistok verdedigt, slagen toe. De agent van politie, die de groep acht tot zwijgen heeft gebracht, nog ziet, wie sloeg. Hij laat zijn arrestant over aan den agent van politie en zet zijn aanvaller na. Dit geschiedde ter hoogte van de Spoorwegstraat. De groote groep splitste zich nu in tweeënde eene helft keert zich tegen den inspecteur, die zijn aanvaller wist te grijpeD, de andere tegen den agent, die nog steeds den eersten arrestant vasthoudt. De inspecteur heeft toen zijn revolver getrokken en gelastte ruim baan te maken, daar hij anders van zijn wapen gebruik zou makeu. Op hetzelfde oogenblik is, zonder dat de inspecteur het gewild heeft, de revolver afgegaan, waardoor een man licht in den hals is gewond. Er is toen op den inspecteur een andere man in gebogeu houdiDg afgekomen, vermoedelijk met de bedoeling hem te scheppen. Toen is een tweede schot van de revolver afgegaan, waardoor de man, die in gebogen houding op den inspec teur afkwam, doodelijk in het hoofd getroffen werd. Hij overleed bij aankomst het ziekenhuis. Het lijk is nog niet herkend, vermoedelijk is het een Amster dammer. De lichtgewonde man is een broeder van den gedoode. De heftigste verzetpleger is eveneens een broer van het slachtoffer. Zij waren allen alhier tijdelijk in het rij wiel vak werkzaam. Behalve de gewonde en deze laatste zijn door de politie nog drie personen aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld. Op het terrein van den strijd is een ploertendooder gevonden, waaruit, wanneer er mee geslagen wordt, automatisch een dolk te voorschijn springt. Vermoedelijk is de inspecteur met dit gevaarlijke wapen geslagen. De halskraag van zijn uniform heeft den slag gebroken, zoodat de toegebrachte verwonding ver moedelijk niet van ernstigen aard is. De inspecteur droeg over zijn uniform jas een overjas, zooals meer gebruikelijk is, doch maakte bij zijn optreden terstond zijn qualiteit bekend. HAARLEM. Dinsdagochtend kwamen de Koningin en Prins Hendrik met den gewonen trein, waarin een salonrytuig was ingehaakt, alhier aan. De Commissaris der Koningin en de burgemeester van Haarlem, ontvingen de vorstelijke bpzoekers aan het station. Van het station werd gereden naar de „Werf Conrad". De Koningin had den wensch te kennen gegeven deze belang rijke fabriek, die over de geheele wereld haar baggermolens, tinmolens, boorma chines en booten levert, in volle werking te zien. De directeuren van „De Conrad", de heeren B. H. Holst en P. Lugt, ontvingen de hooge bezoekers. Vol belangstelling werden de verschillende machines be zichtigd. In de haven ging men een groote baggermachine bekijken. Deze machine, die door de Russische regeering besteld is, zal in Augustus onder eigen stoom ver trekken naar de haven van Wladiwostok. Op de Zaandamsche werf van „De Conrad" worden bovendien twee stoom- hoppers voor Rusland gebouwd. Een dryvende kraan, die dienst zal doen in de haven van Odessa, lag naast den Rus- si8chen baggermolen. Na bezichtiging van de Werf Conrad, die in hooge mate de belangstelling der Vorstelijke bezoekers had, werd met de salonboot van de „Volharding" een tocht langs het Spaarne gemaakt. Door de stad werd naar het Haarlemmerhout gevaren. By het clubgebouw van de Roei- en Zeilvereeniging „het Spaarne" brachten de leden in de booten aan de Koningin en den Prins hulde. In het Haarleramerhoutpark werd de boot verlaten, waarna door den Haar lemmerhout naar de woning van den Commissaris der Koningin werd gereden, waar de lunch werd gebruikt. Om kwart over tweeën werd naar het Frans Hals museum gereden. Om half drie werd een rijtoer door de stad gemaakt, waarbij een bezoek werd gebracht aan het Leidsche kwartier, een volksbuurt. Om kwart voor vieren was aan een adres in België. Zaterdag kwam het stuk als onbestelbaar terug; de afzender was ten postkantore ontboden, doch weigerde den brief terug te nemen, omdat de lakstempels andere zouden zijn dan de zijne. Hij werd toen uitge- Doodigd den brief te openen om te zien of het bodrag van 2000 fr. zich er in bevond, wat niet liet geval bleek te zijn. Daarna deed hij aangifte van de ver missing der waarde de politie vertrouwde het geval echter niet, en wist hem zóó in het nauw te drijven, dat hij ten slotte bekende, dat het adres verzonnen was geweest, en zich in den brief geen gelds waarde bevonden had. Hij ia in bewariDg gesteld, en zal zich nu hebben te ver antwoorden wegens valsche aangifte en poging tot oplichting van de Neder- landsche posteryen. 's GRAVENHAGE, 13 Mei. H. M. de Koningin-Modder vertrekt Donderdag avond per Holl. trein van 8 58 naar Vlipsingen voor haar reis naar Engeland. H. M. wordt 30 dezer te Soestdijk ver wacht. Z. K. H. de Prins zal heden avond naar Hamburg vertrekken, om zijn broeder, den gouverneur-generaal vau Duitsch West-Afrika, die met verlof in Duitschland komt, bij aankomst te Hamburg te begroeten. Z. K. H. keert den 17den 's avonds alhier terug. Naar gemeld wordt, zal H. M. de Koningin 18 Mei a.s. te 9 uur 17 m. 's morgens te Enkhuizen komen en een autotocht maken door West-Friesland. Op het kasteel Radboud te Medemblik zal het noenmaal worden gebruikt. Verder zal een bezoek gebracht wor den aan de boerdery van den heer Neefjes te Westwoud en aan de Coöperatieve Botertabriek te Opmeer. Daarna zal waarschynlyk een bezoek gebracht worden aan den Heer Hugo- waard en den Beemster. ROTTERDAM. De ertswerker A. van L, maakte het in den laatsten tyd herhaaldelijk vrouw C. C. van S., uit de Zevenhuissteeg lastig met zyn liefdes betuigingen. De vrouw wees hem steeds af, waarop hy haar ten laatste bedreigde. Maandagavond is de ertswerker met een mes gewapend Haar woning binnen gedrongen, waar hy niet alleen baar, maar ook den kellner en nog een man, wiens hulp was ingeroepen, aantrof. Er ontstond een hevige vechtparty en het mes werd den erts werker ontrukt, waarby de kellner zich aan een hand verwondde. Met vereende krachten ging men den geweldenaar te lyf en ten laatste, ontoonbaar door een geducht pak slaag, werd hy de trap afgegooid. De man is naar het ziekenhuis gegaan om zich te laten verbinden. De 22-jarige ketelmaker H. G. wonende op den Crooewykschen singel, was Dinsdagmiddag op Wilton's Machine fabriek en Scheepswerf aan den West- kousdyk alhier bezig met de electrische boormachine gaten te boren. Plotseling sloeg hy door een schok achterover en werd naar het Ziekenhuis gebracht, waar hy by aankomst reeds overleden was, WOUW. Op de Hoogt ouder deze gemeente, nabij de spoorbaan naar Roosendaal, is het lijk gevonden van een onbekend zwerver, die bleek ver moord te zijn. Het lijk had een groote steekwond aan het hoofdeen oor was geheel afgesneden. De vermoorde is vermoedelijk Herman Jacobs, nettenbreier. Uit het onderzoek der politie is gebleken, dat hij in gezel schap van twee vreemde personen te Wouwsche Plantage is geweest. Uit de sectie van het lijk bleek, dat de man op afschuwelijke wijze is vermoord. Nutsrergaderlng. ZIERIKZEE, 13 Mei. In de koffiekamer der Concertzaal vergaderde Maandag van acht tot zwijgen heeft gebracht, de gtoet aan het itation terug. Te 3 51 aer ^oucenzaai yerganerue maauuag- komt den inspecteur te hulp, door het Terlrokken de Koningin en de Prins naar avond het .DfPar^®ef t Z!ur'^® ^r achttal gevolgd. Hy grijpt mede den Den j{aa„ „[.„«leide eedaan door de Maatschappij tot Nut van t Algemeen gevolgd. Hy grijpt arrestant van den inspecteur aan verdedigt zich met zijn hartsvanger tegen het slaan en trappen der thans één ge worden clubs. Den inspecteur wordt nu een hevige slag in den hals toegebracht, waardoor hij duizelig wordt, doch toch Den Haag, uitgeleide gedaan door de autoriteiten. AMSTERDAM. Een kantoorbediende Bij ontstentenis van den voorzitter, den heer Stoop, werd de vergadering geleid door den heer Hu vers. Nadat zij door alhier, zekere De N., verzond dezer j dezen geopeud waS) en de notulen door dagen een aangeteekenden brief, met den 8eCretaris, mr. H. Pleyte, gelezen een aangegeven waarde van 2000 fr., wareDj werd het verslag der Volkebiblio theek uitgebracht. Daaruit bleek, dat 90 personen van de bibliotheek gebruik hadden gemaakt, en dat 1268 boeken waren uitgeleend geworden. De rekening der Volksbibliotheek werd door een commissie, bestaande uit de heeren W. C. de Crane en L. Koopman nagezien en in orde bevonden, waarop zij werd goed gekeurd. Besloten wer-1 den catalogus der Volksbibliotheek in het vervolg gratis beschikbaar te stellen, maar voor elk jaar lezens tien cent leesgeld te heffen. Aan de orde is do benoeming van een afgevaardigde ter algemeene vergadering. De voorzitter stelde voor wederom mr. H. Pleijte te benoemen. Één der leden opperde bedenkingen, dat telkens dezelfde persoon werd afge vaardigd. De heeren L. Koopman en W. C. de Crane keurden het af, dat mr. Pleyte, die den vorigen keer naar de algemeene vergadering was afgevaardigd, geen ver slag had uitgebracht, maar verwezen had naar een uitvoerig verslag, voorkomend in het Algemeen Handelsblad. Hierover ontspon zich een levendige discussie. Het resultaat van het debat was, dat mr. H. Pleijte zich terugtrok, waarop de heer Beelaerts van Emmichoven tot afgevaardigde gekozen werd. Door den secretaris werd hierop voorlezing gedaan van een schrijven van het hoofdbestuur, waarin met het oog op de tienjarige wetsherziening ver zocht werd, de wijzigingen; die men in de wet wenschte gebracht te hebben, vóór 15 Juni in te dienen. De voorzitter vraagt of één der leden soms een wetswijziging wenschte. Opge merkt werd, dat de leden de wet niet in hun hoofd 'nebben, maar dat men van de be stuurstafel een voorstel verwacht had. Op de vraag, of bedoeld schrijven van het hoofdbestuur een punt van beraadslaging in het afdeel ingsbestuur had uitgemaakt, werd door den voorzitter ontkennend geantwoord. Met het oog op dit antwoord werd in overweging gegeven alsnog ge noemd schrijven in de bestuursvergadering te behandelen. De voorzitter deed daartoe de toezegging, en bepaalde dat men over acht dagen wederom zou bijeen komen. Hierop sloot hij de schaars bezochte vergadering. Grondwettelijke gelijkstelling van man en vrouw. Door eenige leden der afdeeling Zierikzee van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht, zal een lyst voor de grondwettelijke gelijkstelling van man en vrouw aan de ingezetenen ter teeke- ning worden aangeboden. Wij sporen onze stadgenooten aan om in grooten getale op die lijst hun hand- teekening te plaatsen. Daarmede verricht men een daad van gerechtigheid, die niets kost. Aan het onrecht toch, dat de vrouwen geen staatkundige rechten bezitten, en daarvan in menig opzicht schromelijke nadeelen ondervinden, moet een einde komen. Niet langer mag de bestaande toe stand, die bovendien een schromelijke miskenning is van hetgeen de vrouwen op velerlei gebied praesteeren, bestendigd worden. Hoevelen van haar hebben niet reeds, dank zij haar geest- en werkkracht, een academi8cheu graad of een diploma behaald Ziet om u heen, en gij zult haar vinden in de rechtzaal om voor de beschuldigden te pleiten, aan het ziekbed om de patiënten te genezen, en in het schoollokaal om de jeugd te onderwijzen. En hoevelen van haar voorzien niet zelve door noesten vlijt in haar dage lij ksche behoeften, ja zijn zelfs dikwerf tot steun van haar naaste omgeving? Is het billijk de vrouw, omdat zij vrouw is, van het recht te kiezen en gekozen te worden, langer uit te sluiten, haar te berooven van de bevoegdheid op te komen voor haar belangen, haar als onmondig te behandelen? Daarom teekent op de lijst, die u zal worden aangoboden. Vooral gij vrouwen, teekent. Opdat de achteruitzetting, waarover gij u zoo dikwerf met reden beklaagd hebt, uit onze door mannen gemaakte wetten verdwijne, en opdat de nieuwe wetten, die met uw medewerking dan

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 1