ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag II Mei 1914. TMKilitie te and. Oproeping van Verlofgangers voor Herhalingsoefeningen, 1 I TWEEDE BLAD. (Z ierikzeesche C o u r a n t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 70ste JAARGANG, No. 9541. Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur A. FRANKEL. ADVERTENTIE N. Van 13 regelt 30 ets meerdere regels 10 ets. Bjj abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags-1 en Vrjjdagsmiddags uiterlijk vóór 2.30 ure. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend, dat de in het verlofgangersregister dezer Gemeente ingeschreven verlofgangers, wier namen hieronder zijn vermeld, by deze worden opgeroepen om in 1914, ieder voor het achter zyn naam aangegeven tijdvak, krachtens artikel 80, in verband met artikal 114 der Militiewet Staatsblad 1012, No. 21), voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst te komen. NAMEN k N' VOORNAMEN E K VERLOFGANGERS. Lichting.KORPSEN en ONDERDEELEN. TIJDVAK. Garnizoensplaats. Anton Legemate Baltum van de Voorde, Johannes Bastiaan Leydekker Frans van IJsseldijk I'ieter in den Boscli, Bastiaan van der Schelde Jacob Cannoo, Izak Ornée, Johannes ten Haat' Nicolaas van Burg, Hendrikus Josephus Christianas van Wanrooij Adtiaan Pi<-ter Stouten Gerardus Franciscus van Wanrooij, Gerrit Aleman, Helenardus Peute, Willem Regoort, Franciscus de Bie, Cornelis Schults, Adriaan Dingeman Versteeg, Hermanns Anthony Bax, Samuel Saaman, Johannis Malepaard Lambertu8 Kommens Marienus Leendert Kerpestein, Jacobus Marinus de Vos, Abraham van den Boogaart Marinus Pieter Ravia, Cornelis van den Hoek, Jan van Dijke Adriaan Cornelis Verton 1907 1911 1907 1908 1907 190* .1907 1907 1907 1908 1908 1910 Maarten Jacob van Oeveren Anthony van den Hoek Adriaan Nestelaar, Jan bij de Vaate, Johannes Hendrikus Adriaan Peute Willem van Splunter Abraham de Vos Bartel Cornelis van Burgh, Frans van der Werf, Johannes de Weeze, Johannes Oole Teunis Klink, Paul Pieter Johan Loewer, Cornelis den Boer, Jacobus Dekker, Cornelis Maarten Timmerman, Michiel Christiaan de Vlieger, Leendert van Westen- brugge Jan Jacobus de Graaf Adriaan Kooiman, Cornelis Marinus Pape, Marinus Jacobus Stoutjesdijk, Adnanus Jongmans, Evert Jan Lunenberg, Cornells van As, Olivier Anthony van de Klippe, Marinus Johannes Roskam, Jakobus van 't Veer, Jacobus Leonaxdus Heuseveldt, Johannes Schults Jan Leendert Kloet Obbe Noordewier Theodorus Heyboer 1911 1909 1910 1909 1909 1909 1909 1910 1910 1910 1910 1907 I 9 14. regiment genietroepen. 10 Juni. 3e regiment-veldartillerie. 0 Juli. regiment grenadiers. 24 Augustus, idem. 24 Augustus, regiment jagers. 24 Augustus. idem. 24 Augustus. 14e regiment infanterie. 24 Augustus. idem. 24 Augustus. 2e regiment infanterie. 24 Augustus. 14e regiment infanterie. 24 Augustus. idem. 21 Augustus, korps torpedisten. 1 September. regiment genietroepen. 1 September, regiment grenadiers. 4 September. regiment jagers. 1 September, idem. 4 September, i compagnie wielrijders. 4 September. 14e regiment infanterie. j 4 September. idem. 4 September, idem. 4 September. idem- j 4 September, a compagnie hospitaalsoldaten. 4 September. 21e regiment infanterie. 4 September, i compagnie hospitaal-soldaten. 19 September. Utrecht. Breda. 's-Gravenhage. 's-Gravenhage. 's-Gravenhage. 's-Gravenhage. Vlissingen. Middelburg. Venlo. Vlissingen. Middelburg. Fort in den Sabina Henricapolder (oud fort De Ru.vter). Utrecht. 's-Gravenhage. 's-Gravenhage. 's-Gravenhage. Breda. Vlissingen. Middelburg. Vlissingen. Middelburg. Middelburg (in militaire ziekeninricliting). Den Helder. Vlissingen. De opgeroepen verlofgangers zullen zorg dragen, dat zy zich ieder op den voor hem aangegeven dag, in uniform gekleed en voorzien van hun verlofpas (zakboekje), alsmede van alle verdere tot hun verlofsuitrusting behoorende voorwerpen van kleeding eu uitrusting, bij hun korps aanmelden en wel 1°. zy, die woonachtig zyn in de plaats van opkomst, uiterljjk te 8 uur voormiddag; 2U. zy, die woonachtig zyn binnen 20 kilometer van de plaats van opkomst, uiterlijk 10 uur voormiddag; 3°. de overige verlofgangers, voor zoover zjj binnen het Ryk gevestigd zijn, zoodra mogelijk na aankomst in de plaats van opkomst, waarheen zy zich met het eerstvertrekkencl openbaar middel van versneld vervoer, langs de op de vervoerbewijzen aangegeven route en met de daarop aangegeven vervoermiddelen moeten begeven, en, voor zooveel zij buiten het Ryk gevestigd zijn, vóór 4 uur namiddag. De verlofgangers, die per spoor, tram ot stoomboot moeten reizen of op de reis een of meer veeren moeten passeeren en in wier zakboekje aanwezig zijn de vereischte op wit papier gedrukte eu met rooden lukt Ingevulde vervoerbewijzen en passagebiljetten, behoeven zich vóór hun vertrek naar het korps niet ter Gemeentesecretarie aan te melden doch begeven zich rechtstreeks naar het station van vertrek of de aanlegplaats en stellen aldaar hun zakboekje ter hand aan den beambte, met de uitgifte van plaatsbewyzen belast, of aan den veerman. De verlofgangers be- hooren er op indachtig te zijn, dat hun het zakboekje wordt teruggegeven, alsmede de strook van het vervoerbewys, aangezien deze strook hun gedurende de reis moat dienen als plaatsbewijs. Verlolgangers, die niet in het bezit zijn van een vervoerbewijs of passagebiljet, ingericht om daarop van het station van vertrek naar de plaats van opkomst te kunnen reizen, dan wel van het veer ot van- do veren gebruik te maken, moeten zich op den laatsten werkdag vóór hun vertrek naar het korps, des voormiddags tusschen 10 en 12 uur ter Gemeentesecretarie aanmelden teneinde aldaar in het bezit te worden gesteld van de vereischte bescheiden. liet is noodig, zieh ten iuinste een half nur vóór het vertrek van den trein, de tram of de stoomboot aan het station of de aanlegplaats te bevinden. Behalve vrij vervoer, voor zoover de reis geschiedt binnen het Rijk, heeft de verlofganger, die niet, woont in de plaats van opkomst, voor den dag van opkomst recht op een daggeld van f 0,25. Het is niet noodig dit daggeld ter Gemeentesecretarie te vragenaan hem, die het in zijne woonplaats niet heeft ontvangen, wordt het na aankomst bij het korps uitbetaald. Ingeval ziekte ot gebreken de opkomst van een verlofganger mochten verhinderen, moet hiervan zoodra doenlijk ter Gemeentesecretarie worden overgelegd eone gelegaliseerde geneeskundige verklaring, welke op ongezegeld papier kan worden gesteld. Na zijn herstel vervoegt hij zich onverwijld by zijn korps. Hij, die zonder geldige reden niet voldoet aan deze oproeping, wordt, na daartoe verstrekten last van den Minister van Oorlog, als deserteur afgevoerd. Hy, die zonder geldige reden zich te laat by het korps aanmeldt, maakt zich strafschuldig. Het niet-ontvangen van eene afzonderlijke kennisgeving ontheft een verlofganger geenszins van zyne verplichting •tot opkomst in werkelyken dienst, daar de openbare kennisgeving, althans zoo de verlofganger zich op den dag dier kennis geving niet met toestemming van of vanwege den Minister van Oorlog buitenslands ophoudt, EEN1G en ALLEEN als BEWIJS geldt, dat hij behoorlijk is opgeroepen. Omtrent vrijstelling van den dienst, of vergoeding ter zake van kostwinnerschap wordt ver wezen naar de afzonderlijke publicatie betrekkelijk „KOSTWINNERS". Zierikzee, den 9 Mei 1914. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. NIEUW STIJDINGEN. ITALIË. CATANIA, 8 Mei. Gisteravond werd in de omgeving van Terbati, Pennisi en Acircale een aardbeving gevoeld. Ver scheidene huizen zyn onbewoonbaar geworden. Hedenavond veroorzaakte «en krachtige aardbeving, die zes seconden duurde, een paniek onder de bevolking. Schade werd niet aangericht. In de om geving van Magano, was de aardbeving veel sterker. Hier werd eenige schade aangericht, terwyl in het dorp Linera d« schade zeer groot is. Het Roode Kruis heeft materiaal en eenige genees- heeren naar de geteisterde streek ge zonden. 9 Mei. De aardschok werd ook waargenomen te Linguaglossa, Viagrande, Biancavilla en Belpasso, alsmede in de omstreken van Mangano. 'n Trein van Arcizcale moest stoppen, daar de spoor lijn over 'n afstand van 700 M. af wijkingen vertoonde. Volgens berichten, ontvangen uit verschillende plaatsen, die door de aardbeving geteisterd zijn, werden 30 dooden en 120 gewonden onder de puinhoopen gevonden. Men vreest dat het aantal slachtoffers, die om het leven kwamen, raefir dan honderd bedraagt. Te Bongiardo, een dorp naby Zafferano, werden 10 dooden en 20 gewonden aangetroffen. De aardbeving werd om zeven uur geconstateerd in de dorpenBuardia, Mangano, Pinano en Zafferano. Het dorp Linera werd bijna geheel verwoest. Men kan nog niet vaststellen, hoe groot het aantal slachtoffers daar is, maar reeds zeven gewonden werden naar het ziekenhuis te Arcireale overgebracht, terwijl nog anderen in aantocht zijn. In de dorpen Santa Venerina, Santa Maria degli Ammalati, Guardia, Santa Maria Bergine, Cosentini en Penisi, werd uitsluitend raaterieele schade aan gericht. Het spoorwegverkeer tusschen Acireale en Gnardia is gestoord, daar een tunnel beschadigd is. Aan de Natioïial Zeitung wordt uit Rome ^geseindOnder de bevolking in de provincie Catania heerscht groote verwarring. Men vreest, dat de aard bevingen zich zullen herhalen. Niemand waagt het zijn huis te betreden en de menschen kampeeren nog steeds op het veld. De wegen vertoonen diepe scheuren en spleten. Of er behalve de bewoners van de Italiaansche dorpen ook buiten- landsche toeristen gedood of gewond zijn, heeft men tengevolge van de groote verwarring nog niet kunnen vaststellen. Onder de menschen komen gevallen van waanzin voor. Een jonge boer. die sedert drie dagen getrouwd wasis bij de aardbeving zelf door een balk ernstig gewond, zyn vrouw is gedood. Hij is tengevolge daarvan krankzinnig gewor den. In de centrale gevangenis te Catania zijn twee gevangenen krankzinnig geworden. De andere gevangenen schreeuwden en smeekten in hun cellen om er uit gelaten te worden. In andere cellen begonnen ze luid te bidden en te weenen. Uit Milaan wordt aan het Berliner Tageblatt geseind: In Catania was de schok van de aardbeving zoo sterk, dat de electrische lampen uitgingen en de tafels in de hoogte sprongen. De heele bevolking bracht den nacht buitenshuis door. In de ziekenhuizen sprongen de zieken uit de bedden en vluchtten op straat. In de gevangenissen trachtten de gevangenen de celdeuren open te breken en smeekten schreiend den cipier om hun het leven te redden. Prof. Ricco van het observatorium te Catania zegt, dat de hevigheid van de aardbeving even sterk is geweest als die van 1908, welke Messina en Reggio verwoestte. De correspondent van de Secoio seint Ik zie hier hartroerende tooneelen. De plaatsen in de buurt van Acireale zyn geheel verwoest. Geen enkel huis is blyven staan en de indruk is nog erger dau bij de ramp van Messina. Het dorp Santa Maria Pergile is volkomen met den grond gelyk gemaakt. Vele gewonden liggen langs de wegen en wachten om naar het hospitaal gebracht te worden. De lyken zyn langs den weg gelegd en met doeken bedekt. Consentini is geheel verwoest. Daar telt men 20 dooden en 40 gewonden. Kon benijdenswaardig geschenk. Iu verband met de schitterende gift van een kwart millioen gulden, door een Haarlemsch ingezetene aau de ge meente geschonken voor den bouw van een nieuwen schouwburg, kau nog het volgende worden medegedeeld De schouwburg wordt gebouwd op het Wilson plein ter plaatse, waar zich nu een plantsoen bevindt. Het gebouw krijgt afmetingen van 52 bij 32 Meter en zal 840 zitplaatsen kunnen bevatten. Aan de schenking is de voorwaarde verbonden, dat de gemeente Haarlem zal afstaan het terrein voor den schouw burg en het bedrag, dat noodig is voor meubilair en de tooneelbenoodigdheden, tevens dat iu den schouwburg ten allen tyde worden gereserveerd loges, voor den Commissaris der Koningin, den burgemeester en het dagelijksch bestuur der gemeente Haarlem. Gevraagd wordt om een beslissing over het aau bod vóór Juni te uemen, omdat de schenker, die dringend verzoekt, dat geenerlei naapo- ringen naar zyn naam worden gedaan, wen8cbt dat de schouwburg ten spoedigste zal verrijzen. Het gebouw wordt geflankeerd door twee torens, die gedekt zijn door koepels. Onderwijs in Indië. Volgens een telegrafisch bericht uit Batavia is aldaar geslaagd voor het Europeescl» onderwijzeres-examen mej. W. Ratu Langie, een Minahassasche van geboorte. Zij is het eerste inlandscbe meisje, dat een zoodanig examen heeft afgelegd. Zoo haar bij de regeering een goede ontvangst teu deel valt, zal het door haar gegeven voorbeeld een aansporing kunnen zijn voor haar zusters om zich in die richting te bekwamen en zullen de Kartini-scholen ook eerlang beter aan het doel kunnen beantwoorden. Vrijzinnige Concentratie. Hemelvaartsdag zal het Vryzinnige Concentratie-Comité een betooging orga- niseeren. In alle 11 provinciën zal op dien dag een landdag georganiseerd worden, waar van alle Vrijzinnige fracties een lid, zoo raogelyk een Kamerlid, het woord zal voeren. Te dien einde is in iedere provincie een comité gevormd, dat de voorbereiding ter hand genomen heeft. Te Goes wordt op denzelfden dag een landdag georganiseerd door den Vrij zinnigen Bond in Zeeland. Deze betoogingen worden belegd met het doel, de verkregen eenheid in de actie der drie Vryzinnige fracties te bestendigen en sympathie te wekken voor den arbeid van het Ministerie Cort van der Linden. Een dreigbrievensclirflYer aangebonden. Eenige dagen geleden ie door den burgemeester, prof. mr. J. A. van Hamel en den hoofdcommissaris eeu dreigbrief ontvangen van iemand, die f 150 ei8chte, te de poneeren op een aangegeven plaats; wanneer niet aan dien eisch werd voldaan, zou hij met vuurwapenen optreden. De geadresseerden hebben dat eerste geschrijf onopgemerkt aan zich laten voorbij gaaD, tot de dreigbriefschrjver andermaal genoemde personen lastig viel. Zaterdag is hy gearresteerd, 't Is zekere Hendrik Dnderstadt, een oude bekende der justitie, die ook eenige jaren te Veenhuizen doorbracht en door prof. mr. J. A. van Hamel aan een betrekking geholpen was. Eenige dagen geloden heeft hy ook in Den Haag geopereerd. Hij schreef een dreigbrief aan den minister van justitie, werd door de Haagsche politie aangehouden en weer op vrije voeten gesteld. Hij is Zaterdag voor den officier van justitie alhier geleid. H E R IJ K. De herijk der maten en gewichten in 1914, voor de hierna vermelde gemeenten, zal plaats hebben op de volgende dagen St.-Anualand 13 en 14 Mei. Oud-Voss^meer 15 en 16 Meidesv.m. Tholen 18, 19 eu 20 Mei. St.-Maartensdijk 26 en 27 Mei. Scherpenisse 2S Mei. Poortvliet 29 Mei. Zierikzee: ook voor Kerkwerve en Ouwerkerk 8 en 15 Juni des n.m., 9, 10, 11, 12, 16, 17, 18 en 19 Juni. Nieuwerkerk 30 Juni. Dreischor 1 Juli. Noordwelleook voor Serooskerke (Schouwen), 2 Juli des v.m. Renesse 2 Juli des n.m. Zeetijdingen. Zierikzee. INGEKLAARD: 9 Mei. De schoener „Nijverheid", kapt. R. Tingen, met klei van Enge land naar Dordt. UITGEKLAARD: 11 Mei. De barge „Rochester Castle", kapt. J. T. Houd, met cement- platen van Pruisen naar Engeland. 11 De barge „Hibernia", kapt. I. Coker, met oesterschelpen van Ierseke naar Engeland. 11 De barge „Major", kapt. C. Porter, met mineraalwater van Pruisen naar Eageland. MARKTBERICHTEN. THOLEN, 9 Mei. Tarwe f9,50 f 11,haver f 8, k f 8,50wiatergerpt t 8,75 a f 9,25 zomergerst f alles per 100 K.G. karwij f k f per 50 K.G. rogge f 5,75 a f 6,25bruine boonen f io,k f 12,50 witte boonen f k f kookerwten f 9,k f 9,50 kroonerwten f 9,50 k f 10,25aard appelen f 2,50 a f 4,25,alles per H.L. ajuiu f k f per 60 K.G. eieren f a f 3,25 per 100 stuks; boter f k f 0,62J per halve K.G.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 5