Ingezonden Mededeeiingen. Pink Pillen. De aftredende bestuursleden, mej. Suurland en Kerpesteijn en de hoeren Buijze en Wiskerk® werden bij accla matie als zoodanig herbenoemd. Als plaats voor de volgende algemeene vergaderingwerd St.-Filipsland aange wezen. Dit jaar zullen er zeker een. paar kin deren naar „De Steeg", bij Arnhem, uit gezonden worden. De afdeeling telt thans 264 leden. 'Met een woord van opwekking en een „tot weerziens" sloot de voorzitter de vergadering. 'MIDDELBURG. De Eerste Zeeuwsehe Bakkerij-Tentoonstelling, welke verle den week alhier gehouden werd, is een bepaald succes geweest, zij werd totaal door ruim -1500 betalende personen be zocht. VLTSSINGEN. Alhier verkocht een horlogemaker aan een vrouw een gou den horloge op afbetaling en even later kwam een bootwerker hem vragen of een horloge, dal hem zoo juist in een tapperij ten koop was aangeboden, goed goud was. De verbazing van den hor logemaker kan men zich begrijpen toen bleek, dat dit hetzelfde horloge was, dat hij even te voren verkocht had. De po litie stelde een onderzoek in en 'l bleek, dat de vrouw het direct verkocht had. Het werd door lusschenkomst van de politie den winkelier teruggebracht. Aanbestedingen, Vorkooplngen, ens. ZONNEMAIRE. De levering van 36700 kilo Chilisalpeter aan de Landbouw- Sociëteit Ceres" alhier is gegund aan de Maatschappij tot verkoop van Huif - meststoffen, tot den prijs van f 11,65. BURGI1, 8 Mei. Ten overslaan van notaris F. J. II. Jespers werden, ten verzoeke en op de hofstede van den heer J. A. van Zuijen publiek verkocht: een 4-jarig merriepaard voor f 630; een merrie met veulen voor f 634; een 11- jarigc merrie voor f 414; een 13-jarige merrie voor f 281; koeien voor f 208. f 260, f 186, f 230, f 241, f 270, f 240 en f 196; ossen voor f 167, f 165, f 165, f 150, f 140, f 145, f 132, f 103, 1 77, f 91, f 64, f 60, f 67, f 70 en f 51vaar zen voor f 141, l' 119, 1' 51; .stierkalveren voor f 30; varkens voor 1' 37,50 en f 31. ST.-MAARTENSDIJK, 9 Mei. Bij de heden gehouden aanbesteding van Chili salpeter door de Vereeniging „Landbouw belang" alhier was ingeschreven door de heerenI. J. v. d. Have te Rotterdam, voor f 11,75, gemalen; W. Bedet te Terneuzen, voor f 11,70, ongemalfn. Gegund aan den heer I. J. v. d. Have. OUD-VOSSEMEER. Voor vergrootiug der haven werden ingeleverd 9 biljetten laagste inschry ver A. Noordijke te Tholen, f 5627voor bestrating Veer weg 10 inschrijvers, laagste F. Duijnhouwer te Goes, ft f 2567het eerste werk werd nog aangehouden, het laatste gegund. Landbouw en Veeteelt. Door den Commissaris der Koningin zyn aan het dageljjksch bestuur der Zeeuwsehe Landbouwraaatschappij twee medailles een verguld-zilveren en een zilveren beschikbaar gesteld voor de dit jaar te Middelburg te houden Pro vinciale Landbouwtentoonstelling. ST.-FILIPSLAND, 10 Mei. In geen jaren is er in onze gemeente zooveel koolzaad verbouwd als dit jaar. Nu 'l in bloei staat, leveren die hier en daar verspreide akkers een prachtig gezicht op en geven een prettige afwisseling aan de overige nog bijna geheel dorre lan derijen. KEBK NIEUWS. SÏ.-FILIPSLAXÜ, 8 Hei. In de Herv. Kerk is door Kerkvoogden een flinke verbetering aangebracht. De stoelen-zit plaatsen in het midden ruim zijn vervan gen door geriefelijke banken. Niet alleen dat hierdoor hei ziltrn gemakkelijker gcmaaltr is. niaaT^fiovendicn heeFf men" eenige zitplaatsen gewonnen. Te beginnen met Zondag 17 Mei is voor kinderen van 9 tot 12 jaar de gelegenheid opengesteld tot het volgen eener Zondagsschool, die 's namiddags van half een tot half Iwce in de Ilerv. Kerk gehouden zal worden. ONDERW IJS. Bij het openbaar Europeesch lager onderwijs zijn benoemd: Tot onderwijzeres der 3e klasse, en geplaatst bij de school te Demak, mej. A. G Vooren Ie Zierikzee, daartoe te; beschikking gesteld van den Gouverneur- Generaal tot onderwijzer der 3e klasse en ge plaatst hij de school te Koedoes, X. :l, G. A. Elenbaas, daartoe ter beschikking gesteld van den Gouverneur-Generaal. NIEUWERKERK. Onze dorpsgenoot, de heer L. M. Lievense Johz. heeft 8 Mei" te Middelburg zijn diploma voor onderwijzer behaald. REN ESSE. Benoemd tol afgevaar digde naar de algemeene vergadering van hel „N.O.G", welke op 6. 7 en 8 Augustus te Zwolle zal gehouden wor den, de lieer H. W. Poldermans te Noordwellc, en lot diens plaatsvervanger de heer J. Spek le Ellemcet. KORTGENE, 9 Mei, De heer A de Jonge, te voren hier onderwijzer, nu te H. I. Ambacht, komt voor op eén voor dracht te Rotterdam als no. 2. (Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 15 regels 75 Cts.elke regel ineer 15 Cts. Aan hen die een bedorven maag hebben. Men wete wel dat hot wonderbaarlijk maag middel, de Tink Pillen, in staat stelt de eetlust weer te krijgen en een goede spijsvertering te hebben. Zy zullen een zwakke maag niet de kracht geven zonder stoornis van don eonen dag op den anderen een overmatigen maaltjjd op te nemen, maar zij stellen haar in staat zonder pyn en met voordeel een gezond en redelijk voedsel op te nemen en te verteren. Er zyn duizenden menschen in de wereld, die doffe oogen en een sièpenden gang hebben, die aan tafel gaan met tegenzin voor huil voedsel. Dezen missen alle vreugde. Zij zijn gelukkig indien zy slapen kunnen en dat is niet altijd het geval. Negen malen op de tien wordt deze karikatuur van het leven veroorzaakt door maagpijnen. De maagpijnen worden genezen door de Pink Pillen, en de 'genezing is duurzaam. Zij hebben de prachtigste uitslagen tot stand gebracht, dank zy hare eigenschappen het bloed te herstellen en te vernieuwen. De Pink Pillen zyn verkrjjgbaar f 1,75 per doos en f 9,per 6 doozen by het Hoofd- Depöt der Pink Pillen, Dacostakade 15 huis, Amsterdam; voor Zierikzee en Omstreken by J. W. Gudde, drogisterij, Oude Haven firma W. v. d. Leur, Kaaistraat, Steenbergen W. Potter, Apoth., Stoofstraat, Tholen eu in alle goede apotheken en drogisteryen. RECHTZAKEN. Voor de 'rechtbank te 's-Gravenhage stond dezer dagen terecht wegens dief stal van een paar juweclen oorknoppen uit de étalage van den heer B. Dasberg, hoek PaviljöensgraCht en Stille Veer kade aldaai», de 42-jarige zeeman I. v. 1). aldaar. Hem is ten laste gelegd, dal hij op den 6en Februari met een steen de ruil in genoemden winkel heeft ingeslagen en zich daarna de oorknoppen heeft toe geëigend. Beklaagde ontkende: n voor bijgaande juffrouw had hem „valsch be schuldigd. Officier van justitie: Hoe komt dat bloed aan je manchet"? Bekl.: Ik heb veel last van bloed op geven President: Ja wel, tie dokter heeft je onderzocht en bevonden, dat je zoo gezond bent als een visch. Bekl. De dokter is maar éénmaal bij me geweest. Pres. Zoo, en toen heb je, je heel erg ziek gehouden, en om maar een hoogc temperatuur te krijgen, hield je den thermometer hij de glasvlam, is het niet? Bekl.: Dal zijn praatjes van den be waarder. Pres.Zoo Als getuige werd gehoord de echtge- noote van. den hoer Dasberg, die mede deelde, dat zij alleen thuis was met haar kind toen zij een vreeselijkcn slag hoorde. Naar buiten snellende werd zij door een passeerende juffrouw attent gemaakt op een man, die de ruit zou hebben ingeworpen. Zij volgde dien en heeft hem met behulp van een heer aangehouden. Zij zag, dat hij iets op den grond liet vallen wat haar bleek de cartouche met de oorknoppen lezijn. De man, dien zij geen oogenblik uit het oog verloor is dezelfde als deze be klaagde: andere mannen waren niet le zien. Na liet hooren van den lieer, die be klaagde vasthield^ werd de agent van! politie gehoord, die hem arresteerde. Deze verklaarde, dat beklaagde aanvan kelijk ontkende. Later aan het bureau, toen hij bij fouilleering op beklaagde een prijskaartje vond, afkomstig vart een gouden voorwerp, en een ledig kar tonnetje, beweerde bekl., dat hij die voorwerpen opgeraapt had, toen die door de mannen op de Veerkade ver loren werdén. Ook had beklaagde aan de binnen zijde van zijn band een sLerkbloedend wondje, alsof liet door een glasscherf was ontslaan. No»-werd gehoord de inspecteur van polilie. die met behulp van een politie-: hond constateerde, dat andere voorwer pen. opgeraapt op de Veerkade, in liet bezit van beklaagde moeten zijn geweest. Beklaagde deed wanhopige pogingen al deze getuigenverklaringen te ontze nuwen en bleef hardnekkig ontkennen schuldig te zijn. De officier van justitie, nir. H mie- graaf f, de feilen nagaande, was van mee ning, dat de schuld van beklaagde wettig en overtuigend bewezen is, en vorderde veroordeeling wegens diefstal met braak tol 4 jaren gevangenisstraf. Do ïuoeiHjkliiMloi! dor |ies(- boKtrJjiliug op Java. Aan een particulier schrijven uil Malang ontleent hel llbl. 'I volgende: Het is heel moeilijk <!e noodige maatregelen goed doorgevoerd te krij gen. De bevolking werkt niet overal mee. en op sommige plaatsen werkt zij tegen, zoodat men niet bijtijds achter de ziektegevallen komt, en in de war wordt gebracht. Dit maakt de bestrijding heel moeilijk. Velen begraven stil hun dooden, zoodat men daar niets van merkt. In een kampong was longenpesl uitgebroken, en in een paar dagen was de heele familie, behalve een man, gestorven. Deze man ging 1111 naar Malang slad en bracht daar de longenpesl; zoo kwam men er achter; en toen men in de bewuste kampong ging zoeken, vond men daar allen van één dag vier aan pest over ledenen, en een vrouw, die ook pest had. maar nog leefde Dit alles had de bevolking geheim gehouden l' ziel dus hoe ontzettend moeilijk het is dc noodige maatregelen door le voeren. En heeft men de mensehen. die geïsoleerd moeten worden, een maal te pakken, dan is men nog niet zeker van de bewaking; deze is over gelaten aan dessa-politic. die zeer veel te wenschen overlaat. Er zijn bijv. menschen. die voor geld voor een ander in de barak gaan zitten. Men kan al deze dingen onmogelijk co n trol ceren. Aan de patiënten zelf kan niet veel worden gedaan. Het werk moét zich nog bepalen tot het opsporen en iso- Iccren van de pestlijders en hun om geving. Voor hel behandelen is geen lijd. Hiertoe ontbreekt het noodige aantal doctoren. En al was het er, dan zou het nog heel moeilijk zijn. I Sterftecijfer is zeer groot en vooral waar longenpesl hcerschl, sterven veel menschen. DE TCRKSCHE ERFENIS. Hier hebt ge mij, met mijn schuld er bij. beeft de Turk, toen I vechten gedaan was, tot de Balkanlieeren moeien zeggen. Verdeel me maar eh vooral mijn schuld zal u nicl tegen vallen. Nu is dal inderdaad zoo geweest, want de Turk heeft zich altijd een meester in het schuJdmaken geloond. Welnu, de schuld krijgen ze thans als volgt te verdeden. Griekenland heeft 15.7 puillioen Turkschc schuld over te nemen, Bulgarije 11.8 milli- ocEL Servië 48.9 milliocn en Monte negro 1.6 milliocn gulden. VERHA LEN*VAN VLUCHTELINGEN. Het stoomschip „Monlery", dal Maandag le New-Orleans aankwam, had 632 passgiers, vluchtelingen uit Mex:eo en onderdanen van de Yer- ccnigdc Staten aan boord. Zij ver klaarden allen gevlucht te zijn, uit vrees voor de Mexicanen, en dat zij hun redding Hiel dankten aan Anicri- kaanschc lusschenkomst, maar aan die van Engeland. De controleur van de „Aguila Oil Company le Tampico, John Sar gent. deed een verhaal over Ongeloof lijke wreedheden der Mexicanen. ..Ik bracht een bezoek aldus Sargent aan één mijner vrienden, Robert Gourd, een Amërikaansch farmer nabij Tampico. Om middernacht na derde een bende gewapende Mexi canen het huis en wist door list toegang te verkrijgen. Gourd en ik werden onschadelijk gemaakt. Gourd hing men aan zijn handen aan een boom op en liet men hulpeloos ach ter. Zijn drie dochters werden voor zijn oogen vermoprd. Een ander past sagier. ook een Amerikaan, Hard genaamd, die een chemische fabriek te Mexico-City had gehad, verhaalde dal men hem gevraagd bad voor het Mcxicaansche leger roekeloos kruit te vervaardigen. Natuurlijk weigerde hij. Toen ik boorde, dat een bevel was uitgevaardigd om mij le l'usi leeren. vluchtte ik naar mijn woning. Eerst werd mijn fabriek verwoest en daarna achtervolgde men mij tot in mijn h"is. Behalve mijn echtgcnoote, warei^r nog drie vrouwen in huis, zij verborgen mij. maar ik kon bijna alles zien en hooren wal er voorviel. Mijn vrouw slaagde er in te ontvluch ten. maar de andere vrouwen, dia zich in veiligheid waanden, bleven en vielen als slachtoffers der Mcxï- caanschcrsoldaten. Dat beteekent de bescherming van mijn vlag aldus besloot hij zijn verhaal. Een ontzettende orkaan uit vroeger tfyd. In een tijd van veel stormweer wordt wel eens bij manier van spre ken gezegd: I is haast een orkaan Over het algemeen heeft men echter geen begrip er van. welk n enorme krachI en verwoestend geweld orka nen soms bezitten, vooral in de tropen De verschrikkelijkste wervel storm is wel die geweest van 10 Oc tober 1780, in e.sl-iiidie Hij ont stond in de nabijheid van liet eiland Barbador, één der zuidelijke Antil len Geen woning, geen boom. geen struik bleef staan Alle bewoners der stad, waarover hij hel eerste been- trok. vluchtten in de kelders. Door het woest geweld van den orkaan bemerkten zij niet eens. dat de ge bouwen boven hen in elkaar stort ten. Duizenden werden onder de puin- hoopen verpletterd Geen veldslag, hoe moordend ook. richtte zulke gru welen en verwoestingen aan als deze eykloou. Vérder voortijlende, vernie tigde hij lionderde dorpen, ontwor telde (luizende hoornen, mijlen ver in "l rond werd alles ééne woestenij Meer dan 60 duizend menschen kwa men om het leven. EEN KRANIGE REDDING. Vrijdag heeft de Ilaagsche hooldcon- clucteiir van de S.S A. de Grauw, on der Zevenhuizen Mocrkapelle, nabij de spoorbrug, aldaar een bejaarde d uiie het leven gered. Ken tentwagen, waarin zich drie per1 son en bevonden, geraakte, waarschijnlijk door hel schrikken van hel paard, in dc Riïigvaarl. 2 der inzittenden wisten nog tijdig uil het voertuig le springen, doch een oude dame ging niet wagen én paard le water. Door hel met gevaar voor eigen leven lot driemaal toe te water gaan van den hoofdconducleur De G. mocht het hem gelukken na veel moeite en inspanning de dame behouden aan den kant le brengen. Toen was het reddingswerk nog niét afgeloopen, daar het paard ook nog gered moest worden. Fluks nam De G. een in de nabijheid liggende roeiboot en het getukte hem ook hel paard met den kop boven wa ter te houden tol er hulp kwam opdagen. LANDVERHUIZING. Waar, niettegenstaande de herhaalde waarschuwingen, wederom gezinnen naar Brazilië- geëmigreerd zijn. die al daar in kommervollen toestand geraak ten. wordt de aandacht van belang hebbenden er dringend op .gevestigd, dat personen, die naar Brazilië emi- greerën en niet slagen, in geen geval meer kunnen rekenen op gcldelijken bijstand of terugzending naar Nederland voor rekening van liet Rijk. Do gruwelen Tan den burgeroorlog. In de Carrière della Sera vertelt Eui- gi Barzini van Mcxicaansche helden. Ér waren gevallen, waarin de verde diging van een door de rebellen aange vallen stad zich tol de kerk bepaalde. Te Guliacan, de hoofdstad van den staat Sinaloa, bepaalde zij zich lot den klok- ketoren. De kleine schaar van verdedi gers stond onder bevel van den overste Morelos. De slad was reeds ingenomen en Morelos had maar een klein troepje menschen lot zijn beschikking. De klei ne klokkekamer had hij lol zijn laatste fort gemaakt. Daar hij vreesde, dat hel gebrek, hetwelk zij leden, zijn soldalen aanleiding zou geven te vluchten of zich over le geven, had hij de Irap, die naar de klokkeruimte geleidde, ver nield Op een hoogte van 60 meter waren de dappere mannen, die bijna allen gewond waren, totaal van de bui tenwereld afgesloten. Munitie hadden zij nog genoeg, maar levensmiddelen, drin ken en artsenij ontbraken. Na 3 dagen waren hun krachten uitgeput. Tóen liet, in een stormachtige» nacht. Morelos zich aan een klokkelouw naar beneden. Waar ging hij heen? Niemand heeft liét ooit vernomen. Maar na een paar uur liet hij zich weer optrekken. j» den rug droeg hij eetwaren, water en ver bandmiddelen. En de vertwijfelde strijd begon opnieuw. Op de sommatie zich over te geven, antwoordden de in den loren aanwezigen mei klokgelui en gc- weerseholen. Ilel einde van deze hel dendaad is diep tragisch. De rebellen zonden den bisschop,als onderhande laar. die hel handjevol met den dood worstelende helden moest bezweren, toch niet langer nutteloos bloed te stor ten. Men beloofde hun met dure eeden. leven en vrijheid. Op aanraden van. den bisschop gaf Morelos zich, over. F.éu voor één kwamen de mannen naar he lleden. En toen braken de rebellen hun ceden. De gevangenen werden naar het kerkhof gebracht en daar geéxeciileerd. Geen hunner sprak een woord geen hunner herinnerde aan de gegeven be lofte: geen hunner verzocht om genade! Hel verachtelijk verraad liet hen on verschillig. Men hoorde alleen de slem van Morelos: ..Ik wil zelf het hevel lot vuren geven' Toen riep hij: ..Geef acht! Vuur'" En de laatste verdedigers van '.Guliaean zakten ineen E on bo m In de Lange Eeidschcdwarsstraal, on geveer achter liet Paleis van Justitie te Amsterdam, wordt een auto-garage ge bouwd voor de ..Auto-Onderneming". 3 weken geleden werd met den bouw aangevangen, onder leiding van den ar chitect, den lieer Van Ylooldorp. Kort na den aanvang van den bouw brak onder de cenienlslorlers n staking uit. welke ongeveer 8 man omvatte Door onderbazen van de maatschappij ..Condor" werd de arbeid voortgezet. Vrijdagochtend werd de directeur van de Condor gcwanrsclniwil. dat er in den omtrek van het werk, waarbij ook geregeld gepost werd. stakers rondlie pen. Hij verzocht den onderbazen daar om op hun hoede te zijn. Om lialfacbt vond één der onderbazeu onder den comcnlmolen een hom niet brandende lont. liet was een soorl cönserven-bfis nicl papier en louw omwonden, waaruit een lont slak. die langzamerhand opbrandde. De onderbazen vluchtten naar alle kanten en waarschuwden dén posleeren- den politic-agent, die het bureau Keid- schcjilcin van hel geval ill kennis stelde. Dadelijk verscheen'de inspecteur van politie, de heer De Vries Hummel, die de lont doorknipte. De bom werd meegenomen naar het politic-bureau, terwijl een 3-tal stakers die in den omtrek van liet werk aange troffen werden, voorloopig naar het bu reau van politie werden overgebracht. De bom lag s morgens uiterlijk heel onschuldig, in de kamer van den in specteur, in afwachting van de komst van eenige officieren van de artillerie- inrichting aan de Hembrug, die de boni zullen onderzoeken, l il dit deskundig onderzoek zal blijken, of hel instru ment werkelijk gevaarlijk is en men dus met een geval van sabotage le doen heeft, of, dal de boni slechts als een flauwe grap bedoeld is. om de werk willige onderbazeu schrik aan te jagen. Van uil dc .zaal van.de 2e Kamer -dor Reclilbaniv wérden met het oog op hel justitieel onderzoek in deze zaak. foto grafische opnamen gedaan van hel ter rein en (ie omgeving, waar de bom ge vonden werd. G. G. I d e n b n r g. Aan de N. Rotlerd. Crl. wordt uit Bata via geseind: Gouverneur-generaal I denton rg heeft der regeering den heer IX F. NV. van Bees, vice-president van den Raad van X éderla ndsch-I lid iéwarm a aribe volen om hom op le volgen als gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië. De landvoogd werkt hard aan een voor H, M. de Koningin bestemd ge schrift, ^vaarin hij, evenals de gouver neurs-generaal Rooscbooni en Van Ilcutsz gedaan hebben, een overzicht geeft van de gedurende zijn vijfjarige bestuursperiode gevoerde politiek. Ilel staal vast, dal de landvoogd in December as als zoo da pig aftreedt. Tumult In do Spaansehe Kamer. De vorige week was in deze Kamer aan de orde de behandeling eener interpellatie over de spoorlyn Nogueras Pallaresa, waarvan, volgens sommige afgevaardigden, de aanleg onrechtmatig vertraagd was, teneinde een directe lyn te kunnen aanleggen van Madrid naar de Fransche grens. De minister van openbare werken verklaarde, dat die directe spoorweg verbinding nog in onderzoek is en dat daarvoor nog geen plannen zyn ge maakt en dat de sprekers dus een schouwing hadden- gedaan op een niet bestaand lyk. Op deze woorden riep de republikein Castrovido, directeur van het blad Pais, heftig uit„Er is geen ander lijk, dan dat van Ferrer". De republikein Sobriano stond op en riep herhaaldelijk uit: „Leve Ferrer! De moordenaar zit ginds op de bank der ministers". Deze herhaaldelijk uitgeschreeuwde woorden veroorzaakten eerst ontsteltenis in de Kamer en lokten vervolgens leven dige protesten uit. De meeste afgevaar digden, die in de wandelgangen waren, kwamen de zaal binnen. Het tumult werd hoe langer hoe heviger. Van de banken der meerderheid werd geroepen canailE, waarop Castrovido schreeuwde: Gijlieden zyt canaille en moordenaars, in de eerste plaats die man daar, daarbij wyzende op den minister van openbare werken. Dsze bleef kalm op de tribune staan, zonder een enkel woord van pro test te laten hooren. Toen de kalmte teruggekeerd was, vervolgde de minister zijn rede en hy eindigde met de volgende woorden„lk heb ri>vj steeds laten leiden door de grootste onpartijdigheid en door een gevoel van voldoening, dat ik voor het algemeen welzyn werk". De tegenwoordige minister van open bare werken was procureur-generaal tijdens de behandeling van de Ferrer- zaak en bracht het requisitoir in dit proces uit.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 2