ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag II Mei 1914. EERSTE BLAD. Opneming van de Wegen en Voetpaden. NIEUWSTIJDINGEN. Z ierikzeesctie C o u r a n t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 70ste JAARGANG. No. 9541. Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur! A. FRAMKEL. ADVERTENTIE N. Vao 18 regelt 80 ets., meerdere regelB 10 et*. By abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor it aan het bureau verkrijgbaar. Groote lettert worden naar plaatsruimte berekend. De intending moet getchieden det Maandags-, Woensdags- en Vrjjdagtmiddagt uiterlijk vóór 2.30 ure. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Kazernementsionds. Do BOEGEMEESTF.fi. en WETHOUDERS vun Zikri kzeë tnaken bekend, dat de CommiaBie van beheer van het Kazeriiemeutsfonds rekening en verantwoording zal doen van haar beheer over het jaar 19151, op Woensdag den 151 Mei e.k., des namiddag te 51 uur, in één der lokalen van het Stadhuis en roepon alle gerechtigden tot dit Fonds op, daarbij tegenwoordig to zjjn. Zierikzee, den 7 Mei 1914. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. P. D. DE VOS, lVSecretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Zierikzee brengen ter ke.inis van belanghebbenden, dat in de aanstaande week vanwege de gemeente eene ALGEMEENE OPNEMING zal worden gehouden van de WEGEN en VOETPADEN met de KUNSTWERKEN. Tevens wordt de aandacht van belanghebben den er op gevestigd, dat vanwege de combinatie niet meer voor het in orde brengen der wegen in den Zuidhoek zorg wordt gedragen, doch de aanpalende landgebruikers daarvoor zelve hebben te zorgen. Zierikzee, den 11 Mei 1914. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. P. DE VOS, 1.° Secretaris. Roquiescat in pace. Na een langdurig en smartvol lijden is te dezer stede in den leeftjjd van 74 jaren overleden de heer JACOBUS WAALE, Redacteur van ons blad. Geboren alhier den 4llei1 Maart 1840, genoot hjj, na de lagere school te hebben doorloopen, zijn vakopleiding aan de druk- kerjj van wijlen den heer P. de Looze, waar hij door zijn energie zich allengs van letterzetter tot redacteur van de Zierik- zeesche Nieuwsbode wist op te werken. In die betrekking werd hij later mede-eigenaar van dit blad. Geheel en al rekening hou dende met de eigenaardige eischen, die het toenmalig groote publiek op .journalistiek gebied stelde, heeft hij de Zieiik- zeesche Nieuwslmde, waarvan hij de leiding had, tot een hoogen trap van bloei weten te brengen. Toen in 1889 ons blad in handen eener Naamlooze Ven nootschap overging, werd hjj in zijn betrekking gehandhaafd. Met zjjn stalen geheugen, met zijn scherpe opmerkingsgave, en bovenal met zjjn rijke kennis van den plaatselijken toestand, is hij, zoolang hij de kracht bezat, voor de Zierikzeesclie Nieuwsbode in hooge mate nut tig werkzaam geweest. Haar opkomst, groei en bloei heeft hij mee doorleefd, daartoe het zijne bijgedragen, en nu zij tot een ongedachte hoogte ge stegen is, en zich een invloed rijke stelling in de samenleving veroverd heeft, gaat hij heen, voor goed heen. Dat is 's menschen bestem ming. Zoo wil het de Voorzienigheid. Zjjn tijd is gekomen. Hjj ruste in vrede CtLe*L4r> Si N SZ S V- AMERIKA. NEW-YORK, 9 Mei. In een telegram van bet oorlogsschip 9 California" voor Mazatlou, d.d. gisteren, wordt gemeld, dat op bevel van Huerta de vuurtoren- dienst gestaakt is en dat de Westkust van Mexico in den afgeloopen nacht geheel en al onverlicht was. WASHINGTON, 8 Mei. De minister van Marine heeft vernomen, dat twee Duitsche schepen, met wapenen en munitie, bestemd voor de aanhangers van Huerta, aan boord, zich naar een Mexicaansche haven begaven, waar zich geen Amerikaansche oorlogschepen bevinden. Het staatsdepartement zal de Duitsche regeering verzoeken, de ont scheping te beletten. Het Ministerie van Marine heeft bevel gegeveD, dat de monitor „Orzak" met twee 12-inch kanonnen zich bij Mayo's vloot voor Tampico moet voegen. De berichteD, dat Mazatlou in handen der constitutionalisten gevallen is, worden tegengesproken door een telegram van admiraal Howard aan het Ministerie van Marine. De strijd werd nog voortgezet. 9 Mei. Admiraal Badger deelde aan het departement van Marine mede, dat het stoomschip „Kronprinzessin Cecilie" met wapenen voor Huerta aan boord gisteren te Puerto (Mexico) aan kwam. Niet kon worden vastgesteld of het zyn lading ontscheepte. Uit Washington werd gemeld dat Donderdag door het Huis van Afgevaardigden de nieuwe vlootwet met 201 tegen 106 stemmen aange nomen werd. Het vlootbou wprogramma der regeering bevattend twee slagschepen, zes torpedo jagers, en acht duikbooten, werd goed gekeurd. De Mexicaansche toestand en het aandringen van president Wilson, zyn oorzaak van de veranderde houding van het Huis. Algemeen wordt ver ondersteld, dat de Senaat het ontwerp eveneens zal aannemen. Donderdagvoormiddag heeft in het Witte Huis te Washington in allen eenvoud de voltrekking van het huwelyk van miss Eleanor Wilson, de jongste dochter van den president der Ver- eenigde Staten met den heer Mc. Adoo, den staatssecretarts van Financiën, plaats gehad. Slechts de familie-leden, de ministers |en het corps diplomatique, woonden de plechtigheid by. RUSLAND. PETERSBURG, 9 Mei. De Rijksraad keurde het door de Doema aangenomen wetsontwerp betreffende het heffen van rechten op buitenlandsch graan, akraede op erwten en boonen, goed. Do helling bedraagt 50 kop per bruto-poed. De wet wordt een week na de openbaarmaking van kracht. Verder sprak de Rijksraad den wensch uit, dat de Minister van Handel het vraagstuk zou onderzoeken of de vastgestelde invoerrechten op meel, Rusland op eenige wijze beschermt tegen den invoer van buitenlandsch meel. De vertegenwoordiger van het Ministerie vau Handel deelde mede, dat wellicht zich omstandigheden zouden kunnen voordoen, waarby de regeering gedwongen zou worden om tot een verhooging van de meelrecliten over te gaan; echter ver* klaarde hij, dat het oogenblik niet gunstig was om over het vraagstuk mededeelingen te doen. ENGELAND. LONDEN, 9 Mei. De Koning en de Koningin van Denemarken zijn om 4 uur 's namiddags -ijhier aangekomen, waar zij op het station door den Koning en de Koningin, PriDses Mary, Koniügin Alexandra en andere leden der Koninklijke familie werden verwelkomd. Heden had in het Buckiugham- paleis een banket plaats ter eere van den Koning en de Koningin van Dene marken, waaraan 132 gasten deelnamen, waaroiider do leden der Koninklijke familie, de Ministers, het corps diploma tique en verschillende bizondere personen. Koning George en Koning Christiaan wisselden hartelijke dronken, waarin zij de hoop uitspraken, dat de beide landen, die reeds door vriendschapsbanden ver bonden zijn, zich op handels- en sociaal gebied nauwer aaneen zullen sluiten. Voor het banket schonk Koning George, Koning Christiaan do orde vau den Kouseband. Blijkbaar heeft hot groot City blad De Times voel succes gehad met do verlaging vau den prys tot een stuiver, waartoe het onlangs overging. Sedert toch de Times een pennyblad is ge worden, is de oplaag reusachtig toe genomen, al reikt ze dan nog niet tot die door enkele andere stuiversbladen en vooral balvesluiversbladen bereikt. Terwijl de gemiddelde oplaag in 1913 ruim 53.000 was, was zij in Mei ruim 170.000. DUITSCHLAND. De crimineele politie te Charlotteu- burg heeft de personen gearresteerd, die gedurende de „roode week" het standbeeld van keizer Friederich met roode verf besmeurden. Het complot werd in een kleine herberg gesmeed. BRUNSWIJK, 9 Mei. Hedenavond had in den Dom de doopplechtigheid plaats van don erfprins, in tegenwoordig heid van den keizer, de koizorin, de hertog en de hertogin van Brunswijk en de hertogin-moeder. Na afloop werd een gala-maaltijd gegeven in het paleis. In den loop van het doop maal brachten do hertog en de Keizer een dronk uit. De hertog dankte den Keizer en de Keizerin voor het aanvaarden van het peetouderschap en voor hun persoon lijke deelname, die tevens het zoozeer gewenschte eerste bezoek van den Keizer aaD Brunswijk in zich sloot. Insgelijks dankte de hertog de peetouders en de Vorsten, die van hun belangstelling, door bet zenden van bizondere vertegen woordigers, hadden blijk gegeven. Hij sprak daarbij de hoop uit, dat het hem mag gelukken zijn zoon tot een krachtig mensch op te voeden, die zich eenmaal als een echte Duitsche Vorst zal doen kennen. De hertog eindigde met een driewerf hoera voor de peeten. De Keizer drukte in zijn dronk op den erfprins en diens ouders den wensch uit, dat de erfprins eenmaal als hertog het grootste geluk mag vinden in het inspannen van al zijn krachten voor het welzijn van het Brunswijksche land en dat hij in den raad der Duitsche Vorsten zal arbeiden voor de grootheid eu de macht van het vaderland als een hechten steun voor het proteslantsche geloof. HAMBURG, 9 Mei. De politie arres teerde een kantoorjuffrouw, die op een werf alhier zich 9tukken over het bouwplan van 'n oorlogsschip verschafte en die aan een Franech spionnage- bureau verkocht had. Zy beproefde een andore vrouw over te halen, om haar nog meer materiaal van dien aard te verschaffen. STETTIN, 9 Mei. Op het Kreckower exercitieveld zy» vanmiddag twee mili taire vliegers, de luitenants Faber en Kurtz, die tijdens een oefeningsvlucht van Schwerin naar Posen daar wilden landen, van een hoogte van 200 M. gevallen. Beiden waren terstond dood. BELGIË. Koning Albert heeft den bekenden Belgischen politicus, Minister van Staat, Charles Woeste, in den erfelijken graven stand verheven. Graaf Woeste, de leider der clericale partij, wordt om zijn persoon» lijke eigenschappen in alle kringen zeer hoog geschat, inzonderheid ook op het neutrale gebied der rechtspleging, zoowel onder den advocaten- als den rechters- stand. Doch ook in het Parlement be kleedt hij, ondanks alle scherpte, die Woeste bij de zuiver politieke behande lingen der dingen eigen is, groote achting. NEDERLAND. BARNEVELD. Op ccn gedeelte van de aan water zoo arme Hooge Vcluwe zijn deze week proeven genomen met de in het buitenland reeds zoo bekende wichelroede. Voor dit onderzoek, dat door een dame vcrrichl werd, waren aangewezen de eigendommen van het staatsboschbcheer, gelegen nabij het dorpje Garderen. Behalve de burge meester dezer gemeente, waren hierbij tegenwoordig het bestuur der Neder- landsche Heidemaatschappij, de ambte naren van het staatsboschbcheer, ver scheidene ingenieurs eu andere belang stellenden. De dame begon haar wandeling over de heide, voorzien van een hazelaars slokje, dal echter in de nabijheid van wateraderen zóó krachtig werkte, dat deonderzoekster dit aan hare handen niet kon uithouden, waarom later het slokje door een koperen roede werd vervangen. Op tal van plaatsen wees de dame rijk van water voorziene aderen aan, op welke punten aanstonds paaltjes in tien grond geslagen werden, Alvorens tot grondboringen zal worden overgegaan, zal genoemde dame nog- (maals Ie dezer .plaatse een onderzoek in stellen. LEIDEN. Alhier viel uit een gezin, dat pas daar is komen wonen, een meisje, dat bezig was in een vertrek op de tweede verdieping een en ander in orde te brengen door een glazen luik, met het gevolg dat zij ernstig verwond en bewusteloos in de marmeren gang in het benedengedeelte terecht "kwam. Zy werd per brancard naar 't Gasthuis vervoerd waar haar toestand, hoewel ernstig, niet levensgevaarlijk werd geacht. Haar verloofde was by haar toen zy door het luik viel en trachtte haar nog vast te houden, wat hem niet gelukte. 's-GRAVENHAGE. Vooraf gegaan door het bestuur van de politievereeni- ging„Door Eendracht saam verbonden", met omfloersde banier der vereeniging en begeleid door een detachement politiedienaren onder geleide van een inspecteur, werd Zaterdag alhier naar de Algemeene Begraafplaats gebracht het stoffelyk overschot van den agent van politie, den heer Th. Gillemó, die ten vorigen jare tydens de werkstaking van de grondwerkers was mishandeld geworden en sedert lydende was gebleven. Op den tocht naar het kerkhof trok de rouwstoet langs het politiecom missariaat aan de Archimedesstraat en het hoofdcommissariaat. Vóór beide ge bouwen stonden by het voorbijtrekken kameraden van den ontslapene geschaard om den doode de laatste eer te bewijzen. Ter begraafplaats werd de kist door politie-agenten grafwaarts gedragen. Aan de groeve, waarby zich met den hoofd inspecteur van politie, den heer Rietdyk, vele collega's van den ontslapene be vonden, wydde de inspecteur, de heer Corporaal, sous-chef van de politie- afdeeling, waaiaan Gillemó laatstelijk verbonden was, een woord van hulde en waardeering aan de nagedachtenis van den overledene, dien hy schetste als een flink politiedienaar, die by zyn suprieuren goed stond aangeschreven, en als een trouw kameraad voor zyn collega's, die steeds op hem konden rekenen. Spreker bracht in herinnering, dat Gillemó ten vorigen jare tydens de grondwerkersstaking behoorde tot een politie-detachement, dat aan het Hooge zand de orde moest herstellen. De orde werd hersteld, de politie bleef meester van het terrein, maar, zeide de heer Corporaal, zooals thans is gebleken, ten koste van het leven van een onzer. Gillemó, die moedig was opgetreden, en by 't tumult door een steenworp ern stig aan 't hoofd werd gewond. Spreker stelde den aanwezigen politiemannen hun flinken kameraad tot voorbeeld en er op wyzende dat in een kort oogenblik een leven kan worden vernietigd, hoopte hij, dat de burgerij de politie zou steunen waar zulks noodig is. Vervolgens sprak de waarnemende voorzitter van de politievereeniging een hartelyk afscheidswoord tot den goeden trouwen kameraad, die in de volle kracht des levens was weggerukt. Een der familieleden dankte voor d« betoonde deelneming. H. M. de Koningin ontving Zater dag op het Huis ten Bosch den Minister van Landbouw, mr. Treub. Uit Stad en Provincie. Liefdadigheidsbijeenkomst. ZIERIKZEE. Aanstaanden Woensdag, des namiddags ten half vier, zal ten bate van dc op te richten stichting voor tu berculeuze kinderen te Nunspeet in de feestelijk versierde zaal van het „Hötel Juliana" een liefdadigheidsbijeenkomst gehouden worden, tot opluistering waar van eenige bekende sladgcnooten op mu zikaal en ander kunstgebied hun mede werking welwillend hebben toegezegd. Isi 'l nog noodig een opwekkend woord te schrijven teneinde onze stadgenooten te bewegen deze bijeenkomst in grooten getale te bezoeken? Wij gelooven hel niet. Want vooreerst is men te dezer stede niet zoo dikwerf in dc gelegenheid om op hoogst aangename wijze zijn namid- daguurljes door te brengen. En ten tweede steunt men door een druk bezoek eeri hoogst nuttige zaak. Men werkt namelijk mede een inrich ting in het leven tc roepen, waarin tuberculeuze kinderen zullen worden op genomen. Deze kinderen kunnen daar, door een voorgeschrevene levenswijze, in een gezonde luchtstreek, en een oor deelkundige behandeling, volkomen ge nezen. En wie wil daarloe het zijne niet bij dragen? Men steunc daarom door een talrijk bezoek aan de samenkomst op Woens dagnamiddag hel lofwaardig streven van 't sub-comité van het Hoef ijzer-Verbond. ELK ER ZEE. 11 Mei. De nieuwe bur gemeester, die Zaterdag beëdigd is, zal Vrijdag a.s. hier komen. Bij die gelegenheid zal er in deze gemeente, zoowel te Eikerzee als te Scharendijke feest gevierd worden. Men spreekt van volksspelen, muziek, school feest enz. ELLEMEET, 8 Mei. Als Vrijdag a.s. de burgemeester in de gemeente komt om geïnstalleerd te worden, zal hij van de gemeentegrens met muziek en een ruiterstoet worden afgehaald. Voorts zal er door de inwoners openbaar feest worden gevierd. BURGïISLUIS. Vrijdagavond is aan den grond gevaren de plezierbotter „Claud", komende van Ostende en be stemd naar Rotterdam. Met behulp van de reddingsboot van hier is het schip vlot gekomen en te Burghsluis binnen gebracht. Aan boord bevonden zich dc kapitein en nog een opvarende. Één hunner had zich aan de hand verwond; dr. Groen man verleende geneeskundige hulp. BRUINISSE. t Verslag van de raads vergadering van Woensdag eischt een kleine rectificatie. Door den heer Bolier is n.l. bij de rondvraag niet voorgesteld reclames tegen den Hoofdelijkcn Omslag voor de desbetreffende commissie op te roepen. Hij heeft slechts voorgesteld hen, die reclameeren en niet verzoeken om door de commissie gehoord te worden, er mede in kennis te stellen, dat zij in de gelegenheid gesteld worden om door de cojmmissic voor reclames gehoord tc worden. STAVEN1SSE, 8 Mei. Hedenavond ver gaderde onder het presidium van den heer Buijze te Scherpenissc de afdeeling Tholen en St.-Filipsland van 'l Cenlraal- Genoolschap voor Kinderherslellings-en vakantiekolonies. Uil de rekening en; verantwoording van den penningmeester bleek, dat de inkomsten hadden bedra gen in 1913 f 262,28 en de uitgaven f 210,49. zoodat de rekening sloot met een saldo van f 51,79.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 1