ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 4 Mei 1914. TWEEDE BLAD. NIEUW STIJDINGEN. BELGIË. Telegrafisch Weerbericht (Zierikzeesche Courant). ABONNEMENT. abonnementsprijs van dit bladdat iederen VRIJDAG verschijnt, is andere plaatsen in De abonnementsprijs van MAANDAG, WOENSDAG en voor Zierikzee f 1,30, voor alle Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 70ste JAARGANG. No. 9538. Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteurs A. FRANKEL. Redacteur i J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 80 ets., meerdere regels 10 ets. By abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De uizending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk vóór 2.30 ure. De Nieuwe Gazet meldt, dat de Raads kamer te Deurne beslist heeft de ver dachten in den moord 01» Jules Termon in hechtenis te houden. Zij hebben tegen dit vonnis beroep aangeteekend. Zij zijn Woensdag naar Brussel overgebracht om voor het hof van beroep te verschijnen, dat zonder twijfel het vonnis der raads kamer zal bekrachtigen. Zaterdagmorgen werd in het kabinet van den rechter van instructie Taquet, Riksken geconfronteerd met Louis. De twee muuiieii deden alsof zij elkander niet kenden. Daze confrontatie heeft dus weinig of niets aan li6t licht gebracht.. De be minde van den vermoorde legde daarna eeu bezwarende getuigenis tegen Louis af, die dan ook aangehouden en in het geheim opgesloten werd. Beuevens het bebloede hemd, dat in de woning van Jan Alleen gevonden werd, heeft de politie er nog een boks ijzer gevondenwaaraan bloed kleeft. Wauneer de verdachte dit wapen ge bruikt beeft, moeten de bloedsporen, op het hemd zichtbaar, voortkomen van de wonden die hij er zijn slachtoffer heeft mede toegebracht. Deze twee bewijsstukken worden heel bezwarend voor dezen betichte. Verder beeft de rechter van instructie Taquet het alibidoor de verdachten opgegeven, doen nagaan en het is thans gebleken, dat alle valsch zijn. Riksken had volgens zyu zeggen den avond en nacht van 3 April in zijn herberg door gebracht. Dit wordt door zijn vrouw be vestigd doch door verschillende getuigen tegengesproken. De Hollander beweerde den dag der misdaad met een persoon in een herberg der Borgerhoutsche straat geweest te zijn. Bedoelde persoon werd opgezocht en deze verklaarde, dat hij sedert verscheidene maanden in de Borgerhoutsche straat niet meer geweest is. Jan Alleen zou dien avond ook in een herberg hebben door gebracht. Ook dit is onjuist bevouden. De Oude was in een herberg geweest, waar hij dagelijks kwain, doch de her bergier kan zulks niet meer met zeker heid bevestigen, daar de verdachte een vaste klant van hem is. Thans zullen nog eenige getuigen gehoord worden, aan wien de verdachten gezegd hebben, dat Jules Termon, binnen eenige dagen •zou boven water komen. Maandagnamiddag werden getuigen gehoord aangaande het bebloede hemd in de woning van Jan Alleen ontdekt. Deze verklaren, dat zij Jan Alleen met ziju broeder De Oude hebben zien vechten, maar dat zij geen bloed bemerkt hebben. Wagner-documenten gestolen. Uit Brussel komt het bericht, dat een kistje, hetwelk van Brussel naar Duitsch- land gezonden werd en verschillende brieven en foto's van Wagner bevatte, in den trein opengebroken en de inhoud er van gestolen is. De brieven waren afkomstig uit de nalatenschap van mevr. Titochatschen, een dochter van den be roemden tenor, die onlangs overleed en de brieven vermaakte aan het Wagner- museum te Eisenach, waarheen zij dezer dagen verzonden werden. Een zonderlinge scheepslading. Onder dit opschrift deelt de Nieuwe Gazet het volgende mede. Donderdagnamiddag werd er aan boord van het in de haven van Antwerpen liggende stoomschip „Elisabeth Rick- raers" een zonderling feit vastgesteld. Het schip moest 308 kisten patronen innemen, voor Turkije bestemd. Deze patronen waren te Luik ver vaardigd en een binnenschip had ze naar Antwerpen gevoerd. De kisten wogen te zamen 20.000 kilo en waren voor 150.000 fr. verzekerd. De gansche lading was byna aan boord, toen de kapitein één der kisten deed open maken om er den inhoud van te onderzoeken. Tot zyn groote verwondering stelde hy vast dat de kist enkel zand inhield. Dat bleek ook het geval met de andere kisten en nergens was eenig spoor van patronen te ontdekken. De heer Dirks, kapitein van de „Elisabeth Rickmers" stelde onmiddellijk de lirma Siebert van deze ontdekking in kennis en het parket verwittigd, stelde een onderzoek in. Het staat thans zoo goed als vast, dat de kisten te Antwerpen kwamen zooals kapitein Dirks ze aan boord van zijn schip ge vonden heeft. Natuurlijk verdiept men zich te Antwerpen in tal van gissingen over deze zonderlinge geschiedenis en vraagt zich af, of er diefstal, bedrog of smokkelarij in het spel is. NEDERLAND. ZWOLLE, 1 Mei. Gistermorgen was Evert B., de verdachte van de laatste inbraken te Steenwijk en Dederasvaart, weer eens op !t gerechtshof alhier geweest en werd vandaar, stevig ge boeid per gevangeniswagen weer naar het huis van bewaring gebracht. Bij 't verlaten van den wagen aldaar bleek, dat hij zijn polsen er aan ge waagd had en door wringen er in geslaagd was zyn boeien te verbrekeu. Hy hield zijn handen listig verborgen, opdat niet dadelyk zou blijken, dat hy ze vrij had. Gelukkig pakte men hem onmiddellijk beet en kreeg dé gevangene geen gelegenheid aan zijn bewakers te ontsnappen. Inmiddels blijkt uit deze gebeurtenis wel, dat de strengste maatregelen ge- wenscht zijn om Evert B., die, zooals men weet, vroeger ook ontsnapte, in verzekerde bewaring te houden. BARNEVELD. Naby deze gemeente woont een krasse S7-jarige jager, n.l. de hoer A. Bakker, die de vorige week voor de 703te maal een jachtakte heeft ontvangen. Van zyn 18e jaar af heeft hij ieder jaar het jachtvermaak beoefend. Hij is waarschijnlijk de oudste jager van ons land. s-GRAVENHAGE. Één der personen, die Donderdagavond verwond werd bij het ongeluk aan de Noordstraat alhier door het omvallen van een hek, te weten de 16-jarige Jink, wonende in de Jan Steenstraat alhier, is in het Gemeente ziekenhuis overleden. De vergiftiging door lever te Bussurn! In aansluiting met het bericht aan gaande vergiftiging door het gebruik van gelardeerde lever in het gezin van den banketbakker K., te Bussum, deelt men nog mede, dat ook in andere gezinnen verschillende personen, die ook van de lever, afkomstig van denzelfden slager, gegeten hadden, ernstig ziek werden. Van 7 gezinnen is reeds aangifte gedaan. Alle patiënten zijn bedlegerig en klagen over hevige pynen en krarupen in de maag en ingewanden. Eén hunner is niet buiten gevaar. Het braaksel en de lever, die nog by n patiënt in beslag genomen konden worden, zyn ter onderzoek naar Utrecht gezonden. De lever was afkomstig van een koe de bewuste slager is echter uitsluitend varkensslachter. Hy beweert, de lever van een anderen 'slager gekocht te hebben. Bij dien slager kon geen lever in beslag genomen worden, omdat alles verkocht was. Van een jongetje, dat een meisje was. Spoorweg-ongeluk btf Batavia. Men meldt aan de Rott. J.l. Dinsdag kwam ten raadhuize to Haarlemmermeer iemand de geboorte aangeven van een zoon. Thuis gekomen, bemerkte de ge lukkige vader echter, dat hy zich schromelyk vergist had en dat zijn vrouw het leven had geschonken aan een dochter. Den volgenden dag meldde de man zich opnieuw by den ambtenaar van den burgelijken stand, met verzoek in de geboorte-akte van zyn kind de namen te willen veranderen. Natuurlijk kon de ambtenaar niet aan zijn verzoek voldoen en zal de man zich nu tot de rechtbank hebben te wenden, met een verzoek om ver betering van de akte. Omtrent hot spoorwegongeluk, dat ij Kemajonm is gebeurd, wordt aan Ie Sum. Post o a. geijield: De trein reed op den gewonen lijd, om Ij 37 uur. van K-majoran in de ing l'riok. Op honderd meier de brug over Kali Mali werd plotseling een stopsignaal gegeven. n geremd een losloopende karbouw stond op 20 meter vóór de brug op le rails Het was onmogelijk om snel e remmen, wegens de lengte van den rein. De karbouw werd daardoor omgereden, en volgens uitgemaakt nder/.oek derailleerde de locomotief f> I hoornslel. De locomotief schoof twintig meier door hel zand en sloot te. daarop op den eersten ijzeren dwarsligger van de rolbrug, welke losschoot en omlaag wipte. De loco motief maakte dientengevolge een wending van 180 graden. De goede renwagen werd versplinterd Het volgende derde klasse-rijtuig, waarin hoofdzakelijk toekans, eveneens en viel links in de Kali De twee volgen- Ie rijtuigen sprongendwars over den weg: de rest van den trein bleef op de rails, ondanks den hevigen schok. b'on ontzettend schouwspel volgde nu De locomotief gaf wolken sloom af. Een paniek maakte zich van allen meester. De niet gewonde inlanders vluchtten naar alle richtingen. Uit de puinlioopen steeg een afgrijselijk gekerm op. Verwonden sleepten zich met inspanning van luin laatste krachten, zooveel mogelijk op 'n af stand der onheifsplék. Toen de kalmte eenigszins was te ruggekeerd snelden de Europeesehe aanwezigen naar het station lérug. Dadelijk werd overal om hulp ge telefoneerd. Een half uur daarna ver trok een hulplrcin met doktoren, ver bandmiddelen en genie- en hospitaal soldaten. Overal lagen lievig bloe dende gewonden verspreid, l Eerste werk was, deze le verbinden. Sommi gen bleken zwaar verminkt Daarna werd het verlossingswerk aangevangen. Met dommekracht wer den de overblijfselen der wagens op geheven en daarna trok men de ge wonden. die ijselijk gilden, te voor schijn. De soldaten verrichten hel den werk, wijl zij het gevaar liepen dal de opstaande waggons om konden vallen. De inzittenden van de eerste wagens zijn bijna allen dood óf zwaar gewond. Xu eens vindl men ze met ingedrukten schedel, dan weer met afgerukte ledematen of opengescheur de lichamen. Daarlusschen knielden de doktoren neer om hulpvcrbanden te leggen. De genie weerde zich krachtig. In grooten getale stroomden de in landers toe om te zien of ze bloed verwanten konden herkennen (leen enkele inlander wilde hulp verleenen Zij moesten daartoe worden geprest Dertig gewonden en tien dooden wei den dadelijk per Ircin naar Welle vreden vervoerd. Een remmer, die van den trein gesprongen was. maar oiider een om vallenden wagen geraakte, was no beklemd en kreunde afgrijselijk. Toen het eigenlijk gelukte hem le bevrij den. was hij reeds stervende. Vijf lijken werden diet veel moeite U voorschijn gebracht. Ze zalen ver wikkeld in prikkeldraad. De karbouw werd gevonden bi. een fandhoofd. In totaal ziju er 20 dooden en 00 ernstig gewonden, van wie mogelijk vcrsehcidenen nog zullen sterven. De machinist was eersl onvind baar. later echter werd hij ontdekt onder de gewonden in hel militair hospitaal; hel verband wegens een zware hoofdwond had hein onher kenbaar gemaakt. I Afgenomen ver hoor bevestigt, dat de karbouw geen tijd tol remmen liet. De machinist herinnert zich. dat hij dpor den schok van de machine werd geslingerd, meer niet. De stoker, die hetzelfde lot on derging. is stervende. Te Weltevreden is men zeer onder den indruk van het gebeurde, zeker ook wijl dit liet eerste groote spoor weg-ongeluk is. Aanvankelijk werd gemeend, dal ook Europeanen waren gedood, wijl men een wilgcschoenden -bekousten voet zag uitsteken. Het bleek later van een Chinees Ie zijn. Ecu groote stroom van rijtuigen, sado's en aulo's bewoog ziell den ge ileden dag naar de plaats van I on- uk. Inlanders sloegen dadelijk ver- verschingskraainpjcs op. Twee cine ma s doen een opneming van het nlruimingswerk. dal ijlings wordt voortgezet. Een geluk, dat de ketel niet sprong, anders was het ongeluk nog grooter geweest. Argentfynscli vloescli In het leger. Gedurende het tweede half jaar 1914 zal met de verstrekking van bevroren Argentijnsck rundvleesch ten behoeve van de soldaten-menages van liet leger, zooveel mogelijk in alle garnizoenen worden voortgegaan. De door de commaudeerende officieren van de korpsen uitgebrachte rapporten omtrent de kwaliteit van dit vleescb, luiden (naar bet JJ. D. meedeelt) over het algemeen zeer gunstig. Droogmaking der Znlderzeo. Het hoofdbestuur van den Zuiderzee- visschersbond beeft een onderhoud gehad met den Minister van Landbouw, ter bespreking van een wetsontwerp tot droogmaking der Zuiderzee. Naar aanleiding der conferentie beeft bet hoofdbestuur thans een verzoek ge richt tot de afdeelingen, om de meening der visschers te mogen vernemen, welke bepalingen in bet wetsontwerp moeten worden opgenomen inzake do schade vergoeding, die aan visschers zou be- booren uitgekeerd te wordentevens of er ook nog regelingen te treffen zouden zijn in andere opzichten, b.v. bet in-uit- zicbt-stellen van Rijksbetrekkingen, het geven van voorkeur bij de bevisscbing op de blijvende wateren, bet gelegenheid- geven om op de kustvaart te gaan en wat verder ter sprake kan komen. Een raadsel gemeubileerde kamers bewonen binnen de gemeente. De Raad is van oordeel, dat door het invoeren van een dusdanige belasting de bloei en vooruitgang van de badplaatsen en in 't algemeen van de gemeenten, waar 's zomers veel logeergasten vertoeven, ten hoogste wordt bevorderd, zonder dat die heffing zwaar zal drukken op het verblijf der logeergasten. Oodorwotsclto kastijdingen. Tot de onmisbare attributen van een onderwijzer van een eeuw terug hoorde stellig de stok, het geeselinstrument, waarvoor elke schooljongen ontzag had. En niet ten onrechte! Er bestaan nog beschryvingen van de kastijding, die een schooljongen deslyds te lyden had. Een Zwabisch schoolmeester, Jakob Haberle, uit de 17e eeuw, heeft zorgvuldig boek gehouden van de stokslagen, enz. die hij in zijn 50-jarig onderwijzerschap uitdeelde. En dan komt hy tot de niet onbelangrijke getallen van: 911527 stokslagen, 124010 rottinghouwen, 20009 tikken met de lineaal, 136715 ramme lingen, 10230 muilperen, 7905 oorvijgen en 22763 „uotabenes", d.w.z. klappen met den Bijbel, catechismus, gezangboek ot spraakkunstboek. Verder liet hy 777 maal een jongen op erwten, en 613 maal op een driehoekige liniaal knielen 50001 jongens moesten een ezel dragen, en 1707 moesten een roe dragen. In het jaar 1589 werd een bevel uitgevaardigd, waarbij den schoolmeesters verboden werd hetgeen blykbaar noodzakelijk was de jongens op barbaarsche wijze te behandelen, ze de haren uit te trekken, gaten in het hoofd te slaan, het vleesch op hun vingers te kwetsen, ze te trappen enz. Een ouderwetsch schoollokaal moet er volgens de beschryvingen meer hebben uitgezien als een gruwelkamer, dan als een plaats, waar de jeugd nuttig en aangenaam werd beziggehouden. H E R IJ K. Omtrent bet Regeerings-rapport over 'tspoorweg-ongeluk bij Beilen deelt een spoorweg-autoriteit aan de N. Gr. Crt. mee, dat dezer dagen nog een samen treffen van verschillende autoriteiten, waaronder ministerieele beambten, heeft plaats gehad. Het onderzoek van de verschillende ingenieurs toch moet in hoofdzaak be langrijke verschillen aantoonen. Vermoed wordt, dat officieel als oorzaak zal worden aangegeven, dat op onver klaarbare wijze de wisselstaug gebroken is door een met de wisselstaug met ge weld in aanraking komend voorwerp. Dat voorwerp moet door den trein zijn medegevoerd. Doch onder normale om standigheden kan geoD enkel medegevoerd voorwerp zoo laag reiken. Het is dus een raadsel. Belasting voor logeergasten. De raad van de gemeente Zandvoort heeft zich tot dien van 's Gravenhage gewend met verzoek om adhaesie aan een adres aan den Minister van Binnen- landsche Zaken, inzake het wetsontwerp tot. wijziging van de Gemeentewet, wat betrek het gemeentelijk belastingstelsel, waarbij aan de gemeentebesturen de bevoegdheid zou worden verleend tot heffing o.a. van „een belasting van hen, die gedurende ten minste een week als logeergasten vertoeven in een hotel of pension binnen de gemeente*'. Het adres vraagt, onder adhaesic- betuiging met het ingedieude wetsontwerp tot wijziging der Gemeentewet, wat betreft het gemeentelyk belastingstelsel, den Minister het daarheen te willen leiden, dat zoo mogelijk binnen korten tyd het gemeentelyk belastingstelsel wordt ge wijzigd en wel zoodanig, dat aan de gemeentebesturen het recht worde ver leend tot het heffen van een belasting van hen, die gedurende ten minste een week als logeergasten vertoeven in een hotel of pension, of gedurende ten minste een week een gemeubileerde woning of De herijk der maten en gewichten in 1914, voor de hierna vermelde gemeenten, zal plaats hebben op de volgende dagen Stavenisse 11 en 12 Mei des n.m. St.-Annaland 13 en 14 Mei. Oud-Vossemeer 15 en 16 Mei des v.m. Tholen IS, 19 en 20 Mei. St.-Maartensdijk 26 en 27 Mei. Scherpenisse 28 Mei. Poortvliet 29 Mei. Zierikzee: ook voor Kerkwerve en Ouwerkerk 8 en 15 Juni des n.m., 9, 10, 11, 12, 16, 17, 18 en 19 Juni. Nieuwerkerk 30 Juni. Dreischor 1 Juli. Noordwelleook voor Serooskerke (Schouwen), 2 Juli des v.m. Renesse 2 Juli des n.m. MARKTBERICHTEN. THOLEN, 2 Mei. Tarwe f 9,50 f 11,50, «haver f 8, k f8,25; wintergeret t 8,75 a f9,25; zomergerst f alles per 100 K.G. karwij f a f per 50 K.G. rogge f~5,75 f 6,bruine boonen f 10,k f 13,50 witte bqonen f ïi f kookerwten f 9,k f 9,25 kroonerwten f 9,50 k f 10,25aard appelen f 2,50 a f 4,25,:alles per H.L. ajuin f k f per 60 K.G. eieren f a f 3,25 per 100 stuks; boter f k f 0,62per halve K.G. Zeetijdingen. Zierikzee. UITGEKLAARD: 2 Mei. De barge „Leslie", kapt. W. Fance, met mineraalwater van Pruisen naar Engeland. medegedeeld door het Kon nklyk Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bilt, naar waarnemingen verricht in den morgen van 4 Mei 1914. Hoogste barometerstand 770,2 te Perpignan. Laagste barometerstand 745,8 te Storno wav. Verwachting van den avond van den

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 1