Ingezonden Mededeelingen. Pink Pillen. ouder deze gemeente de luchtballon „La Milanaise" neder, bemand met 4 heeren. Dezen morgen waren ze te 9 uur, onder commando van den Aóronante Jules Dumortier, wonende te St. Josse ten Noode, rue du Moulin n. 14b opge stegen. Bij het neerdalen werden reclame plaatjes verspreid voor het haarmiddel, dragende denzelfden naam als de ballon. OOSTERLAND, 3 Mei. Gisterenavond gaf „Oosterlands-Fanfare ter eere van den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana, een concert in de tent. Ondanks het gure lenteweer, begaven zich toch velen naar het marktplein, om te genieten van de schoone muziek, die ten gehoore werd gebracht. HAAMSTEDE. De heer G. J. Reisinger herdacht op Vrijdag 1 Mei den dag waarop hij vóór 25 jaar als hoofd der school in deze gemeente deze betrekking aanvaardde. Reeds in don vroegen morgen wapperde uit verscheidene woningen vroo- lijk do Nederlandsche driekleur als blijk van belangstelling der ingezetonen in dien voor den jubilaris zoo beteekeuis- volleu, keugelijken dag. Honderden brie ven, kaartjes en telegrammen aan zijn adres gericht, bewezen, dat de heer Rei singer de achting en de waardeering van zoovoleu heeft vorworven. Voor de woning en het schoolgebouw had de ijverige onvermoeide feestcommissie een fraaien tuin aangelegd, welks elegante perken met sierlijke en kunstige mozaïeken en omrand door honderdon illumineerglRos jes, de hand des meesters verrieden en ieders bewondering afdwongen. 's Avonds leverdon èn de geïllumineerde school An de prachtige tuin, een wellust voor de oogen, een indrukwekkend en fantastisch gezicht op. Ook inwendig had do feestcommissie het schoolgebouw ruet kwistige baud eene versiering met klim oprank, palm en tulp aangebracht. Kunstig was do midden in een lokaal aangebrachte fraaie pyramide van palm, waartuflschen honderden witte tulpon, en de door den heer Kuipers meesterlijk uitgevoerde wandversiering. De feestcom missie, het mag niet verzwegen worden, heeft alle eer van haar werk. Om 10 ure werd de jubilaris het school gebouw binnengeleidwaar hem een welkomstlied door alle leerlingen werd toegezongen. Een der kleinen, een 7-jarig meisje, overhandigde onder een allerhar telijkst toespraakje hun „feestvierenden meester" een fraaien bloemruiker. Bewogen, zichtbaar aangedaan, ontroerd door zoo innige, lieve, welsprekende woor den der kleine, die zoo moedig voor hem stond, aanvaardde de jubilaris het blyk van liefde en toegenegenheid, 't Was hem le machtig; woorden van erkentelijkeu dank stokten hem in de toegeschroefde keel. Van 10 tot 12 ure waren de leerlingen de gasten van den jubilaris. Zij werden getrakteerd op melk, broodjes, taartjes en sinaasappelen. Menig toepasselijk versje werd gezongen, 's Namiddags traden de leden van den Raad het schoollokaal bin nen en bij monde van den Edel Ach tb. Heer Burgemeester werden ondereen hartelijke toespraak in welgekozen woor den den jubilaris twee zeer fraaie gebeeld houwde fauteuils aangeboden, als blijk van waardeering, erkentelijkheid en ach ting van het plichtbetrachtend schoolhoofd en diens zuster, aan wie de Raad meende eenige verplichting te hebben en nu bij deze gelegenheid zich daarvan wilde kwijlen. De ingezetenen bleven ook niet achter. De voorzitter der feestcommissie bood den feestvierenden ouderwijzer uit naam der burgerij een prachtig eikenhouten buffet, 6 dito stoelen en een hanglamp aan. Van de leerlingen en oud-leerlingen ontving hij als blijk van erkentelijkheid een thee tafel en twee daaropgeplaatste bloemvaas- jes. De vice-voorzitter van 't zanggezelschap schonk den jubilaris als blijk van toege negenheid een eleganten leuningstoelde leden van het muziekgezelschap „Witte van Haamstede'' als blijk van achting een bloemenbak, belegd met fraaie tegel tjes. Dankbaar werden al deze geschenken aanvaard. '8 Avonds verzamolden 's heeren Rei- singer's collega's zich te zijnen huize, waar de jubilaris gecomplimenteerd werd door den voorzitter der onderwijzersver- eeniging „Westelijk Schouwen" van het N. O. O. In een krachtige toespraak herinnerde spreker aan de vele en groote verdiensten van den jubilaris als secretaris der afdeelingbracht, hulde aan de vriend schap, welko het gezelschap steeds van hem mocht ondervinden en sprak den wousch uit, dat liet hem gegeven moge worden nog geruinien tijd met trouwe plichtsbetrachting en ongestoorde toewij ding de belaugen van het openbaar on derwijs en ook den leerling te behartigen. Als blijk van toegenegenheid en vriend schap bood de voorzitter uit naam van den heer arrondissementa-schoolopziener en der leden den feestvierenden collega 'n fraaie, stijlvolle pendule met coupes aan. Na den maaltijd in het „Hotel Bom" verzamelden vele genoodigden zich in het versierde schoollokaal en bleven daar onder genot van spel en zang en vrooUjko/i kout tot aan don dageraad des volgenden dags zeer gezellig bijeen. Zoowel hot muziekgezelschap „Witte van Haamstede" als do zangvereeniging brachten den jubi laris 's avonds eene serenade, waardoor de feestelijke stomuiing in niet geringo mate verhoogd werd. Wij ontvingen nog een beknopt ver staf/, maar geven in deze aan het meer uitvoerige de voorkeur. Drc Redactie. BRU1N1SSE. In de haven alhier ligt een vaartuig, dat oesterschelpen inlaadt, teneinde deze naar Engeland te vervoeren. Aldaar worden de schelpen vermalen, om tot kippenvoer te dienen. De heer H. van Vessem geb. van BruinisBe is geslaagd by het examen voor 3n stuurman bij de groote stoomvaart. STAVENISSE. In de heden Vrydag alhier gehouden gemeenteraadszitting deelde de voorzitter mede, dat burgem. en wetli. de eenmaal opgemaakte voor dracht voor onderwijzeres handhaven en mej. Van Dyke van St.-Aniialand niet meer uitgenoodigd is tot het geven van een proelies. De voordracht werd daarop opnieuw den raad aangeboden, waarop eene benoeming volgde. Zooals reeds in het vorig nummer is gemeld, werd mej. M. Rietveld de llondt van lersoke, met 1 stemmen benoemd, torwyl er 2 waren uitgebracht op mej. Van Splunder te Noordgouwe en 1 op mej. Van Darame te Zierikzee. POORTVLIET, 1 Mei. Toen Vrydag- voonniddag de landbouwersknecht van de wed. J. Noom» alhier met paard en ledige kar huiswaarts keerde, ging het paard op hol. Nabij het dorp, waar de weg, waarop i het paard zich bevond, draaide, sprong hot dier met de kar achter zich over de leuning van een heul in de sloot. De knecht, die trachtte van de kar te springen, kreeg daar geen gelegenheid meer voor. Ooggetuigen konden het niet gelooven, dat dit zonder ongelukken is afgeloopen. Met eenige schade aan de leuning en lichte ontvelling aan het paard zyn neus en pooten, liep alles gelukkig af. MI DDELBURG, 4 Mei. Toen verleden jaar in bijna iedere gemeente van het land de 100-jarige onafhankelijkheid van ons vaderland werd gevierd, bepaalde men zich in Zealand's hoofdstad er toe deel te nemen aan het plan 1913, door het houden van de zoo goed geslaagde tentoonstelling van Zeeuwsche kleder drachten. Alom werd de wensch te kennen gegeven, dat ook door een volksfeest de verlossing van de Fransche heerschappij zou worden herdacht, tot dat in de plaatselijke pers een ingezonden stuk verscheen, waarin er op gewezen werd, dat Walcheren niet reeds in 1813 zijn onafhankelijkheid herkreeg, doch dat eerst op 5 Mei 1S14 twee commissarissen van den souvereinen vorst te Middelburg kwamen om namens Willem den Eersten het eiland in bezit te nemen. Spoedig hierna vormde zicli een feest commissie en werd besloten 5 Mei 1914 een fee3t te organiseeren. Door allerlei besprekingen en plannen werd het feest tot twee dagen uitgebreid, en al zal eerst morgen de dag van de meeste feestelijkheden zijn, zoo zijn deze toch beden reeds ingezet met een etalage wedstrijd, waaraan ruim 80 winkeliers deelnemen. Ook is heden bijna overal de ver siering gereed, die door de bemoeiingen der verschillende buurtcommissies tot stand kwamen, en de stad is in den waren zin des woords in een feestkleed gestoken, terwijl hedenavond muziek wordt gemaakt en een concert zal worden bijgewoond door de personen, die morgen aan den historischen optocht deelnemen, in costuum. Hedenmiddag is alhier in het Schuttershof de eerste Zeeuwsche Bakkerij -ten toonstell ing geopend In de voor deze gelegenheid fraai gedecoreerde zalen, zijn behalve tal van inzendingeu van bakkers en banket bakkers ook verschillende exposities van meel- en koekfabrieken, fabrieken van suiker- en chocoladewerken, en van fabrieken of zaken in allerlei ingrediënten, machineriün, winkel- en werkplaats- installaties voor het bakkersbedrijf onder gebracht, terwijl in den tuin een kiosk van de Ned. Gist- en Spiritus-fabriek is geplaatst. Aan de tentoonstelling zijn ook wedstrijden verbonden, welke Woousdag, Donderdag en Vrijdag plaats hebben. Aanbestedingen, Verknopingen, ene. ST.-MAARTENSDIJK, 2 Mei. Door het bestuur van den Muyepolder werd gisteren aanbesteed het verhoogen en verzwaren vau deii zeedijk aan dien polder over een lengte van 300 M. en de verbetering van de steenglooiing over een lengte van 60 M. Jnsclirij vers waren de heerenL. Polder man voor f 1683G. Poot voor f 1656 G. v. Oost voor f1615; A. v. Oost voor f1610; S: Polderman voor f1602; P.M. Polderman voor f 1593. Laatstgenoemde gegund. Allo inschrijvers wonen alhier. Landbouw eu Veeteelt. ST.-MAARTENSDIJK, 2 Mei. De cursus in landhuishoudkunde, wölke bier den vorigen zomer geopend werd, ia heden voor den 2den zomer begonnen met 15 van de 17 deelnemers van het vorige jaar. O N D ER W IJ 8. DREISCHOR. Voor de betrekking j van onderwijzer aan de openbare) lagere school alhier, hebben zich vier sollici- 1 lanten aangemeld. THOLEN, 3 Mei. Aan de Rijksnormaa!- i school alhier zijn bevorderd Van de 1ste naar de 2de klasse: M. de Jonge, M. C. van Dienst, G. Bjjl, 1). C. Byl, C. A. Gense, C. M. Christiaanse, G. W. van Egmond, J. J. v. d. Graaf, G. J. Jansen, A. Lindhout, C. N. Schipper en G. N. de Wilde. Van de 2de naar de 3de klasseE. C. van RjjsselG. M. Uta, G. J. lansen, F. Bazen, 1. O. flekker en (1. K. Krijger. Van de :ble naar de 4de klasse: T. M. Boogaard, N. van Nieuwenhuyzen, KI. v. d. Panne, J. 11. Verhage. K.M. Schol, G. A. L. van Elsaeker, G. van Houdt, R. Notenboom en Z. Jansen. (Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 1 -5 regel» 75 Ct».elke regel uicer 15 Cts. Neemt, dit ter harte. Ken verwoeste gezondheid, dat is de verwoenting voor u zelf. Een slechte uiaag, dat is de verwoesting van uwe gezondheid. Waak dus over uwe maag. Indien gy er gebruik van maakt is zij uw vriend, indien gij er misbruik vau maakt is zij uw vjjand. Zij zal u de ergste pjjnen doen lijdon. Om uw maag goed te doen werken, moeten de verteringK- organen sterk en moet. gjj zelf krachtig zyn. Gjj kunt geen kracht hebben dan indien uw bloed rijk is. Zjj die arm aan bloed zijn, lijden oen ellendig leven. Zij wier bloed rjjk is, hebben een gemakkelijk leven, zij kunnen in alle omstandig heden er van slagen. Arinbloedigen, weel wel dat gjj even krachtig kunt worden als zjj die u omringen en wier goede gezondheid gjj bewondert. Daartoe is het voldoende dat gij do Pink Pillen gebruikt, die de machtigste hersteller van het bloed en versterker der zenuwen zijn die bekend is. De Pink Pillen zullen, door uw bloed te verrijken en het te zuiveren, van u een nieuw raenscb maken, zoodat gij u zelt niet meer zult herkennon. Neemt dit wel ter liarte en zegt bet voort in uwe omgeving. De Pink Pillen zjjn onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, neurasthenie, maagziekten. De Piuk Pillen zyn verkrijgbaar ii f' 1,75 per doos en f 9,per 6 doozen by het Iloofd- Depöt der Pink Pillen, Dacostakade 15 huis, Amsterdam; voor Zierikzee en Omstreken by J. W. Gudde, drogisterij, Oude Haven; firma W. v. d. Leur, Kaaistiaat, Steenbergen W. Potter, Apoth., Stoofstraat, Tholen en in alle goede apotheken en drogisterijen. TWEEDE KAMER. De vergadering der Tweede Kamer zal Woensdagmiddag uiteengaan tot Maandag a.s., omdat Donderdag bestemd is voor afdeelingsonderzoek en Vrijdag de Staatscommissie voor het Onderwijs bijeenkomt, ook den volgenden dag. De Ouderdomsrente en de gomeenten. Naar aanleiding van de in verschillenden vorm geuitte vrees, dat de wet op de ouderdomsrente van Minister Treub een „strop" zou zijn voor de gemeenten, verneemt het Hbl., dat te Utrecht een berekening zou zyn gemaakt volgens welke de voorgestelde regeling een voordeelig saldo voor die gemeente zou afwerpen, dat de gemeente dus meer zou ontvangen van het Ryk, dan het aan de rentetrekkers zou hebben uit te betalen. De Koningin-Moeder naar Engeland. H. M. de Koninging-Moeder is voor nemens Donderdag 14 Mei a.s. naar Engeland te vertrekken tot het brétigen van pen bezpek aan vorst en vorstin van Teek, op Windsor, en daarna aan H. K. H. de hertogin van Albany te Ularemont. H. M. is voornemens vóór Pinksteren in het vaderland terug te keeren en alsdan het paleis te Soestdjjk te bei rekken. Vernietiging van een Raadsbesluit. Gedep. Si aten van Noord-Holland hebben gehandhaafd het besluit van den Raad van Schoten, om niet toe te laten als raadslid de drie gekozen sociaal democraten. Dit besluit wordt gegrond op het feit, dat de pakken stembiljetten met munt stukken zijn gelakstempeld. Tegen dit besluit is reeds in beroep gegaan by de Kroon. Gelyk m«n weet, werd ook de vorige stemming (van Juni 1913) vernietigd wegens gepleegde informaliteiten. Ken hospitaal te Magolang. Bij de korkeraden der Geref. Kerk in Zeeland beslaat hot plan om te komen tot do oprichting vau een hospitaal op hot zeudingslerrein te Magelang (Java). De kosten worden geraamd op f 56700 on de jaarlijkscho .uitgaven op f 12800. De afschuwelijke mishandeling op Ameland! By den zeedijk op Ameland waren een aantal personen uit de heidestreken van Achtkarspelen en Smallingerland werkzaam. Zondag op de meeting bij het Jachtveld onder Rottevalle, waren daar ook eenige personen van Harkema- Opeinde, die, ofschoon ze met Paschen nog huis toe waren geweest, nu reeds van Araeland naar huis gekomen waren. De oorzaak vernam men al spoedig van hen. Jan v. d. H., van Houtigehage, stond er met een keet en had verscheidene kostgangers. Ook zyn drie zoons waren in de keet. Zaterdagavond was men vrij rumoerig en dronk een extra glas bier, waardoor de onrust nog toenam. Men begon te zingen en te dausen, maar de harmonie keerde niet terug. Er zat iets lusschen enkelen en 'i werd al spoedig twisten en vechten. Daarby werden er met «paden en met hetgeen maar voor de hand kwam, geyoeligc klappen uit gedeeld. Vooral óón, Bauke Doetjes, werd onmenschelyk geslagen, zoodat de hersenen blool lagen, de ingewandou uit het lichaam puilden en een arm stuk geslagen werd. Onmiddellijk werd allen aangezegd, dat ze het werk hadden te verlaten. Dit was de oorzaak der. onverwachte thuis komst. Rijkspolitie was inmiddels verschenen, maar ze kon van de aanwezigen niet veel positiefs gewaar worden. Later kwam de justitie uit Leeuwarden om een onderzoek ter plaatse in te stellen. Er rezen gegronde vermoedens tegen S. en 11. v. (1. H., 2 zoons van den koetbaas. De mishandelde werd naar het zieken huis te Harlingen vervoerd, de beide verdachten werden zwaar geboeid naar den vasten wal gebracht. De toestand van den vreeselyk mis handelde was al dadelyk hopeloos. Hij is dan ook aan de gevolgen overleden. Vreesde men aanvankelijk, dat 't bewijs tegen de daders raoeilyk te leveren zou zijn, daar de aanwezigen verklaarden niet te hebben gezien, wie Bauke Doetjes hadden mishandeld, thans is er alle kans dat de waarheid aan het licht zal komen. Zyn familie bezocht Bauke in het ziekenhuis en aan deze verklaarde hy kort voor zyn dood, dat de drie gebroeders SH. en R. v. d. H. hem hadden geslagen. Toen hij onder de voeten lag, bad hy nog gesmeekt„Och Heare H, huid op! jy slane mv dea, ik soil ray hetterje!" (Je slaat mij dood, ik zal rae beteren). Maar iuplaats van op te houden, hadden ze hem nog harder geslagen en aanhoudend op hem gebeukt. Wat er verder met hem gebeurd was. wist Bauke niet. 't Feit, dat de mannen, die er bij tegenwoordig waren, eenparig ver klaarden, het niet te hebben gezien, wil men verklaren, door aan te nemen, dat men gemeen overleg had gepleegd om Bauke een pak slaag te geven. Naar verluidt, is ook R. v. d. H. in verzekerde bewaring genomen. L. Nwsbl. Zonderlinge liefhebberijen. Sommige vorsten houden er zonderlinge liefhebberijen op na. De lievelingsbezig heid van Ferdinand van Bulgarije schynt te bestaan in het dresseeren van olifanten. In de nabyheid van Sofia heeft hy een verblijfplaats voor zyn dikhuiden doen bouwen en hier brengt hy dagelijks een paar uur door. Hij moet reeds aardige resultaten verkregen hebben voor buitenlandsche gasten, die het Bulgaarsche hof bezoeken, laat Ferdinand met grooten trots zyn mena gerie kunsten doen. Zooals vanzelf spreekt heeft deze zonderlinge liefhebberij de fantasie van het volk opgewekt, eu de vreemdste geruchten gaan rond. Sommigen meenen dat de Bulgaarsche vorst op deze dieren Konstantinopel wil binnenrukken. Anderen beweren, dat de vier olifanten de vier vijandelijke Balkanstaten (Ruraenië, Griekenland, Servië en Montenegro) voorstellen en Ferdinand zichzelf het genoegen verschaft hun de wet voor te schrijven, zooals hij het maar al te gaarne de landen zelf zou doen. Nog anderen schryven het toe aan het vervelende Sofia, dat al een zeer saai oord moet zyn. Er zijn zelfs booze menschen, die beweren, dat de koning zich van een vak voorziet voor het geval de kroon hem nog eens mocht ontgaan. Vlieéengevaar. Een der afgevaardigden van het Engelsche Lagerhuis heeft tot Minister Herhert Samuël de vraag gericht, of zyn aandacht was getrokken door de waarschuwing, die door 123 genees kundige ambtenaren tol. het publiek 1 1 was gorfcht, betreffende hel veelvuldig voorkomen van kiuderdiarrhee en andere ziekten to den zomer, hetgeen zou zyn toe te schrijven aan de huisvliegen of de rogeering voornemens was, iets tegen het vliegengevaar te doen. De Minister antwoordde, dat de i waarschuwing hem bekend was, .en dat de regeering reeds 6 rapporten in het licht had gegeven over de beteekenis j van de vliegen, dat zij de plaatselijke overheden in 1912 en 1913 had aange- j schreven) te letten op ophoopingen van i vuil, die broedplaatsen voor vliegen j konden opleveren en laatselijk aandrang i had uitgeoefend op gemeentebesturen, die in dit opzicht niet ijverig genoeg j waren opgetreden. Ontslag gevraagd. Mr. F. D. graaf Scbimmelpenninck, sinds 1905 Commissaris der Koningin iu Utrecht, heeft naar het (J. I): meldt, tegen 1 Augustus a.s. wegens familie omstandigheden ontslag gevraagd. OngeTallen Verzekering. De raad van beroep voor de onge vallen verzekering te Middelburg heeft Donderdag uitspraak gedaan in zake de Centrale werkgeversrisic.obank te Am.ster- i dam party van rechtswege M. B te St.-Maarensdyk. De heslissingder Rijks verzekeringsbank werd vernietigd en verstaan dat B. aanspraak heeft op schadeloosstelling. De vorderingen van L. W. B. en VV. B. te Tholen werden ontzegd en de beslissing ten hunne opzichte door de Rijksver zekeringsbank genomen bevestigd. Ten opzichte van M. de H., echtgenoote van D. 4e Oud-Vossemeer. J. A. de V., Bruinisse, P. G., wed. I. de R., Haamstede en D. O., Zierikzee, werden de vorderingen in verband met de uitkeering der rente bedoeld in art. 369 der Invaliditeitswet ontzegd en in deze zaken de beslissingen der Rijksverzekeringsbank bevestigd. Bloedvergiftiging Een werkman van de machinefabriek te Oude water zekere S, had sedert eenigen tyd een wondje aan een zijner handen, waarop hij echter geen acht sloeg. In de laatste dagen begon dat wondje zeer pijnlijk te worden: hij begaf zich naar den dokter, die bloedvergiftiging constateerde. De man kon nu zijn werk niet ver richten, doch liep toch nog met de verbonden hand over straat. Maandag verergerde de toestand echter zoo, dat de ongelukkige nog denzelfden dag overleed. Het Deensche bezoek. Het pantserschip „Heemskerk" zal bij het bezoek van het Deensche konings- pqftt/r aan Rotterdam Zaterdag 23 Mei in de haven aldaar aanwezig zijn. Het vorstelijk gezelschap zal met 30 gasten aan boord lunchen. De reis van prins Hendrik. De prins zal 3 Juli met de „Zeeland" naar de Skandinavische landen uitreizen, na eenige dagen tevoren de koningin op haar bezoek aan Groningen te hebben verzegeld. Geen ralsche postzegels. Van philatelistische zyde schrijft men aan de N. R. Crt. De door u genoemde afwijkingen komen voor op vellen postzegels, ten postkant ore gekocht. Men vindt er nog velerlei andere afwijkingen op, o. a. met gebroken kroon boven de beeltenis; op andere exemplaren lykt het, alsof de koningin blind isDe oorzaak is m. i. niet ver te zoeken: het tegenwoordige type zegels dagteekent van 1898 en de platen' zyn blijkbaar op vele plaatsen versleten of beschadigd, misschien ook niet goed onderhouden. Vooral de platen der zóó menigvuldig gebruikt wordende waarden als die van 5 cent enz. hebben dan ook in pl. m. 16 jaren heel wat te lyden gehad. Overbodig nieuwe uitgiften of op drukken zijn allerminst gewenscht maar wij mogen nu wel eens een nieuwe zegel-serie verkrijgen, met een wM-ge- lykend beeld van onze koningin. Te hopen is dan, dat men in de geheele uitvoering niet achtersta by wat men in zoo vele landen weet te maken. De vrees, dat de Staat voor groote bedragen aan valsche zegels zou be nadeeld zijn is ongegrond. In de phila- telische wereld worden zulke exemplaren al zeer spoedig ontdekt, en daarvan is tot heden nog niets gebleken. TELEGRAMMEN. THOLEN, 4 Mei. In de heden gehouden vergadering van ingelanden van do Vrije poldei;- onder Tholen werden do volgend»! voor drachten opgemaakt:

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 8