ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag II April 1914. VIERDE BLAD. NIEUWSTIJDINGEN. Telegrafisch Weerbericht ADVERTENTIEN. (Z lerlkzeesche C o u r a n t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschynt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers B cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 70ste JAARGANG, No. 9529. Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur A. FRANKEL. Redacteur'. J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regel. 30 ots meerdere regels 10 ct». Bg abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De intending moet geschieden des Maandags-, Woensdag.- en Vrjjdagsmiddags uiterlijk vóór 8.30 ure. NEDERLAND. UTRECHT, 8 April. Wederom heeft zich alhier een geval van vleesch-ver- giftiging voorgedaan. Bij een familie in de z.g. Kan aal buurt werden de kin deren en het hoofd van het gezin onge steld, na het gebruik van vleesch, dat vermoedelijk op frauduleuze wijze on gekeurd de gemeente is binnengevoerd en in schadelijken toestand bleek te ver- keeren. Kinderen en vader moesten naar liet ziekenhuis worden overgebracht; eeii der kleinen is niet geheel buiten gevaar. Nader verneemt het Utr. Dgbl. Het betreft hier weer den invoer van ondeugdelijk vleesch, dal den'laatstSn lijd dooi*, een vijftal personen alhier in alle stilte wordt binnengesmokkeld cn dal natuurlijk uicl aan lipt abattoir lei- keuring wordt aangeboden. Dit vleesch, doorgaans van ziek vee afkomstig, wordt voornamelijk bij.de lagere volksklasse aan den man gebracht voor een kleinen prijs; het heel dan, dat hel vleesch af komstig is van een koe of varken, dat 'n poot gebroken heeft, weshalve deze die ren noodwendig moesten worden afge maakt. Met dit praatje wordt 'L vleesch dan voor 'n appel en 'n ei aangeboden en grif verkocht. Thans heeft deze frauduleuze invoer zes slachtoffers gemaakt. Itén der kinde ren, waarvan hierboven sprake is, is be paald ernstig ziek naar het gasthuis ver voerd. Het vleesch was afkomstig van een kalf en kwam uit de omstreken van Amersfoort. De man, die het alhier in voerde, heeft hel onder één of,ander voorwendsel verkocht aan personeel van het Buurtstalion en dit personeel heeft het vleesch weer geheel le goeder- trouw verkocht aan anderen. Op die manier is het kalfsvleesch in circulatie gebracht cn o. m. in handen gekomen van twee families. In het eene huisgezin is de vrouw ernstig ziek geworden, in het tweede gezin de vader met vier kin deren; in de laatste familie achtte de ter hulp geroepen geneesheer onmiddel lijke overbrenging naar hel ziekenhuis noodzakelijk. Intusschen is liet kalfsvleesch, dat reeds'gebraden was, door de politie in beslag genomen; het werd naar het abat toir gebracht, om daar door den direc teur, den heer Hoefnagel, te worden on derzocht. Dit onderzoek is nog niet ge heel afgeloopen, maar vast staal reeds, dat in het in beslag genomen gebraden stuk bacillen zijn aangetroffen, die in het menschelijk lichaam vlceschvergif- tiging veroorzaken. Zoo op het oog zag het kalfsvleesch er niet onsmakelijk uit en het is dus wel te begrijpen, dat de menschen hel zonder eenigèq argwaan hebben gekocht en klaar gemaakt voor het gebruik. Uit Stad en Provincie. BRUINISSE. Donderdagavond werd door de afdeeling Bruinisse van het „Groene Kruis" een vergadering ge houden, die door 55 leden werd bijge woond. Uit de rekening van den penning meester, den heer S. Hage, bleek, dat er was ontvangen f 260,575 en uitgegeven f 83,275zoodat het goed slot f 177,30 bedroeg. Na onderzoek door een Com missie, bestaande uit de heeren P. J. Kruij8se en Joh. Muller, werd de rekening in orde bevonden en den penningmeester dank gezegd voor zijn uitstekend beheer. Door den secretarie, den heer Jb. de Waal, werd het jaarverslag uitgebracht. Met genoegen werd dit aangehoord en den steller de dank der vergadering be tuigd, voor de uitnemende redactie van zijn verslag. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering, op 18 April te Middelburg te houden, werd benoemd, de heer S. Besloten werd, pogingen aan te wenden tot het verkrygen van een vaste stand plaats van de ligtent. Medegedeeld werd, dat aangeschaft zyn 4 glazen urinaals, 2 mannelijke gummi-urinaal8 en 1 vrouwelyke, be nevens twee windkussens. Door den voorzitter werd voorgelezen de matrialen, die uit het hoofd depot te Vlissingen te verkrijgen zijn. Nog werd medegedeeld, dat wanneer op de algemeene vergadering de fusie tot stand komt en de Concept-Stafbten worden aangenomen, de Zeeuwsche ver- eeniging van het „Groene Kruis" de provincie in districten te verdoelen en in elk district een hoofddepöt zal ge vestigd worden. Na omvraag, werd daarop de ver gadering door den voorzitter gesloten. STA VEN1SSE, 9 April. De 8-jarige jongeling J. P. alhier werd hedenmiddag hoor den fietsrijder P. K. overreden, ten gevolge waarvan het ventje zijri onder- beentje brak. De fietsrijder schijnt ge held en niet in le groote vaart gereden te hebben. - Heden had alhier plaats de jaar vergadering van de Coöp. Roomboter fabriek .,De Koe". Herbenoemd werden aks bestuursleden de heeren .1. Droogen- dijk en L'. (I. Tuinman. In 1933 is door de aandeelhouders geleverd 410038 L. melk, waaruit geproduceerd is 11743 K.G. boter, dus 1 K.G. boter uit 273/., L. melk. Deze boter heeft opgebracht I' 23189,95, dus gemiddeld 1' 1,57 per K.G. Uitbetaald werd aan de leden voor de 410038 L. melk f 19661,20, dus per 100 L. melk f 1,80, plus 80 o/0 der tapte melk. De fabricage heeft gekost f 4601,025, dus per 100 L. f 1,12. Verkocht werd 27547y2 L. karnemelk aan particulieren en 25564 L. aan de leden. OUD-VOSSEMEER. In 11 Woensdag avond gehouden algemeene vergadering in de openbare lagere school van per sonen, welke belangstellen in de op richting van een goede voor de kinderen van alle ingezetenen toegankelijke be waarschool, waren velen opgekomen en, nadat doel en strekking door den heer Van den Endc waren uiteengezet, meld den zich onmiddellijk een 60-tal inge zetenen aan, die als lid wenschten toe te treden. Binnenkort zal weder een ver gadering worden belegd, - waarin 'n be stuur zal worden gekozen en maatrege len zullen besprokén worden om de zaak tot een afdoend einde te brengen. Intusschen kunnen zich meerdere per sonen als lid aan hel voorloopig Contilé opgeven. COLIJNSPLAAT, 8 April. Benoemd lot dagclijksche opzichters bij de be tonwerken aan den Oud-N oord-Be ve- landpolder de heeren W. Gabriëlse le Middelburg en G. J. wan Meurs le Oos- terland. WISSENKERKE. De vereeniging „Het Groene Kruis" alhier hield Woensdag j.l. haar voorjaars-vergadering te kam perland. Behalve het bestuur waren 12 leden van de 260 opgekomen. Na de opening en lezing der notulen, werd hel jaarverslag over 1913 voor gesteld cn goedgekeurd. Daaruit bleek, dal de vereeniging behoort tot de „spil- Jekes, dit zacnt draaien en lang loopen". Uit de goedgekeurde rekening bleek, dat er een goed slot was van 1' 148,46, waaruit de laatste 11 rentelooze aan deden werden afgelost, zoodal de ver eeniging nu geheel schuld(e)loos - is. Ook de inschrijvingslijste 11 voor de aan schaffing van twee ligtenten met rust stoelen leverden nog een saldo van ruim f 18 op. In de vacature van bestuurslid, ont staan door het vertrek van den penning meester, den heer J. M. Marcussc, werd na eenige stemmingen voorzien door de verkiezing van den heer M. J. Noord- hoek le Camperland, die de benoeming "aanvaardde. De voorzitter sprak den vertrek ken den mede-bestuurder 'n dankbaar woord van afscheid toe, dat door applaus werd bezegeld. De heer Marcussc dankte voor de hem toegesproken woorden, alsmede voor de genoeglijke samenwerking, die hij steeds van mede-bestuurders en leden mocht ondervinden, cn uitte de beste wenschen voor de vereeniging. Ook werd nog dank betuigd aan het bestuurslid, den heer A. v. Hee, die een opvouwbare lichte en solide draagbaar, door hem zelf vervaardigd, aan de ver eeniging had geschonken. Bij de rondvraag werd nog ampel van gedachten gewisseld over de mogelijk heid van hel aanstellen eener gediplo meerde 'diaconesse of verpleegster. De wenschelijkhcid van de oprichting ccncï» vereeniging met dat doel werd algemeen erkend. De mogelijkheid zal nader wor den onderzocht. Landbouw en Veeteelt. REN ESSE. Ingeleid door den voor zitter dei; vereeniging van oud-leerlingen der landbouwwintercursus,» hield de heer Tj. Kielstra voor een aandachtige schare een causerie over; „Melk-onder- zoek Het spreekt van zelf, dat spreker eerst behandelde: de melk en hare sa menstelling, haar gewicht en het vetge halte. Met cijfers toonde spreker aan, dal niet alleen de hoeveelheid melk per koe, maar ook het vetgehalte dier melk enorm kan verschillen. Er zijn koeien, die lol 9000 L. per jaar aan melk geven met een zeei' laag pCt. vet, en andere, die minder dan 3000 L. produceeren met een hoog vetgehalte. De gemiddelde op brengst per jaar en per koe is pl. m. 4500 L. Opbrengst is afhankelijk van af stamming, ras, voeder en ook behande ling van hel dier. Om lol een hoogere gemiddelde opbrengst te geraken, dient de veehouder daarom die mannelijke diéreh voor de fokkerij le kiezen, welke afstammen van moeders, welke een bui tengewonen aanleg tot melkgeven be zitten, want niet alleen brengt een goede nïelkgeefster in den regel jongen voort, die veel melk geven, maar een koe, die vette melk geelt schenkt meestal 't leven aan dieren, die later velfe melk zullen geven. Er zijn "koeien, wier melk 2\/j pCt. vet bevat, er zijn er echter ook met melk van 4,9 pCt. Er zijn zelfs koeien van buitenlandsch ras (de Jersy), die melk leveren mei een vetgehalte van 7 a 8 pCl. Daarom voor den melkvee- stapel slechts de kalveren aangehouden van die koeien, wier melkopbrengst en het vetgehalte dier melk, boven die van anderen van denzclfden stal uitmunten. Om dat le kunnen doen, moet de vee houder weten hoeveel melk en van welk gehalte ieder van zijn koeien per jaar geefIVan groqlc bèteekenis voor het onderhoud en het stijgen der melkrijk- lieid en voor liet verkrijgen van melk met hel hoogst" mogelijke vetgehalte is het goed uitmelken. De bij hc;t melken laatst verkregen melk is steeds T rijkst aan vel. I11 de lactatie periode is t ver schil ook vaak'groot. Wit men de hoe veelheid melk per jaar en per koe welen, dan is het goed bijhouden van raëlk- 1 ij sten daartoe 'l middel. Wil men de melk onderzoeken, dan moet men .schei kundige zijn. Er zijn echter werktuigen uitgevonden, waarmede men bij hel on derzoek uitkomsten kan verkrijgen, wel ke zeer betrouwbaar zijn en die het scheikundig onderzoek op zijde streven. De vereeniging nu van oud-leerlingen heeft zulk een aparaat aangeschaft, en bij den heer C. J. Kooman alhier ge plaatst, waarvan ieder, die zijn melk wil onderzoeken, gebruik kan maken, tegen betaling van 10 cent per onder zoek. Men kan donateur* worden a f 1,50 per ja'ar. De heer Kielstra zette in het kort uil een het groote nut en hel belangrijk voordcel van zoo'11 melkonderzoek-appa- raat. Op de vraag van den heer Moermond, landbouwer te Noordwelle, of de op richting van een controle station niet beter, nuttiger en voordeeliger zou kun nen werken, omdat derden er ook wat aan zouden hebben, gaf de spreker een bevestigend antwoord. Wel is waar zou den de veehouders dan gecontroleerde inelklijsten kunnen, toorièn, maar de groote kosten, die het oprichten met zich brengt, waren hel groote bezwaar. De voorzitter der vereeniging dankte spreker voor zijn onderhoudende, zake lijke, praclische, duidelijke lezing. Een dubbele terechtstelling. heeft Maandagmorgen te Vesoul plaats gehad, namelijk van zekeren Piccinelli, die den bakker Copaley. uit Lure ver moordde en van Kirstetterj die de doch ter van zijn patroon Marthe Koenig, met dolksteken doodde. De onthoofding had in de straat aan de gevangenis gren zende plaats. Omstreeks half vijf in den morgen werd de terdoodveroordeel^e Kirsletter in zijn cel gewekl. Hij wei gert den bijstand van een geestelijke en op een vraag, die hem gedaan wordt, antwoordt hij; „De onschuldigen wor den onthoofd, terwijl de schuldigen vrij rondloopen". Daarna eet hij gulzig van de ham, die men hem bréngt en steekt een pijp aan. Intusschen wordt ook Pic cinelli, die in een diepen slaap ver zonken ligt, gewekt. Deze blijkt zich in zijn lol te schikken en toont berouw over zijn daad. Eenige dagen terug schreef hij aan .de weduwe van zijn slachtoffer: „Ik zou mijn leven wel wil len geven om mijn misdaad le her stellen'Piccinelli biecht en woont den dienst in de kapel bij. Op het oogenblik, dat beide moordenaars ter beschikking van den beul gesteld worden, vraagt Piccinelli aan Kirsletter: „Waaromhebt gij geestelijken 'bijstand geweigerd?" „Dat is mijn zaak", antwoordt de ander. Op het schavot kust Piccinelli L cruci fix, waarna de «bijl valt en de moor denaar zijn misdaad geboet heeft. Hier na wordt Kirsletter op het blok vast gebonden; ook hij kust het kruisbeeld en terwijl hij een blik als 'n verscheurend dier op de menigte werpt, valt de bijl. Tijdens de terechtstelling deed zich geen enkel incident voor. Rtywielkaarten. Met ingang van 1 Mei a.s. zullen, vol gens Het Vaderlandook bij de IIoll. Spoorweg-Mij. voor het vervoer van rij wielen als bagage, rijwielkaarten worden verkrijgbaar gesteld, evenals zulks nu reeds bij de Mij. lot Expl. van S.S. en de Ned. Gen Ir. Spoorweg-Mij. plaats heeft. Redeneeren als kippen zonder kop „Ben Nederlander" schryft in het Leidsch Dagbl. een Ingezonden Stuk tegen de lykverbranding. Daarin leest men dezen vermakelijken onzin „Wat is lykverbranding? De vuile dampen gaan de lucht in: volgens deskundigen pakken zy zich boven tot wolken byeen. om later weder de aarde te bevochtigen. By de gedachten dat deze samenstelling op de groenten- velden nederdaalt, postelein, salada, spinazie, enz., zoudt gy een zindelyk mensch onpasselyk maken en hem de cholera op zyn lyf jagen, uitgenomen nog de bedorven luchten die een mensch inademt, ter voorkoming van asthma,enz". De inzender besluit met dit fraai knaleffect „Ik zou meeneD, dat de Minister van Marine of Oorlog haast verplicht is om het Crematorium te bombardeeren, om dergelyke breuken te voorkomen en verdere schandvlekken uit te wisschen". Jan Olieslagers. Zoo zal dan de groote Jan Olieslagers ook in ons vaderland zyne kunst verrichtingen te Bergen-op-Zoom gaan vertooneD, niemand beter dan hy heeft zich de vliegsport eigen gemaakt. Duikelingen op 1500 M., tien achter elkaar, dan met het hoofd naar beneden, dan schuin op de vleugels, kortom, het ongeloofelyke zal men Paaschmaandag des middags van 2—5 uur kunnen zien te Bergen-op-Zoom. Met iedere weersge steldheid zal hy zyn kunstverrichtingen verrichten, zoodat men geen vergeefsche reis zal maken, zooals by andere vlieg- demonstraties. Het groote terrein aan de Schelde, biedt voor allen een plaats. Reeds 's voormiddags zullen muziek gezelschappen de vroolykheid er in brengen, terwyl Jan Olieslagers om 12} uur op het balcon van „De Draak" zich aan den volke zal vertoonen onder het spelen van de Braban^onne en het Wilhelmus; het enthousiasme zal dan groot zyn. Daarom op naar Bergen-op- Zoom, ter bywoning van deze nooit vertoonde prestatie. Een doodvonnis. Donderdag is door den krijgsraad te Brugge Roger, soldaat by het 2e regiment te Gent, beschuldigd in den nacht zyn alleen wonenden oom Desplentere te Ruysselede te hebben willen vermoorden, om hem te bestelen en waarby het slachtoffer 's anderen daags stierf, ver oordeeld tot de doodstraf. medegedeeld door het Koninklijk Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bilt, naar waarnemingen verricht in den morgen van 11 April 1914. Hoogste barometerstand 771,4 te Horta. Laagste barometerstand 737,1 te Thorshavn. Verwachting van den avond van den 11 April tot den avond van 12 April: zwakke tot matigen, zuidoostelijken tot zuidwestelyken wind, veranderlijke be wolking, aanvankelijk kans op regen of onweer, overdag iets warmer. Burgerlijke Stand van Zierikzee. Geboren: April. Een dochter van J. J. Verkaart en M. Roskam. zoon P. Pennings en a. M. de Lauw. Overleden: April. P. Tigchem, 63 j., wed. |van J. Bolier. Ondertrouwd: L. J. MOL en J. C. H. DB KOSTER. Dbexschoh, 9 April 1914. Ondertrouwd: ANTONIE P. VAN NIEIWENDUIJZEN WE. en MAATJE P. VIS ld. MinilELBURQ, Noordgouwk, 9 April 1914. Hartelijk r aarwei aan Familie, Vrienden en Bekenden bg ons vertrek naar Hartford (California)' N. J. VAN ZUIJEN. MART.s OVERBEEKE. 11 April, a/b „Postdam". S3 Op 15 April a.s. hopen onze Hg geliefde ouders; M. KAAN en gig J. 8. KAAN—9CHXJLT8, 5)1 hunne 40-jarige Echtrereenlglng te herdenken. Zierikzee, April 1914 Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Heden overleed, zacht en kalm, onze geliefde Vader, Groot- en Over grootvader, G. DOOGE, in den ouderdom van ruim 90 jaar. Dreischor, 9 April 1914. Namens de Familie, Wed. A. M. VAN BLOOIS— Dóogb. Dankbetuiging. Voor de betoonde deelneming, bg het overigden van onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, WILLEMINA ELENBAAS, Wed. M. j. de Vrikze, betuigen wg onzen dank. Diibischoh, 10 April 1914. Namens de Familie, W. A. DE VRIEZE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 9