ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag II April 1914. LIPS, f 57,50. HAAIJER, Tholen. ilwir er DERDE BLAD. kasten, fabrikaat NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. (Z ierikzeeschc C o u r a n t). ABONNEMENT. De abonnementsprys van dit blad, dat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 70ste JAAR6AN6. No. 9529 Direofteupi A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteuri A. FRAN HEL. Redacteur i J. WAALE. ADVERTENTIE IV. Van 18 regels 80 ets., meerdere regels 10 ota. By abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en nVrijdagimiddags uiterlijk vóór 2.30 ure. RECLAMES. 1-5 regels 75 ets. Elke regel meer 15 ets. BRAND- Agent voor Tholen en St.-l'hilipsland AMERIKA. De New-Yorksche maatschappij tot belooning van menschlievende daden heett aan den kapitein, den eersten officier en 9 man der equipage van het Duitsche stoomschip „Seydlitz" de groote goudeu medaille uitgereikt voor het redden van de opvarenden van het in volle zee in brand geraakte stoomschip „Volturno" Aan 23 andere leden der bemanning van de „Seydlitz zal deze medaille in Bremen" worden uitgereikt. NEDERLAND. ROTTERDAM. In den nacht van Woensdag op Donderdag is uit een garage aan de Schoutenstraat alhier gestolen een automobiel, merk Krit, No. H 6131 en toebehoorende aan een bewoner van den Oostzeedijk alhier. Donderdagmiddag is de auto terugge vonden op een boerenerf te Gouwsluis bij Alfen aan den Ryn, waar de dieven haar wegens het springen van een band in den steek hadden gelaten. Verdacht de auto met valsche sleutels uit de garage alhier ontvreemd te hebben, zjjn Donderdagmiddag aan het Maasstation aangehouden een gewezen chauffeur van den eigenaar en een tuindersknecht uit Boskoop, die met den gestolen auto des nachts gereden hadden via Leiden, Amsterdam en Utrecht. Zy hebben volledig bekend. Zeeuwsche Hypotheekbank. ZIERIKZEE, 11 April. Aan het ons toegezonden verslag over het 16e boek jaar van de Zeeuwsche Hypotheekbank te Middelburgontleenen wij het volgende De resultaten in het afgeloopen boek jaar mogen gunstig genoemd worden. In dat jaar werden als commissarissen herkozen de heeren jhr. M. van den Brandeler en C. J. Hondius, terwijl de bank als lid van het college van com missarissen door overlijden moest missen den heer J. H. C. Heijse, wiens nage dachtenis steeds in eere zal gehouden worden. Op uit. Febr. 1914 stonden uit 572 leeningen, tot een bedrag van f 4.644.863,55 en de gemiddelde rente dier leeningen was 4,6268 pCt. Op dien datum stonden uit aan pandbrieven een bedrag van f 4.*612.800, terwyl de gemiddelde rente er van is 4,1715 pCt. De winst- en verliesrekening toont aan een netto winst van f 25771,17, waarvan voor de aandoelhouders beschikbaar is f 9744,80. Het dividend werd evenals verleden jaar bepaald op 10 pCt. HollandN.-Amerlka Hypotheekbank. Aan het verslag over liet eerste boek jaar der HollandN. Amerika Hypo theekbank te Gorincbera, ontleenen wij, dat er op het einde van dat jaar op hypotheek stond 562.881, zijnde 145 hypotheken. De totale geschatte waarde der onderpanden bedraagt 1.941.185, zoodat gemiddeld dus 28,9 pCt. der waarde als hypotheek werd verstrekt. De gemiddelde hypotheekrente was 7,94 pCt. De gemaakte winstsaldo was f 28109,706. Voor de aandeelhouders bleef over f 1012,57, zynde een dividend van 6 pCt. De resultaten, die over ruim lf jaar loopen, geven reden tot tevreden heid. HAAMSTEDE. Woensdagavond ver gaderde alhier de vereeniging tot be- vordering van het Vreemdelingenverkeer i in de gemeente Haamstede en Burgh, j Uit het jaarverslag van den secretaris blijkt, dat de vereeniging in bloeiende toestand verkeert. Op 31 Dec. 1913 telde zij 67 leden en begunstigers. Ten ge rieve der vreemdelingen, werden in beide gemeenten richtingsborden en wijzers aangebrachtop en aan den voet der duinen, in de nabijheid van de trap bij Westen-Schouwen, werden flinke rustbanken geplaatst. Van deze banken werden door verscheidene be zoekers en bezoeksters een dankbaar gebruik gemaakt. Gelyksoortige banken zullen binnenkort ook geplaatst worden in de nabyheid van het dorp Haamstede. In omloop werden gebracht, wandel- kaarten achter glas. De gevouwen wandelkaarten werden druk gevraagd door vereenigiDgen en partuculieren, zelfs uit het buitenland. In den afge loopen zomer werden op de muziektent te Haamstede eenige concerten gegeven door de harmonie „Witte van Heemstede", het „Haamsteêdsch Zangkoor" en de zangvereeniging „Nu met Hope" te Burgh. Een woord van dank aan deze vereenigingen, voor hare welwillendheid. Vóór Augustus ontving de secretaris uit verschillende deelen van ons land en ook enkele malen uit het buitenland, verzoeken om inlichtingen aangaande deze streek, (reisgelegenheid, hotelpryzen enz.). Deze steeds toenemende aanvragen bewijzen, dat Westelyk Schouwen in den vreemde, meer en meer bekend wordt. De rekening van den penningmeester, over het afgeloopen boekjaar, sloot met een voordeelig saldo van ruim f 56. Tot bestuursleden werden herkozen, de heeren A. Ros en J. A. Groenman te Haamstede en J. Fokker te Burgh. BURGH. In een dezer dagen ge houden vergadering van het ziekenfonds Helpt Elkander" alhier, bleek uit het jaarverslag van den penningmeester, dat de vereeniging steeds in bloei toeneemt. Het ledental is tot over de honderd gestegen, aan vergoeding in geval van ziekte werd uitbetaald een som van f 452,50. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren J. van de Vate Iz. en J. Kommer en gekozen de heer S. Slager, in de plaats van den heer M. Blom, die als commissaris bedankte. Wegens het genot eener hoogere rente zullen de gelden van de vereeniging worden belegd in de Boerenleenbank „Haamstede". OUD-VOSSEMEER. Reeds eenige jaren geleden werd het bestaande muziekgezelschap opgeheven, wegens gebrek aan voldoende medewerking; somwylen wordt dat gemis gevoeld en er schynt in den laatsten tyd weer sprake geweest te zyn van een nieuw gezelschap in het leven te willen roepen, niet van de zyde van oud-leden. De zaak vordert evenwel niet veel en het zal ook hier wel zyn, gebrek aan de noodige fondsen. In de Donderdag gehouden raads vergadering werd besloten de levens vatbaarheid van een gasfabriek te dezer plaatse te laten onderzoeken door de Ver eeniging tot Exploitatie van Gemeente- bedryven. De havenwerken zoo spoedig mogelyk aan le besteden. Een voorstel om een onderwyzeres op te roepen voor nuttige handwerken in de openbare lagere school tegen een jaarwedde van f 150, had tot gevolg, dat de stemmen staakten over het tydstip, waarop in zending van sollicitaties moet geschieden, vóór 1 Mei of voor 1 Juni, terwyl even eens de stemmen staakten over het tydelyk in gebruik geven van een lokaal der openbare lagere School voor bewaar- schoolonderwys, daar de voorstemmers, dit willen toestaan behoudens toestemming van den heer districtsschoolopziener en andere eerst dit advies wilden afwachten. THOLEN, 10 April. De kiezerlyst dezer gemeente voor 1914 wyst aan, 612 kiezers voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, 609 voor de Provinciale Staten, en 576 voor de Gemeenteraad. Het vorige jaar waren deze cijfers respec- tievelyk 626, 624 en 664, een bewijs, dat dit vooijaar de kiezersteelt niet zoo hard betracht is, en wei voornamelyk van de rechtsche partyen.j KLOETINGE. De voortvluchtige M. D., uit deze gemeente, die met de kas van het muziekgezelschap was ver dwenen, is te Rotterdam gevat. Hy had zich als knecht op een Amerikaansche boot verhuurd. Predikbeurten. ZONNEMAIKE. Zondag 12 Apri1 (le Paaschdag). Protestantenbond, 's Voorm tien ure: ds. De Roode van Zierikzee. THOLEN. Zondag 12 April (le Paaschdag). Geref. Kerk. 's Voorm. half tien ure ds. Lanting, 'snam. twee ure: Leeskerk en 's aVonds zes ure ds. Lanting. Maandag 13 April (2e Paaschdag). 's Voorm. half tien ure: ds. Lanting. Landbouw en Veeteelt. OUD-VOSSEMEER. Hoewel nog niet veel uitgebreid, zyn er ook dit jaar weer akkers bezet met tulpen, zoodat men ook hier mogen spreken van „onze bloembollenvelden"binnen enkele dagen zullen ze weer in bloei komen. Men meldt ons uit het eiland Tholen In den laatsten tyd werd by den aardappelverkoop nog al eens gesproken over besproeide en onbesproeide en dan luidde het telkens, dat de besproeide in den handel veelwilliger warenin hoeverre dat waar is en ook of dat van meer of minder invloed is geweest op de pryzen, laten wy in het midden, maar zeker is het, dat in 1913 het besproeien, voor zoover het goed geschiedde, wel degelyk van grooten invloed is geweest. ALGEMEENE VERGADERING van het in 's Landskamer te Zierikzee, op Maandag 6 April 1914, des morgens ten 114 ure. (S 1 o t). Toen de vergadering heropend werd, stelde de voorzitter aan de orde de behandeling der begrooting. Er werden geen algemeene beschouwingen ge houden. By de behandeling van boofdst. 4 art. 1, werken voor zeewering en oever verdediging, deelde de voorzitter mede, dat deze begrooting is opgemaakt toen deze ingenieur pas in Schouwen was. Hy is in het begin van bet jaar ge komen. En drie of vier weken later werd de begrooting opgemaakt, zoodat de ingenieur van verschillende zaken niet op de hoogte kon zijn. Dientengevolge stellen wij voor een memoriepost voor werk aau den binnenberm van Koude- kerke, thans uit te trekken op f 2600. Overeenkomstig bet voorstel van den voorzitter werd besloten. Bij boofdst. 14 art. 2, bijdragen aan verschillende corporatiën voor verbetering van wegen, stelt hoofd-ingeland J. M. van den Bout voor om in de volgende begrooting f 1000 f 2000 meer uit te trekken voor verbetering van wegen. Do voorzitterDe zorg voor de wegen schijnt inhaerent aan uw plaats te wezen. Ook uw voorganger had het altijd daarover. Spreker gaat hierop na, wat Schouwen al doet voor de ver betering derwegeu. Oogenblikkelyk wordt door Schouwen voor de verbetering der wegen f 28000 bosteed. Een cent meer daarvoor te besteden, zou ten nadeele uitkomen van de oeververdediging. Spreker vestigt er de aandacht op, dat wij een incompleet reservefonds hebben. In deze begrooting is niets speciaals voorgesteld, omdat wij zuinig moeten zijn. Het volgend jaar moet een groot werk aan den Langendijk gedaan worden. Twee duzend gulden meer te besteden voor de wegen, zou een hoogst onvoorzichtige daad wezen. Hoofd-ingeland J. M. van tien Bout betreurt in deze de houding van het Dagelij ksch Bestuur. Hoofd-ingeland Cent van Schelven 1 zou by verhooging van het cyfer voor de wegen het dykgeschot willen ver- I hoogen. De voorzitter: Van verhooging vau het dijkgeschot weten wij alles van. Hoofd-ingeland Cent van Schelven betreurt het met hoofd-ingeland Van den Bout, dat het bestuur niet meer gevoelt voor de verbetering van de wegen. De voorzitter: U stelt het verkeerd voor. Het Dagelyksch Bestuur wil de verbetering van wegen in geenen deele tegenwerken, maar men moet steeds bodenken, dat Schouwen geweest is een calamiteuso polder. Wij mogen geen geld vastleggen, dat noodig kon zijn v«or behoud van den polder. Het Dagelijksch Bestuur kan de Alge meene Vergadering slechts waarschuwen. Deze beeft natuurlijk het recht do post van f 28000 te verhoogen. Hoofd-ingeland Smallegauge vestigt de aandacht op die wegen, die naar (le havens leiden. De voorzitterHet is de bedoeling van het Dagelyksch Bestuur om in het vervolg, in plaats van grint, steenslag te gebruiken. En meent de vergadering, dat nog meer aan de wegen ten koste moet gelegd worden, laat zij dan daar mede wachten, totdat het reservefonds beter is. Hoofd-ingeland Smallegauge geeft in overweging de wegen te walsen. Heemraad v. d. Weijde gelooft, dat men met walsen weinig zou opschieten. De Beerenweg is gewalst, en het is niet aangenaam daarover te ryden. De wegen van Schouwen zijn blijkens de opgedane ervariDg voor walsen niet geschikt. Bij art. 7 van Hoofdst. 14, aankoop van kolen, olie, vet enz. voor het Stoom gemaal, merkt lioofd-ingeland Groeneveld de Kater op, dat het zijn aandacht heeft getrokken, dat in het Stoomgemaal zoo veel kolen gebruikt worden. Volgens hem verstrekte inlichtingen zou 25 pCt. kunnen bespaard worden. De voorzitter acht de kwestie niet van veel praktisch belang, omdat wij meer briquetten dan kolen gebruiken. Heemraad De Oude heeft een bereke ning laten maken bij gebruik van goede en slechte kolen. En het resultaat is, dat het beter en voordeeliger is slechte kolen te stoken. Bij art. 12 opbrengst van betonbuizen spreekt de begrootingscommissie de hoop uit, dat bet verkrijgbaar stellen van betonbuizen voor de ingelanden in de hand wordt gewerkt. De voorzitter zegt, dat het maken van betonbuizen geen voordeelige zaak voor Schouwen is. Eenige jaren geleden is besloten het maken van betonbuizen voor particulieren te staken. Wij zijn evenwel voortgegaan betonbuizen voor particulieren beschikbaar te stellen, zoo lang er waren. Heemraad De Oude geeft een speci fieke berekening. Wij hebben die beton buizen voor de ingelanden beschikbaar gesteld voor den pry 8 van f 2,50 Hoofd-ingeland Groeneveld de Kater: Zij kosten in Rotterdam f 2,27. Heemraad De Oude: De betonbuizen van hier zyn 1,10 M., die van Rotterdam vermoedelijk 1 M. Hij geeft in over weging terug te komen op het vroeger genomen besluit. De begrootingscommissie stelt bij monde van baar rapporteur, hoofd ingeland J. Gast Cz. voor betonbuizen voor de lioofd-ingelanden verkrijgbaar te stellen. De begrooting wordt met algemeene stemmen aangenomen. De voorzitter dankt de begrootings commissie voor haar arbeid en brengt nu ter tafel de vraag of het wenschelijk en mogelijk is het korps dijkbajsen bij eventueele vacature in te krimpen. Hoofd-ingeland W. G. Boot Jz. vraagt, of bet de bedoeling van hoofd-ingeland J. M. van den Bout, is deze aangelegen heid in een besloten zittiDg te behan delen, en welke reden bij daarvoor heeft. Hoofd-ingeland J. M. van den Bout: Dan zijn wij vrijer in onze bespreking. Hoofd-ingeland W. G. Boot ziet de i noodzakelijkheid van een geheime zitting niet in. De voorzitter leest artikel 67 van het I reglement voor. Vijf leden of de voor- zitter moeten zich voor een geheime zitting verklaren. Hoofd-ingeland J. M. van den Bout I ziet van een geheime zitting af. Hoofd-ingeland Boot heeft met belang stelling kennis genomen van de nota van heemraad T. Gast, waarin deze het noch in het algemeen, noch in het finantieel belang van Schouwen acht, indien by eventueele vacature werd overgegaan tot vermindering van het getal der dijkbazen, een zienswijze, waarmede zich het Dagelijkech Bestuur eenparig vereeuigt. Spreker zegt, dat niet opgaat de be wering van heemraad Gast, dat, als zy een dijkbaas laten vervallen, de werk zaamheden der anderen zullen vermeer deren. Hij meent, dat dan alleen de werkzaamheden van die dykbazen toe nemen, die naast het vervallen district wonen. In de nota wordt gezegd, dat gemid deld elke dijkbaas f280 per jaar bijver dienste heeft voor particulier werk. Spreker merkt op, dat een dijkbaas, die in de nabyheid van Zierikzee woont, niet zooveel bijverdienste heeft, als een dijkbaas van één der andere gemeenten. Deze bijverdiensten vormen een equiva lent tegenover de hoogere tractementen, die de dijkbazen in andere waterschappen of polders in Zeeland verdienen. De tractementen der dykbazen zyn hier uniform op f 800 gesteld. Maar dan zou ook het equivalent uniform moeten zyn. Verder zegt heemraad Gast in zyn nota, dat verschillende gemeenten ge bruik maken van de dykbazen voor particuliere werkzaamheden. Is dit zoo, dan kunnen wij best één missen. Dan wordt door genoemden heemraad gewezen op de groote calamiteiten, waar voor 6 dijkbazen zelfs niet voldoende zyn. Maar voor calamiteiten, die slechts een tijdelyk karakter dragen, slellen wij geen dijkbazen aan. Bij calamiteiten kan het Dagelij ksch Bestuur opzichters benoemen als het noodig is. In 1901 heeft een dykbaas zyn eigen district waargenomen en dat van een zieken collega. Geen klachten zijn toen daarover vernomen. Hij meent op grond van een en ander, dat wij best een dijkbaas kunnen missen. De voorzitter brengt een woord van hulde aan heemraad T. Gast voor zijn zakelyk overzicht en de door hem over gelegde nota. Hij had zich gevleid, dat hoofd-ingeland Boot na lezing van die nota zou zijn bekeerd. In normale omstandigheden, in een jaar, als er niets bizonders te doen is, zou een dijkbaas kunnen gemist worden. Maar als er iets te doen valt, dan is vier dijkbazen aan de Zuidzijde en om deze gaat het bier, gelyk spreker aantoont niet te veel. Bij stormschade is ieder dijkbaas in zijn district noodig. Uitvoerbaar is het, het inwendig beheer te verdeelen. Maar als de storm opzet, dan zou het gemis van een dijkbaas een schade van honderde guldens tengevolge kunnen hebben. Heemraad T. Gast: Ea als het finantieel niet voordeeliger uitkomt, waarom zullen wij het dan veranderen. Hoofd-ingeland Boot vindt het be neden de waardigheid van Schouwen, de tractementen van de dijkbazen te latén aanvullen door de verdiensten, die zij by particulieren hebben. Hoofd-ingeland' Smallegange zou het aantal dykbazen niet willen verminderen, wanneer het niet leiden kan tot be zuiniging. De voorzitter stelt voor de nota van heemraad T. Gast voor kennisgeving aan te nemen. Hoofd-ingeland BoogerdDe bedoeling van Boot's interpellatie is te weten, of wy ons in het vervolg zullen kunnen behelpen met vyf dijkbazen. Als by eventueele vacature de zesde plaats niet vervuld wordt, dan kunnen ook de jaarwedden wegens veranderde tyds- om3tandigheden verhoogd worden. Spreker vergelykt de jaarwedden der dijkbazen en de grootte van Schouwen met die van andere polders, en komt dan tot het resultaat, dat Schouwen niet goedkoop uit is. De voorzitter: De vergelijking met andere polders gaat niet op, gelijk hij aantoont. Beter is het Schouwen met Walcheren te vergelijken. Daar zijn zes opzichters. Hij maakt den laatsten spreker tevens opmerkzaam, dat hoofd-ingeland Boot niet voorgesteld heeft het aantal dyk-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 5