ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag II April 1914. TWEEDE BLAD. Brieven uit de Hofstad. (Z ierikzeesche C o u r a n t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 70ste JAARGANG. NR. 9529. Directeur i A. J. DE LOOZE-Jr. Uitgever-Hoofdredacteur A. FRAHKEL. Redacteur! J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 18 tegel» 30 ct» meerdere regels 10 ct». Bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden de» Maandags-, Woensdag»- en Vrjjdagsmiddag» uiterlijk vóór 2.30 ure. ITALIË. Op haar landgoed by Vedano in Lombardije is hertogin Litta op68-jarigen leeftyd overleden. De hertogin heeft indertyd als de schoonste vrouw van Italië een belangryke rol gespeeld. Zij stond D.l. zeer in den gunst bij Koning Umberto. Zoo zelfs, dat toen de „re galantuorao" nog leefde, het geschiedde, dat de toenmalige Kroonprinses Margherita in tegenwoordigheid van haar schoon vader, den Koning, haar trouwring van den vinger deed en met toornige stem verklaarde, dat zij den ring niet meer dragen zou, zoolang de hertogin aan het Hof bleef verkeeren. De jalouzie der Kroonprinses en later der Koningin, maakte evenwel voor edeler gevoelens plaats, toen op den avond van 29 Juli 1900 het lyk van den vermoorden Koning Umberto naar het slot „Monza" werd overgebracht. De Koningin liet door den|hofkapelaan, de hertogin Litta roepen, opdat zij den dooden Koning nog eenmaal zien kon. Zoo was de hertogin de tweede persoon die het lijk van den Koning Umberto aanschouwd heeft. Evenzoo wordt verteld, dat by den dood van den jongen zoon der hertogin in 1891, Koning Umberto 's nachts in het paleis-Litta verscheen en langen tyd by het lijk vertoefde. Het lyk van de hertogin zal in de kapel in de villa „Vedono" worden by gezet. DU1TSCHLAND. In den omtrek van Mannheim ont moetten drie fietsryders een man die een jachtgeweer droeg, waardoor zy hem voor een strooper hielden en hem wilde aanhouden. De man op zyn beurt, geloofde met aanranders te doen to hebben en loste een schot, met het ongelukkig gevolg, dat één der wiel rijders morsdood neerstortte. Zyn kame raden keerden zich daarop woedend tegen den moordenaar van hun makker en mishandelden hem zóó, dat zya armen, beenen en verscheidene ribben gebroken werden. De toestand van den ongelukkige is hopeloos. Op den weg Biesdorf—Friederichs- felde by Berlyn, is een huurkoetsier 's avonds door een onbekende, dien hy op zyn verzoek liet mederyden, onver hoeds aangevallen. De aanvaller schoot hem met een revolver in den nek, wierp een ijzerdraad om den hals van zyn slachtoffer en sneed daarmede het vleesch tot op de keel door. Vervolgens spande hij het paard uit, doch werd een door aankomende automobiel gestoord en vluchtte ijlings. De automobilist nam den zwaargewonden koetsier in zyn auto op. Op de arrestatatie van den misdadiger, is een belooning van 1000 mark gesteld. BELGIË. Brussel zal zich er weldra op kunnen beroemen, den hoogsten toren der wereld te hebben. De leden der internationale commissie voor draadlooze telegrafie, welke thans voor de tweede maal byeen is gekomen, hebben de eerste steen legging bygewoond van een toren van 383 M. hoogte, welke opgericht zal worden ten einde de wetenschappelijke onderzoekingen op elk gebied, voor namelijk op dat der meteorologie, de algemeene natuurkunde en der draad looze telegrafie te vergemakkelijken. Deze reusachtige toren wordt gebouwd te Laeken by het koninklijke paleis. Zooals men weet, is de Eiffeltoren slechts 300 M. hoog. De plechtigheid der eerste steenlegging werd bijgewoond door ge delegeerden van Duitschland, Engeland, België, Frankrijk en Nederland. L.III. Daar heeft werkelijk het particulier initiatief, dat by de overigens zoo nuttige en noodige bemoeiingen van overheids wege, in den laatsten tyd, in het Haagje wel eens erg in den knel geraakte, op eenmaal aan allen wie het aangaat een duidelyk lesje komen geven. Men weet, hoe het befaamde Haagsche-Schouwburg- vraagstuk sedert jaren in hoogere en lagere colleges van bestuur, mitsgaders in allerlei soort commissies rondspookt. En evenals de groote berg der oudheid, die naar de bekende fabel, slechts een onnoozel klein muisje baarde, zoo is te onzent al het gedoe en geredeneer van alle officieele en officieuse personen te zaraen om het groote schouwburg- probleem nu eens definitief op te lossen, ten slotte op een doodgewonen, maar peperduren ombouw van den bestaanden schouwburg nedergekomen. Dat Da luttel jaren de tonnen gouds daaraan ten koste gelegd wel eens weggeworpen geld zullen kunnen blijken, wordt reeds in ruimen kring voorzien; dat bovendien zich door deze oplossing der quaestie feitelijk niemand volkomen bevredigd gevoelt, ligt voor de hand. Tezeer toch is daarbij het aloude wijze woord uit het oog verloren, dat men geen nieuwe wynzakken met oude verstellen moet. Als wilde hy, al dat geschipper en officieel gedoe nu eens een lesje komen geven, heeft de heer Bouwmeester Jr., sedert verleden jaar exploitant van zijn bloeiend tooneelgezelschap in den aardigen schouwburg in de Wagenstraat, eens laten zien, hoe men een schouwburg- vraagstuk voor een stad als Den Haag, dient aan te pakken. Hy heeft zich n.l. den eigendom weten te verzekeren van het groote woonhuis van den heer Van Karnebeek Sr., den vader van onzen burgemeester, waarover in een vorigen brief reeds kort melding gemaakt is. Noohthans was dit perceel te klein om er een flink theater van te kunnen makendies is ook het groote belendende perceel er bygekocht, en thans gaat men reeds met vluggen spoed met den bouw beginnen. Deze schouwburg, in de onmiddellijke nabijheid van den gemeentelijken schouw burg, zal weinig minder groot zyn; tevens wordt hij geheel van den grond opgetrokken en zal dus al de nieuwste toepassingen op modern bouwgebied kunnen bevattenkortom, met één hand omdraaien is tot stand gebracht langs particulieren weg, waarover langs den officieelen gang jaren mede gemoeid zyn geweest. De nieuwe schouwburg zal bovendien in de eerste helft van het a.s. winterseizoen reeds openen, en de gemeentelijke schouwburg mag zich dus wel haasten, wil de opening daarvan niet, als mosterd na den maaltijd komen. Een gerecht, dat juist op tyd ter tafel kwam, is de verrassing geweest die de machtige Haagsche Tramweg- Maatschappij aan haar personeel bereid heeft. Dezer dagen was het precies 10 jaar geleden, dat de electrificatie van het bedrijf werd ingevoerd en de paarden trams door electrische vervangen werden. Niemand van het personeel, hoe talrijk dit ook is, had gemeend, dat deze datum tot iets bizonders aanleiding zou geven. Hoe groot dan ook de verrassing was, laat zich denken, toen namens de directie werd bekend gemaakt, dat allen een week extra-loon ontvangen zouden. Het is nu de tyddat de ijverige huis moeders schoonmaak houden, en het valt licht te begrijpen, op hoe 'n gloeiend steentje deze extra-bijdrage daar ont vangen is. Inmiddels kost deze vrijgevig heid der directie haar ruim 30.000 gld., zoo talrijk is het personeel. Maar zy is er goed voor; de maatschappij is een der bloeiendste in den lande en de aandeelhouders hebben er in de laatste jaren heusch zeer wél bijgevaren. Ook de toekomst ziet er ook allesbehalve donker uit; in die 10 jaar tyds is toch de bevolking van 200.000 op 300.000 inwoners gekomen, en er wordt vry vast op gerekend, gezien de stadige vermeer dering, dat we over 10 jaar wel 400.000 Hagenaars zullen tellen. Deze reusachtige toename komt natuurlijk in de eerste plaats de groote vervoermaatschappijen ten goede. Er zijn thans reeds 14 groote lynen door de stad en het zal niet zoolang meer duren of opnieuw is een vermeer dering hiervan noodzakelijk. Neen, de maatschappij kan die 30 mille best missen, en het ijverige personeel, dat by den dikwerf zeer zwaren dienst toch immer zyn opgeruimdheid en beleefdheid tegenover het publiek weet te bewaren, wordt het van harte gegund. Een voor beeld, dat ook wel eens andere groot- werkgevers hier in de stad, ter harte mogen nemen! JHAGEMAN. Hot typische van de Chili-Salpeter. De goedkoopsteeenig rationeele stikstof bemesting is eigenlijk die, waarbij het proces van omzetting, oplossing en opname door de plantenwortels zoo kort mogelijk verloopt. De stikstof, onder welken vorm ze ook gegeven wordt, is te duur om ze te gebruiken, als bodem bemesting gesteld al dat de chemisch geabsorbeerd wordende stikstof houdende meststoften zonder verliezen, voor en na tot hun recht kwamen. De stikstof wordt het best gegeven als bemesting der planten; d. w. z. men geve stikstof als er planten op den akker staan of weldra zullen komen, die onmiddellijk daarvan gebruik kunnen maken, dus als bemes ting by het zaaien of als overbemesting. Als stikstofbemesting .dient dan in de eerste plaats het chili-salpeter, omdat het salpeterzuur door den bouwgrond chemisch niet geabsorbeerd wordt omdat het zout oplosbaar in het bodem water direct ten dienste komt der plant. Onder welken vorm de stikstof in den bouwgrond wordt gebracht, hetzy in den organischen of ammoniakvorm, hetzy als salpeter, het is slechts in den salpetervorm, dat zy in de planten treedt. Het is voornamelijk in hun eerste groei periode, dat de planten de meeste stikstof verbruiken, het is dus duidelyk, dat de salpetervorm de vorm is voor de stikstof bemesting. Er komen, afgezien van de bemesting met scheikundige meststoffen, van stoppels, van den stalmest, stikstof- houdende meststoffen genoeg in den grond, die in den zomer, zoodra de bodemtemperatuur tusschen 5° en 55° C. is, by genoegzame aanwezigheid van kalk en toetreding van lucht omgezet kunnen worden in salpeter, die voor de overige groeiperiode kin dienen. Er is dus chili-salpeter noodig in het eerste gedeelte, laat ons zeggen in de eerste helft van het seizoen. Ea, als die in gepaste hoeveelheid gegeven wordt gewoonlijk tusschen 100 en 500 K.G. per H.A. dan zal dat waarschijnlijk goedkooper uitkomen dan dat men b.v. zwavelzure ammoniak geeft in den herfst. Van „goedkoop" gesproken, in het algemeen neemt men aan dat de ammoniak-stikstof ongeveer ,70 a van de waarde heeft van de stikstof uit chili-salpeter. Natuurlijk praten wy allen, die dit beweren, den een of anderen Duitschen professor na. My dunkt, dat het theoretisch onmogelijk en empirisch erg raoeilyk is, vast te stellen hoe de verhouding is van de stikstof uit zwavel zuren ammoniak en die uit chili-salpeter. Het is natuurlijk, dat de ammoniak- stikstof minder waard is dan de chili- salpeter-stikstof en wel op grond van bovengevoerde redeneering. De vraag is of ze eigenlijk wel voor vergelijking vatbaar zyn en of die ver houding wel door een getal is uit te drukken. De rol van het chili-salpeter is toch een andere. Die is „eenig". Eenig omdat zy niet te vervangen is als overbemestingsmiddeleenig als middel om op een gegeven oogenblik den oogst te dwingen. Het wil mij dan ook voorkomen, dat chili-salpeter in zwavelzuren ammoniak nooit een mede dinger kan zien, en dat zij, die het eerste door het tweede willen vervangen, zeer verkeerd doen. Vliegongelukken. Al is men op het gebied der aviatiek reeds vry ver gevorderd en er in geslaagd door steeds ingenieuser vindingen ver schillende gevaarkansen weg te nemen, toch blyft de vliegsport nog steeds een zeer gevaarlijke sport, die nog vele offers zal vragen vóór ze een hoogen graad van volkomenheid zal hebben bereikt. De droeve lyst van gevallen aviateurs moet nog byna eiken dag worden aan gevuld. Op het vliegveld te Milaan is de luitenant-aviateur Grippa door het plotseling weigeren van den motor van 40 meter hoogte gevallen en onmiddellijk gedood. Te Parys steeg de vlieger Festulat op met een passagier. Op 100 meter hoogte kantelde het toestel, sloeg tegen den grond en geraakte in brand.J Beide inzittenden kwamen om het leven. Op het vliegveld te Schleichsheim by München zyn de officieren-aviateurs Ruchti en Frankmeyer met hun toestel gevallen. Frankmeyer werd op slag ge dood, Rüchti werd zwaar gekwetst. Emili Védrines, de jongste broeder van den bekenden Jules Védrines, wilde met een monoplan een proeftoch maken boven het vliegveld van Bétheny in de buurt van Reims, toen zyn toestel van 25 meter hoogte naar beneden smakte. De aviateur werd dood onder zyn toestel vandaan gehaald. In de vliegwereld had Emile, evenals zyn broer Jules, zich een goede reputatie verworven. Hy deed o. a. van zich spreken bij den in den afgeloopen zomer gehouden Gordon Bennet-bekerwedstryd, waarby hy no. 2 was en een snelheid bereikte van 203 K.M. per uur. In de macht van aan slang. Een van Ceylono teruggekeerde Engelschraan vertelt in een Londensch blad een zeldzaam staaltje van moed en tegenwoordigheid van geest van een jonge vrouw. Het was ter gelegenheid van een diner te Trincomalee. Het diner was afgeloopen, wy zaten in den salon, toen ik plotseling bemerkte, dat de anders zoo levenslustige blik van de gastvrouw, een lieftallige jonge vrouw, strak werd; zy riep den aan de deur staanden in- landsohen bediende toe, een schaal met melk te halen en deze op de vacht te plaatsen, waarop zy met haar voeten zat. Ofschoon het bevel even rustig ge geven werd als een gewone opdracht, vermoedde ik dadelyk dat er zich een slang in het vertrek moest bevinden. Daar een haastige beweging den dood kon beteekenen, zaten wy onbeweeglijk maar onze blikken speurden in alle hoeken van het vertrek. Maar er was niets te zien. De melk werd gebracht en voor zichtig op de vacht geplaatst, een paar seconden, die ons een eeuwigheid toe schenen en toen eindelijk verscheen de slang. Wy zagen met ontzetting, hoe een groote cobra zich van den enkel der jonge vrouw losmaakte en naar de melk kroop. Het ondier werd natuurlyk dadelyk afgemaakt. Eerst toen de slang dood op den grond lag, ontspanden zich de sterk op de proef gestelde zenuwen van de moedige vrouw, die bewusteloos neerviel. Engelsche Zeekaarten Engelsche stafkaarten hebben, naar de N. Ct. herinnert, sinds den Boerenoorlog een slechten naam. Maar dat Engelsche zeekaarten niet deugen, zouden wy voor een fabel willen houden, als we niet lazen, dat voor het hoogste gerechtshof, waar de quaestie van de schuld van de aanvaring tusschen de „Hawke" en de „Olympic" ter sprake kwam, de Lands advocaat moest toegeven, dat die boeien tusschen Portsmouth en het eiland Wight, juist voor den ingang der gewichtigste Britsche oorlogshaven dus, op de ambte lijke kaarten der Admiralty, verkeerd aangewezen stonden. Voorzichtigheid aanbevolen. bijkantoor van een z.g. voorschotbank van zeer twijfelachtige soliditeit was begunstigd geworden, nog bytyds kon worden gewaarschuwd door 't storten van een waarborgsom van eenige duizenden gulden. Noord-Brabantsche Electrische. De Hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage vestigt er de aandacht op, dat in de nieuwsbladen dikwijls oproepingen verschijnen voor gegadigden naar een betrekking als inspecteur of agent van een of andere maatschappij of voorschotbank of beheerder van een bijkantoor, waarby storting van een waarborgsom als voorwaarde van be noeming wordt gesteld. Daar het her haaldelijk is voorgekomen, dat reflectanten aangelokt door voordeelige voorwaarden de gevraagde som stortten en later tot de ontdekking kwamen, dat hun geld verloren was, wordt door den Hoofd commissaris voornoemd aangeraden, vooraf deugdelijke informatjën omtrent de vertrouwbaarheid van zulke kantoren in te winnen. In de laatste dagen deed zich tweemaal het geval voor, dat een dame van elders, die op de wyze als boven vermeld, met een benoeming tot direotrice van een Uit een mededeeling van een verslag gever van het Dagblad van N.-B., welke een onderhoud had met prof. Van Swaay over de elecrische centrale in Noord- Brabant en over de regeeringsconcessie, die o. m. de Zeeu wsche eilanden aan Noord- Brabant wil vasthechten natuurlyk wat levering van elect Hciteit betreft wordt ook gezegd „De Provincie (N.-B.) zal voor de Zeeuwsche electriciteit zeer stellig meer waken dan voor de Noord- Brabantsche. Zy levert den stroom aan hare inwoners zoo goedkoop mogeljjk, maar van menschen van buiten de grenzen roag zij gerust wat verdienen". Over twee jaren zou de electrische verlichting in werking zyn. Iagezonden Stokken. Uitstrooien wan Norgesalpotor. Sinds de tentoonstelling in Den Haag, waar de Noorsche kalksal- peter of Norgesalpeter door zijn bui tengewoon goede uitwerking op veld en luinbouwgewassen, den landbouw kundigen bezoekers bizonder opviel, vermeerderen zich de kenteekenen, dat de concurrent in het toenemend gebruik van Norgesalpeter een ge vaar ziet voor den atzet van andere slikstofmeststolfen en hij zich nu ijverig bezig houdt met weinig faire middelen zijn bedreigd bezit te ver dedigen. Daar het feit niet te loochenen is, dat kalksalpeter ten opzichte van zij ne werking aan de spits staat van alle stikstofmeststol'fen, meent men in zijne groote oplosbaarheid, die mede een oorzaak is voor zijne ze kere werking het middel gevonden te hebben om zijn goede strooi- baarheid af ie keuren en de Hol- landsclïb landbouwers van het ge bruik van deze uitstekende stikstof- mest afkeerig te maken. Op rekening daarvan is dan ook I artikel te stellen, dat in den laat sten lijd in verschillende landbouw kundige bladen in verschillenden vorm de ronde deed en dat steeds over hetzelfde geval ging en den dood van een arbeider aan het uit strooien van Norgesalpeter toe schreef. Ofschoon de lijkschouwing „afwijking in de hersenen" ais oor zaak van den dood vaststelde en geen spoor van bloedvergiftiging ge vonden werd, heeft men in die arti kels vastgehouden aan het verzinsel, dat Norgesalpeter de oorzaak van den dood was geweest. Hier was de wensch dus, dat Norgesalpeter wer kelijk de doodsoorzaak ware. Dat verzinsel ingang te doen vinden was de wensch van belanghebbenden. En de beide andere gevallen, waar over artikelen bij andere stikstof- mesten verscnenen zijn en waarin men de verbranding aan handen en beenen der arbeiders, die Norgesal peter hadden uitgestrooid, als een noodzakelijk gevolg van de groote oplosbaarheid van Norgalsalpetm- tracht te doen doorgaan, zijn als uit zonderingen, niet ernstig op te nemen. Trouwens, die verbranding nad ook vermeden kunnen worden, wan neer men de zoo eenvoudige en door iedereen zoo gemakkelijk op te vol gen gebruiksaanwijzing, die bij elke zending is gevoegd, gevolgd had. Bloedvergiftiging kan natuurlijk overal ontstaan, waar de arbeider zich niet ontziel met open wonden, betzij aan beenen of armen, zicli bloot te stellen aan een of andere in fectie. Een pleizier is het uitstrooien van, onverschillig welke, meststof nu juist niet, maar de bewering, dat Norge salpeter lastiger uit te strooien is dan een andere stikstofmest, wordt door de ervaring in andere landen,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 1