ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 6 April 1914. TWEEDE BLAD. "nieuwstijdingen. ZIERIKZEE—ROTTERDAM m m m B (ZieriKzeescHe C o u r a n t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 70ste JAARGANG, No. 9527. Directeur: A. J. DE L00ZE<>Jr. Uitgever-Hoofdredacteur A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regel. 30 ct« meerdere regels 10 ct«. Bü abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdag.- en Vrjjdagamiddag. uiterlijk vóór 2.30 ure. Gasfabriek te Zierikzee. Gemiddelde lichtsterkte en warmte van het gas, gedurende de maand Maart 1914 Warmtekracht 5155 caloriën. Gemiddelde lichtkraoht 14,0 kaarsen. Aanwijzing klokje Giroud 121,6 m.M. DE DIRECTIE. SPANJE. Schijndood. Tc Barcelona slier! 'n orkcsldiri- genl, Perez Gabrero genaamd. Daags na zijn dood zou de begrafenis plaals hebben. Toen op het aangegeven uur de deelnemers aan clc begrafenis in hel sterfhuis verschenen, vernamen zij lol hun niet geringe ontsteltenis, dat Cabrero weer levend geworden cn de begrafenis uitgesteld was. De overledene bad zich namelijk des avonds om elf uur, toen hij in de kist lag, half opgericht en lot degenen, die bij het lijk waakten, geroepen: „Ik ben niet dood, gaat weg!" Den volgenden morgeh onderzoch ten doctoren het lijk en verklaarden, dat Cabrero misschien in 'n toestand van schijndood verkeerde. Men zal nu met de begrafenis wachten, tot dat het „lijk" sporen van ontbin ding vertoont. ZWITSERLAND. Over de laatste sneeuwstormen in Zwitserland worden de volgende bi- zondcrjieden bekend: Te Gaillauds heeft een lawine, ko mende van de Brevent. de meren ge vuld en den straatweg, welke Zater dag pas opgeruimd was, opnieuw met sneeuw bedekt. Tusschen Tines en Argentieres is de weg op 1 plaatsen versperd door sneeuwmassa's. De landerijen zijn bedekl door 'n lawine, afkomstig van de Grands-Montels; overal liggen steenen en pijnboomen. Het scheelde zeer weinig of de dor pen Chazaletz en Rosière waren ge heel en al bedolven; er is daar veel schade aangericht en de bewoners vluchtten, toen de eerste sneeuwmas sa's overkwamen in de kelders hun ner huizen. Te Téléchamps heelt zicli om 'n hotel de sneeuw zóó hoog opgestapeld, dat men hel gebouw slechts verlaten kan door de vensters van de derde étage. Een houten schuur, in de nabijheid van 'l hotel, is 150 nieter verplaatst. Een geheel bosch van drie eeuwen oude hoornen, is zoo goed als geheel weggevaagd. De burgemeester van Chamonia heeft zich naar de 'ge lei sterde plaatsen begeven, 'n Groot aantal nieuwsgierigen, zelfs van Ge neve, stroomt dagelijks toe. om het ontzettende tooneel van de verwoes tingen in oogcnschouw te nemen. Op zekere plaatsen, dichl bij Ar gentines, komt de sneeuw tot de te lefoondraden^ De warmte veroorzaakt ernstige sneeuwstortingen in de Zwitsersch8 AJpen. Heele wouden en talryke hutten zyn door lawinen verwoest. Ook enkele menschenlevens zijn te betreuren. Een lawine is langs de helling van den Mont Joly neergestort en heeft 11 huizen van de gemeente St. Nicolas de Véroce weggerukt. Gelukkig zijn die huizen gedurende dit verraderlijk jaargetijde onbewoond. Te Sallanches heeft een groote lawine belangrijke verwoestingen aangericht in de dennenwouden en 9 huizen eveneens onbewoond zijn vernield. De sneeuwmassa, die met steenen en houtbrokken een hoogte van 42 meter heeft gekregen, is rakelings langs een dorp gegleden en licht thans nog zeer gevaarlijk. 0 N D E R W I J S. In de vergadering der afd. Tholen van het N. O. G., Vrijdagnamiddag 1.1. te Scherpenisee gehouden, herdacht de voorzitter bij de opening der vergadering in de eerste plaats in welgekozen woorden liet overlijden van den heer J. W. Slager te St -Aunalaud, een reeks van jaren het ijverigste en werkzaamste lid der afdeeling, die steeds in alle opzichten zich de vriend van zijn collega's be toonde eu wiens verdiensten ook door het N. O. G. werden erkend door zijn benoeming tot eerelid van het N. O. G., een onderscheiding alleen onder buiten gewone omstandigheden toegekend. Na behandeling van verschillende huishoudelijke zaken, 0.111. benoeming vau den heer J. van Bozooijen van St.-Maartersdijk tot afgevaardigde naar do algemeene vergadering, dit jaar te Zwolle te houden en na de rekening door den penningmeester, den heer Buijze van Stavenisse, over 1913 gedaan, werd ampel besproken de mededeeling van den beer arrondissements-schoolopziener aan den voorzitter gedaan om ren algemeen e arrond issements-vergaderin g in den loop van 1914 te houden to Rotterdam én werd als conclusie bepaald instemming te betuigen met dat denk beeld en daarvan kennis te geven aan den heer schoolopziener, zoodat, wan neer ook van andere zijde daarmede iiistemmiüg wordt gevonden, evenals in 1911 een zeer prettige vergadering mag verwacht worden, al blijft steeds de ligging der verschillende deelen van het arrondissement bezwaren geven om een algemeen goedgevonden vergader plaats te vinden. Geslaagd is voor opzichter bij den Rijkswaterstaat de heer M. G. Riemens, geboren te Colijnsplaat. Landbouw en Veeteelt. ZIERIKZEE. By den landbouwer J. P. Bolyn alhier, bracht een paard twee veulens ter wereld, welke echter kort na de geboorte stierven. DREISCHOR. Zaterdagavond werd alhier door de Boerenleenbank de jaar- lyksche algemeene vergadering gehouden. Nadat de voorzitter de vergadering ge opend had en de notulen der vorige gelezen waren, deed de kassier rekening en verantwoording over het afgeloopen boekjaar. Hieraan ontleenen wy de volgende cijfers Saldo te goed (1 Januari 1913) aan de inleggersf 22779,49. Ontvangen spaargelden. - 53564/" Spaarbank-rente- 902,07. Terugbetaalde spaargelden- 56724,99. Saldo te goed (31 Dec. 1913)- 20520,65. Uitstaande voorschotten (1 Jan. 1913)- 27243,—. Gegeven voorschotten - 16225, Terugbetaalde voorschotten - 9287,04. Nog uitstaande voor schotten (31 Dec. 1913). - 34180,96. Uitstaande in loopende rekening- 6782,32 Rente van ontvangen voorschotten- 1200,92. Winst der bank- 308,25. Verder was aan de orde de verkiezing van een lid der commissie van toezicht en van een lid van 't bestuur. De heeren J. C. van Langeraad en J. J. Klompe, die aan de beurt van aftreding waren, werden met bijna algemeene stemmen herkozen. Beiden namen hunne herbe noeming aan, met dank voor het in hen gestelde vertrouwen. Het salaris van den kassier werd met f 100 verhoogd en alzoo gebracht op f 200. Na afdoening der huishoudelijke zaken gaf de kassier een uitvoerig verslag van den toestand der bank gedurende haar tienjarig bestaan. Uit dit verslag bleek de toenemende bloei, een bewys, dat de bank in een bestaande behoefte voorziet. De voorzitter wekte daarom de leden op de bank by de niet-leden aan te bevelen, om zoodoende het ledental, dat thans 54 bedraagt, nog te doen stygen Verder niets meer te verhandelen zynde, werd de vergadering gesloten. Zoonwsch Genootschap dor Weten schappen. In de Woensdagavond gehouden vergadering van het Zeeuwselie Ge nootschap der Wetenschappen werd door den secretaris, den heer mr. W. Polman Kruseinan, hel jaarverslag uitgebracht, waarin hij allereerst herinnerde aan de geschiedenis van het genootschap nu 100 jaar geleden. Wanneer men de notulen van net verhandelde in de vergaderingen van l genootschap gedurende den Fran sehen lijd naleest, blijkt, dal het we tenschappelijk leven in .Middelburg en op. Which eren zijn gewoon Irn- litioneel verloop gevolgd heeft en dal de tijdsomstandigheden daarop weinig o! niet van invloed waren. Behoudens hier en daar een toespe ling oj) de slechte lijden en '11 klacht over hel uitblijven van de gebruike lijke geschenken bleef 1*11 hel genoot schap alles bij het oude. Do vergade ringen werden geregeld iedere maand gehouden. In de eerste vergadering, welke na de verlossing van Walcheren uil de Eransche overhccrsching werd gehouden, namelijk in Juni 191 I. was de voorzitter, de heer mr. N. Lam- hreehtsen afwezig wegens ongesteld heid. en feliciteerde zijn plaatsver vanger de leden in gepaste termen met de benchclijke om keering van zaken. In de vergadering van De cember 1914 heeft de voorzitter cell ier een belangrijke rede gehouden, waarin hij uiteenzette liet groote be lang, dat ook letteren en wetenschap pen er bij hadden, dal een einde kwam aan de onrechtvaardigste en drukkendste overheersehing. Uil de rede spreekt de overtuiging, dat God moet worden dank gebracht voor deze wonderbaarlijke verlossing. Na ook zijnerzijds de aanwezigen met die verlossing te hebben gcluk- gewenscht, sprak mr. Lambrechtsen als volgt: Moge deze allergezegeiidste omwen ding onvergetelijk blijven bij dit en clc volgende geslachten, aller harten ver vullen met de oprechte dankbaarheid aan liet weldadig Opperwezen, en '11 ieder alles toebrengen, 'l geen krach ten en vermogens toelaten, om de ontvangen wonden te heelen en Volk en Vaderland heil aan te brengen. De zegen des vredes en der wijs heid dale ook neder op deze Maat schappij. Dal zij weer nuttig zij aan de verheven doeleinden barer in- richting. Dat zij dienstbaar zij voor onderlinge vriendschap en verbroe dering en onclcr de bescherming van den Vorst, die thans aan het hoofd der zaken staat en die niet geweigerd heeft naar liet voorbeeld van zijnen Doorluchtigen Vader, zich den Be schermheer der Zeeuwselie Maat schappij van Wetenschappen te ver klaren, bloeie als in vorige dagen en in luister, roem en heilzame uitwerk selen toenemen. Na deze historische -uitweiding her innert de secretaris aait de overleden directe urén en leden en deelt ver volgens mede, dat hel aanlal direc teuren (hans 35 bedraagt, hel aantal leden 166, waarvan 91 le Middelburg wonen, tegen 33, 457 en (SS volgens liet vorige verslag. liet aantal betalende bezoekers aan de verzamelingen bedroeg in 1913 2456 tegen 2870 in 1912 I11 de maanden Juli, Augustus en Septem ber leed liet bezoek kennelijk onder de mededinging der tentoonstelling voor Zeeuwselie klcederdraehleii enz. Heeft die tentoonstelling op die manier een weinig afbreuk gedaan, daarentegen wordt met groote erf kenlelijkheid herdacht de schenking van de leven'sgroote poppen in de verschillende Zeeuwselie kleeder drachten cloor hel tentoonslellings- bestuur aan liet Genootschap Ook wordt in het verslag dankbaar her innerd aan andere geschenken, waar onder een oud-Nieuwlandscostuum van de dames De Man te Middelburg en een geheele vluchtheuvel mei om geving van mr. I Loeff Je Kourlc- kerke. Na de mededeeling, dal besloten is gezien de risico 0111 in clc toekomst niet meer af te wijken van het inge nomen standpunt 0111 niet aan ten toonstellingen deel te nemen, hetgeen dil jaar wel gedaan is, eindigt lief verslag met een aanhaling uit het slot van do rede van den lieer van den lieer Mr. Lambrechten, waarin deze de nieuwe leden en directeuren begroet. Slachtoffers der aviatiek. De hoogbejaarde vrouw N. te Zeist wijdde Dinsdagmiddag zoozeer haar andacht aan een boven Zeist zwe vende vliegmachine, dat zij niet lette op een passeerenden boerenwagen. Op 'I geroep van den voerman week zij eindelijk uil. doch in verkeerde richting, zoodal zij door hel paard werd omvergeworpen en twee wielen van den wagen over haar lichaam gingen. Door den schok verloor de koetsier mede zijn evenwicht en viel van den wagen. Boven verwachting kwamen bel den er met cenig leisel af. Eon bnlsjo radium ingeslikt. Op noodlottige wijze kwam de vrouw van den handelsman Cookson, uit Preston, om liet leven. De vrouw hield in liet koninklijk ziekenhuis verblijf, teneinde 11 behandeling met radium te ondergaan. Een kokertje met radium werd in hel linkerneus gat 'gestoken, maar toen cle dokter 'l er weer uit wilde halen, was liet ko kertje verdwenen. De palienle had niet 'l minste idee, waar hel radium gebleven was. Daar men vermoedde, clat cle vrouw hel buisje had inge slikt, werd cle palienle met X-stralen onderzocht, wat tot resultaat had, dat hel in cle maag werd teruggevon den. Waarschijnlijk heeft cle vrouw het huisje met haar vingers hooger geduwd of heeft zij het bij ongeluk- ingeslikt cloor haar hoofd naar ach ter te werpen. Zij stierf intusschen, maar cle doc toren verklaren niet door 't radium, maar tengevolge van een vooraf gaande morfine-inspuiting. Het nut van den tango. De tango, hoewel heftig becriti- seerd, blijkt achteraf l och nog zijn nut te hebben gehad. De zijde-indu strie blijkt er door bevorderd te zijn. Sedert het namelijk in Amerika cle gewoonte geworden is 's middags zoo wel als 's avonds te dansen, hebben zelfs de dames met een maar matig inkomen haar baltoiletten-collectie uitgebreid. Uit een verslag van den secretaris van het syndicaat der zij de-industrie bleek, clat de invoer van ruwe zijde in 1913 in de Vereenigde Staten 50 o/0 hooger was dan in 1912. Een reuxenfontein. John D. Rockefeller, die zelfs Amerikanen reeds herhaalde malen „paf" heeft doen staan van hetgeen hy met zyn geld wist te bereiken, laat thans weer duchtig van zich spreken. Het geldt een fontein, die alle fonteinen, die ooit op aarde water spoten, in grootte moet overtreffen. Voor dit doel heeft de multimilliardair een monolietsteen aan gekocht, die eens op Long Island ge vonden werd, en met een omvang van twintig voet eventjes 250.000 K.G. weegt, Deze reuzensteen moet in een gigantesken vorm worden uitgehouwen en dan op het buitengoed Pacantico een beziens waardigheid worden. Het transport vormt thans nog de grootste moeilijkheid. Eerst trachtte men den steen op spoorwagens te laden. Doch het ding bleek veel te groot. Nu zal het per schip geschieden. Er ziju stellig wel honderd span toe noodig, om het gevaarte den berg op te krijgen. De overheid is van plan, Rockefeller voor zijn aardigheid eens leelyk te plukken, Men wil het transport door de straten niet toestaan, voor Rockefeller een be hoorlijke premie heeft betaald als gerantie tegen ongelukken en beschadigingen. Noodlottige brand. tegen het geweldige vuur, dat de fabriek grootendeels in de asch legde. Omtrent de oorzaak van den brand is niets bekend. Te Weert naby Meerssen is gisteravond brand ontstaan in de papierfabriek. Het gebouw brande voor helft af. Een man, zekere Schoenmakers, kwam in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. Tweehonderd werklieden zijn werkloos. In de fabriek waren een aantal werk lieden, de nachtploeg vormend, aanwezig. Van dezen is de bejaarde Schoenmaker omgekomen. De brandweer uit Meerssen was ter plaatse, doch vermocht weinig Vriendelijke on tvangst van luchtreizigers. De bekende luchtreiziger von Abercron, balloncoraraandant van den Duitschen ballon „Neusz", waarschuwt in de Düsseldorfer Sport zeitung zijn collega's voor een daling in Nederland. De luchtschipper verhaalt, hoe hy op Zondag 29 Maart, vergezeld van twee dames en een heer, te Keulen opsteeg en genoodzaakt was in Noord-Brabant, tusschen de dorpen Uden én Veghel te dalen. Honderden nieuwsgierigen renden het gele gevaarte, dat daar laag over de weilanden dreef, na. Eenigen grepen den landingkabel en waren den ballon- nisten aldus behulpzaam by het landen. Een aantal boeren begon dadelijk besprekingen te houden over de schade, die het weiland door de landing had ondervonden. „De eigenaar van het land week niet van m'n zyde", schryft von Abercoii verder. „De schade werd met één oog opslag op twintig gulden getaxeerd". „Den wagen, die het ballonomhulsel naar den trein moest brengen, duldde hy niet op zyn land; wel stond hy toe, dat de honderden nieuwsgierigen zijn gras plattrapten. De mannen die de landingskabel hadden vastgehouden hielden de hand op en toen ze niet gauw genoeg naar hun zin geld kregen, begonnen ze zóó op te dringen, dat ik bang was, dat de dames in een sloot zouden geraken. Op aanraden van een postbeambte vluchtten we in een boerenwoning. Voor die gastvrijheid vroeg de vriendelijke, onbaatzuchtige boer echter drie mark. Toen ik hem evenwel mededeelde, dat ik een klacht zou indienen bij de Nederlandsche Luchtvaartvereeniging en niet zou aarzelen zijn naam op te geven, haalde hij bakzeil. We reden met den vrachtwagen naar Uden en betraden een logeraentje, waar we al spoedig door een 15-tal personen omringd werden, die zich als onze gasten beschouwden en dientengevolge voor onze rekening dronken. Nog was het einde der kwellingen niet aangebroken. De eigenaar van de kar stopte op 200 meter afstand van het goederenstation en weigerde verder te rijden, tenzyhij twee gulden kreeg. Toen ik hem vroeg, of vreemde lingen hier steeds zoo voorkomend be handeld werden, antwoordde de man: Dat kan me niks schelen; het geld is de hoofdzaak". Von Abercron noemt ten slotte het optreden der Hollanders bij de landing „skandalös". Men ontzag de dames al evenmin als de heeren. Ingezonden Stukken. Zierikzee, 4 April 1914. Den Weled. Heer Hoofdredacteur van de Zierikzee&che Nieuwsbode. Mijnheer Sinds ik de nieuwe vuilniswagen door onze stad zie rijden, is het my opgevallen, dat do deksels, die naar ik meen, door het aandringen van emmer of vat, dat geledigd moet worden, tegen de bewegelijke lat, onder elk deksel aan gebracht, automatisch geopend worden en weder sluiten, bij de nieuwe wagen altijd openstaan.' liet voordeel van dit automatisch openen en sluiten wordt dus in het geheel niet beöut. Integendeel, het uitwaaien van stof is door de grootere oppervlakte, die aan de windspeling wordt blootgesteld, aanmerkelijk grooter dan bij de oude wagens. Zouden er bezwaren zyn, waardoor de wagen niet gebruikt kan worden zooals behoort? Met beleefden dank voor de plaatsing. Hoogachtend, J. STOOMBOOTDIENST en tu8schengelegen plaatsen. APRIL. Van Zierikzee: Dinsd. 7 s morg 9,- 9- Woen. 8 Dond. 9 9- Vryd. 10 10,- Zaterd.11 10,- Zond. 12 6,— Maand.13 11,30 Dinsd. 14 8,30 Van Rotterdam: Dinsd. 7'smorg. 11, Woen. 8 11, Dond. 9 11,30 Vryd. 10'smidd. 12,— Zaterd. 11 12,— Zend. 12 's nam. 1, Maand. 13 a 1,— Dinsd. 14'smidd. 12,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 1