advertentien. N. f. tarelii Liéiiiiièé KENNISGEVING. iw Ingezonden Mededeelingen. De kracht van het zenuwgestel herwonnen. Telegrafisch Weerbericht 10 percent, Smederij Smederij Nieuwerkerk. Volkspetitionement plaatse lijke keuze. Spreker: Ds. SNETHLAGE Zierikzee. Van af Zaterdag 4 April tot en met Maandag 6 April, excecutanten op het spel iets was aan te merken. Voortref Vel ijk werd weerge geven wat men met bet opvoeren van het stuk beoogde, n.l. het medezeggings- schap van de vrouw betref lende het algemeen welziju van het land. De uit voering heeft stellig van lauwe tegen standers, vurige voorstanders voor vrouwenkiesrecht gemaakt. Ten slotte werd een fraai tableau vertoond„De rechtvaardigheid". Bij monde van de voorzitster der ver- eeniging werden spreker en dilettanten een woord van hartelijke» dank ge bracht voor wat zij dezen avond gegeven hadden. Hunne moeiten werden met een krachtig applaus van de zijde van het publiek beloond. ST-FILIPSLAND, 28 Maart. Door de afeeeling St.-Filipsland der schippers- vereeniging Schuttevaer, was aan het Loodswezen aangevraagd 't plaatsen van een ton bij de Steenbergsche Vliet en een zwarte ton tusschen de tonnen 13 en 11 in de Mosselkreek. Hierop is een gunstig antwoord ingekomen, zoodat 26 Maart door den tonuenlegger van Brui- nisse de aangevraagde tonnen ""zijn aangebracht. Tevens is bij de afdeeling een schrijven ingekomen, dat aan het polderbestuur van St.-lGlipsland een verzoekschrift is gezonden tot een betere afbakening van den zoogenaamden Mosseldam. Ofschoon de afdeeling nog jong is, heeft ze al heel wat gedaan, dat tot verbetering van 't vaarwater en in 't belang van den schipper zijn kan. Daarom mag geen enkele schipper achterblijven om lid der vereeniging te worden. 8T.-MAARTENSDIJK, 28 Maart. Do Vrijdag j.l. gehouden vergadering van gemeenteraad was hoofdzakelijk gewijd aan een conferentie met den heer Gerber, vertegenwoordiger vau de Maatschappij tot bouw en exploitatie van gemeente bedrijven te Utrecht, in zake de stichting van een gasfabriek voor deze gemeente. Besloten werddat bedoelde Maat schappij plannen zal ontwerpen en voor waarden inzenden, waarop dan later een definitief besluit zal worden genomen. Voorts deed de voorzitter nog mededeeling, dat van Gedep. Staten was ingekomen goedkeuring op het besluit betreffende de onteigening vau woningen in de Kleine kaai. De heer J. Mannekewinkelier alhier zou het op prijs stellen, dat wij verklarendat het niet absoluut vast staat, dat bij hem, d. w. z. in zijn schuur de brand j.l. Dinsdagavond het eerst kon worden geconstateerd. Wij willen aan dit verzoek gaarne voldoen, daar het werkelijk niet duidelijk blijkbaar was of bij hem dan wel bij zijn naaslen buur man, de brand is ontstaan. POORTVLIET. In de Dinsdag j.l. ge houden raadsvergadering werd met alge meen stemmen besloten adhaesie te betuigen aan het adres van den Gemeen teraad van Velsen, gericht aan de Tweede Kamer der Staten-Generaalhoudende het verzoek te willen handhaven het thans geldende beginsel, dat ouderdoms rente en administratieve bemoeiingen van deze aangelegenheid komen ten laste van het Rijk en deze niet zullen worden ge bracht ten laste van de gemeente. Op het verzoekschrift van den telegram besteller J. van Splunter werd besloten diens jaarwedde met f 5 te verhoogen alzoo te bepalen op f 90. Na geheime zitting werd het kohier van den hoofdelijken omslag voor den dienst 1914 vastgesteld op een totaal bedrag van f 3431,035. Door burgem. en weth. werd aan de tijdelijke onderwijzers J. van Hiele en A. C. de Graaf, overeenkomstig hun ver zoek, eervol ontslag verleend resp. met ingang van 16 April en 1 Mei a.s. KRABBENDIJKE. Met ingang van 1 April a.s. is benoemd tot sub-ontvaDger der accijnzen alhier de heer A. A. Elenbaas. COLiJNSPLAAT. Op de voorloopige kiezerslijst voor deze gemeente komen voor 419 personen, tegen 391 op de oude lijst. Daarvan ziju voor dc Tweede Kamer 419, voor de Prov. Staten 418 en voor den raad 356 kiezers. Van de lijst afgevoerd werden 16 personen, terwijl er 44 opgekomen zijn. Door de mazelen-epidemie alhier is het aantal leerlingen op de bizondero school zoodanig verminderd, dat ook daar tot sluiting is overgegaan tot 15 April a.s. WISSENKERKE. In de gemeente raadszitting van Vrijdag j.l., werd besloten adhaesie te betuigen aan het bekende adres Velzen. Eenige wijzigingen werden gebracht in de begrootingen voor 1913 en 1914. De heer Marcussie, die zich wegens vertrek genoodzaakt zag zijn mandaat neer te leggen, dankte Burgem. en Weth. voor de aangename samenwerking en sprak de beste wenschen uit voor hun bemoeiingen, in het belang der gemeente. Zyn woorden werden in gelyken zin door den voorzitter be antwoord. Daarnacomité-generaal wegens deu Hoofdelijken Omslag. MIDDELBURG. De verpleegden in het oude-raannen en- vrouwenhuis alhier mogen des Zondags een paar uurtjes gaan wandelen en zoo was ook op 1 Maart de 82 jarige verpleegde eens „uit" gegaan, hy ontmoette eenige vrienden die hem eens wilden tracteeren. Hij vond dit zeer prettig, maar de gevolgen waren minder aangenaam voor hem, ons oudje geraukie boven zijn theewater en een agent van politie zag zich ge noodzaakt hem in arrest te stellen Zaterdagmorgen verscheen hy voor het kantongerecht. Op een vraag van den kantonrechter deelde hij mede, dat zijn eenige inkomsten waren f 0,25, die hij van de ouderdomsrente voor zichzelf mag behouden en dat hij zelf nooit een cent voor sterken drank uitgeeft, maar als straf zijn hem nu die 25 cent afge nomen. Het O.M. zag zich genoodzaakt f 0,50 boete te eischen. De kantonrechter vroeg, of de oude dit betalen kan, waarop deze ontkennend antwoordde. De kantonrechter merkte op, dat hij op zoo'n leeftyd toch niet kon gaan zitten, de man zeide vroolijk „het zal wel moeten", maar beloofde tevens, dat het niet meer voor zal komen. Door den commissaris der Koningin in Zeeland is voor de in Mei a s. alhier te houden Zeeuwsche Bakkery-tentoon- stelling een zilveren medaille beschikbaar gesteld. (Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 1—5 regel» 75 Cts.; elke rogcl meer 15 Cts. Iedereen kent de merkwaardige werking die de Tink Pillen op liet bloed hebben. Zij zijn de krachtigste wederbelever van het bloed die de apotheek bezit, en een groot doktor heeft naar recht er van kunnen zeggen, dat de Pink Pillen bloed geven met iedere pil. Indien die werking op het bloed, bevestigd door talrijke genezingen gedurende 20 jaren, den roem der Pink Pillen heeft gedragen tot in de verst verwijderde dorpjes, zoo is toch de werking der Pink Pillen op het zenuwgestel misschien minder bekend, terwjjl zjj toch even merkwaardig is als die welke zij oi' het bloed hebben. In onzen tijd van overwerken, van belangrjjke zenuwverslyting, is het goed dat het groote publiek wete dat het altijd in zijn herijk heeft een versterker van het zenuwgestel van de eerste soort, waarmee de uitgeputten, de neurasthenie- lijders van alle graden het kwaad kunnen be strijden. mk weet wel, dat Jde"machtige werking dei- Pink Pillen op de zenuwen goed bekend is bij de geneeskundige faculteit, maar dat is niet voldoende. In onzen tijd, dat iedereen met de geneeskunde een weinig bekend is, en iedereen in staat moet zijn zich zelf te verzorgen met het beste algemeene geneesmiddel, is het noodzakelijk te weten dat de Pink Pillen het krachtigste versterkingsmiddel der zenuwen zjjn en dat met deze pillen de kracht van het zenuwgestel kan worden herwonnen. De Pink Pillen zjjn verkrijgbaar a f 1,75 per doos en f 9,per 6 doozen bjj het Hoofd- Depöt der Pink Pillen, Dacostakade 15 huis, Amsterdam; voor Zierikzee en Omstreken bjj J. W. Gudde, drogistery, Oude Haven firma W. v. d. Leur, Kaaistraat, Steenbergen; W. Potter, Apoth., Stoofstraat, Tholen en in alle goede apotheken en drogisterijen. Aanbestedingen, Verkooplngen ens. KERKWERVE. Bij de laatst ge houden aanbesteding Van varkensvoeder alhier is gegund als volgt kleine maïs f 5,85 erwtenmeel f 4,64 gerstemeel f 4,01. HAAMSTEDE, 25 Maart. Ten over staan van notaris F. J. H. Je9pers werden ten verzoeke van de erven van mevrouw wed. C. v. d. Watering, geb. Vis, publiek verkocht, o. a.antieke borden en schotels van f5 tot f 18; 5-deelig klein kaststel f 115; 7 miniatuur pulletjes f 71; een geëmailleerd rood theeserviesje f 510; een gouden hals ketting f 40; een bijbeltje met gouden slot f 82; een raaboniekast voor f 104. Ten overstaan van notaris F. J. II. Jespers werdeu ten verzoeke van den heer J. van Sluis alhier publiek verkocht: kalf vaarzen voor f 150 en f 200. COLIJNSPLAAT, 28 Maart. Heden werd alhier door de Landbouw vereeni ging „Unitas" aanbesteed, de levering van 54000 K.G. chili. De levering is gegund aan de firma Krijger te Krabben- dijke voor t 12.06 per 100 K.G. O N D E R WIJ S. ZIERIKZEE, 30 Maart. Vrijdag 27 Maart had in één der teekenzalen der Ambachtschool, de jaarlijksche be vordering van leerlingen der avondschool voor vakonderwijs plaats, in tegen woordigheid van Burgem. en Weth. en geleid door de Commissie v. toez. op het M. O. De voorzitter dezer commissie, de heer J. II. de Roode, sprak de jongelui op ernstige kernachtige wyze toe, en wees hen niet alleen op het nut en het voordeel dat de A. v. V. hun gaf, maar ook op de verplichting, die zy stilzwijgend op zich genomen hadden, n.l. door later als vakman en mensch uit te blinken en te toonen, dat het onderwys aan hen goed besteed was. Tevens nam hij de gelegenheid te baat, om met warme woorden afscheid te nemen van den directeur, die voor het laatst de A. v. V. onder zijn voor treffelijke leiding had gehad. Eéh der leerlingen, H. A. v. Wyk, dankte op eenvoudige, correcte wyze voor het genoten onderwys. Nadat nog de directeur bedankt had voor den hem toegezwaaiden lof en het in hem gestelde vertrouwen, werd de bijeenkomst opgeheven. Bevorderd: Van de le naar de 2e klasse. F. A. van Burgh, G. D. van Damme, P. B. van 't Veer, C. van 't Veer, A. van Wijk, A. P. J. Snaauw, J. van Mourik, J. M. Stoel, J. van Burg, T. de Waal, M. vau de Velde, A. L. van de Velde, A. C. Goudswaard, lm. deu Boer, W. J. Hack, P. Versteeg, B. Koopman, J. Jacobi, W. C. TimmermaD, L. van der Maas, Ch. Hillebrand, C. van Waardenburg, C. vau de Velde, J. Boogert, L. A. Theuns, J. van der Werf. Niet bevorderd 10. Van de 2o naar de 3e klasse. P. B. Davidse, B. Berwald, J. P. Dek ker, J. Berrevoets, S. van de Velde, O. Wandel, W. A. Lievense, J. Versteeg, D. J. Telle, A. Deurloo, A. C. M. Deur- loo, C. Goettscb, R. P. Hogerheijde, J. van der Ploeg, N. J. Geleijnse, J. M. Verton, A. M. Schoo, H. Dekker. C. do Kuijper. Niet bevorderd 8. Van de 3e naar de 4e klasse. A. P. Plaura, A. L. Velthoven, C. do Vos, W. F. Gilden, A. Hagesteijn, M. J. Padmos Dz., M. J. Padmos Ka., P. J. Eijke, G. P. Kuijper, L. Jonker, F. C. Jacobi, J. E. Krakeel, P. Fluijt, J. H. Kok, J. Lemsom, J. J. Morijn, M. Slager. M. M. Slager, C. Boogerd, J. Verloo, C. A. Lokker, L. vau Popering. Niet bevorderd 4. 4e klasse (Diploma). K. J. van Gastel, N. M. Steur, J. J. Kosten. D. Meerman, P. J. Beuzeuberg, A. van Burg, A. Peute Lzn., C. A. Over- beeke, H. A. vau Wijk, R. J. Plaum, J. vau Leeuwen, M. K. Steur, P. Holm, B. L. van Velthoven, J. L. van de Zande. Niet bévorderd 1. De leerling L. Verbostdie in 1913 het diploma behaalde, volgde dezen winter nog de lessen in het vak teekenen en verkreeg deswege nog een aauteekening op zijn diploma. Bij het te 's-Hage gehouden examen Nuttige Handwerken slaagde o. a. mej. A. P. Verbost van Zierikzee. STAVENISSE. A.s. Vrijdagmiddag ver gadert de Afdeeling „Tholen" van het N. O. G. te Scherpenis8e. Behalve diverse huishoudelijke zaken, zal er ook een afgevaardigde naar de algemeene vergadering te Zwolle benoemd worden. Landbouw en Veeteelt. WISSENKERKE. Vrijdagavond hield de heer Kielstra, adsistent-zuivel- consulent te Middelburg, alhier een rede over „Controle vereeniging". De uitnoodiging daartoe was uitgegaan van de stieren vereeniging de „Eersteling". Na door den voorzitter, den heer S. J. de Regt, te zyn ingeleid, zette spreker doel en werking van zulk een ver eeniging uiteen en lichtte hy zijn woorden toe, door een fraaie collectie lichtbeelden van stieren en koeien. De oprichting van een controle vereeniging is zoo goed als verzekerd, daar reeds meer dan het daartoe vereischte aantal koeieD, n.l. 50, is aangegeven. Het aandeel van de provincie Zeeland in de som van f 75.000, welke jaarlyks door het rijk wordt uitgekeerd aan de Provinciale Regelings-coraraissiën voor de paardenfokkerij bedraagt voor het jaar 1914 f 14.215. Zooals men weet wordt de Rijkssubsidie verdeeld naar evenredigheid van het aantal gedekte merries in iedere provincie. Wanneer men nu ziet dat Zeeland nagenoeg het vijfde deel van de geheele subsidie bekomt, kan men daaruit besluiten, dat men zich in deze provincie met ernst op de paardenfokkerij toelegt. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zierikzee, ds. D. A. Vorster te Olst (O.). RECHTZAKEN. De rechtbank te Leeuwarden heeft den 19-jarigen arbeider S. K., uit Wester geest die een stuk van rechter wijs vinger deed afhakken om van deu militairen dienst te worden vrijgesteld veroordeeld tot 3 maanden gevangenis straf. De eisch was 6 maanden. Dos landmans leron. Hoe onrustig rolt het leven Des geplaagde» landmans heen, Die zijn stukske grond, zoo kleen, Aan den regen prys moet geven; Als de schrikbre waterstrooraen, Uit den hemel neergeplast, Met zich sleepen 't geen er wast Welige akkers, vruchtbre weiden Doen verkeeren in een plas Zoo en als er nooit een was, Of de donder aan komt rollen En zijn erfelyken grond Wordt veranderd in een klont, Waar de regen mee gaat sollen; Toon my dan, o chao8tyd, Zulk een warboel, zulk een strijd. Het ontwerp-Treub en de geineenton Men weet, dat de raad der gemeente Velzen een adres heeft gericht tot de Tweede Kamer, houdende bezwaren tegen het systeem van 't ontwerp-ouderdoms- rente, waarin de uitvoering goeddeels bij de gemeente wordt gebracht. By de Kamer zijn thans ongeveer 230 adressen van andere gemeentebesturen ingekomen, waarin met het adres van Velzen in stemming wordt betuigd. TELEGRAMMEN. ST.-ANNALAND, 30 Maart. Aannemer van het werk tot herstel van de steenglooiingswerken in den Suzannapolder is de aannemer J. J. Geluk te St.-Philipsland, voor f 9328. 's-GRAVENHAGE, 30 Maart. Provinciale Staten van Drenthe hebbsn gekozen tot lid van de Eerste Kamer (vacature Pelinck), jhr. rar. H. G. van Holthe tot Echten, met 22 van de 33 stemmen. Mr. W. Th. Eilerts de Haan kreeg 7 steramen. Het oud-Kamerlid Smidt 4 stemmen. ROTTERDAM, 30 Maart. GRANEN. Buitenlandsche vast, maar stil. Meelf llf, kalm. Binnenl. Tarwef 8,50 k f 11,75. Haver f 7,40 a f 7,85. Bruine boonen, f 10,50 a f 12,75. Maisf 143. Lijnzaad, f 11,50 a f 14. Karwij- zaadf 15,25 k f 15,50. Aardappelen, redelyke aanvoer, goede vraag. Zeeuwsche blauwe f 2,75 k f 3; Eigenheimers f 3,50 ii f 4; overigens prijshoudend. Vlas. Op het land veel handel. Markt- aanvoer 7380 steen blauw, 33 48 stuivers, 4200 steen Groninger, 30 a 40 stuivers, 700 steen geel, 35 k 42 stuivers, 4620 steen wit, 26 k 30 stuivers; wit uitgebreide» handel, alles opgeruimd. Eieren. Zeeuwsche f 4 k f 4,30; Over- maas8che f 4,30 a f 4,60. Ajuin. Seizoen geëindigd. VEE. Aangevoerd 217 Runderen37 a 42 ct., matig. 169 Kalveren50 60 ct., matig. 150 Schapen of Lam meren, 27 a 30 ct., Lamineren33 a 35 ct., matig. 1264 Varkens21 k 23£ ct., lichte 26 a 27 ct., redelyke handel. medegedeeld door het Koninklijk Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bilt, naar waarnemingen verricht in den morgen van 30 Maart 1914. Hoogste barometerstand 771,9 te Wisby. Laagste barometerstand 752,8 te Valentia. Verwachting van den avond van den 30 Maart tot den avond van 31 Maart) zwakke tot matigen, zuidwestelijken tot zuidelijken wind, licht tot halfbewolkt. Waarschijnlijk droog weer, iets zachter. De Tel. geeft de volgende parodie op het bekende gedicht van Poot Donderdag den 2 April hopen onze geliefde Ouders: maarten van den houten w cornelKde witte, y hunne 40 jarige EchtrerceDlglog gg| te herdenken. §||- Ei.lembet, Maart 1914. sjg Hunne dankbare Kinderen. sp jag Behuwd- en Kleinkinderen. |p Voor de vele blyken van belang stelling, ondervonden by onze 25-jarige Echtvereeniging, inzonderheid van de zijde onzer medeburgers, brengen wij langs dezen weg onzen harto)(Jkon dank. De Opziener der Visscheryen W. E BEEKMAN en Familie te Bruinisse. te Zierikzee. De DIRECTIE der Brand- Waarborg-Maatschappy voor Zeeland, gevestigd te Zierikzee, maakt bekend, dat de Algemeene Vergadering zal gehouden worden 2 April a.s., 's namiddag 1A uur, in de kolliekaraer van de Concertzaal te Zierikzee. De DIRECTIE der Bank maakt hiermede bekend, dat het dividend over het jaar 1013 door de Alg. Vergadering van Aandeelhouders is vastgesteld op betaalbaar ten Kantore der Bank van af 1 April e.k. DE DIRECTIE. Het BESTUUR van den Polder Anna Ja con a geeft by deze kennis, dat ten kantore van den Ontvanger-Griffier in het Polderhuis, van den eersten tot den 12 April 1914, ter Inzage is nedergelegd de bkurooting van inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1914 1915. Anna-Jacohapolder28 Maart 1914. Het Bestuur voornoemd De Dijkgraaf, P. V O G F L A A R. De Ontvanger-Griffier, M. VAN BENDEGOM. Wegens teleurstelling ge noodzaakt zijnde terug te keeren, bericht ondergeteekende zijnen geachte» Cliënt Me en het geachte publiek van Zierikzee, dat hij zich weder als Schoenmaker heeft gevestigd. Hopende door eene nette en vlugge bediening hetzelfde vertrouwen van vroeger te mogen genieten, beveelt hij zich beleefd in ieders gunst aan. M. v. BOOM, Korte St.-Janstr. De ondergeteekende maakt bij deze aan het geachte publiek van Stavenisse en Omstreken bekend, dat hy zijn heeft overgedaan aan den Heer A. C. GEBRAAD, tevens zijn geachte Clientèle bedankende voor het vertrouwen en de gunst, die hy gedurende zijn verbljjf te StavenisBe heelt genoten. Stavenisse, 1 April 1914. P. VAN HOUTE. ij refereerende aan bovenstaande deel ik met deze mede, dat ik de van den Heer P. VAN HOUTE, met ingang van 1 April, heb overge nomen en hoop door nette en vlugge bediening my hetzelfde vertrouwen waardig te maken, dat mijn voorganger ruimschoots heeft genoten. Tevens gelegenheid tot Rywiel- Reparatie. Levering lste klasse Rijwielen en Onderdeelen. Stavenisse, 1 April 1914. Aanbevelend, A. C. GEBRAAD, Gedipl. Hoefsmid door de Kon. Milit. Academie. wan Ouwerkerk. Woensdagavond, half acht, i ii de Ziekenbarak. Toegang vr(J voor Ieder boven de 23 jaar. M* de» avondB 8J ure, Filmdrama 5 Afd. lïewerkt naar de beroemde rom. van henry siknkewicts

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 2