ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 30 Maart 1914. EERSTE BLAD. NIEUWST IJ DINGEN. (Z ierlkzeesche C o u r a n t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 70ste JAARGANG, No. 9524. Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitnewer.Hoofdredacteiir i A. FRANKEL. Redacteuri J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets meerdere regels 10 ets. Bjj abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddag» uiterlyk vóór ff.30 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. BERICHT. Tengevolge van de steeds grooter wordende oplaag van ons blad, waardoor met het af drukken vroeger moet worden begonnen, verzoeken wy H.H. Adverteerders er voor te willen zorgen, dat de advertentie u op den dag van uitgave uiterlyk vóór 2,30 ure lu ons bezit zyu, daar deze anders tot een volgend nummer moeten blijven liggen. DE DIRECTIE. AMERIKA. Met 194 tegen 39 stemmen is door het Huis van afgevaardigden van den staat Massachusetts een aanvulling op de grondwet aangenomen, bepalönd, dat het woord „mannelijk" uit de bepalingen op het stemrecht zal vervallen. De Senaat had deze aanvulling reeds aangeuomen. De vrouwen in dezon staat zullen dus in het vervolg kiesgerechtigd zijn. NEW-YORK, 28 Maart. In de staten New-York, Pennsylvania en Ohio hebben noodlottige overstroomingen plaatsgehad. De schade bedraagt waarschijnlijk meer dan een millioen dollar. Twee personen zijn verdronken. ITALIË. Het onderzoek naar het z.g. tweede testament van kardinaal Rampolla, dat gestolen heette te zijn, is gestaakt, daar alle nasporingen vruchteloos bleven. Tusschen de belanghebbende personen is een overeenkomst getroffen, waarbij o.m. besloten werd het verzoek van Vatikaansche zijde tot afgifte van de politieke documenten uit de erfenis toe te staan. De hertogin Campobello, die aanspraak maakte op de erfenis, verklaarde af te zien van het instellen van een nader onderzoek naar het bestaan van een tweede testament. De kamerdienaar van den overleden kardinaal, die gearresteerd was onder verdenking verschillende voorwerpen uit de woning van zijn heer ontvreemd te hebben, is voorloopig op vrije voeten gesteld. ZWITSERLAND. CHAMONIX, 28 Maart, Door een sneeuwstorm zouden een hotel, aan den Montetsbergpas gelegen, en verscheidene woonhuizen te Trolechamp verpletterd zijn. Een andere lawine, afkomstig van de Aiquille Verte veroorzaakte aanzien lijke schade. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Uit Stad en Provincie.^ Benoomiog gemeente-secretaris. ZIERIKZEE, 30 Maart. Voor de be trekking van secretaris dezer gemeente hebben zich 27 sollicitanten aangemeld. Paard te water. Zaterdag in den voormiddag geraakte het voor een wagen bespannen paard van Batenburg te water op de Nieuwe Haven. Met eenige kneuzingengekregen ten gevolge van den val, werd het over het slik, onder de brug door, in de nabijheid van de gasfabriek op het droge gebracht. Tramltyn BrouwershavenBurgh. De uitvoeriug der werken voor den aan te leggen tramlijn Brouwershaven Burgh eu van do wijzigingen in de route van den tram Brouwershaven naar Brui- ni8se is opgedragen aan den heer J. M. Panny, aannemer te Krabbendijke. Obligatteloening Botterdamsche Tram wegmaatschapp^J Wij maken onze lezers opmerkzaam op achterstaande advertentie, waarbij de Rotterdamsche Tramwegmaatschappij de uitgifte van een 4£ pCts. obligatieleoniug groot f 500,000, wordt aangekondigd. Die leeniug dient voor do voltooiing der lijn BurghBrouwershaven, en ook voor de uitbreiding der stoomtramwegen op dö Zuid-Hollandsche eilanden eu van het rollend materieel. De leeniDg zal uiterlijk binnen 40 jaren door uitloting pari worden afgolost. De obligatien worden uitgegeven in stukken van f 1000. Lezing van mr. dr. 8. J. M. van Genns. '■De groote bovenzaal in het „Huis van Nassau" was Vrijdagavond flink bezet, teneinde mr. dr. S. J. M. van Geuns te hooren, die, hoewel wonend te 's-Hertogen- bosch, Zierikzee en haar inwoners niet vergeten kan. Vandaar dat hg van de uitnoodiging der Liberale Kiesvereeniging te dezer stede een politieke lezing to houden, gaarne gebruik heeft gemaakt, om zijn vroegere woonplaats weer eens te bezoeken. Op het podium hadden, behalve het bestuur der Liberale Kiesvereeniging ook de besturen van de Vryz-Demo- kratische Kiesvereeniging en van de Jonge Vrijzinnigen plaats genomen. Ook was het bestuur der Vereeniging yoor Vrouwenkiesrecht aanwezig. De voorzitter' van eerstgenoemde ver eeniging, de heer L. Doeleman, heette in zyn inleidend woord, waarin hy er op wees, dat in dezen stillen politieken tyd, onze tegenstanders niet stil zitten, zoodat wii dat ook niet mogen doen, mr. S. J. M. van Geuns van harte wel kom, waarop hg dezen het woord gaf. Mr. Van Geuns was het met den voorzitter eens, dat wy in een betrekke lijk rustigen tyd nu leven, in tegenstelling met het belangrijke jaar op politiek gebied, dat achter ons ligt. En wanneer hy dan terugdenkt aan den gevoerden verkiezingstijd, dan komen in zyn ge dachten mannen als Roodhuyzen en De Jong, die door hun aratorische talenten de samengestroomde menigte mede- sleepten, dan rees voor zyn geest de figuur van mr. Patyn, die urenlang het auditorium aan zich wist te boeien, en dan zag hij den tegencandidaat ds. Hoger- zeil, die zyn standpunt principieel uiteen zette Een dergelijke terugblik is nuttig. Hy stemt tot nadenken, en spoort ons aan nog eens de grondslagen van ons politiek leven te toetsen. Geen geschikter tydstip hiervoor dan juist het togen- woordige, waarin wy hebben een conciliatie-Ministeiie, dat den schoolstrijd wii beëindigen en den schoolvrede tot standbrengen. Na deze inleiding begon spreker met de behandeling van zijn onderwerp „Godsdienst en Politiek", schetste de bevoorrechting van de Ned. Hervormde Kerk in 1814, een bevoorrechting, waar aan in 1815, toen de Zuidelijke Neder landen, 't tegenwoordige België, by Neder land gevoegd werden, een einde kwam. Er kwam toen gelijkstelling. Op dit begin sel werd in de volgende grondwetten voortgebouwd. In 1848 werd 't recht van placet afgeschaft, zoodat geen staats toezicht meer werd geoefend op de correspondentie met de hoofden der kerken. Spreker schilderde de groote godsdienstige beweging in 1853, meer bekend onder den naam van de April beweging, toen de bisschoppelijke hiearchie hersteld werd, die den val van hetministerie-Thorbecke ten gevolge had. Vooral had in die dagen de Pauselijke allocutie een groote emotie in ons land teweeggebracht. Spreker besprak vervolgens de veel besprokene postcirculaire van den Minister Regout, die ten doel had even redigheid te scheppen tusschen de post ambtenaren en de godsdienstige gezind heid in de streek, waarin de ambtenaren wonen. Minister Lely heeft die post circulaire ingetrokken, omdat hy haar in stryd aohtte met de Grondwet, die niet de bedoeling had de ambten even redig te verdeelen. De staat moet zich neutraal houden. Het kenmerkende van de kerkelijke partyen op politiek terrein is dit, gelyk Minster Cort van de Linde zegt, dat zy by het beoordeelen en bepalen van het algemeen belang zich plaatsen op den grondslag van den geopenbaarden gods dienst. De Staat zeggen zy, hebbe zich te richten naar de algemeen Christelijke beginselen. In de schoolkwestie trokken de Katho lieke bisschoppen party voor de anti- revolutionnairen. Van dat oogenblik af gingen deze partijen samen, waarby zich later de Christel ijk-Historischen voegden. De liberalen zeggeD, dat het geloof een zaak van het individu is. De Staat heeft zich daarmede niet in te laten. Ds. Hogerzeil beweert: gij kunt uw godsdienst niet thuis laten. Spreker bestrijdt die bewering niet, deelt haar zelfs, maar is toch ook van oordeel, dat het dogma wel kan worden te huis gelaten, en dat daarmede de Staat zich niet heeft in te laten. Met sprekende voorbeelden staaft spreker zyn meening, dat de innerlijke godsdienst by alle raenschen dezelfde is. Menschen van verschillende godsdienstige gezindheid kunnen zeer goed met elkander samenwerken. Gy verheerlijkt de rede, zeggen de tegenstanders. De liberalen zijn in den loop der jaren veelzydiger geworden, waarin de grond ligt van het vele, dat zy aan de kerkelyk- politieke partijen hebben toegekend. Kappeyne moge eens gezegd hebben, dan moeten do minderheden maar onder drukt worden. Maar het is niet goed van onze tegenstanders dit telkens tegen ons uit te spelen, want de liberalen zyn in dit opzicht tot geheel andere inzichten gekomen. De wet van 1889, waarby de bizondere scholen gesubsidieerd werdenis met behulp van liberalen tot stand gekomen. Spreker legt er den nadruk op, dat wy met handhaving van eigen geloofs overtuiging die van anderen hebben te eerbiedigen. Dit eischt de wet der ver draagzaamheid. Tegen het separatisme gaat nu een sterke strooming. In verband hiermede verhaalt spreker op pakkende wyze uit Nathan de Weise van Lessing de geschiedenis der drie ringen. Wij zyn thans in een strooming van verdraagzaamheid. Dit verzoenings- Ministerie tracht de moeilijkste kwestie, de schoolkwestie tot een oplossing te brengen. Na de pauze werd door den begaaf den redenaar scherp gegeeseld het voorstel van de vorige regeering tot wijziging van artikel 192 der Grondwet, zoodat dit niet langer mag vermelden, dat het openbaar onderwijs een voor werp is van de aanhoudende zorg der regeering. Het was de bedoeling van het rechtsche Ministerie de openbare school tot een minderwaardige te ver lagen, een school van lagere orde, die ten hoogste geduld werd. Er is, zeide spreker, in de geheele parlementaire geschiedenis geen regeeringsvoorstel aan te wyzen, dat zóó onbeschaamd was als dat. De geheele historie van den schoolstrijd heeft dit geleerd, dat de bizondere school door de liberalen niet alleen is geduld, maar dat door deze haar ook de middelen zyn verschaft, waardoor zy de plaats kon veroveren, die zy thans inneemt. Wat de bizondere school thans is, is zy geworden door de hulp van de liberalen. Vroeger had men nog voor de op richting van een bizondere school ver gunning noodig. Maar later werd de stichting van bizondere scholen vry. Geef ons een vrye school, zeide men, en wy geven u trouwe burgers en ware vaderlanders. Eerst was subsidie geweigerd, omdat men dit in stryd achtte met het karakter van de bizondere schoolmaar toen men subsidie vroeg, hebben de liberalen het billyk geacht, die te verleenen. En naast de bizondere school staat de openbare school, die nog steeds door de meerderheid der bevolking bezocht wordt. Dat de B'jbel van de openbare school verdwenen is, dat is gebeurd op aandrang van de Katholieken. Het voorstel van de vorige regeering is nu voor haar noodlottig geweest, want als er iets geweest is, dat aan de rechterzijde kwaad heeft gedaan, dan is het dat noodlottig voorstel geweest. Minister Cort van der Linden nam by zyn optreden het hoogste standpunt in, waarop zich een staatsman kan plaatsen. Hy trad op voor het belang van het vaderland, opdat er een einde kome aan den onzaligen schoolstrijd, die de politieke atmosfeer vergiftigt en het onderwijs schade doet. Hij heeft een commissie van 9 leden benoemd: uit elke fractie twee. Dit is een verblijdend verschijnsel, dat door allen in den lande met sympathie ontvangen is. Hierdoor is vertrouwen gewekt in dit Ministerie. En mocht het aan dit Ministerie gelukken aan den schoolstrijd een einde te hebben gemaakt, dan zal het in het hart van het Neder- landsche volk een eereplaats veroveren. Het is, zegt spreker, voor ons liberalen een heerlijke gedachte, dat een liberaal Ministerie het heeft aangedurfd een dergelijke oplossing tot stand te brengen. En met groote onbevangenheid zal de linkerzijde de subsidie-kwestie onder de oogen zien, in dien zin, dat er zy finaticieele onafhankelijkheid van het bizonder onderwijs onder deugdelijke waarborgen voor het gehalte er van. En de rechterzijde ga niet langer voort de openbarej.school met haar aantijgin gen in een verachtelijk daglicht te plaatsen. Spreker herinnert hierbij aan hetgeen de heer Perrels indertyd in on3 blad gepubliceerd heeiten aan de bloemlezing van den heer Ketelaar in de Tweede Kamer. Krachtig kwam spreker tegen den verderfelyken geest van het separatisme op. Schandelijk vond hy daarby de leuze vóór of tegen Christus, evenals hy de leuze, dat het canaille links stem, be neden alle kritiek vond. De heer Hogerzeil heeft gesproken van de onderdrukking der raindenheden. Het is niet goed, dat men telkens hierop terugkomt. Maar in de Hervormde Kerk zagen wy ook de minderheid onderdrukt. Jongelui, die in Den Haag modern gods dienstonderwijs hadden genoten, mochten daar niet worden aangenomen. Ook wy liberalen, hebben, zooals de heer Enzlin, de voorzitter der Jonge Vrij zinnigen, in zyn keurige rede 't vorig jaar liet uitkomen, onze idealen. Wy hebben van het voorgeslacht hooge goederen ontvangen, die wy hebben te bewaren. {Daverend applaus). De voorzitter dankte hierop in warme bewoordingen den gevierden redenaar voor zyn uitnemende, schitterende rede, die met gloed uitgesproken, een diepen indruk maakte. Volgens een bericht in het Nieuws van den Dag van Maandag 23 Maart 1914, is tot Secretaris-ontvanger van Vrijhoeve (Capelle N.-B.) benoemd de heer A. J. de Bruin, thans secretaris ontvanger van Ellemeet en Eikerzee. Benoemd tot ingenieur van de Rijks waterstaat derde klasse de heer H. Smal- hout te Hansweert en tot buitengewoon opzichter do heer P. H. Krijger te Wissekerko, bij de opmetingen voor de verbetering van den IJsel. Door de Schippersvereniging „Schuttevaer" zijn de volgende adressen verzonden Aan don Raad der gemeente Tholen, met verzoek het wel daarheen te willen leiden dat aan de buitenzijde van den Zuiderhavendaw te Tholen eenige paal- of steigerworken worden aangebracht en dat de hinderlijke en gevaarlijke steenen in den mond van do haven worden ver wijderd. Aan het bestuur van den Ouden Polder van St.-Philipsland, met verzoek wel op eeniger wyze den mosseldam bij Sint- Philipeland, voor de scheepvaart te doen aanwijzen. De gemeenteraad van Vlissingen heeft met 12 tegen 5 stemmen in be ginsel besloten om bij de schoolgeld- heffing progressie in te voeren. KERKWERVE. Het aantal kiezers bedraagt in deze gemeente 300. Dit jaar voor Kamer en Staten 161, voor den gemeenteraad 1239 kiezers vielen af terwyl er 7 nieuwe op werden ge plaatst. RENESSE. Voor een byna gevulde zaal hield Vrijdagavond de afdeeling „Haamstede" van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht, bij den heer Kappers een propaganda-avond. De voorzitster, mej. Puiste, leidde spreker, den heer P. A. Hubregtse, met een kort woord bij zijne hoorders in. Spreker zette in een onderhoudende zakelijke rede uiteen: „Wat de vereeni ging voor Vrouwenkiesrecht wil en wat het petitionnement beteekent". De ver eeniging wil eenvoudig het kiesrecht. Spreker behandelt do verschillendo argumenten, welke de tegenstanders ineenen te kunnen aanvoeren togen vrouwenkiesrecht. Minderwaardigheid der vrouw b.v. Het is volstrekt niet waar en ook onlogisch geredeneerd, dat het intellect der mannen grooter is dan dat der vrouwen. Waarom kunnen zy dan ook niet voor eigen belangen strijden en ook invloed uitoefenen op de zaken van algemeen belang. Evenals de man kunnen zij over sociale vraag stukken denken en daarover een oordeel uitspreken. Juist het niet gelyk denken kan aanleiding geven, dat de uit te vaardigen sociale wetten tot stand ge komen door overweging van het oordeel van beiderlei kunne, beter en vaak doeltreffender zijn. Indien er waardeerings- cijfers konden gegeven worden van het intellect van man en vrouw en hunne capaciteiten, zou het nog te bezien staan in wiens voordeel de schaal over ging. Is het rechtvaardig de vrouw uit te sluiten Uit het oogpunt van recht vaardigheid en billijkheid moest de vrouw, die aau wetten heeft te gehoor zamen, ook een stem hebben bij de verkiezing van personnen, die de wetten tot stand brengen. Ook zij moesten stem in het kapittel hebben, waar wetten worden uitgevaardigd, die het geziD, de familie-verhouding, de opvoeding en de verzorging van het kind betreffen. Het is een weerlegbaar argument, wanneer beweerd wordt dat de vrouw het kies recht niet noodig heeft. Onze wetten, b.v. het Burgerlijk Wetboek, door mannen gemaakt, zijn in dezen tijd onrechtvaardig en onbillijk tegenover de vrouw, die in vele artikelen de vrouw uitschakelen of haar alleen plichten opleggen en geen rechten geven. Zij trekken doorgaans aau het kortste eind. Hoe heilzaam kan een vrouw niet medewerken, doordat zij een anderen kijk op de zaak heeft dan de man. Zouden zij niet evengoed, misschien zelfs beter den bouw en inrichting b.v. van een ziekenhuis, de verpleging van militairen en zieken kunnen beoordeelen en beslissen, dan tot heden door mannen Spreker meent voldoende te hebben aangetoond, dat kiesrecht voor vrouwen een eisch van den tijd is en niet langer mag uitblijven. Gelijkstelling van man en vrouw inzake kiesrecht is het doel, waarvoor deze afdeeling propaganda maakt. Geen algemeen kiesrecht met uitsluiting onder voorbehoud, waarvan sprekor voorstander is, beoogt deze afdeeliDg. Met een kort woord zet sproker de wordingsgeschiedenis van het petitionuement inzake kiesrecht uiteen. De vereeniging wil nu aandringen op wat het verzoekschrift bevat: Grond wettelijke gelijkstelling van man en vrouw in de te herziene grondwet. Spreker vraagt daarom de mede werking van de aanwezigen door het teekenen vah genoemd verzoekschrift aan de regeering, welke aanwezigen hy hoopt overtuigd te hebben van de onrechtvaardigheid en onbillijkheid der uitsluiting van de vrouwen van het kies recht. Het petitionnement werd door velen geteekend. Na de rede des heeren Hubregtse werd een tableau vertoond, voorstellende „De vrouw voorheen en thans". Een vrouw aan het spinnewiel ter eener en de vrouw bezig met huisvlijt ter auderer zij do, onder de beschermende vleugelen van een engel. De voordracht voor twee dames„Een koffiepraatje", viel zeer in den smaak van het publiek. Doel dezer pakkende voordracht? Duidelijk te doen uitkomen de billijkheid en de rechtvaardigheid van do gelijkstelling van inau en vrouw iuzake kiesrecht. Als men weêt dat deze voordracht fabrikaat is van mej. Hubregtse van Burgb, mag niet ver zwegen worden, dat de logische ge dachten daarin zeer duidelijk vertolkt zijn. Het tooneelspel „Op den goeden weg" werd zeor verdienstelijk afgespeeld. Het gaat niet aan ons bij alle personen in liet stuk een voor een te bepalen. Wanneer de critiek in dit verslag zwijgt, dan is het, omdat by geen der

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 1