ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 27 Maart 1914. DERDE BLAD. B ERICH T. STRANDVONDERIJ. PUBLICATIE. i I i t i e. KIEZERSLIJSTEN. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad eit Provincie. (Z ierikzeesche C o u r a n t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschynt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers B cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week. f 10 per jaar by vooruitbetaling. 70ste JAARGANG; No. 9523. Directeur: A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets meerdere regels 10 ets. By abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Gropte letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- «n Vrydagsmiddags uiterlyk vóór 9.30 ure. Zij. die zich met i April as. op or.s blad abonneeren, ontvangen de tot dirn datum verschijnende nummers GRATIS. De Directeur, J. DE LOOZE 1 r RECHTHEBBENDEN op 10 donnen palen ieder lang 10 Meter, gemerkt o.a. 473 en 486 gevischt op de Ooster-Schelde, worden voor de derde maal opgeroepen, zich aan te melden bii den Burgemeester van Zierikzee, by wien dit strandgoed is aangebracht. De BURGEMEESTER der gemeente Gelet op art. 20 der Militiewet 1912 (Staats blad no. 21) Brengen bij deze ter kennis van belang hebbenden: dat het register van de in dit jaar voor de Militie ingeschrevenen en hetdaaruitopgemaakte alphabetisch register voor elk op de Secretarie ter lezing zullen nederleggen vau den 24 Maart e.k. tot en met 1 April d. a. v. dat tegen die registers, binnen den tjjd der nederlegging, bezwaren kunnen worden inge bracht by den Commissaris dor Koningin in de provincie. Dit bezwaarschrift moet, op strafte vau niet ontvankelijkheid, inet de noodige bewijsstukken op ongezegeld papier geschreven, tegen ontvang bewijs worden ingeleverd bij den ondergeteekende Burgemeester. Zierikzee, 23 Maart 1914. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee; Brengen ter kennis, dat van heden tot en met 21 April a.s. op de Secretarie der Gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd: a. de lyst van Kiezers van leden dor Tweede Kamer van de Staten-Generaal, van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad; b. alphabetische lijsten van hen, die van de Kiezerslijst zijn afgevoerd en van hen die daarop zijn gebracht, alsmede, dat die ljjsten tegen betaling der kosten verkrijgbaar zijn. Zierikzee, den 24 Maart 1914. De*Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. ITALIË. Dreigende staking der Italiaan sclie spoorweg-employé's. Volgens de Messagero hebben de spoorweg-employé's te Napels besloten den 15den April de staking af te kon digen. Zjj wenscheu een aantal ver beteringen te zien ingevoerd, die de schatkist circa 50 millioen lire zouden kosten. FRANKRIJK. PARIJS, 25 Maart. Maandagnacht is op de lijn ParijsAuxerre een moord begaan in een spoorwegcoupé. Een be kend paardenhandelaar, Guilmart ge- lieeten, werd van 2700 franken beroofd en uit de coupé geworpen. Meu vond zijn lijk langs den spoorweg. Maandag heeft zich in de zesde kamer van het Parjjsche gerechtshof een dramatisch incident voorgedaan. Eenige oogenblikken te voren had een advocaat een pleidooi gehouden in een echtscheidingszaak, waarvan de taaiste woorden als volgt luidden: „In deze dagen, nu onder het geringste voor wendsel revolvers worden gebruikt, be schouw ik het als rnjju plicht de recht bank er van in kennis te stellen, dat mjjn cliënte mjj hedenochtendmededeelde, dat zij zich een kogel in het hoofd zou iaeen als het vonnis niet ten hare gunste uitviel". Nauwelijks had de advocaat deze woorden gesproken, toen een vrouw, een revolver zwaaiend de rechtszaaj binnen stormde en haar wapen op den president richtte. De gerechtsdienaren maakten zich onmiddellijk van haar meester, waarna bleek, dat zij niet de dame was, die het in behandeling zijnde proces had aanhangig gemaakt, maar een zekere Mme Lavigne de Sainte- Suzanne. Zes maanden geleden was, niettegen staande haar protest, door dezelfde rechtbank haar huweljjk voor ontbonden verklaard, en zij beschouwde zich als het slachtoffer van een gerechtelijke dwaling. DUITSCHLAND. Opnieuw lieefl zich in Duitschland een geheele reeks bloedige misdaden afgespeeld. Te Briickhauscn hij Duis burg, trachtten Zondag acht Itali- aanschc arbeiders in een feestzaal binnen le dringen. Toen de zaalver huurder hen dit belette, trapten zij de deur in en snelden met het més in ile hand de zaal binnen, waar talrijke gasten aan tafel zalen De woestelingen wierpen zich, blinde lings om zich heen stekend, op hen. en als eerste slachtoffer viel één der kellners, die doodelijk in de huik werd getroffen. Eén der gasten, Roll- yeiler,'kreeg een meststeek in 'l hart, die hem op slag doodde, terwijl nog Iwee andere aanwezigen zwaar ge wond werden Er hadden ii arresta ties plaats. Te Goslag pleegde de ondernemer Dreichmann zelfmoord Zijn vrouw, waanzinnig van smart, hing zich met haar twee kinderen, een jongetje en een meisje van 6 en 7 jaar. in haar slaapkamer op Te Loewenich, bij Aken, school Zondag een zekere Wagner zijn eigen broeder dood, waarop hij zich bij de politic ging aangeven, en tenslotte stak Maandagochtend een werkman op de keizerlijke werf le Kiel zijn vader in den loop van een twist zijn mes in hel hart. KOPEN ICK, 24 Maart. Hedenmid dag om halfzes werd een pont op de Spree, waarmee de arbeiders van de fabriek van Spiudler naar de Lin- denstrasse werden overgezet, door n sleepboot in den grond gevaren. Van de 20 lol 22 personen op de pont, onder wie vele vrouwen, zijn slechts 7 gered. Tot dusverre is nog alleen het lijk van een jonge vrouw ge vonden. (Later bericht): Toen de pont met ongeveer 22 personen naar den an deren oever voer, liep de sleep van een stoomboot tegen de pont, die daardoor omsloeg. Allen, die zich op de pont bevonden, vielen in t water. Tot dusverre zijn zeven lijken ge vonden; van de andere drenkelingen is nog geen spoor onldekl. Rivierpolitie en visschers zijn aan het dreggen. De pont is naar den oever gesleept. De verongelukten zijn meerendeets gezinshoofden. Voor zoover uit de verklaringen van enkele geredden valt op le ma ken, heefl de stuurman van de stoomboot schuld aan het ongeval, daar hij naar links in plaats van naar rechts was uitgeweken, zoodal het eerstvolgende schip door de .scherpe bocht tegen de pont aanliep. RELGIË. Zaterdagnacht hebben te Nalinnes, in Henegouwen, drie onbekend ge bleven roovers 'n alleenwonend land- bouwer van 65 jaar, Julien Hublel genaamd, op afschuwelijke wijze mis handeld. Toen de man, die voor zeer welgesteld doorgaat, de luiken van zijn huis wilde sluiten, vielen drie gemaskerde bandieten liem aan, bon den hem en eischten zijn geld, dal hij in huis had, op. Toen hij zeide geen geld in huis le hebben, legden zij een vuur aan en hielden daar de bloote voeten van den ouden man in, denkende hem op deze wijze lol bekentenis te brengen, waar hij zijn geld verborgen had. Nadat zij hel huis geheel doorsnuffeld, doch niets gevonden hadden, lieten zij den man meer dood dan levend achter. Den volgenden ochtend werd zijn Hulp geroep door huren vernomen, die den mishandelden grijsaard bevrijd den. Men vreest, dat bij zijn verstand zal verliezen. NEDERLAND. 's-GRAVENHAGE, 26 Maart. Weldra is een wetsontwerp te verwachten, dat den termijn van 1 April a.s. voor stukken inzending tot inkoop van vroegere diensten van gemeenteambtenaren onbe paald verlengt en vrijheid laat, dien by kon. besluit vast te stellen. DINTELOORD, 26 Maart. Eindelijk zullen de buitenwijken onzer gemeente uit haar isolement verlost worden, wat de bestelling der posteryen betreft. Tot nog toe is daar slechts één dienst per dag, zoodat het vaak gebeurt, dat iemands correspondentie meer dan 2B uren in de gemeente is, voor bet de geadresseerde in handen krygt. Na vele pogingen, waaronder aanvankelijk vele vergeefsche, zal er met ingang van 15 April a.s. een tweede bestelling bijkomen, waardoor de middeleeuwsche toestand wordt opge heven. Dank aan hen, wier onvermoeid streven tot dit succes heeft geleid. 's-HERTOGENBOSCH, 24 Maart. Zon dagavond, toen een tweetal ingezetenen op last van het gemeentebestuur, de wacht bielden bij den Kijkuitschen dijk te Haps, werden zij overrompeld door een aantal personeD, die hen met steeuen wierpen en met schoppen en andere werktuigen sloegen, zoodat zy de vlucht nameu. Daarna hebben bedoelde personen den dijk op verscheidene plaatsen doorge stoken. Toen de politie ter plaatse kwam hadden zij het hazenpad gekozen. Door spoedig opgedaagde hulp werden de gaten gedicht en voorkomen, dat geheel het Zuidelijk deel der gemeente werd over stroomd. De maréchaussee te Boxmeer, die met het geval in kennis is gesteld, stelt een onderzoek inhet is te hopen, dat de daders hun verdiende straf niet ont- loopen. BRU1NISSE. Woendag geraakte een vaartuig met grint en zand geladen aan den hoek van het Nieuwland aan den grond. Van hier uit gingen eenige vaartuigen uit ter assistentie. Deze bleek echter niet noodig. Het vaartuig is later weer vlot geworden. ST.-FILIPSLAND, 25 Maart. Heden avond hield 't muziekgezelschap „Con cordia" zyn jaarvergadering. Uit 't verslag van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten in 1913 f 142,635 en de uitgaven f 166,715 bedroegen, zoodat de rekening sluit met een na- deelig saldo van f 24,03. Uitgeloot werd 't renteloos aandeel no. 13, groot f 25, betaalbaar 1 Mei. Aan de beurt van aftreding waren de heeren W. C. v. d. Sleyden en A. L. v. Eldik, respectievelijk voorzitter en penningmeester; beiden werden by acclamatie herbenoemd Met groote waardeering werd er op gewezen, wat „Concordia", vooral in 't afgeloopen jaar, gepresteerd heeft. In herinnering werd gebracht, de schitterende wyze waarop het op het festival te Middel burg, in concurrentie met de andere muziekgezelschappen, die alle veel grooter in ledental waren, den 2en prys behaalde. Een schitterend succes voor de vereeniging en niet minder voor haar directeur, den heer J. v. Steen bergen. Maar er is nog meer! Het uitstekend geslaagde onafhankelijk heids- feest, niemand twijfelt er aan, of aan „Concordia" komt er 't leeuwenaandeel van toe. Het is daarom de plicht van ieder, die iets gevoelt voor de ver eeniging, haar te steunen, door als kunstlievend lid toe te treden. Men be vordert daardoor het rustig voortbestaan van een zaak, die noode in onze ge meente kan gemist worden en die by zoo menige gelegenheid geloond heeft, de ware stemming er in te kunnen brengen. I OUD-VOSSEMEER. Donderdug j.l. i werd alhier een raadszitting gehouden, waarin o. in. de hoofdelijke omslag voor I 1914 werd vastgesteld op een bedrag van i f 3894,215terwijl het primittef kohier Hondenbelasting een bedrag van f 133,50 i aanwijst. Besloten werd in beginsel over 1 te gaan tot verbetering van de haven en het bouwen van een nieuw brandspuit- huis; de voorbereidende maatregelen, o. m, opmaken van 't bestek, zal zoo spoedig mogelijk volgen. Aangesteld werd tot ge meente-opzichter de heer Vriens van Tholen. Een adres, houdende verzoek tot oprichting of medewerking van een goede bewaarschool, werd in handen van burgem. en weth. gesteld op nader advies. In dat verzoek was uitdrukkelijk verzocht in geen geval de financieele belangen der tegenwoordige bewaarschoolhouderes te schaden. Op 1 April a.s. zal het een kwart eeuw geleden zijn, dat de heer Quist het overzetveer op Nieuw-Vossemeer begon te bedienen; in den loop van dien tijd het mag hier wel gezegd worden heeft hij steeds met de grootste welwil lendheid de passanten geholpen, bij ruw weer of ijsgang vaak onder moeielijke omstandigheden. In den loop van die 25 jaren heeft de algemeen bekende „Piet de Veerman" hem in dat werk bijgestaan en Piet zelf wijst er met voldoening op, dat hij ook bij den vorigen pachter reeds elf jaar werkzaam was, zoodat hij <36 jaren lang het veer bedient. Zeker, er zijn er die zeggen, dat, „Piet" nog al eens durft „mopperen" bij het overzetten, maar daar staat tegenover, dat hij steeds trouw op post is en bereid de passanten te helpen. Wij hopen beiden nog een reeks van jaren op het „Veer" te zien. De werkzaamheden aan rle aarde werken van den polder de „Eeimracbt" aan de overzijde van het Veer, schieten niet hard op door de voortdurende regens, waardoor het werkvolk belet wordt voort gang te maken. Voor aannemer en werklui zeer onaangenaam. Naar ons wordt medegedeeld is Zaterdag 1.1. in de katholieke school een vergadering gehouden, waarin do veld- arbeiders ruim vertegenwoordigd waren een spreker trad op met het onderwerp: „Arbeiders-organisatie". Er zou een ver eeniging vau katholieke veldarbeiders opgericht zijn. Dinsdagavond vergaderde alhier de sub-afdeeling der afdeeliug Tholen van den Bond voor Vrouwenkiesrechthet getal aangeslotenen bedraagt thans 39 en sommigen waren vau meening, dat het beter was nu maar een zelfstandige afdeeling te vormen. Na ampele bespre king meende men evenwol voorloopig nog maar een onder-afdeeling te moeten blijven van de Thoolsche vereeniging. SCHERPENISSE. Woensdagavond j.l. vierde de vereeniging „Toe Nut en-Ont spanning, in de zaal van C. Rijstenbil alhier, haar 50-jarig bestaan. Voor deze gelegenheid waren eenige muzikanten van Bergen-op-Zoom uitgenoodigd om het feest op te luisteren. THOLEN. De Minister van L, N. en H. heeft binnen het gebied der rentecommissie te Zierikzeein deze gemeente, op verzoek ingetrokken de aanwijzing als tusschenpersoon bij het aanvragen eener rente volgens artt. 369 en 370 der invaliditeitswet, van F. Naere- bout, vroeger ambtenaar ter secretarie van die gemeente, thans ambtenaar ter secretarie van de gemeente Zierikzee, en aangewezen C. van Os, gemeente veldwachter te Tholen; in de gemeente Oud-Vossemeer, op verzoek, ingetrokken de aanwijzing van A. C. de Wilde aldaar, en aangewezen mej. P. Ruytenburg aldaar. WISSENKERKE. Door den Dijkraad van den calamiteusen Vlietepolder is be noemd tot schatter van de pachtwaarde der gronden iiylien polder, de heer J. L. Marcusse, dijkgraaf enz. te Camperland. Blijkens de thans vastgestelde kie zerslijsten bedraagt het aantal kiezers alhier voor de Tweede Kamer 616; voor de Provinciale Staten 615 en voor den 580. VLISSINGEN. Door den heer J. P. Vermaas, lid van den gemeenteraad alhier, is aan den raad voorgesteld te bepaleD, dat gemeente-ambtenaren, die meer dan die maanden tengevolge van ziekte niet in staat zyn geweest hunne betrekking waar te nemen, door de beide gemeenteartsen moeten worden gekeurd alvorens weder in dienst te treden. Van deze keuring zal hooger beroep bestaan by een commissie van drie geneeskundigen aldus het voorstel, van wie B. en W. de belanghebbende en de beide genees- heeren er een zullen benoemen. In de heden gehouden vergadering van den gemeenteraad werd door B. en W. medegedeeld, dat zy hebben voldaan aan de opdracht hen in geheime zitting verstrekt en dat zy hebben aangekocht een winkelhuis, dat tegen de in herbouw zynde St-.Jacobskerk staat en door af braak waarvan de ontmanteling dier kerk wordt bevorderd en het verkeer ter plaatse wordt gediend. Van de koop som groot f 5910 zal volgens voorstel van B. en W. f 4000 voor rekening van de gemeente komen en f 1910 voor die der kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente. Aanbestedingen, Yerkoopingen, em. POORTVLIET. Woensdagavond werd ten overstaan van den notaris D. van de Velde uit Tholen, ten verzoeke van de heeren Moeliker te Tholen, in de herberg van D. W. Kesteloo alhier, ingezet, drie perceelen weiland, groot 15 gera. en 201 r. lo perceel werd Mngezet voor t 400, door den heer Chr. P. van der Slikke, 2o en 3o perceel voor f 400 door den heer E. van der Slikke, 4o en 5o perceel bouwland, groot 3 gem. en 283 roeden voor f 500 en f 480, door den heer L. Willemse, alles per geraet (300 roeden). 25 Maart. Heden werd door het bestuur van de landbouwvereeniging „Ons Voordeel" aanbesteed, 45000 Kilo chilisalpeter, waarvan de levering werd gegund aan gebr. de Graaft' te Poort vliet voor f 12,15 en de tweede levering aan A. M. Gevers te Bergen-op-Zoora voor f 11,90. ONDER WIJSr De heer P. J. van Splunter te Amsterdam, geboren te Sint-Maartensdyk, voorheen leerling aan de Ryksnormaal School te TholeD, is benoemd tot hoofd eener school te Amsterdam. De heer J. G. Geluk, vroeger onderwijzer te St.-Filipsland, komt voor als no. 3 op de voordracht voor hoofd der school te Ophemert. RECHTZAKEN. Het gerechtshof te 's-Hage heeft vrij gesproken H. F., hoofd-agent van de N. V. „De Tijdgeest" te Goes, die door den kantonrechter aldaar was veroordeeld tot f 3 boete, subs. 3 dagen hechtenis, ter zake van overtreding der loterijwet. L. F. D, hoofd-agent derzelfde ven nootschap te Vlissingen, door den kanton rechter te Middelburg tot f 5 boete, subs. 3 dagen hechtenis veroordeeld wegens gelijke overtreding, werd door het hof veroordeeld tot 2 maal f 2,50 boete, of 2 maal 1 dag hechtenis. Landbouw en Veeteelt. ST.-ANNALAND, 27 Maart. Meldden we de vorige week, dat de heer Kielstra j van Middelburg een lezing had gehouden om te komen tot de oprichting van een geitenfokvereeniging, nu kunnen we raeedeelen, dat er reeds zulk een ver eeniging is opgericht, onder den naam van „Eendracht maakt macht" met aanvankelijk 36 leden en 4 begunstigers. Het bestuur bestaat uit 5 leden: de heeren A. de Witte, voorzitter, L. J. Soeters Pz., secretaris, G. A. de Hond, penningmeester, en Abr. Goedegebuure Jbz. en C. van Moort, bestuursleden. SCHERPENISSE. Bij den landbouwer M. W. Kloet alhier hebben twee schapen niet minder dan 9 lammeren ter wereld gebracht. TWEEDE KAMER. Met 31 tegen 23 stemmen werd goed gekeurd de overeenkomst met den heer Doude van Troostwijk. De Kamer ging daarna met Paaschreces. Treub's Ouderdomsrente. Naar men verneemt is het ontwerp van Minister Treub in de afdeelingen der Tweede Kamer zeer slecht ontvangen. Zoowel de uitsluiting der bedeelden als de wyze, waarop de gemeenten in

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 8