ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 23 Maart 1914. TWEEDE BLfeP- NIEUWST! JDÏNSINT Telegrafisch Weerbericht ZIERIKZEE—ROTTERDAM ADVERTENTIEN. (Z ierikzeesche C o u r a n t). A BONN EM E ÏM X. De abonnementsprys van dit blad, dat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt., is voor Zierikree f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afionderlyke nummers 5 cent. Voor het buitenland, versending ééns per week, f 10 per jaar b\j vooruitbetaling. 70ste JAARGANG. No. 9521. Directeur A. J. OE LOOZE Jr. Uitgever-HoofdredacteurA. FRANKEL. Redacteurs J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Bjj abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De intending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrjjdagsmiddagt uiterlijk 2 ura. ZUID-AFfilKA. Bij een te Liesbeek gehouden verkiezing voor den Volksraad is gekozen een hd der arbeider partij. De jongste verkie zingen voor de provinciale raden hadden reeds getoond, dat er in Zuid-Afrika een sterke atrooraing ten guuste van de arbeiderspartij valt. valt op te merken, voor eeu deel vermoedelijk een gevolg van de maatregelen, door de regeering in deD jongsten tijd genomen. RUSLAND. De geweldige storm, die eenige dagen geloden in den Kaukasus en in hot Oeral-gebergte gewoed heeft, moet aan zienlijke schade hebben aangericht. De ramp is thans eenigermate te overzien. Volgens telegrammen uit Rostof, zyn aan den mond van de Don, om en nabij 3000 personen omgekomen. Ben visschers-nederzetting, een dorpje van 400 huizen op een landtong, die uit steekt in de Zee van Azof, is geheel en al weggespoeld. Volgens een telegram uit Astrakan, koestert men daar groote vrees voor het lot van de visschersvloot. Er waren tydens den storm, meer dan 10.000 man op zee. Men heeft tydens den wervelstorm, eigenaardige natuur verschijnselen waargenomen. In de zuidelyke streken van den Kaukasus viel een slijkregen en sommige plaatsen werden in volstrekte duisternis gehuld, terwijl de lucht elders sterk rossig ge kleurd was. Na den stoim, is een vreeselijke koude ingevallen en men vreest voor de boomgaarden. In den Oeral was het hemelvuur tijdens den storm niet van de lucht, doch donder slagen werden niet gehoord. Misschien zjjn sommige dezer verschijnselen zeer verklaarbaar en moeten zij toegeschreven worden aaD een product van de ver hitte verbeelding der verschrikte boeren. In vele Petersburgsche fabrieken is liet werk neergelegd als protest tegen de onderdrukking der arbeiderspers. De rust is niet verstoord. NEDERLAND. 's GRAVENHAGE, 20 Maart. Daar de basculebrug tusschen Pavelj oens gracht en Spinozastraat alhier in reparatie is, was van gemeentewege een overzetpontje in dienst gesteld, dat gratis de voetgangers van den eenen kant van de gracht naar den auderen vervoerde. Volgens omwonenden was het pontje niet erg solide; het was een oud bootje, dat met behulp van planken en latten voor het tijdelijke doel, waar voor het gebruikt werd, in eeu overzet pontje was getransformeerd. De kinderen uit de nabijgelegen straten maakten er Zaterdag een pretje van, zich telkens van den eenen kant naar den auderen te laten varen. De man, die liet pontje bediende, ging dit wel zooveel mogelijk te keer, maar kon de kinderen, als ze voorgaven boodschappen te moeten doen, toch niet weren. Zaterdagavond, omstreeks half acht, toen er zich, naar men zegt, zes menschen op bevonden, meest kinderen, die op een bepaald punt stonden, zou er nog iemand opgesprongen zijD, waardoor het water schepte en begon te zinken. Op de angstkreten vau kleinen en grooten, die zich op het pontje bevonden en op het hoornsignaal van den daar geposteerden politie-agent, kwam in een oogenblik een groote menigte toesnellen een paar maunen, onder wie de werk man Overduin, die juist zijn Zondagsche costuum droeg, sprongen te water en redden enkele drenkelingen, terwijl anderen door hulpvaardige handen van aan den wal etaanden op het droge werden getrokken. Den ganschen avond stonden velen in groepjes het gebeurde te bespreken, waarbij het gebeurde, zooals dat meer gaat, als een ware ramp werd voorge steld: niet minder dan vier menschen zouden verdronken ziju. Bij een auder groepje stond iemand te bewereD, dat er wel twintig menschen op het pontje wareu geweest en dat een vrouw en haar doch ter te worden vermist. Met zekerheid kan niet gezegd worden dat er niemand verdronken is, maar verschillende omstanders hebben agu de politie verklaard, dat er evenveel menschen uit bet water zijn gehaald als er op bet pontje waren. Een justitieel onderzoek wordt inge steld, of hier ook van schnldmisdrijf sprake is. 21 Maart. Aan het Hollandsche spoor-stationopgewacht door veel menschen, vertrok 11. M. de Koningin met prinses Juliana heden naar Am sterdam. Ze keert Woensdag a.s weer hier terug. VHERTO GEN BOSCH, 20 Maart. Gisteravond regen 8 uur zijn op de lijn Den BoschNijmegen een personentrein, komende van de richting Nijmegen, en een goederentrein, gaande uit de richting Den Bosch, ten gevolge van een ver keerden wisselstand, tegen elkaar gereden. Niettegenstaande de beide machinisten van do treinen uit alle macht remden, kon de botsing niet voorkomen worden. Drie goederenwagens werden uit de rails geworpen. De brugwachter aan den wachtpost No. 29, J. van der Griendt, zag nabij zjjn seinhuis het ongeval gebeuren. Door dep schrik bemerkte hij den aankomenden trein uit do richting Utrecht naar Den Bosch niet en werd door dezen trein gegrepen en geheel vermorzeld. De ongelukkige laat een vrouw en vyf kinderen na. Onmiddellijk na het ongeval verschenen eenige spoorwegautoriteiten ter plaatse. De materieele schade is niet groot. Van andere zyde meldt men ons, dat de meeste reizigers onbeduidende kwet suren kregen. Drie wagens ontspoorden. Hedennacht was de ljjn weer vrij. De omgekomen seinhuiswachter heette J. vaa der Grindt. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Gem. Uit Hendrik-Ido-Ambacht wordt aan het Dordr. Nieutvsbl. geschreven Men zal zich herinneren, dat de kerkeraad te Hendrik-Ido-Ambacht be sloten had geen avonddienst meer te houden, doch daarvoor in de plaats een middaggodsdienstoefening in te voeren. Eveneens, dat de kerkeraad drie weken daarna dit besluit weer herroepen had, en den Zondagavonddienst had hersteld. Zondag 8 Maart werd er weer voor het eerst door ds. Willekes des avonds ge preekt, echterin een duistere kerk. De predikant, denkende aan een onwillle- keurig verzuim, vroeg j.l. Zondagmorgen, •15 Maart, om des avonds de lampen aan te steken. De koster had hiervoor echter geen orders ontvangen, zoodat de mogelijkheid van plagerijen van de zijde der kerkvoogden niet is uitgesloten. De avonddienst van Zondag heeft dan ook werkelijk plaats gehad zonder licht, zóó donker was het, dat men elkaar niet meer kon onderscheiden. Dat een dergelijke toestand gevaar oplevert voor de veiligheid iemand kan b.v. een toeval krjjgen, een stoof kan in brand geraken, waardoor een paniek kan ontstaan zal ieder, die nadenkt, moeten toestemmen. Naar wij vernemen, heeft ds. Willekes zich dan ook tot den burgemeester ge wend, jhr. mr. De Milly van Heiden Reinestein, met verzoek, de kerkvoogdij te gelasten het kerkgebouw des Zondags avonds gedurende den dienst te verlichten. Landbouw en Veeteelt. De geweldige regens van den laatsten tijd hebben ook in het Westland groot ongerief veroorzaakt, terwjjl tevens aan zienlijke schade wordt verwacht door het verkleumen van de jonge planten onder de ramen, die in het koude grond water staan. De grondbewerking staat stil en het leggen der aardappelen, waarmee reeds was aangevangen, is ge staakt. NOORDGOUWE. Donderdagavond trad do heer Van Staalcn van Dréi- schor alhier voor de leden der Land houw vereen iging en belangstellenden op met een lezing getiteld: ...Mond en klauwzeer en de Xederhuidschc landbouw''. Hij besprak eerst wal mond- en klauwzeer is. hoe hel zich openbaart en hoe de besmetting plaats heeft, waarna hij naging wal in Engeland, Zweden, Amerika en in ons land ge daan wordt om deze ziekte te bestrij den, en wekte vervolgens de veehou ders op om, zoodra er weer een ver dacht geval zich bij hen voordoet, daarvan onmiddellijk aangifte te doen. Hij achtte "l onverantwoorde lijk. dat de ziekte verzwegen wordt; bij enkele gevallen'kan worden in gegrepen; heerschl tie ziekte epide misch, dan staat men vrijwel mach teloos daar tegenover. .lammer, dat de leden zoo slecht waren opgekomen. ST.-ANN ALAND. 20 Maart. De vergadering, welke Woensdagavond in hel café ..Havenzicht'' werd ge bonden ter verbetering van '1 geiten- ras en ter oprichting van een geiten- fok vereen iging, is best geslaagd. De heer Kielslra. die was ingeleid door den heer Wis kerke, voorzitter van de vereeniging ,.Oud-Vossemeer", heeft wil gehad van zijn voordracht. Een zeer talrijk publiek, waaronder vele geitenhouders, volgde vol aan dacht den spreker, en hel resultaat is geweest, dat 18 personen, met le zamcii 23 geiten, zich hebben opge geven als lid. Een commissie van leden is heiast met de taak om dc voorbereidende maatregelen le ne men, ten einde spoedig een bijeen komst le houden, waarin dan een bestuur zal gekozen worden. 0 N D E R W IJ S. Examen Lager Onderwijs. Voor het in April te Middelburg te houden acte-examen L. O. zijn do vol gende deskundigen aangewezen voor Ned taal en lezenW. H. Hassel- bach to Middelburg, 'C. de Kok te Oos- terland, G. Ij. J. Waanders en O. Weeda, beiden te Middelburg; voor rekenenH. Jor.gepier en R. van der Welle, beiden te Middelburg: voor teekenen en schrijven J. Vreeken en J. H. Wattez, beiden te Middelburg voor aardrijkskunde: C. Hack te Mid delburg en J. de Hoogh te Goes; voor geschiedenis: mej. M. M. Jungius en P. W. van Milaan, beiden te Middel- burg; voor kennis der natuur: D. H. Coeheret te Rotterdam, F. Maijs te Wilhelmina- dorp en J. de Meijer te Schoondijke voor onderwijs en opvoedingJ. G. Nijk te Middelburg en J. E. van der Slikke te Vlissingen voor zang A. Coenen to VÜ9singen en A. Lysen te Middelburg; voor vak j: mej. A. S. Beugel en W. de Graaf, beiden te Middelburg; voor vak k: mej J. de Graaf te Goes en mej. M. J. de Haan te Middelburg. De storm in 't buitenland. Over dc ramp in I district Kuban worden thans uil Ekalerinodar de volgende bizonderheden gemeld: Vrijdagnacht woedde op de Zee van Azof n geweldige noorderstorm De geheele kust van Bisk lol aan de Straat van Kerten werd overstroomd en in zes dorpen werd aanzienlijke schade aangericht. Honderd-zes-en-zeventig arbeiders, werkzaam hij den aanleg van den Kuban- spoorweg, werden, terwijl zij in de loodsen sliepen, door hel water verrast. Zij .wisten echter nog een op de lijn staanden trein le bereiken, doeli deze werd spoedig door den geweldigen watervloed omvergewor pen, met liet noodlottig gevolg, dat bijna alle arbeiders om liet leven kwamen. De storm duurde tien uur en toén liet water was weggezakt, en men de plaats des onheils naderen kon, aan schouwde men een ontzetlende ver woesting. Over een afstand van acht werst was de geheele spoorwegdijlc weggeslagen. Op sommige punten stónden stukken rails overeind. De omvergeworpen trein bood een meer dan droeven aanblik. In alle waggons zag men lijken der arbeiders liggen in een positie, die toonde welke I»o- venmenschelijkc pogingen de mannen nog gedaan hadden om zich le redden Slechts 18 arbeiders waren er als door een wonder in geslaagd aan den dood Ie ontsnappen. Hevig woedde de orkaan ook bo ven een dorpje van 380 arbeiders woningen. waarin ongeveer duizend personen waren gehuisvest. De volle omvang van de ramp aldaar is nog niet bekend in verband met de ver broken verbindingswegen, maar be weerd wordt, dat slechts acht in woners er liet leven afbrachten. Ken groot aantal personen is ook le Temrjuk aangekomen, waar de storm Eveneens aanzienlijke materi eele schade aanrichtte. Op 'l terrein der graphisehe len- toqnslelling le Leipzig is door den storm een 50 M. lange en 10 M. brcede stelling ingestort, waarop 50 werklieden aan hel werk waren, 5 mannen werden gekwetst, van wie 1 zwaar. Kort voor de openingsvoor stelling van I circus Willy Hagen beek. dal tusschen Kort rijk en Har- leke België stond, heeft de wind het circus opgenomen en totaal ver nield. Alle zeilen zijn aan flarden ge scheurd en ver in den omtrek ver spreid. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Tengevolge van een dijkdoor braak is liet hcele lagere stadsdeel van Tcrmondc met de groote markt, het stadhuis en de brandweerkazerne overstroomd. Alleen de wijk van het station' is nog droog. De bevolking is door een paniek bevangen Uil Termonde wordt d.d. 17 Maart nog geseind: „Dc groote markt en liet centrum slaan onder water. De bewoners der beneden-verdiepin- moesten naar de boven-verdiepingen vluchten. De schade is belangrijk. Men vreest, dat de vloed zal aan houden. Het voornaamste deel der stad is van het slation geïsoleerd' De Durne en Leeds zijn builen haar oevers getreden. Verschillende stralen slaan blank. Het gehucht Oudenbosch is geheel overstroomd. Drie boerderijen zijn vernield. Uit Luik. Namen en Dinant worden lal van overstroomingen be richt. Hier en daar hadden instor tingen plaats. Een wolkbreuk richtte boven Sedan groote schade aan. Het water drong vele huizen binnen. Bij Loricnt verging een visschersbool. 1 perso nen verdronken. Te Belle Isle woedde een ontzet tende orkaan. Golven van niet minder dan 250 voet hoog bedreigden dc omstreken met algehcele verwoesting. Te Bonen stortte een muur van liet artillerie-arsenaal in. Een vrouw en haar zoon. die tegen dien muur bescherming tegen den woedenden stormwind hadden gezocht, werden verpletterd. Ook le Bordeaux en omstreken heeft de storm onberekenbare schade aangericht. Do ouderdomsrente en de gemeenten. De Vereeniging van Ned. gemeenten, gevestigd te 's-Gravenhageheeft een adres aan de Tweede Kamer gericht met verzoek zoodanige wijzigingen in het wetsontwerp Ouderdomsrente te willen aanbrengendat met vaststelling van regelen, welke door de gemeenten moeten worden in acht genomen voor het toe komen der ouderdomsrente. le door het Rijk aan de gemeenten zal worden uitgekeerd het volle bedrag, dat de gemeenten aan de gerechtigden zullen hebben uit te betalen. 2e door het Rijk aan de gemeenten zullen worden vergoed alle door haar te maken kosten aan de uitvoering der wet verbonden. Ingezonden Stukken. Leger des Heils. In de Daily Chronicle van Zaterdag 1.1. ver' scheen een zeer belangrijk artikel over de Zelf- verloochenings-Aanvrage van het Leger des Heil», die in het voorjaar over gohoel de wereld alle landen, waar het Leger des Heils werk zaam is, gehouden zal worden. Uit dit artikel blijkt, dat de eerste Zelfver- loochening8-Aanvrage in 1886 werd gehouden, en sinds dien tijd van jaar tot jaar een grooter hulp geworden is tot het bijeenbrengen van de noodige fondsen voor den Leger des Heils-arbeid over geheel de wereld. Het idee, dat aan deze Zelfverloochenings- Aanvrage ten grondslag ligt, is dat menschen, die sympathie hebben met den arbeid van het Leger des Heils,'zien het genot van het een of ander luxe artikel zouden ontzeggen, en het daardoor uitgespaarde geld, ter beschikking van het Leger des Heils te stellen. Wat zou er b.v. een flink bedrag uitgespaard kunnen worden, indien er in Nederland ge durende een week geen tabak of spiritualiën werden gebruikt? De zelfverloochening van duizenden menschen, uit alle deelen der wereld, heeft het Leger des Heils in staat gesteld, om het terrein zijner nuttige werkzaamheden uit te breiden. Thans wappert de Leger des Heils-vlag in byna alle landen der wereld. Op bescheiden wijze is pas met den arbeid van het Leger des Heils in Rusland begonnen. Plannen om ook in China te beginnen, zyn in voorbereiding. In de landen, waar het Leger der Heils ge vestigd is, mag het zich in gestadigen vooruit gang verbljjden. Een groot aantal officieren werd in de laatste maanden naar het Zendingsveld gezonden. Naar Java waar het Leger des Heils zich snel uit breidt, werden een paar weken geleden nog 22 nieuwe Officieren gezonden. Ook in Nederland gaat het Leger voort met zyn nuttig en gezegend werk. Voor dit werk is veel geld noodig en dit rechtvaardigt ten volle het houden van de Zelfverloochenings-Aanvrage. In Nederland zal deze Zeifverloochenings- Aanvrage worden gehouden van 21 Maart tot 4 April, en de opbrenst ervan zal gebruikt worden zoowel voor het werk in ons eigen vaderland, als voor het Zendingswerk van het Leger des Heils in het algemeen. De kollektanten van het Leger des Heils zullen binnenkort overal aankloppen om hulp en wij vertrouwen, dat allen, die sympathie hebben voor dezen arbeid, op edelmoedige wijze zullen helpen. W. RIDSEL, Kommandant v/h. Leger des Heils in Nederland. MARKTBERICHTEN. THOLEN, 21 Maart. Tarwe f9,A f 11,haver f 8, k f 8,50wintergerst f 9,— a f 9,25 zomergerst f alles per 100 K.G. karwij f k f per 50 K.G. rogge f 5,75 a f 6,50bruine boonen f 10,a f 11,50 witte boonen f a f kookerwten f 9,k f 9,25 kroonerwten f 9,k f 10,25aard appelen f 2,50 k f 4,alles per H.L. ajuin f 6,k f per 60 K.G. eieren f 3,30 a f per 100 stuks; boter f 0,62k f per halve K.G. medegedeeld door bet Koninklijk Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bilt, naar waarnemingen verricht in den morgen van 23 Maart 1914. Hoogste barometerstand 767,8 te Horta. Laagste barometerstand 743,4 te Malinhead. Verwachting van den avond van den 23 Maart tot den avond van 24 Maart) meest matige, zuideljjke tot zuidweste lijken wind, betrokken tot zwaarbewolkt met kans op regen, later tydeljjk op klarend, zelfde temperatuur. ST00MB00TDIENST en tusschengelegen plaatsen. MAART. Vau Zierikzee: Dinsd. 24 's rnorg. 9,3( Woen. 25 Dond. 26 B Vryd. 27 Zaterd.28 Zond. 29 Maand.30 's midd. Dinsd. 31 's morg. 9,; 10,- 10,30 7,30 Vau Rotterdam: Diusd. 24's midd. 12,- Woen. 25 's morg. 11,— Dond. 26 11,- Vryd. 27 11,- Zaterd. 28 11,- Zond. 29 's nam. 1,- Maand.30's midd. 12,- Dinsd. 31 12,- V Bevallen van een Meisje, T. D. DER WEDUWEN- Hbndrikse. Kerkwehve, 21 Maart 1914. Getrouwd: C. SCHERPENISSE Mz. en L. C. MANNEKE Wn. St.-Maaktensm.iic, 19 Maart 1914.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 5