ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 23 Maart 1914. EERSTE BLAD. Kennisgeving aan H.H. Adverteerders B ERICH T. NIEUWSTIJDINGEN. (Z ierikzeesche C o u r a n t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit. bladdat iedereu MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, ia voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. j Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 70ste JAAR6AN6, No. 9521. Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. Redacteuri J. WAALE. ADVERTENTIES. Van 13 regels 30 ets meerdere regels 10 ets. Bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor ia aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrydagsmiddags uiterlyk 2 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Tengevolge van (le steeds grooter wordende oplaag van ons blad, waardoor met het afdrukken vroeger moet worden begonnen, verzoeken wij H.H. Adverteerders nogmaals er voor te willen zorgen, dat de advertentlSn op den dag van uitgave uiterlijk vóór 2,30 ure in ons bezit zjjn, daar deze anders tot een volgend nummer moeten blijven liggen. DE DIRECTIE. Zij, die zich met I April as. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. De Directeur, A. J. DE LOOZE Jr. ITALIË. VENETIË, 20 Maart. Gistermiddag tegen vyf uur, is één der kleine haven- stoombooten, een zgn. vaporette, die het San Marcusplein met de Lido (een rivier) verbinden, door een torpedoboot aangevaren en in den grond geboord. Slechts 22 van de 80 passagiers konden gered worden. De andere zijn verdronken. De schuld is aan den- stuurman der vaporette te wyten, die inplaats van op zyn koers te letten, naar de vlucht van een water-vliegmachine keek en blinde lings op de torpedoboot invoer. Daarbij werd de achtersteven van de vaporette door midden gesnedeD, waardoor de passagiers, die zich in de groote kajuit ophielden, als in een val opgesloten waren, zoodat niemand van hen werd gered. De ramp verwekte groote ont steltenis en dompelde de geheele stad in rouw. De matrozen van de torpedo- boot sprongen terstond te water. Luiten ant Bossi deed hetzelfde, maar eenige drenkelingen klampten zich aan hem vast, waardoor de luitenant in zyn be wegingen werd belemmerd en in de diepte verdween. In alle schouwburgen werden de voorstellingen afgezegd. De schepen in de haven hebben ten teeken van rouw de vlaggen half-stok geheschen. De bladen verschenen in rouwrand. Verscheidene menschen verzamelden zich op een bepaald punt en wachtten met groote ontroering de verdere tijdingen over de redding af. ZWITSERLAND. Uit Genève wordt gemeld, dat de directeur van een handelsblad Vrijdag voor de rechtbank te Ziirich moest terechtstaan wegens voorspiegeling van valsche daadzaken. De beklaagde, Frédéric Lutz, wiens blad Le Commerce du Continent et dee Pays d'Ouire-Mer heet, was vervolgd, wijl hij het publiek en speciaal zijn adverteerders bedrogen had door het publiceeren van valsche opgaven, be treffende de oplaag en de verpreiding van zyn blad. Aangelokt door deze opgaven had een aantal handelaren in zijn blad geadver teerd, maar zy hadden tot hun schade spoedig gemerkt, dat Le Commerce slechts een zeer geringe oplaag had. Frédéric Lutz trachtte zich wel te verdedigen, maar de rechtbank gevoelde blijkbaar weinig voor zijn redeneering en veroordeelde hem tot een jaar de Haagsche Kofferfabriek voor een koffer, ter waarde van f 44, oplichtte. De aangehoudene werd naar Den Haag overgebracht, en met den eigenaar van de kofferfabriek en de bedienden gecon fronteerd, die hem direct als de oplichter herkenden. 't Is gebleken dat hij de koffer nog denzelfden dag aan iemand op 't Spui had verkocht. Ook te Rotterdam is, op dezelfde wijze als hij het in J)en Haag geleverd had, een ürma voor een dure koffer door hem opgelicht. Te Utrechtwaar hij 't eveneens pro beerde, was meu voorzichtiger, waardoor bij dan ook in den val liep. Dinsdagavond werd door een heer uit Nederland een portefeuille met 12000 mark (f 7200) verloren in de douanenzaal te Emmerik. Een Duitsch ambtenaar vond de porte feuille, bracht haar als eerlijke vinder terug en kreeg een dubbeltje fooi! LEIDEN, 20 Maart. Donderdag- namiddag is alhier een droevig ongeluk gebeurd. De 19-jarige manufacturier W., afkomstig uit België, doch geruimen tyd in Leiden by zyn broeder, die een winkel dryft, aan de Haarlemmerstraat woon achtig, reed uit de richting van Oegst- geest ter zyde van de stoomtram Haarlem Leiden. Juist waar de weg een kromming maakte, passeerde van tegen overgestelde richting de electrische tram uit Leiden. De jongeman zag deze te laat om zich te verwijderen, zoodat hy tusschen beide trams bekneld raakte. Zwaar verminkt werd hy opgenomen i per brancard naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Onderweg ov leed hij. BELGIË. De Kamer heeft een wetsontwerp aan genomen, waarbij worden goedgekeurd de overeenkomsten over de nalatenschap van Leopold II, gesloten tusschen den Belgischen staat, de ex-keizerin van Mexico en de prinsessen Louis en Ste phanie. NEDERLAND. UTRECHT, 21 Maart. Door de politie alhier is aangehouden een man, wiens signalement veel overeenkomst vertoonde met dat van den persoon, die dezer dagen Uit Stad en Provincie. Maatschappij van Landbonw. ZIERIKZEE, 23 Maart. Zaterdag vergaderde in het „Huis van Nassau" de afdeeling Zierikzee der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Vee teelt in Zeeland. De voorzitter, de heer Hocke Hoogen- boom, leidde de vergadering. Na leziDg der notulen, werd door den penning meester, deD beer De Vlieger, de reke ning overgelegd van de in verstreken zo uier gehoud ene landbou w ten toonstell i u g alhier. Een commissie werd benoemd tot het nazien van die rekening, be staande uit de heeren Boot van Westen- Schouwen, Van der Have van Ouwer- kerk en Verseput van Zonnemaire. Gedurende het onderzoek werd de ver gadering geschorst, die heropend werd, toen de commissie met haar taak gereed was. Bij monde van den heer Verseput verklaarde zy de rekening in orde be vonden te hebben en adviseerde tot haar goedkeuring. Conform het advies werd besloten. De ontvangsten der tentoonstelling hadden bedragen f 3012,075 en de uitgaven f 3774,84, zoodafc zij sloot met een nadeelig saldo van f 762,76s. Aan entrée's was ontvangen f 1267,20 en uitbetaald waren aan prijzen f 1486,75. Aan bet slechte weer en ook aan de verkiezingen was het te wyten, dat de tentoonstelling niet nog drukker bezocht is geweest, dan het geval was. De afdeelingskas had een batig slot van f 1555,906. Hiervan afgetrokken het nadeelig saldo der tentoonstelling f 762,765dan blijft er in kas f 793,14 Als afgevaardigden Daar de hoofd bestuursvergadering werden gekozen de heeren Hocke Hoogenboora en Mulock Houwer. De overige leden van het bestuur werden als plaatsvervangers aangewezen. Aan het comité voor de Electrische Centrale werd een subsidie vau f 25 gegeven tot tegemoetkoming in de kosten van den spreker. Door den lieer J. W. van Oe veren word een verslag uitgebracht over de nark (zetting, waaraan wij de volgende cijfers ontleenen. In 1913 was 11774 pond boter aan gevoerd, tegen den middenprijs van 704 ct. per pond. In 1912 bedroeg de aanvoer 10159 Tond boter, tegen 68 ct. per pond. Dus gedroeg de aanvoer in 1913 1615 pond meer. Do aanvoer van kipeieren bedroeg in het afgeloopen jaar 90211 stuks tegeu den middelprijs vau f 1,17 per 25 stuks. In 1912 was de aanvoer 79716, tegen den middelprijs van f 1,16 per 25 stuks. Dus bedroeg de aanvoer in 1913 16159 stuks meer. Nadat bij de rondvraag nog door de heeren Krepel, Mol, Koopman, Van OevereD, Hoogstra en Vis verschillende zaken besproken waren, werd door den voorzitter de vergadering gesloten. Onderling Hnlpbetoon. Morgenavond zal bovengenoemde Ver- eeniging in het Hotel „De Faam", ingang Poststraat, een algemeene ver gadering houden. Concert en bal in de Concertzaal. Gisterenavond werd door het Zierik- zeesche Strijkorchest onder directie van den heer A. van den Houten J.Jz., het aangekondigd concert in de Concertzaal gegeven. Het publiek was niet talrijk opgekomen. De vasten bij de Katholieken en in het algemeen de omstandigheid, dat velen den Zondagavond liever in huiselijken kring dan buitenshuis doorbrengen, zijn als de hoofdoorzaken te beschouwen, dat de Concertzaal niet zoo bezet was, als wel gehoopt was. Maar zij, die er waren, hebben zich uitstekend geamu seerd. Het orchest handhaafde door zijn voortreffelijk, boeiend spel zijn ouden roem. Het mocht levendigen bijval oogsten, en moest eenige nummers her halen. De uitvoering werd met een bal, onder leiding van den beer J. F. A. Theewis besloten. De muziek van den heer R. Ch. Wallace van Rotterdam luisterde het bal op. Algemeene Ontwikkeling. Vrijdagavond vergaderde in hotel Juliana" de vereeDiging „Algemeene Ontwikkeling", waarin als spreker optrad de gepensionneerde kolonel der artillerie van het Indische leger, W. J. Giel. Het bestuur was zoo welwillend iweest de lezing ook voor niet-leden toegankelijk te stellen. Van deze wel willendheid hadden zeer velen gebruik gemaakt, zoodat de zaal goed bezet was. De voorzitter van genoemde vereeniging, mr. H. Polvliet, opende de vergadering en gaf na de gebruikelijke welkomstgroet het woord aan den spreker van den avond, die een historisch overzicht van onze vestiging in Indië gaf, vervolgens de verschillende rassen in den Indischen Archipel en haar beschaving, woning toestanden en middelen van bestaan schetste. Vervolgens werden de openbare vermakelijkheden van de inlanders be sproken, en uitvoerig stilgestaan bij bet zieleleven der bevolking. In het licht werd daarbij gesteld de heilzame invloed dien het Boedbisme heeft uitgeoefend. Dit leert altruisme, terwijl het Mohame- daniBme door de leer der fataliteit een deprimeerende uitwerking* heeft. Ten slotte besprak de spreker in het kort de inrichting van ons bestuur, en verklaarde, waarom wij er in geslaagd waren met slechts weinig troepen het gezag te handhaven. Dit welslagen is niet het minst te danken aan onze eerbiediging van de zeden en gewoonten der inlanders. Spreker besloot zijn belangwekkende rede met een opwekking tot het zoeken van een bestaan in Indië, waarvoor goede kans bestaat, mits men aan een goede gezondheid, wilskracht, arbeidzaamheid en matigheid paart, en één of meer acten of diploma's bezit. De lezing, die met een zeer groot aantal fraaie lichtbeelden werd opge helderd, werd levendig toegejuicht. De voorzitter bedankte den spreker in warme bewoordingen voor zijn lezing, die de laatste in dit seizoen zal wezen, en sloot hierop de bijeenkomst. Vergadering „Excelsior". Vrijdagavond vergaderde ten huize van den heer Van Meteren, „Excelsior", Vereeniging tot bevordering van het Pluimvee op SchouwenDuiveland. De voorzitter, de heer L. de Vlieger, opende de goed bezette vergadering. Nadat door den secretaris, den beer L. J. Leeuwe, de notulen gelezen waren, werd door den penningmeester, den heer Smits, rekening en verantwoording ge daan van het door hem gehouden beheer. Een commissie werd benoemd tot het nazien der rekeniug. Deze bevond haar in orde, eu adviseerde tot haar goed keuring, in ontvangst tot een bedrag van f 491,84 en in uitgaaf tot een som van f 98,88, zoodat zij sluit met een goed slot van f 392,96. Overeenkomstig het advies werd besloten. De voorzitter deelde mede, dat de heer L. Koopman Cz. als bestuurslid bedankt had. Ter vervanging van hem werd gekozen de heer Padmos, die zich de benoeming liet welgevallen. Mede aan bevolen was de heer Gaanderse. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren L. de Vlieger, Van Meteren en Leeuwe, werden herkozen. Mede aan bevolen waren de heeren W. Anker Cz., L. de Ryke en W. Vis. De heer W. C. de Crane vraagt, of er, nu er een aanzienlijk batig saldo is, een subsidie zou kunnen gegeven worden aan de Postduiven vereeniging „Prios Hendrik" alhier. Het rijk begunstigt het kweeken eD houden van postduiven. Nadat de heer W. Ribbens betreffende, deze vereeniging, die 16 leden telt, eenige inlichting gegeven had, werd besloten, om haar een subsidie van f 10 toe te kennen. De heer Moelker besprak het nut der zangvogels en in verband daarmede de vraag, of de vereeniging in het belang daarvan iets kan doen. Hierop ging men over tot de verloting. Elk bezoeker was zoo gelukkig een prijs te krijgen. Toen deze afgeloopen was, werd door den voorzitter de vergadering gesloten. Vergadering Staatspenslonneerlng. Wij maken de leden der Afdeeling Zierikzee van den Bond voor Staats- pensionneering opmerkzaam op de algemeene vergadering, die morgen Dinsdagavond, in de bovenzaal van het „Huis van Nassau" om half negen zal gehouden worden. Plaatselijke Keuze. Het Comité voor P. K. maakt bekend, dat alhier zyn verkregen 844 handteeke- ningen voor 't Petitionnement, op een bevolking van 6831 zielen. NOORDGOUWE, 19 Maart. Beide avonden voor een vrij goed bezette zaal, gaf ons fanfare-corps ..Con Amore" Dinsdag en Woensdag zijn tweede winter-concert, onder leiding van den volijverigen directeur, den heer N. A. Hottinga, die weer voor 'n rijk en zeer afwisselend program ma had gezorgd. Hoewel de vereeni ging in den loop van 1913 door ver schillende omstandigheden enkele eerste krachten verloor, werden de blaasnummers zeer verdienstelijk uit gevoerd. Ook de voordrachten liepen goed van stapel en herhaaldelijk gelach en krachtig applaus bewezen vol doende, hoezeer de spelers de aan wezigen vermochten te boeien Van meer dan alledaagsche muziekaal talent getuigde „de Fantaisic su. lopera', „La fille du regiment" voor vioolsolo met pianobegeleiding, waar in de heer Perduin van Oosterland op meesterlijke wijze de vioolpartij vervulde. Een pendant daarvan wa ren „Das Heiiïiwell eii „Der Tyro Ier", solo's voor fluit met pianobe geleiding, door den heer v. d. Berge van Oosterland zeer verdienstel ijl gespeeld. Ook een paar zangnummers, mei medewerking van eenige jonge dames gezongen, droegen hel hunne bij om bet concert te doen slagen. Bizonder In den smaak vielen blijkens het luide applaus een paar nummers voor strijkorkest, Ouverture: „Le califc de Bagdad en „Glüeklich altein", met mede werking o. a van bovengenoemde heeren en de jongejuffrouw De Vos, eveneens van Oosterland, terwijl mej. Fr. Vis op verdienstelijke wijze voor de pianobegeleiding zorgde. „Con Amore' kan op een goed ge slaagde uitvoering terug zien. DREISCHOR. Vrijdagavond trad hier op de heer J. Enzlin, voorzitter vau de propagandacluh „De Jonge Vrijzinnigen" te Zierikzee. Na ingeleid te zijn door den heer J. Doelemau Jz., gaf de spreker een overzicht van den politieken toestand en behandelde de voornaamste punten van het concentratie-program. Daarna gaf hij een duidelijke uiteenzetting van het doel en het streven der vereeniging. Met een krachtige opwekking tot aan sluiting bij genoemde club, sloot spreker zijn met aandacht gevolgde rede. Het resultaat was de oprichting eener afdee ling van „de Jonge Vrijzinnigen", aan vankelijk met 16 leden. Een voorloopig bestuur werd gekozen, bestaande uit de heeren L. J. Mol, M. v. d. Linde Az., A. J. v. Bloois en K. A. v. Langeraad. De bijeenkomst was slecht bezocht. Het kan misschien zijn nut hebben mee te deelen, dat men zich voor het lid maatschap kan aanmelden bij één der bestuursleden. Benoemd tot opzichter bij de N.-I. Cultuurmaatschappij (Sumatra) de heer M. C. Smitsalhier woonachtiglaatst ambtenaar bij de Westlandsche Stoom tramwegmaatschappij te Loosduinen. SEROOSKERKE, 20 Maart. De alhier bestaande Zang vereeniging „Zang Ver edelt" gaf Woensdag- en Vrijdagavond de zaal van den heer J. Boot een uitvoering, welke vooral Vrijdagavond zeer druk was bezocht. Het programma, ryk aan afwisseling, werd zeer goed afgewerkt. De zangnummers, onder leiding van den heer Barentsen, werden blykens applaus der aanwezigen op verdienstelijke wyzegezongen. Detooneel- stukken en voordrachten, die voort durend de lachspieren in beweging brachten, werden zeer goed gespeeld en gaven bljjk, onder de leiding van den heer Van der Have, flink te zyn inge studeerd. Ze mochten dan ook veel bijval inoogsten. Burgemeester De Oude, beschermheer van „Zang Veredelt", was dan ook de tolk der aanwezigen toen hy de zangers en tooneelspelers, alsook den heer Stoel, die de verschillende voordrachten be geleidde, met hartelijke woorden dankte voor de echt gezellige avonden aan de talryk opgekomenen bereid en den heer Boot in warme bewoordingen succes toewenschte met zyn vergroot lokaal, waardoor de vereeniging in de gelegen heid wordt gesteld, voortaan hare uit voeringen hier te geven. Wij hopen dan ook, dat „Zang Ver edelt" nog vele uitvoeringen bij den heer Boot zal geven, die werkelijk zich belangrijke onkosten heeft willen ge troosten, en waardoor de Zang vereeniging vooruit is gegaan, in vergelijking met de vorige uitvoeringen in de Oude School. Gelyk van de vorige kunnen wjj ook nu weer van deze uitvoering, die met een gezellig bal werd besloten, ver klaren, dat ze zeer goed is geslaagd en wenschen den heer Boot en de vereeni ging veel succes in de toekomst. Naar we vernemen, wordt er van kerkelijke zyde een poging in het werk gesteld, onze kermis op den Zondag af te schaffen. Daar dit algeheele afschaffing böteekent voor onze gemeente, hopen wc dan ook van harte, dat deze pogingen zullen mislukken. SIRJANSLAND. Met 1 April a.s. is Joh. de Ronde Bz. benoemd als licht- wachter van het licht „Hals". BRUINISSE. Het ledental dor af deeling Rrninisse van den Rond voor Staatspensionneering is. sedert den propaganda-avond in de vorige maand gehouden, met een dertigtal vermeerderd. ST.-FILIPSLAND, 22 Maart. Is het anders om dezen tijd van 't jaar al leven

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 1