ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 20 Maart 1914. TWEEDE BLftP, Ge-zon-d. NIEUWSTIJDINGEN. (Zierikzeesche C o u r a tl t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,80, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het 'buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 70ste JAARGANG, - No. 9520. Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FrAnKEL. Redacteurs J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 18 regels 30 ets meerdere regels 10 ets By abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des. Maandags-, Woensdags- en Vrjjdagimiddags uiterlijk 2 Het was wel een aardige woordspeling, die we verleden jaar konden lezen in de hygiënische afdeeling van de Amster- damsche Tentoonstelling de „Entos". Toen mijn oog er op viel, werd ik getroffen door de groote juistheid, welke hierin lag opgesloten. Neem de heide scheidende blokjes er uit en men krijgt het woord „gezond". Wat een heerlijke gewaarwording roept dat woord in ieder mensch te voorschijn En hoe eenvoudig is het middel, dal ons hier aan de hand wordt gedaan 'c Lijkt wel het „ei van Columbus!" Zoek slechts de zon opwilt gij een hooge mate van gezondheid bereiken, roept dit opschrift ons toe. Vergelijk eens de landarbeiders en allen, die veel in de buitenlucht, dus in de zon, verkeeren, met de bleek- wangige fabrieksbevolking, en zij, die in de groote steden in nauwe stegen op zonlooze achter-bovenkamers hun leven moeten slijten. Maar niet alleen zy, die door huti levens omstandigheden van den wddoenden zonneschijn zijn verstoken, duizenden, die van de zegenrijke kracht der zon zouden kunnen profitceren, laten dit eenvoudig na, omdat zij er zich niet van bewust zyn. Wy laten ons heel wat heerlijken zonneschijn ontgaan 1 Bij de meeste raenschen begint 's zomers en 's winters de dag eigenlijk eerst om acht uur, terwyl er in den zomer dan reeds vier volle uren met pracht- vollen zonneschijn voor onze gezondheid zijn verloren gegaan. En als een surrogaat daarvoor gaat men 's avonds oenige uren by kunstlicht zitten! Hoe dwaas toch! De voorstanders van de invoering van den iniddel-Europee8chen tijd verdienen den krachtigen steun van ons allen, niet alleen om besparing van de kosten van kunstlicht, maar in de eerste plaats, omdat deze tijdverdeeling de gezondheid van duizenden ten goede zou komen. De volkeren der oudheid wisten reeds, welke gezondraakende kracht het zonne licht heeft. Herodotus beschrijft reeds, hoe Egyptenaren, als zij een uitwendige ziekte hadden, in zandgroeven de ge- gekneusde plekken aan de zon bloot stelden; en hoe geliefd de zonnebaden by de oude Grieken en Romeinen waren, daarvan leggen de geschriften van de beroemdste geneesheeren uit dien tyd getuigenis af. Natuurlyk steunde die gewoonte enkel op ervaring. Den nieuwe ren tyd bleef het voorbehouden, het zonnelicht in zyn drie bestanddeelen te ontleden, n.l. de warmtevormende, de lichtvormende en de chemische. Het is vooral deze laatste, waarop thans bizonder de aandacht is gevestigd. Het is de gewichtige functie van de zonnestralen, welke hierin bestaat, dat zy reeds binnen enkele uren in staat zyn bacteriën te dooden. Zelfs in sly ra gehulde tuberkel-bacillen zijn aan dat lot onderworpen. Zelfs door vuil water dringt deze werking van het hemellicht door. Dr. Finsen heeft op geniale wyze van het zonlicht gebruik gemaakt bjj de behandeling van lupus-lyders. De geneeskrachtige werking van het zonlicht, berust vooral in de violette stralen, welke men door een vernuftig uitgedachte lenzen-constructie op het zieke lichaamsdeel weet samen te brengen. Een dergelyk gebruik wordt ook voor longziekten gemaakt. En niet alleen long- ook beeutuberculose kan tegen woordig door bestraling van de zon genezen worden, een kwaal waartegen vroeger slechts en dan nog niet eens altijd voldoende, het operatie-mes van den chirurg word aangewend Het zonnelicht is een goedkoopo en toch een allerkostelijkste raedicyn. Laat het in uwe woningen binnen dringen, in uw woon- en niet het minst in uw slaapvertrekken. Laat u van tijd tot tijd maar eens blakeren door de heerlyke zonnestralen. Ben door de zon gebruinde huid is meestal een kenmerk van goede ge zondheid. v. V. AMERIKA. l)e Amerikaansche pers verhaalt een voorval, waaruil blijken zou, dat Bryan in de eerste plaats houder is van lezingen en in de tweede plaats eerst staatsman. Op zekeren dag, dat Bryan te New-York een voordracht zou houden over den vrede en hij op het punt stond uil Washington daarheen te vertrekken, overhan digde de Japansche gezant hem een protest zijner regeering in de Japan sche kwestie in Calilornië. Bryan spoedde zich naar zijn lezing en ver loor de Japansche nota in den trein. Twee dagen later werd zij door den conducteur, die haar gevonden had. aan het Departement toegezonden. RUSLAND. Langzaam, zeer langzaam dringen de berichten over de martelingen, waaraan de politieke gevangenen in Rusland en Siberië bloot staan, tot Europa door. Hetgeen hieronder volgt is gedagtcekend van 22 Febru ari 1912; hel behandelt gebeurte nissen, welke in 1910 plaats vonden Men vindt l verhaal in de brochure „Echo aus der Katorga, Nolsclirei an die Menschheit" van Alexander Lekitsj, een maand geleden uitgege ven te Zurich door Stanislaus Wiclier, in opdracht van het Zwilsersch Co mité voor de politieke gevangenen, te Wintherthur. ..In het najaar van 1910 heerschte in Mandsjoerije een pesl-epidemic. Daarom moesten alle gevangenen- transporten, die in de richting van den Balkan-spoorweg moesten gaan, te Irkoetsk blijven. Hel gevolg was. dal de Katorga-gevangenis (gevange nis, waarin de menschen, die lot ver banning zijn veroordeeld, bijeen wór den gehouden, totdat zij naar de plaats van hun bestemming kunnen worden gebracht te Irkoetsk over vol was met menschen en ongedierte, 't Was 10 graden koude. Het ge- vangenisbestuur wilde dus gaarne zoo spoedig mogelijk van ons, de ge vangenen, die voor Alexandrowsk be stemd waren, ontslagen raken. Toen op den 20sten November de koude builen „slechts" 20 graden was, maakte men van deze gelegen heid gebruik om de gevangenen hun reis te laten vervolgen Maar nauwe lijks waren wij vijf werst van Ir koetsk verwijderd of de kou begon ons te pijnigen. Op den wagen, voor de zieken bestemd, was geen plaats, omdat alle plaatsen warén inge nomen door een transport soldaten. Wij werden door hun collega's mei de kolt' van 'l geweer voortgedreven en ontvingen als troosl de belofte, dal wij thee zouden krijgen, als wij 35 werst hadden afgelegd. De kou werd zóó erg, dal, als hel ware de gedachten in de hersens bevroren. Er waren oogenblikken, dat men lie ver dadelijk wilde sterven, dan nog verder voortstrompelen langs den ijzigen weg. In den avond van den volgenden dag kwamen wij le Alexan drowsk aan. Met de grootste moeite konden wij onze beenen nog voortsleepen. Hon ger kwelde ons. Ónze gezichten waren bevroren. De handboeien waren aan de huid vastgegroeid. Ons scheen de gevangenis, die wij in de verte kon den zien, als een paradijs. „Erger dan langs den algelegden weg kan hel daar toeb niet zijn", dacht ieder van ons. „En wat de gevangenis ons ook mag brengen, hoofdzaak is, dat het er warm zal zijn". Hoe bitter was de ontgoocheling! Men dreef ons in een koude barak; daar hoorden wij plotseling l bevel: „naakt uilkleeden! En toen legen die onmcnschelijke wreedheid door talrijke gevangenen werd geprotes teerd, hoorden wij afschuwelijke scheldwoorden, welke de opzichters met slagen met de geweerkolven be geleidden. Wij ontkleedt leii ons; ril den van kou; en wachtten. Toen kwam de assistent-directeur, inspec teerde de naakten, oordeelde ons ge zond, beval, dat men ons nieuwe klceren moest geven en liet ons naar een andere barak drijven. Daar zou den wij zeven dagen lang in quaran taine moeten blijven, omdat hij meen de, dal wij de pest meebrachten. Maar toen die assistent weg was, wer den geen nieuwe kleeren gegeven, maar de oude, welke wij bij aankomst aanhadden, teruggegeven. In de twee de barak was hei, zoo mogelijk, nog kouder dan in de eerste. In dezen gedenkwaardigen nacht wees de thermometer buiten 48 gra tiën onder het vriespunt. Wij verstijf den haast en van slapen was-natuur lijk geen sprake. Om 1 uur in den morgen hoorden wij het kommando: „Allen naar buiten voor inspectie!" Wij werden naar buiten gedreven, spiernaakt uitgekleed en 50 minuten lang onderzocht. Velen, die koorts hadden, te ijlen <>1 te reutelen be- gonnéh, werden de barak weer bin nengedragen. 'I Was mij, of wij in 'n krankzinnigengesticht waren. Om zes uur kwam de assistent om le constateeren, dat de nieuwe kleeren waren verstrekt, en vroeg ons met 'n grimmig lachje, of wij hel ook koud hadden. Toen ik hem antwoordde, dat hij niet het recht had ons zoq onmcnschelijk te behandelen, zei hij: „Als student behoort ge toch te welen, dal pest-microbcn des le snel Ier onschadelijk worden, naarmate hel kouder is. Den volgenden morgen werden 2 kameraden naar het hospitaal ge bracht. Een van hen stierf". FRANKRIJK. Mevrouw Caillaux In de gevangenis. Mevrouw Caillaux wordt in haar cel in de Saint-Lazare-gevangcnis zeer voorkomend behandeld en haar worden alle voorrechten verleend, die ook anderen gevangenen, die nog niet veroordeeld zijn, ten deel vallen. Haar cel is zeer ruim en zij wordt aan tafel door een dienstbode be diend. Zij behoeft de gevangenis kost niet te gebruiken en heeft ook hare eigen kleeren mogen behouden. Hare maaltijden worden uit een na burige restauratie gebracht en hare verpleging gelijkt meer op die van een rijke patiënte iu een hospitaal dan op die van een van moord be schuldigde gevangene. Toen de automobiel, waarin mevr. Caillaux naar de gevangenis werd overgebracht. Maandagavond de rue du Fauburg Saint-Denis uitkwam en de morsige, vochtig binnenplaats van Saint-Lazare, de oudste, lcelijk- ste en meest vervalleue der Parijsche gevangenissen, opreed, was zij oogen- schijnïijk zeer kalm. Zij werd ont vangen door den chef der detee- tievën-afdeeling, Moulon, die haar onder bewaking stelde van een non, die mevrouw Caillaux onmiddellijk naar haar cel, een ruime, goed ge meubileerde kamer met. een venster, bracht. Den volgenden morgen ontving de gevangene bezoek van haar echtge noot, die een aantal toiletartikelen en eenig linnengoed meebracht. Me vrouw Caillaux was zeer verschrikt en bewogen, toen zij vernam, dat Calmettc aan zijn wonden overleden en haar echtgenoot als minister af getreden was. Enkele oogenblikken nadat de heer Caillaux in een huur auto vertrokken was, kwam de dienst bode, die mevrouw Caillaux in de ge vangenis bedient, naar buiten en haalde uit den auto van Caillaux n bloemruiker, dien de ex-minister mede had gebracht om zijn vrouw le geven, doch dit vergeten had. Mevr. Joseph Caillaux, Genevièvc Josephine Hcnriëllc Rainoüard. is geboren te Parijs den 6 December 1874. Zij trouwde eerst met den lieer Leon Clarétie. van wien zij scheidde, om den 21 October 1911 met den lieer Caillaux. toen voorzitter van den ministerraad en die ook geschei den leefde van zijn eerste vrouw, le trouwen. Dit huwelijk had in stille plaats te Anjou. Voor dén heer Cail laux waren getuigen; de lieercn Cruppi, minister van justitie en com mandant d'Hummgue; voor mevr. Rainoüard de heer Raymond Poin- caré, thans president der republiek, en de heer Max Vincent. De Parijsche bevolking toont zich tegenover Caillaux zeer vijandig ge zind, alsof Calmettc door zijn hand en niet door die van zijn vrouw ge vallen is. Toen hij Dinsdagochtend op weg was naar de gevangenis om zijn vrouw een bezoek le brengen, werd zijn auto bij de kerk van Saint- Germain-des-Prés door hel drukke verkeer tot stilstand gebracht. De ex-minister werd door eenige per sonen herkend en binnen enkele oogenblikken was een menigte ron dom den auto verzameld, terwijl vuisten opgeheven werden en dreig- kreten klonken. Toen de chauffeur door kon rijden, werd de auto door een aantal personen achterna ge rend, die riepen; „Weg met Caillaux Van alle zijden werden beschuldi gingen tegen den ex-minister uitge sproken. Leon Bail-by, de directeur van de Intransigeanlschreef in z'n blad, dat hij verleden week met Cal- mclte gedineerd had, waarbij laatst genoemde hem 't document voorlas, dat Barthou in de Kamer had gepro duceerd en waarin Caillaux beschul digd wordt I onderzoek in de zaak- Rochet te uitgesteld le hebben. Tevens toonde hij Bailby twee andere docu menten uit de archieven van liet mi nisteric van builenlandsche zaken Aan de echtheid der documenten zeide Bailby, viel niet te twijfelen, bet waren brieven, waaruit bleek, dal Caillaux indertijd geheime onder handelingen voerde met een vreemde mogendheid. „Ik aarzel alleen om deze documenten te publieeeren. zeide Galmette omdat ik vrees, dat een diplomatiek incident er het gevolg van zal zijn en het land zon benadeelen. Ik draag deze papieren steeds hij mij, omdat men nooit weet wat er gebeuren kan". DUITSCHLAND. HciBeidiner Tageblall deelt mede, dat belangrijke proeven met schieten uil bestuurbare luchtballons aan boord van de „Zeppelin no. 5 op de legerplaats le Doberilz hebben plaats gehad. Op 300 M. hoogte boven den luchtballon was aan een ballon- caplif een kist bevestigd, welker af metingen met die van een vliegma chine overeenkomen. Op een afstand van 1500 2000 M. en op 700 M hoogte werd uit den luchtballon op de geïmproviseerde vliegmachine ge scholen, die meermalen werd geraakt. NEDERLAND. 's-GRAYFNHAGF. De Haagschc Kolferfabriek in de Passage is de dupe geworden van een even brutale als handige opliehtersslreek. Keil net gekleed heer. naar schatting 35 jaar, kwam den winkel binnen en kocht twee tasschen, 1 kleine van 1' 3 en een groote van f 41. De tasschen moesten bezorgd worden op 't plein 17(/, een gebouw waar verschillende kantoren zijn gevestigd. De loop knecht vervoegde zich met de tas schen aan het opgegeven adres. De heer stond aan de deur en vond dc kleine tasch een beetje te klein, die moest maar even worden geruild. De knecht liet de tasch van 1' 44 achter en ging de andere ruilen, maar toen hij terugkwam, was de heer ver dwenen en met hem.... natuurlijk de tasch I)e firma deed bij de politie aangifte. Dinsdagnamiddag te kwart na drie werd, zoo meldt de Haagschc Courant, een achtjarige knaap, De Bont geheeten, op de Vaillantlaan alhier overreden door een auto uit Loosduinen. Ernstig verwond werd de knaap 'n woning binnengebracht in de David Blesstraat, waar de Eer ste Hulpdienst spoedig verscheen om hem hulp le verleenen. Hij overleed echter spoedig. De storm iu 't buitenland. Zondag en Maandag heeft op ver schillende plaatsen in België een he vige storm gewoed, die vrij groote schade heeft aangericht. Boven Wetteren brak Zondagnacht een hevig onweder los. Overal werden hoornen ontwor teld en daken afgerukt. Den volgen den morgen circa 7 uur, begon het water der Schelde te wassen en ge zien het onstuimige weder, was het ergste le vreezen. De bewoners van Wetteren, wier huizen dicht bij dc Schelde stonden, namen dan ook hun voorzorgen en weldra zag men van alle kanten de huisdeuren door mid del van vloedplanken versperren. Eenigen tijd later liep het water der Schelde met zulk geweld over de kaaimuren, dat de Groote en Kleine Aard en een gedeelte der wijk Overschelde" een ware zee geleek. De personen, die nog mogelijkheid gevonden hadden boodschappen te doen, konden niet meer terug naar huis. De schippers deden met hun bootjes dienst in de straten, 't Schel- dewater stond op sommige plaatsen meer dan 1 meter boven den grond, bijna al de kelders der huizen lie pen onder. Omstreeks half negen begon ein delijk bel water te dalen. De polders Lusschen de gemeenten Yrasenó en Yeirebroeck, alsook die van Mcerdonck en de Broeckpoklers van St.-Gillcs-Waes, staan sinds eeni ge (lagen onder water. Door de aan houdende regens der laatste dagen, was hel water Maandagmorgen fel gestegen. Dc schade, die de landbou wers hierdoor le lijden hebben, is aanzienlijk. Te Luik staal de Maas reeds 1.70 meter boven haar gewoon peil cn te Vise 2.90 M Tal van landerijen zijn onder water gezel. De Ourtho stijgt wat langzamer en boezemt niet al le veel onrust in. Ook de Sambre is zeer aanzienlijk gestegen en men begint zich dan ook danig ongerust te maken. De hevige storm, die gedurende de laatste dagen in bijna geheel Europa heelt gewoed, en in sommige landen op Zondagnacht de kracht van een orkaan verkreeg, heeft ook Maandag op vrecselijke wijze op de Franschc kust huisgehouden. Calais, Dieppe, Havre, Brest, La Hoehcllc en nog andere plaatsen aan dc kust hebben zwaar le lijden gehad. De sloombootdiensl tusschen Bou logne en Folkestone moest tijdelijk worden opgeheven. Te Dieppe moe sten passagiers uit Parijs niet be stemming naar Engeland, noodge dwongen hun reis afbreken, daar het wegens den hevigen storm onmogelijk was, de haven le verlaten. De kust tusschen Sl.-Yaléry en Griel is zwaar geteisterd. Vjjf sloomboolen, te za- meii 10 man aan boord, zijn ver moedelijk vergaan. Te Havre werd een pier in aan bouw aan stukken geslagen, waar door voor 720.000 frs. schade werd berokkend. Twintig stoombooten werden bij Arcachon op liet strand geworpen. Bij Mors steeg de zee tot een buiten gewone hoogte en t. omliggende land staat een halven nieter onder water. In verscheidene plaatsen is dc grond zoodanig doorweekt van zeewater, dat een aantal villa's zijn ingestort.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 5