ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 20 Maart 1914. EERSTE BLAD. Kennisgeving aan H.H. Adverteerders! B E W i C H T. Jachtverpachting. BRIEVEN UIT ZIERIKZEE. NIEUWSTIJDINGEN. Ingezonden Mededeelingen. (Z ierikzcesche C o u r a n t ABONNEMENT. I)e abonnementsprijs van dit bladdat iedere» MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschuilt, i* voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 70ste JAARGANG. No. 9520. Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteuri A. FRANKEL. Redacteur. J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 18 regel. 30 et»., meerdere regels 10 ets. B|j abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De intending moet geschieden, des Maandags-, Woensdags- en Vrjjdagamiddag. uiterlijk 2 ure. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Tengevolge van de steeds grooter wordende oplaag van ons blad, waardoor met het afdrukken vroeger moet worden begonnen, verzoeken wU H.H. Adverteerders nogmaals er voor te willen zorgen, dat de advertentlün op den dag van uitgave uiterlijk vóór 2,30 ure ln ons bezit zlju, daar deze anders tot eeu volgend nummer moeten blijven liggen. DE DIRECTIE. Zij, die zich met I April a s. op ons blad abonneeren. ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. De Directeur, A. J. DE LOOZE Jr. De DIRECTEUR van het Rijks Telegraafkantoor maakt bekend, dat aan het locale Rykstelefoonnet zyn aangesloten 1. „De Nutsspaarbank", onder no. 78. 2. „De Rotterdamsche Tramweg M.ij", onder no. 79. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Zierikzee zijn voornemens, op Woensdag den 1 April e.k., des na middags te 121 uur, ten Raadhuize, in het openbaar, aan den hoogstbiedende voor den tijd van zeven jareu, te verpachten: De jacht der gemeente Zierik zee zich uitstrekkende over eene oppervlakte van onge veer 1U81 Hectaren, in vijt perceelen De voorwaarden liggen van heden af ter lezing op do gemeente-secretarie en zijn aldaar verkrijgbaar ad 10 cent. Zierikzee, den 12 Maart 1914. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, SecretariB. I Is jaren geleden, en misschien zijn er enkele lezers, die het zich nog weten te herinneren, dat in dit blad een artikel voorkwam, hetwelk lot opschrift had „Zierikzee vooruit". Dat stuk werd destijds van vele zij den niet zonder ingenomenheid ont vangen, en zelfs met instemming be groet. Wat er precies in dal stuk stond, weet schrijver niet meer, maar dit weet hij wel, dat in al die jaren Zierikzee, althans wat 'I bevolkings cijfer betreft, niet vooruit, maar wel achteruit is gegaan. De oorzaak van dit verschijnsel is, evenals in vele andere kleine gemeen ten, voornamelijk le zoeken in den trek van velen naar, de groote centra van ons land, waar hel leven aange namer is, meer comfort verschaft, en voor de jonge generatie betere vooruitzichten in de toekomst biedt. Toch is in de groote steden niet alles couleur de rose. De belastingen zijn in den regel hoog. De arbeidsmarkt is er schier op elk gebied overvoerd. Het wonen is er duurder. En de behoeften zijn er grooter. Menigeen dan ook, die meende, dat 't manna er van den hemel regende, is bedrogen uitgekomen, en heeft het groote stadsleven den rug toegekeerd en zijn oude Jiaardstede weder op gezocht. In weerwil echter, dat Zierikzee in zielental verminderd is, kan men niet zeggen, dat in l algemeen ge nomen de welstand is afgenomen. Duitdelijk blijkt dil o. a. uil net uiterlijk der stad. Dit is ontegenzeggelijk, voorname lijk in de laatste jaren aanmerkelijk verbeterd. Tal van winkels hebben door ver bouwing een moderner aanzien ver kregen, tal van gevels zijn opge knapt, en tal van krotten zijn opge ruimd. Ook zijn in de plaats van vele oude leelijke woningen nieuwe fraaie hui zen verrezen. Zoodat wie onze gemeente Ihans bezoekt, den aangenamen indruk ont vangt zich in een welvarende provin ciestad le bevinden. Maar niet alleen het uiterlijk van Zierikzee heeft een algeheele gunsti ge verandering ondergaan, ook in wendig is er reeds veel verbeterd, en zal allengs nog veel verbeterd worden. De lokalen, waarin uitvoeringen gegeven en vergaderingen gehouden worden, zijn aanzienlijk vergroot en uitgebreid. Concertzaal, 't,,Huis van Nassau'' en café „Juliana" zijn in den loop van den tijd geheel en al genielanior- phoseerd. Zoodat ook voor ontspanning onze gemeente schitterende gelegenheden bezit, die den toets der vergelijking met die van andere gemeenten, groo ter dan Zierikzee, best kunnen door staan. Maar ook op geestelijk gebied valt op verbeterde toestanden te wijzen. Hel onderwijs toch, dal op een uitstekende leest alhier is geschoeid, is aanmerkelijk uitgebreid. Afgezien toch van 'n Rijks-Hoogere Burgerschool, een Normaalschool, een Ambachtsschool en een Avond school voor Vakonderwijs, heeft deze gemeente een Handelscursüs verkre gen, aan welke instelling niet alleen de moderne talen en T boekhouden, maar ook het typewriten en de stc nographie gedoceerd worden, terwijl dank zij ons ijverig gemeentebestuur aanstaanden September ook t Meer Uitgebreid Lager Onderwijs zijn blij de, reeds lang verbeidde intrede in deze gemeente zal doen. Ook de middelen van vervoer en verkeer zijn noemenswaard ver beterd. In de plaats van de. oude booten naar Middelburg en Rotterdam zijn óf geheel nieuwe óf vernieuwde vaar tuigen gekomen, die gezellig' en ge riefelijk ingericht, het reizen in hoo ge mate veraangenamen. Eveneens is de Rotterdamsche Tramwegmaatschappij niet stil blij ven staan. Zij heeft len gerieve van het reizend publiek reeds vele bin derlijke en zelfs gevaarlijke krom mingen, die de tram op haar route door Schouwen—Duiveland maakt weggenomen. En als haar lijn naar Burgh en Haamstede, met den aanleg waarvan men binnenkort hoopt te beginnen gereed is, dan kunnen de Zierikzee enaars des zomers van zee en duinen gemakkelijker en goedkooper gebruik maken, dan nu het geval is. Het verkeer met de buitenwereld is uitgebreid. Door de rijks-telefoon immers zijn de bewoners in de gelegenheid ge steld zich met binnen- en buitenland mondeling in verbinding te stellen wat niet het minst voor den handel van onschatbare waarde is. Al deze verbeteringen zijn voor de ingezetenen van groot nut, en bren gen tevens te weeg, dat Zierikzee roor elders wonenrien meer aantrek kelijk wordt. Inzonderheid zal dit laatste het geval wezen, wanneer de waterleiding n een eleclrische centrale op Schou wenDuiveland niet meer '11 onder werp van beraadslaging zullen uil maken, maar een voldongen feit zijn geworden. 4 Wat een waterleiding betreft, haar kansen op een spoedige totstandko ming staan gunstiger dan ooit te voren, nu men weet. dat bij Haam slede goed en overvloedig water ge- onden is. Het publiek toch is er thans van doordrongen, dat behalve het belang- ijk voordeel ten allen tijde, ook bij aanhoudende droogte en felle vorst, .'oldoende water tol zijn beschikking te hebben,.de waterleiding ook meer dere welvaart kan ten gevolge hebben. Nu de groote kapitalen meeren- deels uit Zierikzee naar elders zijn overgebracht, zij men er op uit hier industrie le verkrijgen en devissche- rij, die in wording is. uit te breiden. Industrie is alleen mogelijk bij een waterleiding. Wal de visschcrij aangaat, zij heeft dank zij inr. A. I F. Fokker, den Voorzitter van het Visscherijbcstuur, haar netten hier uitgespreid Men l'eggc haar geen enkele hinder paal in den weg, integendeel, men jcgunslige haar zooveel mogelijk' opdat zij de welvaart van Zierikzee helpe vermeerderen. Zierikzee, 20 Maart 1914. B R 1 N 1 O. ZUID-AFRIKA. De Zuid-Afrikaansche regeering heeft er heel wat geld voor over gehad om zich de negen arbeidersleiders, die zij naar Engeland heeft gezonden, van den hals te 6chuiven. Minister Smuts heeft d.l. iu den Volksraad verklaard, dat aan de directie van de „Umgeni", het schip dat de gedeporteerden vervoerde, behalve het gewone tarief voor huu overtocht, nog 1000 pond extra was betaald, voor de schade, die zij had geledon, doordat zij, tengevolge van het overhaaste vertrek en de onderbroken reis, miuder passagiers dan gewoonlijk bad kunnen opnemen. De indemniteitswet is du ook door den Senaat definitief aangenomen. Nu moet de gouverneur ze nog bekrachtigen. NEDERLAND. DELFT, 19 Maart In den afgeloopen nacht heeft een aantal studenten in de H. B. S. alhier ingebroken, vanwaar zij over het dak het ziekenhuis binnen drongen en de verpleegsters lastig vielen De politie maakte proces-verbaal op wegens huisvredebreuk en vernieling. Een alhier wonend echtpaar, nauwelijks een maand getrouwd, zag reeds na verloop van dien korten tijd de liefde door het venster gaan. Gedurende de afwezigheid van de vrouw, verkocht de man den geheelen inboedel aan een uitdrager voor f115 en verliot daarna de woning. De koopman zou juist beginnen het huisraad weg te halen, toen vrouwlief thuis kwam, die zich met hand en tand daartegen verzette. Terwyl de vrouw en de koopman by de politie om raad vroegen, loste haar faraillie de quaestie op, door den boel uit huis te halen. Het gevolg is, dat de koopman een leelijken tegenvaller heeft, hy is zijn duiten kwijt en krijgt geen huisraad. De man, die zijn vrouw dat koopje leverde, is door zijn ega zóó afgerost, dat hy voorloopig niet kan werken. Uit Stad en Provincie. 8 a m a e 1 ZIERIKZEE. Vrijdag 13 Maart U] herdaoht de C. J. V. „Samuel" alhier haar 24-jarig bestaan, hetwelk eenigszins feestelijk werd gevierd. Na 't zingen van het bondslied opent de voorzitter G. v. Duin deze jaarver gadering; o. ro. spoort spreker alle mede eden aan om met moed het 25e jaar in te gaan en roept de talrijk opge- komenen, eeu hartelijk welkom toe. Vervolgens spreekt ds. J. Gouverneur, eere-voorz'tter der vereeniging, een kort welkomstwoord tot dö vergadering, waarin Z Eerw. o. in. beautwoordt de vraag: „Wat is het ideaal van den jongelingsleeftijd", naar aanleiding van Kon. 3 vers 4—15. Na de verslagen van secretaris, pencingmcester, bibliotheekaris en afge vaardigden van andere vereenigingen werden we iu de gelegenheid gesteld den inwendigen mensch te versterken. Verder werd de avond genoegelijk door gebracht onder 't genot van samenspraken, voordrachten, zang en muziek. De eere voorzitter sloot met dankzegging dezen gezelligen avond. Ambachtsschool. Wederom wordt, blykens achterstaande advertentie, aan ouders en voogden ge legenheid gegeven hun kinderen en pupillen te doen inschryven voor den cursus in smeden en timmeren. Wie toch tegenwoordig een flink ambachtman in die vakken wil worden, moet geregeld een Ambachtsschool bezoeken, waar hy niet alleen de theorie leert, maar ook praktisch geoefend wordt. Zogelspaarkas „Be Voorzorg'* te Zierikzee. Van deze vereeniging komt een advertentie voor in het nummer van dit blad. Men verzocht ons te wijzen op de voordeelen die „De Voorzorg" aan hare spaarders biedt le. De spaarders behoeven niet, zoo als by vele andere spaarkassen, af .te wachten, welke kwaliteit, goederen zij zullen ontvangen. By „De Voorzorg", kan men bij de ruim 30. aangesloten winkeliers zelf zijn verlangde artikelen uitzoeken. 2e. Men behoeft bij „De Voorzorg" zijn spaarboekje niet vol te sparen, men kan voor elk bespaard bedrag koopen. Concert en bal. Aanstaanden Zondagavond zal iu de Concertzaal alhier, op initiatief van den heer S, M. de Vries, een invitatie concert met bal worden gehouden. Het concert zal gegeven worden door het bekende Zierikzoesche Strijkorkest, onder leiding van den heer A. vau don Houten. Men zie de hierop betrekking hebbende advertentie. Nut en Genoegen. Gisterenavond vergaderde in het „Huis van Nassau" de vereeniging „Tot Nut en Genoegen". De voorzitter, de heer J. van der Vliet, opende de slecht bezochte vergadering. Deze drukte dan ook in zijn openingswoord daarover zijn leedwezen uit. Door den secretaris, den heer J. van Os, werden de notulen gelezen, die onveranderd werden goedgekeurd. De voorzitter herinnerde aan hot wel slagen der landbouw feest en, ook iu financieel opzicht, en aan de mede werking van Nut eu Genoegen bij de Onafhankelijkheidsfeesten. Hierop werd door den penniugmeester, den heer A. G. Kijn, rekening en ver antwoording gedaan van het door hem gehouden beheer. Een commissie werd benoemd om de rekening en bescheiden te onderzoeken. Deze vond een en ander in volmaakte orde, en adviseerde tot haar goedkeuring. Conform werd be sloten. De inkomsten bedroegen f 1143,60 en de uitgaven f 1028,205zoodat er een batig saldo is van 115.395. Aan den penningmeester werd voor zijn accuraat beheer dank betuigd. Besloten werd, dat op 9 Juli het zomerfeest zal worden gehouden, dat opgeluisterd zal worden door de staf- muziek van Breda. Het bestuur zal in overweging nemen het geopperde denk beeld om aan het feest te verbinden een optocht vau versierde wagens. In de plaats van het overleden be stuurslid, wijlen den heer Franken, aan wiens nagedachtenis door den voorzitter hulde werd gebracht, werd gekozen de heer J. J. Honig. Mede aanbevolen was de heer J. H. Heimbacb. Als nieuw bestuurslid werd gekozen de heer A. J. Ribbens Pz. Mede aanbevolen was de heer J. J. Hendrikse. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter de vergaderiug. Nog al gelukkig afgeloopen. Hedeu voormiddag vielen een tweetal jeugdige metselaars, met de plauk waarop zij stonden, van een steiger in de Nobelstraat. Aanvankelijk bewusteloos werden zij door dr. Van der Kwast, die medische hulp verleende, weer bijge- hracht. Gelukkig hebben zij geen inwen dig letsel bekomen. 'Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 1—5 regels 75 Cts.elke regel meer 15 Cts. Weer een mooie geneziug te Utrecht. Vele zieken zijn te Utrecht in den laatsten tijd door de Pink Pillen genezen. Deze genezingen werden natuurlijk het voorwerp der dagelijksche gesprekken. Zieken, die anders geneesmiddelen zonder succes hadden gebruikt en van alle zijden de krachtdadigheid der Pink Pillen hadden hooren roemen, hebben er de proef meê willen nemen en dadelijk meldt men ons nieuwe en mooie genezingen. Zoo verheugt het ons te vernemen, dat Mej. de Wed. M. van Dijk, geb. Gouné, wonende Fockstraat 4 te Utrecht, hare gezondheid heeft weergekregen. Blk heb, verklaart zij, gedurende drie jaron aan pjjnen in de zijde en aan hoofd- en maag pijnen geleden. Daarbij kwamen een groote algemeene vermoeidheid en een geheel eigen aardige zwakte in de beenen. Ik had gedurende drie jaren tal van middelen gebruikt, zonder er iets op te zijn vooruitgegaan. De Pink Pillen hebben vele menschen in Utrecht genezen, en het gerucht dier genezingen is mjj ter ooren gekomen. Ik heb toen gedacht, dat de Pink Pillen ook mjj konden genezen, en ik ben ze gaan gebruiken. Ik bericht U nu, dat zij mij eene uitmuntende gezondheid hebben weêrge- geven". Ziedaar nu eene zieke, die gedurende drie j aren nutteloos heeft geleden, want de Pink Pillen, die haar zoo snel hebben genezen, ter wijl de ziekte sedert lange maanden in haar gestel geworteld was, zouden haar zeker in den jeginne nog wel zoo gemakkelijk genezen hebben. Zieken, lijdt toch niet nutteloos en neemt een proef met de Pink Pillen, indien gjj geen voldoening met andere middelen hebt verkregen. De Pink Pillen zjjn verkrjjgbaar a f 1,75 per doos en f 9,— per "6 doozen bjj het Hoofd- Depót der Pink Pillen, Dacostakade 15 huis, Amsterdafh; voor Zierikzee en Omstreken bjj J. W. Gudde, drogisterjj, Oude Haven; firma W. v. d. Leur, Kaaistraat, Steenbergen; W. Potter, Apoth., Stoofstraat, 'Tholen en in alle goede apotheken en drogisterijen. DUIVEN DUKE, 19 Maart De pogingen door het comité voor „Plaatselijke keuze" alhier aangewend, hebben tot uitkomst gehad, dat de lysten ge teekend zjjn door 218 personen van 23 jaar en ouder, zynde plra. 83 pCt. van hen, die ze hadden kunnen teekenen. RENESSE. In een vergaderiug van den gemeenteraad, is gunstig beschikt op het verzoek van het waterleidings comité, om eene bydrage van ruim f 72 te mogen ontvangen in de voorloopig te maken kosten. Eveneens is besloten, aan de electrische centrale een bedrag van f 10 toe te staan. Aan het bekende adres van den gemeenteraad van Velsen, inzake het ontwerp van wet tot verleening van ouderdomsrente aan behoeftigen, werd adhesie betuigd. HAAMSTEDE, 17 Jan. Bij de heden gehouden stemming ter verkiezing van een lid van den gemeenteraad is gekozen de heer J. O Vis met 69 steramen; op den heer W. G. Boot Jz. waren 68 stemmen uitgebracht. SCHOUWEN, 18 Maart. In welk ge zelschap men ook kwam en hoe ver schillend de positie ook was van hen die men sprak, altyd weer was het „de Trem" waarover men het druk had en nu na de aanbesteding het nog druk heeft. Vrij algemeen koesteren wij hier de beste verwachtingen van dat snelle vervoermiddel. Na den aanleg kunnen wij allen van tijd tot tyd naar de stad om zelf onze zaken af te doen en met eigen oog te zien, wat er in de wereld zoo al te koop is. Anderen zeggenwij kunnen ver gaderingen bijwonen en in by eenkomsten van onze belangstelling blyk geven, wy kunnen onze kinderen het zoozeer be geerde voortgezet onderwys doen ge-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 1