DEdONG'S Ingezonden Mededeelingen. De Pink Pillen alleen hebben haar kunnen genezen. uit de Oost die hier hun verlof door brengen, grof geld verteerde. H. wist, welk vleesch hij in de kuip had, raadde den Indischen man aan te speculeeren en kocht voor hem een effect, dat later door H. verduisterd werd. Alhoewel M. nu reeds meer dan f 1000 kwijtgeraakt was, scheen hij nog niet te begrijpen, dat hij door H. beetgenomen werd, en liet zich daarna, min of meer gedwongen, er nog toe overhalen een obligatie van f 5000 te teekenen. Deze obligatie liet H. ver- valschen, zoodat M. opnieuw en than9 voor f 5000 er in liep. Nu scheen M. eindelijk in te zien, dat H. niet de ware beschermer voor hem was, en hij vervoegde zich daarom bij de politie, om aangifte te doen van de al te ijverige bemoeiingen van het „Be8cherming8comité", waardoor hij nu ongeveer f7000 was kwijtgeraakt. Naar aanleiding daarvan werd H. Donderdagavond aangehouden en ver volgens ter beschikking gesteld van de justitie, die de zaak nader zal onder zoeken. UTRECHT, 16 Maart. Enkele maanden geleden verd van een aannemer, wonende in de vogelenbuürt alhier, bij een van zijn bouwwerken zijn fiets gestolen. In de fietstasch had hy, als gewoonlijk zijn sleutels, w. o. die van zijn huisdeur, geborgen. De fiets kwam niet terug en van den dief werd geen spoor ontdekt. Zaterdagnacht hoorde bedoelde aan nemer gestommel aan de voordeur en toen hy aanstalten maakte om te gaan kijken, wat dat leven beteekende, vond hij de voordeur geopend en in het por tiek van het huis een stevig stuk hout staan. De dochter, die in het sous-terrain slaapt, zag een kerel op een fiets weg rijden. Zondagavond, toen de aannemer niet thuis was, schijnt 't zelfde heerschap opnieuw teruggekomen te zijn. De vrouw des huizes hoorde ook nu weer eenig leverii aan de deur. Vermoedende, dat haar man thuiskwam, riep zij hem toe, doch kreeg geen antwoord en in de gang was niets te zien. Eenigen tyd daarna kwam de heer des huizes thuis en vond de voordeur geopend. In het slot stak een sleutelzyn eigen sleutel uit de fietstasch, die met de fiets eenige maan den geleden gestolen was. De dief- inbreker had blijkbaar het maar veiliger gevonden, toen de vrouw het leven gemerkt had, er vandoor te gaan. 's-GRAVENHAGE16 Maart. De regeering ontving geen ambtelijke be richten omtrent de gevangenneming van Nederlandsche officieren in Albanië, om dat hare bemoeienissen met hen ophielden vanaf den dag, dat zij in vreemden krijgsdienst traden. In het hartje van Den Haag zyn in den nacht van Vrydag op Zaterdag weer eenige inbrekers aan het werk geweest. Het pand Nieuwstraat 13 en 13a, waar de firma W. Matthies een handel dryft in trypen en behangersfournituren, was door de dieven als terrein voor hun werkzaamheden gekozen. Toen 's morgens 8 uur de oudste be diende van de firma aan de zaak kwam en de voordeur wilde openen (het perceel wordt des nachts onbeheerd gelaten) bemerkte hy, dat het slot was geforoeerd. Dadelyk waarschuwde hy een der fir manten en binnengekomen bleek het, dat minder gewenschte bezoekers duchtig hadden huisgehouden gedurende den nacht. Alles was onderste boven gehaald. Van het kasregister was de bodem ingeslagen en een klein bedrag aan geld ontvreemd. Ook eenige bureaux-ministre waren vernield. Hier was de buit minder groot; Slechts enkele guldens. De brandkast, die een vry groot be drag bevatte, heeft men ook nog gepoogd te openen, zonder eenig resultaat evenwel. Het gëheimzinnige van deze inbraak is gelegen in het feit, dat men niet heeft kunnen vaststellen, hoe de dieven in het perceel zyn gekomen en hoe er weer uit. Het slot van de voordeur heeft men van binnen af getracht open te krygen. Daar dit niet gelukte, zyn de inbrekers dus niet langs dezen weg vertrokken. Men vermoed, dat de heeren door het zolderraam zyn gekomen en op dezelfde wyze weder vertrokken. Ongeveer tegen middernacht schynt men den slag geslagen te hebben. Toen hebben de buren een ongewoon rumoer gehoord. Door de politie alhier, is in het hotel „De Zalm" aldaar een dame ge arresteerd, wier aanhouding door de justitie was gelast op vermoeden, dat zy zich zou hebben schuldig gemaakt aan bedreiging met een tegen het leven gericht misdryt jegen3 een harer familie leden. Een viertal beroepen werd heden alhier weder behandeld voor de Afdeeling „Geschillen van bestuur" van den Raad van State tegen besluiten van Gedepu teerde Staten van Zeeland, waarbij goed keuring is onthouden aau regelingen betreffende het verhaal van inkoopsommen en van pensioensbijdragen van gemeente ambtenaren in verband met de invoering vau de pensioenwet voor de gemeente ambtenaren 1913 en van de weduwen- ea weezenwet voor de gemeente-ambtenaren 1913, en wel van de Gemeenteraden van Meliakerke, Haamstede, Zierikzee en Sint- Philipsland. Gedeputeerde Staten, over deze be roepen gehoord, verdedigden hun besluiten iu hoofdzaak onder verwijzing naar hun beschouwingen aangaande het beroep van den Raad der gemeente Wolphaartsdijk. ROTTERDAM, 7 Maart. H. M. de Koningin bezocht heden het kinder ziekenhuis aan den Winstsingel en ontving ten huize van den burgemeester de volgende personen uit handelskringen de president der K. v. K., den oudsten chef van het huis Hoboken, rar. Mees, chef van het huis Mees, den president- directeur der Rotterdamsche bank, idem van de Holland-Araerika Lyn, Ruys, directeur van de Rotterdamsche Lloyd, Van Ommeren, vice-president der K. v. K., Mees, directeur der crediet- en handels vereniging, Van Stolk, curator der Handelshoogeschool, Sara. van den Bergh en A. Plate, oud-president der K. v. K. ROOSENDAAL, 14 Maart. Vrydag- avond gaf bij aankomst alhier van een trein uit Amsterdam een reiziger kennie, dat iemand al ongeveer twee uur in de retirade was. Bij onderzoek bleek de retirade gesloten; onder het rijtuig zag men twee beenen uit den closetpot steken. Na openbreking van de deur, vond men een persoon, vermoedelijk iemand van de Nederl. marine, geheel door den closetpot gezakt; hij was in bewusteloozen toestand. Met groote moeite werd de man er uit gegaald. De Gr.w. meldt, dat de man, die het vreemde avontuur in een treincloset is overkomen, is de hofmeester van de marine J. T., uit Middelburg, in dienst op Hr. Ms. kruiser „Zeeland", liggende in Den Helder. Nadat hij tot bewustzijn was gebracht verklaarde hij te Haarlem naar de retirade te zijn gegaan, maar het closet vies vindende, wilde hij daarop gaan staan en toen, door een plotselinge schok van den treiD, is hij er afgegleden en in den koker weggezonken. Met groote inspanning had hij zich weten vast te houden, maar door vermoeidheid en angst was hij weldra bewusteloos geworden en zoodoende heeft hij door roepen als anderszins niemand kunnen waarschuwen. Zaterdagmorgen heeft onze landsver dediger gezond en wel zijn reis naar Middelburg voortgezet. EINDHOVEN, 16 Maart. Een zonder ling, de heer J., die dezer dagen in het gasthuis alhier overleden is, heeft by uiterste wilsbeschikking aan notaris De Wit een legaat van f 50.000 geschonken. Dit moge zeer zonderling lyken zegt het Eindh. Dgbld., indien men bedenkt, hoe deze zonderling zich altyd doodarm hield, en onlangs nog zyn huishoudster, die hem op zyn slordige kleeding attent maakte, f 3 leende voor een nieuwen kiel. (Helaas, het goede mensch werd voor deze liefdedaad maar slecht beloond). Ook by een familielid, de eenige erfge namen in Den Haag, beweerde J. by zyn laatste bezoek, dat hy geen cent bezat en zyn kapitaal geheel door speculaties verloren had. By zyn plotseling vertrek uit Valkens- waard werden ongeopende aangeteekende brieven met geldswaarde in een kast verborgen teruggevonden en o.a. nog een {van notaris De Wit, die voor hem een huis verkocht had en het geld in een enveloppe toegezonden. In couranten gewikkeld vond men f 5000. De gierige zonderling beschikte daaren boven over een ryke fantasie. Toen hij naar Den Haag vertrok, beweerde by een reis te maken naar Egypte, las dan in een boek de reisbeschrijving van dat land en kwam terug als de Egyptoloog Uit Stad en Provincie. Lezing over Indlë met lichtbeelden. ZIERIKZEE, 18 Maart. A.s. Vrydag 20 dezer zal voor de vereeniging Alge- meene Ontwikkeling" alhier optreden, de gepensionneerde kolonel der artillerie van het Indische leger, W. J. Giel, die gedurende 26 jaren als officier en als journalist, in verschillende deelen van ons land voordrachten heeft gehouden welke blykens de recensies overal met zeer veel belangstelling werden aange hoord, terwyl de verschillende gekleurde lichtbeelden, een aangename toelichting gaven. Ook denkt spreker gewag te maken van de plaatsing en de vooruit zichten van Nederlandsche jongelieden in Indië. Van negen gemeenten is de uit slag in zake het onderzoek betreffende de plaatselijke keuze volledig bekend. Daaronder bevinden zich drie Zeeuweche gemeenten. In Ouwerkerk werden 59 handteekeniugou verzameld op een totaal van 765 inwoners. Voor Ritthem waren deze cyfers 230 en 664, voor Vrouwenpolder 204 en 1002. De in de laatste plaats genoemde cijfers geven de uitkomst der. laatste 10-jaarlyksche volk8telliog weer. Met ingang van 1 April a.s. is de kommies-verificateur J. Kooijman ver plaatst van Hansweert naar Delft, terwyl de kommies Van der Meulen te Alphen is benoemd tot kommies-verificateur te Hansweert. Concertzaal Voordracht met lichtbeelden. Gisterenavond werd in de Concertzaal vanwege het Departement Zierikzee der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen een interessante voordracht met licht beelden gehouden over „Mooie en merk waardige dieren uit Artis", door den heer A. P. J. Portielje, inspecteur van het Koninklijk Zoölogisch Genootschap „Natura Artis Magistra" te Amsterdam. De toegang was voor hen, die ouder dan 15 jaren waren, kosteloos toegankelijk gesteld. Van die gunstige beschikking was een zeer ruim gebruik gemaakt, zoodat zoowel de" benedenzaal als de gaanderijen met een dichte menigte bezet waren. Vooral de spes urbis was flink vertegenwoordigd. Wy zullen van al het gehoorde en geziene geen getrouw verslag geven, al ware dit ook ons raogelyk geweest, maar wel wenschen wy onzen indruk samen te vatten, en dan verklaren wy, dat het talryke publiek dien avondniet alleen op hoogst aangename, maar tevens op zeer nuttige wyze heeft doorgebracht. By elk lichtbeeld toch, dat vertoond werd, gaf spreker in populairen vorm een toelichtend woord. Bizonderheden werden medegedeeld, die belangwekkend en leerzaam waren. En wat de licht beelden zei ven betreft, zy kwamen prachtig tot hun recht. Het had, gelyk spreker in den aanhef van zyn voor dracht mededeelde, veel moeite gekost een goede opname van de dieren te verkrijgen. Maar het was toch gelukt. Het was, toen wy leeuw en tyger en zoovele andere dieren in hunne hokken zagen, als of wy ons in Artis bevonden, dat door eiken vreemdeling, die in Amsterdam komt, met belangstelling bezichtigd wordt. Wie in Artis, met recht de trots der Amsterdammers, niet geweest is, heeft Amsterdam niet gezien. En by haar jaarlyksch bezoek aan de hoofdstad verzuimt Hare Majesteit, onze geëerbiedigde Koningin, dan ook nooit aan Artis een bezoek te brengen. Aan den spreker viel een welverdiend daverend applaus ten deel. De voorzitter van het Departement, de heer Stoop, bedankte spreker voor zyn pakkende voordracht, en hoopte dat het publiek eens in de gelegenheid zou zyn om met een pleizierboot de Amsterdamsche diergaarde te bezoeken. BURGH. In de Maandag gehouden vergadering van den gemeenteraad is afwijzend beschikt op het verzoek vau het waterleidings comité, om een bijdrage van f 64,13 te mogen ontvangen in de voorloopig te maken kosten. Het bekende adres van den ge meenteraad van Velseninzake het ontwerp van wet tot verleening van ouderdomsrente aan behoeftigen, werd voor kennisgeving aangenomen. OOSTERLAND, 17 Maart. Daartoe door de Land bouw vereeniging „D. E. S." uitgenoodigd, hield de heer v. d. Hurk, Hoofdinspecteur der Centrale Raiffeisen- bank te Utrecht, na door den den heer J. C. v. d. Have ingeleid te zyn, een lezing in 't Hotel Beije over de oprich ting eener boerenleenbank. Duidelyk en zaakrijk zette spreker de groote voordeelen van genoemde banken, van welke er ruim 900 in ons land ver spreid zijn, uiteen. Met frappante voor beelden stelde hij het nut, vooral voor hen, die te weinig bedrijfskapitaal be zitten, om hun bedrijf voldoende te kunnen uitbreiden, in het licht, en wekte een ieder der aanwezigen op zich aan te sluiten bij dé op te richten boeren leenbank. Na beëindiging van sprekers gehalt- volle rede werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen, waarvan door enkelen gebruik werd gemaakt, die door spreker op afdoende en bevredigende wijze werden beantwoord. Daarna werd overgegaan tot voor- loopige oprichting, waarvoor zich uit het klein aantaldat ondanks het barre weer was opgekomen, nog 15 personen als lid opgaven, waaTuit een voorloopig bestuur tot regeling van de eerste werk zaamheden, werd aangewezen. Verder niemand meer het woord ver langend sloot de voorzitter onder dank zegging aan den heer Van den Hurk, die trots het slechte weer zich toch naar hier had begeven, voor zijn heldere rede, en de aanwezigen voor hun opkomst, de vergadering. ST.-FILIPSLAND, 17 Maart. Door den storm van gister, die 's avonds omstreeks 6 uur zyn hoogtepunt be reikt had, werd aan verschillende per- ceelen schade aangebracht. Ruiten (Onder verantwoordelijkheid van den inzender). Van 15 regels 76 Cts.elke regel meer 16 Cts. HOiLANDSCH - ZWITSERSCUE CHOCOLADE Tabletten. Rollen.Doozen Mejut'rouw S. van der Lingen, geb. van ter Mey, wonende te Utrecht. Hoogstraat 26, schryft „Gedurende langen tijd heb ik geleden aan voortdurende vermoeienis, hoofdpijnen en maag- pjjnen, gepaard met brakingen". „Na vele andere geneesmiddelen ingenomen te hebben zonder het minste succes, heb ik eindelijk gebruik gemaakt van de Pink Pillen, na de genezingen te hebben gelezen, die door de kranten werden gepubliceerd, en op raad van vrienden, die zich goed bij dat geneesmiddel hadden bevonden. Ik heb bet genoegen te verklaren, dat de Pink Pillen mij hebben ver lost van de hierboven genoemde kwalen en mij mijn gezondheid hebben weergegeven". Er volgt dus uit hetgeen hier voorafgaat, dat de Pink Pillen deze persoon hebben genezen, terwijl andere geneesmiddelen het niet hadden kunnen doen. Het geval komt veel voor en dat bewijst wel de groote kracht der Pink Pillen als opwekker van hot bloed en versterker van het zenuwstelsel. De Pink Pillen geven rijk en zuiver bloed met iedero pil, wat dus zeggen wil, dat gy met iedere ingenomen pil, niéuwe levenskracht aan Uwe verzwakte organen bij brengt. Dadelijk hernemen die organen hunne normale werking en de ziekte toestand, die alleen veroorzaakt werd door de slechte werking van een of meerdere organen, houdt op. De Pink Pillen zjjn verkrijgbaar a f 1,75 per doos en f 9,— per 6 doozen bn het Hoofd- Depöt der Pink Pillen, Dacostakade 15 huis, Amsterdam; voor Zierikzee en Omstreken by J. W. Gudde, drogisterij, Oude Haven; firma W. v. d. Leur, Ëaaistrant, Steenbergen; W. Potter, Apoth., Stoofstraat, Tholen en in alle goede apotheken en drogistergen. werden ingedrukt, pannen woeien af, terwyl een strooien loods, die voor wagenhuis dienst doet, grootendeels voor den grond geslagen werd. De heeren H. v. Dyke, A. L. v. Eldik en A. v. RooyeD, zyn dit jaar aan de beurt van aftreding als lid van den gemeenteraad. ST -MAARTENSDIJK, Heden (Dins dagnacht had alhier een 82-jarig man, die aan storing der geestvermogens leed, onbemerkt zyn woning verlaten en is terecht gekomen in een aan zyn erf grenzende sloot, waar ae familie hem in het vroege morgenuur levenloos vond. OUD-VOSSEMEER. Zaterdagavond trad in de christelijke school ahier op, uitgenoodigd door het bestuur van de anti. rev. kiesvereeniging, de heer mr. J. de Wilde te 's Gravenhage. Zyn politieke rede werd door een getal van ruim 200 personen, naar ons werd medegedeeld, met aandacht gevolgd. GOES, 17 Maart. Op perceel 182 der Ierseksche oesterbank is, op 1 M. diepte in den grond, een prachtige oude steenen pot gevonden. De bruine onverglaasde pot heeft een opening van 15 c.M., de bodem meet 10J c.M., de grootste wydte is 35 c.M. en de hoogte 25 c.M. De vindplaats van dit oude stuk, dat nog geheel gaaf en ongeschonden is, ligt vlak by het z.g.n. kerkhof, wat vroeger een begraafplaats schijnt ge weest te zyn. RILLAND-BATH. In de Dinsdag ge houden raadszitting werd besloten, voor het stichten van een gemeenschappelijke gasfabriek, van het pensioenfonds voor weduwen en weezen van burgerlijke amb tenaren een bedrag te leenen van hoogstens f 80.000 tegen 4i pCt. en den koers van 99 pCt. De bouw van de fabriek en alle leveranties, is opgedragen aan de M.y tot bouw en exploitatie van ge meentebedrijven te Utrecht en de exploitatie wordt haar verpacht. Voor fabriek en gebouwen zal van de ge meente Krabbendyko van den be- noodigden grond worden aangekocht. COLIJNSPLAAT, 17 Maart. Door den hevigen storm van Maandag j.l. zyn alhier in den havendyk groote gaten geslagen. De aanlegsteiger is vernield, alleen de palen zyn blyven staande brug is er afgeslagen en ligt in stukken aan den dyk. In de steenglooiing zyn eenige gaten, gelukkig niet van ernstigen aard. VLISSINGEN, 16 Maart. De feest gangers, die gisteren van Middelburg met de „Administrateur de Badts" naar Autwerpen zijn getrokken, hebben een treurige reis gemaakt. De boot, die om 6 uur uit Middelburg vertrokken was, verliet eerst om half acht Vlissingen en op de terugreis bleef men eerst een uur ter reede kruisen alvorens binnen te varen, zoodat men pas om 2 uur in Vlissingen was. Toen kreeg men te hooren, [dat de boot niet verder zou gaan en was men gedwongen naar Middelburg te gaan loopen. De bediende en reiziger K., die vorlodeu week vau Vlissingen verdweou, na zich te hebben schuldig gemaakt aau verduistering van een belangrijke som gelds ten nadeele van deu manufacturer M., is te Antwerpen aangehouden. Aanbestedingen, Verkooplngen, enz. ZIERIKZEE, 18 Febr. By de heden gehoudene aanbesteding van het ver bouwen en uitbreiden van de openbare Lagere School C. alhier, is ingeschreven door A. de Bruin te Goes voor f 43050, J. v. Almkerk te Zierikzee, voor f 51700, S. Bax te Zierikzee, voor f 50800, J. M. Panny te Krabbendyke, f 42550, C. Fideler te Bergen-op-Zoom, (laagste) voor f 40222, P. M. PanDy te Zierikzee, voor f 42860, M. v. d. Linden te Zierikzee, voor f 43900, T. J. v. Tilburg te Zierikzee, voor f 51000, P. L. Buitendijk J. M. van Riet te Goes, voor f 41900, P. F. v. Kaan te Bergen-op-Zoom, voor t 40750, A. G. Buizen, te Rosendaal, voor f 46300. Landbouw en Veeteelt. De regeering heeft den heer O. Zwager man te Middelburg, ryks-zuivelconsulent voor Zeeland en secretaris-penningmeester van het fokstation van de vereeniging tot verbetering vao geitenras in Zeeland, te Serooskerke (W.), opgedragen, in Duitschland een studiereis te maken, om de vorraziekte nader te bestudeeren. De heer Zwagerman zal daartoe 24 Maart naar Bonn vertrekken om aller eerst aan de universiteit inlichtingen in te winnen en dan enkele plaatsen in Duitschlaod te bezoeken. ST.-MAARTENSDIJK, 17 Maart. Heden (Dinsdag)avond trad alhier op voor de vereeniging „Het Groene Kruis" deheerZwagerraan.Ryks-zuivelconsulent voor Zeeland, om te spreken over de melk verzorging op het platteland. In een aangename en leerryke causerie behandelde de spreker het nut van de melk en de samenstelling er van, gaf ook een kyk op 't gebied van de melk hygiëne en leerde zyn hoorders wanneer de melk schadelyk is. Veel van 't ge sprokene werd door lichtbeelden ver duidelijkt, en de heer Zwagerman be pleitte het nut van toezicht op de melk, de inrichtingen en stallen van hen die melk in het publiek verkoopen. Hy zou het noodig achten, dat de gemeenteraden eenvoudige verordeningen maakten, aan wier naleving de melkverkoopers ge houden zouden zyn, en gaf in korte trekken aan, wat z.i. daarin bepaald zou behooren te worden. Waar een zoo be langrijk artikel onder de voedingsmiddelen als melk behandeld werd, kon men wenschen dat de opkomst grooter was geweest en de Burgemeester, die in zyn qualiteit van voorz. van het Groene Kruis den heer Zwagerman een woord van dank bracht voor wat hy ons dezen avond had laten zien en gesproken had, was zeker de tolk van al de opgekomenen. KERKNIEUWS. Oud-Geref. Gera. ST.-FILIPSLAND, 17 Maart. Voor de 3de maal beroepen te Grand-Rapids (Noord-Amerika) ds. L. Boone alhier. TWEEDE KAMER. Professor Eerdmans, nieuw kamerlid voor Rotterdam IU, heeft na eeds aflegging Dinsdag zitting genomen. De heer Troelstra vroeg verlof tot het stellen van vragen aan den minister van marine omtrent de door dezen genomen maatregelen tot verbetering van den geest op de vloot. In de eerst volgende vergadering zal omtrent het geven van verlof worden beslist. De Kamer ging in de afdeelingen voor onderzoek van de verschillende wetsontwerpen o. a. wijziging der woning wet, opcentenheffing en Treub's ontwerp der ouderdomsrente. Waarschynlyk Dinsdag a.s. openbare vergadering. Eerste Kniner. De Eerste Kamer heeft haar werk zaamheden hervat. Ingekomen was een schrijven van den heer Pelinck, dat hij wegens benoeming tot president der rechtbank te Assen heeft opgehouden kamerlid te zijn en dat bij zich niet herkiesbaar stelt. Dit schrijven werd aangenomen voor kennisgeving. Aan de orde was de behandeling der begrooting van. financiën. De heer Ferf bestreed bij voorbaat de herschatting van ongebouwde eigendommen en klaagde over den overdreven dienstijver van ambtenaren, vooral bjj de directe belastingen. De heeren Van Wassenaer en Bergsma opperden eenige bedenkiogen tegen ver anderingen door den minister in het ontwerp-inkomstenhelasting gebracht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 2