ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 18 Maart 1914. Rqna cacao Van Houten's J/yrm^7mdjL,diJ0UJi^ iyrjdmir ieaxwrdm. X^J^c^doXósi moVnu ioma/im Am w#ruiA wrt itöb/nfori/tó xxa/nde uAy^Jkmdthvxi' B ERICH T. Algemeen Overzicht. iicli NIEUW STIJDINGEN. (Z ierikzeesche C o u r a n t). ABONNEMENT. De abonneraentsprys van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschynt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 70ste JAARGANG. No. 9519 Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteuri A. FRANKEL. Redacteur i J. WAALE. ADVERTENTIE IV. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. By abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrydagimiddags uiterljjk 2 urt. Zij, die zich met I April a s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers 6 R A T I S. A. De Directeur J. DE LOOZE Jr. Het meest éclatante, algemeen de aandacht trekkend politieke feit is het jongste nieuws, dat de telegraaf ons gisteren bracht, dat de echtgenoote van den Fransclien Minister van Financiën, Caillaux, den directeur-hoofdredacteur vau het conservatieve veelgelezen dag blad De Figaroden heer Calmette, met een revolver in zijn bureau beeft doodgeschoten. Zeker, een lakenswaardige daad, want op grond van het goddelijk en ook van het burgerlijk recht heeft geen mensch het recht zijn natuurgenoot van het leven te berooven, al wordt hij ook nog zoo getergd, en al heeft hij ook het schandelijkste, dat een mensch kan lijden, ondergaan. Alleen als hij of anderen in levensgevaar verkeeren, mag hij uit zelfbehoud den belager van het leven onschadelijk maken. En daar hier geen levensgevaar was, zoo heeft de echtgenoote van den Minister gezondigd tegen het gebod van God, en inbreuk gemaakt op de wet van den staat. Dus de delinquente in deze is schuldig. En toch moet men in weerwil van haar schuld voor haar een levendige sympathie gevoelen, want wat zij deed, deed zij uit vurige liefde voor haar man. Dagelijks zag zij, hoe deze leed onder de ingemeene artikelen, welke boven genoemde hoofdredacteur, die nu voor den Hemelschen rechter staat, tegen hem schreef, teneinde hem als Minister ten val te brengen. Indien die hoofdredacteur ter berei king van dit politieke doel zich van eerlijke middelen had bediend, indien hij den Minister, die een inkomsten belasting had ingediend, zakelijk en principieel, scherp bestreden had, nie mand zou daaraan hebben en mogen nemen, zelfs niet de vrouw van den betrokken Minister. Maar hij zocht zyn kracht in onge oorloofde, verfoeilijke middelen. Hij had in handen weten te krijgen brieven, die de Minister aan zijn vrouw geschreven had. En die brieven waren indordaad voor den Minister compromitteerend. Met de publiceering nu van die brieven, beoogde de hoofdredacteur den heer Caillaux als Minister onmogelijk te maken, teneinde op die wijze de door dezen ingediende inkomstenbelasting van de baan te krijgen. Niet de inkomstenbelasting werd be kritiseerd, neen, de man, die haar had ontworpen, werd dag in dag uit op de gemeenste wijze uitgescholden. Zelfs werden particuliere brieven gepubliceerd, teneinde hem in een verachtelijk dag licht te plaatsen. Om aan dien veldtocht een einde te maken, daar zy niet langer het verdriet kon aanzien, dat haar man leed, ging mevr. Caillaux buiten weten van haar echtgenoot, naar den president der recht bank en vroeg hem, of aan die laster- en schimpcampagne en aan het openbaar maken van intieme brieven, geen einde kon gemaakt worden. Neen, had de magistraat geantwoord. Toen kocht zij een revolver, laadde dien, en gewapend hiermede is zij het bureau van den hoofdredacteur der Figaro binnenge treden, en hseft hem doodgeschoten. Zij meende, gelijk zij na het bedrijven van deze daad aan den commissaris van politie verklaarde, het recht te hebben zichzelf recht te verschaffen, daar er met de wet geen recht voor haar te verkrijgen was. Zij werd naar de Sint- Lazare-gevangenjs gebracht. En haar echtgenoot legde, toen hij vernam, wat gebeurd was, onmiddellijk zijn ambt van Minister neer. Mevrouw Caillaux heeft den beroemden advokaat Labori tot haar raadsman en verdediger ge kozen. Het gebeurde heeft in Parijs een geweldige sensatie teweeg gebracht. Krantenventers liepen in de Parijsche straten tot twee uur in den nacht, roe pend: „Calmette door mevr. Caillaux gedood". De Figaro is in rouwrand verschenen. In de Kamerzitting, waarvan de publieke tribunes met een dichte menigte bezet waren, ging het gisterennamiJdag stormachtig toe. Een document van den procureur-generaal werd door een kamer lid voor den dag gehaald, waaruit bleek, dat Minister Monis op instigatie van Minister Caillaux op den procureur- generaal pressie had uitgeoefend om de strafzaak Rochette te laten rusten. Minister Doumergue las in antwoord op deze verwachte onthulling de ver klaringen voor, die de President van het Hof indertijd voor de Commissie van Enquête in de zaak Rochette heeft afgelegd, verklaringen, die in fiagranten strijd zijn met het document van den procu reur-generaal Minister Monis ontkende pertinent eenigen druk op den procureur-generaal te hebben geoefend, en geen last te hebben gegeven de vervolging van Rochette te staken. De Kamer besloot hierop metalgemeene stemmen een nieuw onderzoek in te stellen, en aan de commissie van enquêtte juridische bevoegdheid toe te kennen. De Engelsche Minister Churchill heeft te Bradfort een rede gehoudeD, waarin hij zeide, dat het aanbod der regeering aan Ulster als het uiterste is te be schouwen, dat de regeering kan doen. Ulster heeft gevraagd om van Home- Rule (zelfbestuur van Ierland) te worden uitgesloten, en om een beslissing der bevolking. Beide heeft Ulster van de regeering verkregen. Verwerpen nu de unionisten wat de regeering aanbiedt, dan is het, omdat zij verkiezend de donderbus .boven de stembus, liever schieten dan stemmen. En nu was het, zeide de Minister, wel erg als er bloed moest vloeien, maar erger nog was het, als wet en orde met voeten vertreden werden. De indemniteitswet in Kaapstad is door Minister Siputs gewyzigd in dien zin, dat geschrapt is de paragraaf in de inleiding tot de wet, waarin staat, dat de negen verbannen werkliedenleiders, die tbaus iu Engeland vertoeven, „voor altijd ongewenschte elementen" zijn. Rusland breidt zijn leger en vloot aanzienlijk uit, alsof het plan beeft door een buitenlandschen oorlog een afleiding te geven aan den binnenlandschen toe stand, die in weerwil dp.t er een Doema is, nog steeds steun op geweld en onrecht. Zij, die een politieke overtuiging zijn toegedaau, welke niet strookt met het heerschend regime, en voor die over tuiging durven uitkomen, worden naar Siberië verbannen oi tot katorga (dwang arbeid) veroordeeld. Eu de ongtdukkigen, die door een dergelijk vonnis getroffen worden, staan, gelijk wij reeds meermalen in het licht gesteld hebbenaan de wreedste mishandelingen bloot. In Berlijn is dezer dagen door den jourualist, Ulrich Rauscher, een lezing met lichtbeelden gehouden, waarin de treurige toestand der pojitieke gevangenen in levendige kleuren geschetst werd. Hij deelde o. a. mede, dat van 1906—1916, 38000 menschen wpgens politieke mis drijven gestraft zijn geworden, waarvan 5735 ter dood werden veroordeeld. In 1908 bevonden zich in de gevangenissen 90.000 veroordeelden, nu in 1914 tellen de gevangeniséeti 2*20.000 ver oordeelden, waaronder 40.000 wegens politieke misdryven. Reeds in de duistere oude tyden ont stonden, door vrywillig| of gedwoDgen onderwerping, de wereldrijken van Perzië èn Assirië, die één groote uniforme kuituurronde vormden. Alexander van Macedonië verbond het Oosten met het Westen, door een baii'd van korten politieken duur, doch met verstrekkende gevolgen. Rome werd zyn erfgenaam en organiseerde met het zwaard en rechts gevoel „de bewoonde aarde". De groote gedachte van Socrates over één menschdom, scheen zich onder de Ceasars te verwezenlijken. Cicero en Seneka gevoelden zich cosmopolieten. Marcus Aurelius oordeelde dat de verschillende naties elkaar zoozeer naderden „als de huizen eener stad". Het Keizerlijke Rome stierf en het Pauselijke Rome werd z'n opvolger. Het middelêeuwsche Patl|schap was een groot sclie proef om het menschdom te vereenigen, maar noch het Keizerlyke, noch het Pauselyke Rome konden hun doel"bereiken. Dante, die de wereld een veelkoppig monster noemde, riep haar toe: „Hoe schoon en bekoorlyk is het, als broeders in eendracht by elkander wonen! De oorlog worde uit de natiën verbanneneen wereldmonarchie is de wil Gods. De Keizer is door den Almach tige met 't hoogste ambt bekleedAltyd opnieuw weerklonk dit hoofdidee der raiddeleeuwsche wereldpolitiek. Maar langzamerhand vervormde zy naar een wereldrepubliek. Dubois eischte in 1306 een internationaal staatsverbond. In geval van oorlog beslist een Tribunal van Arbitrage, bestaande uit geestelijken en leekerechters. Vredeverstoorders ver- banne men. De Hussiten Koning Podjebrad van Bohemen wenschte een wereldvolkeren- verbond, welks stad van samenkomst Bazel zou wezen, met een internationale rechtsbeslissing en een bondskas. De renaissance en de reformatie werkten aanvankelijk niet mede om de eenheid tusschen de staten te bevorderen, maar toch werd er nog steeds in de richting van het internationalisme gewerkt. Hugo de Groot schreef in 1609 zyn Mare liberura (de vrye zee) en in 1625 ver scheen zyn beroemd werk „De jure belli ac pacis (Over het recht van den oorlog en van den vrede). Grotius, dat is de naam waaronder Hugo de Groot wereldvermaardheid gekregen heeft, is de schepper van het oorlogsrecht dat thans nog onuer zyn invloed staat. Groot zyn z'n verdiensten ten opzichte van de ontwikkeling van het Volkenrecht, maar eerst een paar eeuwen later zouden zyn denkbeqjden zegevieren. Eerst de negentiende eeuw zou blyken den grooten stoot te geven tot een werkelijk belangrijke ontwikkeling van het inter nationale leven en als gevolg daarvan, van het internationaal recht. Meer dan iets anders is het de ontwikkeling van het verkeerswezen, die op den inter nationalen toestand invloed uitoefent. En juist in de 19e eeuw breidt zich door de uitvinding der stoommachine, telegraaf en telefoon het verkeer enorm uit. Hierdoor komen de menschen uit verschillende landen veel meer met elkaar in aanraking en is er naast het nationaal recht ook groote behoefte aan wereldrecht. Wilden in vroeger tyden eenige personen de wereld met zachtheid of geweld onder ééa scepter vereenigen, wat hun somtyds, maar niet voor langen duur, gelukte, thans is het het volk zelf dat naar internationalisme streeft. Ge durende de tweede helft der negentiende en het begin der twiotigste eeuw kwamen veelvuldige (ongeveer 500) inter nationale instellingen tot stand. Twee der oudste en voornaamste zyn wel de Algemeene Telegraafvereenigiog, ge sticht in 1865 en de Algemeene Post- vereeniging, die in 1874 tot stand kwam. Op allerlei gebied vinden we internationale vereenigiügen en daarvoor is een inter nationaal recht een behoefte. Het is een verblijdend verschijnsel dat de belang stelling in het wereldrecht steeds grooter wordt. Het internationaalrechterlijk resul taat van den laatsten tyd is dan ook niet gering. Dit resultaat is niet kunst matig verkregen, zooals men vroeger wilde, door onderwerping aan één gezag en één recht, met miskenning van nationale en lokale behoeften, maar natuurlijk, door rekening te houden met verschil in geaardheid en ontwikkeling van landen en volken. Het zooveel mogelijk sparen van de karakteristieke verschillen, zal een waarborg te meer zyn om iets duurzaams op te bouwen. Op deze wijze is men in korten tyd reeds ver gekomen en welke mogelijk heden openen zich niet voor de toekomst, zoowel op het gebied van internationaal privaatrecht als op het gebied van volkenrecht. PACO. AMERIKA. Iu New-York wordt niet alleen verteld, doch openlijk in geneeskundige tijd schriften gepubliceerd, dat de beroemde medici zich niet ontzien hebben, duizend onschuldige kindertjes om der wille van de wetenschap met tuberlose-bacillen en kiemen van andere besmettelijke ziekten iu te enten. Mr. Joseph Whittys schrijft in American Institute of Social Service, dat de hoofdverpleegsters van bewaar scholen, weeshuizen, vondelingenhuizen en hospitaals zich er toe geleend hebbeD, hun pleegkinderen aan mannen van de wetenschap af te staan om proeven op hen te laten nemen. Niemand minder dan de beroemde Japansche professor Noguchi, aan het Rockefeller-Institute te New- York, heeft deze experimenten genomen. We lezen b.v., dat kinderen van nog geen twee jaar tuberculose-bacillen in de oogjes zijn gespoten, en dat men hun bovendien nog de handjes vastbond, zoodat de kleinen niet met wrijven hun pijn konden verzachten. Het is begrijpelijk, dat dit bericht in New-York een storm van verontwaardiging heeft doen ontstaan. Het medisch schandaal is daar het onder werp van den dag. Het gebeurde werpt een schandvlek op de gebeele Ameri- kaansche artsen wereld. Dat professor Holt, professor voor kinderziekten aau de Colum- biauniversiteit en zoovele anderen, wier namen alle bekend zijn, ook mee hebben gedaan, acht bet New-Yorksche publiek op zyn zachtst genomen onbegrijpelijk. De openbare meening eischt de strengste bestra fling voor deze geneesheeren. FRANKRIJK. PARUS, 17 Maart. De ministers, hedenavond vergaderd, hebben van Caillaux bericht ontvangen, dat hy zyn ontslag indient. Malvy en daarna Doumerge, begaven zich naar Caillaux, om hem te bewegen op zyn besluit terug te komen. Caillaux heeft geweigerd. Daar de ministers van meening waren dat het besluit van Caillaux niet defini tief kon zyn, hebben zjj het nemen van een besluit tot morgen uitgesteld. DÜITSCHLAND. De attractie tfan de tentoonstelling van vet vee, welke den 27sten Maart te Breslau gehouden zal worden, zal, naar uit Berlijn aan de Journal gemeld wordt, een os zyn, die 2000 kilo weegt en 2,10 meter hoog is, het resultaat van de kruising met een zebu. Het beest is het eigendom van keizer Wilhelm, die op zijn landgoed Kadinen verscheidene van deze dieren bezit. In de Mecklenburgsche gemeente Zierke wordt in 't geheel geen belasting betaald. De Köln. Ztg. vermeldt daar omtrent, dat jaren geleden de zoon van een daar gevestigd arbeider naar een ander land verhuisde, rijk werd en stierf zonder erfgenamen na te laten, zijn vermogen had hij aan zijn geboorte plaats vermaakt. Uit de rente werden niet slechts alle belastingen, maar ook alle schoolgeld en de pacht voor de akkers voor de arbeiders en daglooners betaald. Daar des ondanks nog geld ter beschikking bleef, schafte de gemeente zich ook een lijkwagen aan. Daarover ontbrandde twist. De ar beiders verlangden, dat het kapitaal zou worden verdeeld, maar van bevoegde zijde werd dit, wat geen verwondering zal baren, geweigerd. Daarna hebben de arbeiders den lijkwagen geboycot. De lijken dor arbeiders worden thans naar het op tamelijk grooten afstand gelegen kerkhof gedragen BELGIË. Een vluchtig overzicht van de winst en verliesrekening der wereldtentoon stelling te Gent, toont volgens do Tel. reeds een tekort van 3i millioen franc aan. De ontvangst uit "de entrées is veel lager geweest dan waarop overigens redelijkerwijs gerekend werd; in plaats van 3 millioen francs entréegeld werd er slechte 1.750 000 francs aan de kassen ontvangen. Bovendien heeft Gent het slechte weder tegen gehad en een zekere vooringenomenheidontstaan uit het eeuwige taalgotwist. Ten slotte en meer dan alle tentoonstellingen heeft die van Gent zwaar te lyden gehad van 't misbruik van vrije entrée's. Zy heeft ernstig schade geleden door de Berlyn- sche conventie, in dien zin, dat de buitenlandsche deelnemers haar van te voren al te strenge verplichtingen op legden, welke door den tekst der conventie bekrachtigd zullen worden, zoodra deze overal is onderteekend. Men verzekert zelfs hier en daar, dat het tekort geen 3J maar wel 5 millioen francs zal bedragen. En de regeering, die de Genteche tentoonstelling reeds met 12 millioen francs heeft gesteuud, wil er uu niets meer mee te maken hebben. Zoodat thans de stad Gent, de provincie en de aandeelhouders het zeer aanzienlijk tekort zulleu moeten dekken. BRUSSEL, 16 Maart. Naar de Gazette meldt, zyn de Scheldedyken by Dender- monde doorgebroken. Een gedeelte van de stad is overstroomd. NEDERLAND. GRONINGEN, 16 Maart. Toen de politie J. de B., uit O.-Pekela, uit het arrestantenlokaal te Blijham wilde halen, bleek de man, naar men meende, reeds overleden te zyn, ten gevolge van zelfver- wond ing aan de polsen. Dokter afwezig, werd alvast maar de laatste woning be steld en klaar gemaakt. Toen echter de geneesheer den doodschouw hield, en men tot kisten zou overgaan, bleek, dat de man nog in 't land der levenden was, 't geen niet alleen de deskundige consta teerde, maar ook de patiënt door een duidelijkeu hoofdknik bevestigde. Zeker eon bizonder geval! AMSTERDAM, 16 Maart. Een zekere M., Indisch man, met verlof naar Europa overgekomen en sedert geruimen tijd alhier woonachtig, had op een adver tentie geschreven van het Beechermings- comité „Gaboes Petrol". Daardoor was hij in kennis gekomen met den „oprichter" van dit comité, zekeren H. Deze is eeu welbekend lid van een gokclub, waarin M. eveneens gei ntroduceerd werd en waar men hem herhaaldelijk sommetjes liet winnen, om hem op dreef te helpen. H. werd intusschen de vertrouwensman van den Indischen man, die, alszoovelen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 1