ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 16 Maart 1914. TWEEDE BLAD. NIEUWSTIJDINGEN. (Zierikzcesche Cour a n t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen M AAN'AGWOENSDAG en VKIJDAG verschijnt, is voor Jierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in NederWid 1,00 p«r 3 maanden. Xfzonderiyke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 70ste JAARGANG, No. 9518 Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur A. FRANKEL. Redacteurs J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets meerdere regels 10 ets. By abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrjjdagsmiddags uiterlijk 2 ura. RUSLAND. De kusten van 't Azof-raeer in de nabij heid van het kozakkendorp Achtyrskaja in liet Kuban-gebied, zijn ten gevolge van een orkaan overstroomd. 200 arbeiders, die aan den oever vati het meer lagen te slapen, zijn door de golven verrast en verdronken. Vele werklieden-kolonies staan onder water. Bij de stad Terarjuk is een water- keering van cement door de golven vernield. Het grootste gedeelte der stad is overstroomd en verscheidene personen kwamen om het leven. FRANKRIJK. Dezer dagen stond Aoor de 10e kamer der correctioneele rechtbank te Parijs een man terecht, die met zjjn langen witten baard en eerwaardig voorkomen 't vermoeden deed rijzen, dat hij slechts door een noodlottige vergissing op de bank der beklaagden terecht was ge- koraeD. Eenige maanden geleden woonde hij nog met de zijnen te Bois-Colorabes in een lief landhuisje, waar hij de alge- raeene achting genoot zijner naburen. Waarvan hij leefde wist men niet, maar men veronderstelde, dat hij commis- voyageur was, want op gezette tijden vertrok hij met eenige bagage om na een paar dagen weer terug te keeren. Wie waren zijne klanten? Zyne klanten waren de reizigers in hotels, naast wie hjj zyn kamer had genomen en die hjj in het holst van den nacht bestal. Urban Thaüst, zooals de aangeklaagde heet, bleek een der beruchtste, slimste en meest geraffineerde hotelratten te zyn. Als hij des nacht3 zijn kamer uitsloop, gekleed in een zwarte trui, met vilten schoenen aan de voeten en voorzien van oen klein electrisch lantaarntje, ging hij op roof uit en nimmer keerde hij terug dan in het bezit van portefeuilles, porte- raonnaies of sieraden. Langer daii vijftien jaar zocht de politie naar hem, maar steeds wist hy zich te verbergen tot hy in October 1.1. in de val liep. Op een zijner nachtelijke tochten kwam hij terecht in de kamer van twee inspecteurs van den veiligheidsdienst. Deze politie dienaren, immer gewoon op hun hoede te zijn, ontwaakten juist toen Thaüst zonder eenig geraas hun kamer binnen sloop. Spoedig was hy geknipt en men vond 250 francs aan goudstukken op hem, die hy pas een zijner kamerhuren ontstolen had. Dat was meer dan voldoende en de rat was gevangen. Thaüst werd veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf en vyf jaar verbanning. Een der getuigen noemde hem de koning der hotelratten. Te Parys is dezer dagen een ernstige zwendelaffaire aan het licht gekomen. Het Fransche tydschrift Semaine Jteligi- euse publiceerde eenige dagen geleden een bericht, waarin de katholieken van Frankrijk gewaarschuwd werden voor een onderneming genaamd „Federation catholique de France". In 't jaar 1911 was abbé Estevenet, te Belmont, met den oud-adjudant Luguel op de gedachte gekomen een onderneming op te richten, met het doel, geestelijken, die door de wet op de scheiding van kerk en staat in noodlijdende omstandig heden waren geraakt, te hulp te komen. Abbé Estevenet en Luguel stelden zich daarop in verbinding met een aantal Parysehe handelslieden, die zij belastten met de leiding der onderneraipg. Op verschillende tijdstippen zonden abbé Estevenet en Luguel geldsommen tot een totaal bedrag van fr. 45.000. Toen de abbé het bericht in de Semaine Religieuse las, kreeg hij argwaan en begaf zich onmiddellijk naar Parys om de personen, die de leiding der onder neming in handen hadden, om nadere inlichtingen te vragen, rüén hunner had hem op geregelde tyden gemeld, dat de onderneming uitstekend werkte en ook dat hy zich naar Rome begeven had om den Paus van het doel der „Federation" op de hoogte te stellen. De H. Vader had zijn bevrediging over hèt werk te kennen gegeven, evenals de aartsbisschop van Parys. Het bleek abbé Estevenet al spoedig, dat hiervan geen woord waar was en dat de leiders der onder neming de zaak een geheel andere wending hadden gegeven dan bedoeld was. Zy hadden n.l. een naaralooze vennootschap opgericht met een kapitaal van 100.000 francs, maar de zaken marcheerden niet en de bureaux, welke eertyds in rue de Petersbourg waren gevestigd, moesten gesloten worden, terwyl het ameublement wegens schuld verkocht was. Bemerkeud in handen gevallen te zijn van bedriegers, dienden abbé Estevenet en Luguel een aanklacht in by den officier van justitie, die de leiders der onderneming een verhoor heeft doen ondergaan. Zij worden beschuldigd van zwendelary en misbruik van vertrouwen. DÜITSCHLAND. Vrijdagochtend heeft op de binnenplaat s van de gevangenis te Metz de terecht stelling plaats gehad van den mijnwerker Berresheim, die in November van het vorige jaar wegens moord ter dood ver oordeeld was. Nader wordt gemeld, dat zich bij deze terechtstelling een afschuwelijk tooneel afspeelde. Er werd gebruik gemaakt van een guillotine, die eerst eenmaal dienst gedaan had. Toen de valbijl viel, kapte hy wel de halswervels door, maar het hoofd werd niet van den romp gescheiden. Een der beulsknechten sneed nu met zyn zakmes het hoofd verder los. BELGIË. BRUSSEL, 13 Maart. De dieven, die 28 Februari te Parijs een postzak mee namen, welke een waarde bevatte van 1 millioen francs, zyn gisteren alhier gevat. Het zijn de Franschen Muret en Sébi. Uit Stad en Provincie. NOORDGOUWE. De rekening van de diaconie alhier voor het jaar 1913 sluit met een goed slot van f 201,65. De inkomsten hebben f 1240,095 en de uitgaven f 1038,65 bedragen. De raad dezer gemeente heeft in zijne vergadering van Vrijdag j.l. met algemeene stemmen besloten aan het comité voor de waterleiding in Schou wenDuiveland een renteloos voorschot van f 89,76 te verleenen. Dr. M. A. Ittmanri, arts alhier, die tijdens den Balkan-oorlog deel heeft uitgemaakt van de Grieksche ambulance, is tot officier in de orde van den Verlosser van Griekenland benoemd. In de buitengewone vergadering van ingelanden van den polder Noord- gouwe is Vrydag j.l. met 8 tegen 5 stemmen besloten om naast den bestaan- den duiker bij Kadersweel een nieuwen duiker 50 c.M. lager dan de bestaande te leggen. Een en ander onder goedkeuring van het bestuur van het waterschap Schouwen. NOORDWELLE. Mej. Joh. Polder mans, verpleegster in het Ziekenhuis te Rotterdam, heeft als zoodanig plaatsing gekregen in het sanatorium te Davos. BRUINISSE. De uitvoering door de muziekvereniging „Excelsior", Vrijdag avond in de Conferentiekamer gegeven, slaagde als steeds uitstekend. De muzieknummers, door de leden ten gekoore gebracht, evenals de num mers voor strijkorkest met piano-bege leiding, werden met genoegen aangehoord. Zij bewezen wederom, dat de muziek met vrucht wordt beoefend en de leiding bij den heer Theewis aan bekwame handen is toevertrouwd. Ook het kluchtspel en het tooneelspel dat werd opgevoerd, violen, evenals liet komisch duet en het kattenduet, zeer in den snaak en werden luide toegejuicht. De dames en heeren dio in die stukken medewerkten, kweten zich dan ook uitstekend van hun taak. Een geanimoefd bal besloot deu ge- zelligen avond. SCHERPENISSE. Een zonderling geval doet zich alhier voor met iemand, waarvoor ook een aanvraag is ingediend voor ouderdomsrente. Bedoelde persoou is opgegeven als loods, die schepen uit de haven alhier loodst en daarop is een afwijzende beschikking ingekomen. Daarin berustte de belanghebbende niet en kwam in hooger beroep. Een getuige werd gedagvaard en die ver klaarde, dat die persoon een daglooner is, dat hij in den zomer schuren teert en de schippers en commissionnairs be hulpzaam is by het-sorteeren van aard appelen, ook wel eens gemeente-arbeid verricht, schepen uitloodst enz. en niettegenstaande getuige die raede- deelingen deed en alzoo te kennen heeft gegeven, dat hij een volslagen werkman is in dienst van anderen, kwam er andermaal een afwijzende beschikking. Ruim een jaar geleden verkocht de koopman G. Bolier een trekhond aan iemand te 'Poortvliet eii deze verkocht dien weer aan een boer te Stavenisse. Toen eerstgenoemde van de week op een morgen bij zijn honden kwam, zag hij, dat de hond weer bij zijn oud hok lag. Hoewel het dier bij hem voor een kar dienst deed en bij den boer niets te doen had, kwam hij nog maar liever naar zijn ouden baas. THOLEN, 13 Maart. Gistcrenavoud traden alhier op de bovenzaal van „Het Hof van Holland" voor de leden van het Nutsdeparteraent en hunne dames op de heeren Solser en Hesse, Hollandsche humoristen te Amsterdam, met een zeer opgewekt programma. Onafgebroken wisten zij de aanwezigen te boeien door hunne uitmuntende voordracht. De mimiek was eenig. De typen in „De Gouden Bruiloft van Hein en Trui"; „Jan"; „De Mensch"; „Terug van den ïïengelwedstrijd" enz. werden zeer juist weergegeven. Het bestuur heeft een goede keuze gedaan door beide genoemde heeren voor een Nutsavond te engageeren en we stemmen volkomen in met. den wensch van den voorzitter, de heeren Solser en Hesse nog meermalen hier te mogen hooren. Het nieuwe bestuur van het Nut alhier kan met genoegdoening op het afgeloopen seizoen terugzien. De gehouden Huisvlijttentoonstelling was één groot succes. Deze avond niet minder. Het bestuur heeft getoond met de vroeger gevolgde gewoonte te willen breken ora dikwyls sprekers met te diep gaande wetenschappelijke- of te hoog dravende litteraire voordiachten uit te noodigen. We hopen, dat het onder de ingevoerde leus: „Het nuttige met het aangename vereenigd", nog lang de leiding van het Departement Tholen moge behouden. Tot bibliothecaris der Nutsbiblio- theek is benoemd de heer P. J. Blaas alhier, in de plaats van den heer F. Naerébout, aan wien op diens verzoek eervol ontslag is verleend. VLISSINGEN, 14 Maart. Volgens bij het Loodswezen alhier ingekomen bericht, is het aakschip „Ambulant", schipper Meeuwseu, geladen met grind in de ge baggerde geul nabij Veere aan den grond geloopen, en vermoedelijk gebroken. Men is bezig de lading te werpen. Bij beschikking van den Minister van Waterstaat is met iugang van 1 Mei e.k. de bureelambtenaar van den Rijks Waterstaat P. M. Knieriem verplaatst van 's-Hertpgenbosch naar Vlissingeu. Brieven uit de Hofstad, v. De residentie kau gerust zijn: als niet alles tegenloopt, dan keert na een scheiding, die over en weer al van al te langen duur is gevoeld, de Fransche Opera in het a.s. seizoen binnen '8 Graven hage's veste terug. Het spel kau dan beginnen, want de raad heeft thans na langdurige besprekingen, een directeur gevonden, zeer naar den zin van Burgem. en Weth. en die dan ook zijn benoeming bobben doorgedreven met een vasthoudeudhoid, als aan een zaak van waarlijk hooger gemeentelijk belang niet misstaan zou hebben. De uitverkorene, uit een respectabel aantal binnenlandsche gegadigden naar het directeurs-ambt van den gemeente lijken schouwburg, is een buiten lander. Maar dan toch een vroemdeling, die ons zoo na mogelijk staat, een Belg, die onze taal volkomen machtig is, de in Haagsche opera-kringen bekende bariton-zanger Leopold Roosen. Momenteel echter was de heer Roosen als zanger verbonden aan de opera te Parijs, en dat men hem van daar naar het Haagje gehaald heeft, om de eerst volgende jaren ons muzikaal-dramatisch kunstleven te leiden, is een evenement in de wereld der coulisses. Want zoo deze zanger al op vocaal gebied uit munt, op directoriaal gebied moet hij zijn sporen feitelijk nog gansch en al verdienen. Zijn benoeming is dan ook allesbehalve van een leien dakje gegaan. Feitelijk hebben wo reeds een volledig comediespel in 3 bedrijven kunnen genieten, on wel in den raad. Het eerste bedrijf duurde van 2—5 uur en was de openbare vergadering, waar voor- en tegenstanders der candidatuur- Roosen elkander, en niet malsch, openbjk te lijf gingen het tweede bedrijf duurde van 5 tot 10 uur, zijnde een geheime zitting, waarin ook de groote pauze viel. waarbij de vroede vaderen even naar buis konden gaaij om deu inwen- digeu mensch te versterken en nieuwe krachten te verzamelon, om elkaar, maor nu niet- in bet openbaar te atta- gueeren. Het derde en laatste bedrijf duurde slechts kort, van 10 uur tot half elf en eindigde in een scboone apotheosede heer Roosen tot exploitant van het Theatre Royale de la Haye fekroond, met in de eene hand het revet van uitnemendheid hem door het college van Burgem. en Weth. uitgereikt en in de andere haüd de gemeenschappelijke subsidie van 30000 Hollandsche guldens. Zoo kreeg de schouwburgcommissie haar zin, u'eu de'plaise den storm vau verontwaardiging die onder de burgerij was opgestoken, ten opzichte van de ongemotiveerde bevoorrechting van een „vreemdeling", anderzijds ondanks bet hevig verzet der sociaal-democratische fractie in den raad, gesteund door enkele andere leden. Doch inmiddels, de beer Roosen beeft de overwinning weggedragen en is alvast met groote energie en ijver aan bet in elkander zetten van zijn „tableau de la troupe" begonnen. Of bet hem lukken zal', bet veelei8cbend Haagsche opera- publiek te kuunen bevredigen, is een tweede. De 30000 gld. klinkt wel aardig voor een burgermans-iukomen, maar op een opera-exploitatie, die iets werkelijk goeds presteeren wil, is bet een druppel in de zee. Alleen een beetje goede tenor en een eerste chanteuse, verdienen reeds meer dan dit bedrag. Dan komen daarbij nog al de andere zangers en zangeressen met niet zuinige salarissen, dan bet vol tallig orkest van ongeveer 60 maD, de koristen, bet corps de ballet (waar de Haagsche snoepers al zeer veeleiscbend mede zijn), de requisiten, de décors, de ouvreuses, enz. enz. enz., kortom de ge- beele verdere exploitatie! Hoe die aan de kost moot komen, blijft uiterst moeilijk te zeggen, want vooreerst is de schouw burg door de verbouwing veel kleiner geworden wat bet aantal beschikbare plaatsen aangaat, en ten tweede behoeft de directeur niet op kunstminnende Hage naars voor extra-linantiëelen steun te rekenen, want die zijn er niet meer, ten derde zijn do exploitatie-uitgaven met de hoogere tractementen van bet orkest en verder personeel enorm toegenomen kortom in de spanne tijds, die tusscben deze opera-periode en de vorige ligt, zijn de omstandigheden dermate veranderd, dat er geen peil meer op de vroegere inooia ontvangsten te trekken valt. De beste kenners van opera-toestanden schudden dan ook bedoukelyk bet hoofd en zijn er van overtuigd, dat de weg van deu nieuwen directeur van den grooten schouwburg, allesbehalve op rozen gaan zal. Laat ons echter bet beste hopen, want bet zou toch waarlijk zoude zijn vau al bet gemeentelijke geld daarvoor uitgegeven, on nog uit te geven. Immers opnieuw is aan de ver bouwing bet bagatel van 166000 gulden moeten beschikbaar gesteld worden, om dat men bij de aangevraagde verbou wingssom, maar eventjes vergeten bad, de eigenlijke schouwburgzaal opnieuw te decoreeren, te betimmeren en nog enkele belangrijke zaken meer. Aanpakken s. v. p. zegt de man, die U bet nieuwe lioogere belastingbiljet komt uitreiken. Eu Sijinen? wel, Sijmen betaalt! HAGEMAN. Doorbraken. Naar uit Lobith aan de Maasbode wordt gemeldt, is de dijk, welke het dorp Spyk, by Lobith, afsluit, tegen het water van den overlaat doorgebroken. Het water stroomde met geweld door de gemaakte opening. Zestien huizen en eenige steenfabrieken staan ongeveer 1 M. onder water. De bewoners der onder- geloopen huizen zijn met hun vee en huisraad, voor zoover dit nog te redden was, naar de zolders hunner woningen gevlucht. Velen hebben zelfs hun toe vlucht op h^t dak moeten zoeken. Enkele gezinnen weigeren hun woning te verlaten. Een tweéae bericht luidde Het water blyft met kracht door den gebroken dyk stroomen. Het geheele dorp is één watervloed. Ook de katholieke kerk is ondergeloopen. Bij de thans heerschende duisternis is het onmogelijk, den omvang van de ramp te overzien, wel kan echter reeds worden vastgesteld, dat zeer vele huisgezinnen al hun have en goed verloren hebben. Ook in Groningen, n.l. te Vlachtwedde, is een hulpdam, benoodigd voor den sluisbouw by de kanalisatiewerken van Westerwolde, doorgebroken. De aan nemers Groenier en Linzel van Stads kanaal lyden daardoor belangryke schade. De sluis was bijna voltooid. Hoog water. Men schrijft uit Wageningen: Het water op den Ryn heeft thans een zeldzaam hoogen stand bereikt. De peilschaal wyst 10.21 M. N.A.P., of 3.08 M. boven gewone hoogte. Aan alle veren in den omtrek, Grebbe, RheneD, Renkum, enz., is de overtocht per gierpont gestaakt, alleen aan het Lexkesveer alhier en te Culemborg kan nog per gierpont worden overgezet. Te Almelo staan in het zuidelyk ge deelte van de stad vele straten onder water en dringt het water binnen de huizen. Voor sommige winkels zyn bruggetjes gelegd, ten gerieve van de klanten. Znld-Afrikaanscke Boeren. Naar wij vernemen zullen de Zuid- Afrikaanscbe landbouwers, die Engeland bezoeken, van 1623 Juli in ons land vertoeven. Den 23en vertrekken zij uit Vlissingen. Pensioen werklieden 's Rtyks werf! Bij Kon. besluit ia ten opzichte van geëmployeerden, werklieden en bedienden op daggeld bij 's-Rijks werf te Amster dam, die, in verband met de voorgenomen opheffing van die werf, zijn of worden ontslagen, aanspraak op pensioen toe gekend: „ter zake van 55-jarigen ouder dom, mits de belanghebbende een dienst tijd van ten minste 15 jaren kan doen golden." Het pensioen voor 55-jarigen ouderdom, bedoeld in art. 1 der wet wordt vast gesteld voor ieder jaar dienst, op een drie-bonderd-vijftigste van het loon, dat door den belanghebbende is genoten in de 5 voor hem gunstigste der laatste tien dienstjaren. Niet meer dan 35 jaren dienst komen in berekening. Ingeval het pensioen minder dan f 150 zou moeten bedragen, wordt bet op die som bepaald. Deze bepalingen worden geacht in werking te zijn getreden op 1 Juli 1913. Oneerlijke concurrentie. Naar de R.-K. Middenstander ver neemt, is een wetsontwerp tot bestrijding der oneerlyke concurrentie door mr. Aalberse by de Tweede Kamer ingediend. De Koningin naar Rotterdam. De Koniugin bezoekt deze week niet- officieel Rotterdam en zal ten huize van den burgemeester eenige ingezetenen ontvangen, om zich op het gebied van het bedrijfsleven verschillende inlichtingen te doen verstrekken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 5