ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 16 Maart 1914. EERSTE BLÜD. be_rTcht. BRANDSCHOUWING. m 1 l i t i e. Vrijstelling van den Dienst. diplomatie. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. (Z ierikzeesche C o u r a n t). ABONN EM ENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 70ste JAARGANG. No. 9518. Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-HoofdredacteurA. FRANKEL. Redacteur J. WAALE. ADVERTENTIEN. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Bü abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrjjdagsmiddags uiterlijk 2 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Zij. die zich met I April a s. op ons blad abonneeren. ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. De Directeur, A. J. DE LOOZE Jr De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter kennis van de Ingezetenen, dat de Directie der Brandweer op Dinsdag den /7 Maart eerstkomende en volgende dagen eene ALGE.MEENK BRANDSCHOUWING in do woningen der Ingezetenen zal houden, overeenkomstig de bepalingen der Verordening tot voorkoming en blusscliing van brand in deze gemeente. Zierikzee, don 16 Maart 1914. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgomeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de nieuwe MILITIE WET zeven redenen van vrijstelling van den dienst by de militie bevat, bestaande in 1. eigen vrUwilligen dienst: 2. broederdienst: aanwezigheid van in hetzelfde jaar ge boren broeders of halfbroeders: 4. het beklecden van een geestelijk of een godsdienstig-inenschlieveiid ambt of de opleiding daartoe; 5. kostwinnerschap: 6. woonplaats of toekomstige woonplaats in de koloniën of bezittingen des RlJks in andere werelddeelen: 7. bijzondere gevallen; In verschillende artikelen der wet is geregeld wat als zulk een reden van vrijstelling in aan merking komt. Omtrent het verleenen van vrijstelling om een der redenen, onder 1, 2 en 3 vermeld, wordt beslist door den militieraad. Deze redenen van vrijstelling moeten bestaan op 21 MAART van het jaar, waarin omtrent hem, voor wien vrijstelling wordt gevraagd, door den militieraad uitspraak moet worden gedaan. Wordt vrijstelling verlangd om een der redenen, onder 4 en 5 vermeld, dan wordt daaromtrent beslist door Gedeputeerde Staten, zoo de reden aanwezig is op genoemden datum van 21 Maart; anders door de Koningin. Vrijstelling om een van deze beide redenen wordt aanvankelijk slechts tijdelijk en wel ten hoogste viermaal voor een jaar en daarna, -zoo de grond voor de vrijstelling ook bij de ten vijfden male te nemen beslissing nog aanwezig blijkt voorgoed verleend. Omtrent het verleenen van vrjjstelling om een der redenen, onder 6 en 7 vermeld, wordt uit sluitend beslist'door de Koningin. De vrijstelling om de reden, genoemd onder 6, wordt telken jare opnieuw verleend. Met betrekking tot het verkrijgen van vrijstel ling kan ter Gemeente-Secretarie nader inlichting worden verkregen. Zierikzee, den 14 Maart 1914. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. De geschiedenis der diplomatie dateert van het begin der 16e eeuw, toen het verkeer tusscken de volken onderling toenam, maar de eigenlijke vorming van een vast corps gezanten en vertegen woordigers dagteekent uit het midden der 17e eeuw. De diplomatie heeft inderdaad een nobele roeping. Jammer helaas is ze die roeping maar al te vaak ontrouw geweest, zoo vaak zelfs, dat men het woord diplomaat wel in de beteeke- nis van een sluw, listig mensch gebruikt. Voor een richtige vervulling der diplo matie zijn, vooral in geval er moeielijk- heden of verwikkelingen te voorzien zijn gtaatsmanswijsheid, zelfbeheersching, vee menschenkennis, journalistiek talent, buitengewone tact, humaniteit en vrede lievende gezindheid noodig. De diplo maten waren en zijn echter nog maar al te dikwijls op de hand der chauvinisten. Een groot jammer is het dat het geld in de diplomatie zoo'n groote rol speelt, doordat, wegens het voeren van een hoogen staat, fortuin voor diplomaten een vereischte is. De diplomatie is hierdoor nog niet democra tisch ingericht. De gezanten en gevolmachtigde minis. ters in den vreemde staan rechtstreeks in betrekking tot den Minister van Binnenlandsche Zaken van het rijk dat zij vertegenwoordigen. Nederland heeft ongeveer 20 gevolmachtigde ministers of gezanten. Voor de belangen van de Nederlandsche scheepvaart, handel en nijverheid be staat oen groot aantal consulaire ambte naren in den vreemde, beroeps- en commerciëele consuls, die zich naar de bestaande Nederlandsche consulaire voor schriften, bevattende instruction, be scheiden enz., te gedragen hebben. Ook de diplomaten behooren een degelijke kennis van de economische toestanden en vraagstukken te hebben, welke kennis, wat omvang betreft, niet achter mag staan bij die, welke van de consulaire ambtenaren wordt gevorderd. De regeling en het levendig houden van de vriendschapsbetrekkingen tus- schen de mogendheden, het onderling verkeer, geschiedt door het „Protocol". Het behelst ceremonieel, correspondentie tus8chen staatshoofden, ontvangst van vreemde staatshoofden en gezanten, jeloofsbrieven, volmachten, verdragen, lizondere zendingen enz. Voor de politieke zaken in haar wijde vertakkingen dient bij ods te lande de eerste afdee- ling van het Departement van Buiten- landsche Zaken; de handelspolitiek en consulaire aangelegenbeden worden in de tweede afdeeling behandeld, o. a. liet verschaften van inlichtingen omtrent het buitenland op het gebied van tarief wetgeving, landbouw, fabrieks-, spoorweg- en zeewezen enz. Het is voor een land van het uiterste belang, dat aan bet hoofd van bet Ministerie van Buitenlandsche Zaken een bizonder scherpzinnig man staateen man met een vast karakter, die vrede lievend en humaan is, doorkneed in staathuishoudkunde, staats- en sociale wetenschappen. Ongetwijfeld vinden we zoo'n man in onzen tegenwoordigen Minister van Buitenlandsche Zaken, dr. Louóod, Ons jongste tractaat met Amerika, bet Amerikaansch-Nederlandsch Verdrag voor de onderwerping van geschillen aan een Permanente Inter nationale Commissie van onderzoek en advies, bewijst zulks. Nederland is de eerste Europeesche staat, die een zoo danig verdrag heeft gesloten. Wij kunnen er ons dan ook oprecht over verheugen dat ons land op dien goeden weg is voorgegaan. PACO. arme echtgenoot, ten einde raad, smeekt dr. A. om toch maar te komen, omdat het leven van zyn vrouw er mee ge moeid is. De dokter blyft echter hard en onvermurwbaar. Hy wil niet. Als eindelijk de homoeopathische ge neesheer, van nagenoeg het andere einde van de stad komende, de woning betreedt, 'twas in den nacht is de arme vrouw stervende DINTELOORD, 14 Maart. Heden herdachten de gezusters Koopman den dag, waarop zy vóór 40 jaren een brei- eD naaischool openden. Van verschillende zijden ontvingen de dames blijken van belangstelling. Van haar, die de kinder schoenen gedurende langer of korter tyd ontwassen zyn, of Dog de inrichting geregeld bezoeken, werden de jubilarissen onder allerlei vorm aardige cadeaux aangeboden. Den ganschen dag stond het aan de woning niet stil en op den avond van genoemden dag vereenigden zich vele oud-leerlingen om de gezusters een zeer gezelligen feestavond te be reiden. Voorzeker zal deze dag nog lang in het geheugen veler ingezetenen bewaard blyven. Donderdagavond j.l. trad voor het departement „Dinteloord" van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen op de heer A. Nieboer van Eerbeek. Het drietal voordrachten, n.l. eene humo ristische schets, een dramatisch frag ment en een humoristische vertelling, bezorgden den leden een gezellig uurtje. Door den voorzitter werd den heer Nieboer dan ook een hartelyk „tot weerziens" toegeroepen. NEDERLAND. ROTTERDAM, 14 Maart. In het laatst der vorige week is ergens in het Westen der stad, een jonge vrouw, moeder van twee kinderen, kort na de geboorte van haar derde kindje, over leden, onder omstandigheden, die ieder een met medelyden zullen vervullen. Kort na de geboorte, die overigens oogenschynlyk normaal verliep en waarby een vrouwelyke verloskundige assisteerde, deed zich een zeer ernstige complicatie voor, die het noodig maakte, direct de hulp van een geneesheer in te roepen. De verloskundige noemt den naam van een dokter, dien we zullen aan duiden als „dr. A.'\ Een gedienstig buurman gaat, in zenuwachtige haast evenwel aanbellen by „dr. B.". Deze komt dadelyk en het vrouwtje ziende, zegt hyWel, wel, dat is hier hachelijk I Dadelyk daarna wordt hy echter aan gesproken als „dr. A.", (men kende hem persoonlyk niet) wat tengevolge heeft, dat hy, niettegenstaande den ernst van den toestand, het huis weer verlaat, zeggende, dat men dan ook „dr. A maar moet halen. De echtgenoot van de ongelukkige (die al dien tyd ontzettende smarten leed en veel bloed verloor) ging nu onmiddellijk naar dr. A. Deze geeft tot bescheid, dat de man zyn huisdokter maar moet roepen. Ik heb geen huisdokter, we hebben nooit zieken ge had, is het antwoord. Wie heeft uw kinderen dan ingeënt? vraagt dr. A. Het antwoord luidt, dat dit gedaan is door één der homoeopatische doktoren hier ter stede. Ga dan den homoeo- paath maar halen, is het antwoord. De ZIERIKZEE, 16 Maart. Wij verwijzen belanghebbenden naar eene in dit nummer voorkomende advertentie der Insulaire Hypotheekbank. Samenstelling van het Federatiebestuur Het Federatiebestuur der afdeelingen op SchouwenDuiveland van den Bond voor Staatspensionneering heeft zich aldus geconstitueerd: Voorzitter de heer W. Boot te Brouwershaven, vice-voor zitter de heer J. Fokker te Burgb, penningmeester de heer G. Verseput Lz. te Renesse en Secretaris de heer M. K. de Ronde te Sirjansland. Mr. H. Polvliet heeft voor zijn her benoeming als bestuurslid bedankt. Insulaire Hypotheekbank. In de Zaterdag j.l. gehouden Alge- meeDe Vergadering waren aanwezig 21 aandeelhouders, vertegenwoordigende 207 aandeelen, recht gevende op het uitbren gen van 74 stemmen. De op 1 Juli a.s. periodiek aftredende Commissarissen, de heeren Jhr. C. A. van Citters, J. van Ispelen en H. de Mol van Otterloo, werden opnieuw als zoodanig gekozen. Het dividend over 1913 werd bepaald op 7 pCt. Aan het uitgebrachte jaarverslag ont- leeneu wij het volgende: In 1913 werden 60 hypotbeekaanvragen behandeld, samen groot f 700975,en 48 leeningen gesloten tot een bedrag van f 529550,betgeen met de tot 31 Dec. 1912 gesloten 413 leeningen k f 5.431515, een totaal geeft van 461 hypotkekeD, samen groot f 5.961065,Tot 31 Dec. 1912 was hierop afgelost f 1.470280, in 1913 werd afgelost voor f 296827,50, zoodat op 31 Dec. j.l. voor f 4.193957,50 op hypotheek uitstond, verdeeld over 348 leeningen. In het afgeloopen jaar waren wy twee maal genoodzaakt tot executie over te gaan. In geen dezer gevallen heeft de Bank eenig verlies geleden. Op 31 December 1912 was aan Pand brieven gecreëerd voor f 4.196250,in 1913 is gecreëerd voor f 428750,totaal dus voor f 4.625000,Hiervan was op 31 Dec. in portefeuille voor f 500950, en in omloop een bedrag van f4.102450, zijnde f 250500,meer dan een jaar te voren. In 1913 werd teruggekocht voor een bedrag van f 344650,zoodat in het afgeloopen jaar voor f 595150,is verkocht. DREISCHOR. De afdeeling van den Bond voor Staatspensionneering hield hier Zaterdagavond een vergadering sleohts 11 leden waren present. Over het afgeloopen jaar werd rekeniDg en verantwoording gedaan, waaruit bleek, dat de ontvangsten bedroegen f 103,50 en de uitgaven f 108,24, zoodat er een nadeelig slot was van f 4,74. Herkozen werden de aftredende be stuursleden de heeren J. Dooge Jz., C. Klaasse Cz. en J. de Waay, Als afge vaardigde naar de federatie-vergadering werd gekozen de heer A. P. der Weduwen, terwyl besloten werd ook een afge vaardigde te zenden naar de algeraeene vergadering te 'sGravenhage. Hievoor werd aangewezen de heer II. van der Doe. ELKERZEE. 14 Maart. In deze ge meente circuleert een adres aan H. M. de Koningin, waarin wordt gevraagd tot burgemeester te benoemen den heer de Bruyn, secretaris-ontvanger alhier. Het adres is door zeer velen geteekend. ELLEMEET, 13 Maart. Blykens een verzoekschrift, dat hier schier huis aan huis geteekend wordt, is de meest ge- wenschte toekomstige burgemeester, de heer de Bruyn, secretaris dezer gemeente. SCHOUWEN, 16 Maart. Hot valt na de schoone Februari-dagen niet mee thans dag aan dag de somber-grauwe wolken haar water te zien ontlasten, over reeds doorweekte akkers en velden. Hoe goed voor den afvoer ook gezorgd wordt, wegen beginnen blank te staan, weiden zijn waterplassen. Het zal nog geruimen tyd duren, eer de akkers tot bewerken geschikt zijn, wat velen alles behalve naar den zin is. Vooral de vele losse arbeiders verlangen zeer naar den tyd van volop werk. Zyn er jaren van groote verdiensten voor hen geweest, deze winter was hun lang niet voordeelig. HAAMSTEDE. Donderdagavond hield de heer Bouwens van Delfzijl alhier zijn belangrijke rede over de electriciteit te plattelande. Ook hier had de heer Boot van Brouwershaven, voorzitter van het comité, de leiding der vergadering. BURGH. In de Vrijdagavond alhier gehouden vergadering van den ysclub „Haamstede en Burgh" werd besloten, de bestaand ystent te doen vergrooten. Tot lid van het bestuur werd gekozen de heer J. van de Vate Jz. OOSTERLAND, 15 Maart. Vrijdag en Zaterdagavond gaf de muziekver- eeniging „Oosterland's Fanfare", onder leiding van den onvermoeiden directeur, den heer N. A. Hottinga van Zierikzee, haar laatste winterconcert. Jammer, dat Vrijdagavond de zaal zoo schaars bezet was, wat voorzeker aan het ongunstige weer te wijten is. Want de buiten- menschen waren dezen keer slecht op gekomen, wat wel te betreuren is, daar het gezelschap als naar gewoonte zich weer veel inspanning heeft getroost om met een prachtig afwisselend programma voor den dag te komen en de aan wezigen op een aangenamen avond te vergasten. Het programma werd dan ook keurig afgewerkt. Een zestal muziekstukken werden ten gehoore gebracht, en kwamen allen uitstekend tot bun recht. Niet minder waren de voordrachten, die door allen, welke daartoe meegewerkt hebben, uitstekend vertolkt werden. Ook het gemengd koor en strijkorkest was weer voortreffelijk. Vooral no. 3 van het program „Resignation" en „Rêverie", vioolsolo's met pianobegeleiding, viel bizonder in den smaak, maar ook niet minder no. 10. De kleine musiciennes, duo's voor viool en piano, uitgevoerd door de jonge dames Van Kooten van Stavenisse en de jongejuff. De Vos van hier, oogstten een uitbundig applaus. Wij kunnen weer met genoegen op de goedgeslaagde concerten terugzien, en hopen dat de ijver van den heer Hottinga, de studie en de samenwerking van de dilettanten zoo blijven moge, zoodat O. F. nog menigon aangenamen avond geven kan. Beide avonden werden met een geanimeerd bal, onder leiding van den heer Schouten van Zierikzee, besloten. ST.-ANNALAND, 16 Maart, De aan gekondigde lezing met lichtbeelden, welke de heer Kielstra Woensdagavond te half zeven in 't café „Havenzicht" zal houden, heeft, behalve de verbetering van het geitenras, ten doel de oprichting eener geitenfokvereeniging. Daarom zijn in de eerste plaats voor die lezing uitgenoodigd de houders van geiten, als eerste belang hebbenden, en verder de bestuursleden van „Onderlinge hulp bij het verliezen van Varkens" en van „Landbouwbelang", twee vereenigingen op wier weg bet ligt die zaak te steunen. Maar ook anderen hebben vrijen toegang, terwijl ook vrouwen welkom zullen zijn. COLIJNSPLAAT, 14 Maart. De maze len breiden zich hier zeer sterk uit. Ook eenige volwassenen zijn aangetast. In één gezin zijn op 't oogenblik 11 lijders, in een ander S. De scholen zijn ont volkt. Op de openbare school waren in 2 klassen, waarin in gewone omstandig heden 58 leerlingen zijn, daarvan Vrijdag slechts 5 aanwezig. Op de bizondere school is het al niet veel beter, terwijl te verwachten is, dat het nog al erger zal worden. Benoemd tot dagelij ksche opzichters bij de betonwerken aan den Oud-Noord- Bevelandpolder, de heeren H. J. Leen- dertse Jz. te Kamperland en I. Taillié te Wilhelminadorp. ST.-FILIPSLAND. 16 Maart. Door den heer A. van Nieuwen huijzen is ontslag aangevraagd als gezworene van den Oudenpolder. MIDDELBURG. De 14-jarige L. J. V. alhier had zich schuldig gemaakt aan diefstal van verschillende zaken, welke eigendom van zijn vader waren, en het was niet de eerste keer. De man wist met den jongen geen raad meer en diende eindelijk een klacht bij de politie in, die den jongen Zaterdag buiten de stad aanhield, proces-verbaal tegen hem opmaakte en hem voorloopig aanhield om hem voor den officier van justitie te brengen. Aanbestedingen, Yerkooplngen, enz. BURGH, 13 Maart. Ten overstaan van notaris F. J. H. Jespers werden ten verzoeke van den heer L. van Graafeiland publiek verkocht: stier kalveren voor f 43, vaarsjes f 28 en f 50, geiten f 10 en varkens f 26. OUD-VOSSEMEER. Vrijdagavond werd door het bestuur van de Geref. Kerk alhier bij inschrijving verkocht het onbewoonbaar verklaarde armhuis dier kerk. Er werden ingeleverd 4 bil jetten J. Roggeband f 425, P. Beaufort f 452, A. J. Gelok f 506 en A. J. van Gorsel f 507. Aan den hoogsten inschrij ver is de woning gegund. De Rotterdamsche Tramweg- maatschappij heeft Zaterdag aanbesteed het maken van eenige kunstwerken en van de aardebaan, het leveren en ver werken van ballast, het leggen van sporen en wissels en het uitvoeren van bijkomende werken ten behoeve van den stoomtramweg BurghBrouwers haven volgens bestek no. 2, alsmede van overeenkomstige werken ten be hoeve van de wijzigingen van den stoomt ram weg BrouwershavenSteen bergen. De begrooting is f 166.800. Er kwamen 13 biljetten in. Minste inschrijver is de heer C. J. Looijen te Rotterdam met f 146.900 totaal, voor A alleen f 113.900. Post eu Telegrafie. ST.-FILIPSLAND, 16 Maart. Geteekend door een 10-tal ingezetenen van den Oudenpolder is aan de directie der posterijen een verzoekschrift ingediend, om een tweede postbestelling voor dien polder in te stellen. O N D E R W IJ S. DINTELOORD. De heer J. Rujjs alhier is benoemd tot tijdelijk onder wijzer aan de Chr. school te Bunschoten. KERKNIEUWS. Geref. Kerk. Woensdag 25 Maart zal te Goes de eerste ouderlingenconferentie in Zeeland worden gehouden. Op de agenda komen als punten die worden ingeleid voor: a. Het huisbezoek der ouderlingen; b. De Gereformeerde Herendienst. Indien

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 1