ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 13 Maart 1914. DERDE BLAD. NIEUWSTIJDINGEN. Ingezonden Mededeelingen. RECLAME- CACAO (Z ierikzeesclic Cour an t ABO Nj* E M E N T. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers B cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 70ste JAARGANG. No. 9517 Directeur t A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-HoofdredacteurA. FRANKEL. Redacteurs J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 18 regels 30 ots., meerdere regels 10 ots. Bjj abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk 2 ara. AMERIKA. Ia het hartje van New-Vork is Zondag een Paniek uitgebroken tengevolge van een hevige gasontploffing. Een dikke buis van de stedelijke waterleiding was gesprongen en de watermassa's oefenden zulk een druk uit op de buizen van de gasleiding, dat deze eveneens sprongen. Het water stroomde snel uit de buis, zoodat de ondergrondsche spoorlyn en vele kelders in de buurt weldra 6 voet diep onder water stonden. Het barsten van de gaspijpen geschiedde drie uur later. Het wegstroomend gas ontbrandde door een electrische vonk van een der trams en de ontploffing die toen volgde was verschrikkelijk. De vlammen sloegen tien meter hoog uit den grond op. In een omtrek van anderhalven K.M. werden de straten opengescheurd, traras uit de rails en ondersteboven geworpen, auto's tegen de huizen geslingerd, terwijl talrijke gebouwen o. a. (i wolkenkrabbers ernstig beschadigd zyn en ontruimd moesten worden. De menschen dachten niet anders, of de stad werd door een aardbeving vernield. In wilde paniek vluchtten zjj de huizen uit. Telkens hadden nieuwe gasontploffingen plaats. De schade is zeer aanzienlijk en het zal lang duren voor alles weer in zyn gewone doen geraakt. ENGELAND. LONDEN, 10 Maart. Sinds de hoofd leidster der suffragettes alhier elf maanden geledeD, wegens samenspanning tot ver nieling van eigendom, tot drie jaar ge vangenisstraf werd veroordeeld, is zij viermaal tijdelijk op vrije voeten gesteld. Haar laatste ontslag uit de gevangenis, nadat zij daar eenige dagen de honger staking had toegepast, dateert van 17 December. Onverwachts dook zij Maandag avond in een groote meeting te Glasgow op en zij werd daar, na een buitengewoon woeste vechtpartij, opnieuw gearresteerd, en half bewusteloos van den grond op genomen. De groote St.-Andrea's Hall van Glasgow was gevuld met 5000 suffragettes en aanhangers van vrouwenkiesrecht. De meeting was pas geopend door een Schotsche dame, lady Margesson, toen mevr. Pankhurst op het podium te voorschijn kwam. Zij wist ongemerkt in het gebouw te komen, maar de politie scheen van haar vertrek naar Schotland te zijn ingelicht. Want een paar Londen- sche detectives waren belast met haar arrestatie, waarvoor talrijke politiemannen van Glasgow hulp boden. Onder oorverdoovend gejuich hield mevr. Pankhur9t een redevoering. Zij verklaarde haar woord te hebben ge houden en, in spijt van de maatregelen der regeering, in de meeting te zijn verschenen. Onmiddellijk daarna werd vooraan in de zaal geroepen„De politie komt". Een groot aantal agenten stormde de zaal binnen, regelrecht naar het hooge podium, dat door onzichtbaar prikkeldraad bleek te zijn beschermd. De gansebe meeting stond op, protesteerde heftig tegen het binnendringen der politie, die terstond met het publiek slaags raakte en haar wapenstokken trok. De vooraan-zittende mannen en vrou wen, probeerden de politie den toegang tot het podium te verhinderen, terwyl zich om mevr. Pankhurst een 6terke lyfwacht vormde. Eenige agenten wisten zich een weg naar het podium te banen, maar zij werden vandaar gebombardeerd met bloempotten en stoelen, en zelfs met emmers water overgoten. De pooten werden van stoelen afgebroken, tot ver weer tegen de dagen der politie. Rechts en links vielen de hevigste klappen, gevolgd door luid gillen en kermen. Revolvers met los3e patronen werden afgeschoten, kleine bommen geworpen naar de politie, die, met gescheurde uniformen, op het podium kwam en er verwoed moest vechten, om de arrestante te kuDnen bereiken. Verscheidene vrou wen werden tegen den grond geslagen En eerst toen ook mevr. Pankhurst was gevallen, werd zij gevangen genomen en, doodsbleek, snel door eenige politiemannen uit de zaal verwijderd. Het vechton tegen de politie in de zaal duurde nog een poosje voort. Vele gewonden werden, in kleine bij zalen, door aanwezige vrouwelijke artsen behandeld, sommigen in auto's naar huis gebracht. Enkele arrestaties werden ge daan. Talrijke politiemannen liepen ernstige hoofdwonden op, geen kwam er zonder blauwe plekken of lichte kwetsuren af. Eén der Londensche detectives verklaarde, bij al zijn weder varen met de suffragettes, nog nimmer een zoo woest tooneel te hebben mee gemaakt. En voor de eerste maal werd daarbij met revolvers geschoten. De groote zaal zag er naderhand als een woestenij uit. Naar verluidt zal mevr. Pankhurst naar Londen worden vervoerd, om hier verder een deel van haar straf te ondergaan. Zij kan ook, tot vermijding van een demonstratie, weer elders worden opge sloten, evenals verleden jaar gebeurde na haar terugkomst uit Amerika. Maar door hongerstaking zal zij over enkele dagen haar loslating wel weer weten te bewerken. Haar langen straftijd zal zij zoodoende nooit uitzitten. FRANKRIJK. Te Boulogne-sur-Seine, een voorstad van Parijs, bevindt zich een verbeterhuis voor verwaarloosde jonge meisjes. Vyftien jeugdige apachen, allen met revolvers gewapend, zjjn naar het gebouw getrokken met de bedoeling een paar hunner vrien dinnetjes uit haar gevangenis te bevrijden. Blijkbaar hadden zij vooraf reeds overleg met deze meisjes gepleegd. De bende omsingelde het gebouw en opende een hevig vuur op de buitenmuren en de vensters, ten einde de bewoonsters ter dege bang te maken. Drie meisjes maakten van de panjek gebruik om de straat op te vluchten. Twee, een van 12 en een van 18 jaar, zyy/later bjj haar familie thuis gevonden, maar de derde, Suzanne Bourdon, die waarschjjn- ljjk den heelen aanval op touw heeft gezet, is met haar vrienden gevlucht. Dezen hebben evenwel misbruik ge maakt van haar vertrouwen, zoodat Suzanne haar herwonnen vrjjheid bitter- Ijjk heeft moeten boeten. Uit woede over de mishandelingen die zij had moeten ondergaan, heeft zij de namen harer bevrjjders aan de politie verraden. Thans zitten reeds zeven dezer onder nemende jongelieden achter Blot en grendel. De Fran8che generaal Negrier heeft een toestel gevonden, dat een middel van bescherming is tegen bliksem en hagel. Dat toestel, dat hjj de „Elec trische Niagara" noemt, wordt op kerk torens en op torens van oude kasteelen geplaatst en ver drjjft het onweer van de plaatsen, die het beveiligt. Een commissie uit den gemeenteraad van Parjjs, die het toestel in zjjn gemeente wel wilde invoeren, deed er onderzoek naar en het bleek, dat daar, waar het was ingevoerd, het land tegen hagelslag en storm- was gevrijwaard. Een lid der commissie stelde voor het in te voeren en dientengevolge werd het boven op den Eiffel- toren geplaatst. De uitslag was van dien aard, dat een professor in de natuurkunde verklaarde, dat als men behalve den Eiffel-toren, ook het Panthéon en de kerk van het Heilig Hart op Montmartre van zulk een toestel voorzag, Parjjs grootendeels, zoo niet totaal zou beveiligd zjjn. De toestemming van den Algemeenen Raad van de Seine is verkregen. Als de toestellen geplaatst zjjn, zal Parjjs dus bevrjjd zjjn van stormen. DUITSCHLAND. Het water stjjgt onrustbarend in de Duitsche rivieren. De Rjjn is bjj Bingen buiten de oevers getreden en de arbeid aan de nieuwe brug bjj Rïidesheira is gestaakt. De laatste 24 uur is het water in den bovenloop een meter en bjj Bingen 85 c.M. gewassen. In de haven Duisburg-Ruhrort is de scheepvaart ge stremd, iets dat groote stoornis brengt in het steenkool vervoer. Ook in de Elbe staat het water hoog. Bjj Pirna staan de oevers reeds geheel blank en te Bad Schandau, in Saksen, staan verscheidene straten onder water. Dezer dagen is dr. Geisenberger, één der directeuren van de chemische fabriek Griesheim, te Frankfort a'M., verdweneD. Het blijkt, dat hij, na ongeveer 100.000 Mark verduisterd te hebben, is gevlucht. Dr. Geisenberger was vroeger burge meester van Schlettstadt in den Elzas. Het geval heeft groot opzien gewekt. (Onder verantwoordelijkheid van den inzender Van 15 regels 76 Cts.; elke regel meerlBCts. Waterzucht. De nieren tiltreeren de afgewerkte stoffen en het overtollige water uit het bloed. Wanneer zjj door verzwakking of ziekte hiertoe niet in staat zijn, blijft het water in het lichaam achter, hetgeen ook dikwijls merkbaar is aan degeringore hoeveelheid urine, die geloosd wordt. Dit heeft tevens ten gevolge, dat de afscheiding van andere schadelijke stoffen'wordt tegengegaan en deze schadelijke stoffen oefenen een dusdanigen in vloed uit op de wanden der bloedvaten, dat deze het water doorlaten. Het zal zich dan by voor keur daar verzamelen, waar het den minsten tegenstand ondervind, dus in de holle plaatsen onder de huid, als onder de oogleden, in de polsen, enkels, voeten, enz., waar zwellingen ge vormd worden. Als men met den vinger op deze zwellingen drukt, blijft die indruk eenigen tijd zichtbaar en de zwellingen voelen week en paperig aan. Bovenstaand verschijnsel is niet zelden een der eerste verschijnselen van een nieraandoening. Bij veronachtzaming ervan kan het water zich verder ophoopen in de beenen, de buikholte, de borstholte, en het hart bereiken met noodlottige gevolgen. Behandelt dus uw nieren bijtijds, zoodat de waterzucht zich niet kan uitbreiden, maar in haar oorsprong aangetast wordt. Foster's Rugpjjn Nieren Pillen hergeven aan de nieren haar ge zondheid en stellen haar in staat om het over tollige water volkomen af te voeren. Te Zierikzee verkrjjgb. by M. S. Polak, en te Tholen bjj W. Potter, Hoogstraat. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1,75 voor één, of f 10,— voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpjjn Nieren Pillenweigert elke doos, die r'et voor zien is van nevenstaand handelsmerk. elOMG'S cie beste voop het geld J"\e man gevoelt zich jonger *en de vrouw ziet er frlssclier uit,^wanneer zjj hunne gezondheid onderhouden door het geregeld ge bruiken van Landbouw en Veeteelt. Men meldt ons uit het eiland Tholen Hoewel de beursnoteeringen van de aardappelen niet laag staan, is het toch wel opvallend, dat er zeer weinig vraag naar aardappelen is, hoewel er toch nog al vrij groote hoeveelheden in de winter kwartieren op koopers liggen to wachten. Over het algemeen zoo wordt er aan toegevoegd, is er nog al groote ver scheidenheid in qualitoit op te merken. Ongerustheid dat men met zjjn voor raden geen weg zal weten, bestaat er gelukkig niet: in de meeste jaren komt er gedurende de voorjaarsmaanden wel voldoende vraag, om ze op te ruimen. Schandelijk. Men meldt uit 't Zandt d.d. 7 Maart aan de Prov. Gr on. Crt Als een staalije van monsterachtige dierenmishandeling, vernam men van ooggetuigen het volgende De landbouwer S. B. te Leermens, had voor een paar weken geleden een foxhondje aangekocht, dat des middags den knecht, die zich naar zijn jpuders begaf, was nageloopen. Toen de knecht ruim een uur daarna weder op jde boerderij terugkeerde, vergezeld van den hond, strafte B. dit z.g. misdrijf aldus Het diertje word bij den halsband beetgepakt en met volle kracht (B. is een zeer krachtige figuur) togen een muur geslageD, zoodat het arme beest vreeselijk kreunde. Vervolgens werd het dier in de schuur met een vork be werkt en daarna op den mest geworpen. Het op erbarmelijke wijze jammerende dier werd daarop door den knecht op den arm genomen en in de schuur gebracht. Een poosje daarna kwam B. achter en ziende, dat de hond niet meer op den mest lag, vroeg hij den knecht waar deze zich bevond, die hem antwoordde, dat het beest in de schuur lag en het vrij zeker wel weer ophalen zou, niettegenstaande het bloed uit zijn bek sijpelde en de schedel geheel open lag tengevolge van B.'s mishandeling. B. ontstak hierdoor zoo in woede, dat hij dreigend riep: „Waar is een bijl?" en toen hij dit moordtuig gevonden had, boven het dier ging staan en hem een geweldigen slag toediende op den kop met het oog der bijl. Tevergeefs riep de knecht om medelijden voor het arme beest. B. gooide daarna den hond weer op den mesthoop, waar het ongeveer drie kwartier lag te kermen van de toegebrachte verwondingen, zeer tot ergernis der voorbijgangers. Om den hond verder het geven van geluid te beletten, draaide B. hem een ijzerdraad zeer strak om den hals, groef een kuil in den mest en stopte hem daarin, doch nog steeds kon men het dier hooren kermen en bewoog de mest zich op en neer. Ia dien toestand liet B. ongeveer 2 uur het beest liggen. De knecht was in dien tijd afwezig geweest, doch bij zijn thuiskomst het dier nog steeds zoo te hooren lijden, deed hem onmiddellijk besluiten den boer te zeggen, dat hieraan een einde moest worden gemaakt, daar hij, de knecht, niet langer op de boerderij zijn kon. B. groef daarna den hond weer op, draaide het ijzerdraad met alle kracht nog wat aan en gooide het beest in de gracht, waar het dan eindelijk bezweek. Het lijdensproces had bijna 2* uur geduurd. Gelukkig vernam men uit goede bron, dat de politie zich met het geval bemoeid heeft en B. voor zijn onmenschelijke wreedheid wel worden gestraft. Opropping tot een Congres van officieels afgevaardigden van de Kerken van Europa. In een in Januari van dit jaar ge houden conferentie van de Zwitsersche Hervormde Kerk is onder den indruk van de verschrikkingen van den Balkan oorlog en de steeds ifwaarder op de volkeren drukkende bewapeningslast de vraag gesteldwat de Kerken wier missie is, het tot standkomen van het Rijk van Rechtvaardigheid, van Liefde en Vrede te bevorderen hebben ge daan om de volkeren op grond van de broederschap tusschen alle menschen, nader tot elkaar te brengen. Terecht werd gevoeld, dat het niet stond aan een conferentie van slechts enkele kerken zich daarover uit te lateD, doch dat een oproeping moest worden gezonden aan alle kerken van Europa om in een Congres van officiëele afgevaardigden van de kerken van Europa de middelen te beramen en te bespreken, die de kerken ten dienste staan in het belang van den vrede. rWy aldus leest men in den op roep behoorende tot de kerken van een neutraal land, waar burgers van verschillende talen en belijdenissen in vrede met elkaar wonen, wy wenschen en bidden dat de kerken van Europa van alle geloofsbelijdenissen, vergetende wat hen scheidt, zich slechts deze ééne gemeenschappelijke taak voor oogen zullen houden: het Rijk van den God der Liefde hier op aarde te bevestigen. Denken zy slechts aan dit wat hen vereenigt, dan zouden zy hunne afge vaardigden kunnen laten samenkomen tot een congres, om onder leiding van Gods Geest te zoeken en te overwegen, wat de kerken als kerken zouden kunnen doen, om tusschen de volkeren den geest van rechtvaardigheid en orde te bevorderen en zoo allengs te geraken tot een vermindering van de militaire lasten en de gevaren van den oorlog. In deze uitnoodiging wordt dringend verzocht de antwoorden vóór 15 April te doen inkomen. Die tyd is kort. Wil deze oproep slagen, dan zal het noodig zyn dat de besturen der kerken zich met het oog op den datum niet door formeele be zwaren laten weerhouden, doch beginnen met hun instemming te betuigen en voorloopige medewerking toe te zeggen. Zy moesten daartoe opgewekt worden, door de warme sympathie hunner lidmaten. Mochten alle kerken zonder onder scheid daartoe overgaan, dan zullen zy aan hare hooge roeping beantwoorden en zal het congres onder de schoonste voorteekenen van welslagen plaats vinden. Het weer ln de maand Haart. Spreuken, die het weer voorspellen, komen nu en dan uit en daardoor blyven zy in zwang. Zoo gaat het in 't bizonder met de spreuken over het weer, die op de maand Maart met haar wisselende weergesteldheid betrekking hebben. Hier volgen er eenige en de lezer moge zelf oordeelen, of ze voor het vervolg recht van bestaan hebben of niet. De maand Maart moet komen als een wolf en gaan als een lam. Maart zendt haar buien aan 't begin of aan 't einde. Een mooie April. Een groene Maart brengt zelden goeds. Maart3che sneeuw blyft geen etmaal liggen. Maartsche regen gaat een drogen zomer tegen. Als 't onweert in Maart, groeit de rogge goed. De eerste donder in Maart pakt de elft hy den staart. Als 't dondert op St. Cypriaan (8 Maart), dan houdt men nog lang zyn handschoenen aan. Als 't op 9 Maart niet koud is, dan heeft men een late koude. Zoo als 't weer den 9 den Maart is, blyft het nog zes weken. Is 't op den lOden dag winderig, dan houdt de wind nog tot 24 April aan. Als 't op den 17den Maart warm is, blyft het nog 3 weken warm. Is 't den 19den helder weer, dan is 't een goed jaar voor den boer. Zooals de wind den 20sten waait, waait hy tot deD 21sten Juni, (alzoo gedurende de geheele lente!) Vriest het op Mariadag, (den 25sten, dan kan men nog 40 nachten vorst verwachten. Zooals het weer den 25sten Maart is, zoo is 't ook in de Paaschweek. Weer een kazernebrand. Zondagavond 6 uur, toen de wacht aan de infanteriekazerne te Ede werd afgelost, ontdekte men weer brand, op de eerste verdieping. Een krib van een onderofficier stond in brand, de beddezak was door het vuur gedeeltelijk verteerd, lakens en dekens waren geschroeid en een kastje boven het bed geblakerd. Het vuurtje was weldra gebluscht. Een onmiddellijk ingesteld onderzoek leverde geen resultaat op. In verband met dezen brand deelt men nog het volgende mede De stroozakwelke in brand werd gestoken, was met het hoofdeinde onder een kastje geschoven, blijkbaar met het doel, dit zoo spoedig mogelyk in de vlammen te doen opgaan. Het doel van deze brandstichting is vermoedelijk ge weest een diefstal van geld te verbergen, aangezien uit bovenbedoeld kastje door den eigenaar een bedrag van 10 gulden aan zilver werd vermist. Een briefje van f 10, was niet aangeroerd en dus blyk baar niet door den dader bemerkt. Men vermoedt den dader op 't spoor te zyn, doch voldoende bewijzen zyn nog niet gevonden dit vermoeden te bevestigen. De brutaliteit en schrander heid van dezen brandstichter mag zeld zaam en buitengewoon listig genoemd worden, doch de kruik gaat zoolang te water tot ze breekt. In verband met den kazernebrand te Ede is een sergeant gearresteerd. Aanvankelyk werd door politie en recherche een koporaal verdacht. Deze verzocht overgeplaatst te worden om te bewyzen, dat hy niet de brand stichter was. Hy beweerde, dat, als hij overgeplaatst was, er nog branden zouden uitbreken. Een paar onder officieren hadden al lang verdenking op den nu gearresteerden sergeant en hielden hem steeds in het oog. De gearresteerde ging ora 5-} uur uit de cantine en kwam een half uurtje

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 9