MEUBELEN, Fanfarecsrps le (iflordgoawe Winkelzakken BEENWOND. Slechts één Dag, Kinder- ta Prnneoadewagens Boekhandel IJ. DE HIJ. LINDHOUT, St.-Domiisstraat. ADVERTENTIEN. CONCERT VOLKSUITVOERING Groote Repetitie SAFFIERA directeur van de Electrische Centrale te Delfzijl, die spreker aan de ver gadering voorstelt, en wien hij het welkom in deze vergadering toeroept. De heer Bouwens is een practisch ontwikkeld man; van hem mag dus verwacht worden, dat hij ons die voorliciiting zal kunnen geven, die wij noodig hebben. In het eerste ge deelte van zijn lezing zal hij de elec- triciteit in het algemeen behandelen, in het tweede gedeelte speciaal de toepassing ervan op landbouwgebied. Hij is bereid na afloo pvan zijn rede alle vragen, die met betrekking lot dit onderwerp zullen worden gesteld, te beantwoorden. Elke zaak van eenige beteeken is heeft gewoonlijk haar vóór en tegen, en ongetwijfeld is dit het geval bij 'm kwestie van zoo ingrijpenden aard als de eleclriciteitsvoorziening van ons eiland. Hoewel de Comitéleden natuurlijk gaarne zullen zien, dat de electriciteit eenmaal haar intrede op ons eiland doet, hebben zij toch het vaste voornemen opgevat om een ge heel onpartijdig onderzoek in te stel len, zij z^lleu^lus letten op het vóór en het tegen, en zoowel de schaduw zijde als de lichtzijde der kwestie bezien. Daarom zal het Comité het op prijs stellen, indien zij die be zwaren hebben, deze straks zullen mededeelen, temeer omdat in ons midden aanwezig is een deskundige, die beter dan één der Comitéleden in staat moet worden geacht, die bezwaren zoo mogelijk te weerleggen. Ten slotte nog een kort woord tot de ingezetenen van Zierikzee! Spre ker geeft volmondig toe, dat Zierik zee met zijn gasfabriek niet zoo'n -groot belang heeft bij de eleclrici teitsvoorziening van ons eiland als de andere gemeenten. Maar wel heeft Zierikzee een groot, zelfs een over wegend belang bij een welvarend en bloeiend platteland. De belangen van het platteland en van de hoofdplaats van ons eiland zijn onafscheidelijk aan elkander verbonden, loopen ge heel parallel. Daarom hoop en ver trouwt spreker, dat ons Comité bij de vervulling van zijn hoogst moei lijke, wellicht ondankbare taak, ten volle zal mogen rekenen op de sym pathie en op den krachtigen fnoreelen en firianciëelen steun, ook van de Zierikzeeënaars. Met den wensch, dat (leze bijeen komst het succes zal hebben, dat wij er van verwachten, in de hoop, dat op dezen avond een eersten bescheid den stap zal worden gezet op den ongetwijfeld langen en moeilijken weg, die naar mijn vaste overtuiging eenmaal leiden kan en moet en zal naar electriciteitsvoorziening van on zen geboortegrond, dal is naar meer welvaart ontwikkeling en bescha ving, gaf de voorzitter het woord aan den heer Bouwens. De heer Bouwens, hierop 'l woord verkrijgend, schetst in het eerste ge deelte van zijn rede de eleclriciteit in het algemeen. In zijn inleiding daartoe geeft hij een historisch over zicht van de verschillende soorten Van verlichting, die de mcnschheid in den loop der eeuwen gehad heeft. De pekfakkel was het eerste licht. ,Toen kreeg men achtereenvolgens dé olielamp, de waskaars, 't petroleum licht, het gaslicht en liet cleelrisch licht. Wat electriciteit eigenlijk is, weet men niet. Wel weet men liet toe te passen. Uit Amerika kwam 't eerst tot ons de kooldraadlamp, die weinig licht nog gaf. Spreker zette uiteen, hoe electriciteit opgewekt en toegepast wordt, en legde uil de bq- leekenis van volt, ampère, watt enz. De. voordeelen der electriciteit wer den hierop door hem ontvouwd. Niét alleen schenke electriciteit 'n pracii- lig licht, maar zij levert ook geen brandgevaar op. Kortsluiting kan gpifnakkélijk voorkomen worden. Men heeft twee soorten van elec- trisch licht, de booglamp en de gloei lamp. De booglamp dient meer tót verlichting van straten, pleinen, scheepswerven; de gloeilamp wordt gebruikt voor verlichting van wonin gen, winkels, boerderijen enz. De lijdmeter wijst aan, hoeveel elec- trische stroom gebruikt is. De hoe veelheid stroom wordt bij kilowatten bepaald. De installatie is voor hen, dié slechts over beperkte middelen kun nen beschikken, nog al kostbaar. Vandaar dal in Delfzijl de niet ge goede ingezetenen de installatie gra tis van de gemeente kunnen bekomen. Zij ontvangen dan tevens 2 lampen in bruikleen. .Voor ieder vertrek één lamp. De electrische kook- en yerwaiy mings-apparaten zijn nog niet veel in zwang. Sommige centrales hebben voor koken een speciaal tarief inge steld. Na de pauze werd door spreker behandeld de electriciteit toegepast in l landbouwbedrijf. In dil bedrijf wordt de electro-motor als beweeg kracht gebruikt. Met hel oog <>p den trek van de landarbeiders naar de groole centra, waardoor op 1 platte land een tekort aan arbeidskracht is ontstaan, kan de electro-motor in dat tekort voorzien. Bovendien is de aanwending er van voordceliger dan de machines, die nu gebruikl worden, gelijk door spreker met cijfers wordt aangetoond. Arbeid en geld worden er door bespaard. Men heeft in Nederland, zooals in Groningen, groole centrales, die een hèele provincie van eleclriciteit voor zien. Geheel Zeeland echter zou we gens zijn gcographische ligging niet door één centrale van electriciteit voorzien kunnen worden. De eilan den zijn op zich zelve aangewezen. Een electrische centrale voor Schou- wen—Duivclaiid zou van groot nut wezen. Er zou meer welvaart komen. Spreker hoopt, dat dc kloeke Zeeuw- sehe geest in deze vaardig zal wezen. (Applaus Van de gelegenheid lot gedachten wisse)utg werd gebruik gemaakt door de heeren G. Koopman. E. Koopman, W. Ribbens, Verbekc en J. Snellen. De laatste debater vroeg, of lu;- scheu eleclriciteit en waterleiding geen verband le leggen ware. Spreker, na de genoemde debater beantwoord le hebben, zeide in ant woord op de vraag des heeren Snellen, dal het pompstation cleelrisch kon ingericht worden, wat zijns inziens een goede oplossing zou wezen. Mr Polvliet dankte, daar de voor zitter reeds dc vergadering verlaten had, den lieer Bouwens voor zijn praktische mededeel ingen. waaruil opnieuw en glashelder gebleken is, van hoeveel nut de electriciteit is. Hij legde er den nadruk op, dat hel Comité is een Comité van Onderzoek, om le weten le komen, of, en zoo ja, op welke wijze electriciteitsvoorzie ning voor Schouwen Duiveland mo gelijk is. Hierop sloot hij de vergadering. Maisou Korstel. Wij waren uitgenoodigd eens hel modemagazijn van niej. Kerstel op den Dam te gaan bezichtigen. En van -die uitnoodiging hebben wij heden gebruik gemaakt. Al dadelijk viel ons op de groote verandering, die het intérieur van den winkel, waaraan twee paskamers verbonden zijn, ondergaan heeft. De fraaie col lectie nieuwe voorjaars- en zomer hoeden komt door die verandering uitnemend lol haar recht. Keurig ziet liet er uil. In de étalage prijki een oesterschelp, die bij de opening laai zien... Nu liet publiek moet zelf maar eens 'n kijkje gaan nemen. Dan weet het levens wat die geopende oesterschelp beval. De Ambachtsschool. De heer Pomes, directeur der Am bachtsschool alhier, is in gelijke be trekking te Schiedam benoemd. Hel zou in de allereerste plaats, zoowel voor de. Ambachtsschool als voor de Avondschool te betreuren wezen, Indien dc heer Pomes, onder wiens voortreffelijke leiding genoem de inrichtingen lol bloei gekomen zijn, deze thans verliet. Maar ook om andere redenen zou hel lal van inge zetenen leed doen. indien de lieer Pomes, die zich te dezer stede heeft ingeburgerd, en een alleszins popu laire persoonlijkheid is, haar elders vertrok. Vliegmachine. Hedenvoormiddag zweefde hoven deze gemeente een ééndekker, die, komend uil Noord-Ooslelijkc rich ting, naar hel Zuid-Westen afdreef. By Kon. besl. is benoemd tot plaatsvervangend dijkgreaf vau den polder Willem Adriaan (N.-Beveland) de heer L. de Vos te Kortgene. Benoemd tol voorzitter van den voogdijraad le Middelburg mr. G. J. Sprenger, lid dier voogdijraad. HAAMSTEDE. Men meldt ons: Gedurende den laagten lijd mogen wij hier en daar reeds 't goede voor beeld zien volgen van een werk methode in hel timmervak, die in 't buitenland zicli reeds lang heeft in geburgerd. Het betreft namelijk net machinaal bewerken van 't houtvoor ramen, deuren, kozijnen, enz. De timmermanswerkplaats van den heer A. Prinsc. alhier, heefl deze verjongenskuur ondergaan. Wat wij zagen, doel ons volkomen begrijpen, dat dil de eenige wijze van werken kan zijn. waardoor het timmervak zich, met hel oog op dc heerschende toestanden op ons eiland kan slaande houden. Waar de prijzen van alle materialen stijgen, geschikte arbeidskrachten op de dorpen ont breken-, kan het niet anders of in dit bedrijf moet op een andere wijze worden voorzien door het volgen van een andere werkmethode. De gehcele machinale inrichting 'ge.efl een blijk van den ondernemings geest van genoemden timmerman, dien wij gaarne succes toewenschen. Een bezoek aan deze werkplaats met liet maehinaje bedrijf is wel de moeite waard. .Vermelden wij ten slotte nog. dat de machines met motor geleverd zijn door de bekende firma op dit gebied. Roder Verbeek. Rotterdam- s-Gra- venhagc. RENESSE. De Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht le Haamstede zal, naar men verneemt, op Donderdag 19 Maart e.k. alhier een propaganda- avond houden. Behalve dat er een spreker zal optreden wordt ook een tooncel- stukje opgevoerd. 0 N D E R W IJ S. ST.-MAARTENSDIJK. De voordracht voor onderwijzeres aan de openb. school alhier bestaat, alphabetisch opgemaakt, uit de volgende dames: M. Cornelisse, xTholenM. KauiTman, Stavenisse; Joh* Quakkelaar, St.-Maar- tensdijk; Adr. Touw, Stellendam. De voordracht voor onderwijzer, eveneens alphabetisch opgemaakt, is als volgt J. van Dienst, Stavenisse A. de Graaf Martz., St.-Maartensdijk en J. Wolfert, Hoek. Een scherpschutter. Het is gebeurd Le Nunspcel. Een hond had van verschillende 'ingezetenen konijnen afgemaald. Het ondier werdv gevangen in een strik en kon nu gemakkelijk worden afgemaakt. Eluks werd de gemeenlc-veldwach ter gehaald. Hij legt aan, vuurt en de strik wordt geraakt. De hond is vrij, loopt blaffend weg en laat zijn belager verbluft staan. Eeif Diana der twintigste eeuw. Een zekere miss Eva Douglass een jongejuffrouw, die haar voor naam met cere draagt, zooals aan stonds zal blijken heeft zelfs de niet gemakkelijk te vatten aandacht harcr Amerikaansche landgenoolen op zich gevestigd, door de mededee- ling, dat zij dezen zomer 2 maanden in de wouden van Maine denkt dooé le brengen, uitsluitend gekleed in 't gewaad der onschuld en zonder eeni ge provisie mede te nemen. Haar eenige kleeding zal bestaan uit een tandenborstel en een geweer en met dit laatste wapen hoopt en verwacht Eva Douglass, deze mo derne Diana, die een uitnemend schutteres is en het boscli in al zijn geheimen sinds haar prilste jeugd kent, als dochter van een boschgids, zich voedsel en vellen te verschaffen. Want hierin bestaat de eigenlijke on derneming der jongedame: zij wil het boscli ingaan, ontdaan van alles, wat zelfs in de verte aan n kleeding- stuk herinnert, en er twee maanden later uit terugkeeren, gekleed en wel en aldus proefondervindelijk aan- toonen, dat de mensch zeer goed in staat is, zich zelf geheel alleen aan kost, woning en kleeding le helpen en dal hel boschbeslaan uitermate gezond is. Aan mogelijke actacons schijnt deze moderne Diana niet le hebben ge dacht. Of misschien ook wel. Heden overleed onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mejuffrouw Cornelia de Roo, Wedawff Tan den Heer J. Steor Krz., in den ouderdom van 76 jaar en 5 maanden. Runessu, 12 Maart 1914. Namena de Familie, M. STEUR Jz. Strekkende deze tot algemeene kennisgeving. Heden overleed te Middelburg in den ouderdom van bijna 80 jaar, onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader, Willem Cornells Uondsmerk. Zierikzee, 13 Maart 1914. D. HONDSMERK T. HONDSMERK—v. Drikl. en Kinderen. Eenige en algemeene kennisgeving. Voor de vele blijken van deel neming, ondervonden bij het overlijden van onzen geliefden Vader, Behuwd- en Grootvader, CORNELIS VAN DEN BERG, betuigen wij onzen harteiyken dank. Stavenisse, 13 Maait 1914. Uit aller naam, G. VAN DEN BERG. MaalsehappijloINnhan'l ligemeeD. Departement ZIERIKZEE. DINSDAG 17 MAART 1914, des avonds 8 uur, in de Concertzaal, Voordracht met Lichtbeelden over: „Mooie en merkwaardige Dieren uit Artls", te hoaden door den lieer A. F. J. POlïTIELJE, Inspecteur van het Koninkltyk Zoölogisch Genootschap ,,N*atura Artis >lngi9tra", te Amsterdam. Deze voordracht is gratis toegankelijk voor iedereen, die ouder is dan 15 jaar. Personen van 15 tot -17 jaar hebben slechts onder geleide toegang. Voor de leden van het Departement zyn plaatsen gereserveerd. De deuren van de zaal worden om 8 uur gesloten. De Secretaris H. PLEYTE. te geven door het „CON AMORE ouder leiding Tan den Heer N. A. II0TT1NGA. In de zaal Tan den Heer J. C. COOHANS te Noordgouwe, op Dinsdag 17 Maart. Woensdag 18 Maart. (Kindervoorstelling) Maandag 16 Maart. Aanvang telken» half acht precies. Entree f Dllls,lafi: 50 et Entree. woensdag 25 Gehuwden uit den werkenden stand 10ct. Maandag 10 cent. Plaatsbespreking a 10 ct. extra by den Secretaris P. D. Daleijout. NA AFLOOP BAL. De door H. M. de Koningin goedgekeurde Verloting van Voorwerpen, ten behoeve der Dorcas-YereeDlglog. zal plaats hebben op Maandag 38 Maart a s Men zal in de gelegenheid gesteld worden de prjjzen der Lotery te bezich tigen in de raadzaal van het Stadhui^ op Donderdag 19 Maart en op Zaterdag 21 Maart van 35 uur. Men zal zich daar van Loten kunnen voorzien h f 1, het Lot. Men wordt vriendelijk verzocht de bijdragen tot de Verloting uiterlijk tot 18 Maart in te zenden bij de onderge- teekenden Jonkvr. J. E. SCHUURBEQUE BOEIJE. Mej. M. VAN ADRICHEM. Mevr. PRINS—1Turing von Ferrieh. in alle maten en kwaliteiten. Firma PIET OCHTM AN, Lange Nobelstr. W. JOPPÉ Bzn., Pontstraat. ZIEIllhZEE. Neemt eens proef s. v. p. met mijn zware en geurige Koffie van 65 ets. per pond, en mijn geurige en waterhoudende Thee van 20 ct. per ons. het ontharlngspoeder bjj uitnemendheid, doet in 3 minuten alle overtollige haren verdwijnen, is bovendien het eenige middel dat absoluut onschadeljjk is. Prjjs per flacon f 1,50. Verkrijgbaar hij G. BLOM-Skns, Coiffeur, Oude Haven, De Eau-de-Cologne Boldool is voor li.li. Winkeliers tot den origineelen fabrieksprijs verkrijg baar gesteld in het Papiermagazijn van R. W. J. OCHTMAN, HT Appel markt, Zierikzee. Men gelieve daar onze Prijs-Courant aan te vragen. Keu gat zoo groot als een gulden, ln drie dagen tijd door den Kloosterbalsem genezen. De Heer W. RemijnKlom penfabrikant te Kwadendamme (Zeeland), verklaart ons: Mijn 11-jarig zoontje Hubrecht had 14 dagen geleden het ongeluk by het spelen zyn been te kwet sen, het werd een gat zoo groot als een gulden, beneden aan zyn been bij zyn enkel. Onmiddellyk wendde ik den Kloosterbalsera, Klooster Sancta Paulo, aan, omdat wij de goede uitwerking daarvan bij ondervinding kenden. Onmiddellyk verzachtte de pyn en na een paar dageu was de groote wond met een nieuwe huid overdekt en geheel genezen. By de vele in ons bedrijf voor komende brand- en snywonden heeft de Kloosterbalsera steeds goede diensten bewezen, zoodat ik aan elkeen den Kloosterbalsem uit eigen^ ondervinding aai raden kan. De KLÜSTEBBlLSEMsnS,» werkt znivereiid. stilt onmiddellyk de pyn en geneest grondig en biyvend brand- en snywonden, oude en uieuwe wonden, zweren, huidaandoeningen, winterhanden en -voeten, spit in den rug, spierverrekkingen, alle rheuma- tische aandoeningen en aambeien. Prijs per pot van 50 gram 75 cent, van 100 gram f 1,20, van 250 gram f 2,50. Eischt rooden band met hand- teekening van den Generaal-Agent L. I.AKKER, Rotterdam. Verkrijgbaar bij alle drogisten, apothekers en de bekende depothouders. Boterpapier, vee' zindélijker en -* 1 7 veel goeakooper dan Boterdoekjes. Voorhanden in het Papier- magazijn van R. W. J. OCHTMAN Appelmarkt. Halfvasteninarkt 19 Maart, worden voor spotprjjzen u contant verkocht alle voorradige Spieg-els, Schilderijen, Klokken, Lampen, Portemunteaux, Vloerzeil, Wasdoek, Karpetten, Loopers enz. De nieuwste modellen Sport-, zijn gearriveerd. Kinderwagens van af f 12alsmede alle onderdeelen Banden, Wielen, Stormstangen, Koperen Chapeaux enz. FR. W. PLAUM, Hoek Post- en St.-Janstraat. Gracieuse f 1,37'per 3 mnd. Nieuw Modeblad. 85 ets. Vrouwenwereld 75 Koningin der Modebladen 75 ets. Kinderkleeding 45 ets. per 3 mnd. Favorit Zomer-Album. Nieuwste Parijzer Modes. Weldon's Ladies Journal. 10 cent per pakje. B(j gebruik van 6 pakjes één Handschoenendoos cadeau.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 6