ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 13 Maart 1914. Van Houten s "EERSTE BLAD. ritiüci^ c como^m acik düdacctifeoop 'm hd ^tkumk. NIEUW STIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Vergadering van den Gemeenteraad (Z ierlkzeesche C o u r a n t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 70ste JAARGANG, No. 9517. Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgewer-Hoofdredacteur A. FRAN HEL. Redacteur. J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regel. 30 cta meerdere regels 10 ets. Bjj abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aaD het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrjjdagimiddagi uiterljjk 8 ura. Dit nummer bestaat uit vier bladen. RQNA cacao NEDERLAND. ZWOLLE, 10 Maart. Een tweetal visschers, dat 11 Zondag in een roei boot op liet Zwarlewater aan net visschen was, had op de houtvlotten der firma Eindhoven 'n goed plaatsje uitgezoclil en de roeiboot daaraan bevestigd. .Vermoedelijk door den he- vigen wind, geraakte de boot los en dreef weg. zoodat de visschers ge vangen zaten op een paar balken. Om den vasten wal le bereiken, moe sten zij het Zwarlewater dwars over steken. Door den nood gedrongen werd hiertoe een vlot gemaakt, door een drietal balken met touwtjes aan elkaar le bevestigen, en met 'iv flin- ken duw werd afgestooten, in de hoop zoo aan de overzijde te zul len komen. En ze kwamen er dan ook. doch eerst na zeven uren lang tusschcn hoop en vreeze op l water gezwalkt te hebben. 01' zij blij ge weest zullen zijn, toen ze eindelijk 't dijkje weer onder de voeten hadden. NOORDGOUWE. Tot voorzitter van de afdeeling Oost-Schouwen van het N. O. G. is gekozen in de plaats van den heer A. Prinse, die niet meer in aauraerking wenschte te komen, de heer H. Boogaards van Kerkwerve. In de plaats van dezen, werd tot vice-voorzitter gekozen, de heer J. Vijverberg van hier. De heer A. Prinse werd tot eerelid der afdeeling benoemd. WESTELIJK-SCHOUWEN, 13 Maart. De kievitende aankondigers der naderende Lente, zyn weer aangekomen, In menigte scheren z\j over de duin- polders, waarop zy in een ondiep kuiltje reeds vroeg hunne eieren leggen. NIEILWERKJERK. Toegestaan het verzoek van het Comité voor op richting eener waterleiding voor Schouwen en Duiveland, om bij wijze van renteloos voorschot een bijdrage te verleencn van 1' 189,42 in de kosten van het voorloopig onderzoek. OOSTERLAND, 12 Maart. Na door den heer Boot van Brouwershaven daar toe iügeleid te zijn, hield de heer Bouwens, Directeur der Electrische Centrale te Delfzijl, gisterenavond in 't Hotel Beije alhier een lezing over het groote nut der electriciteit ten plattelande. Het publiek was in tamelijk grooten getale opgekomen en heeft van de gehaltvolle lezing uitstekend genoten, hetgeen uit het herhaaldelijk applaus ten volle bleek. Na het eindigen van zijn lezing werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen, waarvan enkelen gebruik maak ten, en door spreker op correcte wyze werd beantwoord. Verder niemand meer het woord ver langende, sloot de heer Boot, onder dankzegging voor de opkomst, en met een woord ter opwekking om allen zoo veel mogelyk mede te werken tot het verkrijgen van eleclriciteit, de ver gadering. S1RJANSLAND. Aan den lieer B de Ronde is tegen 1 April eervol ontslag verleend als lichtwachter van het licht ..Hals" alhier. STAVENISSE. Donderdagmorgen, overleed alhier de oudste inwoonster onzer gemeente, de weduwe M. Luyk, in den ouderdom van 100 j. en 9 m. Algemeen zoo in als buiten de gemeente, was de overledene geacht om hare verdraagzaamheid en vergevingsgezind heid. Een en ander bleek duidelijk uit het overgroot aantal bewijzen van belangstelling, die zy met haar eeuw feest mocht ontvangen. OUD-VOSSEMEER. Tot voorzitter van de vrijzinnige kiesvereenigiug „Eendracht en Vrijheid" alhier is verkozen, in plaats van den heer M. A. Vermet, die voor de functie heeft bedankt, de heer C. W. Snijder, tot heden secretaris der ver- eeniging; voor de laatst genoemdo betrekking is aangewezen de heer W. van der Ploeg. Naar wordt medegedeeld treed Zaterdag 14 Maart e.k. alhier op, de heer mr. J. de Wilde van 's-Gravenhage met een politieke rede, daartoe verzocht door het bestuur van de anti-revolutionaire kiesvereenigingin den loop der volgende week zal ook weer optreden de propagandist voor den boud van landarbeiders, de heer Hoogerhuis uit Rotterdam, die voor ongeveer veertien dagen mede een rede hield, met dit succes, dat een af deeling van genoemden bond te dezer plaatse met 17 leden werd opgericht. Men merkt, dat de vergaderingen in den laatsten tijd niet van de lucht zijn. Dinsdagavond trad alhier op voor een zeer druk bezette zaal de heer Koster van 's-Gravenhage, daartoe uit- genoodigd door het bestuur van de vrijzinnige kiesvereeniging „Eendracht en Vrijheid". Uitvoerig schetste hij de Wet Talma met haar gevolgen en stelde daartegenover wat de Minister Treub zich voorstelt te doen voor de ouden van dagen; in het wetsvoorstel door laatst genoemde ontworpen, vindt de spreker het jammer de bepaling te vinden, dat de bedeelden zullen uitgesloten ziju. Niemand meldde zich voor debat aan, ook werden geen vragen gesteld. De heer F. J. Ampt, als vice-voorzitter de vergadering leidende, bracht een woord van dank aan den heer Koster voor zijn uitstekende rede, en riep hem van harte een tot weerziens toe. Circa 125 personen, waaronder velen die niet tot de vrij zinnigen gerekend worden, waren opge komen en volgden met de grootste aandacht het warme pleidooi voor de uitkeering aan ouden van dagen. THOLEN, 11 Maart. De jaarvergade ring van de afdeeling Het Groene Kruis werd alhier Dinsdagavond in de Bewaar school gehouden. Van de 439 leden waren er 32 opgekomen, een bewijs, dat het vereenigingsleven hier in Tholen is lijdende aan bloedarmoedo. De ijverige voorzitter, de heer J. D. Noske, opende de vergadering te ruim half 8 ure. De notulen der vorige jaarvergadering wer den zonder op- of aan^uerkiDgen goed gekeurd, evenals het vei slag omtrent den toestand der vereeniging. Tot het nazien der rekening over 1913 werden benoemd de heeren J. Quist Az. en C. van Eekelen, die na onderzoek bij monde van eerstgenoemde verklaarden alles in orde te hebben bevonden. De ontvangsten over 1913 hebben be dragen f 514,81, de uitgaven f 372,91, alzoo sluitende met een goed slot van f 142,10. De aftredende bestuursleden, de heeren J. D. Noske, C. A. H. Wagtho en mej. M. Poulusse, werden herkozen. De begrooting voor 1914 werd met algemeene stemmen goedgekeurd. De voorgestelde reglementswijziging werd aangenomen, en besloten werd de oude reglementen nu te laten vervallen, nieuwe aan te schaffen, en de leden gratis een exemplaar te geven. Over de reiniging der verpleegartikelen ontspon zich eenig debat. Algemeen was men van meening, dat de reiniging van die gebruikers veel te wenschen overliet. Ook werd de klacht geuit over de koorts thermometers, die niet voldeden. De voorzitter nam al deze klachten in dank aan en verzocht de heeren doc toren (alleen dokter P. de Jonge was tegenwoordig), in dezen de behulpzame hand te bieden. Na rondvraag werd de vergadering door den voorzitter te 9 uur gesloten. De Werkmansvereeniging „Hulp in Nood" alhier vergaderde Woensdagavond. Tegenwoordig waren 42 leden. Na de opening door den voorzitter, den heer H. Busscher, werden de notulen onver anderd goedgekeurd. Een commissie, be staande uit de heeren Jac. van Noort en P. Geluk zagen daarop de jaarrekening na, en brachten een gunstig rapport uit. Het bleek dat er op heden een batig salda was van f 677,65. Tot nienwe leden werden bij stemming toegelaten de heeren C. Kegge, J. Kegge en W. van den Berg. Daarop hadden nog eenige onderlinge besprekingen plaats van ondergeschikt belang. Bij het einde der vergadering bracht de heer C. van Eekelen een woord van dank aan het Bestuur voor de zeer doelmatige tafel, die het hoeft aangekocht ten dienste der vergadering. Daarop sloot de voorzitter de vergadering. Het getal leden bedraagt op heden 134. POORTVLIET. Bij de weduwe J J. Besoo alhier werd het vorige jaar een gedeelte van den vloer vernieuwd en wat aarde uitgegraven, die achter haar woning werd gestort. Na ver loop van cenigen tijd, werden daarin op verschillende tijdstippen door haar zes stuks gouden ducaten gevonden uil het laatste de 18e eeuw. Dezer dagen werden nog door haar drie dergelijke goudstukken gevonden. Daarop heef! zij deze week de vloer laten opbreken, maar goud stukken kwamen niet meer voorden dag, wel werden een paar zilveren munten gevonden, eveneens uit de laatste helft der 18e eeuw. De gouden en ook de zilveren specie werd door haar aan liefhebbers voor oudheden verkocht. Aanbestedingen, Yerkooplngen, enz. NOORDGOUWE. By de op 11 Maart gehouden aanbesteding door de land- bouwvereeniging alhier, was de uitslag als volgt 47700 K.G. superph. 2t f 2,07; 31100 K.G. chilisalpeter h f 12,422200 K.G. Am. sup. ii f7; 3600 K.G. kaïniet k f 2,09 4500 K.G. zwav. amm. k f 15.30; 4900 K.G. lynschilfers f9,96 en 2050 Am. lynra. h f 9,48. ST-MAARTENSDIJK, 12 Maart. Door het bestuur van hét waterschap St.- Maartensdyk werd Donderdag aanbe steed a. de levering van 1450 M3. grint. Ingeschreven werd door de heeren Joh.s v. Damme en J. P. Greys, beiden te St.-Maartensdyk, voor f 2,495 per M3. De levering is aan genoemde in schrijvers gegund. b. de levering van 200 M8. steenslag. Ingeschreven werd door de Basalt My. te Rotterdam, voor monster A f 4,49 per M3., voor monster B f 5,40. Door de heer Nolson te Ter Neuzen, steenslag voor f 4,98 per M3. Van Gent te Nijmegen, quenastslag, voor f 5,03 per M8. Gegund aan de Basalt My. voor f 5,40 per M3 monster B. c. Het vervoer der grint naar de wegen zijnde 1100 M3. Inschrijver de heer C. Polderman te St.-Maartensdyk, voor f 1,25 per M3. By overeenkomst aan C. Polderman gegund voor f 1,15 per M3. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. ST.-MAARTENSDIJK. Voor de tweede maal alhier beroepen ds. K. van As te Moerkapelle. SIRJANSLAND. Tot notabele al hier is gekozen de heer A. Hanse Dz. Landbouw en Veeteelt. Aan een commissie, bestaande uit de heeren P. Lindenbergh, te Wemeldingen; 1. D. Fransen van de Putte, te Goes; C. van Westen, te Nieuwerkerk; G. A. Vorsterman van Ogen, te Aardenburg, en mr. H. C. J. Zaager, te Middelburg, rechtskundig adviseur van de Zeeuwsche Landbouwmaatschappg, is opgedragen bg het dagelgksch bestuur der genoemde maatschappij een voorstel in te dienen om in overleg met de notarissen in Zeeland te komen tot een aanzienlijke vermindering van de hooge kosten, in Zeeland verbonden aan den verkoop van onroerende goederen. Blijkens het overzicht van de handelsbeweging in 1913 in het bloem bollenvak zjjn dat jaar ingevoerd totaal 2 177.700 K.G. (tegen 2.338.000 K.G, in 1912). Als bewijs dat de paarden nog al duur zijn wordt gemeld, dat de land bouwer' P.. van Dijke le N - en St. Joosland een 8-jarige merrie heeft verkocht voor f 1000 en een jong daarvan, 2 jaar oud, voor 1' 650. SIRJANSLAND. Zoowel hier als elders hoort men veel klagen over de sterfte der veulens. Ook in (leze gemeente zijn er reeds 3 gestorven ST.-ANNALAND. 13 Maart. Zoo door en doorweekt als de grond nt die onophoudelijke regenbuien nu is, kan er natuurlijkerwijze van eenigen arbeid op het veld geen sprake zijn Er zal geduld moeien geoefend wor den, door den boer zoowel als door den arbeider. Doch terwijl dat voor den eerste niet zoo erg is, is het voor den laatste lang niet alles. Na zoo vele weken van gedwongen rust zou het menigen arbeider hoogst welkom zijn, als de werkzaamheden op den akker en daarmee zijn verdiensten weer begonnen. POORTVLIET. 12 Maart. Naar we vernemen, komen hier gevallen voor van varkensziekte, vermoedelijk vlek ziekte Het is te hopen, dat deze ge vreesde ziekte geen voortgang mag hebben. ONDER WIJ S. gebroeders \V. en F. V., winkeliers in rijwielen le Zaamslag. wegens be- driegelijke bankbreuk. De rechtbank te Middelburg bad ieder van hen 9 maanden opgelegd. Mr. F. R Evers, advocaat te Mid delburg, pleitte vrijspraak en vroeg onmiddellijke invrijheidstelling, wel ke door het hof werd geweigerd. De uitspraak is bepaald op 18 Maart e.k. Hel gerechtshof heeft vrijge sproken .1 T., hoofdagent van Loti- sico te Goes, die wegens overtre dingen der loterijwet door de recht bank te Middelburg was veroordeeld tot 2 maal f 5 boete of 2 maal 5 dagen hechtenis. Tot onderwijzer aan de openbare school te Nieuwerkerk benoemde de Raad in zijn zitling van 13 Maart, den heer J v. Hiele, geb. te Oud Vosmeer, tijdel. onderwijzer te Poort vliet. Mot hem stonden op de voor dracht dc heeren .1 E. Harthoorn te Stavenissc en J. Wolfert le Hoek ST.-MAARTENSDIJK, 13 Maart. Be noemd tot onderwijzeres mej. M. Kauff- man, en tot onderwijzer de heer A. de Graaf. RECHTZAKEN. Het openbaar ministerie bij liet gerechtshof te Middelburg eischte een jaar gevangenisstraf tegen de te ZlERIKZEE, gehouden op Vrijdag 13 Maart. Afwezig waren de heeren Van den Bout, Nouhuys en De Vrieze. Ingekomen is een verslag van de Gezondheidscommissie over 1913, dat ter visie der leden zal worden gelegd. Ingekomen is een adres der ver eeniging van melkverkoopers, be trekkelijk de melk, die van buiten hier ingevoerd wordt. Dit adres wordt in handen van Burgem. en Weth. gesteld ter fine van prae-advies. Besloten wordt overeenkomstig 't advies, dat door de commissie van onderzoek, bij monde van den heer De Crane wordt uitgebracht, tot goedkeuring der begrooting van het Burgerweeshuis. Aan den lieer J. Snellen werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als secretaris der gemeente, onder dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezene diensten. Voor kennisgeving wordt aange nomen '1 verzoek van het Gemeente bestuur van Velzen. om adhaesie te betuigen aan een bij de Tweede Ka mer ingediend adres in zake'! wets- onlwerp tol verleèning van ouder domsrenten aan behoeftigen. Aangenomen wordt '1 voorstel van Burgem. en Weth lol onderliand- scheii verkoop van 'n stuk gemeente grond in de Wandeling, groot onge veer 35 M- aan T. .1 van Tilburg, voor 1 1 per Mf.' Nadat over 't voorstel van Burgem. en Weth. om de noodige herstellingen te doen aan het huis op hel Westha venhoofd, en om bij de bewoning door J. Mallander van dat huis de door dezen le betalen pachtsom te bepalen op 1' 225 per jaar en zijn pachttijd met zeven jaar te verlengen, lang en breed ge- discusseerd was, werd op voorstel van den voorzitter besloten de verdere behandeling en afdoening van dit voorstel tot de volgende vergadering aan te houden. Besloten wordt, op voorstel van Burgem. en Weth lol den bouw van een kruitmagazijn op tiet terrein aan den Graehlweg bij de Zuidwellebrug, waarvan de kosten geraamd zijn op f 350. Tegen bet voorstel stemden de heeren Timmerman, Boone en Van Os. Zonder hoofdei, stemming wordt goedgekeurd het voorstel vari Bur gem en Weth. tot wijziging der ver ordening op de heffing van begrafe nisrechten Aan de hvee ambtenaren Ier sec retarie, de heeren J. Kramer en J. C. Lunenberg, werd een gratificatie van i 25 toegekend voor de vele buiten gewonen werkzaamheden buiten de kantooruren verricht, terwijl ook aan den gemeente-bode, .Schülling, om dezelfde reden een gratificatie van f 10 verleend werd. Overeenkomstig het voorstel van Burgem. en Weth., stelde de Raad 'n bedrag van f 250 beschikbaar voor 't vernieuwen der afrasteringen van het plantsoen op de Oude Haven, en voor 't hakken van houtgewas langs den Blokweg.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 1