ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 13 Maart 1914. VIERDE BLAD. NIEUWSTIJDINGEN. Telegrafisch, Weerbericht (Z ieriRzeesche C o u r a n t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat ieileren MAANDAGWOENSDAG en VRIJDAG verschijntis voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,00 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bjj vooruitbetaling. 70ste JAARGANG, NO. 9517. Directeurs A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur A. FRAMKEL. Redacteur! J. WAALE. ADVERTENTIE N. V an 13 regels 30 etsmeerdere regels 10 ets. Bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk S ura. AMERIKA. Eenige dagen geleden heeft te New- York een vergadering plaats gehad van hoteleigenaars om maatregelen te beramen tegen een nieuwe truc, waardoor de eigenaars vau hotels en restaurants ern stig benadeeld worden. De detectieveu der Amerikaansche hotels hebben n.l. ontdekt, dat een zeker soort modedames zich har« toiletten op kosten der hoteliers aanschaifeD. Deze dames komen in zeer elegante, maar niet streng moderne toi letten in de lokalen en weten het zoo in te richten, dat een of andere arme duivel van een kellaer haar een hoeveel heid soep of mayonaise-saus over de japon morst. Een groot misbaar is het gevolg, alle gasten worden opmerkzaam gemaakt op het geval en de hotelier, die natuurlijk een incident voorkomen wil, belooft de dame ten einde raad een nieuwe japon. Sommige dames zijn er zelfs in geslaagd haar hoed te laten be derven. Een hotelier maakte gewag van een dame, die er deze truc op vijf achter eenvolgende dagen in vijf verschillende restaurants met goed gevolg toegepast had. In den loop der vergadering werd een besluit genomen om slechts dan schade vergoeding te betalen, wanneer duidelijk blijkt, dat de schuld bij het personeel ligt. De hoteldetectiven hebben order gekregen speciaal op deze gevallen acht te geven. TURKIJE. Men zal zich herinneren, dat de doch tere van maarschalk Liman vou Sanders eenigen tijd geleden nabij Constantinopel het slachtoffer waren van een aanranding, waarbij zij van geld beroofd werden. De Turksche minister van oorlog publiceert thans een communiqué, waarin gezegd wordt, dat het gebeurde geens zins zoo'n dramatisch karakter droeg als in sommige buitenlandsche bladen is beweerd. De dames, die vergezeld waren door een eersten luitenant werden door werklieden aangesproken, waarop de luitenant die geen Turksch verstond, meenend, dat men hen van spionnage verdacht de dames verzocht den inhoud van haar tasschen te laten zien om aldus aan te toonen, dat zij geen teekeningen bij zich hadden. De arbeiders maakten van deze gelegenheid gebruik om de portemonnaie's te stelen. De dieven konden gemakkelijk ontdekt worden en zullen voor de gewone rechtbank terechtstaan. OOSTENRIJK-HONG ARIJ Eenigen tgd geleden is er tusschen graaf Bay, lid van het Hongaarsche raagnatenhuis en de oflicieren der parlementswacht een eerezaak gerezen die steeds grooter afmetingen aannam, In den loop der onderhandelingen over die aangelegenheid, kwam het tusschen leden van het officiercorps en eenige civiele personen tot meeninge- verschillen en daar de officieren de kwestie slechts voor een militairen eereraad wilden brengen en de burgers de rechtsbevoegdheid van een dergelijk college niet wilden erkennen, kon de aangelegenheid niet geschikt worden, Maandag werd één van militaire zgde afkomstige mededeeling gepubliceerd, waarin het optreden der officieren goed gekeurd en verklaard wordt, dat zg die een ander beleedigen en daarna genoegdoening weigeren, zich zelf disqualificeeren. Naar aanleidjng hiervan hebben Dinsdag 350 officieren hun lidmaatschap van het casino waartoe zg behoorden, opgezegd. Dit betreurenswaardige voor val dat aan de tot dusver onberispelijke betrekkingen tusschen de militairen en de burgers van Boedapest ernstige af breuk doet, wekt buitengewoon opzien Minister Hazay, heeft zich in verband met deze aangelegenheid Dinsdag naar Weenen begeven. ENGELAND. LONDEN, 12 Maart. De suffragette Mary Richardson is wegens 't vernielen van de Rokeby Venus in de Natinal Gallery veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. Duizenden acres land in de valleien van Theems en Medway en elders staan tengevolge van de hevige regens onder water. In het Noorden van Engeland en in Schotland is de bodem duimen dik met sneeuw bedekt. FRANKRIJK. Acht-en-negentlg dagen op een onbewoond eiland. Met het stoomschip „Rochambeau" is uit New-York te Hkvre aangekomen kapitein Dncos van het zeilschip „La tour d'Auvergne", behoorende tot een te Nantes gevestigde reederij. Het was een 3-mast-schip, groot 3000 tons en bemand met 3 officieren en 20 man schappen. Den 23 October was 't schip bij de Palmerstou-eilanden in éen stroom geraakt, die niet op de kaarten stond aangegeven en tegen de rotsen ge slagen waar het beklemd bleef. De gezagvoerder, die inzag, dat het schip verloren was, deed de sloepen uitzetten, en zeilde naar 't dichtsbij gelegen eiland, waar de geheele bemanning landde. Het eiland was onbewoond en de schipbreuke lingen sloegen tenten op van 't zeildoek, dat zij van 't schip hadden meegenomen. Gedurende 14 dagen kwam er geen enkel schip in 't zicht, den 15en dag bemerkte men den 3-master „Anthiope" en de kapitein zond een boot uit om te vragen, of dit schip de schipbreukelingen kon opnemen. Men kon daar slechts 15 man plaatsen, wat kapitein Ducos deed be sluiten, dat dan allen op 't eiland zouden blijven, terwijl bij de Anthilope" ver zocht, telegrafisch aan de reederij keunis te geven van hetgeen er met de „Tour d'Auvergne" gebeurd was. Gedurende 98 dagen bleef de bemanning op het eiland. De mondvoorraad, van het .schip meegebracht, was verbruikt, maar men kon zich voeden met cocosnoten, die in overvloed op 't eiland groeiden. Eindelijk, den 29 Januari, kwam de kruiser „Zolee" de schipbreukelingen afhalen en bracht hen naar Tahiti, waar zij 3 Febr. landden. Kapitein Ducos begaf zich naar San- Francisco en van daar naar New-York, waar hij met het stoomschip „Rocham beau" naar Frankrijk terugkeerde. De bemanning is naar Sidney vertrokken en zal van daar repatriëeren. DUITSCHLAND. BERLIJN, 11 Maart. In den afgeloopen nacht hebben onbekend gebleven personen op het standbeeld van keizei Friedrich vóór het Charlottenburger Schloss op verschillende plaatsen de woorden „roode week" geschreven. De woorden, die met roode anilineverf waren aangebracht, konden eerst na veel moeite uitgewischt worden. De politie-president heeft een belooning van 1000 mark uitgeloofd voor de aanwgzing der daders. Uit Stad en Provincie. In ruim een half jaar tijd is het gebouw, dat in en uitwendig aan de hoogste eischen van schoonheid en degelijkheid voldoet, tot stand gekomen. In alle gangen van het geheel brand vrije gebouw zgn terasso-vloeren aan gebracht, de plafond-constructies zgn van gewapend beton, de lokaalvloeren Amerikaansch grenenhout, de trappen van zwaar eiken, de" deuren van eiken hout en teakhout. De ambtenaren vinden in de verschillende afdeelingen zitkamers en spreekkamers, kantoor lokalen, archief- en teekenzalen. In de afdeeling hypotheken en kadaster is een groote brandvrije kluis aangebracht en in alle lokalen is door wandkasten voor voldoende bergplaats van archief en kantoormateriaal gezorgd. Met ingang van Mei worden in dit gebouw de geheele dienst van de hypotheken en het kadaster overgebracht, benevens de afdeeling velddienst. De landmeters krggen ruime" teekenzalen. De inspecteur van de registratie, de ontvanger van de registratie, de ont vanger van de directe belastingen, vinden hier allen hun eigen afdeeling en eigen kantoorlokalen. Het geheele gebouw, dat met recht een sieraad voor de gemeente kan ge noemd worden, is door den aannemer A. de Bruijne te Goes uitgevoerd. De frontbreedte is 23.} M., de hoogte 15 Meter. Het zal met de conciërgewoning geheel van centrale verwarming worden GOES. Men schrijft ons uit deze gemeenteDe rijksambtenaren, die zich tot nu toe in onze gemeente met allerlei 'ondoelmatige gebouwen en loca- liteiten moesten tevreden stellen hebben inderdaad alle reden, de ge meente dankbaar te zijn voor het stichten van een nieuw, modern ge bouw, dat voldoende ruimte biedt, om, wanneer het begin Mei a.s. in gebruik wordt genomen, den mees ten van hen, met hun personeel en kantoor-inven taris, een alleszins geriefelijk onderkomen te verschaffen. Op het z.g.n. Traveleirr is n.l., vlak tegenover de verleden jaar daar ge bouwde en geopende rgks-landbouw winterschool, door denzeltden architect, den heer Rothuizen te Goes ontworpen en onder zijn leidiDg uitgevoerd een kolossaal gebouw verrezen, dat boven den hoofdingang eenvoudig het opschrift „Rgkskantoren" draagt. Dit keurige bouwwerk, voor welks totstandkoming de gemeente een lee ning van f40000 aanging, en dat thans voorloopig voor den tijd van 50 jaren voor f 3000 'sjaars aan het rijk verhuurd, zal aan het gesukkel, hier ter stede eenigszins behoorlijke kantoor lokalen te vinden, voor goed een einde maken. voorzien. M*j. de wed. J. F. van Poppelen, geboren Westenburger te Hoedekenskerke, wordt Vrijdag a.s. 102 jaar. Zij is nog zeer kras en leest alles zonder haar bril te gebruiken. Brieven uit de Hofstad. XL.IX. De residentie staat bekend als een welvarende, groote gemeente; wanneer zij buitenlandsche gasten over heeft, en dat gebeurt vaak genoeg, dan weet zij deze op zulk een royale, zelfs luister rijke manier te ontvangen, als geen der groote steden van ons land. De gemeen telijke huishouding is er dan ook eene, waarvan de inkomsten rijk vloeien (de uitgaven niet minder); we doen hier alles kortom op ëen Hinken voet. Deze wijze van doen is blijkbaar de beste; zij lokt tal van welgestelde „non-activers" uit de handelswereld, de ambtenaars wereld, de militaire wereld en nog enkele werelden daarnevens, tot zich. Deze ver teren hier hun duizenden aan rente of pensioenzij willen dan ook waar voor hun geld, en de gemeente, als een ver standig zaakkundige, maakt het die allen dan ook zoo gerievelijk mogelijk. Aan het onderhoud, subsidieering, -inrichting en wat dies meer zij Van ettelijke instel lingen, die het leven vooral der gegoede burgers veraangenamen moeten, worden millioenen ten koste gelegdook het uiterlijk der stad, pleinen, gebouwen, straten, beplanting van parken enz. verslindt opnieuw millioenen. Deze neiging om de hofstad te verfraaien, om haar tot een geliefkoosde woonplaats te maken, heeft reeds in een paar tientallen jaren, de gemeentolijke uitgaven verviervoudigd en tot ruim 12 millioen gld. 'sjaars opgevoerd. Geen kleinigheid voorwaar' Maar, zegt de ngvere gemeente-huishoud ster, dan l\eb ik ook het genoegen (en het voordeel) van zooveel welgestelde inwoners te herbergen, zoodat ik hen mag en moet en kan aanslaan in de inkomsten-belasting volgens een bedrag van eventjes ruim 135 millioen gld, Ook alweer geen peuleschilEn zoo past de ooievaarstad, zeer ten hare faveure, maar blijkbaar ook niet minder tot ge noegen en tevredenheid barer welgestelde en rijke inwoners (want waarom anders zouden zij hier blijven, als het hun niet beviel), het „do ut des" toe, waarmede de Latinist als hg zijn Hollandsch niet verleerd is, „voor wat, hoort wat" bedoelt. Maar eilacy, de wereld, en allerminst ook het Haagsche gedeelte daarvan, be staat nu eenmaal louter uit lieden „die het goed kunnen doen". Daar zijn er, en niet weinigen ook, die het niet alleen niet goed, maar al heel slecht kunnen stellen en die toch óók Haagsche inwoners zijn, zoo goed als hun meer bevoorrechte stadgenooten. Nu zou het onbillijk zijn te doen gelooven, dat de bovengemelde gemeentelijke huisverzorgster het met deze kostgangers niet goed zou voor hebben. Integendeel, bij meer dan een gelegenheid wordt ook wel degelijk met de wenschen en verlangens dezer „kleine luyden" rekening gehouden. Alleen, elke verbetering, elke toezegging duurt soms zoolang, dat een jobsgeduld te hebben, daarbij dikwijls nog ontoereikend is. Staat men dadelijk gereed om aan billijke eischen der „betere" standen het oor te leenen, even billijke eischen der mindere" standen blijven jarenlang in onderzoek. Dat viel wederom eens dezer dagen op. Hier zijn vooral in oud-Den Haag, maar ook in die stads gedeelten, die in de laatste halve eeuw verrezen, tallooze z.g. hofjes. Om aan de behoefte van goedkoope woningen voor de kleine burgerklasse te voldoen, zijn vele niet aan de openbare straat liggende en dus goedkoope gronden bebouwd ge worden, met een zelfde type kleine woning overigens duur genoeg voor de meestal schrale beurzen der bewoners. Zulke hofjes hebben dus min of meer breede bestrate tusschenruimten, of pleintjes en zoo meer, die toegang geven tot de openbare straat. En nu schrijft een ver ordening voor, dat deze hofjes-straten en -pleinen niet door de gemeente verlicht behoeven te worden. Met het gevolg, dat het er 's avonds volkomen donker is, tenzij van particuliere zijde een soort verlichting wordt aangebracht, die uiteraard spaarzaam en onvoldoende is. Een ander gevolg is, dat deze midden in de stad liggende talrijke duistere terreinen, de verzamelplaats worden van veel ongerechtigs, dat het licht schuwt, en waaraan in elke groote stad nu een maal geen gebrek is. Vandaar groot ongerief voor de eerzame bewoners.. Hoeveel malen daarover niet geklaagd en terecht geklaagd is, valt niet te zeggen. Ook in de jongste raadszitting werd de zaak opnieuw aan de orde gesteld, door enkele welmeenende leden. Doch ziedaar nu het verschil in tegemoetkoming aan billijke eischen, eens duidelijk ge ïllustreerd men mocht praten wat men wilde, Burgem. en Weth. bleven hals starrig aan het te eng begrip van wets- uitlegging vasthouden, dat de gemeente hier geen paar lichten behoeft te ontsteken, Om de kosten? Wie zal het zeggen, wat de doorslag gaf; maar het eind is toch maar, dat duizenden inwoners een zeer billijken eisch niet ingewilligd krijgen, omdatMen vuile het antwoord zelf maar in. Doch „vorstelijk" van de residentie, en als zoodanig wil zij toch in alles doorgaan, is het zeker allerminst. HAGEMAN alleen daarom zgn, omdat haver behoefte heeft aan stikstof, en zg juist op ge noemde gronden in die behoefte kan voorzien. Daar verder de groeiperiode van haver bizonder kort is, is Chili- salpeter de geëigende vorm om den stikstof honger der haver te verzadigen. Bg half stalmest geve men daarom bg het zaaien 100 K.G. en 14 dagen na 't opkomen der haver 200 K.G. En welken invloed heeft een dergelijke Chilisalpeter-bemesting? Dat weet ik niet. Ik zal ze u dan ook niet aanraden, als gij niet van plan zijt om tevens kali eD phosphorzuur te geven. Velen uwer zullen dezen herfst het haverland reeds bemest hebben, b.v. bij half stalmest met 800 K G. kaïniet. Doch hebt gij dezen winter op 't haverland geen kali gebracht, dan moet er die in liet voor jaar op. Gg kunt nu volstaan met 800 K.G. kaïniet of 40 pCt. kalizout op de Hectare te geven. Indien gg lichten grond hebt, hebt gij dezen herfst reeds slakkenmeel ge zaaid. Zoo niet en indieo gg zwaarderen grond hebt, dan raad ik u aan in het voorjaar super te nemen. Maar als gg behalve 't genoemde Chilisalpeter, ook de aangegeven kali- en phosphorzuur- bemesting geeft, dan kan ik wel zeggen, wat 't gevolg is der kali-, Chili- en super- bemesting. Dan zult gg prachtig zwaar stroo hebben, dat niet legert, met veel mudden en veel kilo's. Zonder uitgaven wint men niets. En om een oogst van 5000 K.G. haverstroo en 80 H.L. te krggen, mag men wel 'n zeventig gulden aan bemesting uitgeven. Volledige haverbemesting Heel vroeger, toen men tegen het koopen van een zak kunstmest opzag, als tegen een berg, zaaide men de haver zonder mest, nuchter, zooals men dat eigenaardig noemde. Dat zal tegen woordig niemand meer probeereu. Ook aan de haver wordt heden ten dage de grootste mogelijke zorg besteed. Toch is en blijft de haver een gemakkelijk gewas. Op alle gronden groeit zg, ten minste als deze niet te droog of te taai zgn, op oragescheurd grasland, op ont gonnen veen of boekweitlanden, op boschgrond, die in cultuur wordt ge nomen, op „uitgelicht" land, op land waar door dieper ploegen nieuwe grond naar boven komt, op al deze gronden groeit haver uitstekend. Als men haver als ondervrucht gebruikt, is een diepe grondbewerking noodzakelijk. Een goede haveroogst onttrekt aan den grond per Hectare 25 k 30 K.G. kalk, 40 a 50 K.G. phosphorzuur, 90 k 100 K.G. kali en 93 K.G. stikstof. Door een goeden haveroogst versta ik een oogst van ongeveer 3800 k 3900 K G. zaad, dus ongeveer 80 H.L. van 48 K.G. en 5000 K.G. stroo. Hieruit alleen volgt reeds de noodzakelijkheid eener volledige be mesting dus van kali, phosphor zuur- en stikstof bemesting. Dat kan ons echter nog op een andere w\jze duidelijk worden, Welke boer heeft niet ondervonden, dat haver op klaverros (alhoewel men de klaverstoppels voor iets beter bestemd dan voor haver) of gescheurde oude weide zoo uitstekend groeit? Dit kan Eerste Kamer. De Eerste Kamer hervat Dinsdag 17 dezer, 's midags 2 uur, de begrootings- behandeling. Zeetijdingen. Zierikzee. INGEKLAARD: 11 Maart. De Barge „Valonia", kapitein W. Ketley, ledig van Engeland naar Pruisen. MARKTBERICHTEN. ZIERIKZEE, 12 Maart. De prijzen waren als volgt: Wilhelmina-Tarwe f 6,50 k f 6,90; Essex-Tarwe f 7,60 k f 8,50; Chevalier- gerst f 5 k f 5,25Wintergerst f 5 a f 5,25; Rogge f 6 k f 6,25 Haver f 3,40 k f 3,75; Erwten (kleine) f 8 f 9; Kroonerwten f 9 k f 9,50Schokkers f 10 a f 12 Bruine boonen f 9,25 a f 14. MIDDELBURG, 12 Maart. Ter graan markt van heden was de aan voer zeer gering, Handel daardoor onbeteekend, prijzen als vorige week. De prijzen zijn als volgt: nieuwe tarwe f 7,a f 7,25 zomergerst f 5,k f5,25, kroon-erwten f 9,25 k f10,50; alles per H.L. Beetwortel-Suiker. ROTTERDAM, 9 Maart. Biet. Kalm, per Maart levering f lij te koop. AMSTERDAM, 9 Maart. Biet. Lusteloos; per Maart f 11A ge boden, per Mei f 11 genoteerd, per Juli f 11J gedaan, per Oct./Dec. f 11J te koop. LONDEN, 9 Maart. Biet. 88 gr., kaim. medegedeeld door het Koninklyk Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bilt, naar waarnemingen verricht in den morgen van 13 Maart 1914. Hoogste barometerstand 771,2 te Perpignan. Laagste barometerstand 746,5 te Seydisfjord, Verwachting van den avond van den 13 Maart tot den avond van 14 Maart) toenemende tot krachtigen zuidelijken tot zuidwestelyken wind, betrokken tot zwaarbewolkt met regen, later wellicht opklarend, zelfde temperatuur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 11