ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag II Maart 1914. B ERICH T. Halfvastenmarkt. NIEUWSTIJDINGEN. (Z ierikzeesche C o u r a n t ABONNEMENT. Be abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAO, WOENSDAG en VRIJDAG verschijntia voor Zierikaee t 1,80, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 8 maanden. Afzonderlijke nummers 6 cent. Voor het buitenland, verzending déus per week, 10 per jaar bjj vooruitbetaling. 70ste JAARGANG. No. 9516 Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteuri A. FRANKEL. Redacteuri J. WAALE. ADVERTENTIE IV. Van I8 regels 80 ets., meerdere regels 10 cta. By abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrygbaar. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrydagimiddags uiteilyk 2 Zij. die zich met I April a.8. op ons blad abonnseren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers 6 R A T I S. De Directeur, A. i. DE LOOZE Jr. De BURGEMEESTER en WET HOUDERS van Zibrikzee maken bekend, dat de jaarlyksche Halfvastenmarkt op Donderdag den 19 Maart e.k. alhier zal gehouden worden, en dat de standplaatsen voor kramen zullen zyn op het Kraanplein en het Havenplein. Zierikzbe, den 11 Maart 1914. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Onveiligheid Vaarwater. De BURGEMEESTER van Zierikzbe brengt het navolgende bericht, betreffende schiet oefeningen, ter kennis van zeevarenden, die daarbjj belang kunnen hebben, t. w. Schietoefening naby Spakenburg. Zuiderzee. Volgens mededeelitig van den Minister van Oorlog van 27 Februari 1914, zal op IS Maart en zoo noodig op 19 Maart a.s. een schiet oefening met geschut worden gehouden nabij Spakenburg aan de Zuiderzee en van at een standplaats, ongeveer 400 M. beW. de haven van Spakenburg, in N.-O.-lijke richting. Ge durende deze schietoefening zal onveilig zijn een sector van 30°, waarvan 15° ter weerszijden van de scliootsriciiting, tot op een afstand van 7 K.M. Op den dag, dat gevuurd zal worden, zal vanaf het N.einde van de haven van Spaken burg een roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur voor den aanvang geheel voorgehesehen wordt. Zierikzbe, den. 10 Maart 1914. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. Algemeen Overzicht. De Prins von Wied heeft met zijn gemalin en zijn hofhouding in Durazzo, de hoofdstad van het door de Euro- peesche mogendheden in het leven geroepen koninkrijk Albanië, zijn feeste- lijken intocht ale regeerend vorst gehouden. Durazzo is een stad, ietwat grooter dan Zierikzee, telt zeven en een half duizend inwoners, maar verkeert nog in elk opzicht in een zeer primi tieven toestand. Dit zal men begrijpen, wanneer men weet, dat het gros der bevolking niet lezen en schrijven kaü, en nog hoogst onbeschaafd is. Of de nieuwe vorst, die gewend is aan al de gemakken des levens, zich in deze stad in den eersten tijd op zijn gemak zal voelen, mag ernstig betwijfeld worden. Maar dat heeft hij vooraf geweten. Hy heeft den koningskroon aanvaard. En nu is het maar zaak zich eenigszins aan te passen aan den nieuwen toestand, en te pogen dien allengs te verbeteren. Indien hij is, gelijk hij geschetst wordt, dan zal hij zeker wel de man wezen, die het hart van dit volk zal weten te veroveren. Het is al een gunstig teeken, dat op zijn tocht door de stad naar zijn koninklijk verblijf, de jeugdige vorst levendig werd toegejuicht. Reeds aan de haven waren duizenden menschen verzameld, die hem geestdriftig ontvin gen, toen hy den voet aan wal zette. De weg naar het paleis was geheel met bloemen bezaaid. Onder klokgelui en kanongebulder, onder het spelen der volksliederen door de muziekcorpsen en onder de hartelijke welkomstgroeten van het samengestroomde volk, deed het koninklijk echtpaar zijn joyeuse entrée in Albanie's hoofdstad. In het paleis aangekomen, begaf het zich op het balkon, ter begroeting van de menigte. Essad Pasja was met den burgemeester van Durazzo in een sloep den vorst tegemoet gevaren, en aan boord ge komen van het oorlogsschip „Taurus", waarop de Prins von Wied zich bevond, had hij dezen uit naam van het Albaneesche volk hartelyk welkom ge- heeten. In Epirus is een opstand uitgebroken. Een groot deel der bevolking van dit klassieke land behoort tot do Grieksche nationaliteit, en weigert zich onder het bestuur van Albanië te plaatsen. In Duitschland is, in weerwil dat de wet het duel strafbaar stelt, dit inzonderheid bij heeren officieren nog steeds in zwang. De heeren duelleeren met elkaar, alsof er geen wet bestoud, en de regeering, instede van de wet streng te handhaven, en op die wijze aan het misbruik een einde te maken, laat het duel oogluikend toe. Voor den vorm wordt een straf toegepast. Maar deze is zóó onbeduidend, dat zij op dien naam geen aanspraak mag maken. En toch is het hoog noodig niet alleen om de wet, die voor allen gelijk moet zijn, te doen eerbiedigen, maar ook uit een rechts- en zedelijkheidsoogpunfc, dat de regeering in deze haar standpunt wijzigt. Want wat nu is voorgevallen loopt de spuigaten uit. Een officier in Metz onderhield met de echtgenoote van een anderen officier een ongeoor loofde betrekking. De man bemerkt het, en is volgens de militaire begrippen verplicht den schender van zijn huiselijk geluk tot een tweegevecht uit te dagen. Deze neemt de uitdaging aan, en schiet den beleedigden echtgenoot dood. Dit ergerlijk geval heeft de gemoederen in Duitschland wakker geschud. De Rijksdag commissie heeft bij den Rijksdag een door baar met algemeene stemmen aan genomen voorstel tot wijziging van het strafwetboek ingediend. De wijziging bestaat hierin, dat zij, dio wegens twee gevecht gestraft worden, niet tot vesting- maar tot gevangenisstraf zullen worden veroordeeld. Tevens zal als bijkomende straf verlies der burgerlijke rechten kunnen worden opgelegd. De negen ballingen uit Zuid-Afrika brengen de Engelsche regeering in groote ongelegenheid. Zij willen, aldus sprak onze landgenoot Poutsma op de reusachtige Hydeparkbetooging, die door een half millioen menschen werd byge- woondniet rustenvoordat zij weer naar Zuid-Afrika zijn teruggekeerd. Zij eischen dat het vonnis der Zuid- Afrikaansche regeering herroepen wordt. Zij verlangen dat de Engelsche regeering aan de Indemnity-bill haar goedkeuring zal onthouden. Of de regeering aan dat verlangen zal voldoen, mag met grond betwijfeld worden. Dit schijnen de leiders der werklieden-beweging in Engeland te be seffen. En daarom is Tom Mann naar Zuid-Afrika vertrokken, teneinde de leidiDg der arbeidersbeweging aldaar, die thans zonder leiders is, in handen te nemen. Aan het station van den trein waren duizenden verzameld, teneinde Tqm Mann uitgeleide te doen. Grayson sprak hem toe, en beëindigde zijn toe spraak met den wensch, dat Tom Mann meer onrust in Zuid-Afrika zal verwekken, dan de negen verbannenen ooit hebben kunnen uitlokken. Ook Ben Tillett voerde het woord. Deze dreigde met een nationale staking, als Mann in Zuid-Afrika iets zou overkomen. Onder het zingen van de „The red flag" door de menigte, zette de trein zioh in beweging. De Engelsche regeering heeft de zwakheid begaan te zwichten voor de bedreiging van Ulster zich met geweld tegen de toepassing van Home Rule voor Ierland te verzetten. Zy heeft naraelyk by het Parlement een voorstel ingediend om de graafschappen van Ulster door een plebisciet te doen beslissen of zy al of niet voor zes jaren buiten het Iersche Zelfbestuur willen blyven. Sir Edward Carson, één der leiders van de beweging in Ulster, bestreed het voorstel der regeering, dat hem niet ver genoeg ging. Hy wilde geen doodvonnis met opschorting der terechtstelling voor den tyd van zes jaar. De regeering wil vrede, reide hy, zoolang zy aan het bewind is. Vandaar de zes jaar, die zy voorstelt. Spreker wil blyvende uitsluiting van Home Rule voor die graafschappen, die by stemming beslist hebben dat zy buiten Home Rule willen blyven. In Zweden is, gelijk men weet, het ministerie-Staaff wegens de militairistische toespraak van den Koning tot de boeren, die een betooging hielden voor uitbreiding van het leger, afgetreden, en heeft plaats gemaakt voor dat van Hammerskjöld. Deze heeft de Tweede Kamer ontbonden, omdat de liberale partij, die daarin de meerderheid heeft, tegen den verlengden oefentijd der infanterie is, en dus het nieuwe ministerie niet kan steunen. Het zal nu een heftige verkiezingsstrijd worden. De rechterzijde wil uitbreiding van het leger en de linkerzijde weuschfc bezuini ging op de militaire uitgaven en ver mindering van de volksleg ten. De stembus moet nu maar beslissend AMERIKA. Te New-York is Zaterdag de million- nair Octavio Guinle met de tooneel- speelster Monica Borden in het huwelijk getreden. OuiDle moet een vermogen van 15 millioen gulden bezitten. Zijn huwelijk heeft een eigenaardig voorspel gehad. Ongeveer een maand geleden diende miss Borden, op aandringen van haar familie, een aanklacht tegen haar bruigom in, wegens het breken van trouwbeloften, wat. tengevolge had, dat Guinle gearresteerd werd. Vreezende, dat Guinle pogingen zou doen om het land te verlaten, werd hij eerst tegen een borgtocht van 200.000 dollar en na beloofd te hebben ^Jew-York niet te zullen verlaten, op vrije voeten gesteld. Thans schijnen de beide partijen zich verzoend te hebben. Blakeslee, een der meest bekende Amerik. kunsthandelaars en -critici, heeft zich Zaterdag in zijn woning te New- York een kogel door 't hoofd geschoteD. Den geheelen dag had hij met zijn advocaat en een collega uit Parijs over financiëele aangelegenheden gesproken, toen hij om 5 uur verklaarde zich ter ruste te willen begeven-, daar hij zich niet wel gevoelde. Een half uur later hoorde men een schot vallen en vond men Blakeslee dood in zijn kamer. Op zijn jaarlijksche rondreis door het buitenland had hij voor 3.600.000 gulden aan schilderijen gekocht, en daarvan 2.400.000 gulden betaald. Voor de rest werd hem crediet verleend. Daar hij echter niet in staat was zijn schuld af te doen, zonder eenige zijner schilderijen te verkoopen waarvan hij met het oog op de ongunstige markt slechts geringe prijzen zou maken gaf hij er de voorkeur aan uit dit leven te sdheiden. RUSLAND. De laatst overgeblevene uit het ge slacht van prins Potemkin, den bekenden gunsteling van Cathariua II, woont te Petersburg en verdient daar een karig Stuk brood in een zeer ondergeschikte betrekking aan een bioscoop-theater. Het Tauridpaleis, eeD8 het schitterend verblijf der Potemkins, herbergt thans de Doema en de laatste afstammeling van het vroeger zoo schitterend geslacht, bewoont een schamele hut in een der achterwijken van de Russische hoofd stad. De armoede heeft echter den familietrots van dezen PotemkiD niet geknakt: boven zyn armzalige legerstede prijkt het door hem zelf geteekende wapen van zijn familie en aan journa listen, die hem dezer dagen bezochten, vertoonde hij met begrijpelijke inge- genomenheid zijn familiepapieren, die volkomen authentiek bleken. Eén wensch slechts sprak hij uit, n.l. dat de Russische regeering hem een klein lapje zou verburen van de 6000 H.A., eens bet eigendom van zijn voor vader, die zich zelfs de weelde kon veroorloven zijn paarden in witten wijn te baden. FRANKRIJK. De dezer dagen door dr. Le Filliatre te Parijs verrichte operatie, waardoor de aan elkaar vergroeide tweelingen Made- laine en Suzanne werden gescheiden en die oogenschijnlijk met gunstig resultaat bekroond was, heeft toch een slachtoffertje geëischt. Madelaine n.l., de zwakste der twee kinderen, die sedert hare geboorte bijna niet in gewicht toegenomen was en bovendien de laatste dagen hevige stuipen te doorstaan had, is overleden. Suzanne daarentegen schijnt een gezond kind te zijn en er is alle kans, dat zij de gevolgen van de buitengewone opera tie goed te boven zal komen. DENEMARKEN. In het groote Deensche krankzinnigen gesticht by Kopenhagen, heeft een zeldzaam voorval plaats gehad, dat den betrokken persoon nog lang zal heugen. In de sectiekamer van het gesticht lag het lyk van een krankzinnige, dat geschouwd moest worden. Eenige oogen- blikken, voordat de lijkschouwing zou plaats hebben, kwam een assistent de kamer binnen, om de noodige toebe reidselen te maken en alvast de inwendige orgdnen bloot te leggen. Op het moment, dat hy zyn mes klaar houdt om te beginnen, springt plotseling het gewaande lyk op en onthaalt hem op een vloed van scheldwoorden. De assistent laat van ontzetting het mes uit de hand vallen. Verlamd van schrik ziet hy, hoe het „lyk" van de sectietafel springt en de kamer uitloopt, daarby de deur in het slot werpend, zoodat de assistent nu gevangen zit. Kort daarna komen echter de doctoren om het lyk te schouwen en de gevangene wordt bevryd. By onderzoek bleek, dat één der in het gesticht verpleegde patiënten zyn afdeeling had weten te ontvluchten. Op een of andere wyze was hy in de sectiekamer gekomen en had daar het ontkleede lyk gevonden, dat hij in een zyvertrek gebracht had, waarna hy zelf ontkleed de plaats van den doode had ingenomen. De krankzinnige, die later terug gevonden werd, wist zich van het heele voorval niets te herinneren. De assistent echter daarentegen zal het „levende lyk" wel nooit vergeten. ENGELAND. De kiesrechtvrouwen die per se sir Edward Carson wilden spreken, werden niet toegelaten. Zij hielden toen de wacht voor zijn woning. Na tot elf uur Zater dagavond de woning gepost te hebben, hebben zij Zondagmorgen om zeven uur den wachtpost weer bezet, ditmaal echter niet met zes tegelijk, maar door een enkele vrouw. De anderen blijven in de buurt. Men stelle zich voor, een vrouw op de stoep van de aristocratische woning zittende, in den stroomenden regen, met een boek en een stuk chocola op den schoot, onder de voeten een opgevouwen courant tegen de vochtigheid, en naast zich oude bladen met vruchteDEchillen en andere met verschen mondvoorraad. Want de suf fragettes brengen aan de wachthoudende zuster uit Ierland allerlei eet- en drink waren. Carson heeft aan de belegeraar- sters doen weten door zijn arts, dat het hem speet, dat de dames, in weerwil van 't ongunstig weer op hem wachten wilden, maar dat hij nog steeds onge steld is en dus niet kan uitgaan, noch haar ontvangen. Maar de suffragettes, die vreezen om den tuin geleid te worden, blijven op haar post. Binnen enkele maanden zal te Huil een nieuw dok geopend worden, van de „North Eastern Railway Company" en der „Huil Barnsley Railway Company". Dit dok zal het grootste dok zyn aan de oostkust van Engeland; de water oppervlakte er van beslaat 21 H.A., en de kosten vsn aanleg bedragen niet minder dan 33 millioen gulden, welk bedrag geheel voor rekening der beide genoemde maatschappijen komt. Over den bouw is 8 jaar gewerkt. Voor het maken der betonwerken is 1 millioen ton kryt gebezigd. De graansilo in het nieuwe dok, die ruimte biedt voor 40.000 ton graan, is een der grootste der wereld. Hull is in het Vereenigd Koninkrijk de derde haven voor den invoer van granen, de tweede haven voor den invoer van granen, de tweede haven wat betreft den hout-import, terwyl wat oliezaden betreft, te Huil meer ingevoerd wordt dan in eenige andere haven van Engeland. De belangrijkheid van Huil voor den uitvoer van steenkolen blykt het best daaruit, dat gemiddeld het geheele jaar door, dag en nacht, Zondags en in de week, per uur 900 ton steenkool van de mynen naar Huil wordt vervoerd; dit beteekent dus ieder half uur een trein met 45 kolenwaggODs. De jongste dochter der hoofdleidster van de suffragettes heeft, evenals haar moeder, nog een poos gevangenisstraf te goed, ofschoon niet zooveel als mevr. Pankhurst zelf. Beiden hebben zy krij gertje met de politie gespeeld. Weken lang wist miss Sylvia Paükhurst zich in het Oostend van Londen schuil te houden, en, onder bescherming van baar gedrild korps aanhangers, haar arrestatie te ver ijdelen. Zondagnamiddag werd zij echter gevangen. Den hevigen regen ten spijt, zou miss Sylvia met haar aanhangers een meeting op Trafalgar Square houden. Met muziek en hanieren trok een stoet militanten van het Oostend daarheen. Silvia wan delde maar een klein eindje mee en reed toen in een motor-omnibus naar het Londensche plein. Zij was echter door detectives gevolgd. En by Charing Cross station stond politie gereed, om haar, bij het verlaten van den omnibus te vangen. Dat geschiedde zonder verzet, ofschoon Sylvia om hulp riep. In een gereed staande taxi, werd zij snel naar de Hollo- way-gevangenia vervoerd. Iumiddels waren een aantal harer aan hangers op Trafalgar Square verzameld, maar haar werd door een sterke politie macht belet Silvia te ontzetten. Toen poogden zij naar de ministriëele straat in Whitehall te trekken. Een jonge miss Paterson riep de schare toe, haar en haar vlag te volgen en daden te toonen. „Wij zullen zien, of wij iets te doen kunnen vinden", riep miss Paterson. En zij gaven een groote politiemacht de handen vol werk. De militanten waren gewapend met kleine knodsen en met slingers, waaraan lood was gebonden. Daarvan werd druk gebruik gemaakt, toen de politie de schare uit Whitehall hield en door zijstraten van het plein verdreef. Een der politiemannen werd zoo erg toegetakeld, dat hij naar een hospitaal moest worden gedragen. Tien militanten werden gearresteerd, onder wie vijf jonge mannen. De aan voerster, miss Paterson, werd het eerst gevankelijk weggebracht; twee bobbies hielden haar bij de armen, terwijl zij bovendien vergezeld werd door nog een half dozijn bobbies en enkele agenten te paard. Een groot geleide voor een tengere jonge dame! DUITSCHLAND. De Londensche bladen publiceeren een merkwaardige geschiedenis vau den tocht, dien de „kroonprins van Würtem- berg" met een vliegmachine gemaakt heeft. Op het vliegterrein te Hendon had „Zijue Hoogheid" met belangstelling de vluchten, door Wright uitgevoerd, gade geslagen. Door zekeren „lord Ascanton", die deel uitmaakte van zijn gevolg, had hij zich den koenen vlieger doen voor stellen, waarbij deze tevens den wensch uitte, om mede de lucht in te gaan. De aviateur stemde er volgaarne in toe om den „prins" op een tocbje mede te nemen en aldus geschiedde. Na afloop noodigde een lord den „hoogen gast" tot een diner uit, maar wie kwam, de kroonprins van Würtern- berg niet. En toen men een nader onderzoek ging instellen, bleek, dat Wright en de lord door een paar grappenmakers leelijk beetgenomen waren. BELGIË. ANTWERPEN, 8 Maart. Bii aankomst van de stoomboot „Lapland" van de Rel Star Line, terugkeerende van New- York, is door de politie hier gearresteerd C., de voortvluchtige notaris uit Bladel (Noord-Brabant). H(j was naar Amerika gevlucht, doch werd te New-York teruggewezen als ongewenscht vreemdeling. De Belgische regeering zal den vluchteling aan de Nederlandsche uit leveren. NEDERLAND. AMSTERDAM, 9 Maart. De 28-jarige H. C. J. Wijnoogst, verdacht in de maand November vau 't vorige jaar twee malen getracht te hebben, zijn familie aan den Koninginneweg met blauwzuur te ver giftigen, is hedenmorgen te halftwaalf aan het Weesperpoortstation alhier aan gekomen. Hy was onder geleide van twee politie-agenten uit Venlo en een rijksveldwachter. Geboeid werd bij per celwagen naar liet huis van bewaring gebracht. Nog dezen dag werd de ver dachte door den rechter-commissaris in verhoor genomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 1