ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 9 Maart 1914. 250,580,1000,300D ol 5000 regels, EEBSft BL»P. BELICHT. AFKONDIGING. KENNISGEVING. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. (Z ierikzeesche C o u r a n t>. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatBen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 6 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 70sts JAARGANG. No. 9515. Directeur i A. J. DE LOOZE ir. Uitgever-Hoofdredacteurs A. FRANKEL. Redacteurs J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 18 regels 30 ets., meerder# regels 10 ets. Bjj abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrjjdagsraiddags uiterlijk 2 ura. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Het Bureau van dit Blad (hoek Schuit haven te Zierikzee) is eiken werkdag geopend van des voormiddags 9 - tot des avonds 8 ure, tot het aannemen van advertentiën en abonnementen en het doen van betalingen daarvoor. Het adverteerend publiek wordt opmerkzaam gemaakt op het voordeel, gelegen in het plaatsen van advertentiën bij abon nement van binnen het jaar te verbruiken. Het tarief hiervoor is aan het Bureau ver krijgbaar, en wordt ook op verzoek aan buiten de stad wonenden gezonden. De Directeur, A. J. DE LOOZE Jr. Gasfabriek te Zierikzee. Gemiddelde lichtsterkte en warmte van het gas, gedurende de maand Februari 1914 Warmtekracht 5191 caloriën. Gemiddelde lichtkracht 13,64 kaarsen. Aanwijzing klokje Giroud 122 m.M. DE DIRECTIE. Gevonden op den openbaren weg: Een mes. schaar. fietspomp. lorgnet porteraonnaie. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R P. BRONS. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Breda zjjn executoir verklaard de kohieren No. 6 en 7 der Personeele Belasting, belastingjaar 1913, welke op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier worden ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zjjn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 7 Maart 1914. Het Hoofd van het Plaatseljjk Bestuur voornoemd, D. VAN DER VLIET. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Vrijdag den 13 Maart a.s., des namiddags te 2 uur, op het Raadhuis, eene openbare Ver gadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden, waarin de volgende zaken ter tafel zullen worden gebracht, t. w.: Brief van Gedep. Staten meldende, dat zij hunne beslissing omtrent het Raadsbesluit tot opheffing enz. van openbare lagere scholen hebben verdaagd. Brief van Gedep. Staten houdende bericht, dat zij hunne beslissing omtrent het Raads besluit tot verkoop van gemeentegrond hebben verdaagd. Verslag der Gezondheidscommissie, zetelende te Zierikzee, over 1913. Verslag der Raadscommissie, aangewezen tot onderzoek der begrooting van het Burgerweeshuis over 1914. Adres van den heer J. Snellen, houdende ver zoek om ontslag met voorstel van Burgem. en Weth. Verzoek van het gemeentebestuur van Velsen, adhaesie te betuigen aan een bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal ingediend adres, inzake het bij die Kamer ingediende ontwerp van wet tot verleening van ouderdomsrenten aan behoeftigen. Voorstel van Burgera. en Weth. tot ondei- hand8chen verkoop van gemeentegrond aan T. J. van Tilburg. Voorstel van Burgem. en Weth. inzake de verhuring der woning aan het Westhavenhoofd. Voorstel van Burgem. en Weth. tot het doen bouwen van een bergplaats voor kruit. Voorstel van Burgem. en Weth. tot wijziging der Verordening op de helling van Begrafenis- rechten. Voorstel van Burgem. en Weth. tot toe kenning van gratificatiën aan personeel ter Gemeente-Secretarie. Voorstel van Burgem. en Weth. tot het be schikbaar stellen van een bedrag voor het ver- ^7— ■VA nieuwen van afrasteringen in de plantsoenen. Voorstel tot wijziging der gemeentebegrooting, dienst 1914. Behandeling van liet Primitief Kohier der Hondenbelasting 1914. Enz. Zierikzee, den 9 Maart 1914. De Burgemeester, D. VAN DER VLIET. ZUIll-AFRIKA. JOHANNESBURG, G Maart. Het ge- rucht doet de ronde, dat hier particuliere telegrammen ontvangen zijn, waarin wordt gemeld, dat als resultaat van de te Londen plaats gehad hebbende con ferenties de vakvereenigingen van transportarbeiders, arbeiders in de katoen industrie en de dokwerkers gemeen schappelijk besloten hebben om de goederen, uit of bestemd voor Zuid- Afrika, te boycotten als protest tegen de indemniteitswet. Eveneens wordt gemeld, dat er onder handelingen gevoerd worden met bet hoofdkwartier van den [uternationalen Bond van Vakvereenigingen en het socialistisch secretariaat te Berlijn. AMERIKA. James Hackett, een te New-York zeer bekend tooneelspeler, de directeur van „Hackett's Theatre" heeft een buiten kansje gehad. Dezer dagen is hem een erfenis overhandigd van anderhalf millioen dollars, een fortuin, dat hem nagelaten is door een nicht, mevr. Minnie Frowbridge, die hem, tengevolge van een familie-veete, buitengewoon vijandig gezind was. Als zij den naam Hackett hoorde of las, en dit laatste gebeurde nog al eens, want James is een niet onverdienstelijk acteur, geraakte de oude dame buiten zichzelve van drift en zij zwoer by hoog en laag dat die man geen cent van haar vermogen zou zien en dat zij al haar bezittingen aan haar vrienden en verre verwanten vermaken zou. Vóór zij evenwel tot dien maatregel overging verloor zij haar geheugen, zoodat zij niet meer in staat was een testament te maken. Toen zij dan ook Dinsdag overleed, werd haar geheele vermogen aan den gehaten man overgedragen. ENGELAND. LONDEN, 6 Maart. Poutsma heeft in een toespraak op een vergadering te Mite-End, Oost-LondeD, gezegd, dat hij namens zich zelf en zijne kameraden de verzekering wilde geven, dat zij in ieder geval naar Zuid-Afrika terug moeten keeren. Mochten wij gearresteerd worden, dan moeten wij weten, dat gij, zoodra het bericht daarvan dit land bereikt, onmiddellijk het werk zult neerleggen. Te Canningtown, Oost-Londen, ver klaarde Watson, een der andere Zuid- Afrikaansche bannelingen, dat de Bond van Vakvereenigingen dien dag ver gaderd bad en dat de bannelingen een telegram ontvangen hadden, waarin gevraagd werd, met de transportarbeiders in overleg te treden om de van Zuid- Afrika naar dit land uitgevoerde goederen te boycotten. ZWITSERLAND. In het Tyroler Ortler-gebied werden bij Gomagoi vier officieren en vijftien soldaten tijdens een schietoefening door een sueeuwlawiue overvallen. Vijftien van hen werden gedood. FRANKRIJK. Een der Fransch* postdieven is gesnapt; een zekere Georges Lescuyer, die werkzaam was in de postrijtuigen op het traject ParijsLyon. In Nov. 1.1. was uit een der postzakken op die lijn een aangeteekende brief verdwenen met den inhoud van 2000 francs. Het onderzoek bracht niets aan het licht, maar natuurlijk bleef men verdenking koesteren tegen de ambtenaren, die dien dag de post behandeld hadden. Tot hen behoorde ook Lescuyer. Nadat deze man eenigen tijd te Lyon ziek had gelegen wilde hij zich gisteren naar Parijs begeven. Hij verzocht zijn collega's daarom hem mede te. nemen in den postwagen. Toevallig was een zekere Labadie dien dag chef van het post- rijtuig. Hij kende Lescuyer goed en wist dat men hem verdacht. Hij besloot daarom den verdachte mede te nemen en hem goed in het oog te houden. Op een gegeven oogenblik begaf Lescuyer zich naar de W. C. Hij deed dit om eenige aangeteekende brieven die hij onbemerkt had weten te bemachtigen open te maken en den inhoud ervan in zijn portefeuille te steken. Toen hij in het rijtuig terugkwam, waren zijn kameraden aan het kaarten. Zij deden dit blijkbaar aaudachtig en hartstochtelijk, doch feitelijk alleen met de bedoeling den verdachte vrij spel te laten en hem intusechen goed te kunnen bespieden. Zij zagen toen, dat hij tegen een post zak ging liggen en pogingep deed een anderen zak te openen. Blijkbaar lukte hem dit, want plotseling zagen de kaartspelers dat hij een pakket onder zijn vest schoof. Het oogenblik om te handelen was nu gekomen. De chef, Labadie, riep: Lescuyer, speel met ons meêDe dief weigerde evenwel. Zijn kameraden gingen toen naar hem toe en dwongen hem van zjjn kostbaar leger op te staan. „Kerel, wat heb jij een dikken buik gekregen", zei de heer Labadie, en porde hem eens tegen zijn embonpoint. Lescuyer glimlachte zuur, maar hij hield daarmede op, toen Labadie onverhoeds de knoopen van het vest losrukte zoodat het pakket op den grond viel. Hij moest toen wel bekennen. Aan het station te Lyon werd hij gearresteerd. De 15-jarige jongeo, Marcel Redureau, die in Sept. 1.1. te Landreau zijn baas en diens gezin, in het geheel 7 personen, op een afschuwelijke wijze vermoord heeft, is Vrijdag door de rechtbank te Nantes tot de maximum straf van 20 jaar dwangarbeid veroor deeld. Wij zullen onzen lezers de bijzonderheden van dezen gruwelijken moord niet in herinnering brengen. De jongen had een standje van zijn baas gehad en uit woede daarover heeft hij den man onverhoeds vermoord en daarna zijn vrouw, zijn moeder, een jeugdig dienstmeisje en drie kleine kindoren gedood. In de zittingszaal van de recht bank te Nantes maakte deze jeugdige moordenaar den indruk een schuwe verlegen jongen te zijn. De jury heeft niet lang over het vonnis beraadslaagd. Zij is slechts vijf kwartier in de raad kamer gebleven en heeft toen het „schuldig" uitgesproken. Verzachtende ora8tandighedeu heeft zij niet willen aanvaarden. Dientengevolge moest het bovengenoemd vonnis geveld worden. De moordenaar heeft het met groote kalmte opgenomen. DUITSCHLAND. In het dorpje Rehfelde bij Gnesen (Posen) is Donderdag een internationale handelaar in blankeslavinnen gearresteerd. De politie te Gnesen was medegedeeld, dat de dochter van een kolonist aldaar van plan was met een jonge man naar Amerika te emigreeren. De vreemdeling had te Rehfelde een woning gehuurd en de politie stelde vast, dat hij vaak dagen lang van huis was en herhaaldelijk reizen naar Rusland ondernam. Langzamerhand kwam de politie zooveel verdachte feiten ter oore, dat zich ten slotte bij haar de overtuiging vestigde, met een handelaar in meisjes te doen te hebben, waarna zij den man arresteerde. Bij een huiszoeking in zijn woning wprd een omvangrijke correspondentie gevonden, waaruit op ondubbelzinnige wijze bleek, dat de gearresteerde inder daad een uitgebreiden handel in blanke slavinnen dreef. O. a. legde de politie beslag op een groot aantal minnebrieven, alle afkomstig van meisjes uit de om geving. Den zwendelaar was het gelukt, zich bij talrijke families toegang te verschaffen. Alle meisjes, die daarvoor in aanmerking kwamen, deed hij trouwbeloftenzij moesten echter met hem naar Amerika gaaD, want daar zou het huwelijk ge sloten worden. Zes meisjes had hij reeds weten over te halen hem naar Amerika te volgen. Voor alle zes was als datum van vertrek dezelfde dag vastgesteld, en over- tochtbewijzen had hij voor haar reeds gekocht. De gearresteerde is een werkman, Fiedler genaamdin zijn bezit werd 8000 mark gevonden, die hij, volgens zijn zeggen als arbeider in een knoopen- fabriek had overgespaard. Verleden jaar September was hij uit Amerika terug gekomen. De politie heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld en vermoedt, dat Fiedler nog andere meisjes heeft bewogen zich met hem naar Amerika te begeven. Naar de Berljjnsche bladen melden, werd door de rechtbank te Berlijn aan een dame, die eenige jaren geleden een automobielongeluk ^iad, een schadeloos stelling toegestaan van 75.000 Mark. Bjj een botsing tusschen de huur-auto, waarin zjj gezeten en een particuliere auto, werd zjj uit het rjjtuig geworpen en liep zware verwondingen op, die ook nu nog niet geheel hersteld zijn. De rechtbank veroordeelde de eigenaar van den particulieren auto tot een schadevergoeding van 72.000 mark en diens chauffeur tot 3000 mark schade vergoeding. Een onwelkome bezoeker. ZIERIKZEE. Vrijdagavond holde een voor een rjjtuig bespannen paard, ver schrikt door een stoomfiets, door de Nobelstraat naar de Appelmarkt, waar het in den boekwinkel der heeren S. Ochtman Zoon binnenstormde, na de deur geheel verbrijzeld en één der étalageramen vernield te hebben. In een minimum van tjjd richtte het dier een groote schade aan. Zelf viel het, door dat het in zjjn woeste vaart gestuit werd door de zjjkast nabjj den ingang van den winkel. Door oordeelkundige hulp van den heer Gloude en anderen werd het paard spoedig op de been ge holpen, en naar de straat teruggeleid. Behoudens de aangerichte schade en den veroorzaakten schrik, liep alles zonder ongelukken af. Nentrale Middenstandsyeroonlging. Vrijdagavond vergaderde ten huize vau den heer Van Meteren de Neutrale Middenstandsvereeniging. De heer L. Doeleman leidde bij ont stentenis van den voorzitter, den heer Wiebols, die uitlaodig is, de vergadering. Door den secretaris, den heer J. A. van der Valk, werden de notulen ge lezen, die onveranderd werden goedge keurd. Iu verband met de notulen deelde de waarnemende voorzitter mede, dat het verzoek van het besfuur tot de Rotter- damsche Tramwegmaatschappij tot aan sluiting van het tramstation aan het telefoonnet door haar is ingewilligd. In zijn kwaliteit van lid der gas- commis8ie, kan hij met het oog op de in de vorige vergadering geuitte klacht over onvoldoend gaslicht in de vroege ochtenduren mededeelen, dat in dit euvel voorzien is, daar 's morgens reeds meedere druk gekomen is. Van het hoofdbestuur was een schrij ven ingekomen tot verhooging der jaarlijkache bijdrage. Het bestuur heeft geantwoord, dat dit met het oog op het ledental niet doenlijk is. Alsnu werd besproken de vraag, of de Neutrale Middenstandsvereeniging al of niet een zegelspaarkas zal oprichten. De hierover gevoerde correspondentie, werd door den secretaris voorgelezen. De zaak werd van alle kanten bekeken. Na een uitvoerig debat werd door één der leden een voorstel tot oprichting van een zegelspaarkas gedaan, welk voorstel met 22 stemmen vóór, vier tegen en één blanco werd aangenomen, zoodat van de neutrale middenstauds- vereeuiging een zegelspaarkas in het leven zal worden geroepen, dat onder een afzonderlijk bestuur onder toezicht van het bestuur der genoemde ver- eeniging staat. De oprichtingskosten en het bodenloon zullen door do kas der vereeniging renteloos verstrekt worden. De leden der vereeniging zullen een inleggeld van f 1,50 betalen, en zes procent provisie over hetgeen aan hen door zegels ver kocht wordt. Niet-leden der vereeniging kunnen ook tegen betaling van f 1,50 als lid der spaarzegelkas worden aange nomen, maar zullen een provisie van 8 pG't. te betalen hebben. Eventueele winsten zullen nimmer ten bate der Middenstandsvereeniging, doch alleen ten goede aan de spaarzegelkas mogen komen. Een der leden sprak de wenschelijk- heid uit, dat de ingezetenen hunne goederen niet van elders maar van hier betrekken. Waar in bijkans iederen tak van handel onze winkeliers het nieuwste in voorraad hebben, waar in Zierikzee vele winkels en magazijnen met die van groote gemeenten wat prijzen en sor teering betreft, kunnen wedijveren, daar twijfelen wij niet, of deze wensch zal in goede aarde vallen. Immers men moet, als men in een Rotterdamschen of Haagschen winkel wat koopt, den winkelier betalen, en als men te dezer stede zijn inslag doet, den winkelier geld geven. En dan is het toch nog beter den stadgenoot te begunstigen. Een der bestuursleden vraagt, of met hét oog op de door de regeering voor gestelde 20 pCt. verhooging der opcenten op de bedrijfsbelasting, niet iets gedaan moest worden. Nadat de voorzitter in het licht had gesteld, dat dit slechts een tijdelijke maatregel, een noodmaatregel was, werd besloten deze aangelegenheid iu een volgende vergadering te bespreken. Hierop werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Hoelijzorvorbond. Ook in onze gemeente worden door eenige dames plannen beraamd tot op richting van een afdeeling van het Hoefijzerverbond. VreemdollagonYerkoor. Donderdagavond vergaderde ten huize van den heer Yerwer de vereeniging V reeradelingen verkeer". De heer E. Gelderman opende de ver gadering. Na lezing der notulen door den secretaris, den heer Heirabach, werd door den penningmeester, den heer C. de Looze, rekening en verantwoording gedaan van zjjn gehouden beheer. Aan de heeren A. Anker en L. Koopman Cz. werd opgedragen de rekening na te zien. Zjj vonden die in orde, en adviseerden haar goed te keuren, waartoe de verga- deiing overeenkomstig hun advies besloot in ontvangst tot een bedrag van f351,10, in uitgaaf tot een som van f 327,09, zoodat er een batig saldo is van f 23,41. Door den secretaris werd het jaarverslag uitgebracht, waaraan wjj het volgende ontleenen. Het aantal leden bedraagt 202zoodat ondanks eenige sterfge vallen dit met 5 is vooruitgegaan. Herinnerd werd aan de omstandigheid, dat de door de vereeniging georganiseerde voetbalwedstrjjd wegens den gedurende den geheelen dag neervallenden regen in het water is gevallen, hetgeen voor haar een verlies van f 50 opleverde, waar van de Zierikzeesche Voetbalvereeniging f 12,50 vergoedde. Door het bestuur van het Plan 1913 was tot het bestuur het verzoek gericht in 1913, tjjdens de zomermaanden een autodienst over SchouwenDuiveland in het leven te roepen. Het bestuur had daartoe alle maatregelen genomen, maar te vergeefs, want Plan 1913 kon de noo- dige gelden voor subsidie niet verkrjjgen. Aan het comité voor de'kinderfeesten in 1913 werd door het bestuur een sub sidie van f 10 verstrekt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1914 | | pagina 1